Setari Cookie-uri

Prietenia intre o FECIOARA si un BERBEC nu are sanse

Am test pe propia mea piele..am avut o prietena berbec..si ne intelegeam gen soarecele cu pisica

La distanta totul parea roz,dar la fiecare intalnire era jale,pareri diferite..si tot tacamul..Am observat ca berbecii au placerea de a reaminti de N ori o greseala facuta,sau un defect,si tocmai mi se pare ca sunt destul de constienta de defectele mele si greselile facute de mine,si e absurd sa mi se reaminteasca de N ori..


Deci sfat..nu incercati o prietenie intre aceste doua zodii..cel putin la mine nu a mers deloc..si berbecii pot fii atat de caposi si incapatanati nu ca fecioara nu ar fi si va dati seama ce amestecatura iese..

SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 20:24
De la: SimplePlan, la data 2008-07-25 20:24:19Am test pe propia mea piele..am avut o prietena berbec..si ne intelegeam gen soarecele cu pisica

La distanta totul parea roz,dar la fiecare intalnire era jale,pareri diferite..si tot tacamul..Am observat ca berbecii au placerea de a reaminti de N ori o greseala facuta,sau un defect,si tocmai mi se pare ca sunt destul de constienta de defectele mele si greselile facute de mine,si e absurd sa mi se reaminteasca de N ori..


Deci sfat..nu incercati o prietenie intre aceste doua zodii..cel putin la mine nu a mers deloc..si berbecii pot fii atat de caposi si incapatanati nu ca fecioara nu ar fi si va dati seama ce amestecatura iese..



am testat* scuzati greseala
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 20:25
asa este ai dreptate. eu sunt berbec si cu fecioarele nu ma inteleg deloc. ok noi suntem firi impulsive ,egoisti,ambitiosi,uneori lipsiti de tact si ff directi cu persoanele din jurul nostru. amintim de nn ori greselile altora asa este.dar fecioara si ''eu'' ar trebui sa invatam '' ce tie nu iti place sa ti se spuna ,nu spune altuia'' nj daka intelegi ce vreau sa zic.oricum e grea aceasta relatie .am prietene fecioare ....si ma inteleg minunat cu ele. deci totul depinde de personalitate.nu toate fecioarele sunt la fel



toate ca toate''imi iubesc zodia ''

vorba romanului'' asta e'' .....nu cu toti putem merge de mana



Postat pe 25 Iulie 2008 21:29
E drept : caracteristicile unei zodii nu se manifesta in aceeasi masura la toti reprezentantii ei . Unii sunt light (eu ma consider o fecioara light :)))) Mai conteaza decanul , ascendentul , pozitia tuturor astrelor in momentul nasterii dar si varsta (in copilarie te manifesti mai mult ca zodia reala dar la maturitate incepi sa prezinti tot mai multe caracteristici ale ascendentului tau -deci o alta zodie ).In prietenie cred ca n-ar trebui sa monopolizam o persoana si sa incercam s-o facem exact cum suntem noi .Mai bine sa invatam cate ceva de la ea . In ceea ce priveste o relatie sentimentala e bine sa tinem cont de compatibilitati dar prietene sa incercam sa fim cu toate .

Postat pe 25 Iulie 2008 21:52
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 21:52:59E drept : caracteristicile unei zodii nu se manifesta in aceeasi masura la toti reprezentantii ei . Unii sunt light (eu ma consider o fecioara light :)))) Mai conteaza decanul , ascendentul , pozitia tuturor astrelor in momentul nasterii dar si varsta (in copilarie te manifesti mai mult ca zodia reala dar la maturitate incepi sa prezinti tot mai multe caracteristici ale ascendentului tau -deci o alta zodie ).In prietenie cred ca n-ar trebui sa monopolizam o persoana si sa incercam s-o facem exact cum suntem noi .Mai bine sa invatam cate ceva de la ea . In ceea ce priveste o relatie sentimentala e bine sa tinem cont de compatibilitati dar prietene sa incercam sa fim cu toate .



crede-ma ca am incercat sa fiu cat mai intelegatoare si aproape de tipa asta,insa nici o sansa..exista mereu subiect de discutie,fie el din cauza cele mai mici chichite
bine nu omit,ca si eu am participat la stricarea prieteniei,fiindca sunt la fel de incapatanata si uneori orgolioasa..si cu nervii la pamant,ce mai..n.a fost sa fie
Acum nici eu nu stau sa imi aleg prietenele dupa zodii,ar fii deja exagerat,insa pana acum,cu nici o prietena in zodia berbec nu m-am putut intelege
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 22:07
De la: MyLifeInColours, la data 2008-07-25 21:29:16asa este ai dreptate. eu sunt berbec si cu fecioarele nu ma inteleg deloc. ok noi suntem firi impulsive ,egoisti,ambitiosi,uneori lipsiti de tact si ff directi cu persoanele din jurul nostru. amintim de nn ori greselile altora asa este.dar fecioara si ''eu'' ar trebui sa invatam '' ce tie nu iti place sa ti se spuna ,nu spune altuia'' nj daka intelegi ce vreau sa zic.oricum e grea aceasta relatie .am prietene fecioare ....si ma inteleg minunat cu ele. deci totul depinde de personalitate.nu toate fecioarele sunt la fel



toate ca toate''imi iubesc zodia ''

vorba romanului'' asta e'' .....nu cu toti putem merge de mana




deh,cum a zis si marinela,depinde de decan,ascendent..fiindca nu toate fecioarele sunt la fel... si da..personalitatea intervine ff mult aici..
Pana acum,la toate articolele citite despre fecioara,mi s.au potrivit negru pe alb Deh..toti avem partea noastra "dificilitate" sa zik asa acum..depinde de fiecare
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 22:11
Sa stii ca nu putem fi placuti de toata lumea si nici nu-i putem place pe toti . Mai bine pastreaza distanta decat sa fiti "prietene" si sa aveti atatea certuri neplacute . Nimeni nu e indispensabil adica mai toata lumea poate fi inlocuita cu succes de altcineva .

Postat pe 25 Iulie 2008 22:12
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 22:12:49Sa stii ca nu putem fi placuti de toata lumea si nici nu-i putem place pe toti . Mai bine pastreaza distanta decat sa fiti "prietene" si sa aveti atatea certuri neplacute . Nimeni nu e indispensabil adica mai toata lumea poate fi inlocuita cu succes de altcineva .


Hmmm pana acum distanta cred ca a fost principalul factor care ne.a apropiat in rest..nimic in comun..absolut nimic..
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 22:25
si eu sunt de aceeasi parere: distanta




adika : ce rost sa aibe o prietenie cu certuri?

si oricum experientele ne face sa ne schimbe viata

Postat pe 25 Iulie 2008 22:39
Mie imi place expresia mult "cum incepe asa si continua"( de ex. performanta scolara a unui copil ii cam clar de la bun inceput cum va fi daca are un pedagog bun si nu prea poti schimba mare lucru adica sa faci doctor pe ala ce va fi sudor ) -cred ca spune totul si in cazul tau . Daca de la inceput nu te-ai inteles cu ea mai bine renunta .

Postat pe 25 Iulie 2008 22:42
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 22:42:39Mie imi place expresia mult "cum incepe asa si continua"( de ex. performanta scolara a unui copil ii cam clar de la bun inceput cum va fi daca are un pedagog bun si nu prea poti schimba mare lucru adica sa faci doctor pe ala ce va fi sudor ) -cred ca spune totul si in cazul tau . Daca de la inceput nu te-ai inteles cu ea mai bine renunta .


problema este ca la distanta,eu fiind in romania,tipa in italia, vorbeam zilnic pe mess.. si pot sa zic ca pentru moment o credeam cea mai de treaba prietena,cea pe care si.ar dori.o orice fata sa o aiba..si bineinteles a venit si vara,si m.am decis sa ma duk sa o petrec cu ea,in Italia,insa..inca de la prima vedere..deja era distanta relatia dintre mine si ea,rece..La nici 2 zile au inceput certurile..dar si ce certuri..cel mai discutat subiect era unde sa iesim,ea vroia in oras,eu in alt loc linistit..fara prea multa lume...si uite asa ajungeam si faceam din tantar armasar,si ajungeam la certuri calumea
Si tot asa..acum inca sunt in Italia,nu ne prea vorbim,insa sincer? abia astept sa ajung acasa,pace,liniste tot tacamul....
Bine noi fiind si verisoare,am omis
deh..am zis ca dupa certurile pe care le aveam de cand eram mici..ne.am maturizat..insa situatia a ramas la fel..pacat..
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 22:48
Si nu mai fa sacrificii sau mai stiu eu ce din start pentru oameni . Asteapta sa vezi daca merita , daca ei stiu sa aprecieze genul acesta de fapte (e ca si cum ai recita o poezie in romana unui chinez asa cu persoanele cu care nu te afli pe aceeasi unda ). Eu nu ma leg din start de nimeni nici ca prietena nici ca altceva .Nu toata lumea e ca noi sa stii .

Postat pe 25 Iulie 2008 22:48
De la: MyLifeInColours, la data 2008-07-25 22:39:00si eu sunt de aceeasi parere: distanta




adika : ce rost sa aibe o prietenie cu certuri?

si oricum experientele ne face sa ne schimbe viata


dap,au un rol si experientele astea,ca doar vorba aceea...un sut in fund e un pas inainte noi sa fim sanatosi..
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 22:50
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 22:48:39Si nu mai fa sacrificii sau mai stiu eu ce din start pentru oameni . Asteapta sa vezi daca merita , daca ei stiu sa aprecieze genul acesta de fapte (e ca si cum ai recita o poezie in romana unui chinez asa cu persoanele cu care nu te afli pe aceeasi unda ). Eu nu ma leg din start de nimeni nici ca prietena nici ca altceva .Nu toata lumea e ca noi sa stii .


Cum ziceam si mai sus..orice experienta e o alta lectie in viata..faza e ca intr.o prietenie ma implic prea mult..ma dedic cu totul,insa probabil ca si dorinta asta de a ajunge la o prietenie "perfecta" dauneaza in relatia respectiva de prietenie..
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 22:53
Imi pare rau de tine dar asa e lumea : te vinde cand da cu nasul de bine . Si nu numai verisori ba chiar mama te vinde si te trezesti intr-o situatie ca n-ai cunoscut-o deloc . Stiu ca suna tragi -comic dar asta e realitatea !Ce putem invata din asta ?Sa apreciem orice OM adevarat care ne iese in cale indiferent de nationalitate , culoare etc. Pe mine m-au dezamagit atat de mult conationalii incat mi-am luat lectia NU MAI ALEG OAMENI (aveam tendinta sa ma port mai bine cu romanii dar m-am lecuit acum nu mai fac nici o diferenta si nici o discriminare pozitiva ). Desi avem familii numeroase daca ar fi sa socotim verii , unchii n-ai observat ca majoritatea oamenilor se inteleg mai bine cu colegii de serviciu , vecinii etc si se sprijina mai mult ?Sa stii ca cea mai buna prietena in viata iti esti tu insati ca lumea ii mare si-i plina de oameni

Postat pe 25 Iulie 2008 22:56
Eu am avut "norocul" sa dau de cel mai nerecunoscator om de pe planeta , sa dau totul si sa nu primesc nimic in schimb . Acum o iau lejer si ma gandesc intai de toate la mine . Nu mi s-a prea intamplat sa mi se rasplateasca binele facut sau sa mi se faca bine dezinteresat . Asa ca ......imi fac eu singura bine . Si ma bucur ca experientele astea neplacute m-au ajutat sa ma concentrez nu asupra oamenilor ci a mea insami . Si stii care e surpriza : cand te iubesti pe tine incepe si lumea sa te iubeasca .

Postat pe 25 Iulie 2008 23:01
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 22:56:53Imi pare rau de tine dar asa e lumea : te vinde cand da cu nasul de bine . Si nu numai verisori ba chiar mama te vinde si te trezesti intr-o situatie ca n-ai cunoscut-o deloc . Stiu ca suna tragi -comic dar asta e realitatea !Ce putem invata din asta ?Sa apreciem orice OM adevarat care ne iese in cale indiferent de nationalitate , culoare etc. Pe mine m-au dezamagit atat de mult conationalii incat mi-am luat lectia NU MAI ALEG OAMENI (aveam tendinta sa ma port mai bine cu romanii dar m-am lecuit acum nu mai fac nici o diferenta si nici o discriminare pozitiva ). Desi avem familii numeroase daca ar fi sa socotim verii , unchii n-ai observat ca majoritatea oamenilor se inteleg mai bine cu colegii de serviciu , vecinii etc si se sprijina mai mult ?Sa stii ca cea mai buna prietena in viata iti esti tu insati ca lumea ii mare si-i plina de oameni


Ai dreptate in legatura cu prietenia..e greu in ziua de azi sa gasesti un prieten sa te sprijine si la rau,nu numai la bine,si exact cand avem impresia ca am ajuns sa cunoastem la extrem respectivul,primim mare palma...dar na..
ehh si in cazul meu,probabil ca trebuia sa las si eu mai mult de la mine..nu zic ca nu am vina,dar ..data viitoare o sa fiu mai precauta..


Si in legatura cu prietenii,nu i-am ales niciodata dupa culoare,natie sau alte alea..Si niciodata nu o sa ii aleg dupa criteriile astea..pana la urma toti murim,toti avem un suflet ca si restul..
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 23:03
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 23:01:35Eu am avut "norocul" sa dau de cel mai nerecunoscator om de pe planeta , sa dau totul si sa nu primesc nimic in schimb . Acum o iau lejer si ma gandesc intai de toate la mine . Nu mi s-a prea intamplat sa mi se rasplateasca binele facut sau sa mi se faca bine dezinteresat . Asa ca ......imi fac eu singura bine . Si ma bucur ca experientele astea neplacute m-au ajutat sa ma concentrez nu asupra oamenilor ci a mea insami . Si stii care e surpriza : cand te iubesti pe tine incepe si lumea sa te iubeasca .



Hehehe..cati nu se confrunta cu problema asta..dam prea mult..si nu primim nimic insa intradevar..am inceput si eu de la un timp sa ma gandesc si la mine,nu numai la restul..si da...o sa incerc ultima parte care mi.ai ziso..cand te iubesti pe tine incepe sa te iubeasca si lumea..sa speram ca merge..
si daca nu o merge..ghinionu meu
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 23:08
Stii ca daca cocolosesti si ajuti prea mult persoanele din jur risti sa te umpli de prieteni falsi care te frecventeaza doar din interes ? Paradoxal si adevarat ! Chestia cu culoarea e ca nici eu nu tratez oamenii bazandu-ma pe aceste criterii dar aveam tendinta sa tratez MAI BINE romanii deci discriminare pozitiva .

Postat pe 25 Iulie 2008 23:12
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 23:12:48Stii ca daca cocolosesti si ajuti prea mult persoanele din jur risti sa te umpli de prieteni falsi care te frecventeaza doar din interes ? Paradoxal si adevarat ! Chestia cu culoarea e ca nici eu nu tratez oamenii bazandu-ma pe aceste criterii dar aveam tendinta sa tratez MAI BINE romanii deci discriminare pozitiva .


In concluzie..aprob..: cand esti bun esti luat drept prost.. cred k a devenit o lege oarecum faza asta ce ti.e si cu lumea asta...
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 23:16
Merge la sigur draga mea ! Oricine frecventeaza , trateaza bine si PERIAZA persoanele care au succes in ceea ce fac , arata bine si sunt ingrijite , au bani .Uite de exemplu fa-ti parul matura pentru un barbat te va vinde pentru o ...... careia nu-i pasa de el si se iubeste numai pe ea . M-as bucura sa-ti fie de folos astea . Nu te arata ca tii la oameni . Daca le-arati ca tii la ei , ai o slabiciune si le esti mereu la dispozitie gata ! Te trateaza mai ceva ca pe un gunoi. Tu vezi-ti de situatia ta acolo , de evolutia profesionala , fa-ti cunostinte etc.

Postat pe 25 Iulie 2008 23:18
LEGEA MEA PREFERATA :OAMENILOR NU LE PRIESTE BINELE Pe bune !Nu le prieste o vorba buna ,o fapta buna . Am ajuns sa tratez uneori mizerabil pe cei din jur si ce sa vezi frate ? REZULTATE cat nici in 10 ani de cocoloseala . O prietena de-a mea are o expresie "arata-ti coltii" . Functioneaza !

Postat pe 25 Iulie 2008 23:21
De la: Marinela1989, la data 2008-07-25 23:21:39LEGEA MEA PREFERATA :OAMENILOR NU LE PRIESTE BINELE Pe bune !Nu le prieste o vorba buna ,o fapta buna . Am ajuns sa tratez uneori mizerabil pe cei din jur si ce sa vezi frate ? REZULTATE cat nici in 10 ani de cocoloseala . O prietena de-a mea are o expresie "arata-ti coltii" . Functioneaza !



E ok si chestia asta cu indiferenta sau ma rog sa tratam mai altfel persoanele din jur.insa sa ne si putem controla..pentru ca din fericire inca mai exista oameni care nu merita nici in ruptul capului tratati cu indiferenta,mizerabil,etc....si uite cu gandirea mea...sper sa nu imi iau tzeapa din nou
Insa in rest..sunt cu totul de acord.. o sa ajungem in curand cu toti niste nesentimentalisti sau cel putin nu prea o sa ne mai afisam sentimentele...fie ele de iubire,tristete,etc...
Oricum o sa aplic ce mi.ai spus tu acolo,te anunt cum a iesit...
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 23:26
rau..n.are cum sa iasa
SimplePlan
Postat pe 25 Iulie 2008 23:27
Nu e vorba sa fim nesentimentalisti . Sa fim dar cu masura si cu cine merita si stie sa aprecieze asta . Ca altfevaslim in van impotriva curentului . Mie imi place sa spun "trebuie sa vorbim domneste cu domnii si ......cu ......" . Adica omului sa-i vorbesti pe limba sa !E frumos sa faci sacrificii dar si mai frumos e atunci cand acestea sunt intelese si reciproce .Ai auzit de iubire unilaterala ? Asta am trait eu si nu-mi pare rau ca m-am consumat da-mi pare rau ca n-a fost cineva care s-o merite .

Postat pe 25 Iulie 2008 23:34
eu sunt fecioara, si cea mai buna (sau una din cele mai bune) prietene ale mele e berbec (si cu gemenii se zice ca nu prea ne intelegem,dar eu sunt inconjurata de "gemene" si e super Ok)
e drept, ne certam, si ne certam, si ne certam, ne ciondanim, ne ironizam si toate cele. Amandoua suntem incapatanate, insa, berbecii au obiceiul "sa spuna "hop" dupa ce au sarit", adik sunt cam prea impulsivi cateodata...si de cele mai multe ori ne certam din cauza asta.
ralukiss
Postat pe 27 Iulie 2008 21:11
De la: Ralukiss, la data 2008-07-27 21:11:37 eu sunt fecioara, si cea mai buna (sau una din cele mai bune) prietene ale mele e berbec (si cu gemenii se zice ca nu prea ne intelegem,dar eu sunt inconjurata de "gemene" si e super Ok)
e drept, ne certam, si ne certam, si ne certam, ne ciondanim, ne ironizam si toate cele. Amandoua suntem incapatanate, insa, berbecii au obiceiul "sa spuna "hop" dupa ce au sarit", adik sunt cam prea impulsivi cateodata...si de cele mai multe ori ne certam din cauza asta.



Asta a fost principala problema si in cazul meu

Pfff cu gemenii si eu ma inteleg destul de bine..
SimplePlan
Postat pe 14 August 2008 19:46
Berbecii si fecioarele au o relatie amica extrem de stransa si de sincera,chiar daca uneori au pareri diferite si gafeaza unii fata de ceilalti.Relatia amicala va ramane in picioare n ciuda a orice.
In schimb o altfel de relatie....uhhh...nu merge...nu vor fii niciodata pe aceeasi lungime de unda.Berbecii mult prea temperamentali,iar fecioarele mult prea crititce.Bafta! :)





De la: SimplePlan, la data 2008-07-25 20:25:14
De la: SimplePlan, la data 2008-07-25 20:24:19Am test pe propia mea piele..am avut o prietena berbec..si ne intelegeam gen soarecele cu pisica

La distanta totul parea roz,dar la fiecare intalnire era jale,pareri diferite..si tot tacamul..Am observat ca berbecii au placerea de a reaminti de N ori o greseala facuta,sau un defect,si tocmai mi se pare ca sunt destul de constienta de defectele mele si greselile facute de mine,si e absurd sa mi se reaminteasca de N ori..


Deci sfat..nu incercati o prietenie intre aceste doua zodii..cel putin la mine nu a mers deloc..si berbecii pot fii atat de caposi si incapatanati nu ca fecioara nu ar fi si va dati seama ce amestecatura iese..



am testat* scuzati greseala
anna_leddo
Postat pe 15 August 2008 09:47

pai...si eu o spun tot testat pe pielea mea...vorbesc dintre relatia a doua sexe opuse,berbec-fecioara...
eu am un prieten berbec...amical este perfect...dpdv sentimental jalnic.. :D
aici am vrut sa bat




De la: SimplePlan, la data 2008-07-25 20:24:19Am test pe propia mea piele..am avut o prietena berbec..si ne intelegeam gen soarecele cu pisica

La distanta totul parea roz,dar la fiecare intalnire era jale,pareri diferite..si tot tacamul..Am observat ca berbecii au placerea de a reaminti de N ori o greseala facuta,sau un defect,si tocmai mi se pare ca sunt destul de constienta de defectele mele si greselile facute de mine,si e absurd sa mi se reaminteasca de N ori..


Deci sfat..nu incercati o prietenie intre aceste doua zodii..cel putin la mine nu a mers deloc..si berbecii pot fii atat de caposi si incapatanati nu ca fecioara nu ar fi si va dati seama ce amestecatura iese..

anna_leddo
Postat pe 17 August 2008 23:06
mama este berbec si tata fecioara si sunt impreuna de 23 de ani!si inca se iubesc. Depinde de cat este dispus fiecare sa il accepte si sa il inteleaga pe cel de langa el ,zic eu.
DANIELA_BARBU
Postat pe 29 August 2008 08:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Compatibilitatea intre gemeni cu ascendent in fecioara si leu cu ascendent fecioara 7 De la: roz5blue6lila7 31 Octombrie 2010 12:13
care este relatia intre femeia gemeni si barbatul rac? 5 De la: kudika044235 6 Iulie 2009 09:48
Compatibilitate Balanta - Rac 19 De la: wildlife 28 Iulie 2010 00:58
femeia capricorn, barbatul rac??? 10 De la: motroc_raluca 4 Februarie 2009 09:49
Eu varsator el scorpion! 12 De la: kudika093264 6 Februarie 2012 09:42