Setari Cookie-uri

Cateva sfaturi pentru slabit sau pentru mentinerea greutatii

De mult timp ma intrebam care e dieta ideala pentru fiecare femeie in parte.
sau macar ce sfaturi minime dar cu rezultate maxime as putea sa urmez pentru a scapa de kilogramele in plus.
In primul rand este vointa fara de care nu as putea sa concep vre-o activitate..si in al doilea rand sfaturile bune de la persoane avizate.
Asa ca in cautarea mea cibernetica : am gasit site-uri cu articole legate de sanatate, despre ingrijirea noastra si despre cum poti sa capeti incredere in tine citind despre toate acestea.
Mi-am dat astfel seama ca ideea de dieta este prost inteleasa de majoritatea: toti vad asta ca pe o restrictie la un anumit produs sau ca pe un "sacrificiu suprem" cand , de fapt, totul tine de puterea de a ne creea un echilibru al organismului cu care sa ne obisnuim fara a face excese.
Iata ce sfaturi pentru slabit am gasit pe un site denumit Alensa:


1. Oferiþi-vã trei mese "adevarate" pe zi completate de una una sau douã gustãri, dacã nu rezistaþi fãrã sã consumaþi ceva.
Micul dejun trebuie sã fie consistent ºi sã vã fie suficient pânã spre sfârºitul dimineþii. Astfel, veþi evita consumaþi excesiv al produselor de tip fast-food.
Prânzul echilibrat poate fi încheiat cu un desert dulce.
Cina trebuie sã fie uºoarã (o supã iarna sau o salatã asortatã pe timp de varã), pentru a evita organismul sã stocheze energie în exces.
2. Consumaþi cât mai multe fibre alimentare. Acestea faciliteazã tranzitul intestinal, întârzie absorbþia lipidelor ºi a glucidelor oferind totodatã senzaþia de saþietate. Nu uitaþi cã acestea se gãsesc în legume, fructe ºi cereale integrale.
3. Practicaþi în mod regulat o activitate sportivã.
Sportul nu slãbeºte, dar faciliteazã menþinerea ºi chiar mãrirea masei corporale slabe în raport cu cea grasã.
Iar kilogramele în plus aduse din musculatura fermã nu înseamnã îngrãºare ci înfrumuseþare.
Mai mult decât atât, sportul favorizeazã arderea caloriilor ºi eliminarea toxinelor.
4. Supravegheaþi-vã greutatea
Fãrã a cãpata obsesia kilogramelor în plus, continuaþi sã vã cântãriþi sãptãmânal. Nu vã pierdeþi cu firea dacã greutatea dumneavoastrã variazã în perioadele de stres sau înaintea menstruaþiei.
5. Permiteþi-vã din când în când câte o "abatere".


Sfaturile sunt numeroase, iar articolele au diverse subiecte nu numai legate de pierderea in greutate dar si de preventia sau depistarea la timp a numeroaelor afectiuni.
Mie mi s-a parut interesant asa ca m-am gandit ca poate merita ca si altcineva sa stie despre acest lucru. Pentru cei interesati adresa site-ului este www.alensa.ro

irinaivanescu
Postat pe 23 Iulie 2008 13:47
da, in sfarsit o atitudine constructiva! ce poate fi mai simplu si mai optimist?
pana la urma, pentru a fi femeie normala si nu scandurica tot ce trebuie sa fac e sa mananc corect si sa fac sport, nimic mai simplu. nu ca nu as fi stiut, dar din tot ce am citit, textul asta e cel mai optimist. si pana la urma daca mai mananci o prajitura ce? e, un kg un plus cateodata merge!
ce bine ar fi daca atitudinea asta relaxata ar fi prezenta peste tot, fara infometari, fara diete de 200 de kcal pe zi, fara sport de 10 ori pe zi. in felul asta s-ar elimina multe complexe si am fi mult mai fericiti!
chibritzel
Postat pe 26 Iulie 2008 16:31
chibritzel ma sperii .. dar de la o prajiturica nu se depune un kg ..poate daca manaci cate 2 pe zi timp de 1 sapt .. asa da..se depune
arynutz
Postat pe 31 Iulie 2008 10:14
in legatura cu sportul..eu nu eram adepta sportului..cand venea ora de sport aoleu si vai de mine..ba imi era rau ba aveam alata treaba .. de la un timp insa ..cand am vazut ca gafai daca urc pana la etajul 2 si colacii se extindeau ..aveam si gusa..un fund cat usa..am decis ca ar fi timpul sa slabesc si am inceput sa fac sport..acu daca trece 1 zi fara sport sunt deprimata ..m-am obisnuit si ma simt excelent..si mai ales am o satisfactie cand dupa o zi de sport intensiv a 2a zi nu am febra musculara fata de unele colege care se plang de dureri
arynutz
Postat pe 31 Iulie 2008 10:18
ee, eu ziceam de o prajitura la sensul figurat, ca am auzit de cure care mai de care mai ucigase, care nu te lasa sa mananci o ligurita de zahar si de asemenea de persoane care chiar le tin.
in legatura cu sportul felicitarile mele , de cand zic si eu ca o sa fac mai des, ca o zi pe saptamana de pilates nu prea e suficient...
chibritzel
Postat pe 1 August 2008 23:22
12 kg intr-o luna de zile.


Regimul este urmatorul

Luni:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai; o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o pulpa de pui la gratar, salata verde cu putin ulei de masline si lamâie
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Marti:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g cartofi fierti, cu patrunjel tocat, 250 g carne de vita sau piept de pasare fiert.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Miercuri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 250 g de peste la gratar cu putina lamâie.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Joi:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de cafea, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un ou fiert tare, 120 g carne de vita la gratar si 20 g brânza de vaci, salata verde.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Vineri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un piept de pui la gratar cu o salata la alegere, doi cartofi fierti.
Cina: un iaut degresat, doi biscuiti graham.

Sâmbata:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o farfurie de supa de legume.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Duminica:

Mic-dejun: o cafea sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g sunca, o cutie de iaurt de 200 g.
Cina: iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Se consuma obligatoriu 1,5 – 2 litri de apa plata pe zi. Pe la ora 11:00 se poate mânca un fruct (mere, portocale, banane). Va urez mult succes.

Postat pe 16 Septembrie 2008 09:31
Ceea ce ma tine pe mine in forma fetelor e excluderea painii si a dulciurilor din alimentatie...probabil ptr unele persoane a renunta la dulciuri li se pare un lucru imposibil insa dak acum exista o multime de produse fara zahar de ce sa nu profitam?!
Daisy_amorina
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:09
Da putem sa manacm si dulciuri atunci cand tinem un regim le mancam pe cele dietetice pt ca sunt si mai bune dar si mai sanatoase

Postat pe 25 Septembrie 2008 18:07
dulcik_ubita : dulciurile dietetice care se gasesc in comert nu numai ca nu sunt sanatoase dar indulcitorii folositi ajuta depunerea stratului adipos chiar mai mult decat daca ai manca o bucatica de ciocolata normala....
daca vorbesti de 2 partatele de ciocolata pe saptamana sau de o inghetata pe nuna... este foarte sanatos (nu dietetica)
atat vreme cat nu depasesti o anumita limita totul este ok
iar daca tii neaparat sa inlucuiesti dulciurile cu ceva... inlocuiestele cu fructe, nu cu dulciuri dietetice
am aproape 10 ani de cand imi controlez greutatea si alimentatia
la 17 ani aveam 1.65 m si 68 de kg, iar acum am 1.70 si 56 de kg.
oprea_a_irina
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:48
singurul sfat pe care il pot oferi in legatura cu slabitul este acela ca eu pana nu am mers la salon sa realizez un tratament specializat nu am vazut nici un rezultat concret.am realizat un tratament cu aparatul eximia care da niste rezultate extraordinare.am slabit 18 kg in aprox 2 luni .sunt foarte multumita.asa ca daca povestea mea va ajuta cu ceva.va recoamnd cu incredere un tratament de slabire cu aparatul eximia:*

Postat pe 1 Octombrie 2008 19:00
nu am treaba eu cu slabitul prea mult... dar....as vrea sa stiu cum pot da "burtica" jos... ...nu e exagerat de mare... nu pot spune asta....:d....dar... nu-mi place ......dar as vrea ceva sigur..nu conteaza pe o anumita perioada..dar..sa fie cv sigur..va rooog ........am inceput sa tin o "dieta"....sa nu manananc mult(bn ka nici nu mancam)...fara paine...si nu dupa 18...si exercitii seara..sau kand puteam......nu pot spune ka nu am respectato sau am respectato--..dar. ...as vrea ceva sigur....daca ma poate ajuta cineva... ..va rogg
mi_andre05
Postat pe 5 Octombrie 2008 17:20
Se zice vreo.
Kathara
Postat pe 5 Octombrie 2008 17:23
Buna all!astazi am aflat ,din fericire,de acest site si sunt foarte fericita pt k eu cred k voi afla f multe lucruri utile.Vreau sa-mi sp cineva cum dau burta jos k in rest arat f bine.ms mult
mirelusha21
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:31
eu as vrea sa-mi iau un stepper, ce parere aveti e ok?si dak cunoasteti, spuneti-mi o firma mai buna . merci.
Pinna
Postat pe 5 Octombrie 2008 21:31
De la: , la data 2008-09-25 18:07:34Da putem sa manacm si dulciuri atunci cand tinem un regim le mancam pe cele dietetice pt ca sunt si mai bune dar si mai sanatoase


Dulciuri dietetice? ce incluzi in aceasta categorie?
dafffne
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:53
De la: mi_andre05, la data 2008-10-05 17:20:34nu am treaba eu cu slabitul prea mult... dar....as vrea sa stiu cum pot da "burtica" jos... ...nu e exagerat de mare... nu pot spune asta....:d....dar... nu-mi place ......dar as vrea ceva sigur..nu conteaza pe o anumita perioada..dar..sa fie cv sigur..va rooog ........am inceput sa tin o "dieta"....sa nu manananc mult(bn ka nici nu mancam)...fara paine...si nu dupa 18...si exercitii seara..sau kand puteam......nu pot spune ka nu am respectato sau am respectato--..dar. ...as vrea ceva sigur....daca ma poate ajuta cineva... ..va rogg



raspuns : fitnes 4zile/saptamana si de fiecare data pe langa alta grupa de muschi faci lucrezi si abdomenul.Eu nu am avut in viata mea probleme cu burta. Se umfla putin doar dupa masa, dar dupa programul de mai sus nu se vedeau decat muschii, iar cand te aplecai nici urma de colacei
dafffne
Postat pe 9 Octombrie 2008 13:19
cel mai bn fii sanatos ...si simte-te bn in pielea ta ......eu acum cativa ani am urmat o cura drastica de slabit si urmarea a fost ca am avut gastrita........mananca moderat....si sanatos.....

Postat pe 12 Octombrie 2008 17:29
De la: mi_andre05, la data 2008-10-05 17:20:34nu am treaba eu cu slabitul prea mult... dar....as vrea sa stiu cum pot da "burtica" jos... ...nu e exagerat de mare... nu pot spune asta....:d....dar... nu-mi place ......dar as vrea ceva sigur..nu conteaza pe o anumita perioada..dar..sa fie cv sigur..va rooog ........am inceput sa tin o "dieta"....sa nu manananc mult(bn ka nici nu mancam)...fara paine...si nu dupa 18...si exercitii seara..sau kand puteam......nu pot spune ka nu am respectato sau am respectato--..dar. ...as vrea ceva sigur....daca ma poate ajuta cineva... ..va rogg

ceau!
Sfatul meu este sa faci multe abdomene sera dupa ora 18 si sa elimini fainoasele din alimentatie, nu detot dar reducele la jumatate apoi dulcurile, ciocolata in mod special.succes!!!!!!!!!!!
laviniatrifan
Postat pe 30 Octombrie 2008 20:44
da la mine nu prea functioneaza...n-am vointa suficienta cred.
Am luat in greutate cam 10 kile, si asa eram destul de departe de a fi normala (aveam undeva la 70...acuma spre 80)
Deprimataaaa!
Nu stiu c sa mai fac!
Deja imi indepartez si sotul...complexele mele nu ma lasa sa mai am o viata sexuala...grav nu?
carasani
Postat pe 31 Octombrie 2008 14:37
eu nu stiu ce sa mai fac,din septembrie mam ingrasat foarte tare,nu stiu cat sa zic,cred ca vreo 3 kg...ideea e ca tot timpul trebuie sa rontzai ceva..sa mananc ceva...si nu stiu ce sa imi mai gatesc ..trebuie sa mananc ceva s anu ingrashe si sa imi "umple stomacu" ca sa zic asa..Locuiesc cu prietenul meu si cu varul meu..asa ca tot timpul lor le gatesc mancare consistenta si nu mai am timp si pentru mine.Nu mai practic sport pentru ca am probleme de sanatate.Dati`mi si mie un sfat Sunt genul de persoana care nu poate trai doar cu iaurturi ..daca as putea si as sti ca slabesc..as manca doar iaurturi degresate..dar stiuc a vitaminele si proteinele sunt necesare..asa ca nu stiuc um sa le impart...cum sa fac...please..help... ..va multumesc mult si imi cer scuze daca poate nu m-am incadrat in topicul asta..
the_same_unique
Postat pe 31 Octombrie 2008 17:45
mersi..mult....orikum incerc mai multe... la un loc..sper sa dea rezultate bune...... ... si ink ceva... uneori park vad k am mai dat un pic jos"burtica"....si mi se spune ka am slabit...dar nu cred si totusi nu as vrea sa slabesc...sg mea pr stiti care este .....
mi_andre05
Postat pe 2 Noiembrie 2008 08:03
solutia o gasesti aici,nu ramane decat sa te convingi!


Pastila de slabit!este un produs revoluþionar de scãdere rapidã a greutãþii. Este fabricat din plante naturale dupã o reþetã modernã, ce îmbinã medicina tradiþionalã chinezeascã cu tehnologia modernã de bioinginerie.

Pastilele conþin ierburi sãlbatice ce cresc pe teritoriul Chinei, cum sunt: esenþa de ceai verde, panaxul sãlbatic, cafeaua neagrã, extractul de gherghin ºi altele.

Principala funcþie este de a regla sistemul endocrin, echilibrând metabolismul corpului, descompunând ºi transformând grãsimea corporalã în energie. Totodatã are rolul de a elimina reziduurile în afara organismului, fiind un detoxifiant remarcabil. Ceaiul verde este un antioxidant natural, încetinind îmbãtrânirea celulelor.

Conþinut: punga conține 0,2 g x 120 capsule

Mod de administrare:
• Se administreazã oral de 3 ori pe zi câte 3-6 capsule de fiecare datã.
• Pentru a slabi între 5 ºi 10 kg se recomandã a se lua 4 capsule de 3 ori pe zi înainte cu o orã de fiecare masã.

Recomandãri:
• Nu luaþi mai multe pastile decât se recomandã;
• Pentru o maximizare a efectului, este indicat un consum mai mare de lichide ºi fructe pe toatã durata tratamentului;
• Nu sãriþi peste mese ºi reduceþi pe cât posibil consumul de sare;
• Nu consumaþi alcool pe toata durata tratamentului. Poate neutraliza efectul de slãbire;
• Cãnd se ajunge la greutatea optimã, începeþi treptat sã reduceþi doza (de la 4 capsule la 3, pe urmã la 2 º.a.m.d.) la interval de o sãptãmânã.

Contraindicaþii:
• Nu este recomandat a se folosi de cãtre femeile însãrcinate, copii sub 18 ani, persoanele care suferã de boli cronice ºi acute.
• Nu poate înlocui medicamentele, fiind considerat un supliment alimentar.
• Persoanele ce suferã de boli cronice trebuie sã cearã sfatul medicului înainte de a lua aceste capsule.
Slãbeºte rapid, uºor ºi sãnãtos ! Date de contact: Dana 0720725135
Livrare oriunde in tara Pretul este de 65 ron /120 capsule
claud1982
Postat pe 9 Noiembrie 2008 13:45
phhh abdomene....dimineatza si seara si evita bauturile cu acid
yacuni
Postat pe 11 Noiembrie 2008 00:51
Eu mananc dimineata si seara... nu prea mult, k n am pofta de mancare si nici timp. Am slabit in 2 saptamani vreo 3 kg... nu k mi-as fi dorit :|
danyelica
Postat pe 11 Decembrie 2008 18:24
mi-am pus pierce in limba, doua saptamani, 8 kilograme :))
ecstasytm
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:41
Mai fetelor, eu am gasit aici cateva trucuri care chiar au dat rezultate!
http://celebrity-beauty-tips.blogspot.com Convingeti-va singure
azzurra_ro
Postat pe 27 Decembrie 2008 11:44
buna dimineata tuturor; absolut intamplator am citit ce ati scris; eu lucrez in domeniu si va pot da cateva sfaturi, mai ales ca stiu cu ce va confruntati, si eu eram la fel cu 5 ani in urma, mancam f dezordonat, saream peste masa de seara(ziceam ca asa mai slabesc), micul dejun era f subtire, miscarea extrem de putina (stateam la calculator 10-12 ore pe zi si beam peste 1l de cafea la filtru tare). Rezultatul a fost in scurt timp 10kg surplus de greutate, nenumarate probleme de sanatate, constipatie, oboseala si nervozitate permanente.

Salvarea mea a fost o dieta care m-a ajutat sa ma disciplinez si a devenit un mod de viata de atunci. Treziti-va, nu exista pastila minune, nu exista regimuri magice cu care sa slabesti si sa ramai asa toata viata, trebuie sa faceti eforturi sa adoptati un regim de viata sanatos, iar cateva din principiile acestuia pot fi:

1. 3 mese pe zi(nu sariti peste micul dejun si nici peste masa de seara), cele 3 mese trebuie sa fie echilibrate si sa respecte neaparat necesarul organismului vostru de calorii si mai ales proteine (regimul prezentat mai sus e per ansamblu ok pt o dieta de aprox 1200-1500kcal/zi, dar e f sarac dpdv al cantitatii de proteine, max 50g/zi, ceea ce duce la pierderea masei musculare, nu a tesutului adipos!!)
2. respectati prin orice metode vreti regimul hidric de 2,5l de apa plata pe zi( daca nu va place apa ca atare, puteti bea ceaiuri de plante, nu ceai negru sau verde)
3. faceti miscare cel putin 30-40 min de 3 ori pe saptamana ( aerobic, organizat, dans, plimbare, mers pe munte, orice, numai miscare sa fie)
4. renuntati cat mai repede la obiceiurile daunatoare (alcool, fumat, supraalimentare, etc)
5. diminuati stresul si odihniti-va suficient (cel putin 6-7 ore pe noapte)

Nu uitati, suntem ceea ce mancam, deci calitatea alimentelor e cruciala, consumati cu prioritate alimente propaspete, fructe si legume variate, din toate cele 7 grupe de culori, carne slaba, evitati prajelile, excesul de sare, zahar si grasimi. Din pacate alimentatia noastra e din ce in ce mai saraca in principii nutritive, iar nutritionistii recomanda suplimentarea alimentatiei cu ceea numim generic 'suplimenti de nutritie': multivitamine pt o nutritie completa si accelerarea metabolismului, acizi grasi Omega-3 pt protectia inimii si a sist cardiovascular, antioxidanti pt intarirea sist imunitar si protectia organismului impotriva poluarii si stresului, concentrate pe baza de fibre vegetale si aloe vera pt o buna digestie si evitarea constipatiei si lista poate continua.

In final, nu uitati ca organismul are o putere uimitoare de a se regenera, trebuie doar sa ne asiguram ca primeste combustibil de cea mai buna calitate printr-o nutritie corecta.

Pentru cei interesati de materiale informative specifice si recomandari concrete, personalizate pt necesitatile fiecarui organism, in aceasta perioada organizam la cabinetele noastre din Bucuresti, Iasi, Constanta si Braila evaluari de sanatate (gratuit!)
Detalii puteti primi copletand formularul de contact pe site-ul www.e-wellness.ro

Multa sanatate va doresc!

Postat pe 4 Ianuarie 2009 11:12
putem noi sa ne abtinem sa nu mancam paine dulciuri sau sa ne "umplem" stomacul seara putem noi sa facem si sport de 10 ori pe zi daca nu pastram dieta pe care singure ne-am format-o ......tine si de ambitie.....daca te apuci de un lucru fa-l pana la capat.....cea mai simpla modalitate de a slabi sau de a ne mentine greutatea este sa mancam sanatos si corespunzator si sa facem multa miscare (aviz celor care au masina si au devenit dependente de ea!!!!!!! )......eu spre ex dimineata nu plec nicaeri fara sa mananc ceva fie ea si un simplu fruct......mananc pe la 12 ceva mai consistent sa imi tina destul de foame........si seara chiar si dupa 18 tot mai mananc si daca vreti sa ma credeti mananc chiar si mancare gatita.....sau depinde de situatie...alteori mananc o salata .....in fine....ideea este ca mi-am format singura "dieta" mea cu tot ce vreau, cand e frumos afara merg si ma intorc la /de la munca pe jos si am destul de mers.....chiar am......dar ce incerc sa fac e sa nu imi spun niciodata "nu pot sa mananc sau sa beau ......pt ca ma ingrasa " si chiar merge.....vreau sa ma duc si la sala dar asta numai pt mine nu neaparat pt a-mi mentine greutatea sau silueta.......cu cat ne gandim mai mult la aceste lucruri cu atat mai mult rau ne facem.....vb aceea "de ce te temi, de aia nu scapi"......
andreea_andreea
Postat pe 14 Ianuarie 2009 18:22
Buna seara,doamnelor!Am intrat si pe topicul asta ca sa va spun ca am o cura de slabire foarte sanatoasa,deloc de infometare,cura data de un doctor.Respectata intocmai va poate ajuta asa cum m-a ajutat si pe mine.Era una dintre dvs,nu am retinut cine,care spunea ca are grave probleme cu kg,dar ca nu poate sa manance numai iaurturi.Pai nu e recomandat sa te infometezi,draga mea!Incearc-o si pe asta,ti-o scriu din toata inima daca doresti!Va imbratisez cu drag,doamnelor!

Postat pe 19 Martie 2009 20:21
buna
pentru davinti te rog frumos sa imi dezvalui si mie reteta ta sunt foarte disperatea si as face orice pentru a mai slabi
pupici si astept raspuns
kudika001850
Postat pe 20 Martie 2009 10:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trucuri pentru mentinerea greutatii 92 De la: dana_romos 28 Ianuarie 2010 12:37
aratam extraordinar cu miscare, dieta si tratamente corporale 44 De la: unni_ka 10 Decembrie 2009 10:28
Reduceri la Keiko SlimSpa 1 De la: eley 25 Iulie 2011 17:03
Atrenament optim pentru conditionare metabolica (slabire) 8 De la: cioxy 12 Iunie 2009 21:43
dieta cu....dulciuri! 2 De la: Smokey 9 Decembrie 2013 21:01