Setari Cookie-uri

o telenovela

toata povestea a inceput acum 8 luni. sunt casatorita de 5 ani si nimik nu-mi umbrea fericirea si linistea unei casnicii care avea si ea parte de micile ei frecusuri ca oricare alta casnicie. acum un an in 2007 am fost diagnosticata cu o boala despre care nu se stia de unde a aparut si cum se vindeca. tot sistemul meu imunitar era atacat. in timp ca sa poata opri aceasta boala s-a apelat la prednison si endoxan ultimul fiind un citostatic. pana la varsta respectiva nefiind bolnava niciodata. intre timp am observat o anumita iritare din partea sotului meu si raceala vis a vis de mine. intre timp un prieten f bun al sotului meu s-a mutat la noi. eu fiind foarte slabita si cu stari care treceau de la extaz la agonie din cauza tratamentului incepeam sa sufar din ce in ce mai greu fitzele sotului meu cat si ale prietenului care venea cu tot felul de sfaturi in casnicia noastra. atunci am decis ca inainte de craciun sa ma retrag la parintii mei si sa incerc sa ma odihnesc mental si sa pot sa lup singura un pic cu boala. upa sarbatori m-am reintors acasa. ziua sotului meu era chiar dupa sarbatori si am vrut sa o sarbatorim impreuna cum era normal dar crizele si urletele lui cum ca vrea sa-si sarbatoreasca ziua de nastere ca un holtei m-au facut sa bat in retragere pt catva timp. apoi a revenit acasa. intr-o seara sotul meu intr-un elan sufletesc imi spune: cred ca ma reindragostesc de tine. am ramas foarte surprinsa pt ca nu incelegeam de ce trebuie sa se reindragosteasca din nou? credeam ca este si gata. dupa o noapte superba, sotul meu incepuse sa se comporte mult mai dragastos cu mine. asta se intampla intr-o dumnica. marti in timpul curateniei in casa descopar o felicitare de la o anumita moatza (cuvantul de alint al sotului meu catre duduie) o scrisoare anosta i un gel durex. am simtit ca-mi fuge pamantul de sub picioare. dupa scndaluri intregi, surprizele curgea neincetat, avand socuri dupa socuri, boala se agrava, sotul meu era intr-o totala nepasare in cea ce ma priveste, prietenul ma bombarda cu presiunii cum ca nu este bun pt mine s sa divortez de el. apoi bomba doamna respectiva in varsta de 43 de ani era gravida. am trait un cosmar. nu am crezut niciodata in aceasta presupusa sarcina mai ales ca ea se folosea de aceasta sarcina pt intlnirile sotului meu si-l tot ameninta ca da copilul afara, arunca vina la noi in ograda ca din cauza nostra face intreruperea de sarcina ca nu vrea sa ne strice casnicia, dar pe alta parte ii spunea sotului meu la telefon sa lupte pt dragostea lor...in fine. cu timpul incetul cu incetul am aflat de la sotul meu ca ea venise in casa la noi in lipsa mea, se imprietenise cu prietenul sotului meu si il suna chiar in momentele in care eu eram in casa si intreba tot ce este in casa un fel de mic spion era pt ea. eu nestiind de toate acestea il tot intrebam pe acest prieten cum sa fac in privinta sotului meu. el pe alta parte il presa pe sotul meu sa faca ceva sa i-a o decizie si sa desparta de minesi sa stea cu cealalata. pana la urama dupa scandaluri intregi sotul meu l-a dat afara pe prieten pe mine m-a mintit ca a terminat acea relatie ca dupa sa aflu ca erau impreuna bine merci. de paste l-am rugat sa paraseasca locuinta si sa ma lase singura sa-si traiasca dragostea cu acea femeie si cand termina sau se hotareste sa vina acasa si sa-mi spuna ce vrea sa faca. dupa nici o saptamana a venit inapoi. am acceptat cu greu pt ca eu chiar vroiam sa divortez dar aveam nevoie de timp si un pic de liniste mai ales ca boala luase o alta turnura. el a decis sa se desparta de acea femeie, dar dupa doua luni doamna sub o identitate falsa a inceput sa-l apeleze pe e-mail cu aceleasi manevre de femeie obosita si tanguieli de matza in calduri. pana la urma am intrevenit in conversatia lor virtuala amenintand ca detin telefonul amantului cu care locuieste (lucru adevarat) si ca am sa-i spun si lui cu ce gen de femeie sta in casa. a doua zi am vorbit cu ea la tel si mi-a spus sa nu divortez de sot ca el ma iubeste f mult si ca-mi jura ca nu se mai cupleaza cu tipi casatoriti. dar eu traiesc cu o frica si defapt este chestia care ma doare cel mai mult. aceast femeie stie tot dspre mine, cum arat, casa mea, chiar ii spunea sotului ca se poate rezolva repede cu un divortz problema, stie cat de bolnava am fost si facea presiuni asupra sotului meu, sotul meu era confuz, dar nu vroia sa ne despartim si traiesc cu acea frica sa nu apara si sa manevreze iarasi totul in favoarea ei.

Postat pe 11 August 2008 17:03
Ti-am citit povestea si initial vroiam sa trec peste ea fara sa raspund asta pentru ca nu stiam ce ti-as putea spune

O vorba buna la timpul ei face cat o mie de cuvinte.
Sper sa-ti gasesti linistea sufleteasca de care ai nevoie si sa stii ca, orice decizie ai lua va fi decizia ta si nu a altuia.

Faptul ca femeia aia cunoastea toate detaliile despre casa ta nu ar trebui sa te sperie atat de tare pentru ca nu are ce-ti face daca sotul nu o mai baga in seama.

Eu cred ca este suficient sa-ti lamuresti problemele cu sotul tau,sa se hotarasca domnul ce are de gand sa faca iar daca el te-a ales pe tine atunci nu ar trebui sa-ti mai faci griji.

Ca-i atat de josnic incat sa te lase de izbeliste tocmai cand aveai mai mare nevoie de el si ca nici macar nu a fost in stare sa-si ascunda aventura asta e alta problema .....

NU va putea manevra nimic atata timp cat el nu-i da aceasta ocazie!
iris_4_ever
Postat pe 12 August 2008 11:00
multumesc f. mult pt acest raspuns. sincer ma simt ca si cum nu exista o mica speranta pt mine. mojicia celor doi m-a facut sa nu mai am incredere in mine. am fost genul de femeie care nu si-a controlat barbatul, chiar daca-mi puneam intrebari, am vrut ca in casnicia mea sa nu existe presiuni, sa nu simtim cu ani ca devine o povara aceasta institutie numita castorie. dar se pare ca aceasta libertate a fost prost inteleasa. durerea mea cea mare este ca atunci cand vezi lipsa de respect, de preocupare fata de omul de langa tine, care sufera in toate modurile posibile si iti traiesti cu atata egoism marea dragoste. imi cer scuze pt mesajul de ieri. este atat de confuz ca nici eu nu inteleg prea mult din ce m vrut sa spun. si aopropos as vrea sa-i raspund unui domn care a scris pe forum ca barbati nu sunt propietatea noastra. sunt deacord, dar nici noi nu suntem niste cantitati neglijabile si bataia lor de joc.

Postat pe 12 August 2008 11:44
Nu ai de ce-ti cere scuze ,este normal sa fii confuza fiind intr-o situatie ca a ta.
Te rog sa nu-ti pierzi increderea in tine pentru ca daca faci asta esti pierduta deja , faptul ca el nu a stiut sa aprecieze libertatea pe care i-ai acordat-o nu inseamna ca este vina ta ok ?

Speranta exista si va exista intotdeauna , important este sa fii capabila sa treci peste greutatile vietii si acum ma refer stric la boala cu care te lupti.

Sotul tau ar trebui sa aprecieze ca are alaturi o femeie ca tine daca nu este capabil de acest lucru nu te merita.

Nimeni nu este propietatea nimanui,barbat sau femeie ...cu totii suntem oameni iar oamenii prin definitie sunt liberi.

Legat de marea dragoste de care spui.....nu cred ca a fost vorba de dragoste , pur si simplu a ales prost , in loc sa stea langa tine a preferat o femeie care=i putea oferi altceva decat ii ofereai tu la momentul respectiv.

iris_4_ever
Postat pe 12 August 2008 12:10
Sunt de acord cu ionica andreea. Sotul ar fi trebuit sa fie alaturi de tine mai ales acum, cand aveai cea mai mare nevoie de el. Cum adik el era confuz?! Confuz de ce?! Ca tu erai bolnava si aveai nevoie de el? Pai nu asta presupune casatoria? La bine si la rau? Atunci se cunoaste cu adevarat omul, cand ai nevoie de el, cand treci prin greutati ...Daca nu ti-a fost alaturi atunci, nu merita sa se intoarca la tine si sa se mai numeasca sotul tau. Rusine sa-i fie! Daca situatia era invers, lui i-ar fi placut sa descopere ca tu il inselai cu altul? Ia sa-l intrebi.
MissRalux
Postat pe 15 August 2008 20:08
dupa atata timp am ras cu o pofta la ceea ce a scris andreea. te-am scuzat dar stilul tau direct m-a facut sa rad si sa-ti dau dreptate. ideea este ca totul ainceput la ziua unui prieten de a lui. era o tipa micuta negricioasa si cu ochelarii. in momentul in care l-a vazut pe sotul meu si-a tras de tricou. eu m-am amuzat si i-am spus cat de penibile sunt unele femei care incearca si el in disperare dupa barbati sa-si etaleze toate bunurile doar doar se uita cineva la ele.de revelion sotul meu si-a pus dorinta sa-i de-a si lui dumnezeu o femeie care sa-l iubeasca ca si cum eu nu faceam acelasi lucru. apoi sa -au interesat unul de altul la aceasta familie si cand eu am clacat la serviciu si mi-am dat demisia el s-a cuplat cu ea pe motivul probabil ca eu nu sunt buna de nimik. apoi m-am imbolnavit, eu nestiind de aceasta relatie pana anul acesta in ianurie. dupa ce m-am imbolnavit el tot spunea la prietenii mei ca nu am nimik ca totul este ok probabil fiind legat de cealalta relatie si agasat de problemele mele mediacale. intre timp a venit si acest prieten care s-a declarat f incantat de amanta lui. apoi avenit poveastea penibila cu copilul, si a fost jalnic pt mine. doamnelor este oribil ca eu nevasta sa ma interesez de soarta celeilalte desi o uram pt ca aclasi lucru imi doream si eu un copil cu sotul meu, si sa-l vad pe sotul meu ca vrea sa faca copilul c aceasta femeie. eu nu vroiam divortul pt ca ma gandeam sa nu i-au o decizie gresita si mai ales ca eram sub influenta medicamentelor. m-a minti ca a terminat cu ea si am aflat dupa o luna ca ei sunt impreuna. atunci fiind mai bine cu sanatatea l-am gonit la acea femeie ca stiti cum este dragsotea frumoasa 3 ore de sex
dar sa stai cu omul in casa si sa vezi cu timpul si partile rele...atunci verifici daca totul este ok sau nu. restul stiti. eu m-am facut bine desi acum trebuie sa merg la un psiholog, pt ca nu pot sa trec peste umilinte si jignirii. va spun sincer. visez si noapte ca o bat pe acea femeie desi sunt sigura ca in realitate nu as proceda asa
acum s-a intors la mine, dar eu nu pot sa scap d aceast trauma ca atunci cand am avut nevoie de el s-a purtat asa cu mine. oricum sunt decisa in privinta divortului.

Postat pe 15 August 2008 20:47
nu are rost..sunt sigura ca esti destul de puternica sa treci singura peste asta si sa ai langa tine un barbat care sa te merite. mult succes. imi cer scuze inca o data pentru modul direct.:)
ionica_andreea
Postat pe 16 August 2008 17:44
sa te insele,e una...dar sa te insele cand esti bolnava...este de-a dreptul josnic...eu nu as mai putea sta cu cineva care nu mi-a fost alaturi la nevoie...iti doresc numai bine!si sa iei decizia cea mai inteleapta...
Aleys
Postat pe 18 August 2008 15:13
oare ce-i impinge pe barbati, ma rog si femei la astfel de gesturi? nu au putere sa reziste tendintelor sau sunt asa e egoisti si cred ca viata trebuie traita ca un mare egoism?

Postat pe 19 August 2008 17:57
am cititpe forum "un sot inselat" si exact ce simte omul acela simt si eu. am ajuns la o concluzie mare de tot. totul este o apa si un pamant. ceva de genul tineretea iti este batrana. te schimba in viata un astfel de soc. sunt un om care accepta multe situatia, dar injosirea, minciuna, egoismul nu-l accept. stiam ca o sa vina vremea cand am sa fiu inselata, dar nu stiam ca am sa fiu mangaiata din mila. vroiam sa fiu priviita din repect. amanta este de fapt femeiea care cu sange rece calculeaza fiecare tresarire a barbatului stie cum sa-l ademeneasca. si noi nevestele stim, dar avem uneori prea multe pe cap. dedic aceasta melodie tuturor oamenilor inselati.http://www.youtube.com/watch?v=cX-8MHKuQ5I

Postat pe 22 August 2008 11:39
ce las :( dupa ce ca erai bolnava se mai si lasa manipulat...mi s-ar parea oribil sa fiu o a treia si sa mai si incerc sa-mi mentin statutul de...amanta (sa nu zic t***a). incredibil ce-au ajuns unele

Postat pe 28 August 2008 23:04
Sunt uimita mereu pana undee poate merge nesimtirea barbatilor!! Sunt jalnici, nu merita nici sa te uiti la ei!! Daca noi am proceda la fel, am fi puse la zid!
Imi pare rau ca trreci prin asta, sincer, cred ca am o idee cam ce simti. Si eu am fost inselata, toti stiau asta, mai putin eu, si acum am cosmaruri! Chestia e ca tot ea il cauta pe el, si dupa ce ne-am impacat, se baza pe chestia ca o relatie reinodata n-o sa tine, dar se pare ca s-a inselat! Oricum, nu am sa ma cobor la nivelul ei, nu am cee discuta cu ea.
Si e adevarat, cand ei sunt fericiti, te calca in picioare, nu ii intereseaza cum te simti, de fapt, nici nu vor sa stie ca existi!
Asta e, nu sunt o feminista, n-am nimic cu nimeni, dar realitatea vorbeste de la sine!!
Ai grija de tine, mergi la psiholog daca te ajuta, dar renunta la el, pentru ca niciodata n-o sa poti sa treci peste umilinta.
Sa auzim numai ded bine!
ina84
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:58
Ramonikra, nu vrei sã te duci pe alt forum, alt internet, altã planetã? Ai devenit obositoare cu propunerea ta de a face bani.
Cât despre tema pusã în discuþie, de ce ajungeþi mereu la generalizãri: BÃRBAÞII SUNT... E vorba de un caz, or mai fi ºi alþii dar nu neapãrat toþi. Dacã în cazul Ciomu nevasta lui a hotãrât sã dea divorþ cã nu ºi-a mai recãpãtat omul bãrbãþia nu mi s-ar pãrea firesc sã spun FEMEILE DIVORÞEAZÃ DACÃ BÃRBAÞII LOR NU MAI POT.
adicon
Postat pe 9 Septembrie 2008 08:12
Cred ca toata lumea e de acord ca ramonikra ar trebui sa dispara de prin zona, insa nu stiu daca lui/ei ii pasa.
Iar in privinta familiei cu pricina, te-ai gandit ca poate au convenit ca decat sa il insele, mai bine pun punct, avand in vedere necesitatile firesti varstei?
googoodoll
Postat pe 9 Septembrie 2008 12:21
Nu intenþionam sã critic decizia ei. Poate au hotãrât amândoi cã e mai bine aºa, poate au vrut sã mai aibã (el) un atu în instanþã, în procesul pentru daune... Era doar un exemplu (nu neapãrat cel mai bun) în legãturã cu generalizãrile pe care nu ar fi indicat sã le facem.
adicon
Postat pe 10 Septembrie 2008 07:19
fara suparare, dar domnule adicon chiar nu inteleg mesajul dumneavoastra.

Postat pe 10 Septembrie 2008 17:20
Era pentru Googoodoll la ceea ce-mi rãspunsese ea: "Iar in privinta familiei cu pricina, te-ai gandit ca poate au convenit ca decat sa il insele, mai bine pun punct, avand in vedere necesitatile firesti varstei?" Vorbeam despre cazul Ciomu ºi despre hotãrârea soþiei victimei de a da divorþ. Ai dreptate, trebuia sã folosesc "citez".
adicon
Postat pe 10 Septembrie 2008 21:47
Pentru Gospo2404
În privinþa situaþiei descrise de tine, este evident faptul cã ai fãcut ºi faci tot posibilul sã-þi salvezi cãsnicia. De fapt ai depãºit orice aºteptãri. Multe femei i-ar fi dat papucii ºi pentru mai puþine dovezi de infidelitate dar probabil cã îl iubeºti foarte mult ºi nu vrei sã-l pierzi. Eu îþi doresc ca acesta sã fie doar un episod neplãcut din cãsnicia voastrã ºi sã reuºiþi sã treceþi peste el fãrã ca îndoiala, neîncrederea sã te macine. De altfel acesta este ºi sfatul meu: dacã ai hotãrât sã rãmâi împreunã cu el spune-i cã-i acorzi încredere pânã la urmãtoarele dovezi de infidelitate. Dacã recidiveazã, cu aceeaºi femeie sau cu alta, mai bine lasã-l cu iubirile lui cu tot.
adicon
Postat pe 11 Septembrie 2008 07:37
va multumec mult pt sfat. sincer asa am gandit si simtit si eu si pe alocuri am mai schimbat si eu ceva din comportamentul meu. nu ma invinuiesc in totalitate pt ceea ce s-a intamplat, dar ceva tot trebuie sa schimb. urez multa bafta tuturor si sanatate multa.

Postat pe 11 Septembrie 2008 16:23
barbatii astia ptr putin mij uita de toate...mortii mamii lor!!si-a joc de saraca femeie bolnava si o mai facea si pe victima!agresorul transformat in victima!!!draga mea...insanatosire grabnica si pe lasul ala nesimtit ar trebui sa il parasesti?ce...nu poti trai fara el?presupun ca esti tanara,frumoasa si nu are rost sa mai alergi dupa un cal mort sa-i culegi potcoavele pentru ca daca a fost ”confuz”...”odata”...o sa mai fie si a doua oara si tu iar o sa suferi!mai bn dai toate pe una!scapi de frici si suferinte si iti incepi iar viata...ce naiba...doar odata traim si macar sa profitam!multa bafta si fi tare!nothing to lose...pupici

Postat pe 14 Septembrie 2008 20:50
De la: MissRalux, la data 2008-08-15 20:08:52Sunt de acord cu ionica andreea. Sotul ar fi trebuit sa fie alaturi de tine mai ales acum, cand aveai cea mai mare nevoie de el. Cum adik el era confuz?! Confuz de ce?! Ca tu erai bolnava si aveai nevoie de el? Pai nu asta presupune casatoria? La bine si la rau? Atunci se cunoaste cu adevarat omul, cand ai nevoie de el, cand treci prin greutati ...Daca nu ti-a fost alaturi atunci, nu merita sa se intoarca la tine si sa se mai numeasca sotul tau. Rusine sa-i fie! Daca situatia era invers, lui i-ar fi placut sa descopere ca tu il inselai cu altul? Ia sa-l intrebi.
...................DA ASTA E RASPUNSUL..................
erikahd2008
Postat pe 16 Februarie 2009 02:34
O TELENOVELA intradevar, dar sa nu uitam ca , chiar viatza e o telenovela...s-a demonstrat si aici. Eu nu am un sfat, is prea mica pt un sfat, dar parerea mea e, k decizia iti apartine, tu stii cel mai bine cum te simti, ce simti, daca mai acorzi a doua sansa casatoriei (doar ai jurat, la bine si la greu),-demonstreaza-i k tu stii ce sa faci "la greu", dar in acelasi timp, mai gandeste-te si la tine, la sanatatea ta (de ce sa ajungi la nebuni, cand poti pune punct acum), gandeste-te si la faptul ca nu aveti copii impreuna (un motiv pt care as lupta pt relatie-in cazul in care as avea copii), si ca voi, sunteti impreuna doar de 5 ani!! Adik, esti tanara, viatza iti e in fata...de ce sa treci cu vederea peste faptul k el nu poate sa aibe grija de tine???si mai ales atunci cand aveai atata nevoie de el, de dragostea lui, de incurajarile lui.

Eu zik k "iubirea" voastra a fost doar in capul tau, in sufletul tau, si-atunci, daca tu ai fost singura "pe drumul casniciei" ce nevoie mai ai de el? Pari a fi o femeie foarte puternica, felicitari, k ai putut trece prin toate astea...cred k meriti un premiu (depinde de tine daca-l accepti)...sa iti gasesti dragostea in bratele altui barbat, sa pui punct acestui capitol din viatza ta, si sa-ti intemeiezi o familie asa cum iti doresti!

Sunt totusi curioasa sa ne spui cum vor evolua lucrurile...si sa aud k esti fericita din nou si ka nu ai regretat alegerea facuta (indiferent care e aceea), pentru ca tu esti in situatie, si tu poti cantarii ceea ce e mai bine (incearca totusi sa nu cantaresti cu sufletul-caci e posibil sa fi putin confuza)
Iti doresc multa bafta, fericire si multa sanatate!
anaraoul
Postat pe 27 Februarie 2009 14:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fosta iubita .. subiect inca 8 De la: kudika_595 16 Februarie 2016 11:55
am nevoie de pareri... 27 De la: little_mermaid 12 Octombrie 2011 22:28
oare? 12 De la: liliana2005 5 Octombrie 2009 21:45
Cum mi-as mai putea salva casnicia? 23 De la: kudika_1038549 10 Septembrie 2019 03:52
Nu stiu de ce postez.... 75 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:52