Setari Cookie-uri

Animale de casa

Animalele de casa reprezinta membrii de familie pana la urma, nu am vazut aici un astfel de topic si m-am gandit sa deschid eu unul in care sa vorbim despre animalele de casa.

Pentru cei interesati de unele informatii puteti accesa www.magazindeanimale.ro

Postat pe 4 August 2008 18:15
vai adrian ce ma bucur ca ai deschis acest topic pentru iubitorii de animale...am sa revin cu amanunte ca am o gramada de spus despre rasfatata mea fata .....pisicuta....


Postat pe 4 August 2008 18:23
Atunci eu nu mai zic nimic de hamsterul meu daca mafia a inceput cu matzele deja :)
iris_4_ever
Postat pe 4 August 2008 18:35
iris chiar te rog sa spui poveste ta..este vorba de animale de casa ..nu numai de pisicute..iar eu spuneam ca voi reveni cu amanunte si povestea mea despre pisicuta..ca doar pe ea o am....

Postat pe 4 August 2008 19:27
Am glumit mai ,matza am avut si eu acum doi ani si cred ca s-ar fi inteles minunat cu hamsterul de acum daca o mai aveam....a trebuit sa o dau la ai mei insa atunci cand am plecat din tara :(

Hamsterul meu DINO , are cusca cu rotita sa nu se plictiseasca baiatul ...ceva normal corect doar ca el foloseste rotita in felul lui.

Se urca deasupra si incepe sa alerge in timp ce se tine de o bara a custii cu o labuta ....uneori mai pica in botic pentru ca prinde viteza prea multa si nu se mai poate sustine cu labuta :)
Inca il descopar pentru ca il am doar de 3 saptamani...sigur mai are el si alte smecherii in maneca :)

Legat de matza ...Liza se numea a mea,asa pisica nebuna nu am vazut niciodata ....defapt as putea spune ca era mai mult un catel pentru ca (din pacate ) musca/zgaria pe oricine se apropia de mine , cand imi veneau musafiri trebuia sa o bag in alta camera pentru ca tuturor le era frica de ea

Bine , frica este mult spus ,s-ar fi putut apara de ea daca nu stiau ca nu voie sa o atinga nici macar cu un deget
iris_4_ever
Postat pe 4 August 2008 20:14
Ma bucur ca acest topic prinde.Este lesne de inteles ca animalele de casa fac parte activa din viata noastra de zi cu zi.
Eu, impreuna cu prietena mea avem un motan negru cu alb care raspunde, cand are el chef, :) la numele de Miti.Este puturos, mancacios, alintat si mai tot timpul somnoros.Are 10 ani(cred) si 7 Kg.
Prietena mea il are de multi ani si eu m-am atasat de el cand l-am cunoscut asta in ciuda faptului ca nu "inghiteam" pisicile.

Postat pe 7 August 2008 09:19
daca m-as apuca sa vorbesc de animalele mele cred ca ar lua tastatura foc ca nu m-as mai putea opri . eu am 2 caini o fetita si un baiat ,adica o cumintica de nu am mai vazut si un zapacit nesimtit si pe deasupra foarte alintat, 2 motani, unu mai fitzsos ca altu si o testoasa care e binenteles cea mai cuminte.
witcher
Postat pe 11 August 2008 13:01
Salut, ar trebui sa punem si poze cu prietenii nostri. Eu va doresc sa va traiasca si sa va bucurati de ei.

"eu m-am atasat de el cand l-am cunoscut asta in ciuda faptului ca nu "inghiteam" pisicile. " bravo tie! E un lucru minunat ca ai trecut peste acest lucru. Si felicitari pt subiect.

Postat pe 11 August 2008 13:21
eu... am doua pisici...beji si simona.... nu fac parte numai din "familia" mea ci din insasi definitia sufletului meu... am invatat sa le iubesc pe amandoua in feluri diferite pt ca asa caractere diferite nu am mai vazut...una ,simona,neagra tuci cu parul lung...timida si precauta cu strainii dar "vorbareata" cu cei ai casei.... daca ma prinde pe scaun la calculator imi sta in brate si nu se da jos de pe mine ,se alinta si miauna pana o iau din nou in brate.
ochi verzi te poti pierde in ei cand se uita la tine ci ii inchide pe jumate si scoate un sunet care nu seamana nici cu torsul nici cu altceva ci mai degraba ca un sforait ...face ca un tractoras de jucarie....
beji...o siameza ,o lady ... nu accepta orice,ea trebuie sa fie tratata cu respect si cand se uita la tine sa vorbesti ce ea altfel te trateaza cu o indiferenta "regala" si nici cu slujbe nu sta inbrate numai daca ti se urca ea...si daca o refuzi sta imbufnata vreo 2-3 zile...ochi albastri ca marea....si atat de inteligenti si calzi cateodata pe cat sunt de furiosi si gata sa te ..jupoaie alteori...
inimioarele mele.... caremi-au inveselit clipele cand eram trista si mi-au alinat durerea singuratatii cand numai pe ele le gaseam acasa cand ma intorceam sera de la munca...
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 August 2008 13:45
Cand eram mititica am avut un pechinez...am o sora mai mare cu 2 ani ca mine si un frate mai mic tot cu doi ani decat mine :)
Desi fratele meu l-a gasit pe Ricky pe strada ,eu am fost preferata lui intotdeuna.

Intr-o zi s-au pus amandoi pe mine sa ,,ma bata'' de fata cu el ....pe fratele meu l-a bagat in baie iar pe sora in sufragerie :)
Eu stateam in dormitor in timp ce Ricky alerga cand la sufragerie ,cand la baie iar fratii mei urlau la mine sa-mi potolesc cainele

Adevarul este ca pare putin credibil ca un pechinez sa alerge doi tineri dar efectiv s-au ascuns acolo de frica lui .....plus ca evident, nu se puteau apara lovind-ul :)
A fost singura data cand a latrat la cineva din familie ....este una din povestile de care ne amintim cu totii cu mare veselie .

Tin minte ca atunci cand venea tata de la munca noua nu ne mai aducea prajituri / bomboane in schimb avea grija sa aibe intotdeauna ceva sa-i dea lui Ricky .

Eram intr-o zi afara cu el , il tineam in brate si ne pupaceam unul pe altul ...vine un amic de=al meu si s-a uitat urat la mine ...a inceput sa latre la el,mi-a sarit din brate si a vrut sa-l muste.
Asta ca sa-l atzatze.....a inceput sa ma loveasca in gluma desi eu il luasem pe Ricky iar in brate ...a apucat sa ma loveasca prima data iar a doua oara s-a trezit cu degetul in gura catelului care nu-i mai dadea drumul.

Am plans foarte mult cand mama mi-a spus ca ....ar fi fugit de ea cand l-a scos afara :(
Dupa o vreme am aflat adevarul ......tatal meu era plecat din tara iar ricky incepuse intr-o seara sa urle la luna....cum mama e de la tara s-a gandit ca e semn rau asa ca a dus cainele undeva si l-a lasat acolo :(
Doamne cat am mai plans dupa catelul ala ...si ce scandal a facut tata cand s-a intors si a aflat motivul disparitiei lui :(
iris_4_ever
Postat pe 12 August 2008 20:49
Eu am animale de cand ma stiu.. intotdeauna ii faceam cate o asemenea,, surpriza,, mamei mele, aparand ba cu o pisica, un caine sau o pasare.. Am avut de toate si le-am adorat! Intr-un an am gasit 5 catei mici de tot, abandonati.. i-am dus acasa si i-am ascuns in uscatorie.. din fericire era vara si mama nu prea avea treaba pe-acolo. I-am hranit cu siringa pe fiecare in parte timp de vreo 10 zile. Pana la urma cateii au inceput sa fie zgomotosi.. si au fost descoperiti. Asa lacrimi de crocodil aveam incat mama nu a putut rezista si a fost de acord sa ii pastram pe toti. Pe parcurs i-am impartit prin vecini, ca erau tare draguti..
acum am un catel, mops, care este de fapt un omulet incredibil ascuns in piele de catel.. Flupy.. si o pisicuta superba.. Zuzu. E alba imaculata, are un ochi verde si unul albastru si e o minunatie de sufletel, mamoasa pana peste cap! Flupy si Zuzu se adora unul pe altul..

Postat pe 12 August 2008 20:59
....o sera de toamna rece de septembrie... un mieunat sfasietor .... la picioarele mele,lucram pe atunci la coca cola .eram la schimbul 2...mai aveam vreo ora si ieseam de la munca,auzind insa un asemenea "urlet" de disperae,ma uit in toate partile si incerc sa gasesc posesoarea unui asemena "tignal".
cativa pasi mai incolo o pisica siameza,jigarita rau ,urata...dar urata foc..o asemenea pisica urata nu mai vazusem pana atunci,privire fioroasa gata sa atace,slabaaaa si blana murdara..mai si mieunea de ziceai ca o calca un camion pe coada...
incerc sa ma apropii ..nici vorba sa reusesc.caut ceva de mancare si ii asez undeva unde sa vad daca vine sa manace.
mi-am spus ..cu siguranta cineva a pierdut pisica si o sa o caute si vine dupa ea ..sau in cel mai fericit caz pleaca ea acasa.
am lasat-o acolo,in frig si fricoasa si mieunand,nu m-am odihnit absolut deloc in noaptea aia si mi-a stat mintea numai la pisica aia toata ziua urmatoare ,abia asteptam sa ajung din nou la munca sa vad daca mai este acolo.
cand in sfarsit am ajuns,colegii de la schimbul 1 mi-au spus ca am o surpriza.... si cum eu urasc surprizele ma asteptam la neplaceri....
era acolo...ea pisica...farfuria plina de bunatati si ea nu manca...se uita la mine cu ochii aia albastrii si mari ...,am incercat sa ma apropii din nou de ea si de data asta..am auzit clar si distinct un "motoras" de placere...
i-am dat sa manance din palma ca altfel nu a vrut sa se atinga de mancare.seara ,cand am iesit de la munca.... am luat-o acasa ,ascunsa in geaca unde a tors ca un tractoras pana acasa...
mai are rost sa spun ca m-au mancat purecii??? sau ca ma scarpinam mai ceva decat "Baloo"????
in sfarsit ajung acasa si nu aveam habar cum sa le spun alor ai mei ca ...am adus o "uriciune" acasa....
pur si simplu i-am dat drumul jos din geaca .... si i-am oripilat pe toti din casa cu ...cel mai sfasietor mieunat auzit de urechile familiei vreodata....
a ramas la noi ....evident dupa ce a trecut pe la baie si a fost deparazitata.... dupa ce a invatat sa nu mai fure de pe masa pt ca are totul la discretie in bolul ei....dupa ce a fatat 4 puisori adorabili si cu ochi albastrii la fel ca ai ei....taticul... un pisoi cu pedigree amorezat rau de tot de mandretea mea de fata....

si da....e pisica mea...e BEJI....o pisica gasita,acum o frumusete de "babuta" de 9 ani de cand e cu noi.o viata de om as spune ,dar e mai mult de atat e o viata de pisica....
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 August 2008 21:40

Postat pe 13 August 2008 11:24
Din 1999 am o catzea pe nume Leah. Rasa... undeva la mijlocul dintre Airedale Terrier si ciobanesc german. Cea mai draguta faza s-a petrecut cand Leah avea 3 ani, iar fiica mea vreo 5 luni. Locuiesc la bloc, asa ca, de cate ori ieseam la plimbare cu amandoua, eram invariabil vazuta de vecini. La un moment dat, o batranica din bloc ma intreaba contrariata: "Aveti si caine si bebelus in apartament?" Fiindca era a nustiucata oara cand mi se punea aceasta intrebare aiurea (evident pe ton critic...), m-am infuriat rau si i-am raspuns:"da, mi-e foarte greu cu amandoi. Ma gandesc sa dau copilul..." Biata femeie a intzepenit! Concluzie: urasc sa fiu criticata pentru ca indraznesc sa-mi cresc copila alaturi de un animal!
Lucia1971
Postat pe 13 August 2008 17:17
adoptie de pisici: http://web.mac.com/claudiupreda/ADOPTIE/Welcome.html

Postat pe 13 August 2008 21:01
Puteti sa va laudati animalutul pe


www.MagazinDeAnimale.ro

Postat pe 19 August 2008 10:09
De cand ma stiu am avut macar un motanel in casa.Animalutzul de pe avatar a fost motanul nostru pana in februarie cand a fost otravit de un vecin "binevoitor".Si acum mai plang dupa el.Dupa ce a murit am zis ca nu mai vreau pisica in casa ca mi se rupe sufletul cand se imbolnavesc sau ,mai rau ,mor dar,dupa doua saptamani, sotul meu a adunat alt maidanez de pe strada asa ca...acum avem alt motan,care s-a facut tare gras si frumos,e un nebun si jumatete si-l iubim si pe acesta.Noi(ca si familie) iubim foarte mult animalele si in acelasi spirit ne-am educat si fetita,sa le iubeasca,sa le ingrijeasca si mai ales sa nu le chinuie.Sincer am o oarecare teama de oamenii care nu iubesc animalele.
marianarascanu
Postat pe 7 Septembrie 2008 18:13
Eu am cel mai frumos catel

Postat pe 7 Septembrie 2008 18:33
imi doresc de foarte mult timp o pisicuta british shorthair dar din pacate am vazut ca sunt exagerat de scumpe.....poate sa-mi spuna cineva de unde as putea lua una mai ieftina mai ptr buzunarele mele,va rog foarte mult.
oana_nicolae2
Postat pe 9 Septembrie 2008 15:41
daca nu iti permiti de ce nu iti iei una deasta tomberoneza?sa sti ca sunt la fel de frumoase plus ca faci si un lucru bun.
witcher
Postat pe 12 Septembrie 2008 09:35
tomberoneza Si eu as vrea una. Orice natie, pisica sa fie..

Postat pe 12 Septembrie 2008 16:08
sincer....tomberoneza nu-mi doresc daca o sa-mi iau cu siguranta o sa fie british
oana_nicolae2
Postat pe 12 Septembrie 2008 19:31
inseamna ca nu iti doresti cu adevarat o pisicuta linga tine .parerea mea e ca o vrei mai mult de fitze. no offence
witcher
Postat pe 13 Septembrie 2008 16:16
Nu-i adevarat.....dar aceste pisicute ma atrag foarte mult sunt asa de .....pufoase, cu caputul asa de rotund si ochisorii aceia care te fac sa te indragostesti de ei imediat si ca sa nu mai vb de culoare sunt prea deosebite.asta ca sa intelegi ptr ce vreau asa ceva.....nu de fitze cum ai spus.
oana_nicolae2
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o dilema... 16 De la: desi_desiree 13 Iulie 2010 21:18
Naomi batuta si tunsa 442 De la: _dulcik_ 23 Aprilie 2009 11:40
Cine doreste sa faca rost de voturi,like-uri etc? 2 De la: ylyutza 24 Iulie 2011 23:27
Lb. Engleza 12 De la: freakbabe 16 Mai 2010 15:30
mama studenta.... 1 De la: afrodita13 7 Ianuarie 2009 17:16