Setari Cookie-uri

O dantura perfecta.

Stiu ce e apa oxigenata. Eu zic ca daca aplici acasa bicarbonatul, poate o sa aiba efect daca faci asta regulat, nu o sa obtii aceleasi efecte ca la o albire profesionala facuta in cabinet.Ma indoiesc sincer ca acel bicarbonat iti va albi dintii cu 3 nuante...In plus, apa oxigenata se foloseste in stomatologie, dar in combinatie cu substante care fac ca efectul sa fie cel scontat. Cred ca nu degeaba substantele folosite la tratamentul de albire costa destul de mult in euro. daca bicarbonatul era solutia magica...cine mai inventa altfel de tratamente de albire???
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:28
folosit cu o regularitate de 2 ori la saptamana ,bicarbonatul face vizitele la dentist doar o amintire neplacuta.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:32
dandanaua...cea mai buna solutie si cel mai pun sfat vine din partea unui medic stomatolog.Ceea ce spun e ca daca bunica folosea cu succes ceva, intre timp destule s-au schimbat, ne confruntam cu alte boli, alti virusi, alta rezistenta a lor, cu alte componente chimice ale alimentelor ( e-uri si tot felul de coloranti si conservanti). In sensul asta ziceam de adaptare.Eu una nu prea ma bazez pe metodele astea naturiste, adesea s-a dovedit ca si ele au un revers al medaliei. De exemplu, orice doctor iti va zice ca ceaiul de musetel nu se recomanda a fi aplicat la ochi desi intelepciunea populara zice altceva.
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:34
Eu nu am folosit bicarbonat si vizitele la stomatolog (controale si detartrajul periodic ) au fost intotdeauna placute.
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:36
Plus ca in general in Romania e tendinta sa se apeleze la medic doar atunci cand e o urgenta, cand caria doare, cand deja s-a ajuns la infectii serioase. Daca am apela la medic cand avem o problema si nu la forumuri minune unde fiecare isi da cu parerea, ar fi mult mai bine. Poate sunt pareri bune pe forum dar nu degeaba omul ala a facut 6 ani de facultate.Informatiile pe care le-am dat au fost legate de tratamente stomatologice si de paste de dinti.
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 16:45
Daca va spun ce-s alea e-uriiiiiiiiiiii

Postat pe 30 Noiembrie 2008 17:20
cel mai bun si cel ami ieftin tratament este consumul merelor verzi acrisoare.sincer face minuni.mult succes.
boscutza03
Postat pe 30 Noiembrie 2008 18:49
:)))))) o sa mananc 3 kg de mere verzi pana maine...poate mi se fac dintii albi ca varul!...hai ca asta e buna!
qtDi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 20:06
alefbeit
Postat pe 30 Noiembrie 2008 20:08
De la: qtDi, la data 2008-11-30 16:28:14Stiu ce e apa oxigenata. Eu zic ca daca aplici acasa bicarbonatul, poate o sa aiba efect daca faci asta regulat, nu o sa obtii aceleasi efecte ca la o albire profesionala facuta in cabinet.Ma indoiesc sincer ca acel bicarbonat iti va albi dintii cu 3 nuante...In plus, apa oxigenata se foloseste in stomatologie, dar in combinatie cu substante care fac ca efectul sa fie cel scontat. Cred ca nu degeaba substantele folosite la tratamentul de albire costa destul de mult in euro. daca bicarbonatul era solutia magica...cine mai inventa altfel de tratamente de albire???

Sigur, asta am zis si eu, bicarbonatul pastreaza culoarea naturala a dintilor, nu albeste cu 3 nuante.
Gelul insa, dentistul mi l-a dat. Intai mi-a luat mulaj la dinti si mi-a facut un fel de... chestie d-aia de care au boxerii, dar separata - una pentru dintii de sus, cealalta pentru dintii de jos. Seara, la culcare trebuia sa pun gel in ele sa mi le pun si sa dorm cu ele. Tratamentul dureaza 2 saptamani.
A albit cu 3 nuante. Doar ca dintii devenisera un pic sensibili catre sfarsitul tratamentului.
Nu se face de mai mult de o data pe an.
Dar nici eu nu beau Cola sau mananc chipsuri. Asa ca acum stau cu pasta de dunti cu bicarbonat. Nu e rea deloc.

Dor_a
Postat pe 30 Noiembrie 2008 20:16
De la: qtDi, la data 2008-11-30 20:06:14:)))))) o sa mananc 3 kg de mere verzi pana maine...poate mi se fac dintii albi ca varul!...hai ca asta e buna!

poate n-ar trebui sa fii asa de inversunata impotriva tratamentelor babesti. Merele chiar ajuta, e recunoscut stiintific

Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:47
daca mai au si viermisori ajuta...albesc tot si ochii din cap
danutzza_stefi
Postat pe 30 Noiembrie 2008 21:50
De la: rxdana, la data 2008-11-30 21:50:51daca mai au si viermisori ajuta...albesc tot si ochii din cap

pai asa iti iei si proteine, nu?

Postat pe 30 Noiembrie 2008 22:33
De la: crista_galli, la data 2008-11-30 22:33:37
De la: rxdana, la data 2008-11-30 21:50:51daca mai au si viermisori ajuta...albesc tot si ochii din cap

pai asa iti iei si proteine, nu?

Dadada!
Cica insectele si viermisorii sunt cele mai complete proteine... Hihi! Asta-mi aminteste de o faza... Intr-o buna zi de primavara, am mancat juma' de castron de cirese pana cand m-am cam saturat, asa ca am inceput sa le desfac in jumatati. Cand colo, ce credeti? Toata cealalta jumatate avea viermisori Ce credeti, ce sanse erau ca prima jumatate sa fi fost viermisori free?
Dor_a
Postat pe 1 Decembrie 2008 07:37
apropo de cirese cred ca stateu cu chirie,ce sa mai vb de proteine
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:47
stateau scuze
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 12:53
De la: rxdana, la data 2008-11-30 21:50:51daca mai au si viermisori ajuta...albesc tot si ochii din cap



viermii mananca tesutul mort si bacteriile..vb f serios

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:04
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 13:04:58
De la: rxdana, la data 2008-11-30 21:50:51daca mai au si viermisori ajuta...albesc tot si ochii din cap



viermii mananca tesutul mort si bacteriile..vb f serios


Hai mai Georgia, acum tre' sa ma simt vinovata ca am ucis prin ingurgitare atatea fapturi de bine Ca n-am vrut, pe cuvant!
Dor_a
Postat pe 1 Decembrie 2008 13:12
De la: Dor_a, la data 2008-12-01 13:12:16
De la: Georgia99, la data 2008-12-01 13:04:58
De la: rxdana, la data 2008-11-30 21:50:51daca mai au si viermisori ajuta...albesc tot si ochii din cap



viermii mananca tesutul mort si bacteriile..vb f serios


Hai mai Georgia, acum tre' sa ma simt vinovata ca am ucis prin ingurgitare atatea fapturi de bine Ca n-am vrut, pe cuvant!



Dumnezeu sa-i ierte

Postat pe 1 Decembrie 2008 13:14
amin iarta-ne doamne ca nu stim ce facem
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:41
faceti si voi o pomana ceva si punti o lumnare la morti cand mai dati pe la biserica....

doamne fetele ca nu sunt normala... georgia numa din cuza ta cu pestele ala afurisit.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:43
care peste draga era vb de mere si cirese hai ca sunteti simpatice
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:48
mai ruxi.... am postat pe undeva ceva georgia a spus ca ar fi fost bine sa ii fac pomana... si de acolo si replica mea la chestia cu viermisorii....

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 20:51
mersi de informatie si de botez acum totul e ok ,dar de pasti vreau mielul
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:59
oki... ma caznesc sa sti numa sa imi aduci aminte....

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 22:03
sper sa mai fiu pe aici ,ca ma plictisesc cam repede,am glumit in legatura cu chiriasii
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 22:08
cauta si tu alt topic... cafenelele ..de dimineata de seara de noapte si alt soi de cafenele deschise sunt un mod placut de a rade dimineata la munca.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 22:11
pai as rade la munca dar nu ma lasa sefii
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 22:15
Uite ca eu foloses gelul de albit de vreo 2 ani.Nu stai toata noapte cu el ci numai 2-3 ore.E perfect.
Merg la fiecare 6 luni la dentist la curatat dintii si eliminatul tartrului si multimesc lui Dumnezeu am dinti frumosi si sanatosi.
Gelul de albit face dintii sensibili pe moment si nu beau cafea imediat dupa ce imi scot "proteza" dar sunt OK.
Iar bicarbonatul este excelent intradevar, si sarea.
micabis
Postat pe 4 Decembrie 2008 19:21
OK FETELOR....LUCREZ IN STOMATOLOGIE....SI AS VREA IN PRIMUL RAND SA-I EXPLIC LUI IRIS CUM STA TREABA CU DETARTRAJUL.....NU PENTRU CA AI FACUT DETARTAJ AI TU PLOBLEME ... PROBLEMELE AU APARUT IN TIMP CE AI ACUMULAT TARTRU LA BAZA GINGIEI ..DETARTRAJUL SE FACE O DATA PE AN SAU CEL MULT DE 2 ORI , BINETELES CA O DATA CU TARTRUL, DINTI DEVIN SENSIBILI PUTIN , INSA NU PENTRU CA AI FACUT ACEASTA OPERATIUNE . DEACUM INAINTE TREBUIE SA AI GRIJA MEREU DE EI ....... SI PENTRU CINE A SCRIS TOPICUL ..NU ESTE RECOMANDAT SA FACI ALBIRE LA DINTI PENTRU CA ALBIREA DEMINERALIZEAZA SMALTUL DINTELUI { ca si cum ar lua un strat subtire) O DATA CU DEMINERALIZAREA DINTELUI EL BINETELES DEVINE MULT MAI SENSIBIL SI SE VA PATA MULT MAI DES LA ORICE COLORANT {CIOCO...,COLA,...MULTE) SI VEI FI NEVOITA SA TE DUCI MEREU SA FACI ACEST PROCES DE ALBIRE ADICA DE DEMINARALIZARE .....MEDICUL CARE ITI RECOMANDA SA FACI ASTA O FACE PENTRU BANI ..VEI DEVENI UN PACIENT FIDEL.....SI UN ALT PONT?...IN FUNCTIE DE TENUL SI CULOAREA PARULUI ...UN RUJ ROSU MEREU ITI VA ARATA DINTII MAI ALBI DECAT SUNT SAU UNUL MARO DAR MATE , RUJURI MATE . AI GRAJA DE DINTI TAI ASA CUM SUNT .
ferero
Postat pe 23 Decembrie 2008 02:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Retete pt ingrasat 3 De la: Elena_B_ 21 Iunie 2009 11:15
miopia si laserul 20 De la: yesalina 25 Ianuarie 2019 18:19
Nuci de sapun 4 De la: dydy92 9 Septembrie 2010 17:23
cum ne mentinem de sarbatori ? 2 De la: zzeennyy 22 Decembrie 2008 22:24
metode mai simple pt grabirea bronzului??? 3 De la: deea_monik 9 Noiembrie 2008 12:20