Setari Cookie-uri

epilatorul si efectele negative asupra pielii

Buna feteleor.Cred ca majoritatea ati auzit sau chiar stiti (din proprie exeperienta) despre problemele cu care ne confruntam dupa folosirea vestitului epilator.
Eu chiar am o problema de cand folosesc epilatorul in sensul ca pe picioare nu imi mai cresc toate firele de par, si adesea cresc p sub piele facand chiar mici puncte de infectie.Bineinteles ca nu ma pot abtine sa le zgandar si sa ma infectez si mai mult.La inceput am ignorat acest lucru dar cu timpul s-a agravat si am fost nevoita sa merg si la doctor unde mi s-a spus ca am asa zisa "foliculita"=infectarea firelor de par chiar la radacina.Mi s-a recomandat RETIN A care l-am folosit si nu prea deoarece nu am avut nici un efect vizibil.Asadar intrebarea mea este ce sa fac/ sa iau pentru a scapa de aceasta problema.Daca stii vreo solutie cu adevarat folositoare care a functionat si la voi pls impartasiti.
MS. Poop
anda_jj
Postat pe 20 August 2008 11:04
"l-ai folosit si nu prea" asta cam ma duce cu gandul (si scuze daca gresesc) la ceva de genu: l-ai folosit o saptamana si gata. trebuie sa ai rabdare. din pacate infectiile nu trec asa de repede. ai incercat sa te epilezi cu ceara?
jaded_girl
Postat pe 20 August 2008 15:21
Eu nu prea l-am folosit deoarece imi creste parul sub piele prefer crema sau ceara

Postat pe 6 Septembrie 2008 19:16
Eu folosesc epilator din clasa a 7-a. Am avut unul zepter care a castigat la vremea lui nush ce medalie de aur si acum am un kkt cu racire de la philips. Problema cu "foliculita(ca asa se numesc punctele alea de infectie) la mine e doar in zona inghinala, insa apare si dupa ceara. Am estompat foliculita asta cu o crema absolut geniala, f ieftina, se numeshte Cutaden. E fff tare. In plus epilatoarele moderne au si un cap pentru exfoliere. Firele alea de par cresc din cauza ca nu se exfoliaza pielea asa cum face ceara(intr-o anumita masura). Insa epilatorul merita cumparat si utilizat, dar observ ca dupa vreo jumate de an incepe sa rupa firele in loc sa le smulga. Nici eu nu mai stiu ce sa fac sa scap de acest chin :((( imi blestem neamu femeiesc de fiecare data cand ma epilez. Dar e bun la urgentze epilatorul...mai ales pt axile si picioare. La zona inghinala e delicat...ma doare numai cand ma gandesc...

Postat pe 6 Septembrie 2008 21:35
OF SARACELE DE NOI CATE EFORTURI FACEM PT A FI FRUMOASE ... SUPORTAM ORICE SI INDURAM ORICE DE DRAGUL FRUMUSETII...

Postat pe 8 Septembrie 2008 12:45
Firele cresc pe sub piele cu orice metoda..din nefericire :|
Eu recomand ceara in zona inghinala in nici un caz aparatul pentru ca zona este foarte sensibila...si pielea foarte moale si de aceea e mai riscant !
Sabrina_Nede
Postat pe 8 Septembrie 2008 12:57
incearca sa te duci sa consulti un medic homeopat. eu am avut o chestie foarte nasoala, care se manifesta prin aparitia infectiei la radacina firului de par. oriunde pe corp, indiferent ca ma epilam sau nu in zona respectiva. am fost si mi-am facut analizele dar nu au putut sa descopere motivul. ajunsesem sa iau oxacilina 500 o data la 3 luni, deja ma intrebam daca mai am sistem imunitar. am vb cu un homeopat, mi-a dat niste bilute si in 3 zile am scapat definitiv. nici acum nu mai imi apar si a trecut deja un an si ceva.
sunt destul de scumpe consultatiile dar merita. daca nimereste nu iti mai apare nimic!
chibritzel
Postat pe 8 Septembrie 2008 17:02
Mie imi raman fire de par pe sub piele, nu s-au infectat inca,dar e foarte inestetic.Nici ceara nu e mai breaza....la fel se intampla. Desi am un epilator foarte bun, durerea si firele de par apar mereu...o solutie ar fi epilatul permananet...e cam scump si nu e garantat 100 %..
cryss_tina83
Postat pe 9 Septembrie 2008 10:17
Da si eu am auzit ca epilatul permanent nu e o metoda sigura dar dupa ce ca platesti atatia bani sa nu fie nici sigur?asta e chiar naspa

Postat pe 9 Septembrie 2008 17:52
si eu pateam la fel cand ma epilam cu epilatorul chiar daca imi luasem unul foarte bun.Ma saturasem sa scot firele de par de sub piele cu penseta!draga...nu-l mai folosi!eu acum ma rad,e mai costisitor dar am pielea curata nu ca inainte...asi dori epilatie definitiva...visul vietii mele

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:06
iubitele mele fete,nu numai ca epilatul cu laser sau permanent este foarte costisitor,dar este extrem de dureros.Pentru un epilat cu ceara si cu dureri suportabile exista creme anestezice
alinuta1011
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:35
si cum se cheama aceea crema anestezica?ca sa imi cumpar si eu?

Postat pe 25 Septembrie 2008 09:45
eu am folosito in Spania,se numeste Emla;din pacate la noi nu exista in nici o farmacie,dar mi s-a spus ca exista o crema anestezica dar se da doar cu reteta,asadar poti intreba doctorul de familie,din pacate eu nu am avut timp sa ajung acolo
alinuta1011
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:19
M-am epilat si eu un timp cu aparatul insa imi cresteau foarte multe fire pe sub piele, (vorbesc de picioare), dar am renuntat si am inceput sa ma epilez cu ceara la salon! cosmeticiana de acolo, era putin mai in varsta, avea ceva experienta in domeniu si mi a spus ca numai de la aparat cresc fire pe sub piele! e drept si de la ceara, dar unul doua pe ici pe colo. si a avut dreptate, de cand ma epilez cu ceara nu mai am aceasta problema!

Postat pe 2 Octombrie 2008 15:14
Aceeasi problema am avut-o si eu din cauza epilatorului. Timp de un an am folosit doar lama pentru epilat si Cutaden pentru vindecarea pielii. Am mai folosit geluri/ creme de dus exfoliante. Intr-adevar, asa cum a mai zis altcineva, aceasta problema se rezolva in timp. Acum folosesc doar ceara. E cea mai buna metoda, iar pentru urgente mai bine rasul decat epilatorul. Nici nu mai vreau sa mai aud de el.
Trebuie sa ai rabdare, dar se rezolva!
Succes!
laurabf
Postat pe 15 Octombrie 2008 09:43
Fetelor, folosesc epilatorul de vreo 11 ani, deja sunt la al treilea aparat - numai BRAUN!!! M-am confruntat si eu cu ceva asemanator, dar, sincer, nu m-am ingrijorat asa de tare - a trecut de la sine si destul de repede. Problema este ca numai inghinal am avut necazuri, in rest... nimic!!! Si sunt f. multumita, asa ca n-am de gand sa renunt la el; cred ca , cu timpul, se scapa de problema asta, totul e sa se obisnuiasca pielea cu el. Cred!!! Nu stiu daca este o regula, dar, in cazul meu, a functionat! Ah, am uitat ce-i mai important: eu folosesc DIPROGENTA - o crema de la SCHERING cu gentamicina si ceva cortizon. E buna si la orice fel de alergii sau eruptii cutanate(de moment).
Glorita
Postat pe 28 Octombrie 2008 11:32
si eu folosesc Braun si sunt foarte multumita de el.intradevar imi mai raman cateva fire pe sub piele,dar le scot si nu ma irit nu nimic,poate sunt mai norocoasa.dupa epilare folosesc lotiunea Skin So Soft hair minimising lotion de la Avon (care este foarte buna,nu este nici scumpa eu dau pe ea 10 euro)o folosesc de 6 luni si se vad efectele.
ETE_EU
Postat pe 2 Noiembrie 2008 13:56
Eu m-am epilat o singura data cu ceara si m-am lasat repede ... m-a duruuuut!!!! Prefer epilatorul, iar pentru firele crescute sub piele se poate face exfoliere o data pe saptamana (trebuie sa ai si o crema ca lumea).

Dar de doi ani de zile ma fac numai cu lama, am descoperit un aparat de ras f bun de la Gillette (care din pacate nu se gaseste la noi, va trebui sa cumpar rezerve de pe net ) si chiar daca trebuie sa ma fac o data la 2-3 zile, m-am obisnuit si mi se pare muuuult mai usor.

Postat pe 2 Noiembrie 2008 14:08
De la: anda_jj, la data 2008-08-20 11:04:35Buna feteleor.Cred ca majoritatea ati auzit sau chiar stiti (din proprie exeperienta) despre problemele cu care ne confruntam dupa folosirea vestitului epilator.
Eu chiar am o problema de cand folosesc epilatorul in sensul ca pe picioare nu imi mai cresc toate firele de par, si adesea cresc p sub piele facand chiar mici puncte de infectie.Bineinteles ca nu ma pot abtine sa le zgandar si sa ma infectez si mai mult.La inceput am ignorat acest lucru dar cu timpul s-a agravat si am fost nevoita sa merg si la doctor unde mi s-a spus ca am asa zisa "foliculita"=infectarea firelor de par chiar la radacina.Mi s-a recomandat RETIN A care l-am folosit si nu prea deoarece nu am avut nici un efect vizibil.Asadar intrebarea mea este ce sa fac/ sa iau pentru a scapa de aceasta problema.Daca stii vreo solutie cu adevarat folositoare care a functionat si la voi pls impartasiti.
MS. Poop


O crema exfoliatoare foarte buna. Nu cunosc ce s-ar putea gasi la noi in comert, dar poti s-o alegi dupa cat de mari sunt granulele (cu cat mai mari cu atat mai bine ).

Postat pe 2 Noiembrie 2008 14:09
Folosesc epilatorul de 4-5 ani si n-am avut probleme deosebite din cauza lui, se mai intampla sa creasca si sub piele cateva fire dar cu o exfoliere se rezolva.. mie insa imi apar puncte rosii care tin 2-3 zile
ziceati de epilarea definitiva, acum 2 ani cand m-am interesat nu prea era definitiva, tinea cam 4-5 ani, unde mai pui ca dura cateva luni procesul..

Postat pe 12 Noiembrie 2008 01:49
Referitor la ce spunea Rock despre firele pe care le rupe in loc sa le smulga, mai patesc si eu asta cand se subtiaza foarte tare firul, cum e si normal tot smulgandu-le, atunci ma rad o perioada si se rezolva problema

Postat pe 12 Noiembrie 2008 01:51
Daca ma duc la un salon pt epilare tipa respectiva ma da cu o crema dupa ca sa nu ma irit . Una peste alta tipa mi- a recomandat o crema numita RIVEKEN daca ma epilez acasa. Sa o folosesc dupa ce folosesc epilatorul. E iefita 8 ron si geniala

Postat pe 28 Noiembrie 2008 13:55
si eu am folosit epilatorul si aveam multe infectii, de atunci ma epilez doar cu ceara si pe picioare chiar a inceput sa se rareasca foarte tare, eu cred ca trebuie sa fie si ceara buna, am cautat mult pana am gasit o cosmeticiana buna

Postat pe 28 Decembrie 2008 18:46
buna fetele...ce parere aveti despre asta...a incercat cineva??
h_krystin
Postat pe 23 Martie 2009 12:47
scuze nu s-a incarcat site-ul.... http://www.elforsistem.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=25&Itemid=45
h_krystin
Postat pe 23 Martie 2009 12:47


Fetele, nu putem generaliza nimik.Cum suntem diferite la aspect fiecare dintre noi , asa suntem diferite si in ceea ce privetse organismul si nevoile noastre.Am lucrat la BRAUN - P&G, si stiu tot ce se poate de un epilator.NU este el de vina ptr firele infectate.Inafara k am citit f multe despre epilatoare, si eu il folosesc de 4 ani.Nu am patit niciodta nimik nici pe picooare nici pe maini nici inghinal.Axial nu m-am facut niciodata ptr k exista riscul de a face cancer la san.In rest, ori k folosesti ceara ori epilator, dak ai fire kre iti cresc in piele, efectul este acelasi.Singura solutie este lama.Dak va apar la fiecare epilare cu ceara sau epilator infectii in repetate randuri, renuntati la el/ea.

Nu etse epilatorul de vina. 25% din clientii pe kre eu i-am intalnit, se plangeau de facest lucru si doreau schimbarea epilatorului, insa veneau si imi spuena k nu aia era solutia( ptr k eu le explikm k nu tre sa isi schimbe epil ci sa renunte definitiv la el).
Asa j adoptati epilarea cu crema sau lama, ptr k la voi sub piele este cauza.
Va poop pe toate dulce ( si nu mai mergeti la coafor ptr epilare, este fff periculos)
roxanik_yo
Postat pe 23 Martie 2009 18:42
Buna,

Numele meu este Catalin si vreau sa ii iau prietenei un epilator de ziua ei.

Ce imi recomandati?

Multumesc.
kudika_21382
Postat pe 17 Noiembrie 2012 19:33
Io am un Braun Silk-épil, de vreo 4 ani.
Rebekka_
Postat pe 17 Noiembrie 2012 19:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceara si capilarele 7 De la: sunny59 10 Februarie 2009 16:15
nu ezitati,intrati acum 10 De la: kyty_katy 27 August 2009 13:15
unde gasesc naut si pasta de susan? 2 De la: alexia3 29 Noiembrie 2008 16:26
Epilare definitiva cu tratamentul crema Epilar System 4 De la: wrummmmm 27 Octombrie 2011 05:31
care ar fi solutia? 12 De la: Georgya7 23 Noiembrie 2010 15:33