Setari Cookie-uri

cat de mult conteaza fizicul??? unde se termina dragostea unde incepe mila??

bebeblonda, eu zic ca da, iubirea poate aparea si in timp. Si e chiar mai profunda, zice eu din proprie experienta.
Lucia1971
Postat pe 16 August 2008 20:33
prietenia poate fi frumoasa, amicitia la fel, dragostea platonica dulce amruie, sexul savoare, daca cei doi vor sa riste prietenie pe dragoste de ce nu???
sa o faca.
da prietenia poate deveni dragoste si invers.
sylvyzone
Postat pe 16 August 2008 22:53
da ...intr-adevar el mi-a zis ca ma iubeste si ca ar vrea sa fie cu mine, sa fiu iubita lui acum vreo 2 ani ....atunci am vorbit si i-am explicat ca nu vreau sa stricam prietenia si a fost de acord. Cu toate astea si acum suntem prieteni si de cate ori are ocazia, imi demonstreaza cat de importanta sunt pt el fara sa ma puna intr-o situatie aiurea. Aveti dreptate fizicul nu conteaza asa mult.....iar cd ma gandesc la el "peste mine" sau sarutandu-ma nu mi se face sila ....ce pot sa spun eu suunt genul de persoana mai visatoare, care crede in "iubirea din povesti", nu cred in expresia"dragostea vine cu timpul" dar totusi timpul mi-a demonstrat ca nu prea exista "dragoste ca-n povesti".V-am povestit aceste lucruri pentru ca in ultima perioada ma gandesc mult la acest priten de care va povestesc si parca as vrea sa incerc.....oare ar trebui sa mai astept sau sa incerc sa cladesc ceva alaturi de el, persoana care de 9 ani e alaturi de mine neconditionat?
Va multumesc pentru sfaturi, intr-adevar singuratatea doare:(
bebeblonda
Postat pe 19 August 2008 22:03
o fi durand, dar ce te faci daca peste o saptamana, o luna, un an, intalnesti dragostea adevarata si tu esti prinsa intr-o relatie dictata exclusiv de ratiune?
googoodoll
Postat pe 19 August 2008 23:43
daca te bazezi doar pe chestia asta... ajungi sa nu mai intalnesti dragostea poate niciodata. Visatoare ok. Dar sa nu te legi de nimeni in speranta ca maine vine ala care sa-ti ofere dragoste ca la printesele Barbie...
Lucia1971
Postat pe 20 August 2008 18:18
De la: Lucia1971, la data 2008-08-20 18:18:15daca te bazezi doar pe chestia asta... ajungi sa nu mai intalnesti dragostea poate niciodata. Visatoare ok. Dar sa nu te legi de nimeni in speranta ca maine vine ala care sa-ti ofere dragoste ca la printesele Barbie...




Da .....nu stiu ce sa mai zic. Stiu doar ca sunt trista si as vrea sa fiu si eu macar un pic fericita, sunt 2 ani de cd sufar si m-am cam saturat ..... sa astept dragostea, hmmm.....nu mai pot. Sa stau cu cineva care mi-a fost alaturi mereu pare alegerea cea mai corecta, rationala si atat. Daca peste ceva timp va aparea "dragostea".......poate pana atunci dumnezeu m-a ajutat si am ajuns sa iubesc persoana d care a fost langa mine pana atunci ....
Eu sincer va doresc sa aveti parte de acea "dragoste".

Iar legat de kg in plus......sincer, esti criticat de cei din jur oricum fie ca esti prea slab, prea gras sau frumos/a.....asa ca mergi inainte si traieste viata asa cum a vrut dumnezeu, fi fercita si multa bafta. Ex : eu nu am probleme cu greutatea si asta nu mi-a garantat cu delok iubirea unui barbat, drept dovada sunt singura si trista. Asa ca fruntea sus!:)
bebeblonda
Postat pe 20 August 2008 19:41
prietenie intre un barbat si o femeie? doar prietenie? nu prea se poate ... a! ca cei 2 o numesc asa ... da, pot spune (ca nu-i opreste nimeni)dar in realitate intre ei nu prea e asta. ori unul minte, ori se minte, ori nu prea realizeaza ce este de fapt intre ei. in substrat o relatie de simpatie, amicitie, intelegere,momente placute, destinse ...tot tacamul (puteti adauga voi restul)e bazata pe o ATRACTIE. Cei 2 se simt atrasi, nu zic ca e numai sexuala. Dar musai cel putin la unul este. cel putin unul dintre cei 2 isi doreste (simte) o relatie normala. si e si indragostit, dar s-a prins ca afectiv ori erotic celalat nu-i raspunde. si atunci o lasa asa. Invers merge, e chiar simplu. intr-o relatie de dragoste cei 2 pot fi SI PRIETENI. atractia e reciproca, se iubesc si na, sunt si prieteni! dar ca o femeie si un barbat sun prieteni sa i-o spuna lui cucu.

Postat pe 20 August 2008 23:06

Conteaza mult, mult de tot. Stiu ca pare superficial dar daca ma inteleg cu cineva bine, dar nu sunt atrasa sexual de el nu pot fi niciodata mai mult decat amica respectivei persoane.
Kathara
Postat pe 22 August 2008 01:59
Hmmm...de ce nu accepti o relatie de amicitie intre un barbat si o femeie!? Este ceva normal..de ce trebuie sa fie si o relatie intima intre ei !?
cazam
Postat pe 22 August 2008 08:50
bai ce sa mai zic...eu m-am casatorit cu cel mai bun prieten al meu si avem si o dulceata de baietel..asa ca..sunt cazuri si cazuri
munflorin1
Postat pe 22 August 2008 09:00
Fara indoiala iubirea poate aparea si odata cu trecerea timpului! Si e mult mai puternica decat cea la prima vedere,pentru ca te indragostesti profund ,chiar daca se produce treptat.Desavarsita valoare a dragostei o contureaza scurgerea timpului. Dragostea e ca o recolta,trebuie sa o cultivi din timp ca sa-i culegi roadele
janice18
Postat pe 22 August 2008 09:32
De la: cazam, la data 2008-08-22 08:50:25Hmmm...de ce nu accepti o relatie de amicitie intre un barbat si o femeie!? Este ceva normal..de ce trebuie sa fie si o relatie intima intre ei !?


Am zic ca daca nu ma atrage fizic nu putem fi decat prieteni, nu si iubiti.
Kathara
Postat pe 22 August 2008 12:30
Da, conteaza la prima vedere, dar dupa ce cunosti persoana si simti ca nu te potrivesti si nu aveti nimic in comun, atunci atractia fizica nu mai e asa de importanta. Pt. a incepe o relatie e nevoie de mult mai mult decat atat.
La inceput nu eram atrasa fizic de sotul meu, ba chiar am refuzat sa ies cu el, dar el insistand, am hotarat totusi sa ii dau o sansa. Petrecand mai mult timp impreuna mi-am dat seama ca suntem compatibili si ne simtim bine impreuna si atractia fizica a venit pe parcurs. Acum suntem casatoriti si sunt foarte fericita cu el, am ajuns sa-l iubesc foarte mult pt. ceea ce e si acum mi se pare si sexy:)
MissRalux
Postat pe 22 August 2008 14:41
sincer eu cred k nu exteriorul este cel mai important intr-o relatie,mai ales daca iubesti acea persoana nu cred k te deranjaza k e mai scund/a,inalt/a,mai plinut/a insa daca nu iubesti acea persoana chiar e deranjant fizicul,parca ar deveni o obsesie.parerea mea este ca iubirea vine in timp insa daca la inceputul relatiei exista doar prietenie,amicitie cred k e mai greu sa ajungi la iubire,dar desigur sunt si astfel de cazuri.cred k asta difera de la persoana la persoana,nu e o regula.
angel_05
Postat pe 23 August 2008 18:03
sotul meu e mai scund decat mine cu 7 cm si mai mic cu doi anisi ne iubim mult de tot
munflorin1
Postat pe 23 August 2008 18:30
la mine s-a intamplat ceva destul de dragut.
nu ma atragea acel X dpdv fizic , dar a inceput sa ma atraga intelectual (dupa ce i-am dat o sansa, ca sincer nu prea ma pasiona compania lui, mi se parea afemeiat si cu glume expirate).
uimitor, a inceput sa ma atraga si fizic! :)
morticia_adams
Postat pe 29 August 2008 14:35
Daca cineva mi-ar fi spus cand eram in clasa a VII ca peste 10 ani ma voi marita cu lunganul acela ca o prajina, slab ca un biscuite in dunga si rusinos cu fetele, as fi zis ca e tzacanit la cap! Dar... s-a intamplat. Si iaca am implinit 14 ani de casnicie saptamana trecuta. Dragoste? Recunosc, atunci cand ne-am casatorit nici unul dintre noi nu era indragostit lulea. Tot ce stiam atunci era ca vrem sa ne casatorim si ca o facem pe cel putin 10 ani, adica la modul cel mai serios. Acum, tot ce avem este un respect extraordinar si o iubire mult mai profunda decat ne-am fi putut imagina vreodata. Plus o fetita minunata si o catzea pe masura. Deci pot sa spun ca sunt implinita din toate punctele de vedere alaturi de un om cu care m-am casatorit STIIND ca nu e cel mai frumos om din lume, dar are niste calitati pe care nu multi barbati le au pe lumea asta.
Lucia1971
Postat pe 30 August 2008 20:18
Eu cred ca conteaza fizicul si inaintea casatoriei(din dragoste) si dupa....in timp trebuie sa arati cati poti de bine ,nu cred in ,,ma iubeste asa cum sunt" e o prostie,sa arati de 100 kg si sa te iubeasca ca la inceput,se dezgusta de tine si iubirea se duce.O femeie trebuie sa aiba grija de ea la orice varsta,sa arate bine si sa-si cultive inteligenta....
xxlanita
Postat pe 18 Octombrie 2008 14:20
Ba conteaza fizicul ,ptr ca intai te atrage fizicul si dupa aceea ii descoperi calitatile,etc.Nu te bagi in pat cu intelectul lui ci cu fizicul .E adevarat ca nu toti suntem Angelina si Brad ,dar tre"sa simti un zvac ,cum zic eu
stylisimo
Postat pe 19 Octombrie 2008 21:24
FIZICUL CONTEAZA LA PRIMUL IMPACT
MILA IN DRAGOSTE NU EXISTA
IAR CINE ACCEPTA JUMATATI DE MASURA DE LA INCEPUT , ASA SE VA SI SFARSI RELATIA
PANTERRY
Postat pe 31 Octombrie 2008 10:44
cel mai mult conteaza fizicul, din pacate, dar asa sunt oamenii si nu ii putem schimba..mila....?in dragoste....?se cam bat cap in cap...mnu cred k poti iubi pe cineva de care ti e mila...
afrodita13
Postat pe 7 Noiembrie 2008 21:47
De la: sylvyzone, la data 2008-08-04 19:26:54de asemenea ea considera ca el ar fi cu ea din mila, nu stie ce sa faca sa termine sau nu relatia cu el.

sunt de aceeasi parere cu iris...cine te iubeste cu adevarat nu zice asemenea lucruri, sau le zice in gluma.si este alaturi de tine, este un sprijin moral pt tine.ca ea vrea si se straduieste sa slabeasca...iar el ar trebui sa o ajute, nu sa ii reproseze ca...ce greu slabeste...stiti cum se zice:la bine si la rau!!!!!tipul e prea egoist, sau sufera de un complex de inferioritate daca doreste ca partenera lui sa fie perfecta.oricum, pers respectiva hotaraste ce sa faca cu viata ei....ar trebui sa discute cu el serios si sa vada ce face mai departe.
mkdisk
Postat pe 14 Noiembrie 2008 13:08
De la: sylvyzone, la data 2008-08-04 18:59:51ideea e ca am de dat un sfat unei persoane pe aceasta tema.
pana de curand acea persoana arata aproape ca un fotomodel dar din cauza sanatatii si a tratamentelor s-a ingrasat 25kg chiar mai mult de la 60 kg la 85 in doar 3 luni, medicii zic ca e normal, ca analizele dunt bune, face sport dar greu slabeste, prietenul i-a reprosat ca nu se ingrijeste si etc, pana la urma dragostealui din o relatie lunga cosidera ea s-a transformat din partea lui pt ea in mila???
pana de curand desi l-a intrebat ca daca il deranjeaza acest lucru tipul mereu i-a zis ca nu ca nu il intereseaza dar acum ii reproseaza felul in care arata desi incearca sa ajunga la greutatea dinainte regim sport etc.

mai ales ca la inceput ea arata f bine.....adica cum, ne iubeste numai cand ne e bine?cand ne e rau si avem nevoie de ajutor partenerul da bir cu fugitii?
mkdisk
Postat pe 14 Noiembrie 2008 13:20
mkdisk
Postat pe 14 Noiembrie 2008 13:24
1.Fizicul conteaza. Atractia este instinctiva .Nu exista un sablon pentru fizicul atrgator se poate face doar o "statistica . Un fizic foarte atragator pentru o persoana , nu este privit( poate)la fel de alta.
2. Dragostea nu dispare doar se transforma.Atractia sexuala insa poate dispare.
3.Unde incepe mila?Cand vrei sa ajuti pe cineva pe care il consideri in inferioritate (fizica, psihica, sentimentala, financiara........)si constati ca nu ai nici o posibilitate sa il scoti din situatia respectiva.
cornelia_leia
Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:02
apropo de intrebarea topicului:unde se termina dragostea si unde incepe mila...eu zic ca asta depinde.pai hai sa ne gandim la cei care au casnicii de 30-40 ani.stau impreuna de atata timp.la inceput erau amandoi frumosi si tineri.dupa atatia ani, normal ca nu mai sunt la fel nici unul.nu prea inteleg eu despre ce e vorba aicea....eu zic ca fizicul conteaza pe la inceputul relatiei....si dupa ani buni petrecuti impreuna, nu mai vezi persoana cum e de fapt, ci o infrumusetezi prin faptul ca o iubesti...pt tine e cea mai frumoasa, chiar daca are vreo 5-6 riduri, chiar daca i-a albit parul si a facut burta....cine isi doreste sa aiba permanent un fotomodel alaturi, care sa fie perfect acela nu iubeste, ci vrea sa isi satisfaca doar egoismul.parerea mea.cine iubeste cu adevarat este alaturi la bine si la greu.fizicul conteaza pana in momentul in care faci alegerea:e al meu/a mea sau nu.doar daca partenerul ar fi excesiv de neglijent si nu mai poate fi suportat, adica sa fie de o neglijenta prea mare pentru a fi acceptata.
mkdisk
Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:14
fizicul conteaza foarte mult la primul impact, dupa aceea devine important in proportie de 50 %, pt ca inteligenta intra in scena . Cred ca este mai importanta inteligenta decat fizicul......
PANTERRY
Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:15
mila nu-si are locul in dragoste ...parerea mea, n-as putea spune unde incepe si unde se termina daca n-o concep in relatie............
PANTERRY
Postat pe 21 Noiembrie 2008 19:16
eu stiu shi cazuri...cand mila e la inceput...adik accepti s fii cu cineva din mila gandindu te k nu o s tina...iar dupa un timp constati k ai inceput s tii la aceea persoana...bine aici nu e vb de handicap sau greutate...ci mila de al refuza...:D:D
HannaH_RaluK
Postat pe 4 Decembrie 2008 19:37
Conteaza fizicul in masura in care nu poti vedea dincolo de aparente..
Intr-o relatie, depinde de fiecare in parte: unora le plac pers. foarte slabe, altora pers. asa-si-asa...si sunt unii carora le plac pers. supraponderale...fiecare cu gusturile sale...

Eu aveam un amic ce ma curta, ca sa zic asa....era ok pana mi-a zis ca el ma place asa cum sunt,mai grasuta
de atunci n-am mai vrut sa aud de el (mi se pare mie sau am deviat de la subiect?)

In fine, ideea e ca depinde de fiecare...
Cat despre mila....cred ca o relatie care se bazeaza pe mila a incetat demult sa mai fie cu adevarat o relatie...daca el este cel care sta cu ea din mila, este un las....daca ea accepta asta, este si mai lasa...
ramo_88
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un san mai mare si unul mai mic . :- 7 De la: kudika149957 10 Mai 2013 18:16
buna 6 De la: bestdevilinside 15 Noiembrie 2008 20:30
Formele sanilor va influenteaza? 38 De la: 25 Ianuarie 2014 20:17
vand Leg Magic!!! 4 De la: andra_ale 22 Iunie 2010 07:31
Buna 1 De la: Curcubeu 27 August 2009 12:17