Setari Cookie-uri

Ce pãrere aveþi despre bãrbatul capricorn?

Haha... ce pot sa zic .. pare rau pentru divortul tau .. insa nu te grabi sa pui toti barbatii capricorni in aceeasi oala ... dupa cum ai observat diferenta la cei 2 frati. E ca atunci cand ai achizitiona un produs care are garantie 20 de ani , dar se strica din prima zi ... conteaza si ce noroc ai la barbati.
In al 2-lea rand : [...] ....daca le reprosezi ceva si-si dau seama ca ai drepate (ca prosti in nici un caz nu sunt) nu vor recunoaste in ruptul capului greseala ci mai degraba incep sa te jigneasca asa aiurea ca sa aibe si ei ceva de zis rau despre tine[...] ce spui tu aici , e "abilitatea" fiecarui barbat , nu doar a UNORA capricorni , nu stiu sa recunoasca nimic , oricat de evidenta ar fi situatia;ca si atunci cand iti face un individ avansuri , tu il refuzi , apoi arunca cu noroi si cuvinte dure gen curva etc .
Ca sunt preocupati de propria persoana mai mult , egoisti .. asta intr`adevar asa este , insa daca stai sa te gandesti , ce am observat eu , zodia capricornului e mai mult o zodie feminina , asa ca nu inteleg dc va tot ambalati asa .. pentru ca asa ceva intalnesti zi de zi la marea majoritate a fetelor; (ceva gen : hai sa vb despre tine .. ce parere ai despre mine?).
Capricornul este doritor de o viata in general linistita , nu este nicidecum o persoana VULCANICA cum acuzi tu , dar intr`adevar il preocupa situatia materiala , doar pentru ca doreste ca persoanei drage sa nu-i lipseasca nimic niciodata , pentru ca sa stii si tu chiar pune accent mare pe tot ce inseamna "familie" si "iubire".
Ca ai stat impreuna cu el 3 ani, dupa toate cele intamplate/povestite , intr`adevar este de admirat , asta inseamna ca ai incercat sa-l schimbi in timp , sa-l aduci pe "drumul cel bun" din punctul tau de vedere .. MARE GRESEALA ! Sa nu te astepti ca un capricorn(masculin) sa fie dispus sa renunte la tot si sa o ia de la 0 , indiferent cat de mult tine la o anumita persoana si ca o paranteza mica .. de aici intelegi si dc este o persoana foarte fidela.
Pentru reply-ul "am si eu o intrebare ..daca este barbatul capricorn asa de bun la pat si asa de fidel...oare de ce mai trebuie sa divortezi de el..????" - asa am citit si eu undeva , daca ai fi bun la pat nici o femeie nu te-ar parasi .. insa lucrurile nu stau chiar asa.. unele cauta si ceva mai mult decat "a fi bun la pat".
In caz ca nu v-ati prins .. sunt baiat .. doar am citit pe aici una alta intamplator , cautand altceva .. si am ramas pur si simplu blocat la aveti de obiectat ... toata lumea prefera sa vada partea goala a paharului in legatura cu barbatii capricorni.
sidestripe
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:19
Asa sunt capricornii . Iti fac analiza si la final decid daca te vor in viata lor. Si probabil a fost ceva ce nu se potrivea deloc cu valorile lor, nici nu trebuia sa faci un anumit lucru , ci au vazut ceva ce au dedus unde poate duce ....
Si sunt sigura cu tu "vulcanica" a fost unul dintre ele .
Si nu spun motivele, e ceva general . Sunt prea inchisi ca sa o faca si nu gasesc ratiuni ca sa o faca, stiu ca va duce la :"daca si cu parca" ( adica negocieri) si ei se cunosc destul cat sa stie ca nu isi vor schimba deciziile deci discutii pe baza ratiunilor sunt nenecesare . Si eforturi inutile .
_Alexa_
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:33
Nu stiu cat de materialisti pot fi, cauta binele pentru ca stiu ca pot, au capacitatile fizice s,interioare si intelectuale de a obtine ce isi propun . Sunt muncitori ... e posibil ca aici sa se faca o confuzie .
Lupta mereu pentru mai bine, pentru evolutie .
Cine nu rezista langa ei, au tendinta de a ii lovi, ca isi constientizeza inferioritatea la rezistenta si forta interioara . Nu fac compromisuri, deci de ce s-ar multumi cu putin daca pot mai mult ?
Pana nu se conving de calitatile de toate felurile ale celor care le stau alaturi nu se vor deschide .
Si nici dupa asta prea tare . Cat sa le fie lor si celui de langa bine ...
Mai ales ca gura omului e mare ... si de ce si-ar face singuri probleme cand se poate sa nu ?
Asa cei din jur vor comenta pe langa ... si oricum ei nu vor fi atinsi pentru ca numai ei stiu cum sunt.
Cei care au cedat pe drum ... raman in urma, ei isi vad de calea lor .
_Alexa_
Postat pe 16 Aprilie 2010 14:46
Si chiar daca sufera , nu prea va sti nimeni altcineva decat ei .
Si sunt buni la pat, ca doar sunt perfectionisti .... sunt perfectionisti in tot ce fac, chiar si in analiza pe care au facut-o in legatura cu tine .

( tine la modul abstract, cel ce il judeca sau isi da cu parerea legat de el )
_Alexa_
Postat pe 16 Aprilie 2010 15:12
Alexa , spot on !
sidestripe
Postat pe 17 Aprilie 2010 21:16
Sunt de 3 ani cu un capricorn si e tot ce am visat! E adevarat ca nu debordeaza de romantism, dar e vesnic preocupat de ceea ce mi se intampla, de nevoile mele. E foarte matur si responsabil ( e si cu 13 ani mai mare decat mine), e mai mult decat realizat profesional si financiar...Nu mi-a recitat niciodata poezii, dar m-a ajutat sa-mi aleg facultatea, aproape ca ma obliga sa invat cand am examene. Cariera e foarte importanta pentru el si nu e niciodata multumit! Imi spune rar ca ma iubeste, dar sunt intotdeauna sigura de asta! Stiu ca nu e barbatul perfect ( nu exista asa ceva, cum nu exista nici femeia perfecta), dar e un om extraordinar. Nu o sa generalizez pentru ca sunt sigura ca nu toti barbatii capricorn sunt asa. (si eu sunt capricoarna si poate tocmai d'aia mi se par calitati ceea ce poate alte femei vad defecte)

A, si in ceea ce priveste patul, e ireprosabil!
kudika229841
Postat pe 19 Iulie 2010 14:32
ok , am o groaza de intrebari :)


1. daca el plc o fta si stie k si fta aia il place , dc nu face primul pas?
2. daca fta l`ar face gelos , el ar mai fi interesat de ea?
3. cum saruta?
4. ce ar trebui sa fac ca sa`i atrag atentia ? sa fiu indiferenta sau sa`l bag cat mai mult in seama?
5. cat de repede ii trece supararea?
kudika326018
Postat pe 17 Octombrie 2010 22:08
De la: kudika326018, la data 2010-10-17 22:08:53ok , am o groaza de intrebari :)


1. daca el plc o fta si stie k si fta aia il place , dc nu face primul pas?
2. daca fta l`ar face gelos , el ar mai fi interesat de ea?
3. cum saruta?
4. ce ar trebui sa fac ca sa`i atrag atentia ? sa fiu indiferenta sau sa`l bag cat mai mult in seama?
5. cat de repede ii trece supararea?
el nu face primul pas pentru ca e cam timid dar nu se arata...nu cred ca daca l-ar face o femeie gelos ar mai fi interesat de ea.....de sarutat saruta excelent e foarte senzual si stie sa se faca placut...nu cred ca ar trebui sa faci ceva ca sa-i atragi atentia e mai bine sa fii indiferenta barbatul capricorn ii place el sa cucereasca femeia...iar daca il calci pe coada e destul de greu sa-l faci sa-si revina...ii trece greu supararea..iar de iertat poate ierta dar nu poate uita raul odata facut....
kudika029282
Postat pe 19 Octombrie 2010 11:26
ce sfaturi imi mai puteti da in legatura cu el ?
am citit tot ce scria pe forum si pe net , dar imi este de mai mult folos sa aflu asa ceva din gura unei iubite/fost iubite a unui capricorn , sau chiar de la un exemplar :))
kudika326018
Postat pe 21 Octombrie 2010 22:15
buna...am citit mai multe mesaje de pe forum,iar multe fete au diferite pareri despre baietii capricorn sa stii k difera de la caracter la caracter ..dak vrea ceva serois d la tn intr adevar este mai timid,iar dak vrea o aventura nu e timid mai deloc...eu asa as face
kudika330510
Postat pe 19 Noiembrie 2010 00:13
De la: kudika330510, la data 2010-11-19 00:13:39buna...am citit mai multe mesaje de pe forum,iar multe fete au diferite pareri despre baietii capricorn sa stii k difera de la caracter la caracter ..dak vrea ceva serois d la tn intr adevar este mai timid,iar dak vrea o aventura nu e timid mai deloc...eu asa as face
cum adica daca barbatul capricorn vrea ceva serios e mai timid..iar daca vrea doar o aventura nu e deloc timid..chiar nu mai inteleg nimic...
kudika029282
Postat pe 19 Noiembrie 2010 18:23
adik dak vrea o relatie serioasa ii e frica sa nu fie respins dak nu e sigur.....dak nu vrea ceva serios nu are nimik d pierdut
kudika330510
Postat pe 19 Noiembrie 2010 21:05
De la: kudika330510, la data 2010-11-19 21:05:11adik dak vrea o relatie serioasa ii e frica sa nu fie respins dak nu e sigur.....dak nu vrea ceva serios nu are nimik d pierdut
pai de ce sa fie respins daca vrea o relatie serioasa....???
kudika029282
Postat pe 20 Noiembrie 2010 16:53
Buna. Eu sunt pesti si am avut un iubit capricorn. Tot spuneti ca sunt buni la pat, mie nu mi s-a parut. Eu sunt o persoana sexuala si am nevoie de pasiune si un pic de nebunie in pat... dar el nu le avea. problema mai era si ca nu ma mai simteam atrasa de el, nici fizic, desi arata bine. avea un mod f ciudat de exprimare, de a vorbi, era zapacit, naiv, prostut chiar, facea gafe, se misca tare greu, ca un copil pe care trebuie sa il impingi de la spate, suparacios iar astea m-au respins si m-au facut sa-mi dau seama ca e departe de ceea ce caut. Avea desigur si calitati, era grijuliu, afectuos, sufletist, ma ajuta cand aveam nevoie de ceva, imi facea cadouri, sensibil - chiar prea sensibil.
madalyna1
Postat pe 5 Martie 2011 12:54
De la: kudika326018, la data 2010-10-17 22:08:53ok , am o groaza de intrebari :)


1. daca el plc o fta si stie k si fta aia il place , dc nu face primul pas?
2. daca fta l`ar face gelos , el ar mai fi interesat de ea?
3. cum saruta?
4. ce ar trebui sa fac ca sa`i atrag atentia ? sa fiu indiferenta sau sa`l bag cat mai mult in seama?
5. cat de repede ii trece supararea?


Salutare tuturor. Va spun sincer ca de aproape 2 saptamani tot caut pe net lucruri legate de zodia mea, si anume: Capricorn, mai precis Barbatul Capricorn, pentru ca asta sunt eu, un barbat capricorn. De ce spun ca de 2 saptamani caut pe net chestii legate de zodia mea??? Pentru ca in urma cu, aproape, 4 luni am cunoscut o fata, cu doar 2 ani mai mare ca mine, cu care sunt si foarte bun prieten, care studiaza psihologia la Universitatea din Bucuresti. Fata e doxa de carte plus ca asta e si meseria pe care ar vrea s-o transforme in cariera dat fiind faptul ca ii place meseria asta la nebunie. Acum cateva saptamani a inceput sa-mi povesteasca legaturile care exista intre fizic si spirit si multe altele, lucru care m-a intrigat la culme, fapt pentru care m-am hotarat sa caut pe net sa vad si eu ce zice la zodia mea. Va spun ca pana s-o cunosc pe fata asta care sa-mi deschida mintea in felul in care a reusit ea, eu nu credeam in "prostiile" astea cu zodiile s.a.m.d. Va rog sa ma credeti ca in momentul in care am inceput sa imi citesc zodiacul am ramas, efectiv, stupefiat... Ma regaseam in randurile acelea cuvant cu cuvant (scuzati-mi cacofonia).
In cele din urma am dat de site-ul acesta, bineinteles, cautand lucruri legate de barbatul capricorn, si acum sunt destul de mahnit si trist. Imi pare rau pentru cele (femeile) care ati avut parte de capricorni care nu v-au apreciat asa cum ar trebui sau care, mai rau, v-au tratat in ultimul hal. De ce spun asta???? Pentru ca ma stiu pe mine si stiu ca nu ast putea sa fac sau sa fiu niciodata asa cum au descris majoritatea femeilor barbatii capricorni asa cum au facut-o pana acum (ma refer la lucrurile rele).
Sa ma ierte toti capricornii ca fac asta dar pe site-ul asta am sa va dau cateva chei, voua, femeilor, pentru inima si sufletul carpicornilor. Voi capricornii, stiti ca fac un bine tuturor dar, bineinteles, din cauza faptului ca noi nu ne simtim deloc bine atunci cand suntem "dezgoliti" sau "dezbracati" in fata altora, nu o sa recunoasteti ca e adevarat sau o sa imi aud vorbe urate. Dar fac asta tot din cauza voastra, a femeilor, care nu reusesc sau se dau batute prea usor in a cunoaste adevarata fata si fire a capricornilor.
Dupa cum se vede mai sus, am facut citat la 5 intrebari adresate cititorilor forumului. Am sa raspund la ele printr-o caracterizare a capricornului si apoi prin raspunsuri directe. Totodata am sa pun si citate din zodiacul nostru si am sa dezvolt pe baza acestora raspunsurile de care aveti nevoie. Sper doar sa ma fac inteles.

1. "Unii oameni considerã pesimismul drept una dintre trãsãturile fundamentale ale Capricornilor, dar acest lucru este eronat. Este adevãrat cã Capricornii prefera sã ia în calcul ºi partea negativã a lucrurilor. Alþii pot considera acest mod de analizare drept depresiv, dar Capricornii fac acest lucru numai ca sã poatã gãsi o cale de scãpare din orice situaþie. Capricornii contesta orice formã de succes. Vã vor demonstra cã nu va merge atât de bine pe cât credeþi. Capricornii fac acest lucru atât lor cât ºi altor persoane. Ei nu intenþioneazã sã descurajeze, ci încearcã doar sã înlãture orice impediment care ar sta în calea succesului. "

Incredibil, dar adevarat !!! Dupa cum este scris in zodiacul nostru, suntem o zodie "de pamant", deci ne axam pe siguranta de cand ne nastem pana cand murim si asta se vede in absolut orice: relatie de prietenie, de iubire, de afacere etc. Nu ne bagam niciodata la risc tocami pentru faptul ca ne place sa castigam intotdeauna, asa ca riscul este imediat exclus din ecuatie (DAR asta se aplica cel mai mult in afaceri, de orice fel, legale sau ilegale). Insa cand e vorba de "ale inimii".... acolo ne mai bagam si la rsic din cand in cand, dar cand se intampla asta mereu sfarsim prin a pierde, tocmai din cauza rsicului asumat.
"1. daca el plc o fta si stie k si fta aia il place , dc nu face primul pas?"--->>> Pentru noi nu este suficent daor sa stim ca fata aia ne place. Trebuie sa stim SIGUR ca ne place, si, mai presus de asta, trebuie sa fim siguri ca fata respectiva ne va accepta cu tot pachetul, adica cu bune si cu rele, pentru ca, cel putin eu (ca sa nu vorbesc in numele tuturor capricornilor) imi place sa fiu 100% sincer intr-o relatie si imi "etalez" inca de la inceput pe masa defectele mele tocmai pentru a vedea persoana respectiva cu cine are de a face, lucru care mi se pare foarte corect. De asta facem primul pas atat de greu sau nu-l facem deloc. In plus mai apare si o nota destul de semnificativa de timiditate, dar nu din cauza faptului ca ne-am crede cu mult inferiori altor barbati, ci din cauza fatului ca am primi un refuz, lucru care nu pica bine niciunui capricorn, datorita faptului ca suntem extrem de sensibili in acest aspect.
Lucius13
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:07
De asta facem primul pas atat de greu sau nu-l facem deloc. In plus mai apare si o nota destul de semnificativa de timiditate, dar nu din cauza faptului ca ne-am crede cu mult inferiori altor barbati, ci din cauza fatului ca am primi un refuz, lucru care nu pica bine niciunui capricorn, datorita faptului ca suntem extrem de sensibili in acest aspect.
Lucius13
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:18
De asta facem primul pas atat de greu sau nu-l facem deloc. In plus mai apare si o nota destul de semnificativa de timiditate, dar nu din cauza faptului ca ne-am crede cu mult inferiori altor barbati, ci din cauza fatului ca am primi un refuz, lucru care nu pica bine niciunui capricorn, datorita faptului ca suntem extrem de sensibili in acest aspect.
Lucius13
Postat pe 20 Septembrie 2011 23:20
Lucius13, pai si raspuns la celelate intrebari??? hai ca sunt curioasa nu ai raspuns decat la 2, dar ma intereseaza mult aceasta zodie, caci am o relatie care e la un pas de destramare si nu prea stiu cum sa il mai abordez pe domnul capricorn
DIANISIMA
Postat pe 29 Noiembrie 2011 10:38
Si eu sunt curioasa de continuare, Lucius... nu ne tine in suspans :D
kudika480958
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:37
n sfaf, PLSS! legat de capricornul " meu". Dupa ce a aflat nevasta sa a vnit a doua zi la mine si m-a sarutat ca si cum nimic nu s-a intamplat, insaacum cateva zile mi-a zis ca ar vrea sa ramanem prieteni ( nu este hotarat daca 100 % daca asta vrea ) dar sa-l inteleg ca trece printr-o perioada urata, iar el nu mi poate oferi momentan nimic si ca nu vrea sa ma tina legata daca nu mi poate oferi nimicacum, dar el si ar dori sa fie cu mine ca ma iubeste de aceea s-a gandit asa penru ca nu vrea sa-si bata joc de mine.
I-am zis ca da accept sa ramanem prieteni ca-i respect decizia si ca asa voi face ( n-am plans nu m-amfacutca ma afecteaza decizia lui )am zambit si am zis ok asa voi face.
Excat asta nu inteleg nici eu ? Cum poate un om are iti spune ca te iubeste, ca vrea sa fie doar cu tine si acum vine si iti spune asta, dar ..totusi..... nu e decizia finala. Ce fel de oameni sunt ?
Crezi ca am procedat corect ca i-am respectat decizia ? eu nu-l caut el intra in vorba cu mine. il vad ca-l cam doare ca nu-l caut cu toate ca imi este ffffffffffffffffff greu.
Sunt atat de perversi si lasi............
Oare fac bine...........?
kudika481393
Postat pe 10 Decembrie 2011 17:54
doamna obeserv ca sunteti cam frustrata probabil va facut toate astea din cauza dumneavoastra,dupa agresivitatea din cuvintele pe care le folositi cred ca dvs erati problema nu el.....
kudika499714
Postat pe 19 Ianuarie 2012 16:55
Buna la toata lumea, in primul rand imi cer scuze pentru ce am sa spun si pentru faptul ca imi dau cu parerea la mesajele postate pe acest site de anumite doamne ,care vorbesc nu urat foarte urat la adresa unor persoane care sincer ,nu am nicio legatura si prea putin ma intereseaza persoana lor , dar ce ma supara foaret tare este ca pe deasupara si generalizeaza iar alti aproba pur si simpu .
Doamnelor va invit sa va uitati in oglinda sa va trageti doua palme si sa va puneti o simpla intrebare . Care om credeti ca este corect si perfect din orice punct de vedere? Va raspund tot eu NIMENI, deci nu mai faceti pe victimile si postati in persoanele sincere si inocente care ele nu au gresit si nu au facu pur si simplu nimic , doar au avut ghinionul sa fie niste victime si acum sa dam dovada de solidaritate le sarim in ajutor si celorlalte fete cu tot feluul de pareri penibile din punctul meu de vedere despre baietii nascuti in capricorn iar unele chear sunt fraere si aproba ceea ce aberati, e logic daca cineva vine si ne spune ca avem doua picioare , noi spunem WOW chear avem doua picioare , fata de unde a stiut
Inainte sa postati mesaje de genul asta ar trebui sa va masurati cuvintele in primul rand - capricornii sunt niste fiinte iresponsabile , mitocani , egoisti , vulcanici, etc, imi este rusine sincer sa folosesc si restul cuvintelor care au fost folosite+ .
Nu vreau sa se inteleaga gresit nu ma intereseaza persoanele pe care lea-ti jignit si nu le tin in niciun caz partea , ar trebui sa stiti ca nu toate persoanele sunt la fel , fieacre este unic in felul lui , dar pentru ca traim intr-o lume bolnava si bolnava rau de la radacini ne conformam si ne grabim sa ne dam cu parerea , bineinteles ce exemplu poate fi mai bun decat experienta pe care am traito chear noi si pe deasupra mai indemnam si alte persoane sa se fereasca de barbati capriicornii, asta denota ca inca traim in evul mediul.
Si eu sunt capricorn si sunt mandru , chear daca am o varsta frageda si sunt inca in anii in care avem dreptul sa visam cu ochii deschisii, credca cei mai frumosi ani din viata (22) si cu siguranta nu am avut atatea experiente ca dumneavostra dar sincer gandesc la un nivel mult mai matur decat o fac unii.
Stiti doar sa va plangeti de greselile pe care lea-ti facut , in loc sa priviti mai departe sa va bucurati de fiecare zi din viata ca si cum ar fi ultima, si ce daca un idiot nu a stiut sa va rescpecte la adevarata voastra valoare , treceti mai departe , cu siguranta exista si barbatul care il visati si pe care il asteptati , dar nu este deloc frumos sa genneralizati si sa impuneti exeplu vostru drept dovada .
De exemplu eu sunt genul de persoana care apreciez enorm oameni sinceri stiu sa ma bucur de fiecare moment petrecut cu o ffata frumoasa, am o ambitie dinaia nebuna , atunci cand cineva imi spune ca nu pot reusi cu ceva , imi face mereu placere sa demonstrez exaxt contrariul , nu renunt niciodat din prima incercare si nici di a zecea si o pofta de viata asa cum la multi le lipseste si surpriza sunt CAPRICORN , deci nu ma regasesc in nici unul din esxeplele date de dumneavoastra , sa spunem doar cel cu fetele frummoase, si ce este rau in asta , e logic suntem tineri care este baiatul sa nu ii placa o tipa super cu sanii marii si cu fundul dupa care poti sa-ti rupi gatul pe strada
Inca o data mii de scuze, da nu puteam ramane indiferent la ce se scrie , o zi perfecta in continoare tutror
Veyron_M
Postat pe 24 Februarie 2012 02:10
Draga, oare poate daca gandeai out of the box si nu erai asa incuiata, nu te lasa Capricornul tau. Ca orice om dornic de experiente noi si senzatii diversificate, a incercat si el. Asta nu inseamna ca unom caruia ii place oral nu-i curat, ce limbaj de maicuta ai. Oare ne-am nascut sa facem s*x doar in scopul procrearii? Ca doar asa imi explic felul in care pui problema. Ca deh, sotia poate ii face s*x oral. Si daca ii face ce, bravo ei. Si poate e si reciproc, ca un Capricorn stie sa primeasca dar sa si dea...Just for info. Asa ca acu stai si mangaie-te singura gandidu-te ce ai fi avut langa el...:))
kudika512969
Postat pe 3 Martie 2012 02:46
Sorry, se voia a fi reply catre persoana de pe prima pagina, dar nu m-am prins ca de fapt mesajul apare la sfarsit...:))

Eu sunt o Capricoarna si am o relatie de aproape un an cu un Capricorn. Avem planuri de casatorie anul asta. Ma minunez pe zi ce trece cat de mult ne asemanam si e barbatul pe care il cautam de mult.
Capricornii nu sunt materialisti. Eu provin dintr-o familie modesta, insa am studiat si muncit din greu sa am o situatie financiara buna, nu am cautat niciodata sa urc pe scara sociala cu ajutorul unui barbat. Niciodata nu ma bazez pe altcineva, fac totul prin fortele mele proprii. Nu-mi place sa cer ajutorul, il cer doar daca alta optiune nu am, si daca sunt refuzata nu uit si nu mai ajut persoana respectiva cat traiesc. In viata mea cred ca am cerut favoruri doar de 2-3 ori, insa am ajutat de nenumarate ori fara sa astept ceva in schimb.
Viitorul meu sot e inca la inceput de cariera si acum un an am decis sa fim doar prieteni, nestiind sigur ce gandeste si ce planuri de viitor are. Gandidu-ma ca e un om care se multumeste cu putin, nerazbatator etc, mi-am zis ca nu are rost sa ma complic inutil. Genul asta de barbati nu m-au atras niciodata, mereu mi-au placut barbatii ambitiosi, care vor sa devina cineva in viata. Si desi rar zic ce gandesc, lui i-am zis ca nu vreau sa fim iubiti pentru ca vreau un tip macar la nivelul meu si nu consider ca suntem pe acelasi picior deocamdata. Apropo, Capricornii nu zic ce gandesc nu ca ar fi ipocriti ci pur si simplu din diplomatie. Notiune straina multora...
Nu s-a suparat de comentariul facut, imi zisese ca intelege perfect si ca poate nu e genul meu acum, insa ar vrea sa ne vedem in 10 ani si sa fiu sigura ca el va fi implinit financiar pana atunci. Ieseam zilnic impreuna, seara dupa servici, vorbeam cate in luna si in stele, imi dadea sfaturi de cum sa ma comport cu barbatii, ca nu ar trebui sa fac compromisuri prea multe daca cel de langa mine nu ma face fericita, ca avem toti dreptul la fericire si sa avem de la viata exact ce ne-am dorit, nici mai mult nici mai putin. Iar ce m-a facut sa ma indragostesc de el e ambitia lui, sufletul extraordinar si ca e familist convins. Tin sa mentionez ca am plecat de cativa ani din Romania si nu prea gasesti tipi familisti in Europa de Vest, majoritatea sunt egoisti, merg pe principiul 50-50 in relatii. Ba inca am avut un prieten super educat (cercetator de meserie), la el daca se putea 20-80 era si mai bine (80 era partea mea of course) si de oferit..."nu vreau casatorie, e de moda veche, uite ce bine ne e asa fiecare la casa lui, uite ce bine e fara copii, facem ce vrem si nu ne deranjeaza nimeni cu plansete etc".
Legat de defectele si calitatile mentionate mai sus:
- materialiste nu suntem, barbatul de langa noi poate sa fie sarac lipit, doar cu hainele de pe el, dar daca ceva ne zice ca va deveni cineva, vedem ca are posibilitatile intelectuale sa ajunga departe, il ajutam si luptam alaturi de el. Pentru ca noi nu gandim in prezent ci vedem viitorul 5-10 ani de acum incolo, mereu ne facem planuri care functioneaza pe termen lung.
- statutul social e mult mai important pt noi decat banii. Daca un barbat e plin de bani dintr-o afacere gen spalatorie auto, nu ma fascineaza catusi de putin. Pentru noi sunt mult mai importante faima, prestigiul, titlurile...Nu vad de ce ar fi acest lucru considerat un defect.
- plecam fara explicatii cand consideram ca persoana de langa noi ne-a dezamagit si nu avem aceeasi mentalitate. Mergem pe principiul ca nu poti schimba o persoana, deci daca nu e pe aceeasi lungime cu tine, de ce sa suferiti unul din cauza altuia, mai bine fiecare pe drumul lui. Si fara prea multe explicatii ca sa nu ne jignim inutil.
- comentariul cu "eu am intotdeauna dreptate"...e adevarat ca avem. Si nu zic din incapatanare sau mandrie prosteasca. De multe ori prietenii mi-au cerut sfatul, l-am dat. Si pentru ca nu l-au urmat, au sfarsit prost. Plus ca nu suport sa imi racesc gura de pomana, daca dau un sfat, nu-l urmezi si pe urma vii si te plangi la mine, pai vorbesti de unul singur, si nici ca te mai sfatuiesc vreodata. Cel mai mult ma dispera un om care se plange de soarta lui, dar cand e vorba sa actioneze ori e lenes ori e las. Macar fii mandru si nu te plange daca tot nu faci nimic si te complaci in situatia asta.
- avem foarte putini prieteni adevarati. Eu mereu ii zic surorii mele jumatate in gluma-jumatate in serios "cea mai buna prietena imi sunt eu, cine ma intelege mai bine decat eu insami?" :)). Apoi membrii familiei sunt pe planul urmator. Si prieteni din afara...degetele de la o mana imi sunt mai mult decat suficiente. Cunostinte avem cu, carul...insa prieteni adevarati f. putini. Suntem foarte suspiciosi si neincrezatori in lumea din jur. Eu am avut 2 prietene in trecut care simteam ca-mi sunt ca doua surori si eram 100% deschisa in fata lor, m-au deamagit in nenumarate randuri, acum nu mai tinem legatura. Iar unde locuiesc acum mi-am facut doar o singura prietena, pe care o pot numi prietena de incredere. In rest, prefer sa afisez o atitudine din asta teatrala si nu-s implicata nici 0.1%, doar pentru ca nu vreau sa dau sansa oamenilor sa imi cunoasca slabiciunile doar ca sa le poata folosi impotriva mea in timp. Suntem singuratici, insa mai bine singur decat in companie proasta. Plus ca noua ne place sa fim singuri, nu ne plictisim, nu intram in depresii etc.
- nu suportam oamenii laudarosi, care vor sa fie mereu in centrul atentiei, prietenii falsi care sunt competitivi si care te suna doar cand au nevoie de vreun favor, iar cand ceri tu ceva se prefac ca nu te pot ajuta doar de frica sa nu le-o iei inainte si sa avansezi tu inaintea lor (cunosc destui).
- nu suportam oamenii care vorbesc mult si fara noima, doar de dragul de-asi aude vocea.
E drept ca nu prea suntem toleranti, avem standarde inalte atat pt noi insine cat si pt cei din jur. Iar daca cei din jur nu se ridica la asteptarile noastre, nu prea stricam orzul pe gaste...
- suntem fixisti, o data ce ne-am format o parere, nu ne-o poate schimba nimeni
Prietenul meu e destul de romantic, ma surprinde aducandu-mi flori cand ma astept mai putin. Fara vreo ocazie anume. Mereu incearca sa ma faca fericita, cand am o zi proasta, e langa mine sa ma calmeze. Isi iubeste familia la fel demult cum mi-o iubesc eu. Crede in traditii, si vrea sa insufle copiilor respectul pt cultura in care a crescut.
Iar la pat...fantezie extraordinara nu are (cum nici eu nu am de fapt), dar nici ca pretind. Ca noi suntem ca o cutie de chibrituri, ne aprindem usor. Insa ce conteaza e ca o data aprins, se stinge greu. Cred ca e cel mai potent semn din zodiac, la rezistenta ma refer.
Ca sa inchei, sunt foarte multumita de alegerea facuta de mine, dar poate si din cauza ca sunt exact la fel si unele "defecte" considerate de unii eu le vad calitati. Suntem pe aceeasi lungime de unda, asta conteaza cel mai mult. Si orice relatie functioneaza daca faci compromisuri, insa bineteles ca mai bine alegi pe cineva care are aprox aceeasi gandire ca si tine, ca poti face compromisuri dar la un moment dat te saturi si vrei ceva mai simplu, sa mearga fara sa faci tu eforturi supraomenesti.
Si noi ne gandim serios cand facem un copilas sa-l planificam sa se nasca tot in ianuarie ca noi :). Stiu ca suntem plictisitori ca planuim fiecare pas in viata...dar asta ne face pe noi fericiti, sa stim ca totul vine conform planului facut de noi si nu lasam nimic la voia intamplarii.
Multa bafta in alegerea pe care o faceti, orice zodie e buna, daca impartasiti aceleasi idealuri. Cum zice Antoine Exupery "dragostea nu inseamna sa ne privim unul pe altul ci sa privim in aceeasi directie".

kudika512969
Postat pe 3 Martie 2012 03:56
Si eu acum sunt cu un capriocorn :x.Dar mie imi place de el.Si aspectul si tot.Mai ales ochii lui verzi-albastrui.Si e blond.Are un simt al umorului ca razi si 2 zile dupa gluma lui de acum o zi.:)).Este afectuos si intelegator.Si eu sunt capricorn ca si el.Si ne intelegem.Si saruta cu o pasiune..Dar imi place atat de mult cand ma saruta incetisor pe gat si ma mai musca asa incet ..:x.Cine stie de ce unele comentarii au fost urate despre barbatul capricorn.Pai multe zodii nu se inteleg cu capricornii in dragoste.Eu ma inteleg .:-*. .Of of .Pacat de voi.Pierdeti un baiat de 10 stele.Na ceaw va pup !
Yoana_Ioana_1
Postat pe 11 Iulie 2012 13:21
De la: Yoana_Ioana_1, la data 2012-07-11 13:21:27Si eu acum sunt cu un capriocorn :x.Dar mie imi place de el.Si aspectul si tot.Mai ales ochii lui verzi-albastrui.Si e blond.Are un simt al umorului ca razi si 2 zile dupa gluma lui de acum o zi.:)).Este afectuos si intelegator.Si eu sunt capricorn ca si el.Si ne intelegem.Si saruta cu o pasiune..Dar imi place atat de mult cand ma saruta incetisor pe gat si ma mai musca asa incet ..:x.Cine stie de ce unele comentarii au fost urate despre barbatul capricorn.Pai multe zodii nu se inteleg cu capricornii in dragoste.Eu ma inteleg .:-*. .Of of .Pacat de voi.Pierdeti un baiat de 10 stele.Na ceaw va pup !


asa este habar n-au ce pierd!!fa-le un pustiu de bine si imprumuta-l pe al tau!!
kiss_my_ass
Postat pe 11 Iulie 2012 13:29
De la: Yoana_Ioana_1, la data 2012-07-11 13:21:27Si eu acum sunt cu un capriocorn :x.Dar mie imi place de el.Si aspectul si tot.Mai ales ochii lui verzi-albastrui.Si e blond.Are un simt al umorului ca razi si 2 zile dupa gluma lui de acum o zi.:)).Este afectuos si intelegator.Si eu sunt capricorn ca si el.Si ne intelegem.Si saruta cu o pasiune..Dar imi place atat de mult cand ma saruta incetisor pe gat si ma mai musca asa incet ..:x.Cine stie de ce unele comentarii au fost urate despre barbatul capricorn.Pai multe zodii nu se inteleg cu capricornii in dragoste.Eu ma inteleg .:-*. .Of of .Pacat de voi.Pierdeti un baiat de 10 stele.Na ceaw va pup !



Asa o fi ,nu te contrazic,,,,lumea este rea,,nu cunoaste capricornii!!! Fetelor,fetelor,,predictiile astrale dispun,,insa,,,numai voi aveti puterea de decizie!!!
MissRainbow
Postat pe 11 Iulie 2012 13:37
Foarte adevarat!Ce ati scris aici este descrierea perfecta a sotului meu.Nu trebuie sa completez nimic, sa adaug as mai putea dar mi-e rau sa-mi amintesc!Mi-e greu sa divortez de el deorece sunt recasatorita cu el si mi-e rusine de toti cunoscutii sa vada ca am divortat iar.Traiesc cel mai cumplit cosmar al vietii mele si nu stiu cat o sa mai rezist!
kudika021048
Postat pe 13 Februarie 2013 16:07
barbatul capricorn are cornu cam bleg in rest are si el cap,si corn

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=IocX3XKAdeU
bleyd_nyght
Postat pe 13 Februarie 2013 16:13
asta cam asa e :D
Carmen_Iolanda_1
Postat pe 15 Mai 2013 02:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
taur-pesti 63 De la: loredana_22 18 Iunie 2012 18:25
Vreau un sfat 25 De la: callybra 27 Octombrie 2011 14:36
compatibilitate 9 De la: yumalai 9 Mai 2009 06:45
Eu pesti si el rac 7 De la: mikaela_81 31 Ianuarie 2011 14:25
Hi hi hi - Sagetator 18 De la: kudika_nikole 23 Martie 2012 12:25