Setari Cookie-uri

Special pentru fetele cu ochii verzi ;)

Am experimentat cateva culori, de prin ce am mai citit prin reviste, si am descoperit reteta cea mai buna pentru a avea cei mai atractivi ochi fara un efort prea mare.
Se spune ca nu e bine nici sa te fardezi prea strident, dar nici natural nu e pe placut barbatilor, deci ne ramane ceva de mijloc, nu? In totdeauna am avut probleme cu alegerea culorii de pleoape pt zi. Fara in doiala nu as renunta la masliniu. Aceasta culoare este absolut abligatorie in portfardul fetelor cu ochii verzi. eu am ochii verzi spre gri. Nu am despart nici de creionul negru, subliniaza linia ochilor, ziua il aplic numai pe ploapa de sun, o linie destul de subtire( am ochii mari), iar seara indraznesc sa imi fac si contur in interiorul ploapei de jos,si/sau pe marginea ei, iar, in afara de masliniul aplicat pe pleaoapa de sus, mai folosesc si un gri, inspre exteriorul ochiului, pentru a oferi o picatura de dramatism privirii, ba chiar cand merg in disco, sterg creionul de sub ploapa de jos cu un starat de gri. Vei arata fabulos, garantez. Se spune ca fetelor cu ochii verzi este recomandat si auriul, dar nu mi s a aprut asa potrivit..mai ales daca ai tenul deschis( si fiind chiar si vara, bronzul de pe fata se pierde foarte repede).
alinuta2
Postat pe 6 August 2008 13:37
in afara de creionul negru si rimel aceiasi culoare,mai folosesc si fard mov sidef,sau alb sidef.Am ochii schimbatori(verzi-albastrii) si aleg culori care sa se potriveasca si la verde si la albastru.
si app..mie de exemplu nu`mi sta bine cu creion pe ploapa de sus
ayda4ever
Postat pe 7 August 2008 23:38
intradevar....creionul negru...scoate ochii in evidenta...am si eu ovhisorii verzi...dar difera de la femeie la femeie...depinde si culorea parului...aspectul fetei...forma fetei...de ex mie imi sta bine cu roz...mov....albastru....gri...verde...dar de obicei...auriul e ok.... le combin...si niciodata nu ma dau cu una singura...tot timpul cu 2..sau mai multe...de ex...un crem...la pliu...si maro...pt umbra...depinde in ce stil te machezi...si cum itzi sta bine....:)
cata18
Postat pe 13 August 2008 13:43
eu am ochii verzi-albastri in unctie de anotimp...si ma dau creionul nergu in interios s dupa ca fard fplosesc colurile marni clorile pantului ..ies ff mult in videnta ochii asa
mamaia22
Postat pe 31 August 2008 23:36
Pentru ochii deschisi la culoare dermatograful este numarul 1.Am ochii verzi si arata foarte bine cand ii conturez puternic cu negru dar fac asta mai mult seara la birou parca nu merge.
Petek
Postat pe 3 Septembrie 2008 20:01
si eu am ochii verzi...si va pot spune ca imi sta bine cu orice culoare..ideea este sa stii ca o combini si sa ii alegi tinuta potrivita...dar da...recunosc mie imi plac foarte mult culorile inchise...si folosesc rar o singura culoare la farduri...in general imi place sa combin 2 sau mai multe culori...
ralukam1r
Postat pe 7 Septembrie 2008 13:29
in primul rand creion negru si fard de culoare argintie, verde, aurie, albastru..toate culorile, mai putin cele mate
alexutzab
Postat pe 20 Septembrie 2008 04:46
Pt un machiaj rezistent 24 ore, dupa ce v-ati machiat la sfarzit dati pe fata de la o distanta de 20-25 cm fixativ de par(cel mai puternic, de 5) cu ochii inchisi. Si machiajul o sa reziste.

La ochi verzi o combinatie de roz, lila, negru si putin alb......combina si iti pun in valoare ochii.


bafta multa
merycam
Postat pe 20 Septembrie 2008 12:23
Am observat ca la ochii cu nuante de verde merge super caramiziul.
rosebud
Postat pe 23 Septembrie 2008 22:47
Si eu am ochii verzi.Nu folosesc farduri mate ca nu-mi sta bine,parca mi-ar fi tras cineva un pumn in ochi.
Folosesc culorile sidefate,ziua bej,crem,nuantele de maro toate,albastru dar nu ff strident,mov,roz...Am ochii potriviti,nici mari, nici mici.Dermatograful negru il folosesc zilnic.Si rimelul negru.Folosesc la baza ochiului o culoare mai inchisa de fard iar in exterior mai deschisa,imi place sa ma joc cu nuantele,le amestec pana gasesc culoarea potrivita.Mai rar ma machiez strident,seara ,uneori.Daca ochii sunt puternic machiati,buzele sunt ff putin,cu luciu.Sau invers. Nu cred ca exista o reteta universala a machiajului,ci doar reguli generale de urmat,pentru ca fiecare dintre noi are alt tip de ochi,alta forma a fetei.Si mai conteaza si parul.Eu acum sunt blonda.Intr-o perioada,cand eram roscata si am incercat acelasi machiaj pe care mi-l faceam de obicei,,aratam ca o stafie.
Apropo de fixativ..chiar de par?Stiu ca exista fixativ special ptr machiaj.

Postat pe 25 Septembrie 2008 21:25
Si eu am ochii verzi si de obicei ma dau cu creion negru in interior, si pe pleoapa superioara cu nuante de roz, mov, sau maro roscat, si auriu sau gri sidefat. Si rimel negru...
my_melody
Postat pe 3 Noiembrie 2008 17:02
A, si eu nu prea urmez tendintele din moda ... Adica nu imi pasa de chestia ca "ochi puternici - buze nude" si invers. Eu am un ruj care imi place - culoarea buzelor - si pe acela il folosesc daca ac un machiaj simplu; daca am un machiaj mai puternic, in principiu am si o culoare tare pe buze - mie mi se pare mai interesant asa ...
catalinaOlo
Postat pe 12 Noiembrie 2008 13:58
si eu am ochii verzi ji ma fardez cu mov inchis-deschis , argintiul meerge bne k iti scoate verdele in evidentza ji ceeaza iluzia d marire a ochiului....bordo'ul scoate ochii verzi in evidentza, verdele, turcoazul, creionul negru,
butterflies
Postat pe 15 Noiembrie 2008 15:20
Si eu am ochii verzi-gri si creionul negru il folosesc de fiecare data dar nu neaparat pe pleoapa superioada
Ca si culori, le combin, nu ma dau cu o singur culoare: verde inchis si deschis, mov(cu asta cred ca ne sta cel mai bine), roz, argintiu, auriu, maro cu roz, dar de evitat albastrul
andre25
Postat pe 16 Noiembrie 2008 09:36
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 28 Decembrie 2008 22:09
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:17
....niciodata sa nu-i crezi!
dana_mv
Postat pe 8 Februarie 2009 14:46
De la: dana_mv, la data 2009-02-08 14:46:11....niciodata sa nu-i crezi!
......................da sunt foarte alunecosi...................
erikahd2008
Postat pe 22 Februarie 2009 22:44
eu am culoarea ochilor verde inchis spre negru si folosesc creion negru fard negru combinat cu un gri ochi verzi sunt destul de pretentiosi in alegerea culorii la machiaj "fard" niciodata nu o sa gasiti doua persoane cu aceeasi culoare a ochilor si carora sa li-se potriveasca aceeasi culoare de fard
totul depinde de culoarea tenului , de forma fetei, de luminozitatea fetei etc.
everything_for_you
Postat pe 10 Martie 2009 17:29
eu am ochii schimbatori....verzi inchisi, gri, albastri folosesc rimmel de la maybelline extra volume....tus negru dar am remarcat ca ma prinde si turcoazul asa ca m-am decis sa imi iau si un tus de aceasta culoare intr-un timp imi placea fardul negru f mult dar cum a zis si o fata mai sus...aratam de parca m-ar fi batut cineva...asa ca m-am reprofilat pe mov care imi prieste cu sigurantza
Purpurika
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:16
Eu am ochii de un verde oliv si uneori isi schimba culoare in caprui-verzui. Mie imi place cum imi sta cand conturez cu tus si eyeliner de culoare maro inchis la care mai adaug ca finisare o dunga de fard lichid maro-auriu.
_ame_
Postat pe 1 Aprilie 2009 20:40
si eu am ochii verzi iar cand ma dau cu maro ochii mei tind spre albastru... creion nu folosesc din cauza ca mi se pare ca mi face micii...ma dau cu mov sidefat, maro, auriiu, roz
_dulcik_
Postat pe 1 Aprilie 2009 22:02
si eu-s mandra posesoare a unor ochi de culoare verzi .. din experientele mele cu tot felul de culori,ce aleg mai des si intr-adevar imi scot cul ochilor in evidenta ar fo movul si rozul.. de asemenea rimel,creion negru..arsenalul.. Vroiam sa va intreb,cand va faceti poze la lumina,nu va ies ochii albastrii? Mie da..e chiar super
S0phia
Postat pe 31 Mai 2009 19:24
Tus obligatoriu. restul optionale :)
aricel
Postat pe 10 Iunie 2009 19:53
si mie mi se vad albastrii in poze .... pentru a mi pune in evidenta este de nelipsit creionul negru
urockmyworld
Postat pe 12 Iunie 2009 14:34
eu am ochii albastri
in prezentza culorii galben sau verde mi si fac verzi
si cateodata gri
dar cand fac poze la lumina mi se fac ff albastri :X:X:X
vreau sa stiu si eu care e diferentza dintre culoare sidefata si cul mata
andreea__X
Postat pe 13 Iunie 2009 13:12
Si eu sunt una dintre "ciudatele" carora li se schimba culoarea ochilor Iarna ii am negrii, primavara caprui, vara caprui deschis, iar la lunima puternica verzi cu nuante de galben De machiat, ma machiez cu orice Nici chiar! Tusul sau dermatograful sunt de nelipsit, insa doar pe pleoapa de sus, pentru ca am ochii mari si daca ma dau si jos parca o iau la fuga Tot culori sidefate ( oarecum stralucitoare pentru cine cerea explicatie ) folosesc, in principal fix sub spranceana, si sub genele inferioare, pana in coada ochilui, astfel ochii par mai alungiti. Culori ... destul de vii, caci imi plac, imi sta bine si imi place sa ies in evidenta.
kudi_onutsa
Postat pe 13 Iunie 2009 13:31
hmmmmm culoare ochiilor nu se schimba niciodata ci doar ni se pare pt ca iarna lumina de afara e mai slaba iar vara mai puternica de aia os a observam ca asa se intampla si in cazul parului si al anumitor culori pt ca sunt influentate de luminozitate cine a citit putina fizica cu siguranta a auzit de iluzie optica
yumy
Postat pe 14 Iunie 2009 08:52
si eu am ochii verzi creioanul negru este esential pt mine, la fel si rimelul cu care imi "zburlesc" genele pt a le face cat mai expresive...in ceea ce priveste fardul nu folosesc niciodata culori inchise deoarece am ochii cam micutzi
mady_puppy
Postat pe 18 Iunie 2009 18:58
Culorile complementare merg bine ca machiaj pentru ochii verzi: roz, mov, lila, nuante de maro, auriu.
Si machiaje in culori fumurii.
bestest_girl
Postat pe 9 Iulie 2009 14:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
machiaj de zi cu zi 33 De la: utad 18 August 2014 20:37
ce parere aveti despre?..... 11 De la: cristalnou 30 Ianuarie 2011 23:44
Fond de ten 5 De la: FLORY_DULCIK 18 Septembrie 2009 17:49
PRODUSE MAC 1 De la: claudiagabi 1 August 2010 12:23
Magazin virtual Oriflame 1 De la: sweet_mihaela 21 Martie 2011 21:39