Setari Cookie-uri

Pt parul care se ingrasa foarte repede...un remediu,stiti?

Salutare...ce sampoane recomandati pt parul gras?
onuta81
Postat pe 24 Iulie 2008 11:16
eu am incercat cu sampunul si balsamul din gama garnier si ma simt foarte bine
incearca, poate ai si tu noroc
aida_ella
Postat pe 25 Iulie 2008 19:54
Eu am incercat samponul de la Garnier dar fara balsam...nu prea a avut efect la mine ...oare din gama Dove ar merge?
onuta81
Postat pe 26 Iulie 2008 14:39
iti recomand samponul de la herbagen cu extract de urzica.
la mine a functionat si am incercat multe produse pana l-am gasit pe acesta.
simonasss
Postat pe 28 Iulie 2008 11:44
Buna!Incearca dupa baie sa iti usuci parul si sa pastrezi forma aceea pana la urmatoarea baie.Nu trece cu mana prin el.
sy21
Postat pe 28 Iulie 2008 16:04
poti incerca sa il limpezesti cu infuzie de menta dupa ce l-ai spalat.. ajuta parul gras si pe deasupra miroase si foarte bine

Postat pe 29 Iulie 2008 02:32
Multumesc tuturor pt sfaturi...o intrebare pt oanna81...de unde pot cumpara infuzia de menta? :)
onuta81
Postat pe 29 Iulie 2008 10:42
de la orice magazin unde exista ceaiuri... clasicele cutii cu 20 de pliculete. :)
juliettejulie
Postat pe 29 Iulie 2008 10:53
si parul meu e f mofturos..si eu am probleme cu ingrasarea...acum fol garnier,se ingrasa mai greu tot se ingrasa..ms pt sfat am s fol si eu infuzie d menta..

Postat pe 29 Iulie 2008 11:19
Buna fetelor. si eu am un par foarte pretentios si expus la excesul de sebum. Sampoanele sunt foarte pretentioase...de aceea am folosit un tratament pentru par alcatuit din 1 galbenus de ou, 1 lingurita ulei de masline, 1 linurita vitamina A din farmacie, 3 lingurite ulei de ricin. acest amestec aplica pe par si se tine jumatate de ora inainte de a te spala pe cap. Apoi te poti spala cu un sampon care stii tu ca e ok. eu folosesc gama loreal elseve. mi se pare ca mi lasa parul suplu si buclele (nu f.accentuate pe care le am)se definesc singure. Sper sa va foloseasca si voua aceasta reteta. eu o folosesc saptamanal si imi limt parul sanatos si mai putin gras. P.S. nu l spal mai des de 2 ori pe saptamana, pentru ca spalatul des il face sa se ingrase mai repede.
ScumpyMaryella
Postat pe 29 Iulie 2008 14:38
incearca sampoanele de la alpecin,sunt f.bune
lorredana
Postat pe 29 Iulie 2008 16:23
puneti 1-2 lingurite de otet in apa in care va clatiti parul dupa ce v-ati spalat cu sampon.
angel_05
Postat pe 30 Iulie 2008 16:30
O masca din galbenus+albus batute spuma timp de 1 ora inainte de spalat.E foarte bine venit samponul de urzica pe urma.Dar secretul cel mai mare este ca parul trebuie spalat timp de 15 minute,suav cu masaj,timp in care se dizolva bine grasimea de la radacina parului.Apa trebuie sa fie doar calduta,nicidecum fierbinte.Aplicam 1º data sampon si masam suav parul dupa care clatim(cu asta eliminam doar praful superficial).Aplicam 2º oara sampon(o lingura de supa de fiecare data)si insistam ceva mai mult timp cu masaj cu buricul degetelor si nu cu unghiile presionind pielea capului in miscari suave circulare.Dupa clatire cu multa apa,aplicam a 3º oara sampon care deja da stralucire si frumusete parului.Trebuie clatit apoi foarte bine cu apa(nu va zgirciti la apa).Ca o dovada ca parul e bine spalat e atunci cind el scirtie ca sticla la presionarea cu degetele.Sampoane bune pt parul gras sunt de urzica si cele de citrice.Sper sa fiti multumite.

Postat pe 4 August 2008 18:26


pt. parul gras recomand samponul din plante, balsamul si lotiunea de mesteacan de la krauter.pt. detalii adresa mea de email este stoica1mary@yahoo.com
mari_mari
Postat pe 5 August 2008 17:41
eu folosesc clear si este f bun si ptr parul gras si t scapa imediat si d matreata...si...desi sunt fata il folosesc p cel barbatesc ptr ca este cel mai bun....acum ma spal si cu alte sampoane si tot nu mai fac matreata
alxasweet
Postat pe 6 August 2008 12:40
Pentru par gras nu folositi masti cu ulei de ricin/masline sau vitamina A uleioasa deoarece il ingrasa mai tare. Sampoanele de urzica, brusture sau citrice sunt cele mai recomandate. Eu folosesc dupa spalare/clatire o tinctura de urzica (de la plafar) cu care masez radacina parului si il las pe par, nu se clateste. Am inceput de curand dar vad ca are rezultat, spalam parul o zi da o zi nu, iar acum il spal de 2 ori pe saptamana. Se mai poate pune otet sau zeama de lamaie in apa de clatire. Va poop si sa aveti un par minunat.
mikha3la
Postat pe 13 August 2008 11:31
pentru parul gras se recomanda ca dupa fiecare spalare cu orice fel de sampon, sa va clatiti cu otet.Incercati sa va uscati la par natural, fara feon, si in primele zile sa nu va pieptanati cu peria ci cu un pieptene cu dinti rari, pentru ca parul sa-si pastreze maimult timp volumul.
Ca sampon mie mi-a mers bine cu pantene pentru volum,dar e bine sa aveti 2 sampoane care se folosesc,nu doar unul.Ca daca se foloseste doar unul mult timp se obisnuieste parul cu el si apoi nu-ti mami face bine.
Multa sanatate.
gabimariuta
Postat pe 16 August 2008 10:14
draga mea eu iti recomand cu multa incredere samponul clear oil control. am avut si eu aceeasi probl cu parul si chiar mai mult imi si cadea. in urma mai multor incercari dove, wash and go etc care s-au dovedit experimente nereusite am gasit o solutie ieftina si mentolata samponul clear. pot spune ca ador senzatia mentolata pe care mi-o lasa in par dar mai ales senzatia de par curat. incearca-l si tu !!
mdln2004
Postat pe 16 August 2008 13:29
Buna. Samponul pe care trebuie sa il folosesti este in functie de tine. Daca crezi ca apuci sa te speli zilnic, foloseste un sampon cu un nivel de pH echilibrat cum ar fi cel destinat bebelusilor. - Jhnson's Baby Cu Germeni De Grau, formula 'Fara lacrimi' sau samponul Nivea Baby Extra Delicat (contine vitamina D3 si musetel). Daca te intrebi cat de des trebuie spalat parul, eu spun ca parul trebuie spalat in functie de tipul firului de par si cand simti tu ca este murdar si nu il mai suporti.....de exemplu, un par uscat sau foarte cret, nu-l speli zilnic , de 2-3 ori pe saptamana e ok.
Iar pt parul gras de ce nu incerci un tratament de la Foltene regleaza excesul de sebum si secretia glandelor sebacee, plus continutul de vitamina A, B5, C, PP) cu un efect nutritiv asupra scalpului si a intregului fir de par. Cred ca daca folosesti tratamentul plus samponul rezultatele vor fi pe masura asteptarilor.


mirela_busteni
Postat pe 16 August 2008 22:12
va sfatuiesc sa folositi sampon de copii este foarte bun, nu conteaza marca , la mine functioneaza . bafta

Postat pe 24 August 2008 09:58
Eu am ascultat sfatul pe care l-am gasit pe forum: cel cu tinctura de urzica. De obicei imi spalam parul o zi da, una nu. Acum il spal la 3 zile. E mai bine, zic eu. Cum se face? Dupa spalare, dupa ce ti-ai sters parul cu un prosop te dai cu tinctura de urzica (o gasesti la orice Plafar si costa aprox. 6 RON) apoi iti usuci parul. Eu de obicei il las sa se usuce singur, mai ales ca e vara.

Sa aveti un par frumos!
Deluxe
Postat pe 27 August 2008 15:53
fetelor am mai descoperit ceva intre timp, samponul din gama HIMALAYA pentru par gras.

simonasss
Postat pe 28 August 2008 16:45
buna.Si au am avut probleme cu parul,mi se ingrasa.imi cadea foarte mult.....dar am auzit de la cineva de un tratament ...am incercat si a dat rezultate..sunt niste pastile provillus -women..care se ia cate o pastila pe zi..sunt doar din plante naturale.eu am facut comanda online,si au dat rezultate.acum sunt foarte multumita de parul meu.situl este Provillus-women.ro..am incercat tot felul de produse ,sampoane,creme naturiste.dar fara nici un rezultat.Pana am luat aceste pastile..care m au multumit foarte mult.Sper ca ma reusit sa te ajut cu ceva
gabriela_mary80
Postat pe 28 August 2008 17:13
Si unnde gasim acest produs alpecin???. multumesc
ad__83
Postat pe 29 August 2008 15:58
Buna.Si eu am avut probleme cu parul,imi cadea foarte mult,mi se ingrasa la 2 zile..eram nevoita sa ma spal la 2 zile.Am incercat tot felul de solutii,creme,leacuri babesti..dar toate fara nici un rezultat.Acum am scapat definitiv de aceasta problema.Mi a recomandat cineva un tratament naturist,care in sfarsit a dat rezultate.Acest produs este din SUA,am inteles ca este foarte bun..acum pot afirma si eu acest lucru,este foarte bun.Este natural,din plante..se ia o pastila pe zi.Am folosit acest produs si sunt foarte multumita pentru ca a dat rezultate.Acum am un par frumos,nu imi cade parul,si nici nu mi se mai ingrasa.Sunt foarte multumita de acest produs,si de aceea il recomand tuturor persoanelor care au avut aceasi problema ca si mine.
gabriela_mary80
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:04
Daca folosesti fixativ vei vedea ca nu se mai ingrasa atat de repede.
Eu folosesc fixativ din gama Nivea, sunt foarte multumita. Pot sta nespalata si 2 saptamani, parul arata super.
diore
Postat pe 19 Septembrie 2008 09:33
pt.gabriela_mary80: poti sa imi spui simie cum se numesc pastilele???plsss sunt disperata mi se ingrasa parul si la 2 zile il spal ca nu pot sa ma duc la birou cu el murdar si unsuros
te rog daca poti sa imi spui cum se numesc pastilele si eventual cum le pot procura raman datoare pe viata :)
happy_kitten
Postat pe 19 Septembrie 2008 12:13
Nu spalati des parul, cu cat il spalati mai des cu atat mai gras va fi. Normal parul se spala la 5-7 zile.
Incearca masti naturale care ajuta mult:
pt par gras:
- o lingura de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de masline
- o lingura mare de zeama de lamaie
- 2 linguri de coniac sau vodca (tarie de 40 grade)
Se amesteca si se pune pe par de la radacina parului. Se tine minim 2 h. Se clateste f bine cu apa calda, nu fierbinte.

Daca va intereseaza o solutie mai puternica pt caderea, intarirea parului e Yuda Pilatory, aveam de vanzare, la momentul dat nu mai am, s-au terminat, dar am sa am peste 15 zile, daca o sa te intereze scrie-mi pe email: merycamerzan@yahoo.com

Bafta multa!!!!
merycam
Postat pe 20 Septembrie 2008 11:52
De la: simona0803, la data 2008-08-28 16:45:46fetelor am mai descoperit ceva intre timp, samponul din gama HIMALAYA pentru par gras.




Unde gasim samponul asta?
Deluxe
Postat pe 21 Septembrie 2008 22:14
De la: Deluxe, la data 2008-09-21 22:14:31
De la: simona0803, la data 2008-08-28 16:45:46fetelor am mai descoperit ceva intre timp, samponul din gama HIMALAYA pentru par gras.




Unde gasim samponul asta?

Il gasiti la PLAFAR sigur.
Chiar a functionat.
Succes!!!
simonasss
Postat pe 22 Septembrie 2008 09:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
par lung 25 De la: balrog 14 Martie 2011 14:26
imi cade parul ingrozitor :(( e vopsit o singura data...dar nu m-am mai tuns de aprozimativ 2 ani jumate 3...ce produse imi recomandati fetelor? 8 De la: balrog 14 Martie 2011 14:44
Ingrijirea parului la barbati 3 De la: balrog 14 Martie 2011 15:08
PAR GRAS SI LIPSIT DE VOLUM 11 De la: kudika514482 12 Februarie 2016 16:40
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 14:05