Setari Cookie-uri

O dantura perfecta.

Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:47
am o dantura destul de frumoasa, niciodata nu am avut nevoie de detartraj sau albire, si tot ce fac pt curatire este sa ma spal pe dinti de 2 ori pe zi. intrebarea este pt a imi mentine dantura frumoasa, ar trebui sa folosesc si produse aditionale precum apa de gura sau ata dentara?care e scopul lor?eu imi simt dintii f curati dupa un simplu periaj. singura problema pe care o am e o sensibilitate la baza dintilor, spre gingii, la canini, acolo am o senzatie de parca s-ar fi subitiat smaltul si se si vede acest lucru, ma doare uneori la periaj sau la rece.ce inseamna acest lucru?se poate remedia la dentist?cum?poate degenera in carii sau afectiuni mai grave si ce pot face sa opresc asta?vreau cateva info inainte sa ma duc la dentist si sa imi propuna cine stie ce interventie..
oportunity
Postat pe 14 Ianuarie 2009 22:19
Oportunity, fii fericita ca ai un mostenit o dantura perfecta, dar ai grija de ea chiar daca e asa.Apa de gura ca si ata dentara sunt f. bune in igiena zilnica pentru ca indeparteaza bacteriile care inevitabil se depun pe dintii nostrii chiar daca nu mincam nimic.Din cauza de bacterii ni se subtiaza tartru, dintii devin sensibili etc.Spala-te pe dinti, foloseste ata si pe urma miroase ata.s-ar putea sa nu-ti placa mirosul .stii de ce? pentru ca tocmai ai "deranjat" niste bacterii.
micabis
Postat pe 15 Ianuarie 2009 19:04
Buna!Si pe mine ma preocupa dantura mea.SI am cateva intrebari; am vazut ca sunt pe forum si persoane care lucreaza in domeniu si poate ne pot spune ele mai bine.Mi-am facut si eu detartrajul si albirea cu gel in decembrie si as vrea sa stiu ce sa fac ca sa nu se depuna iar tartru, ca de culoare stiu ca nu am cum s-o mentin.Si de asemenea am aceesi problema ca si Oportunity.Merci pt raspunsuri (sper sa apara ;) ).
olea
Postat pe 16 Ianuarie 2009 09:35
Nu poti sa faci nimic sa nu se mai depuna tartru.De asta se si face detratraj la fiecare 6 luni.
micabis
Postat pe 16 Ianuarie 2009 17:57
EU folosesc Pearl Drops Hollywood Smile, prod de Church & Dwight. Alta pasta de dinti care-mi place, este Amway.
Myrika
Postat pe 16 Ianuarie 2009 19:56
oportunity ...hipersensibilitatea de la nivelul cervical al caninilor ( la gingie) a aparut probabil din cauza unui periaj traumatizant si prin folosirea unei periute de dinti mai dure...iti recomand sa-ti procuri o periuta Soft si sa apelezi la un medic stomatolog pentru o sigilare cu un primer la nivelul recesiunilor....
micutza_micutza
Postat pe 16 Ianuarie 2009 22:27
va anunt k mi-am albit dintii cu un gel pe niste benzi. nu mi-a afectat dintii absolut deloc.... aratau genial. nu m-am lasat de cafea si tigari... si acum dupa o luna de la finalizarea tratamentului s-au putin ingalbenit... cred ca am sa refac tratamentul. :(

Postat pe 31 Ianuarie 2009 06:31
micutza_micutza azi am fost la dentist si am rezolvat cu sensibilitatea dintisorilor la radacina, exact o 'sigilare' mi-a facut stomatologul. mi-a spus ca daca veneam mai tarziu, se agrava recesiunea. de acum o sa fiu mai atenta si la periaj, in niciun caz orizontal!paza buna trece primejdia rea, cine stie cu ce scorburi ma trezeam mai tarziu :) din termenii folositi de tine in mesqjul anterior imi dau seama ca esti stomatolog?daca da, ce periuta/pasta de dinti recomanzi, sa nu mai am probeme pe viitor din cauza acestor produse?
oportunity
Postat pe 2 Februarie 2009 23:11
Poti sa ne zici si noua in ce a constat 'sigilarea' facuta de stomatologul tau?Merci mult
olea
Postat pe 5 Februarie 2009 09:05
pur si simplu mi-a dat cu un gel pe zona sensibila apoi a pus un strat subtire ca o plombitza, care s-a intarit, nu se se cunoaste nimic, e aceeasi culoare cu dintele si gata zic si eu ca in reclama, acum pot sa beau rece/cald fara nicio problema
oportunity
Postat pe 6 Februarie 2009 20:43
Eu mi-am albit dintii cu benzi de la Crest, mi le-am luat din State, dar acum as vrea sa repet tratamentul si nu stiu de unde sa mi le mai procur, pt ca in Ro nu se gasesc inca. Rock, tu cu ce fel de benzi ti i-ai albit?
Lallz
Postat pe 23 Aprilie 2009 18:59
acum folosesc sensodyne whitening..e ok
am folosit intr-o zi bicarbonat si seara mi-a picat plomba
n am mai folosit de atunci..nu stiu ce sa spun..
MadaIry
Postat pe 13 Mai 2009 19:06
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 19:20
spala-te cu bicarbonat.albeste dintii.eu personal am testat asta si sunt multumita.
kudika009316
Postat pe 27 Mai 2009 09:43
As avea o intrebare pt o prietena de-a mea.....daca ai dinti pusi.....si mergi l discoteca....cum ti se vad dintii aceia?normal?sau se vad naspa????astept rasp...mersi
allexa_allexa26
Postat pe 10 Iulie 2009 22:40
tine gura inchisa..e mai bine
mitura
Postat pe 10 Iulie 2009 22:46
akm p bune.....se vede k is pusi din cauza luminiilor?sau sa vad k dinti normali?
allexa_allexa26
Postat pe 11 Iulie 2009 09:32
De la: allexa_allexa26, la data 2009-07-11 09:32:22akm p bune.....se vede k is pusi din cauza luminiilor?sau sa vad k dinti normali?

mergeti si experimentati...
Lucia38
Postat pe 11 Iulie 2009 09:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand Leg Magic!!! 4 De la: andra_ale 22 Iunie 2010 07:31
PUR COLLAGEN II 1 De la: ierdnamad 7 Iulie 2008 10:35
ce coafura? 5 De la: cristinita_rumanita 11 Iunie 2011 17:04
Buna ! Cine este din Bucuresti? 1 De la: Mishela 19 Octombrie 2015 15:20
Urgenta 23 De la: kentfarafiltru 15 Ianuarie 2010 16:35