Setari Cookie-uri

Credeti ca persoana care initiaza despartirea e cea care nu mai iubeste?

de plictiseala , ai auzit?

Da, este si asta un motiv...de ce nu?!

Postat pe 23 Decembrie 2008 21:39
hm... parca am mai auzit undeva asta...
da, mi s-a intamplat mie acum multi ani, eu fiind cea care a inittiat despartirea. de ce? de nebuna. il iubeam atat incat vedeam in el pe tatal copiilor mei, iar pe noi imbatranind impreuna, dar undv in adancul inimii aveam impresia k ar merita cv mai bun k nu ar putea fi suficient de fericit cu mine.... in fine, prostii
aveam o vorba - if you love them, set them free. asa k am comis-o si am suferit amandoi ca niste caini, dar eu nu i-am aratat-o niciodata.
l-am iubit multi ani dupa aceea, dar nu m-am intors la el o vreme am fost prieteni, dar nu cred k m-a iertat
dupa toti acesti ani eu nu m-as ierta si nici n-as mai face ce am facut
'cine iubeste si lasa dumnezeu sa-i dea pedeapsa'
naufragiata
Postat pe 27 Decembrie 2008 16:57
da evident,fara indoiala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
e logic nu?
ioanageorgiuADY
Postat pe 5 Februarie 2009 22:05
De la: naufragiata, la data 2008-12-27 16:57:55hm... parca am mai auzit undeva asta...
da, mi s-a intamplat mie acum multi ani, eu fiind cea care a inittiat despartirea. de ce? de nebuna. il iubeam atat incat vedeam in el pe tatal copiilor mei, iar pe noi imbatranind impreuna, dar undv in adancul inimii aveam impresia k ar merita cv mai bun k nu ar putea fi suficient de fericit cu mine.... in fine, prostii
aveam o vorba - if you love them, set them free. asa k am comis-o si am suferit amandoi ca niste caini, dar eu nu i-am aratat-o niciodata.
l-am iubit multi ani dupa aceea, dar nu m-am intors la el o vreme am fost prieteni, dar nu cred k m-a iertat
dupa toti acesti ani eu nu m-as ierta si nici n-as mai face ce am facut
'cine iubeste si lasa dumnezeu sa-i dea pedeapsa'

Asta mi se pare o greseala de neiertat! Cum- sa-l iubesti sa sa-l lasi in pace- "nu-l meeeerit, E prea bun pentru mine...e.t.c."
aste-as luate din filme!
Prostii!
De unde pana unde stabilesti tu cine pe cine merita? de unde stii tu cat a sau n-a suferi omul ala? Poate chiar tu i-ai luat fericirea..
De unde stii cum v-ar fi mers? Pana la urma- orice trebuie incercat- din impresii ( de cele mai multe ori- gresite) nu ai cum sa realizezi.
Parerea mea- revenind la topic -e ca initiaza despartirea cel care realizeza mai exact ce urmeaza; Daca traiesti intr-o ameteala completa - atunci te complaci intr-un trai in care poti avea "sansa" sa esuezi, sa te trezesti pe la 40-50 de ani - ca ai iubit ( de ex) ca prostul/a si n-ai facut altceva deact sa te amagesti; Atunci e crunt! Posibilitatea de a te intoarce in timp este- deocamdata- improbablila- asa ca te trezesti ca ti-ai pierdut timpul pentru niste idei pe care le-ai impartasit doar tu;
In traducere: paraseste cea/cel care se "trezeste" primul.
G_I_JOE
Postat pe 18 Februarie 2009 12:33
eu nu cred ca daca vreau sa ma despart de cineva o fac pt ca nu-l mai iubesc
daca tin la el si nu ma inteleg cu el si ne certam tot timpul ce rost are sa fiu cu el de ex eu am avut o rel in care prietenul ma insela pe rupte eu tineam la el dar am luat decizia sa ma despart de el si el a inceput sa zica ca nu mai tin la el dar tzineam dar orgoliul meu era mai presus de toate acum nu regret decizia mea
acum depinde de la caz la caz
yumy
Postat pe 18 Februarie 2009 12:37
Nu cred ca daca iubesti poti sa iei tu decizia despartirii. Daca iubesti, nu poti trai fara celalalt, indiferent ce se intampla.
queenmab80
Postat pe 18 Februarie 2009 13:55
De la: queenmab80, la data 2009-02-18 13:55:00Nu cred ca daca iubesti poti sa iei tu decizia despartirii. Daca iubesti, nu poti trai fara celalalt, indiferent ce se intampla.


Cum asa?Cum sa nu poti trai indiferent ce se intampla?Adica mori?

Poate nu vrei ,ti-e greu,nu ca nu poti!Daca tu il iubesti iar el te paraseste,ce faci?
Plangi,suferi,te consumi dar traiesti mai departe..

Persoana care initiaza despartirea o poate face din diverse motive .Nu mai iubeste, nu mai poate accepta anumite situatii ,chiar daca iubeste ...depinde de situatie.Nu este un sablon..





ella_c
Postat pe 18 Februarie 2009 14:10
da se poate............sub diferite pretexte se poate si daca o faci nu ins ca nu m ai ai sent pt pers resp.........o faci pur si simplu pt ca sa simti
butterfly_sound_of_love
Postat pe 18 Februarie 2009 17:39
De la: onuta81, la data 2008-07-28 20:23:30Ce parere aveti din experientele voastre?Sau poate sa te iubeasca si totusi sa initieze o despartire?

sigur ca se poate.din diverse motive:ori pt ca nu merge, ori pt ca partenerul te-a ranit cu ceva care e de neiertat, ori pt ca iti dai seama ca celalalt nu te iubeste, ori celalalt e casatorit, etc......sunt diverse motive.dar se poate.
mkdisk
Postat pe 24 Martie 2009 15:53
se poate adica sa te iubeasca si totusi sa se desparta.
mkdisk
Postat pe 24 Martie 2009 15:54
si invers se poate:adica sa nu te mai iubeasca si sa se desparta.aicea motivele ar fi de prisos...nu te mai iubeste si gata.
mkdisk
Postat pe 24 Martie 2009 15:59
in cele mai multe cazuri asa ar trebui sa fie !!! dar aici apare o mare surpriza , nu intotdeuna cel/cea care initiaza despartirea este cel/cea care nu mai iubeste!!! Acest lucru are mai multe cauze ... de obicei dati-mi voie sa-mi exprim aceasta parere , fetele sunt cele care initiaza o despartire chiar daca ele inca mai tin la partenerul lor , si nu putin chiar il iubesc foarte mult !!! din cauza ca apare rutina sau poate din cauza ca persoana respectiva este foarte plictisita si are anumite, in general la iesirea din rutina...la distractia cu mai multe persoane care ar face ca relatia prezenta sa nu mai prezinte interes...
catalyn_2792
Postat pe 24 Martie 2009 16:06
Ai foarte mare dreptate.Eu sunt casatorita de aproape 6 ani si am ajuns intr-un punc mort, daca pot sa ii zic asa.El face ce vrea si cand vrea fara sa tina cont ca pe mine ma afecteaza negativ. Nu comunicam deloc pt. ca el nu vrea sa vb indiferent cum i-as adresa o intrebare.Nu vrea sa vb sub nici o forma dar nici nu imi spune ca vrea sa ne despartim.Am hotarat sa divortez si i-am transmis acest lecru in speranta ca poate il va afecta cumva si va face un efort de a salva aceasta casnicie dar nici un semn, totul e la fel.Nu e usor sa fac asta dar consider ca e mai bine pentru amandoi.Unul din factorii cei mai importanti in destramarea casniciei mele a fost lipsa de comunicare si de respect.Imi doresc din tot sufletul sa simt din nou ca traiesc ca sunt fericita, cred ca orice om are dreptul la asa ceva.....
kudika001035
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:08
De la: annk48, la data 2008-08-17 12:31:21Sa iubesti nu e de ajuns pentru a functiona o relatie.Lipsa de comunicare,incrdere,respect pot duce la ruperea relatii.
kudika001035
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Femeia?Ultimul raion:obiecte de'aruncat!" 26 De la: Barbie30_ 4 Aprilie 2011 00:52
oare e iubire? 7 De la: issa12 29 Septembrie 2009 13:53
Va rog niste sfaturi...sincere 16 De la: kudikale 15 Mai 2012 12:24
judecati-ma dar cititi, poate meritã 31 De la: greierash_is_back 2 Noiembrie 2009 16:03
Open the mind 33 De la: luchianramona 16 August 2011 14:09