Setari Cookie-uri

vreau sa'mi iasa culoarea din par

in mai m'am vopsit bruneta ma gandeam k o sa dispara culoarea cu timpul..m'am tot gandit k o sa se mai decoloreze si d l soare stie cnva cum as putea sa revin la culoarea naturala am tot incercat cu zeama d lamaie tinuta kt mai mult in par dar nu prea vad nicio diferenta
ruthless
Postat pe 27 August 2008 17:02
depinde cat de mult vrei sa iti deschizi culoarea, si eu am avut negru ciocolatiu in par, si acum de la soare s-a mai decolorat dar nu e prea mare diferenta, daca vrei sa ajungi la castaniu sau saten cred ca va trebuii sa te decolorezi dupa care sa te vopsesti din nou...

Postat pe 27 August 2008 17:17
of..c naspa deci orikt as astepta asa parul meu n0 sa mai revina la culoarea naturala[saten]
ruthless
Postat pe 27 August 2008 19:24
De la: ruthless, la data 2008-08-27 19:24:44of..c naspa deci orikt as astepta asa parul meu n0 sa mai revina la culoarea naturala[saten]


Nu, dr sunt unele marci de vopsea care iti permit sa ajungi de la brunet la saten ( Palette si L'Oreal sin cate stiu eu).
Kathara
Postat pe 27 August 2008 23:06
buna .... ca sa imi scot brunetul din par singura solutie a fost sa ma tund periutza, desi mi-a parut rau...in cateva luni mi-a crescut parul meu natural (un saten deschis) de care sunt foarte incantata si nu m-as mai face brunet pt ca este o culoare de care foarte greu poti scapa si care necesita o ingrijire foarte speciala.
uka777
Postat pe 1 Septembrie 2008 10:02
inseamna k daca a crescut doar in cateva luni il aveai km scurticel
ruthless
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:13
eu zic sa nu te mai vopsesti deloc o perioada, sa creasca parul natural, si sa se mai decoloreze si cel vopsit, si sa iti faci o nuanta mai deschisa, dupa...

Postat pe 1 Septembrie 2008 18:22
Sau eventual sa mai astepti pana creste cativa inca cativa centimetri si sa tunzi partea vopsita. Si daca vrei sa-ti creasca mai repede,spala-ti parul cu sampon Pantene....mie mi-a crescut fantastic de repede de la Pantene.
emyia
Postat pe 1 Septembrie 2008 18:38
da..e cam aiurea pentru ca mie d knd l'am vopsit si pana akm mi'a crescut k'm vreo 3 cm si partea care e vopsita e km de 25 deci nu prea am cum sa'l tund
ruthless
Postat pe 2 Septembrie 2008 16:23
Ruthless si fetele care mai vreti neaparat sa scapati de brunet , am mai spus pe unde pe aici , exista o metoda eficienta si aceea este efectuarea unui decapaj intr`un salon . Decapajul este un procedeu prin care pigmentul artificial se indeparteaza iar culoarea se deschide.Pe bune ca merita , mama si`a facut asa ceva cand se saturase de negru si a iesit un ciocolatiu superb , iar parul nu a fost deloc afectat.
Kittynelle
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:07
da...s nu cumva s te decolorezi dupa care s te vopsesti...iti faci praf parul nu se merita eu nu am expierenta proprie dar stiu sigur de la prietene...nu se merita ai s regreti mult apoi ...va fii foarte ars!!!
HannaH_RaluK
Postat pe 3 Septembrie 2008 15:00
exista un procedeu care se cheama decapaj: cu diferite substante se scoate pigmentul de vopsea de pe firul de par pana cand ajungi la nuanta naturala. depinde cate straturi de vopsea vrei sa iei, doar superficial sau in profunzime. cred ca se face la orice coafor mai de doamne-ajuta, costa ceva, dar nu o avere.
airi
Postat pe 4 Septembrie 2008 11:57
aaaa...acum am vazut ca a scris si puffilici mai sus. dap , asa e, merita sa incerci
airi
Postat pe 4 Septembrie 2008 11:58
De la: ruthless, la data 2008-08-27 17:02:18in mai m'am vopsit bruneta ma gandeam k o sa dispara culoarea cu timpul..m'am tot gandit k o sa se mai decoloreze si d l soare stie cnva cum as putea sa revin la culoarea naturala am tot incercat cu zeama d lamaie tinuta kt mai mult in par dar nu prea vad nicio diferenta
foloseste cu incredere sampoanele head&shoulders .astea distrug culoarea din par daca este vopsit. clientelor mele care vor sa schimbe culoarea din negru in ceva mai deschis de 3 tonuri recomand mereu acest shampon deoare ce decolorarea se face mult mai usor si nu atace firul de par la fel de mult.facand asa nu am ars parul nimaniu niciodata. trebuie folosit cel putin vreo 3 luni si aplicat mereu balsam deoarece asemnea shampoane mai usuca parul.dar sa nu fie shamponul 2 in i. bafta multa tuturor.

Postat pe 6 Septembrie 2008 12:17
De la: Kathara, la data 2008-08-27 23:06:46
De la: ruthless, la data 2008-08-27 19:24:44of..c naspa deci orikt as astepta asa parul meu n0 sa mai revina la culoarea naturala[saten]


Nu, dr sunt unele marci de vopsea care iti permit sa ajungi de la brunet la saten ( Palette si L'Oreal sin cate stiu eu).

negrul trebuie decolorat,important este ca acea decolorare sa se faca intrun timp cat mai scurt pentru a nu degrada firul de par.asta se face lasat mare parte din sarcina decolorarii shamponului.nu exista vopsele fara decolorant care sa dea rezultate direct pe negru.cine va promite asta minte si va amesteca decolorant in vopsele sau mai stiu io ce ca pe vremea lu uratu ala.

Postat pe 6 Septembrie 2008 12:21
De la: Puffilici, la data 2008-09-03 11:07:12Ruthless si fetele care mai vreti neaparat sa scapati de brunet , am mai spus pe unde pe aici , exista o metoda eficienta si aceea este efectuarea unui decapaj intr`un salon . Decapajul este un procedeu prin care pigmentul artificial se indeparteaza iar culoarea se deschide.Pe bune ca merita , mama si`a facut asa ceva cand se saturase de negru si a iesit un ciocolatiu superb , iar parul nu a fost deloc afectat.
decapajul nu este altceva decat un decolorat foarte lejer.faptul ca in coafor promit ca folosesc cinestie ce produse nu inseamna nimic.cine-l numeste decapaj cu siguranta va aplica un decolorat foarte slab ,care nu face niciun rau ,dar daca parul nu este pregatit inainte(de soare,shampoane si alte alea)pe un par mai lung exista riscul sa iasa foarte patat.cel mai sanatos mod de a decolora parul este sa fie pregatit cateva luni inainte si tunse numai varfurile cu 2 saptamani inainte si inca un centimetru dupa ,in faza finala.

Postat pe 6 Septembrie 2008 12:27
De la: mangyutza, la data 2008-09-03 15:00:56da...s nu cumva s te decolorezi dupa care s te vopsesti...iti faci praf parul nu se merita eu nu am expierenta proprie dar stiu sigur de la prietene...nu se merita ai s regreti mult apoi ...va fii foarte ars!!!

stai linistita ca mai sunt oameni in stare sa nu arda parul pe lumea asta.cine stie unde au nimerit saracutele .

Postat pe 6 Septembrie 2008 12:29
Buna...am si eu o problema...culoarea mea naturala de par e o idee mai deschisa decat cea din poza. Ei bine, am facut prostia sa ma vopsesc shaten inkis nuantza 400 de la Casting Creme Gloss de la L'oreal. Imi sta bine,(dar a devenit aproape brunet dupa 3 vopsiri la 1-2 luni) dar prefer naturalul acum. :D Cum sa revin la vechea culoare? Ma gandeam sa ma tot vopsesc cu nuante din ce in ce mai deschise...ma gandeam sa incerc un 500 de la L'oreal. Am intrat pe site si se pare ca iese ceva...dar la o emisiune am vazut ca vopsea peste vopsea, inchide culoarea parului. Eu m-am decolorat odata, dar am nimerit o proasta de coafeza. Aveam radacinile 50 mm crescute si in rest a iesit ceva gen culoarea mea, dar radacinile galben pui. Mi-a si facut scalpul varza si acum mi-e frik sa ma decolorez. ca sa nu spun ca de vopsea cu amoniac nici nu vreau sa aud. Am un par moale si tare delicat, bietul de el... s-a si rarit de cand am schimbat orasul...

Deci ce parere aveti de nuante de vopsea din ce in ce mai deskise? Am shanse? Nu e brunet dar e o culoare inkisa.

Postat pe 6 Septembrie 2008 23:22
De la: rock__to_love, la data 2008-09-06 23:22:27Buna...am si eu o problema...culoarea mea naturala de par e o idee mai deschisa decat cea din poza. Ei bine, am facut prostia sa ma vopsesc shaten inkis nuantza 400 de la Casting Creme Gloss de la L'oreal. Imi sta bine,(dar a devenit aproape brunet dupa 3 vopsiri la 1-2 luni) dar prefer naturalul acum. :D Cum sa revin la vechea culoare? Ma gandeam sa ma tot vopsesc cu nuante din ce in ce mai deschise...ma gandeam sa incerc un 500 de la L'oreal. Am intrat pe site si se pare ca iese ceva...dar la o emisiune am vazut ca vopsea peste vopsea, inchide culoarea parului. Eu m-am decolorat odata, dar am nimerit o proasta de coafeza. Aveam radacinile 50 mm crescute si in rest a iesit ceva gen culoarea mea, dar radacinile galben pui. Mi-a si facut scalpul varza si acum mi-e frik sa ma decolorez. ca sa nu spun ca de vopsea cu amoniac nici nu vreau sa aud. Am un par moale si tare delicat, bietul de el... s-a si rarit de cand am schimbat orasul...

Deci ce parere aveti de nuante de vopsea din ce in ce mai deskise? Am shanse? Nu e brunet dar e o culoare inkisa.
stai o perioda fara vopsea,saiasa culoarea la spalat,tunde acum varfurile,sa se regenereze,si daca ai vut 4 (este nivel 4 de natural in orice catalog daca este numai 4 si urmat de 00000000000 este natural si gata)
pus de mai multe ori pe toata lumgimea trebuie facut un decapaj foarte,extrem de lejer numai pe lungimi.trei sfreturi din par de la radacina in jos.la radacina ai numai un strat de culoare,iar spre varfuri este din ce in ce mai multa.dupa ce scapi de culoarea inchisa ,se aplica noua culoare o data pe tot parul ,iar urmatoarele 2 dati numai la radacina. atreia oara,se aplica iar pe tot parul,facand numai o lejera emulsie pentru lungime,doar pentru a improspataculoarea.asta pentru a evita incarcarea parului cu prea multa culoare ,acesta devenind prea inchis in timp. plus recomand si folosirea unor produse specifice pentru par vopsit.cele mai bune din lume sunt cele de la kerastase,din gama de culooare violet( cer iertare dar acum chiar nu reusesc sa nimeresc numale exact).

Postat pe 6 Septembrie 2008 23:38
buna, asa cum au m sp fetele si m sus , pt a scapa se o culoaRE tb sa faci un simplu decapaj= adica pudra de decolorat amestecata cu apa fierbinte, sa nu fie clocotita, doar firbinte apa. se maseaza cu acest amestec lungimile pana se observa baza naturala a parului.
se poate face si acasa dar este recomandat la salon pt ca tb sqa fie masata fiecare mesa in parte, ceea ce necesita ceva munca , insa daca aveti o prietena de incredere eu zic sa incercati
spor& aveti grija de parul vostru
fluturela
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:15
Buna all am si eu o problema sunt vopsita blonda(cu nuante de gri) si m`am hotarat sa imi fac cateva suvitze negre dar coafeza a gresit si in loc d negru mi`a bagat negru albastrui si a iesit foarte urat mi s`a imprastiat albastru si p paru blond in unele portiuni arata foarte oribil parca am turnat cerneala ce as putea sa fac de decolorat nu mai pot k voi ramane fara par nuj ce sa fac va rog sa ma ajutatzi
dOoOlce_blondY
Postat pe 16 Septembrie 2008 00:00
Schimba-ti culoarea parului
da=te cu un loreal casting creme gloss un shaten inchis
asteapta 2 luni
apoi fa-ti iar decolorare
dak te vrei blonda iar

Postat pe 16 Septembrie 2008 00:18
K sa scapi de negru ai doua variante:1-decapaj si 2 astepti sa mai creasca pt k in timp dupa ff multe spalari parul isi pierde culoarea si poti aplica o nuanta mai deschisa.de ex: un saten.nu ai sa mai vezi nici urma de negru. nu te decolora k iti v-ei arde parul.mult succes.
ely1
Postat pe 18 Septembrie 2008 20:55
Decolorarea este procesul de depigmentare a parului natural.Decapajul este procesul de indepartarea a pigmentului artificiel(obtinut prin vopsire).Acum tu alegi ce iti convine
bestiuitza
Postat pe 20 Septembrie 2008 00:55
O sa revina daca il lasi sa creasca....
ursuletulmeu
Postat pe 20 Septembrie 2008 16:41
eu nu recomand sa te dai cu vopsea in nuanta mai deschisa, eu ma vopseam cu un saten inchis supa care am vrit sa ma fac ciocolatiu fara sa-l decolorez, si mi-a iesit rosu la radacini unde era crescut si negru la varfuri, pana la urma tot a trebuit sa-l decolorez... acum il am negru, dar parca nu-mi mai place...
DYM
Postat pe 19 Octombrie 2008 18:31
buna. sunt noua in caest forum.va salut pe toate. ma bucru sa ma alatur voua. pser sa primesc si eu raspuns. nu mi-am mai vopsit pana acum parul. sun tbruneta. doresc sa il fac saten sau cu suvite mai deschise. nu cred ca mi-ar merge blondul.pentru asta cred ca mai inatai tb sa il decolorez da? am auzit ca decolorarea degradeaza parul facandu-l cu timpul sa albesca. e adevarat? voi daca aveti experienta ati patit asa ceva , sa vi se depigmenteze parul si sa nu il mai aveti culaore naturala pentru ca a trecut printrun decolorat candva ? ma refer la parul care creste nou , fara vopsea, crsste alb? in mod normal decolorarea nu ar tb sa afecteze radacinile parului , ci doar parul vopsit. are efecte adverse si la radacinile parului? va multumesc. astept raspuns



Postat pe 29 Octombrie 2008 01:08
Buna tuturor!
Am intrat pe acest subiect pentru ca vreau sa'mi deschid parul la culoare. L'am vopsit negru, dar deja se vede la varfuri, pe ici pe colo, ca s'a mai dus vopseaua. Am gasit acest comentariu:
"asa cum au m sp fetele si m sus , pt a scapa se o culoaRE tb sa faci un simplu decapaj= adica pudra de decolorat amestecata cu apa fierbinte, sa nu fie clocotita, doar firbinte apa. se maseaza cu acest amestec lungimile pana se observa baza naturala a parului."
Spuneti'mi daca asta este o solutie si ce s'ar putea intampla daca in loc de pudra decoloranta simpla folosesc o pudra decoloranta nuantatoare rosu. Adica, rolul ei normal, in amestec cu revelatorul, este sa decoloreze parul, dar in acelasi timp sa'l nuanteze rosu (culoarea rosie se duce treptat intr'o luna)...
Aveti idee?
kukla23
Postat pe 9 Noiembrie 2008 14:27
draga mea, nu te nacaji sa-ti dispara atat de curand negrul din par! nimik nu se compara cu o bruneta! vb lui cristi pascu! e o culoare care o sa fie mereu in trend! decat un blond spalacit care tb intretinut tot timpul la radacina si un saten sters care nu exprima nimic (ambele culori) mai bine o bruneta focoasa care intoarce orice privire si starneste dorinte! (tot cristi pascu;) t pup:*
realplayboy20
Postat pe 11 Noiembrie 2008 14:11
draga mea una din solutii am gasit-o eu pentru problema ta deoarece si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine de altfel numai ca nu stiu de unde putem procura aceasta planta stie cineva unde putem gasi radacina de rubarba se spune ca are un fect puternic de decolorare a parului?ne poate ajuta cineva cu un sfat de unde am putea sa o procuram?



claud1982
Postat pe 11 Noiembrie 2008 20:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parul cret 11 De la: balrog 14 Martie 2011 14:44
Keratina lichida.Pareri :) 7 De la: kudika387260 25 Aprilie 2011 20:08
o mica intrebare pls 6 De la: balrog 14 Martie 2011 12:55
Ce sa fac sa imi creasca parul ? 21 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 12:48
buna 1 De la: kudika384724 17 Aprilie 2011 17:35