Setari Cookie-uri

Lacasuri de cult

Invit aici pe cine doreste sa scrie ce lacas de cult prefera. Invitatia e valabila pentru toti indiferent de religie: musulmani, crestini, baptisti, nu conteaza. Incep eu. Sunt catolic si imi place Catedrala Sfantului Iosif Bucuresti. Vreau ca subiectul sa aduca pace pe site macar in privinta religiilor. Fara certuri va rog.

Postat pe 5 Septembrie 2008 21:04
Vad ca nu se încumenta nimeni.

Nu folosesc lacas de cult.

Ma fascineaza architectura sacrala cum ar fi domul din Milano,Kölner Dom, San Pietro in Vatican sau La Sagrada familia din Barcelona.
In Romînia nu cunosc decît Catedrala din Timisoara.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Septembrie 2008 00:30
mie mi-a ramas in minte in mod special Domnita Balasa, din spate de la Unirea. e f buna pt nunti, are niste trepte la iesire f de efect si la fel sunt si cele doua statui din interior. impresionante. in plus, mi-a mai placut pictora Maicii Domnului de pe catapeteasma de la Sf. Elefterie. e zugravita de parintele Arsenie Boca.

M-a mai impresionat icoana Sf. Mina de la bisericu cu acelasi nume, doar ca e f mica.

Postat pe 10 Octombrie 2008 13:12
Manastirea Casin e foarte frumoasa. Mie asa mi se pare, din toate punctele de vedere. Da' ce s-a scris la subiectul asta...

Postat pe 17 Octombrie 2008 22:30
Moscheea din Constanta strada Crangului numarul 1. Ce multi crestini adevarati pe site Numai la scandal se baga.

Postat pe 21 Octombrie 2008 21:11
De la: Radu38, la data 2008-09-05 21:04:47Invit aici pe cine doreste sa scrie ce lacas de cult prefera. Invitatia e valabila pentru toti indiferent de religie: musulmani, crestini, baptisti, nu conteaza. Incep eu. Sunt catolic si imi place Catedrala Sfantului Iosif Bucuresti. Vreau ca subiectul sa aduca pace pe site macar in privinta religiilor. Fara certuri va rog.

Postat pe 21 Octombrie 2008 22:42
De la: _EvaB_, la data 2008-10-17 22:30:41Manastirea Casin e foarte frumoasa. Mie asa mi se pare, din toate punctele de vedere. Da' ce s-a scris la subiectul asta...

Postat pe 21 Octombrie 2008 22:43
Zau? Pentru ce va rugati voi? Crestini=varza si jale. Evo sa-mi scri pe mailul care l-am trimis privat.

Postat pe 21 Octombrie 2008 22:46
Bestdevelinside tu unde traiesti daca cunosti doar Timisoara? Crestinii se roaga pentru orgasme ca n-au voiesa insele pocaitele

Postat pe 21 Octombrie 2008 23:22
cam toate lacasele prin care am trecut mi-au placut, dar locul care m-a impresionat cel mai mult a fost la Manastirea Brancoveanu de la Sambata. Acolo se simte cu adevarat credinta, cel putin eu asa am simtit. Am ramas marcata dupa primul meu drum la aceasta manastire datorita ARH. TEOFIL PARAIAN, pe care l-am vazut ca pe un inger coborat din Cer pentru a propovadui credinta crestin ortodoxa (o sapt nu m-am putut odihni, am fost atat de agitata, m-am simtit atat de mica, atat de pacatoasa in comparatie cu acei calugari preoti pe care i-am vazut acolo, cu toate m-a consider o pers destul de credincioasa, care tine post, se spovedeste etc). recomand din toata inima sa mergeti la MANASTIREA SAMBATA din jud. Brasov, dar si la Manastirea Ciolanu sau Ratesti din Jud Buzau, la Pestera Sf. Andrei si Manastirea Dervent din Jud. Constanta, Manastirea Sinaia (recomand sa mergeti sa vb cu preotul-calugar Calinic)
angy8
Postat pe 22 Octombrie 2008 01:30
Individul asta, Rahim, mi-a lasat mesaje foarte urate si privat. Daca te reincarnezi te rog mult, uita-ma, ok? Nu am de gand sa iti scriu la nicio adresa.

Postat pe 23 Octombrie 2008 01:25
Rahim clarvazatorul nu s-a lasat pana nu aspurcat si topicul asta. Stie el pentru ce ne rugam noi.

Postat pe 23 Octombrie 2008 02:26
Hmmm stiu. Sa nu mai apari tu aici.

Postat pe 23 Octombrie 2008 02:27
nu tin minte numele tuturor catedralelor sau manastirilor pe care le-am vizitat, dar pot spune ca mi-au placut multe.. bineinteles, cele arhicunoscute pomenite de bestdevilinside dar si altele mult mai mici si necunoscute publicului larg.. cred ca fiecare manastire si catedrala are ceva frumos.

Postat pe 23 Octombrie 2008 08:33
fiecare lacas de cult are unicitatea lui dar cel mai mult ma impresioneaza BISERICA VORONET,MANASTIREA SUCEVITA,MANASTIREA MOLDOVITA,MANASTIREA HUMOR,MANASTIREA PUTNA si nu in ultimul rind CHILIA lui DANIEL SIHASTRU!

Postat pe 23 Octombrie 2008 09:33
De la: Rahim, la data 2008-10-21 23:22:53Bestdevelinside tu unde traiesti daca cunosti doar Timisoara? Crestinii se roaga pentru orgasme ca n-au voiesa insele pocaitele

auzi domnule, daca ai de gand sa iti versi veninul aici, cred ca nu ai dat de topicul in cauza...macar o data abtinete!
Lulli
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:33
mi-a ramas in suflet frumusetea catedralei Notre Dame din Paris si a catedralei Saint-Etiene din Lyon
Lulli
Postat pe 23 Octombrie 2008 17:34
De la: Luli2, la data 2008-10-23 17:34:17mi-a ramas in suflet frumusetea catedralei Notre Dame din Paris si a catedralei Saint-Etiene din Lyon
subscriu la cele doua catedrale dar mai adaug pe lista cathédrale DE FOURVIERE din Lyon si SAINT JEAN pe care ma dus prietena France sa le vizitez luna trecuta.FOURVIERE se aseamana foarte mult cu Notre Dame si are o istorie interesanta de pe vremea cind bintuia ciuma si toti lyonezii s-au rugat in ghenunchi la catedrala SFINTEI FECIOARE.atunci ruga lor a fost ascultata si a fost singurul oras ferit de ravagiile ciumei.de atunci in fiecare an pe 8 decembrie exista sarbatoarea luminilor si toti lyonezii aprind la geamuri luminari drept multumire.sper ca anul asta sa ajung si eu sa vad deoarece orasul tot e imbracat in lumini de sarbatoare si e ceva fantastic!

Postat pe 23 Octombrie 2008 17:49
De la: Themis2008, la data 2008-10-23 17:49:06
De la: Luli2, la data 2008-10-23 17:34:17mi-a ramas in suflet frumusetea catedralei Notre Dame din Paris si a catedralei Saint-Etiene din Lyon
subscriu la cele doua catedrale dar mai adaug pe lista cathédrale DE FOURVIERE din Lyon si SAINT JEAN pe care ma dus prietena France sa le vizitez luna trecuta.FOURVIERE se aseamana foarte mult cu Notre Dame si are o istorie interesanta de pe vremea cind bintuia ciuma si toti lyonezii s-au rugat in ghenunchi la catedrala SFINTEI FECIOARE.atunci ruga lor a fost ascultata si a fost singurul oras ferit de ravagiile ciumei.de atunci in fiecare an pe 8 decembrie exista sarbatoarea luminilor si toti lyonezii aprind la geamuri luminari drept multumire.sper ca anul asta sa ajung si eu sa vad deoarece orasul tot e imbracat in lumini de sarbatoare si e ceva fantastic!
mai doresc sa adaug in lista ultima manastire vizitata pentru prima oara care este cea de la CURTEA DE ARGES.eu fiind din MOLDOVA ajung mai greu pe alte meleaguri.saptamina aceasta o sa ajung sa vizitez lacasurile de cult din BAIA MARE deoarece sotul meu este invitat la sfintirea unei biserici si as dori sa cunosc personal utilizatorul oana81 care ma acuza de lucruri neortodoxe.faptul ca o cunosc pe FRANCE nu inseamna ca sint ea.oricum am toata stima si respectul pentru aceasta persoana pe care am cunoscuto aici si care ma invitat in casa ei fiind cel mai bun ghid posibil in limita timpului disponibil!

Postat pe 23 Octombrie 2008 17:57
De la: Themis2008, la data 2008-10-23 17:49:06
De la: Luli2, la data 2008-10-23 17:34:17mi-a ramas in suflet frumusetea catedralei Notre Dame din Paris si a catedralei Saint-Etiene din Lyon
subscriu la cele doua catedrale dar mai adaug pe lista cathédrale DE FOURVIERE din Lyon si SAINT JEAN pe care ma dus prietena France sa le vizitez luna trecuta.FOURVIERE se aseamana foarte mult cu Notre Dame si are o istorie interesanta de pe vremea cind bintuia ciuma si toti lyonezii s-au rugat in ghenunchi la catedrala SFINTEI FECIOARE.atunci ruga lor a fost ascultata si a fost singurul oras ferit de ravagiile ciumei.de atunci in fiecare an pe 8 decembrie exista sarbatoarea luminilor si toti lyonezii aprind la geamuri luminari drept multumire.sper ca anul asta sa ajung si eu sa vad deoarece orasul tot e imbracat in lumini de sarbatoare si e ceva fantastic!

sunt in totalitate de acord cu tine...arhitectura in Franta e minunata! as putea aduce aminte aici Catedrala d'Arles din Bouches-du-Rhone...superba! si NEMAPOMENIT de frumoasa este catedrala Abbaye d'Hautecombe situata langa lacul Bourget si unde sunt ingropati regi italieni si francezi
Lulli
Postat pe 24 Octombrie 2008 16:33
De la: Rahim, la data 2008-10-21 21:11:03Moscheea din Constanta strada Crangului numarul 1. Ce multi crestini adevarati pe site Numai la scandal se baga.


...dar poate nu suntem apartenenti la nicio religie!La asta te-ai gandit? Uite,eu nu cred in asa ceva.
Alexandra09
Postat pe 19 Noiembrie 2008 18:55
Va rog,m-a ajutati cu un vot?
http://concurs.infopro.ro/ferma_animalelor/toate-8121/pagina -2.html

meritam
angy8
Postat pe 23 Noiembrie 2008 22:58
La care sfintire??? A catedralei, ;;Sfanta Treime din ; Baia-Mare?? Locuiesc la 5 minute de ea! O sa fie ceea mai mare din ;Europa.!Maria
Rodri
Postat pe 23 Noiembrie 2008 23:02
eu sunt protestanta, si merg la biserica elim din bucuresti. nu te atrage cladirea aici, ci pacea sufleteasca pe care o simti in locul acesta ;)
10nails
Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masa de Paste 1 De la: andra2011 14 Aprilie 2011 18:49
Cine si mai aminteste... 3 De la: adicon 27 Decembrie 2008 20:26
cum ati petrecut sarbatorile? 3 De la: oktober 5 Ianuarie 2009 08:07
cadouri de sarbatori 8 De la: Alina_A123 8 Decembrie 2014 21:54
Sarbatoarea de Paste: acasa cu familia sau ... 3 De la: peppermint 1 Aprilie 2010 12:55