Setari Cookie-uri

Ce ne facem cu femeile din viata lui?

Ce ar trebui sa faci atunci cand realizezi ca persoana iubita e mai receptiva la dorintele mamei sau a surorii lui, decat la ale tale?
Stiu ca ma iubeste si ca ar trebui sa fiu linistita ca nu ma inseala..ca e familist...dar cateodata am impresia ca l-am luat la "pachet" cu rudele sale.Mai rau e ca i-am spus ce simt si cu toate astea nu pare sa actioneze in niciun fel...poate ca e inca un copil...
Mai e cineva in situatia mea?:)
Ceraselle
Postat pe 16 August 2008 23:40
Pfff...chestia asta ma enerveaza la maxim , nu pricep de ce familia partenerului trebuie sa se bage in casnicia ta. In urma unui sondaj , cel de`al doilea motiv al divortului il reprezinda rudele...mi se pare de`a dreptul revoltator ca unii barbati uita ca sunt insurari si ca nu trebuie sa se mai tina dupa fusta lui mamica.Anyway...sa nu faci greseala de a sta in casa cu socrii ca vrand nevrand apar motive de discutie.E aiurea cand ai un sot influentabil...incearca sa continui cu presiunile asupra lui , daca nu merge, da`te bine pe langa mama soacra si cumnatica ca altfel nu va fi prea bine
Kittynelle
Postat pe 19 August 2008 00:16
Multumesc Puffilici pt sfat. Ai dreptate, cel mai bine e sa fiu diplomata...sper sa am suficienta rabdare..poate in timp se ma schimba situatia.
Ceraselle
Postat pe 19 August 2008 11:05
stii cum e.. inevitabil il iei ,,la pachet,, cand il iei deoarece nu te poti astepta sa ignore toate cuvintele sau sfaturile familiei..
eu nu am inteles daca esti sau nu casatorita..
deci.. dupa cum spuneam, la fel cum tu te sfatuiesti si te plangi uneori familiei, e normal sa o faca si el.. acuma depinde foarte mult de ceea ce spune acolo si de parerea familiei lui despre tine.. la fel cum conteaza f mult si relatia care e intre ei, cat de apropiati sunt.. dar sa fim seriosi.. 90% din socrii au impresia ca ginerele/nora nu e destul de BUN pt copilul lor

Postat pe 19 August 2008 11:23
Sunt in aceiasi situatie,si la mai multe discutii am spus asta.dar aici si la mine e vb de mama si de sora lui.Avem trei ani impreuna,el a plecat afara sa munceasca,si am vb sa strangem amandoi bani,eu aici el acolo,k sa ne mutam impreuna knd se intoarce.Masa si sorsa il vor pt ele,sa le dea banii mereu,le plateste chiria chiar daca este plecat si chiar daca el plateste si acolo unde este,a facut credit de care se folosc ele,vreau sa ma duc la el pt o sapt k asa am hotarat inainte sa plece,k nu am avut niciodata o vacantza a nostra,tocmai de aia ca el a trebuit mereu sa de in stanga si in dreapta..nu asta ma deranjeaza,k nu vreau banii lui,am si am avit ajutorul parintilor,amandoi l`am avut,dar doar din partea alor mei,care fara modestie se crucesc la cele povestite de mine.Primesc tel acum cateva zile de la sorsa k vine si ea cu mine la el,pe banii lui bineinteles.Exursia costa 600 de euro fara bani de buzunar,conditii in care ea cu banii astia ar plati chiria doua luini(adik tot el k sunt banii de pe credit).I`am zis frumos dorinta mea si a lui,si nu i`a convenit.De sapt trecuta nici ea nici masa nu a mai dat un semn.Nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie,dar cand i`am zis iubitului meu asta,nu a facut decat sa`mi zica "cum crezi ca s`a simtit?,"nu stii sa te faci placuta"?poftim?3 ani am zis da,knd de fapt imi venea sa le strang de gat?Sorsa e mai mare,a avut si ea relatie,au stat impreuna,l`a luat vreodata pe frasu la munte sau la gratar?nu.5 ani nu a dat un semn,sau vreun ajutor.Bineinteles k eu ma duc la el,si vreau asta,pt k ma razgandisem,k sa ii pot relata si toate astea.si tre sa inteleaga,mai ales dca ma vrea langa el,eu care nu i`am gresit niciodata,poate decat uneori cu gelozia,da nu am boala.Am impartit totul cu el,el cu mine nu.Nu mai zic de micile atentii care sunt obligatorii la inceput de drum mai des,peste care s`a sarit tot din cauza lor,si din cauza lui bineinteles,ca nu face diferenta dintre iubirea dintre doi oameni,cu viitor inainte,cu planuri,pe care visele ii tin in piciore,si intre o mama cu viata traita,si o sora dependenta de el,poate.Am impresia k este concurenta intre mine si ea.Daca voi pica in continuare tot eu cea nebuna si mincinoasa,cu tot regretul de el,k pe langa prostie,ce face el este si bunatate,ma voi retrage,nu inainte ca toti trei sa asculte ce am de zis,poate peste suferinta trecem,dar daca nu se spunem punctul de vedere,vom continua sa fim luate de fraiere o viata.Va pup si continuati cu sfaturile.Eu sunt de parere k indiferent de ani care sunt la mijloc,casatoriti sau nu,suferinta nu te baga decat in mormant,si mai mult de 1 an nu te plange nimeni,asa k mai bine sa ne simtim iubite.va pup si fiti tari
For_life
Postat pe 25 August 2008 23:59
sa va puneti bine cu femeile din viata lui
anderson
Postat pe 26 August 2008 14:18
Se zice ca aschia nu sare departe de trunchi. Fosta mea soacra era o nebuna si fiul ei nu era mai prejos. Mi-au facut mult rau asa ca i-am lasat in treaba lor si mi-am vazut de viata mea. Actualul meu iubit are mama, 6 surori si doua fete dintr-o casatorie anterioara..multe femei in viata lui..din fericire pt mine nici una nu mi-a facut probleme.
deliadelia23
Postat pe 26 August 2008 15:01
Nu mi`as compromite timpu si sanatatea incercand sa ma pun bine cu ele.Daca sunt proaste,ce vina am eu?Dao draq de treaba ca nu`ti trebuie decat putina minte sa`i dai seama de fata care iti iubeste,adora baiatul,mai ales ca noi nu ne ascundem iubirea.iar ca sora..sa`si recunoasca statutul,si sa realizeze,mai ales ca e femeie,si suntem de varste apropiate.Chiar asa sa nu poa sa inteleaga situatia?pai daca sunt atat de inguste la minte sa nu se mai laude cu educatia baiatului,in cazu meu se vede ca el s`a educat singur.conteaza si cei "7ani"de acasa,dar aici se vede diferenta,dpdv gramatical,si logica lipsa pe care o are.Stiu ca astea sunt probleme de cand lumea si pamantu,nu le putem schimba,da nici nu tre sa suportam.Dc noi pe ele si nu ele pe noi?
For_life
Postat pe 27 August 2008 21:38

discutii in cuplu ?
dragele mele, eu sunt divortata si nu imi e rusine sa o spun si cunosc sentimentul acesta.... cand consoarta acorda intaietate parerilor care vin din partea rudelor lui...
e dureros sa stii ca, cuvantul tau e mai prejos decat spusele soacrei sau cumnatei, ca tie ti se reproseaza si ele au dreptate..
Da, pentru acest barbat, nu tu esti cea mai importanta in viata lui...ci ele!
Cu tine traieste,se foloseste de tine ca o menajera"prost platita"..iar din partea lui nu poti astepta decat la un singur lucru:
sa gaseasca o alta femeie asemeni rudelor sale, pe care el o crede superioara tie..si sa te paraseasca...
incearca sa stai departe de CUIBUL DE VIESPI!
o sa vina ziua cand o sa te lipsesti...
liliana_b2007
Postat pe 20 Octombrie 2008 18:31
topicul asta cred ca e pt mine...
m-a mancat in dos saptamana asta sa imi intreb soacra ceva, aparent inofensiv. ar fi preferat alta nora in locul meu?? si raspunde: nop, toate bune si frumoase, doar ca s-ar fi gandit mai degraba la cineva cu mai putina scoala. mi-a picat cerul in cap. atata prostie nu anticipasem. nu m-a tinut niciodata scoala sa fiu o buna gospodina, sotie, iubita si bla bla... dar cu toate astea, se pare ca otrava de soacra mocnea in complexe si eu nu stiam. mi s-a luat, categoric. pacat ca atunci cand ma purtam prea bine si generos cu ea nu a remarcat ca am prea multa scoala...
una peste alta, ca multe alte femei, am aceeasi problema: ci ma-sa si sora-sa. doua .....chestii incalificabile de altfel. dar una peste alta, sunt ale lui si greu dezbari de asta...

Postat pe 30 Octombrie 2008 23:44
Stiu cum este, cand sotul asculta de mama si sora,e groaznic,am trait acest sentiment.Eu sunt de parere ca trebuie respectate si mama si sora pana la un punct,dar daca sotul ,prietenul nu vede acest punct atunci nu avem decat sa ii lasam cu "mama si sora" .Se va trezii el ,dar va fi prea tarziu.Eu asa am facut l-am lasat cu mama si sora si eu mi-am vazut de viata mea,nu merita nimeni sa iti iroseti viata ptr el mai ales daca nu "te vede "la adevarata valoare.
Nu suntem sclavele nimanui,nici la soti ,prieteni..... dar nici la soacre si cumnate.
andra_30_tm
Postat pe 29 Noiembrie 2008 02:16
Transport marfa in Bucuresti si imprejurimi .Pentru mai multe informatii ma puteti contacta la adresa de mail ned_diana@yahoo.com
dianaxdianaxdiana
Postat pe 9 Februarie 2009 12:49
Si am am trecut din pacate prin aceasta experienta.
Pot sa zic ca m-a marcat
M-am mutat cu el in casa (la familia lui) si nu numai mama lui si sor-sa au ajuns sa ma faca sa plec de acasa cand nu era el, dar intr-un final nu am suportat si am plecat.....dupa ce am slabit 6 kg :)
Georgy_23
Postat pe 9 Februarie 2009 15:25
thx God ca nu are surori prietenul meu....si il iau la pachet doar cu mama lui, care e ok pana acum
Miozotis
Postat pe 9 Februarie 2009 22:46
Dragile mele sfinte perfectiuni... Intotdeauna va exista o atractie mama-fiu mai mare decat fiu-nora. Veti intelege daca veti fi mame de baiat si la un moment dat vi-l ia o cumatra la reeducare intr-un eventual cuplu.Fiti sincere si recunoasteti ca vi se cam rupe de masculul din viata voastra,ca e bun numai eventual la adus bani indispensabili in casa ca sa aveti ce toca, vorba vine, la comun. Oricum inafara de palavre si barfe cu kudicile sau cu mamicuta voastra net superioara mamicutei lui pentru ca va canta in struna, la telefoane, pe care tot el saracu le plateste, nu aveti alte ocupatii. Habar n-aveti sa faceti o mancare ca lumea pentru ca nu v-a interesat murdaritul unghiilor si ati lasat-o pe bunica sau pe bona sa va bage sub nas. M-am saturat de lipitori cu idei in cap. Daca te zdrobesti sa le aduni bani cu sacul, ele te vor insela mai ales cand te stiu la munca.La prima ocazie pleaca rapid la o spovedanie cu finalizarein bratele unui prieten comun. Deci uitati-va la voi intai. Sa nu-mi spuneti ca puneti dorinta sotului inaintea sfaturilor intelepte venite de la mamica si taticul vostru...E o gogoneala mare.In sinea voastra va urmariti telul vostru perfid. La ingropaciunea lui nici nu va veti prezenta. De ce? Pentru ca l-ati luat (a se intelege nenorocit) pentru a-l exploata pe fraier si a beneficia dupa de pensie de urmas.Veti fi babaciuni cuvioase... Ca sa mai castigati un ban,de hemesite ce santeti v-ati inchiria si camera in care locuiti din apartamentul decedatului si ati dormi in pungi pe camp. Daca m-as mai insura o data, mi-as lua una la care nu trebuie sa-i dau bani in casa deloc niciodata.Asa ceva nu exista...Doar nu-s proaste... Decat sa traiesti cu o kudica deasta mai bine toci banii pe prostituate.Alea nu comenteaza,nu au idei de impartasit pe forumuri... Daca s-ar modifica legea in sensul ca sotul sau sotia n-ar mai avea jumatate la imparteala indiferent de aportul la bunurile comune pun pariu ca nu v-ati mai marita veci mumii umblatoare.Deci flit mandrelor. Cumparati-va vibratoare caci se scumpesc mai mult decat excursiile din capul vostru...
marianioan1975
Postat pe 7 Mai 2009 07:09
Eu n-am avut niciodata probleme cu "socrii". Poate pentru faptul ca respect oamenii in general, indiferent de patura sociala din care provin. Si mai am un dar, acela de a-i face sa se simta bine. Cunosc si eu destule cazuri cand soacra face front comun cu fiica, ca s-o indeparteze pe eventuala nora, si asta doar ca nu le place lor cum ii sta bretonul....Mi se pare stupid...consider ca o femeie la varsta soacrei ar trebui sa aiba mult mai multa minte. Dar asta e...rautatea si egoismul sunt caracteristicile principale din pacate. Rar ti-e dat sa vezi o relatie frumoasa soacra-nora sau soacra-ginere.
koph
Postat pe 7 Mai 2009 07:22
Domnule, cauta un alt site, si varsati naduful in alta parte; de ce ai intrat aici....? Doamne, ce frustrat...aaaa, sunt site-uri cu fetite din care cauti tu... bani sa ai
alina02
Postat pe 7 Mai 2009 07:24
De la: marianioan1975, la data 2009-05-07 07:09:12Dragile mele sfinte perfectiuni... Intotdeauna va exista o atractie mama-fiu mai mare decat fiu-nora. Veti intelege daca veti fi mame de baiat si la un moment dat vi-l ia o cumatra la reeducare intr-un eventual cuplu.Fiti sincere si recunoasteti ca vi se cam rupe de masculul din viata voastra,ca e bun numai eventual la adus bani indispensabili in casa ca sa aveti ce toca, vorba vine, la comun. Oricum inafara de palavre si barfe cu kudicile sau cu mamicuta voastra net superioara mamicutei lui pentru ca va canta in struna, la telefoane, pe care tot el saracu le plateste, nu aveti alte ocupatii. Habar n-aveti sa faceti o mancare ca lumea pentru ca nu v-a interesat murdaritul unghiilor si ati lasat-o pe bunica sau pe bona sa va bage sub nas. M-am saturat de lipitori cu idei in cap. Daca te zdrobesti sa le aduni bani cu sacul, ele te vor insela mai ales cand te stiu la munca.La prima ocazie pleaca rapid la o spovedanie cu finalizarein bratele unui prieten comun. Deci uitati-va la voi intai. Sa nu-mi spuneti ca puneti dorinta sotului inaintea sfaturilor intelepte venite de la mamica si taticul vostru...E o gogoneala mare.In sinea voastra va urmariti telul vostru perfid. La ingropaciunea lui nici nu va veti prezenta. De ce? Pentru ca l-ati luat (a se intelege nenorocit) pentru a-l exploata pe fraier si a beneficia dupa de pensie de urmas.Veti fi babaciuni cuvioase... Ca sa mai castigati un ban,de hemesite ce santeti v-ati inchiria si camera in care locuiti din apartamentul decedatului si ati dormi in pungi pe camp. Daca m-as mai insura o data, mi-as lua una la care nu trebuie sa-i dau bani in casa deloc niciodata.Asa ceva nu exista...Doar nu-s proaste... Decat sa traiesti cu o kudica deasta mai bine toci banii pe prostituate.Alea nu comenteaza,nu au idei de impartasit pe forumuri... Daca s-ar modifica legea in sensul ca sotul sau sotia n-ar mai avea jumatate la imparteala indiferent de aportul la bunurile comune pun pariu ca nu v-ati mai marita veci mumii umblatoare.Deci flit mandrelor. Cumparati-va vibratoare caci se scumpesc mai mult decat excursiile din capul vostru...


Nu crezi ca esti prea aspru generalizand asa? Poate aici gresesc soacrele...ca-si trateaza nurorile si ginerii ca pe niste dusmani. Si daca trebuie reeducati ce? Nu stiu cati ani ai, dar n-ai aflat pana acum ca intr-o relatie, cei doi se autoeduca, sau se completeaza? Nu vad o problema in a reeduca pe cineva, atata timp cat "soacra" nu si-a facut treaba temeinic sau deloc.
koph
Postat pe 7 Mai 2009 07:28
De la: Ceraselle, la data 2008-08-19 11:05:50 Multumesc Puffilici pt sfat. Ai dreptate, cel mai bine e sa fiu diplomata...sper sa am suficienta rabdare..poate in timp se ma schimba situatia.



mama mea la fel a facut ... statea in casa cu socriii .. 17 ani de zile... si degeaba..degeaba statea ea sa inghita toate...si tacea k tot nu era bn ...tot pe ea se razbunau socrii...

pana nu s-au mutat nu au avut liniste...cel mai bn e sa te muti singura cu sotul tau..at niki el nu va mai fi influentzat de gura mamiki...

pana si tata cand mergem la bunici... la parintii lui... cand venim acasa... vine cu ideile lu masa:)) si i le zice lu mama,,, deci n-ai sanse sa nu se mai bage in viatza ta dak nu te muti din casa socrilor
a_adinadaniela
Postat pe 7 Mai 2009 11:38
De la: marianioan1975, la data 2009-05-07 07:09:12Dragile mele sfinte perfectiuni... Intotdeauna va exista o atractie mama-fiu mai mare decat fiu-nora. Veti intelege daca veti fi mame de baiat si la un moment dat vi-l ia o cumatra la reeducare intr-un eventual cuplu.Fiti sincere si recunoasteti ca vi se cam rupe de masculul din viata voastra,ca e bun numai eventual la adus bani indispensabili in casa ca sa aveti ce toca, vorba vine, la comun. Oricum inafara de palavre si barfe cu kudicile sau cu mamicuta voastra net superioara mamicutei lui pentru ca va canta in struna, la telefoane, pe care tot el saracu le plateste, nu aveti alte ocupatii. Habar n-aveti sa faceti o mancare ca lumea pentru ca nu v-a interesat murdaritul unghiilor si ati lasat-o pe bunica sau pe bona sa va bage sub nas. M-am saturat de lipitori cu idei in cap. Daca te zdrobesti sa le aduni bani cu sacul, ele te vor insela mai ales cand te stiu la munca.La prima ocazie pleaca rapid la o spovedanie cu finalizarein bratele unui prieten comun. Deci uitati-va la voi intai. Sa nu-mi spuneti ca puneti dorinta sotului inaintea sfaturilor intelepte venite de la mamica si taticul vostru...E o gogoneala mare.In sinea voastra va urmariti telul vostru perfid. La ingropaciunea lui nici nu va veti prezenta. De ce? Pentru ca l-ati luat (a se intelege nenorocit) pentru a-l exploata pe fraier si a beneficia dupa de pensie de urmas.Veti fi babaciuni cuvioase... Ca sa mai castigati un ban,de hemesite ce santeti v-ati inchiria si camera in care locuiti din apartamentul decedatului si ati dormi in pungi pe camp. Daca m-as mai insura o data, mi-as lua una la care nu trebuie sa-i dau bani in casa deloc niciodata.Asa ceva nu exista...Doar nu-s proaste... Decat sa traiesti cu o kudica deasta mai bine toci banii pe prostituate.Alea nu comenteaza,nu au idei de impartasit pe forumuri... Daca s-ar modifica legea in sensul ca sotul sau sotia n-ar mai avea jumatate la imparteala indiferent de aportul la bunurile comune pun pariu ca nu v-ati mai marita veci mumii umblatoare.Deci flit mandrelor. Cumparati-va vibratoare caci se scumpesc mai mult decat excursiile din capul vostru...

auzi si tu esti vreun castrat care nu se poate dezlipii de fusta mamii???
bruneagra25
Postat pe 7 Mai 2009 11:47
De la: marianioan1975, la data 2009-05-07 07:09:12Dragile mele sfinte perfectiuni... Intotdeauna va exista o atractie mama-fiu mai mare decat fiu-nora. Veti intelege daca veti fi mame de baiat si la un moment dat vi-l ia o cumatra la reeducare intr-un eventual cuplu.Fiti sincere si recunoasteti ca vi se cam rupe de masculul din viata voastra,ca e bun numai eventual la adus bani indispensabili in casa ca sa aveti ce toca, vorba vine, la comun. Oricum inafara de palavre si barfe cu kudicile sau cu mamicuta voastra net superioara mamicutei lui pentru ca va canta in struna, la telefoane, pe care tot el saracu le plateste, nu aveti alte ocupatii. Habar n-aveti sa faceti o mancare ca lumea pentru ca nu v-a interesat murdaritul unghiilor si ati lasat-o pe bunica sau pe bona sa va bage sub nas. M-am saturat de lipitori cu idei in cap. Daca te zdrobesti sa le aduni bani cu sacul, ele te vor insela mai ales cand te stiu la munca.La prima ocazie pleaca rapid la o spovedanie cu finalizarein bratele unui prieten comun. Deci uitati-va la voi intai. Sa nu-mi spuneti ca puneti dorinta sotului inaintea sfaturilor intelepte venite de la mamica si taticul vostru...E o gogoneala mare.In sinea voastra va urmariti telul vostru perfid. La ingropaciunea lui nici nu va veti prezenta. De ce? Pentru ca l-ati luat (a se intelege nenorocit) pentru a-l exploata pe fraier si a beneficia dupa de pensie de urmas.Veti fi babaciuni cuvioase... Ca sa mai castigati un ban,de hemesite ce santeti v-ati inchiria si camera in care locuiti din apartamentul decedatului si ati dormi in pungi pe camp. Daca m-as mai insura o data, mi-as lua una la care nu trebuie sa-i dau bani in casa deloc niciodata.Asa ceva nu exista...Doar nu-s proaste... Decat sa traiesti cu o kudica deasta mai bine toci banii pe prostituate.Alea nu comenteaza,nu au idei de impartasit pe forumuri... Daca s-ar modifica legea in sensul ca sotul sau sotia n-ar mai avea jumatate la imparteala indiferent de aportul la bunurile comune pun pariu ca nu v-ati mai marita veci mumii umblatoare.Deci flit mandrelor. Cumparati-va vibratoare caci se scumpesc mai mult decat excursiile din capul vostru...


Alt divortat,frustrat si lovit de soarta!
deea_20
Postat pe 7 Mai 2009 11:47
Eu ma inteleg perfect cu mama iubitului meu! Si cu fratele lui, la fel.
Laura_cute
Postat pe 7 Mai 2009 11:49
Si cred ca nu stii sa faci diferenta intre iubirea mama-fiu, nu exista atractie ca nu fac dragoste,este iubire si respect,atractie e intre iubiti,soti.
mihaialice
Postat pe 7 Mai 2009 11:57
ce cauti tu pe forumul fetelor? ii fi tu barbatul ideal si maica-ta vreo minunatie
darieana
Postat pe 7 Mai 2009 15:05
De la: anderson, la data 2008-08-26 14:18:29sa va puneti bine cu femeile din viata lui
SIDONIA69
Postat pe 10 Mai 2009 06:13
De la: liliana_b2007, la data 2008-10-20 18:31:45
discutii in cuplu ?
dragele mele, eu sunt divortata si nu imi e rusine sa o spun si cunosc sentimentul acesta.... cand consoarta acorda intaietate parerilor care vin din partea rudelor lui...
e dureros sa stii ca, cuvantul tau e mai prejos decat spusele soacrei sau cumnatei, ca tie ti se reproseaza si ele au dreptate..
Da, pentru acest barbat, nu tu esti cea mai importanta in viata lui...ci ele!
Cu tine traieste,se foloseste de tine ca o menajera"prost platita"..iar din partea lui nu poti astepta decat la un singur lucru:
sa gaseasca o alta femeie asemeni rudelor sale, pe care el o crede superioara tie..si sa te paraseasca...
incearca sa stai departe de CUIBUL DE VIESPI!
o sa vina ziua cand o sa te lipsesti...
SIDONIA69
Postat pe 10 Mai 2009 06:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ARE CINEVA o solutie? 40 De la: greierash 30 Iunie 2009 10:21
RARSPUNS URGENT 12 De la: elenacortojan 11 Februarie 2010 16:50
cadoul mult asteptat... 22 De la: glumeatza 27 Iulie 2009 23:56
Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii 329 De la: _oktober_ 19 Ianuarie 2011 16:25
prietenul m-a strigat cu alt nume,al fostei cu cre afost 6 ani... 54 De la: kudika436511 12 Octombrie 2011 20:05