Setari Cookie-uri

jurnal de slabire

eu cred ca e destul daca mancam cate putin din fiecare, mai ales legume si fructe
desigur si miscare...si suntem ca noi :))))
morticia_adams
Postat pe 5 Octombrie 2008 20:06
Mai fetelor eu`s cu moralu` putintel la pamant.tocmai trec printr`o despartire..aseara nu prea am dormit..azi dimineata cand am vazut ce vreme e afara si mai ales ca am ramas singura nu`mi mai venea sa ma ridic din pat.Dar ca prin miracol cred ca tine Dumnezeu cu mine ..m`am trezit si m`am dus pe jos la servici.Am sa va anunt pe parcurs daca ma tin de treaba si ce rezultate am.Mult succes tuturor.
Amaruie
Postat pe 6 Octombrie 2008 11:23
@Amaruie - let him go. noi te sustinem!
OanaTrifu
Postat pe 6 Octombrie 2008 16:13
Amaruie stai linistita si eu m-am despartit de prieten acum 2 zile ....am fost trista prima zi, apoi mi-am zis de ce sa imi petrec viata asa ca doar o viata am si pe aia trebuie sa incerc sa o traiesc cat mai mult cu zambetul pe buze ...asa ca sunt optimista si cred ca mai sunt baieti pe lumea asta...nu e un capat de drum ...asa ca tine capul sus si bucura-te de viata :* va pup pe toate
DienutzaX
Postat pe 6 Octombrie 2008 19:21
Mda ma simt naspa fetelor...sunt nervoasa ca se complica treaba intre mine prietenul meu si prietena mea..si am o pofta de mancare si de dulce cand sunt nervoasa si nu reusesc sa ma controlez ma pleostesc si bocesc in mine!disper!azi n`am mai venit pe jos la job si iar mananc ca sparta!trebuie sa ma reglez sufleteste intai si ma cam indoiesc ca o sa o fac prea curand.in orice caz cu Dumnezeu inainte.Sper totusi sa ma duc pe jos acasa. sunt cam offtopic.Dar ideea e ca cele mai multe dintre noi cand avem probleme,sunt stresate si lucrurile nu merg asa cum ne`am dori noi..ne refugiem in mancare.Trebuie sa lucram la asta.Ceva sfaturi in a`ti face curat in minte si suflet?ca la mine e un haos total si din cauza agitatiei care e in mine nu sunt in stare sa fac nimic bun sau sa i`au vreo decizie ferma.help
Amaruie
Postat pe 7 Octombrie 2008 11:35
Ai tu ghinionul asta sa te refugiezi in mancare si e nasol. Majoritatea cred ca sunt pe dos, adica slabesc atunci cand sufera. Oricum solutia e sa lipesti poza exului pe un sac de box, sa vezi cum dispar caloriile:) Oricum perioadele astea se depasesc repede iar daca locuiesti singura e cel mai simplu sa slabesti acum. Nu-ti cumpara mancare. Daca frigiderul e gol si tu esti depresiva nici n-o sa-ti vina sa mergi la cumparaturi cand ai vrea sa te refugiezi intr-o prajitura la 12 noaptea cand gandurile nu te lasa sa dormi. Simplu...nu e la indemana, nu o mai mananci:)
irinaandreia
Postat pe 7 Octombrie 2008 13:05
Locuiesc cu bunicii si au cam multe pretentii de la mine iar asta ma macina psihic..si mancare spre norocul meu nu ma trezesc seara sa mananc decat foarte rar.Sa ma fereasca Dumnezeu sa am obiceiul asta si am destule! Problema sta in felul urmator prietenul meu nu are nici o vina problema e la mine ca sunt indecisa..si am anumite temeri dubii vis a vis de el si prietena mea care mi la bagat pe gat fara sa vrea intr`un moment in care sunt avida dupa afectiune si simt ca din asta n`o sa iasa nimic bun.Dar marea problema e ca vreau si nu vreau sa renunt la el!el vrea sa fie cu mine si eu vreau dar nu ma vad in viitor cu el.
Amaruie
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:14
M`am hotarat in primul rand trebuie sa`mi stabilesc prioritatile!azi ma duc pe jos acasa orice ar fi! Problema sta in felul urmator la mine ca urmaresc sa fac prea multe lucruri deodata ma panichez si nu mai reusesc sa fac nimic!si simt ca dau chix! Deci prioritatea nr 1! mersu` pe jos e sanatos! offf am sa`ncerc ceva autosugestie..am nevoie de o perioada sa`mi fac ordine in ganduri si in acelasi timp sa`mi caut si ocupatie ca sa nu mai gandesc asa de negativ.Sunt confuza.
Am 1,58 si nu stiu exact cate kg ..n`am cantar sa ma cantaresc :( am sa aflu zilele astea.oricum am in jur de 65kg
Tinta mea e ca pe 31 august 2009 de ziua mea sa am 48 de kg.
Principalii mei inamici:Dulcele,mancarea in exces,starile de anxietate datorate unor complexe.
Amaruie
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:22
De la: oanna_81, la data 2008-09-24 17:10:44un mar si o rosie pe zi timp de 3 luni..?? asta nici tu nu o crezi.. plus 500 de abdomene in fiecare seara.. COME ONNNN!!

se numeste ambitie, daca tu nu crezi e problema ta.
eu am zis cum am facut eu, nu am cerut nimanui sa creada
blaga_liliana
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:25
De la: Rock__, la data 2008-09-24 17:11:50500 de abdomene mi se pare banal...chiar nu e greu...ori 10 serii de cate 50, ori 5 serii de cate 100...abdomene scurte sunt f usor de facut, secretul e sa tii mushkii cat mai incordati.


mie nu mi s-a parut tocmai banal, acuma sincer nu cred ca le-as mai face.
ma bucur ca exista cineva care constientizeaza ca nu e imposibil, mai ales daca te tii de ele, le faci din ce in ce mai usor, daca esti perseverent
blaga_liliana
Postat pe 7 Octombrie 2008 16:37
fetelor, ieri am mancat iar tampenii! pai am ramas la iubi meu shi el are impresia k nu mananc suficient - stia k nu mai mancasem de sambata seara decat iaurturi. shi mi-a dat sa mananc putina gusha cu branzica shi acu ma simt f plina. saptamana asta mananc doar activia cu musli shi piersici, k ceva dulce - k deh... poftele astea: danotte cu vanilie. apa la greu shi uneori cand chiar mi-e f foame iaurt de baut de la danone! asta pana vineri k in week end iar intru pe mana lu' iubi meu care gateste demential... shi dc nu mananc, are impresia k nu-mi place cum gateste... long story!

nu m-am mai cantarit, dar am impresia k m-am ingrasat. cred k iar am ajuns la 52! shi eram asha happy vineri... iar sportul.... nu-s adepta sportului. n-am tp sa merg la sala shi chiar dc ash avea tp, l-ash petrece prin magazine. shi asta-i un sport, nu?
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 8 Octombrie 2008 10:58
mda.....intotdeauna efectele secundare....
si eu cu colega mea, mancam mere, mergeam la fitness,
iar apoi, cand ieseam de la sala, cofetariile erau ale noastre, sau restaurantele, ca ni se facea o foame!!!
si ai dreptate, liliana, eram doua ametite, ne anemiasem complet.

ce cura de slabire?
gata. jos cu ea.
cine vrea sa slabeasca, trebuie sa alerge
si sa manance cu masura.
fara prajeli si rantashuri.

Postat pe 8 Octombrie 2008 14:08
Ieri m`am dus pe jos si azi am venit pe jos la servici daca o tin tot asa e ok mai scap si eu de sedentarism .Dieta nu tin momentan scopul meu e sa merg pe jos dus si intors la servici.Pe parcurs va mai zic de modificari cu teoria stau bine stiu ce trebuie sa fac dar prefer sa o i`au incetisor vreau rezultate pe termen lung si durabile.
Just_because nu e bine ce faci parerea mea.Daca vrei sa tii o dieta diversific`o in functie de alimentele care`ti plac.Fa`ti propria dieta in care sa incluzi o data la 3-4 zile si ceva dulce.o prajiturica ceva..doar sa nu exagerezi.daca o tot continui cu iaurturile o sa ti se acreasca.si`n plus de asta o sa`ti dereglezi tot organismul iar in momentul in care vei manca o mancare mai grasa o sa depui pe tine in nestire..not god! si inca ceva evential stiu ca nu ai chef de miscare iar eu nici atat imi bine sa ma dar dieta fara sport are ca rezultate o piele nesanatoasa plina de celulita,vergeturi si aspect de carne lasata si nu cred ca ai vrea sa prezinti asa ceva vara pe afara.iti recomand sa te gandesti bine si sa alegi sa faci putina miscare ceva ce ti`ar place.alergi seara 3-4 ture in jurul blocului.. sari coarda:D mergi pe jos zilnic..de sala nici eu n`am timp iar bani nici atat!si asa mancarea sanatoasa necesita bani frumosi de care eu nu prea dispun ca sa nu mai vb de faptul ca stau extrem de prost la administrarea propriilor bani! cand eram mai mik eram mai rationala dar cu timpul se pare ca m`am prostit!
Amaruie
Postat pe 8 Octombrie 2008 14:16
ieri am cedat! am mancat mult de tot cand am ajuns acasa shi acu sunt grasa!!!!!!!! n-am mai rezistat shi m-am aruncat in castronul cu cartofi prajiti cu branzik rasa pe deasupra shi cu sunculitza aburinda.... e adev k nu m-am ridicat satula, dar mi-am potolit pofta!

ecvident k m-am urcat pe cantar shi am regretat pana la dzeu shi inapoi, dar dimineatza s-a rezolvat

dar d c e asha greu sa ma mai abtin de la orice miroase demential? mai ales la mine acasa unde ma pot sustrage de la bucatarie? am fel de fel de pofte... acu am pofta de baclava s-a mai pomenit asha ceva???

acu ma delectez cu niste iaurt de baut... dar nu ma incanta cu nimik k sunt grasa imi vine sa ma iau ka palme

care-mi poate spune care sunt pastilutele alea care-ti taie orice pofta de mancare? simt k vointza mea e in concediu pe termen nedeterminat
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 9 Octombrie 2008 10:40
Draga Amaruie,

e un inceput cu mersul pe jos, mai incearca sa nu mananci prajeli si nici dupa ora 20.

Si eu sunt intr-un impas de trei saptamani nu mai dau nimic jos am 50 seara si 49.6 dimineata. Poate e de vina faptul ca mananc prea tarziu cina, in jur de ora 20-21? Am inceput sa mananc in principiu doar salate ( la pranz si seara / cu pui sau peste afumat) de 2 zile sa vedem. incerc de astazi ca cina sa o iau la ora 17. 30.
dafffne
Postat pe 9 Octombrie 2008 12:19
Da Dafnee ultima masa trebuie sa fie in jurul orei 19 cel tarziu ca pana ce te culci sa faci miscare si sa le elimini altfel ele se depun:( Just Because daca vrei sa scapi de pofta de mancare ,dulciuri in exces bea cate o cana de ceai verde sau orice alt ceai dar fara zahar inainte de mese.SI LASA NAIBII IAURTUL ALA CA MAI MULT RAU ITI FACI!Eu am un principiu si anume...dimineata mananc de sparg (e masa cea mai copioasa la mine ca sa pot elimina tot ce mananc pe parcursul zilei); pranzul e ceva intre iar cina cat mai usoara.salate iaurturi naturale,supe,ciorbe.bine se mai intampla sa mai incalc regulamentul ca si eu sunt om:D dar de obicei dimineata pap klumea:D imi e sau nu foame eu pap.Just because nu lua pastile ca ai sa regreti..mai degraba cauta un aliment sanatos care sa`ti inhibe pofta de mancare:) eventual cand simti ca ti`e foame bea un ceai de crusin e amar ca dracu/...iti taie orice pofta de mancare:)) nu`i de ras dar asta e.prima saptamana e mai grea dupa aceea organismul se obisnuieste.
Amaruie
Postat pe 9 Octombrie 2008 13:17
fetelor, eu n-am niciun chef de dieta azi. ieri a fost sora mea la endocrinolog - pentru niste probleme hormonale (evident) si printre altele i-a spus si de dieta pe care o tine. acum sora mea e nebuna de legat - tine dieta cu 400 kcal/zi ceea ce e o mare prostie, dar nu se intelege nimeni cu ea. cand a auzit doc i-a spus k nu e normal asa ceva, ca trebuie sa pape min 1200 kcal/zi, sa renunte la dulciuri, fainoase si fructe (?!) si sa incerce sa slabeasca sanatos. Evident ca sora mea a iesit tipand din cabient ca ea nu se mai intoarce niciodata acolo, ca ea n-o sa slabeasca in veci cu 1200 de calorii, etc etc si ieri am avut un adevarat show in familie. Ce sa ma fac cu ea? Nu intelege de vorba buna? Helllp!
OanaTrifu
Postat pe 9 Octombrie 2008 16:12
Bun n`a avut incredere in medic atunci sa aiva in ea si sa`si spuna ei insasi ca poate sa slabeasca! ea vad ca neaga ca poate acest lucru si asta o termina psihic.iar alt lucru important pune`o sa se documenteze.arata`i chiar tu materiale despre principiile corecte ale unei diete.Cauta pe google efecte adverse ale unei diete si arata`i ce se poate intampla.Doctorul ala stie ce stie .. noi avem nevoie in jur25-30 cal per kg astea variaza in functie de efortul fizic care`l depun in fiecare zi.1200 calorii pe zi mi se par rezonabile.ea cu 40 de calorii pe zi isi distruge organismul.nu face altceva decat decat sa`si distruga sistemul imunitar,isi agreseaza in cel mai rau posibil mod stomacul,se alege cu o anemie de n`o sa stie ce`i cu ea..etc provoaco sa incerce ce`i spune medicul dar in acelasi timp sa faca si miscare.facetzi o echipa amandoua si iesiti sa alergati sau sa va plimbati vreo 5 km zilnic.Nimeni si nimic nu`ti garanteaza reusita dar incearca sa`ti pastrezi calmul si sa`i explici ca`si poate face mai mult rau decat bine.slabirea brusca o sa`i aduka si mai multe kg in plus,multe vergeturi si o piele flasca.
Amaruie
Postat pe 10 Octombrie 2008 09:52
Dafnee am citit pe un site ca tu faci sala si papi cate 3 batoane fitness pe zi.u nu mai dai nimic jos ptr ca e posibil sa fi ajuns si la faza de platou si chiar sa mananci mai multa mancare decat trebuie iar ei sa iei cina la ora 20-21 e total gresit.Tu trebuie sa`ti calculezi in functie de cate kg ai cate 30 de calorii pe kg.Adik daca ai 50 de kg: 50 ori 30= 1500 calorii pe zi nu trebuie sa le depasesti plus efortul zilnic care`l faci si ultima masa trebuie sa fie pana in ora 19 cel tarziu.dupa 19 sa nu mai papi nimic.daca tot nu reusesti sa dai jos.mai scazi o suta de calorii din alea care trebuie sa le consumi zilnic adik 1400 de calorii zilnic.Multa bafta.Avand in vedere ca faci sala stomacul ti s`a micsorat si nu`ti mai cere mancare multa asa ca n`o sa`ti fie prea greu sa te abtii:Dpoop
Amaruie
Postat pe 10 Octombrie 2008 15:34
buna!!!
eu am 20 de ani,inaltimea de 1.71m iar greutate 49 kg....vreau sa mai slabesc .......imi poate spune si mie cineva un regim mai ok.???
multumesc!
bebelushaaa
Postat pe 11 Octombrie 2008 15:45
buna!!!
eu am 20 de ani,inaltimea de 1.71m iar greutate 49 kg....vreau sa mai slabesc .......imi poate spune si mie cineva un regim mai ok.???
multumesc!
bebelushaaa
Postat pe 11 Octombrie 2008 15:45
oare de ce ai vrea sa mai slabesti daca ai deja 22 de kg sub inaltimea ta
???ai 171 si 49 de kg ....eu nu cred ca mai ai de ce sa slabesti
DienutzaX
Postat pe 11 Octombrie 2008 21:45
buna fetelor!ce ziceti de dieta lui catalin crisan?eu sunt in a 12 zi
silviadana
Postat pe 12 Octombrie 2008 01:32
da' ce parere aveti de saloanele acelea de slabire rapida cu ajutorul electrostimularii? a incercat cineva?
claudiasimona
Postat pe 12 Octombrie 2008 18:16
d-zeule oana! d ce naiba vrei sa slabesti? (u esti gagica aia blonda din poze, nu?) arati SUPER si i-ti spun sincer desi sunt fata..
ciucy
Postat pe 12 Octombrie 2008 20:52
hello fete...e timpul sa nu mai stau sa va asist din umbra...sunt consultant de nutritie.m-am reintors recent din barcelona de l aun super curs de nutritie si sanatate cu cei mai mari medici nutritiionisti(printre ei fiind si Luis Ignario. laureat al premiului nobel in 1998 si PROF DR David Heber de la UCLA-centru de resurse umane de tratare a cancerului si a obezitatii din LA...vreti solutii de slabit?va pot ajuta...adresa mea de mess este dea_yow@yahoo.com...va ajut cu toata placerea!
biancorossi
Postat pe 12 Octombrie 2008 21:01
cand vreti, adaugati-ma pe mess cu mentiunea ca sunteti de pe forum, sau dati-mi mailuri si va raspund cu toata placerea, ok?
biancorossi
Postat pe 12 Octombrie 2008 21:04
De la: mysterius, la data 2008-10-08 14:08:33mda.....intotdeauna efectele secundare....
si eu cu colega mea, mancam mere, mergeam la fitness,
iar apoi, cand ieseam de la sala, cofetariile erau ale noastre, sau restaurantele, ca ni se facea o foame!!!
si ai dreptate, liliana, eram doua ametite, ne anemiasem complet.

ce cura de slabire?
gata. jos cu ea.
cine vrea sa slabeasca, trebuie sa alerge
si sa manance cu masura.
fara prajeli si rantashuri.


Apropos de mers la fitness si apoi dat iama in mancare: inainte cu ora de a face efort fizic trebuie sa mananci bine. Muschii iti vor lucra mult mai bine asa si nici nu vei avea senzatia de hameseala dupa aceea. Dupa ora de sport mai mananci un baton de cereale eventual, daca simti foame. Si trebuie sa bei multa apa, de multe ori senzatia de foame poate masca lipsa de apa.

Postat pe 12 Octombrie 2008 22:18
fetelor v-am urmarit pana acum si vad ca duceti lupte seculare cu slabitul ca si mine....am slabit in 3 luni de la 102 kg la 85 kg ,la 175 inaltime,cu REDUCTIL 10MG apoi am continuat cu cel de 15mg...inca 2 luni si am mai dat jos 10 kg...REDUCLTILUL"l ucreaza pe creier"...te uiti la mancare si iti da stare de greata..organismul cere alimente sanatoase si daca mananci salate,legume la gratar, elimini dulciurile si fainoasele rezultatele sunt vizibile...Daca simti ca iti scade glicemia si gusti un cubulet de ciocolata nu se intampla nimik,dar daca vrei sa sa il incerci pe al doilea s-ar putea sa ti se puna un nod in gat...Creierul vostru trebuie sa fie hranit cu "vointa", daca iti impui sa nu bagi nu stiu ce in stomac ca ingrasa si creierul tau refuza degeaba tii curele de slabire...
Gandeste-te dupa "n"cure sau in timpul cand nu ai tinut cure, care sunt alimentele care te-au balonat, constipat, ti-au creeat arsuri sau intr-un cuvant ti-au facut rau si cele care te-au facut sa te simti usoara...pune-le pe hartie si atunci vei sti ce regim trebuie sa asociezi..
intotdeauna regimurile drastice prin care slabesti mult in timp scurt ,chiar daca nu crezi in termen scurt le vei dubla si niciodata nu vei slabi asa cum iti doresti..mai devreme sau mai tarziu vei ajunge la gastroenterologie indoita de crize si nedorind sa mai urci pe cantar...
alocati-va cateva minute de gimnastica,fie fitness,fie joching..mersul pe jos ajuta si el daca ve-ti purta si incaltaminte comoda,pentru ca altfel greutatea corporala si tocurile,va vor distruge picioarele si va vor apare varicile..oboseala si durerile de picioare va vor "arunca"in pat si fara chef de a mai face catusi de putin efort ..iar in acelasi timp va ve-ti hrani cu "ce-o fi" din cauza oboselii..

nu trebuie sa va simtiti complexate ,cand va uitati la colegele voastre care nu sunt mai grase decat sticsurile...
cele mai curtate fete sunt cele cu forme..
hraneste-te sanatos cu salate de cruditati, fructe, sucuri ,pireuri de fructe si legume crude...
eliminati prajelile..ulei de floarea sorarelui si inlocuiti-l cu cel de masline...
Nimeni nu zice ca aceste cure nu sunt costisitoare, dar mancarea ieftina si gustoasa e cea mai nociva...iar daca aveti probleme cu KG si lupta e zadarnica incerca-ti sa trece-ti pe la un ENDOCRINOLOG...
...nu a-ti bagat de seama ca stresul va ingrasa, pe unele dintre voi?..atunci e un semn de intrebare...
bulimia e o boala care vine din depresie...atentie cu tiroida, aceasta te nenoroceste daca apare pe la 30 de ani..chisturi ovariene, dereglare menstruala,chisturi la san...si toate astea ...de la STRESS
..a rade cu pofta 5 minute pe zi ajuta...cauta motive..vizionea-za un film..joaca-te cu un copil...cauta motive.
nu sta in casa daca esti obosita, iesi in parc sau in gradina la aer..ingrijeste-te ...SANATATEA nu se cumpara se INTRETINE!
DACA EXISTA PRINTRE VOI O DOAMNA DOCTOR SA MA CONTRAZICA PT CELE SPUSE...
CREDETI-MA SUNT PATITA :SI AM TRCUT PRIN TOT CEEA CE V-AM SCRIS MAI SUS...sml-mad0007:
PE CURAND,Liliana/Tulcea
liliana_b2007
Postat pe 12 Octombrie 2008 23:15
Fetelor de cand ma stiu vreau sa slabesc....am reusit sa slabesc 20 de kg dar vreau sa mai slabesc inca 10 kg
acm este cel mai greu......DAR M-AM APUCAT DE MASAJ....CU LIPO M6 pt ca am auzit ca este cel mai tare APARAT DIN LUME......PLATESC PUTIN SI AM INCEPUT SA VAD SI REZULTATE DAR NU IN KG INCA
In cm am dat jos bine.....
b63msh
Postat pe 12 Octombrie 2008 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare e o problema??? 8 De la: adina_black 7 Octombrie 2009 21:04
Lose weight! 4 De la: O_fatha 11 Iunie 2013 16:38
Nici perfect nu e bine 4 De la: ancacumintica 29 Februarie 2012 22:27
Buna ! 8 De la: kudika091554 23 August 2012 01:10
Pana la vara!!! 7 De la: Dontyyy 5 Martie 2010 13:10