Setari Cookie-uri

frica de a fi inselata

De-a lungul timpului situatia mea a fost, in mare masura similara situatiei tale... Actualul, mai mic cu 3 ani, la prima relatie serioasa, se simte iubirea in fiecare por, e deschis, eram 80% convinsa ca nu exista o alta, dar cand e mereu atat de amabil cu orice vanzatoare si cand il suna te miri ce colega de la facultate, sau ca vorbeste pe mes cu te miri ce amica veche, despre care stiu, ma scoate din minti! Daca am impresia ca in autobuz sau pe stada se uita la vreuna, mi se pune un nod in gat... Si eu ii spun toate acestea, pentru ca am stabilit impreuna inca de la inceput, ca, oricat de rea ar fi o situatie, vorbim deschis despre ea ca s-o rezolvam si sa nu existe intre noi acele sincope comunicationale ce pot afecta o relatie si o pot transforma, in timp, intr-una superficiala... De cateva ori eram convinsa ca ma minte cu diverse chestii. Nu aveam nici o dovada, dar simteam totusi, ca ma minte.
De curand mi-a spus ca nu ma mai suporta, cand l-o sunat o tipa care l-a intrebat ce mai face, careia i-a inchis telefonul in nas, fara nici un cuvant, si eu am devenit sceptica la raspunsul \"Nu o cunosc\"...
Si ca sa fie totul si mai \"frumos\", guess cine a descoperit ca intuitia ii functiona bine acum 6 luni, cand el a mintit? Acum 6 luni, l-am intrebat daca nu cumva o vorbit zilele respective cu una dintre amicele lui de pe mes (pe care o cunosteam personal), el a negat; doua seara l-am intrebat din nou si a recunoscut ca vorbise cu aia in seara precedenta,(atunci cand l-am intrebat prima data si a negat),a recunoscut intr-un final, insa \\\\\\\"a pierdut notiunea timpului" si a redus la 5 replici o discutie pe mes de o ora jumate... L-am intrebat daca e sigur ca e asa cum spune, pentru ca multe lucruri nu se legau...Si stia ca minciuna, in general, spala o mare parte din increderea mea!
Cum crezi ca am aflat? Discutia de la \\\\\\\"necunoscuta\\\\\\\" de la telefon a deviat la intamplarea de acum 6 luni si pt ca insista ca nu m-a mintit, ca defapt vorbise 5 randuri, i-am zis ca ar putea sa rezolve problema pur si simplu aratandu-mi ca au vorbit, intr-adevar atat cat au vorbit si despre ce au vorbit, accesandu-si arhiva...
Si cand colo, ce sa vezi? La 23, cand il sunasem eu, in seara aceea de iulie, vorbea deja cam de o ora cu \\\\\\\"amica\\\\\\\" lui, pe care sustinea ca doar a intrebat-o de ce nu ne-a salutat cand a trecut pe langa noi pe strada, cand defapt isi marturiseau reciproc dorul si faceau schimb de pupicuri virtuale...
Nu spun ca toti fac asa, nu spun ca intotdeauna cand suntem geloase inseamna ca e ceva la mijloc, iti spun doar sa nu crezi fara sa cercetezi, mai ales daca se intampla des ca lucrurile sa nu se lege...
marinia
Postat pe 7 Decembrie 2008 07:31
De la: marinia, la data 2008-12-07 07:31:26De-a lungul timpului situatia mea a fost, in mare masura similara situatiei tale... Actualul, mai mic cu 3 ani, la prima relatie serioasa, se simte iubirea in fiecare por, e deschis, eram 80% convinsa ca nu exista o alta, dar cand e mereu atat de amabil cu orice vanzatoare si cand il suna te miri ce colega de la facultate, sau ca vorbeste pe mes cu te miri ce amica veche, despre care stiu, ma scoate din minti! Daca am impresia ca in autobuz sau pe stada se uita la vreuna, mi se pune un nod in gat... Si eu ii spun toate acestea, pentru ca am stabilit impreuna inca de la inceput, ca, oricat de rea ar fi o situatie, vorbim deschis despre ea ca s-o rezolvam si sa nu existe intre noi acele sincope comunicationale ce pot afecta o relatie si o pot transforma, in timp, intr-una superficiala... De cateva ori eram convinsa ca ma minte cu diverse chestii. Nu aveam nici o dovada, dar simteam totusi, ca ma minte.
De curand mi-a spus ca nu ma mai suporta, cand l-o sunat o tipa care l-a intrebat ce mai face, careia i-a inchis telefonul in nas, fara nici un cuvant, si eu am devenit sceptica la raspunsul \"Nu o cunosc\"...
Si ca sa fie totul si mai \"frumos\", guess cine a descoperit ca intuitia ii functiona bine acum 6 luni, cand el a mintit? Acum 6 luni, l-am intrebat daca nu cumva o vorbit zilele respective cu una dintre amicele lui de pe mes (pe care o cunosteam personal), el a negat; doua seara l-am intrebat din nou si a recunoscut ca vorbise cu aia in seara precedenta,(atunci cand l-am intrebat prima data si a negat),a recunoscut intr-un final, insa \\\\\\\"a pierdut notiunea timpului" si a redus la 5 replici o discutie pe mes de o ora jumate... L-am intrebat daca e sigur ca e asa cum spune, pentru ca multe lucruri nu se legau...Si stia ca minciuna, in general, spala o mare parte din increderea mea!
Cum crezi ca am aflat? Discutia de la \\\\\\\"necunoscuta\\\\\\\" de la telefon a deviat la intamplarea de acum 6 luni si pt ca insista ca nu m-a mintit, ca defapt vorbise 5 randuri, i-am zis ca ar putea sa rezolve problema pur si simplu aratandu-mi ca au vorbit, intr-adevar atat cat au vorbit si despre ce au vorbit, accesandu-si arhiva...
Si cand colo, ce sa vezi? La 23, cand il sunasem eu, in seara aceea de iulie, vorbea deja cam de o ora cu \\\\\\\"amica\\\\\\\" lui, pe care sustinea ca doar a intrebat-o de ce nu ne-a salutat cand a trecut pe langa noi pe strada, cand defapt isi marturiseau reciproc dorul si faceau schimb de pupicuri virtuale...
Nu spun ca toti fac asa, nu spun ca intotdeauna cand suntem geloase inseamna ca e ceva la mijloc, iti spun doar sa nu crezi fara sa cercetezi, mai ales daca se intampla des ca lucrurile sa nu se lege...


Exista si infidelitate emotionala, exista chiar si tradarea unori valori care se pretindeau a fi comune, exista tradare prin nerespectarea cuvantului dat, prin afirmatii false etc...
Cred ca fiecare persoana ar trebui sa isi dea seama despre si pentru sine, daca mai tare doare infidelitatea fizica(sexuala) sau cea moral-emotionala...
Voi ce parere aveti?
marinia
Postat pe 7 Decembrie 2008 07:54
nici una!

Postat pe 7 Decembrie 2008 09:57
si putina duritate (seriozitate) nu strica....chiar a dat roade de fiecare data... preocuparea care se va "citi" pe fata ta sa fie din vina .. serviciului, de exemplu..dar sa afle asta abia dupa cateva ore sau chiar zile..in mintea lui se va considera vinovat de indiferenta pe care o afisezi...verificat de 12 ani
mariannecosette
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:43
Draga mea "alesandu"
Trec prin aceleasi probleme ca tine. Gelozia ma chinuie atat de mult uneori ca ma gandesc ca imi era mai bine singura. Il iubesc foarte mult. Poate de aceea si sentimentele de gelozie sunt asa de puternice. Am incercat o gramada de remedii. Nimic nu m-a scapat definitiv de problema. Doar ca, in unele perioade, reusesc sa stapanesc acest sentiment. Din ce am incercat eu, pot sa zic ca ma ajuta foarte mult faptul ca ma rog, ca citesc acatiste. Cred ca ma ajuta si metoda silva (www.metodasilva.ro). In prezent fac sedinte de terapie la un psiholog. Sincera sa fiu, nu stiu daca voi scapa vreodata de aceasta "boala". Stii care e partea nasoala? Faptul ca gandurile noastre genereaza intamplarile din viata noastra. Asa ca ........ indiferent daca iti faci tu griji sau nu, daca el vrea sa insele, tot o va face. De ce sa-ti amarasti sufletul? Poti sa spui: "Faca-se voia ta, Doamne!" Tu stii ca Dumnezeu ne vrea numai binele si are grija de noi.
ramoina
Postat pe 8 Decembrie 2008 08:28
Buna fetelor.Vreau sa spun ca si eu trec prin aceeasi situatie:gelozie dusa la extrem,tot timpul imi e teama ca ma minte(m-a mintit o data si acum imi e greu sa mai cred ce imi spune),il sun tot timpul,ma uit in telefonul lui sau in arhiva de mess....cu alte cuvinte sunt paranoica.Bietul de el,nu stiu cum de ma suporta.Culmea e ca imi dau si eu seama ca gresesc si ca exagerez aiurea,sunt mai mult decat constienta ca ma iubeste,nu mi-a dat niciodata motive sa cred ca mi-ar ascunde ceva,el nu stie cum sa faca sa stea cat mai mult cu mine....Si eu tot paranoica raman....Insa de ceva timp am incercat o metoda sa ma vindec:tin un fel de jurnal,ca nu stiu cum sa-i spun altfel,in care notez cam tot ce gandesc despre asta,ce imi imaginez,ce interpretez eu din ce imi spune el,cum reactionez eu la anumite lucruri si apoi la sfarsitul zilei citesc ceea ce am scris acolo.Pentru mine,e o modalitate de terapie:in loc sa-i reprosez lui anumite lucruri care mi se par mie dar care nu exista in realitate,le scriu acolo si ma eliberez.Pe de alta parte,asa imi dau seama cat de absurda sunt,imi dau seama cat de mult exagerez si imi e mai usor sa ma controlez.Deja sunt progrese:nu ne-am mai certat de mult timp pt ca el nu poate sa imi raspunda la tel uneori cand e la serviciu,daca altadata nu eram de acord sa se duca lunea la fotbal o ora cu colegii lui,azi i-am sugerat eu ca ar trebui sa se duca pt ca stiu ca ii place,nu ma mai intreb daca ma minte atunci cand imi spune ca trebuie sa stea jum de ora peste program si multe alte lucruri.Va sfatuiesc sa incercati si voi...este o buna metoda de autocontrol.
Va pup si va doresc sa treceti peste geolozia asta teribila care nu o sa aduca nimic bun si imi doresc si mie acelasi lucru.
georgiyana
Postat pe 8 Decembrie 2008 11:15
Dar...ce sa mai zic eu...Relatia mea e una la distanta dupa ce am ajuns la facultati diferite..orase diferit.. Stiu k ma iubieste f mult, mi-a aratat si imi arata de fiecare data cand ne intalnim.. Insa atunci cand nu imi raspunde imediat la tel intervine aceasta teama..k poate e cu alta... Ce ma fac??? :( Nu vreau sa il pierd.. nu ii arat k am aceasta teama insa in sinea mea de multe ori simt ca mor..
lavi10
Postat pe 11 Decembrie 2008 13:31
Am o relatie de 2 ani de zile ... si am facut ce faci si tu aproape un an jumate ... in ultima vreme m-am schimbat ... il las sa se duca singur in club cu baietii ... ii las mai multa libertate, pentru ca am realizat singura ca devenisem insuportabila .. cu telefoanele ... intrebarile mele " unde esti? , ce faci?, cand vii? ". Ajunsesem sa-i controlez telefonul in fiecare seara si daca era vreun numar necunoscut sunam sa vad cine raspunde ... o fata sau un baiat? ... eram obsedata, paranoica, geloasa... nici eu nu stiu! acum... imi povesteste singur ce-a facut, pe unde a fost.. cu cine s-a intalnit...evident ca unele chestii le omite ... dar e mult mai bine fata de cum era relatia noastra acum vreo jumatate de an!
gabytzuk
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:29
eu una sunt de acord cu tine ... ca trebuie cercetat... dar parca nici asa nu-i bine ca-ti fai rau singura daca afli ceva ce te-ar putea durea. Eu l-am prins pe prietenul meu de foarte multe ori cu minciuni ... pentru ca instinctul acela feminin ... nu prea ne inseala! Culmea era ca nu recunostea niciodata minciuna decat daca stiam ceva concret... Asa e natia asta a lor ... toti sunt niste ...
gabytzuk
Postat pe 12 Decembrie 2008 17:41
Buna seara Alesandru, ...nu vreau sa ma implic prea mult in acest subiect, asa ca subscriu la intrebarea ta mai scurt decat ti-as raspunde in mod normal...1st pct: daca vom gandi permanent ca toti barbatii inseala, atunci inseamna ca recunoastem faptul ca toti pana la unul sunt niste magnifici si nu toate femeile (macar 1;1)le pot rezista... 2nd pct: si ei gandesc exact la fel ca tine (in cazul acesta: existenta acelui sentiment de nesiguranta in relatie) ... 3rd pct: daca-ti vei spune in fiecare dimineata ..sunt cea mai frumoasa, cea mai buna, cea mai desteapta...ajungi ca intr-o sa-ti dai seama ca asa este...prin ceea ce spui, prin ceea ce faci, prin existenta ta alaturi de prietenii actuali sau viitori...in fiecare om exista puterea de a iubi neconditionat...insa puterea de a ierta neconditionat ma indoiesc ca o avem toti...scapa de acest semntiment pana te casatoresti.. cred ca stii de ce.
mariannecosette
Postat pe 12 Decembrie 2008 19:26
problema este ca eu am fost inselata deja odata de iubitul meu dar am avut norocul sau ghinionul cum vreti sa ii spuneti sa si aflu si chiar si pe mine ma macina deseoriacest gand.A fost neplacut ,ba chiar foarte dureros sa aflu ca cel care imi jura dragoste pe veci si visa la casatorie si chiar nepoti sa imi faca asta.Nu stiu daca voi trece vreodata peste asta desi ne vedem in fiecare zi.Uneori incerc sa ascund durerea care imi revine si imi e frica sa nu rabufnesc. Cert e ca pe mine m- schimbat foarte mult acest lucru si asa va fi mereu. Increderea mea in el este aproape nua.Inca il mai iubesc si am nevoie de el dar nimic nu va mai fi cum a fost.Faptul ca m-a inselat m-a facut sa vad cat de naiva ,credula si dependenta eram de el.Acum mi-am mai revenit sunt doar cateva luni de cand am aflat dar durerea care mi-a ramas nu o pate vindeca nimeni.Sunt sigura ca amajoritatea dintre voi ati trecut sau veti trece pe acolo.Dar nu uitati ca viata e frumoasa .Merge inainte si nu se reduce la un singur barbat.
unghiuta48
Postat pe 14 Decembrie 2008 16:30
Parerea mea e ca nu sunt niste sentimente groaznice ,sunt rodul iubirii pe care o simti pt pers respectiva si mai mult dorinta de a fi numai al tau.De ce ii trebuie o alta daca te are pe tine?Intreaba-l :e ceva ce nu gaseste la tine si ar vrea sa gaseasca??De ce sa fii lasa si sa iti fie frica de raspuns?Suntem femei ,deci si noi suntem oameni,si cu ce suntem mai prejos decat barbatii?Ei au dreptul sa isi doreasca ceva si noi nu?De ce atata discriminare dumnezeule?Da ne-o faem cu mana noastra.Pentru ca uneori avem impresia ca nu le-am oferit totul sau ceea ce vor .Citeste topicul"merita barbatii sa le oferi totul?sper ca din experienta mea vei invata ceva.
unghiuta48
Postat pe 14 Decembrie 2008 18:16
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 27 Decembrie 2008 14:11
hmhmh.....nu esti sing .....si credema k sntem pootin exagerate.pt k ei or s s plicti d noi intro zi si o s ne lasa pt o alta.........si io sunt geloasa...posesiva....d invat s m controlez...
nirvana_cukramel
Postat pe 17 Ianuarie 2009 00:15
daca o face o face si gata indiferent ca tu ai tensiunea arteriala in virful Bucegilor . Dar tu n-ai putea s-o faci? Uita-te in jurul tau - chiar nu-ti place nimeni? Fiti destepte dragelor.
nocturnalia
Postat pe 19 Ianuarie 2009 14:29
frica de a fi inselat apre intotdeauna .....dar se intampla mai des la inceputul relatiei....cunosc accest sentiment ,din pacate nu poate fi eliminat faptul ca aceasta frica de anu fi inselat{a}de multe ori ne impinge la gelozii absurde...
andreea_21_nice
Postat pe 23 Ianuarie 2009 16:23
Deja ai facut un prim pas, faptul ca ai recunoscut.De aici totul este mai usor.Ma bucur sa te vad ambitioasa, si vreau sa le felicit si pe celelalte fete care se chinuie sa controleze aceasta boala "gelozia".Eu sunt geloasa in limita normala, asta pt ca iubesc, si nu am exagerat niciodata in "ale controlatului"."Ideea de a fi inselata"...cade greu, dar nu-mi fac asftel de idei.Ce mi se pare suspect verific.Si dc as fi inselata , nu as mai putea sa am ceva cu el, oricat de mult l-as iubi.Nici eu nu inteleg acele fete care afirma "atata timp cat se intorc la mine"...e aiurea.Asta chiar nu inseamna sa te respecti.Si ca sa va dau un sfat :un baiat dc si-ar pune intrebarea asta raspunsul lui este si ar fi ca o lasa cu ochii in soare:)).Noi femeile suntem naive, speram ca intr-adevar nu vor mai face, le cautam scuze, dam vina pe noi, etc.Trebuie luat ca atare ... viata merge inainte ...
ramona_elisa
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:36
Eu cred ca e vb si de siguranta pe care partnerul ti-o ofera si nu ma refer la cea verbala ca aia e ''vb lunga saracia omului''. Inainte sa-mi cunosc sotul eram geloasa, nesigura cu frica-n san.De ce ?poate ptr ca probabil nu cunoscusem pe nimeni ca sa-mi ofere siguranta, care sa ma ajute sa ma linistesc smadp.Acum am parte de liniste, suntem buni prieteni, comunikam f bine si ne stim limitele.Fiecare dintre noi stie ca daca ar insela l-ar pierde pe celalalt.Eu pot sa ies cu fetele , el poate sa iasa cu baiewtii ne comportam la fel ca si cand am fi impreuna .E foarte imp sa-i oferi celuilalt libertate, incredere.......astfell si tu vei fi mai linistit/a iar partenerul tau la fel.BAFTA SI SA FITI IUBITE!
jeanpierre
Postat pe 5 Februarie 2009 21:16
De la: Arsena, la data 2008-11-16 09:53:16
De la: bestdevilinside, la data 2008-10-01 13:15:40Paza buna, trece primejdia rea

Controlati handy,mess., mailurile, buzunarele, agenda si sunati din ora-n ora la servici. Mai treceti si pe acolo pe nepusa masa.Si discutati inamanuntit cu cine a discutat, ce a facut toata ziua...Dupa cîteva saptamâni controlati inca o data raspunsurile in felul acesta:
-Ce ai facut pe 15 iulie?
Raspunsul va fi probabil "NU mai stiu"...
-Pai cum atunci mi-ai spus ca ai fost cu Popescu la masa?Deci nu ai fost cu el,daca nu mai stii... Deci cu cine ai fost?

Pîna cînd ajunge ziua în care persoana este satula de a fi controlata si se va duce...

Gelozia este o boala la fel ca alcoolismul.
Abstineta sau un pahar cîteodata este ok. Chiar un pahar din cînd in cînd este amuzant. Abuzul este daunator.
La fel si gelozia. Exista oameni care nu sunt gelosi, unii un pic iar alti traiesc un cosmar [inclusiv partenerului i se face viata insuportabila] prin acest comportament.

Iar combinatia ambelor trebiue sa fie fatala




dracusorule, ma speriasem cand citeam inceputul postarii..ma gandeam ca chiar vb serios cu controlatul ala

Postat pe 24 Martie 2009 18:40
Dar daca iti aduce si vreo boala de la alta ,m-ai zici asa?

Postat pe 24 Martie 2009 18:42
De la: nina_morici, la data 2008-12-07 02:26:53 nu da va aratati niciodata complet nu dati niciodata totul pastrati tot timpul un pic de mister e cea mai buna reteta pt a nu fi inselate

SUPER RASPUNS .IN REST ,NU AVEM CE FACE! IAR DACA ACCEPTI IDEEA SA-L IMPARTI CU ALTELE-ATUNCI SCUZE DAR NU MAI ESTE DRAGOSTE!

Postat pe 24 Martie 2009 19:03
eu imi iubesc prietenul pt ceea ce este candva imi doream una alta acum am gasit cu totul ceea ce imi doaream. ba chiar mai mult ma intreb ce am facut sa merit eu un asa baiat de treaba care sa ma respecte sa ma ocroteasca si sa ma iubeasca chiar daca nu sunt aranjata si parfumata cu cel mai scump parfum
pity_82
Postat pe 17 Aprilie 2009 21:05
gandurile astea si nesiguranta sunt din relatiile anterioare dar trebuie sa te gandesti ca daca vrea sa te insele o face si cu tine de mana asa ca trebuie sa fii cat mai realista sa incerci sati ocupi timpul liber (cand nu esti cu el )cu altceva decat sa stai sa te gandesti oare ce face acuma o fi cu alta ? si daca ii vei arata vreodata sentimentele astea crede-ma ca nu ii va conveni si in plus il vei sufoca si nu cred ca vrei asta
kudibruneta
Postat pe 21 Aprilie 2009 15:29
concentreaza-te mai mult asupra ta. gaseste-ti o activitate. incearca sa gandesti pozitiv....stiu ca e f greu,te inteleg.relatiile anterioare ti-au lasat urma si in suflet si in minte......e greu de acceptat...pt ca eu am in minte : toti barbatii inseala minim o data.....si nu ca ar exista un motiv anume, pur si simplu ca e alta .....

Postat pe 27 Aprilie 2009 20:33
:)ms tuturor de sfaturi ma straduiesc cat pot si sper ca va fi bine
alesandu
Postat pe 28 Aprilie 2009 16:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nuj ce sa fac?:( 74 De la: Shuyin 6 Decembrie 2010 17:51
ce sa fac?........mai are rost sa sufar? 31 De la: kudika320585 9 Septembrie 2010 01:31
help:) 8 De la: Macika00 10 Iunie 2013 10:15
''dragoste pe internet'' 89 De la: _dulcik_ 28 Martie 2009 09:45
dragoste sau obsesie? 10 De la: sirghea 7 Mai 2010 18:59