Setari Cookie-uri

nu pot lua o decizie...

totusi tu dupa cate ti-a facut prietenul tau mai ai semne de intrebare pe care sa il alegi???

Postat pe 28 August 2008 22:41
abia acum am citit partea cu revenitul la acel salbatec......nu stiu gwen.....dar cred ca daca ai fi in fata mea acum te-as strange eu de gat.....la figurat......draga mea.....tu chiar crezi ca o stabilitate financiara iti poate aduce fericire????ce ai sa faci pe viitor cand vei fi maritata cu acest nebun si vei avea si cpoii si inca vei spera ca poate te va face sa te reindragostesti de el....dar printre picaturi te mai strange de 2 -3 ori de gat si iti mai baga cateva amenintari cum ca te omoara si copii vor auzi si vor plange?????atunci va avea familia si prietenii grija de tine si de copii?vei fi in stare crezi tu sa iti reiei viatza la o varsta mult mai inaintata???????si cu copii??????imaginea asta ti-a venit in minte pana acum?????TREZESTE-TEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.....nimeni nu se schimba asa repede .....de fapt putini oameni in aceasta lume reusesc sa se schimbe ( si nu in timp record) radical de-a lungul vietii......pt ca majoritatea nu apuca .....incearca dar nu reusesc....si tu imi spui mie ca animalul s-a schimbat????stai sa vezi dupa ce isi vede boii la caruta......chiar trebuie sa induri pana in momentul cand o sa iti spui ca pur si simplu nu mai poti...si atunci vei avea si copii?????pune punct si fa-ti o viatza adevarata......nu una condusa de familie prieteni si salbatecul asta.......sper sa te trezesti acum cat mai e timp......mai mult de atat nu pot sa fac.....succes.....nu mai visa...fa diferenta intre vis si realitate
LuckyMe
Postat pe 28 August 2008 22:56
Ii facem ratati pe barbati,dar de fapt,prin ceea ce povestim fiecare,nu aratam decat inteligenta lor mare fata de a noastra.Nu cred ca un ratat sau un las poate pune la cal la cap un plan asa bun de a te intoarce la el.Nu as putea sa concep sa stau cu ineva din mila iar la mine sa nu se gandeasca nimeni,sa fiu singura ca taoata lumea tine cu el,cu sfantu.Deja s`au spus prea multe,si pt ca dorim sa salva si sa fi fericite,dar cred ca vom ajunge sa ne facem proaste intr`o alta discutie.Omul din greseli invata,dar tu o repeti!Sanatate mult si tarie!
For_life
Postat pe 29 August 2008 09:20
Draga mea, desparte-te de acest om care te loveste si te chinuie, pentru ca nimic si nimeni nu il va mai putea opri sa nu te mai loveasca! Am trecut si eu prin situatia asta anul trecut si crede-ma ca mi-a lasat semne fizice si sufletesti....am dat peste un baiat care nu ma jigneste, nu ma bate, ma adora, ma rasfata si imi face mofturile...Nu te mai uita la anii trecuti langa el...gata....ai ocazia sa traiesti o viata frumoasa si plina de impliniri...nu lasa sa treaca timpul, nu te mai complace in situatia asta....Ai grija de tine!
G_Diana
Postat pe 29 August 2008 16:49
Si uite asa imi aduc aminte de fostul meu, la care nu imi conveneau multe chestii, iar el imi spunea ca daca l-as iubi i-as accepta totul.Si imi dadea exemple de fete care stau cu betivi sau barbati violenti fetelor fugiti cat puteti de barbati cu gandirea de genul, ce sa mai zic de barbati care chiar savarsesc chestii de genul???????????????????????????
DeeaCatalina
Postat pe 29 August 2008 23:02
nici sa nu te gindesti sa ai mila pt el,el nu e om e animal, nu merita mila ta.cind ti se face tie mila de el nu ti-ai pus intrebarea:" da el are lima fata de mine?" LASA-L!!! de la prima agresiune trebuia sa-l trimiti la mam dracului!! nu trebuie sa-ti pese ce va face si cum va reactiona.

Iti dau un sfat, daca iti zice ca se omoara,chestii de genu asta...zii in fata :"OMOARA-TE!!"

Fii tare si nu mai suporta!!!gindeste-te la tine chiar te rog

Ai mare grija de tine

Dupa ce l-ai lasat dracului ma anunti pls

Fii tare

Ai grija de tine

Te pooooooooooop
cristi1
Postat pe 29 August 2008 23:42
Gwen, toate fetele isi dau cu parerea si toate spun acelasi lucru....totul depinde de tine intr-un final...dar decat sa o lungesti asa si la final sa fie dezastru mai bine o lasi de pe acum balta si incerci si tu sa te bucuri de fiecare moment pe care il traiesti! Poop!
G_Diana
Postat pe 30 August 2008 20:38
Si toate fetele si cred ca cred ca si alti barbati cu capu pe umeri ar gandi si t`iar da acelasi sfat.Fericirea ta conteaza cel mai mult,nu conteaza ce zice el,ce zic parintii lui,sau parintii tai,care sigur te iubesc si pana la urma te`ar sustine in orice decizie ai lua.Numai ca tre sa pui piciorul in prag,si`ti va fi bine si pt viitor!
For_life
Postat pe 31 August 2008 11:10
DeeaCatalina,fostul tau vorbea de acele femei proaste,si lipsite orice scrupule,acele femei nu pot fi victime,ca ce semeni aia culegi.Iar el credea a toate sunt la fel,si tu i`ai dovedit contrariul.ca sunt si femei puternice,care suporta o bataie,doua,o jignire,doua,dar mai pun si frana.Ca daca vrea sac de box,sa`si cumpere.Oricum,mai bine as da a doua sansa unu barbat care m`a inselat,decat unu escroc care ma bate si ma jigneste ani intregi,iar dupa are tupeul sa`mi "mituiasca"pana si parintii?Nu mi`ar fi decat scarba,nici macar mila,i`as lega singura o funie de lustra..sincer.
For_life
Postat pe 31 August 2008 22:09
De la: For_life, la data 2008-08-31 22:09:15DeeaCatalina,fostul tau vorbea de acele femei proaste,si lipsite orice scrupule,acele femei nu pot fi victime,ca ce semeni aia culegi.Iar el credea a toate sunt la fel,si tu i`ai dovedit contrariul.ca sunt si femei puternice,care suporta o bataie,doua,o jignire,doua,dar mai pun si frana.Ca daca vrea sac de box,sa`si cumpere.Oricum,mai bine as da a doua sansa unu barbat care m`a inselat,decat unu escroc care ma bate si ma jigneste ani intregi,iar dupa are tupeul sa`mi "mituiasca"pana si parintii?Nu mi`ar fi decat scarba,nici macar mila,i`as lega singura o funie de lustra..sincer.

Ai perfecta dreptate....mai bine o sansa pentru cel care inseala decat una pentru un tip care nu isi confunda iubita cu un sac de box...
G_Diana
Postat pe 1 Septembrie 2008 16:35
De la: LuckyMe, la data 2008-08-28 22:22:52Draga mea Gwen.....sper sa citesti acest mesaj cu mare atentie......am avut un iubit....relatia era la inceput....2 luni mai exact....zi de zi eram imreuna.....apoi dupa 2 luni eu a trebuit sa plec din oras ca sa merg la facultate( e de inteles in alt oras).....tipul spre deosebire de animalul pe care l-ai descris era un inger......nu m-a jignit niciodata....iar daca m-a atins a facut-o cu un trandafir......insa eu nu cred in relatii la distanta....asa ca intr-o seara l-am sunat si i-am spus ca ar trebui sa ne gandim si sa punem punct pt ca el nu se poate stabili unde fac eu facultatea si asa mai departe.....ce crezi ca a facut??????a lesinat acolo cu telefonul in mana.....intamplator mama mea era in preajma lui.....s-a speriat si a chemat salvarea.....apoi mama m-a sunat sa ma intrebe ce i-am spus incat a reactionat asa urat......mi s-a cam facut frica atunci cand am aflat.....dar si-a revenit baiatul si l-am cerut la telefon.....imi spunea ca el se va sinucide pt ca nu poate si nu vrea sa traiasca fara mine......am simtit ca mi se urca sangele in creieri......si am fost extrem de dura cu el.....nu s-a potolit cu manipulatul.....a veni la mine unde locuiam.....am stat de vorba....s-a imbatat si a inceput sa planga ca el se sinucide....i-am facut o invitatie scurta si clara.....am deschis geamul( stateam la etajul 10) si i-am spus sa se arunce acolo in acel moment......sa il vad cat curaj are......crezi ca s-a aruncat?crezi ca s-a apropiat de geam?NU SI NU SI NU....sunt doar niste lasi si ratati.....mai ales specimenul de care vorbesti tu......trezeste-te si traieste-ti viatza......ne-am nascut cu totii cu acest drept....iar daca altii decid ca vor sa termine cu viatza lor o fac NU pentru ca sufera din cauza altuia......ci pentru ca se simt suficient de lasi si ratati si frustrati....asa ca ia-ti inima in dinti si pleaca fara sa mai privesti vreodata inapoi! BE HAPPY!!!!!!!









for life la ultima parte cred ca m-am aprins gandindu-ma la barbatii care lovesc femeile si apeleaza la violenta de orice gen ca sa isi atinga scopul....pana la urma iubitul acela al meu e un om care nu a procedat bine ,insa este putin naiv si credea pe buna dreptate ce spunea pana in momentul in care l-am invitat sa se arunce de la etaj.....dar barbatii violenti chiar nu pot sa le gasesc scuze si nici sa ii complimentez in nici un fel......deci da sunt lasi si ratati din punctul meu de vedere......pup.....dar persoana in cauza nu ne mai da nici o veste?oare ce se intampla cu ea?
LuckyMe
Postat pe 2 Septembrie 2008 02:00
mai femei tu esti normala???cum sa stai mai cu unu carew`ti zice ca vrea sa te omoare dar te mai chinuie putn pana in zori??cum sa stai mah cu unu care te bate mar??? cum sa stai ma cu unu doar ca sa nu se omoare??? esti ZERO pt el cu toate amenintarile ca se omoara si asa mai departe..cum sa te culci mah cu unu care te bate???? ma ntreb cum de exista asa oameni ca tine ,sa inchiti atata pt ce???chiar ca ai pierdut 7 ani din viata !!!!! trezireaaaaa

Postat pe 2 Septembrie 2008 02:21
deci e clar..femeia asta (gwen adica) e proasta rau..nu numai ca si-a distrus viata, da vrea sa si-o dstruga si in continuare.

era un termen medical pt oamenii de genul asta..care se complac in situatia de victime si carora chiar ajunge sa le placa - a intins pelteaua si s-a lungit la discutii si povesti absolut redundante

si oricum..subiectul e stupid, la fel si toate explicatiile ei, din moment ce toata lumea stie care e cea mai buna alegere

in fine, mai gwen mai e si materialista, influentabila etc.

si reiau..gwen, tie iti place situatia asta!!

Postat pe 2 Septembrie 2008 06:00
pai lasa-l sa o faca pana la capat ca daca o tineti tot asa ajungeti doamen fereste la un omor si nu la sinucidere. sa sa iti mai spun ceva nu se va sinucide. ti-a gasit slabiciunea si a vazut ca daca miorlaie si te ameninta cu sinuciderea gata te intorci spasita la el. si mai e o vorba: decat sa planga mama mai bine plange mama ta. asa ca lasa-l si daca merge pana la capat cu sinuciderea nu trebuie sa iti faci mustrari de constiinta, mergi mai departe cu capul sus dar nu accepta umilinta batailor, nu are rost, daca nu va intelegeti mergeti fiecare pe drumul lui. nu are rost sa iti pui intrebari ce sa faci daca il lasi sau nu. trebuia sa il lasi de la prima pagina, next page in viata fiecaruia, nu are rost sa va incurcati unul pe celalt. asa se naste violenta in cupluri de la cceptarea unei palme, care mai tarziu degenereaza in omoruri si infipt topoare in cap ca in filmele horor, asa ca go Planet! larevedere, decat cu un asemenea om, mai bine ia-ti un caine si un vibrator si nu vei mai fi umilita de un animal, scuze dar nu il pot numi altfel pe un barbat care loveste o femeie.
mitzura
Postat pe 2 Septembrie 2008 10:57
Draga mea,a noastra de fapt!!!!Trezestete!!!!!Nimeni si nimic nu se schimba peste noapte!(cred ca a mai zis cineva asta)Sunt putin mai in varsta decat tine,poate nu cu mult dar am fost casatorita am 2 copii si am trait(mam amagit)cam 13 ani cu un astfel de om care credeam eu ca se va schimba dar....NICIODATA!
Nu trebuia sa te intorci la el!Dar dak ai facut-o poti sa si pleci.Celalat care e mai mic,poate nu e chiar marea iubire dar te poate ajuta sa depasesti aceasta situatie si sa iti revii.
Asculta-ti inima!!!Inima nu prea iti spunea sa te impaci cu el!
Pana la urma tu trebuie sa hotarasti pentru tine!Acum pana nu va fi prea tarziu!
Te pup si sper sa iei hotararea cea mai buna!!!!!

eclau
Postat pe 2 Septembrie 2008 11:22
Interesant! Trec printr-o chestie asemanatoare. Nu imi vine sa cred. Am citit doar titlul si mi-am spus aici trebuie sa fie ceva asemanator cu ceea ce traiesc eu.Am citit toate sfaturile celorlati si parca imi erau adresate mie. "Al meu" nu este roman, locuiesc in alta tara, o tara rece cu oameni reci. El este de un egoism si o garcenie ne deinchipuit ptr un barbat. St totusi mi-am zis ca trebuie sa ma adaptez la cultura lor. apoi ca el este intr-o pozitie sociala, profesionala foarte inalta dar fie vb intre noi, nu ii face fata si cade in depresii usor si are nervii la pamant. A fost violent verbal dar a spus-o in engleza si parca nu suna ca pe romaneste si totusi...s-au adunat multe...si totusi l-am parasit si m-am intors si iar imi fac planul sa il parasesc. Am inceput sa vb cu cativa prieteni ptr ca aveam dubii in ceea ce cred, vroiam sa mi se spuna ca nu am dreptate. Dar cand ne certam desi porenesc clar de la raectiile lui exagerate ajungem ca eu imi cer scuze si ca tot el are dreptate. Nu inteleg un lucru la mine: de ce mai am golul acela in suflet numai la gandul ca TREBUIE sa il parasesc. Mama mi-a spus ca nici sa nu spun la cineva ce mi se inatampla ca e rusinos ca am plecat din romania intr-o tara atat de civilizata si lucrez n cd f bune si am studii superioare facute aici si accept asa ceva. are drepatate dar...incredibil...mi-e mila de el.
Elelumi
Postat pe 2 Septembrie 2008 13:59
Nu se va schimba niciodata, sau cel putin fata de tine , cu tine s-a obijnuit asa , iti stie punctele slabe si face ce vrea cu tine. Iti spun asta din proprie experienta , am trecut si eu pri asta. Am fost impreuna cu un tip 5 ani de zile l-am iubit mai mult decat pe mine la inceput a fost super , dar ultimii 2 ani au fost de cosmar. Imi aplica acelasi tratament , avea si viciul alcoolului si dadea vina ca e baut , pana intr-o zi cand a venit acasa si-a gasit bagajele la usa. Au urmat multe nopti de chinuri, de rugaminti , de telefoane , mesaje , urmariri si asa mai departe , am fost tare si nu am cedat de data aia ( ca inainte am cedat destul).Asa de mult m-a iubit incat dupa 7 luni de la despartire s-a insurat. De ce zic ca nu seva schimba cel putin fata de tine , pentru ca casnicia lui a durat 1 an jumate , toti prietenii comuni imi ziceau ce mult s-a schimbat el ce frumos se poarta cu actuala ca nu mai e el. Dupa 1 an jumate ea a bagat divort pe motiv k nu il mai iubeste k sa grabit k ea iubeste pe alcineva. El s-a intors la mine , eu tocmai ma despartisem de cineva ....defapt vroia sa ma recucereasca ....dar nu a tinut cont ca au trecut 2 ani de cand ne-am despartit si eu nu mai sunt fata aia proasta si naiva pe care o stia el. Am crezut in schimbarea lui si eu k si tine , isi facea planuri cu mine ....dar au durat 2 luni cand a vazut sau a crezut k m-a cucerit , dupa care a inceput sa fie tot acel om .... dar a fost de ajuns o data sa imi vb urat si nu am mai acceptat....



Acuma sunt singura si imi este foarte bine ...el a mai insistat o perioada , dar am fost foarte categorica cu el ....nu ma mai las umilita si jignita ...eu si viata mea sunt mult mai importante.... El nu se va schimba pt tine poate pt o perioada , dar apoi va face la fel pt ca stie k il ierti .....


Sfatul meu este sa nu te intorci ...zici k il vei parasi daca se va purta urat cu tine ...dar nu o vei face te minti singura ...daca nu ai facut-o in 7 ani si acuma asa usor te-a aburit....nu o vei face nici de acum incolo

Stabilitatea finaciara poti sa ti-o faci si singura ....nu trebuie sa depinzi de un barbat ....k iti zic unii k ai o varsta ai doar 27 de ani ....eu aveam 26 de ani cand am pus punct si stateam cu chirie si el era director economic cu un salar de 3 ori mai mare , dar nu m-a interesat asta ....eu chiar vroiam sa fiu fericita ...eu chiar ma saturasem de batai ... Dar cum ziceau unii pe aici ce iti faci cu mana ta se numeste lucru manual....degeaba iti dam noi sfaturi k oricum tu faci cum crezi ....dar se pare k toti ti-am zis k nu se va schimba , oamenii de genul asta nu se schimba niciodata , poate pe durata scurta pana obtin ce vor ....gandeste-te k tu esti cea mai importanta ....Ai grija de tine si nu te mai lasa umilita
cryss08
Postat pe 2 Septembrie 2008 14:14
draga mea.... am sa trec direct la subiect, si cum se spune sa nu dai sfaturi pe care nici tu insuti nu le poti respecta, am sa-ti spun cate ceva despre mine, si poate ai sa intelegi in cele din urma ce vreau sa spun
la 15 ani am avut primul prieten... relatie inocenta, primul sarut... nici vorba de sex sau asa ceva. timpul a trecut si eram in continuare impreuna. dupa 5 ani, in urma depistarii unei probleme medicale ( a mea) , am decis sa fac un copil ( era ceva de genul "acum sau niciodata)... am avut discutii foarte sincere, si am decis sa facem impreuna acest copil , asadar iata-ne mire si mireasa, nunta frumoasa, copil minunat, casnicie ok , joburi bune ( in toti acesti ani am terminat amandoi o facultate, desigur).
si totusi, anul acesta am divortat. ptr toti a fost un soc, intrucat noi nici nu ridicam tonul unul la altul. de ce am divortat? ptr ca nu m-a invitat la ziua lui. da, m-am trezit ca isi organizase o petrecere la care eu nu fusesem invitata. am avut o discutie serioasa si a motivat asta prin faptul ca noi nu ne putem simti bine impreuna, CEEA CE CLAR NU ERA SI PAREREA MEA. parca ma trezisem dintr-un vis, am constatat ca eram straini impreuna... si am divortat.
ceea ce vreau eu sa zic e ca eu am renuntat la omul pe care l-am iubit enorm, ptr a-l lasa sa se simta asa cum doreste, cu cine doreste, iar el a renuntat la mine din acelasi motiv... ne iubim, poate, si acum, dar asa ae mai bine. acum suntem prieteni , amici f buni, vb la tel, povestim ce mai facem, e ok.
nu m-a lovit niciodata, nu m-a injurat niciodata si nici eu pe el.
dar am lasat totul in urma, ptr ca am stiut ca atat eu, cat si el, vrem altceva.
...ai inteles ce vreau sa spun?
Anissia27
Postat pe 2 Septembrie 2008 14:23
nu stiu de ce iti pasa atat de el?crezi ca lui ii pasa atunci cand te batea sau te umilea?eu zic ca nu.ai indurat atatea,nu meriti si tu pe cineva care sa te valoreze?fa-ti curaj si nu te lasa impresionata de comportamentul lui...pt.ca faptele lui au spus totul
dumitru_cristina50
Postat pe 2 Septembrie 2008 16:05
Citesc si ma minunez si iar citesc si iar ma minunez. Cata lipsa de respect fata de propria persoana sa aiba o femeie ca sa se lase abuzata fizic si psihic de un dement si sa creada ca exista vreo vaga posibilitate ca el sa se schimbe? Oamenii nu se schimba,draga mea.Ce sa schimbi, de fapt? Probabil ca daca firea omului s-ar schimba asa, de pe o zi pe alta, cu vreun tratament, vreo pastila, ceva,ar fi mereu cozi pe la farmaciile care elibereaza pastila miraculoasa...Cel adevarat e cel care a fost in cei 7 ani, cel de acum o sa fie 1 luna,2 sau daca ai ghinion 1 an, 2.De ce zic daca ai ghinion? Pt ca daca dupa o perioada scurta poate o sa ai puterea sa te rupi din nou de el, daca o sa treaca mai mult timp pana o sa-si "revina" si eventual o sa fiti si casatoriti si cu vreun copil, slabe sanse sa mai pleci, daca acu nu esti in stare.Ma gandesc ca de fapt asta si urmareste omu, a gasit varianta optima pt el ca sa-si pastreze "sclava", cum bine zicea cineva.Du-te la psiholog, o sa te ajute sa scapi de asta. Faptul ca el e psihopat e lucru cert din ce ai povestit, iar tu esti doar victima lui si atat.Intra pe internet si citeste despre femeile abuzate ca tine si o sa vezi ca esti numai o victima care are nevoie de ajutor si il poti avea.Iti doresc sa fii fericita, desi da-mi voie sa fiu extrem de pesimista in ceea ce priveste sansele tale reale sa se intample una ca asta...cu el.
monalisa2000
Postat pe 2 Septembrie 2008 22:48
Oricum am impresia ca scriem aiurea..si ajungem sa ne enervam in fata calculatorului pt cineva care nu are nici un stres!sper sa nu fi patit ceva rau,dar sunt sigura a fost convinsa de el,de parinti,de prietene,parca a postat o fata care "i`a semnat sentinta",deci e oricum de necrezut!MEREU IN ASTFEL DE CAZURI EXISTA SOLUTII!!!noi nu vrem sa le vedem,ba cheltuieli,ba copii,ca mila,ba se omoara,si multe altele,ceea ce rezulta ca nu avem cum sa gasim solutii daca noi nu ne gandim la noi.Nu este posibil sa accepti sa traiesti asa...Si pt unele cazuri unde sunt implicati copii,plecati cu el,oricum nici un judecator nu va da copilul unui atfel de om dezechilibrat mintal,si daca chiar asta este motivul,vreti un copil sanatos langa o mama sanatoasa fara a fi nevoie de ingrijirea unui nemernic,sau un copil tampit,cu un tata tampit,si cu mama moarta?Cred ca daca avem acesta prostie umana sa acceptam asta,cele care accepta normal,ar trebui controlate la psihiatru,si o sapt doua la 9 nu ar strica!Sa`mi fac rau cu mana mea,dupa ce ca imi mai face si ala?Sincer m`am enervat!Scrie`ne te rugam,injura`ne daca nu ti`a convenit ceva!!!!Eu una nici nu as mai cere pareri la un astfel de caz...in fine..pup si scuze.
For_life
Postat pe 3 Septembrie 2008 00:08
LuckyMe,sunt cazuri diferite!iubitul tau intradevar a avut o criza de iubire,chiar a crezut ca este atat de usor sa te sinucizi...si tu ai procedat super,dar oricum ar fi ai putut sa`ti mentii acel NU,indiferent de situatie!dar in cazul asta crezi ca mai este nevoie de aceste sfaturi?chiar nici o particica din acea minte a ei nu este sigura ca trebuie sa`l dea dracu?sau poate unora chiar ne place violenta,si acel baiat cuminte de care zicea,poate era prea cuminte...sau poate nu a existat...Ea a putut sa plece,plangand,amarata,batuta,amenintata,cu o relatiacare oricum nu mai exista,si s`a intors ca el i`a manipulat pe toti?adica ea nu si`a putut convinge parintii de acest nemernic?Acei parinti nu au facut nici un demers impotriva lui,ci au tinut cu el?ceva pute aici sincer..mie una asa mi se pare,ori a omis ea un lucru,ori a adaugat.Si poate intradevar e materialista,cum a mai zis cineva,o materialista proasta,ca alea "destepte" isi gasesc unii cu bani dar care sa le si respecte,sa le plimbe,etc!poate nu e asa si ne zice ea!scuzati limbajul!pup u
For_life
Postat pe 3 Septembrie 2008 00:24
un om cu astefel de comportament este rau pe fond...in interiorul lui si nu se va schimba chiar daca uneori aparentele te pot insela usor...adevaratul sau atu este sentimentul ramas din partea ta catre el..
resentimentele tale cu privire la "sinuciderea" lui se bazeaza pe atasamentul pe care inca il mai ai fata de el..
lasa putin viitorul apropiat pe margine si incearca sa te gandesti la cel indepartat..in viitor ca orice femeie banuiesc ca iti doresti o adevarata familie..eu am trait intr-o astfel de familie in care certurile si bataile erau la ordinea zilei..sincer m-au afectat foarte tare pentru ca aveau loc sub ochii mei inca de la varste foarte fragede...
si totul nu s-a oprit atat de repede pentru ca mama nu vroia sa ii raneasca sentimentele tatalui si pt ca el ameninta cu acelasi lucru ca si omuletzul tau din poveste...
incearca pentru un timp sa pui inimioara ta in piua...si gandeste-te
tu esti singura care poate decide (desi eu una urasc propozitia asta cand sunt in cautarea unor raspunsuri in ceea ce ma priveste...din pacate este cea mai potrivita)
Iti doresc tot binele si sper sa auzim vesti bune din partea ta..:) si sa vedem un nou topic cu "caps lock"..."AM REUSIT SUNT FERICITA!!"
patricioasa
Postat pe 3 Septembrie 2008 09:54
printr-o astfel de poveste a trecut si prietena mea cea mai buna..cunoscandu-l si pe el am putut sa imi dau mai mult cu parerea...
concluzia in privinta analizei lui a fost ceva de genu (fara nici un fel de gluma) BOLNAV PSIHIC
ca un mic exemplu prietena mea lua bataie,de fata cu mine,cu crick-ul de la masina,sincer va spun mi se rupea sufletul,ajungea intr-o stare din care greu isi mai revenea dupa cate o partida de bataie buna..iar el la nici 5 minute dupa tot show-ul o ridica de pe jos plina de sange,o lua in brate si ii spunea ca o iubeste si ca ii pare rau..."nu se va mai intampla niciodata"...in acele momente eu eram complet "inghetata" nu puteam fi sigura daca se intampla cu adevarat sau ...
frica .. mila .. tot ce se poate simtii,simteam eu pentru ea..
problema cea mai mare este ca acest lucru nu s-a intamplat o singura data...intrebarea mea este:stiti cum reactiona ea in situatiile de genu?
raspuns: PROSTESTE
credea de fiecare data ca el chiar o iubeste si ca se va schimba,la randul ei spunea ca il iubeste si ca ii este mila sa il paraseasca pentru ca el nu poate trai fara ea..
nici eu..nici parintii ei..nici sora ei..nimeni nu a reusit sa o trezeasca din acest cosmar..
s-au mutat impreuna..a ramas insarcinata..au hotarat sa pastreze copilul..avea 3 luni de sarcina..si a batut-o din nou...a tinut-o foarte mult nemancata si a pierdut sarcina..
:(
e o poveste mult mai dura si mult mai grea..insa s-a ajuns aici numai pentru simplu fapt ca ea niciodata nu a ascultat sfatul nimanui,a crezut intr-o iubire imposibila pe care o vedea posibila din pricina unor aparente...
de aceea iti spun din nou...priveste si viitorul un pic mai indepartat nu gandi prin prisma lui..gandeste-te la tine si la faptul ca atunci cand ai cateva vanatai nu durerea fizica este importanta caci aceea trece relativ repede...durerea din suflet ramane si iti spun...cu siguranta ai sa iti aduci aminte acele clipe si peste foarte multi ani..si...Nu merita!
patricioasa
Postat pe 3 Septembrie 2008 10:21
Da,si in cazu de fata,desi prietena ei stia ca o bate,a convins`o si pe ea ca s`a schimbat...si a impins`o inapoi in brate lui cu argumente,pt ca ei stiu ca de cele mai multe ori pt noi conteaza acest sfat al prietenei cea mai buna!
For_life
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:00
De la: gwen27, la data 2008-07-29 08:36:26si stii ce e cel mai greu?ca s-a schimbat mult..se poarta ca un mielusel..a vazut ca sunt f rece,nu am fost niciodata asa cu el..si pare asa trist..si iar ma impresioneaza da stiu ca e doar mila,si eu sunt asa capcauna cu mila asta..off..


Dar lui cand te batea nu-i era mila de tine?
Kathara
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:14
buna intrebare. asteptam raspunsul tau gwen, chiar daca nu te cunoastem uite ca pe 3 pagini ti-am dat acelasi si acelasi sfat...sper ca esti bine,sper sa te luminezi.
DeeaCatalina
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:26
Stiti ceva..haide`ti sa vorbim despre acelasi subiect dar alt caz...dezbatem problema asta prea mult pt una care`si merita soarta...nu vreau sa fiu rea,si nici nu sunt rea,dar sfaturile nu`si au rostul aici cand e totul atat de simplu...toate cele care ati avut astfel de cazuri si ati scris mai sus cum ati reusit? cu minte...ea nu are...asa ca...poate o sa`i vina mintea la cap...sa nu fie prea tarziu si cu burta la gura!!!pup..scuze da m`am enervat un pic!
For_life
Postat pe 3 Septembrie 2008 17:39
draga mea , fugi cat mai repede .tu chiar crezi ca s-a schimbat? astepti sa te omoare ? meriti ceva mai bun de la viata , nu e singurul barbat de pe pamant.
krista3814
Postat pe 5 Septembrie 2008 07:32
Am citit raspunsurile tuturor,care, fara drept de apel,incurajau "dreptul la o viata normala".Nu-ti pot da un raspuns,Gwen,decat prin prisma situatiei prin care am trecut.
Am avut o relatie de 10 luni de zile cu un tip,care m-a fermecat din prima clipa..a fost atractie la prima vedere,pentru amandoi,iar gesturile sale incredibil de frumoase,m-au facut sa cred ca este barbatul perfect.Credeam ca am cunoscut,in acel moment,culmea fericii.
Si,totusi,la o luna de zile,au inceput probleme...scene cumplite de gelozie,care culminau cu violenta verbala(mai ales cand se afla sub influenta alcoolului) si apoi,cu cea fizica.
Prima oara,cand m-a lovit..am fost lipsita de reactie.Nu puteam sa cred,ca barbatul care facuse gesturi incredibile pentru mine,care ma coplesea cu tandrete,a fost capabil de un astfel de gest.
M-a dus acasa si am fost parca anesteziata timp de o sapt,,in care,ma suna,venea la mine acasa,implorandu-ma sa-l iert.Si am facut greseala de a-i mai acorda inca o sansa (din cauza iubirii imense pe care o aveam fata de el si a lacrimilor lui,care ma impresionau).In fine,dupa 4 luni de la incident,cand totul era roz,la nunta unui prieten, sub influenta alcoolui,si-a dat in petec.Mi-a facut scene de gelozie,care au culminat,bineinteles,cu violenta fizica.
Atunci,am realizat,ca ,indiferent de clipe minunate,pe care le-am petrecut impreuna,nu as mai fi putut sa trec peste.
Niciodata,nu as fi crezut ca voi accepta un astfel de comportament din partea unui barbat si,totusi,am facut-o,atragand surprinderea tuturor prietenilor(care ma caracterizau drept o femeie f puternica).
A urmat o perioada de 2 luni(de la incidentul -nunta-),in care eram asaltata de telefoane,vizite in miezul noptii,intalniri inopinante dimineata,cand plecam la serv(ma urmarea),de plansete si amenintari:ca se omoara,apoi,ca ma omora(sa nu mai fiu cu altcineva).
Intr-un final,dupa 2 luni de cosmar,a incetat...iar,lupta cu mine insami am castigat-o. Sunt foarte multumita de mine,ca am putut sa ies dintr-o relatie care m-ar fi distrus,in cele din urma.Am realizat ca ceea ce simtea el pentru mine,nu era dragoste,ci o obsesie.
Nu neg,ca mai sunt momente,cand mai imi amintesc clipele superbe pe care le-am trait impreuna, dar face parte din trecut.
Am realizat,ca un om nu se poate schimba,iar viata e mult prea importanta,incat sa o traiesti alaturi de persoana nepotrivita.
Acum,la un an de la despartire sunt singura..nu m-am grabit sa intru intr-o alta relatie.Mi-am acordat timp sa ma bucur din nou de compania prietenilor(pe care ii neglijasem pe parcursul relatiei,in care fusesem izolata de tot) si de tot ceea ce e frumos in jur.
Asta te sfatuiesc si pe tine,Gwen,poate ca experienta mea iti va fi de folos..si iti va da un impuls in alegerea deciziei corecte : sa iesi dintr-o relatie distructiva,care in loc sa-ti ofere satisfactii,iti va oferi doar depresii.
Te pup si ai grija de viata ta.
dcrox
Postat pe 10 Septembrie 2008 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
multumesc de acum 1 De la: luciana_d 28 Aprilie 2010 02:13
Resuscitarea sperantei 47 De la: dusmanu_lu_Celina 14 Noiembrie 2010 06:56
NU STIU CE SA CRED 23 De la: kentfarafiltru 15 Decembrie 2009 17:24
vreau parerile voastre 19 De la: hystria1 7 Septembrie 2010 17:20
barbatul gemeni in intimitate 8 De la: istratedanut 7 Martie 2009 01:02