Setari Cookie-uri

diferenta dintre iubire si obsesie

ataaaaaaaaaaaaaaaaaat
derme
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:48
iubirea vine din suflet..obsesia se naste din minte...
DeeaCatalina
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:54
buna intrebare...si eu am o relatie de aproape 2 ani cu o persoana care se pare se mai vede din cand in cand si cu o ex...si desi ma face sa sufar nu reusesc sa nu ma gandesc la el in orice moment din zi sau noapte..zice ca ma iubeste dar nu poate sta nici fara cealata chiar daca nu e nimic intre ei(ceea ce eu incep sa nu mai cred)...daca ma face mai mult sa plang decat sa zambesc cum pot accepta asa o persoana????asta obsesie sau iubire?????????am incercat sa-l las de cateva ori dar ma cauta si la un moment dat cedam....acum sincer ma intreb si eu ce cimt cu adevarat?? ce e iubire sau obsesie??oricum nu reusesc sa vad viata fara el alaturi.... help me!!!!!!!!!!!!please!!!!!!!!!!!!thk
nelly83
Postat pe 28 Octombrie 2008 21:44
Am vaut ca ai postat si pe forumul cu "o iubire imposibila" si sa stii ca si eu ma gandesc cateodata daca iubirea mea interzisa e obsessie sau iubire...cateodata cred ca e o obsesie pt ca nu am pe cineva aproape ca daca as avea nu m-as mai agata de el...un alt barbat m-ar ajuta...si cateodata cred ca il iubesc pt ca mi se face dor de el...si il vreau numai pt mine...am momente cand sunt si geloasa..

Postat pe 29 Octombrie 2008 16:54
si eu credeam asta dar am incercat sa ies cu alti baieti si nu reusesc sa nu ma gandesc la EL le compar fiecare gest sau zambet....fiecare cuvant...ca el ar fi zis altfel...de gandit la el nu este un moment di zi sau noapte... si sunt si fffffffff geloasa cum nu am mai fost cu nici un alt baiat inaintea lui....si mie mi-e frica ca e o combinatie intre iubire si obsesie...si cel mai rau e ca incerc sa dau vina pe zoie ca sa am un motiv sa il las dar nu merge nici asa.....eu rac el scorpion nu ne potrivim...cica...nu mai stiu ....vom vedea ce zice timpul.....
nelly83
Postat pe 31 Octombrie 2008 19:39
din pacate intre iubire si obsesie este un fir foarte subtire care le poate uni in orice moment si dacase mai pune un pic de gelozie si un pic de incapatanare...e foarte usor sa le unesti...oricat ai da vina pe factorii externi...cand nu poti avea ceva doar pt tine dorinta de al avea e mai putenica si e greu sa faci diferenta intre iubire si obsesie...pooop
nelly83
Postat pe 31 Octombrie 2008 19:45
iubirea este un monoideism voluntar la inceput, patologic pe urma
sandra33
Postat pe 10 Noiembrie 2008 01:05
De la: Kathara, la data 2008-10-05 15:06:25Iubire - vrei sa-i fie lui bine. Obsesie - vrei sa-ti fie tie bine, chiar daca lui ii este rau.

Cati se uita peste cate "cadavre" calca? :P
Pana la urma nu stiu om care sa-si doreasca sa-i mearga lui rau...spiritul de sacrificiu e rar intalnit azi.
En fin...
ecce_cortex
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:44
De la: DeeaCatalina, la data 2008-10-23 14:54:41iubirea vine din suflet..obsesia se naste din minte...

i think you have a point .
ecce_cortex
Postat pe 27 Ianuarie 2009 18:47
oare....???? uite eu una pentru ca l iubeam foarte mult i am dat drumul. I am deschis usa lasandu l liber. L am iubit atat de mult incat l am scutit de mine....si implicit de cei doi copii ai nostri. Cand am luat hotararea asta in mine s a asternut bezna. Am stiut in acel moment ca odata facut pasul nu mai exista cale de intoarcere pentru mine! Am plans nopti intregi, mi am adus aminte de clipele frumoase...
Nu o sa mai pot iubi asa NICIODATA....dar lui ii murise dragostea pentru mine si tinandu l langa mine nu faceam nimic. El nu ar fi dat divortz pentru ca ii era comod asa.

a iubii pe cineva si a fii obsedat de cineva sunt doua sentimente atat de diferite!
aisuca
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:24
hmm....sunt foarte confuza...nu stiu ce vreau,nu stiu de ce am cautat pe google subiectul asta..am o relatzie cu iubitul meu de aproape 4 ani de zile,de vreo 2 ani stam impreuna in irlanda...sunt sigura k il iubesc si mai sigura k el ma iubeste pe mine...de ceva luni incoace ma tot gandesc cum ar fi fara el,probabil pentru k asi vrea sa ies in oras,in cluburi,sa ma distrez si nu pot pentru k el lucreaza,si nu mergem in cluburi unul fara celalalt pentru k nu este corect fatza de celalat.el are 26 eu fac 21...sa nu va ganditzi k e genul de bosorog care vrea sa stea acasa si sa faca copii..nu,e la fel k mine dar din cauza la munca nu resuim sa iesim nikieri,si din cauza k nu suntem acasa,in strainatate nu prea iesi,ori k nu ai cu cine,ori k nu ai cand...in fine...certuri am avut inca de knd suntem impreuna...majoritatea au fost prostii...si de la niste prostii ajungem mereu la aceleasi chestii...el se enerveaza,eu ma enervez k de ce se enerveaza el,ne certam,eu nu sunt o fire foarte comunicativa si stau suparata.el se supara foarte tare din cauza asta k nu fac nimic sa ne impakm indiferent din vina cui ne-am certat si crede k nu-mi pasa,pana ne impakm si plang si ii cer iertare si vede k nu pot trai fara el,si asa este...sau asa am crezut pana am inceput sa am indoieli...sunt o fire dificila..el nu a facut niciodata nimica sa ma faca sa vreau sa ma despart de el...eu am fostmereu aia...si totusi tot eu ma gandesc la despartire...???acuma am impresia k sunt o idioata si o persoana rea si ma invinovatzesc mereu dupa ce-mi trece prin cap chestii de genul-club,distractie,baietii-...sunt o idioata...el nu merita asta...e iubitul pe care toate fetele si-l doresc...acuma stau si ma intreb...oare se stinge iubirea mea pt el/??/devine doar obisnuintza si de asta de fieccare data knd ma gandesc la despartire nu-mi pot imagina viatza fara el...voi ce zicetzi?ce draq e cu mine???il iubesc si o sa-l iubesc toata viatza mea.el e primul meu in toate...cred k e doar rutina...va rog ajutati-ma....inainte sa fac vreo greseala care l-ar rani iremediabil,sa-i zic ce am scris eu aici de exemplu...
inloveangel
Postat pe 3 Septembrie 2009 02:40
draga inloveangel...intamplator am dat de mesajul tau la o ora matinalasi m-ai impresionat! sfaturile care ti se vor da nu cred ca te vor ajuta tare mult pt. ca fiecare relatie are felul ei de a evolua .Nu exista o reteta pe care sa o poti aplica in doua situatii.Si totusi de afara lucrurile se vad clar.Daca el te iubeste inca...incearca sa-l intelegi ca e obosit atata timp cat el lucreaza...deci primul pas e ca tu sa iti cauti URGENT de lucru! Mintea ta va fi ocupata cu altele si vei contribui si tu la intretinerea voastra,chiar de vei castiga putin te vei simti altfel si vei creste si- n ochii lui. Apoi o caracteristica a barbatilor e sa nu-si recunoasca vina, rar am auzit de unul care sa-si ceara iertare!!!!!!!!!!!!! ASA ca nu dispera in privinta asta. Al 2-lea sfat e sa nu-l sufoci! Nu-l cicali, nu pune intrebari fara rost, nu-l invinovati de nimic, asculta-l cu rabdare cand are el chef sa-ti vorbeasca, nu-i da mai multe responsabilitati odata, nu face mofturi fara rost prea des.Am inteles ca esti mai retinuta ,nu tine in tine nemultumirile.Spunei-le dar atentie la ton!Nu tipa si nu fa crize de isterie! Barbatii detesta aceste lucruri si risti sa -l indepartezi de tot. Dar cel mai important e sa ai grija de tine...nu cluburile, distractiile pe moment. alte relatii te vor ajuta sa evoluezi. Investeste in tine! Informeaza-te, hraneste-te sanatos, miscare multa si in primul rand conecteaza-te la satelitul cel mai important:DUMNEZEU! Roaga-te la el in orice moment, cere lui sfatul, spune-i lui necazul tau! Nu-ti trebuie o anumita rugaciune, decat cea a inimii tale pe care o simti!Aprinde o lumanarica si stai cu El de vorba .Sfatul cel mai bun iti va veni cu siguranta.
kudika060417_capricorn
Postat pe 3 Septembrie 2009 06:24
multumesc foarte mult de sfat..n-am mentionat in primul mesaj unele chestii,dar acuma k le-ai zis tu am zis sa scriu si asta.lucrez si eu,contribui la intretinerea noastra si la tot ce inseamna cheltuieli,numa k lucrez pana la 10 noaptea si as putea sa zic,sa merg cu colegii intr-un club dupa munca,sambata.el atunci knd lucreaza,lucreaza pana dupa miezul noptii,pana la 3.nu asta e important...dar vreau sa stii si lucrurile astea.da ma duc la munca,dar la munca ma gandesc numa la chestiile astea.si ma duc si la sala in fiecare zi...deci ma ocup de mine si nu am foarte mult timp liber,chestia e k indiferent k am treaba,nu-mi sta capu la altceva decat la chestiile care le-am zis in primu mesaj,dar tin sa mentionez k mai mult ma gandesc dupa o cearta sau in timp ce suntem certati...azi de exemplu nu m-am mai gandit,am avut o stare mai buna,ptk ne-am impakt dupa o cearta de acum 2 zile...si totul a revenit la normal...chestia e k o sa fie la fel data viitoare...si iara o sa ma gandesc....si tot asa... ....ieri m-a intrebat la telefon daca il mai iubesc si daca imi mai place de el,k observa k sunt intr-o stare proasta chiar daca ne-am impacat si banuiesc k se gandeste k poate nu-l mai iubesc asa mult sau nu-mi mai place de el....si i-am raspuns cu da normal,de iubesc il iubesc sigur,de placut il plac,e la fel de frumos k la inceput,dar poate nu-l mai plac k la inceput...si ma simt extrem de vinovata pentru toate astea...multumesc mult pentru sfaturi
inloveangel
Postat pe 4 Septembrie 2009 01:31
draga mea, cand iti citesc randurile, parca am impresia ca eu le-am scris. care e situatia ta acum?
sara_sefora
Postat pe 24 Octombrie 2010 22:22
Iubirea din pacate, se poate transforma cu usurinta in obsesie, pentru ca multi oameni nu stiu sa spuna stop. Daca vezi ca nu merge, e mai bine sa te detasezi complet si sa rupi orice legatura cu "fostul", pt a nu-ti mai alimenta imaginatia. Sigur, atata vreme cat esti in legatura cu fostul iubit, nu vei putea sa dai uitarii ce a fost si sa-ti vezi de viata ta. Iubirea trebuie sa ne lumineze viata, nu sa ne ingroape definitiv.
Micael
Postat pe 25 Octombrie 2010 11:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Minciuna cel mai mare pacat 15 De la: aleera 8 Iunie 2009 02:12
de ce face asta? 12 De la: carabincatalinmanuel 12 Octombrie 2010 08:01
Dezamagirea intr-o relatie... 13 De la: Rafinata 25 Iunie 2009 11:51
Eu Berbec, el Fecioara 7 De la: _dulcik_ 15 Aprilie 2009 23:18
Eu sau el? 11 De la: kudika_1008046 7 Septembrie 2016 19:35