Setari Cookie-uri

care sunt BTS? si ce faceti atunci cand sunteti infectati?

va intreb de curiozitate si sa vedem cultura generala si sexuala a unora dintre noi....
ingrid_carla
Postat pe 7 August 2008 22:53
BTS...sau in traducere boli cu transmitere sexuala sunt asa cum bine le spune si numele boli cu care ,,te pricopsesti,, in urma contactelor sexuale(normale,orale,anale)neprotejate(fara folosirea prezervativului,metoda cea mai sigura in acest caz).In categoria bolilor cu transmitere sexuala intra(le iau in ordine aleatorie.....pt ca grave sau nu toate-s pacatoase):clamidoza,gonoreea,herpesul genital,condilomul,trichomoniaza,sifilisul,hepatita B,micozele genitale(acestea sunt infectii pe care le poti dezvolta si independent de relatiile sexuale,pe fondul modificarii microflorei vaginale,dar pe care le poti transmite imediat prin contact sexual)......si cea mai rea infectia cu HIV(virusul care in faza lui finala da boala numita SIDA)
Ce trebuie facut atunci cand ai cea mai mica suspiciune/cel mai vizibil disconfort in urma contactelor sexuale neprotejate???????fuga la MEDIC!!!!si cu partenerul!!!!!!!!in urma analizelor de laborator si a stabilirii infectiei pe care ai/ati contactat-o medicul va va prescrie tratamentul!!!
Cea mai nasoala situatie:cand boala ,,dobandita,, nu iti da simptome sau sunt pasagere si crezi ca ai scapat,urmand ca ea sa se ,,intoarca,, intr-o faza mult mai grava/avansata(vezi sifilisul care are vreo 2 faze).....in cazul acesta efectele apar in timp(mergand pana la sterilitate,infectii extinse si in sfera aparatului urinar....etc)plus ca imbolnavesti fara stiinta si alte persoane!!!
Sfat:daca nu sunteti implicati in relatii stabile/sau cu parteneri de incredere folositi prezervativul!!!!este mai usor sa previi decat sa tratezi!!!!bine.........in ziua de azi si in relatii stabile pot aparea mici escapade,dar vreau sa cred ca cine te iubeste catusi de putin va avea macar bunul simt sa se protejeze si........sa te protejeze!!!Sanatate multa tuturor!!!
mell_30
Postat pe 7 August 2008 23:32
iti spun doar atat:BRAVO!!!!!
ingrid_carla
Postat pe 7 August 2008 23:39
Si eu ma felicit ca m-am tinut departe de ele desi......ma iubesc ciupercile(si neamurile de saprofite)din cand in cand Cu unele convietuim cu altele luptam...
mell_30
Postat pe 8 August 2008 00:10
=)) chiar fetelor... sfaturi babesti pt candidoza are careva? k pps ca p-astia o stim toate :( din pacate
OanaTrifu
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:12
persoana care sa nu stie ce este bts sa nu existe? ai fi uimita; unele nu stiu ce sunt alea contraceptive...
mirelacm
Postat pe 15 Octombrie 2008 11:32
De la: OanaTrifu, la data 2008-09-08 17:12:33=)) chiar fetelor... sfaturi babesti pt candidoza are careva? k pps ca p-astia o stim toate :( din pacate


ceai de cretisoara cica face minuni.... de la mama adunate....
dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Noiembrie 2008 18:37
De la: OanaTrifu, la data 2008-09-08 17:12:33=)) chiar fetelor... sfaturi babesti pt candidoza are careva? k pps ca p-astia o stim toate :( din pacate


candidoza nu este obligatoriu sa o fi luat prin contact sexual
candida albicans se dezvolta in special pe organisme cu carente vitaminice, dupa cure prelungite de slabire, dupa tratamente intensive cu antibiotice, sau, parfumurile din geluri si sapunuri modifica pH-ul mucoasei vaginale, favorizand, astfel, dezvoltarea ciupercii. Mai poate sa apara dupa folosirea unor anumite tipuri de tampoane, lenjerie intima din fibra sintetica,ovule contraceptive, etc Si partenerul tau poate fi infectat intr-o forma asimptomatica,si, la fiecare contact neprotejat, te alegi cu o cultura noua de ciuperci, chiar daca tu te-ai tratat corespunzator
nu cred ca e cazul sa-ti dau prea multe sfaturi dupa tot ce am scris
in afara de un tratament antifungic pe cale generala(tablete), poti lua un complex de vit B, sau babeste, bea zilnic bors proaspat(de casa), iaurt sau lapte batut(tot natur), paine graham, ceai de cretisoara.Pentru igiena foloseste ceai de galbenele, si solutie de bicarbonat de Na alimentar(1 lingurita la 500ml apa fiarta si racita), un sapun pt copii,sau de casa, dar nu in exces.Cu restul te descurci

Postat pe 5 Noiembrie 2008 09:47
in sfarsit ..

nici nu stiu cu ce sa incep..

in primul rand anemica din totdeauna ..si nu genul de anemie pe care o avem toti ..ci genul ptr care stai in spital
al doilea rand ..vreo 5 ani de furosemid ...muult mult si ca timp si ca si cantitate ( vreo 2 ani cate 20 pastile pe zi) combinati cu numeroase cure de foamete , cafea muuulta ( anii de facultate)

al treilea rand dureri in timpul actului sexual ..dus la doctor ="colpita" si "uter retrovers"
al patrulea rand - prieten plecat vreo 2 luni se intoarce cu levuri eu ma duc la acelas biolog mie nu-mi gaseste nimic , ma duc la un doctor "vaginoza micotica" tratament + tratament ptr reglare menstruatie

al 5 lea rand -trece vreun an ..nici nu mai stiu ..dupa primul contact sexual dupa muult timp o eruptie de mancarime ..nu doar eu ci si partenerul dus la doctor iar -- "mobinculus" raspunsul doctorului "nimeni nu stie de unde apare -tratament doxicilina si eu si el"
a trecut dar din cand in cand reapare la el ..tine vreo 2 zile si asa cum apar asa trec ..la mine scurgeri mai abundente si atat ..inainte de menstruatie sau dupa contact sexual ..am luat amoxicilina si au disparut scurgerile

dar de ginecologici nimic bun..mai mare jena cand te dezbraci si imbraci ..in rest total indiferenta

insa acasa ..multe intrebari ..
de inselat nici nu se pune problema dar mai greu sa inteleaga un barbat cate infectii au femeile ..ca le au pur si simplu

"ca le au pur si simplu " e singura explicatie pe care eu am mi-am gasit-o ptr ca NU-mi pot explica

mai nou folosim prezervativul dar tot a gasit el o explicatie : cavitatea bucala infectata..

d-zeu stie ca eu sigur nu stiu nimic



CMBSTPMN
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:26
sa nu intelegeti gresit ..in timpul celor 5 ani acelas partener-nici o problema cu el , cel intors dupa 2 luni alt partener - vreun an a durat si cel ce a avut "norocul " dupa primul contact,este alt partener de vreo 7 luni care-mi este si sot de 3 luni , in care acele bubite ce se decojesc au reaparut de vreo 4 ori ..doar prima data a facut tratamentul cu doxicilina ..apoi doar au reaparut si disparut f usor insa de cand cu prezervativul a aparut iar de aici si faza cu cavitatea bucala

eu una chiar nu inteleg

CMBSTPMN
Postat pe 18 Noiembrie 2008 09:38
nu trebuie sa ai cultura generala in dominiul asta.. pur si simplu mergi la doctor sau ai putea folosi prezervativul pentru a nu ajunge in aceasta situatie.
alexa_sandu
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:32
din pacate .. toti ne consideram atoatestiutori; sida, hepatita, sifilisul si alte asemena boli 'rusinoase' nu mai sunt demult o noutate ... unii masculi considera ca antibioticele fac minuni (nu in toate cazurile, ce-i drept). Dar ce te faci cu HPV-ul? condilomatoza? Tot ce e de natura bacteriala trece cu antibiotic, dar cele virale? herpesuri, micoze ... de multe ori le cari dupa tine si habar n-ai - daca ai avut un contact dubios si n-ai nimic intr-o luna .. nu e sigur deloc ca nu te-ai pricopsit cu ceva, cele mai multe n-au simptome
karos
Postat pe 17 Februarie 2009 09:44
Romanii stiu sa intoarca lucrurile pe dos cel mai bine. Bolile de care vorbiti se trateaza la DERMATOLOGIE (pentru ca de fapt se numeste dermato-venerologie) iar alea sunt boli venerice. In Bucuresti la Sp. Colentina in primul rand.
Amoxicilina nu se ia dupa mintea ta (pentru niste scurgeri si-atat iei niste indometacin supozitor).
Ar fi cazul sa va interesati f. clar inainte unde trebuie sa mergeti pentru o problema.
Anemia nu ti-o inventezi singura iar furosemidul cine mama dracu vi l-o fi dat?
ema_rice
Postat pe 7 Martie 2009 22:45

BTS Boli cu transmitere sexuala
Ce sunt bolile cu transmitere sexuala?

Bolile cu transmitere sexuala (BTS) sunt infectii pe care le puteti contracta prin raport sexual cu cineva care are o astfel de infectie. Aceste infectii sunt de obicei transmise de la o persoana la alta prin raport sexual normal, dar pot fi transmise si prin alte tipuri de sex.

Unele dintre cele mai obisnuite BTS sunt chlamidia, herpesul genital, gonoreea, hepatita B, SIDA (cauzata de infectie cu virusul imunodeficientei umane sau HIV), papilomavirusul uman HPV (negi genitali), sifilis si trichomoniaza. Dupǎ cum se poate observa din nume, bolile cu transmitere sexuala sunt transmise de la o persoana la alta prin anumite activitati sexuale si nu sunt cauzate de catre aceste activitati sexuale.

Profesionistii din domeniul sanitar recomanda sexul protejat, cum ar fi folosirea prezervativelor in orice activitati sexuale, dar sexul protejat nu poate fi considerat infailibil.

Abstinenta de la activitati sexuale protejeaza impotriva contractarii bolilor transmise sexual.

In particular, bolile cu transmitere sexuala la femei produc adesea o afectiune serioasa numita boala inflamatorie pelvina (BIP). Majoritatea BTS pot fi tratate si vindecate dar altele nu. Unele BTS cum ar fi HIV si sifilis pot duce la moarte.
_dulcik_
Postat pe 9 Martie 2009 20:50

Semne si simptome obisnuite ale BTS

* Mancarimi in zona vaginala si/sau scurgeri din vagin (la femei)
* Scurgere din uretra la barbati
* Dureri in timpul raportului sexual, in timpul urinarii, si/sau in zona pelvina
* Dureri in gat la persoanle care fac sex oral
* Dureri in zona anusului la persoanele care fac sex anal
* Sancru (leziune rosiatica nedureroasa) in zona genitala, anus, limba si/sau gat
* Roseata cu descuamarea palmelor sau a talpilor
* Urina inchisa la culoare, scaune moi, de culoare deschisa si ingalbenirea ochilor si a pielii.
* Mici basici care se usuca in zona genitala
* Marirea ganglionilor, febra si dureri in tot corpul
* Infectii neobisnuite, oboseala neexplicata, transpiratii nocturne si scadere in greutate
* Negi moi, de culoarea pielii, in zona genitala

_dulcik_
Postat pe 9 Martie 2009 20:50


Comportamentul sexual cu risc crescut include:

* Raport sexual neprotejat, fara folosirea prezervativului feminin sau masculin, cu exceptia unei relatii de lunga durata cu un singur partener (monogama).
* Contact neprotejat genito-oral, cu exceptia unei relatii monogame de lungǎ durata.
* Activitate sexuala precoce, in special inainte de 18 ani.
* Multipli parteneri sexuali.
* Un partener cu risc crescut (care a avut multipli parteneri sexuali sau alti factori de risc).
* A face sex anal sau un partener care face sex anal.
* A face sex cu un partener care isi injecteaza sau si-a injectat droguri
* Sexul contra bani sau droguri ( prostitutia)

_dulcik_
Postat pe 9 Martie 2009 20:51
Iatǎ cativa pasi de baza care va vor proteja de a contracta o BTS:

* Considerati cǎ a nu face sex este singurul mod sigur pentru prevenirea BTS
* Folositi prezervativul de fiecare data cand faceti sex. Dacǎ folositi lubrifianti asigurati-va ca sunt pe baza de apa.
* Limitati-va numǎrul de parteneri sexuali. Cu cat aveti mai multi parteneri aveti si probabilitatea mai mare de a va imbolnavi de o BTS .
* Practicati monogamia. Aceasta inseamna sa faceti sex cu o singura persoana. Acea persoana trebuie sa faca sex numai cu dumneavostra pentru a reduce riscul.
* Alegeti-va cu grija partenerii sexuali. Nu faceti sex cu cineva pe care il suspectati ca ar avea BTS .
* Faceti analize pentru BTS daca aveti mai mult de un partener sexual, intotdeauna folositi un prezervativ.
* Nu folositi alcool sau droguri inainte de a face sex.
* Cunoasteti semnele si simptomele de BTS. Cautati-le la dumneavoastra si la partenerul dumneavoastra sexual.
* Invatati despre BTS. Cu cat stiti mai multe despre BTS, cu atat va puteti proteja mai bine.

_dulcik_
Postat pe 9 Martie 2009 20:51
La femei, BTS pot cauza o infectie serioasa a uterului si trompelor uterine (organele reproductive) numitǎ boala inflamatorie pelvina (BIP). BIP poate cauza tesut cicatriceal care blocheazǎ trompele uterine ducand la sarcina ectopica, abcese pelviene sau durere pelvianǎ cronica. BTS la femeile gravide poate cauza probleme cum ar fi : avortul spontan, greutate mica la nastere, nastere prematura, infectii la nou nascut cum ar fi pneumonia, infectii oculare, sau probleme ale sistemului nervos.

Riscurile specifice ale barbatilor cu boli cu transmitere sexuala includ infectia si inflamatia epididimului (epididimita), uretrei si prostatei. Acestea pot duce la sterilitate (incapacitatea de a concepe copii).


Tratament

Odata cu descoperirea antibioticelor, un mare numar de boli transmise sexual au devenit vindecabile si asta a dus la perceptia publica ca ele au incetat sǎ mai fie o amenintare medicala serioasa.

In anii ’80, au fost aduse la cunostinta publica mai intai herpesul genital si apoi SIDA ca boli cu transmitere sexuala care nu pot fi vindecate de medicina moderna.

SIDA in particular are o perioada asimptomatica ce permite bolii sa fie raspandita la altii, urmata de o perioada simptomatica care duce rapid la moarte dacǎ nu este tratata.

Recunoasterea cǎ SIDA ameninta o pandemie globala a dus la campanii de informare publica si la dezvoltarea de tratamente care permit managementul SIDA prin supresarea virusului HIV cat mai mult posibil.

Exista acum recunoasterea ca sexul protejat este cea mai buna cale de protejare impotriva bolilor cu transmitere sexuala atat curabile cat si incurabile.
_dulcik_
Postat pe 9 Martie 2009 20:52
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 14:12
De la: ingrid_carla, la data 2008-08-07 22:53:59va intreb de curiozitate si sa vedem cultura generala si sexuala a unora dintre noi....


daca vrei sa afli cat mai multe info despre BTS, cauta pe site-uri de specialitate, sunt cu sutele

daca vrei sa afli cultura noastra generala

cred, mai de graba, ca vroiai sa citesti despre simptomele pe care le ai si astfel sa iti pui singura diagnosticul si tratamentul deci: ASA NU se procedeaza!
adina_black
Postat pe 26 Noiembrie 2009 16:43
betese.blogspot.com , se dezbate problema serios si puteti sa ajutati prin dezvoltarea informationala a blogului...am putea sa ajutam multe persoane.
blecota
Postat pe 5 Octombrie 2010 10:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Indragostita de o femeie... 106 De la: angelo_micnegrusiurat 29 Septembrie 2009 11:22
infectia cu HPV....HELP! 5 De la: dorina_77 18 Noiembrie 2011 01:22
Trichomonas??? 15 De la: Sabrina_Nede 24 Noiembrie 2009 23:47
analize 7 De la: kudika_nikole 24 Decembrie 2011 15:04
Despre excrocii din modeling 3 De la: roxxxanna 30 Octombrie 2009 20:26