Setari Cookie-uri

diferenta dintre iubire si obsesie

tama
Postat pe 19 Iulie 2008 23:44


asta-i topic de emoticoane!!?

Postat pe 20 Iulie 2008 00:24
+ = iubire
+ = obsesie
amme22
Postat pe 20 Iulie 2008 00:31
sau:
=iubire
si:
= obsesie

Postat pe 20 Iulie 2008 00:37
sau da, si asta
Iar egalitatea dintre iubire si obsesie
amme22
Postat pe 20 Iulie 2008 00:38
iubire...obsesie ,suntem cu personalitati diferite si greu de intel,noi oamenii

Postat pe 28 Iulie 2008 16:17
loooove

obsession

Postat pe 29 Iulie 2008 09:29
IUBIRE!:x:x:x OBSESIE
deeaLOVEcata
Postat pe 29 Iulie 2008 17:45
Da...pana mea....nimeni nu scrie nimic ?...
...Numai emoticoane ???....

De cele mai multe ori , fara sa ne dam seama , obsesia se confunda cu dragostea ....iar dragostea devine obsesie, lucru pe care putini il constientizam.
Important e sa fim capabili sa facem diferenta intre cele doua notiuni total diferite.

Kiss You all !
Ally
Zahira83
Postat pe 1 August 2008 11:53
se cheama obsesie cind nu poti iuta o persoana de aproape un an? iti repeti mereu ca nu are rost si mereu apare, mai vie in minte si inima decat a fost ieri...si in acelasi timp, implicata intr-o relatie de aproape 4 ani, si chiar ma inteleg bine cu prietenul meu! help!

Postat pe 1 Septembrie 2008 16:00
De la: luli_c, la data 2008-09-01 16:00:51se cheama obsesie cind nu poti iuta o persoana de aproape un an? iti repeti mereu ca nu are rost si mereu apare, mai vie in minte si inima decat a fost ieri...si in acelasi timp, implicata intr-o relatie de aproape 4 ani, si chiar ma inteleg bine cu prietenul meu! help!

pai,de ce nu esti cu persoana respectiva?
DeeaCatalina
Postat pe 1 Septembrie 2008 17:32
DeeaCatalina, nu sunt cu persoana respectiva pentru ca probabil nici nu stie ca eu ma gandesc atat de intens la el...si dupa cum am mai spus, am prieten cu care ma inteleg bine...e un fel de, iubire pentru doua persoana...de asta ma intrebam daca e obsesie sau iubire...plus ca tipul e inteligent, arata foarte bine si are lipici la femei. de fapt, cred ca isi da seama ca nu-mi este indiferent, dar se joaca precum pisica cu prada sa...

Postat pe 2 Septembrie 2008 17:42
Iubire - vrei sa-i fie lui bine. Obsesie - vrei sa-ti fie tie bine, chiar daca lui ii este rau.
Kathara
Postat pe 5 Octombrie 2008 15:06
mai, din emoticonurile voastre se intelege ca obsesie se cheama faza aia cand esti satul deja de o persoana.
sa luam DEX`ul
IUBÍRE, iubiri, s.f. Faptul de a (se) iubi; sentiment de dragoste pentru o persoanã de sex opus; relaþii de dragoste; amor, iubit. ♦ Sentiment de afecþiune (ºi admiraþie) pentru cineva sau ceva. – V. iubi.

OBSÉSIE, obsesii, s.f. Tulburare a voinþei care se manifestã prin idei fixe, prin dorinþa irezistibilã de a face un act determinat, bolnavul fiind conºtient de caracterul anormal al acþiunilor sale. ♦ Imagine sau idee inadecvatã care revine neîncetat în câmpul conºtiinþei, stãruitor ºi anormal; preocupare chinuitoare. [Var.: (înv.) obsesiúne s.f.] – Din fr. obsession.
Lamuritu`v`ati?
mainedimineata
Postat pe 5 Octombrie 2008 18:57
offf...acum "maine dimineata" a stricat treaba pe aici, n-am fost eu de data asta:)))))))))))))))))

geo si amme erau asa fericiti cu emoticonurile astea...
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:24
damn! acum am sticat fericirea oamenilor!
mainedimineata
Postat pe 6 Octombrie 2008 16:12
saracu' geo!!!
asta te multumeste?

Postat pe 6 Octombrie 2008 17:28
mmm... totusi cum poti sa iti dai seama? ... inca stau si ma gandesc daca I love my ex sau daca e obsesie... da, si ca sa complic treaba mai apare in peisaj si actualul prieten cu care ma inteleg bine dar e la distanta...

vreau si eu un sfat
MidnightFist
Postat pe 10 Octombrie 2008 10:31
De la: MidnightFist, la data 2008-10-10 10:31:06mmm... totusi cum poti sa iti dai seama? ... inca stau si ma gandesc daca I love my ex sau daca e obsesie... da, si ca sa complic treaba mai apare in peisaj si actualul prieten cu care ma inteleg bine dar e la distanta...

vreau si eu un sfat


pai hai sa incerc io sa rasp...

shi io k shi tine am un ex shi un actual.
la exu cred k nu trece zi in care sa nu-mi apara in ganduri macar o data... k sa nu mai vb de noptile in care-l visez. e un chin cand il vad pe mess. mai intreb despre "sanatatea" lui o prietena comuna. deci, sunt la curent cu tot ce face. de vb cu el nu am mai vb. nu k nu ash fi vreut io - k am zile cand ma apuk un dor nebun d el - ci pt k el e cel care nu-mi mai adreseaza niciun cuv sau vreo atentie. in decursul acestor luni de cand ne-am despartit cred k am transformat totul intr-o obsesie; shi cum toate obsesiile se reduc la un tel de atins: telul meu ar fi acela de a ma baga in seama! cat despre actualul... e alta poveste. sunt indragostita de el, dar cum nicio relatie nu-i k cealalta.... deh.... insa cu siguranta io nu-l mai iubesc pe exu ci doar am dezvoltat o obsesie... care va lua sfarshit in momentul in care va ceda. in adancul sufletului io sper sa nu cedeze in veci, k atunci, zau ko sa dau peste alta problema: ce-o sa fac? o sa zic k mi-am atins telu shi gata? sau o sa ... fac alte tampenii pe care cu siguranta le voi regreta? deci, sper sa fie doar o obsesie de moment sau doar orgoliul meu sucit

acu stai shi te gandeste dc situatia este similara....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 10 Octombrie 2008 10:41
Hai sa va dau exemplu de obsesie obsedata

Am un ex cu care am fost impreuna vreo 7 luni ,ne-am despartit din cauza geloziei lui.
De atunci au trecut 3 ani de zile si el inca mai spera ca poate,poate ma intorc la el.
Intre timp stie ca m-am indragostit de un x pe care a avut ocazia sa-l cunoasca constient fiind si el de diferenta enorma dintre ei doi dar ....desi i-am spus clar ca nu exista nici cea mai mica sansa sa ma intorc la el inca mai spera.

iris_4_ever
Postat pe 10 Octombrie 2008 11:04
phiuuu..de multe ori mi-e frica sa nu innebunesc..sa nu se transforme in obsesie iubirea ce o simt...port un bagaj emotional cu mine de cativa ani.oare ajung la balamuc?

deocamdata cred ca sunt la stadiul iubirii,dar poate ma insel

mie nu mi-a zis niciodata ca nu ma vrea..habar nu am ce simte,sper sa aflu in curand,altfel nu ma vad bine
DeeaCatalina
Postat pe 10 Octombrie 2008 11:20
eu cred ca iubirea este atunci cand iti doresti ca cel de langa tine sa fie fericit sau chiar daca nu este langa tine si il iubesti cu adevarat tot ii doresti sa fie fericit.atunci cand vezi ca nu este feicit alaturi de tine si incerci sa-l tii fortat asta cred k este obsesie,dragoste cu sila sau cu forta nu se poate.
angel_05
Postat pe 10 Octombrie 2008 13:53
dar daca ii spui sa plece si NU VREA sa plece, dar nici nu te iubeste? asta cum se numeste?
mainedimineata
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:24
cred ca se numeste ... incapatanare.... sau ma degraba rutina si obisnuinta....

nu te las si pace buna...vrei nu vrei io tot ti-o varrrr

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:27
da, dar e si ciudat in situatia mea pentru ca eu vorbesc cu el, el a zis ca tine la mn, mi'a si demonstrat, dar noi am avut o rel mai ciudata: ne certam, ne desp, ne impacam, si iar ne certam etc... si chiar daca nu suntem impreuna el continua sa se dea la mn, nu numai sa ma intrebe de "sanatate"... a da si mai invat si in acelasi liceu cu el

chiar nu stiu ce sa fac...
MidnightFist
Postat pe 10 Octombrie 2008 16:54
saluta-l mai cu raceala si incearca sa nu ii mai accepti avansurile.... poate poate se potoleste...aaa am mai vazut ca functioneaza si afisarea in public ...cu altul....asa de "imagine" in secunda 2 devine gelos si prost crescut dar se abtine sa se mai dea la tine...
parerea mea...
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Octombrie 2008 17:07
iubirea e intre doua persoane care comunica si au incredere una in alta iar obsesia apare atunci cind dispare increderea si apare gelozia
marinela_diana
Postat pe 10 Octombrie 2008 21:16
Cred ca ex-ul si actualul meu reprezita cel mai bine cele doua categorii. Eu sunt genul putin mai liber. Stau intr-o relatie dar in conditiile mele. Nu pun nici un pret pe inele, casatorii, investitii comune etc. Conteaza respectul, distractia si comunicarea. Fiind asa sunt constienta ca e destul de greu de stat cu mine. Nu ofer nici un viitor si nici o siguranta. Nimeni nu poate stii daca maine mai e cu mine sau nu.

Ex-ul facuse intradevar o obsesie. Il vedeam ca se chinuie in toate felurile sa ma prinda. Ba incerca sa ma cumpere, ba imi venea cu vreun inel de logodna, ba ma batea la cap sa facem copii etc. Dupa o perioada cand a vazut ca nu merge cu discutii trecuse la fapte...incerca sa bage fitile ca sa ma indeparteze de prieteni, se baga pe sub pielea mamei mele, facea planuri in continuu sa construiasca o casa pentru noi doi, se prefacea ca uita sa cumpere prezervative doar doar ramneam gravida, era gelos pana si pe prietenele mele etc. Daca ii ziceam ca nu mai suport si s-a terminat plangea pe la usa, ma astepta cu flori in ghena pana ma adunam de pe drumuri, daca ieseam ma intalneam de fiecare data "intamplator" cu el sau cunostintele lui, ma trezeam cu el la usa dimineata la 5 si ma suna de 20 de ori pe zi(am numarat)...Pana la urma cu chiu cu vai am scapat.

Actualul cred ca ma iubeste. Ma accepta asa cum sunt chiar daca de multe ori inghite si tace ca sa nu incurajeze dicutii in cotradictoriu. Nu ma forteaza in directia casatoriei si vad ca saracul sufera pentru ca si-ar dori mai multa siguranta in relatia noastra, nu ma duce la reuniuni familiste care nu-mi plac, nu ma scoate in parc sa plimbam copiii altora ca poate imi vine si mie pofta sa fac. De multe ori il vad ca ar avea chef sa stea linistit, sa vada un film, sa citeasca o carte si iese in oras numai ca sa-mi faca mie pe plac. Incearca sa se reinventeze in fiecare zi numai ca sa nu ma plictisesc eu. Face totul ca sa fiu fericita chiar daca asta il face pe el nefericit sau nesigur adesea. Si rezista cu succes in situatia asta de doi ani si ceva. Asta mie mi se pare iubire.
irinaandreia
Postat pe 22 Octombrie 2008 12:44
sau obisnuinta....
kido
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:14
Sunt cu prietenul meu de vreo 5 luni....nu e mult stiu dar ne vedem in fiecare zi si locuim impreuna.........am ajuns sa il iubesc ffff mult dar nu stiu ce simte el........desi afirma sus si tare ca si el ma iubeste eu sunt convinsa ca nu e asa si ca cea pe care o iubeste e fosta lui iubita....Acum eu imi pun totusi o serie de intrebari.......de ce mai stau cu el daca sunt convinsa de asta?.......de ce nu e cu ea daca stiu sigur ca ar putea fi impreuna?.........ce ar trebui sa fac sa ma conving ca ceea ce fac in continuare este bine sau rau?...cert e ca am ajuns sa fiu obsedata de chestia asta.....si de ce nu...de el
derme
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce numai noi femeile suferim de pe urma barbatilor 19 De la: staff 6 Aprilie 2009 11:26
Menaje a trois 3 De la: roz5blue6lila7 19 Decembrie 2010 21:54
On Vogue interviu? 17 De la: d3vil_me1923 8 August 2011 22:52
Mirare 4 De la: _dulcik_ 10 Martie 2009 20:39
nu inteleg ce se intampla cu ea 13 De la: GepettoP 14 Iunie 2015 12:42