Setari Cookie-uri

Cursuri pregatitoare pentru CAE

Buna tuturor! Ce parere aveti despre cursurile de acest gen? Sunt eficiente? Merita sa faci un curs la British Council?
hana_mi
Postat pe 7 Septembrie 2008 23:38
De la: nelidap, la data 2008-09-07 23:38:38Buna tuturor! Ce parere aveti despre cursurile de acest gen? Sunt eficiente? Merita sa faci un curs la British Council?


Buna! da, chiar cred. am un prieten care a facut si se descurca binisor :D doar cu diploma de la acest curs si cea de bac :) (bineinteles ca e si la facultate, dar de abia a terminat anul 1 si are un salariu pe care nu multi il au atat de repede...)
matza23
Postat pe 8 Noiembrie 2008 21:14
ca sa inveti engleza, nu trebuie neaparat sa faci cursuri la british council .... sau cel putin asa cred eu. in ziua de azi exista foarte multe posibilitati , pentru a invata o limba , spre exemplu diferite site-uri ce contin cursuri de limbi straine. iar dupa ce ai invatat , te poti duce sa dai examenul ... eu am apelat la un astfel de site www.invata-limbi.ro iar acum inteleg si olandeza (dar mai am destule de invatat)
mihaelapred
Postat pe 9 Aprilie 2009 09:43
cine vrea sa dea un examen de limbi straine, stie foarte bine ca nu e usor. iti trebuie pregatire de la cineva specializat, de la un prof bun, sa stea sa iti explice probleme, gramatica, sa te verifice. singur nu stii sa faci toate astea.

eu am dat CAE, a fost greu, si stiam engleza bine. am dat peste o super profa la un centru de cursuri de limbi straine care m-a ajutat foarte mult. imi dadea la teme, eseuri si exercitii de nu imi vedeam capul. dar stiu o chestie: la final am luat A, si chiar a meritat fiecare ban, s-a tinut de treaba mai mult decat as fi vrut

asa ca cea mai buna solutie e sa te duci la cursuri, nu sa inveti singur, ca pierzi timpul.
aaa, si nu te duce la british council, cer o caruta de bani si mai sunt si niste nesimiti pe acolo.
eu am fost la Road Language Centre (www.edventure.ro) si a fost foarte bine, foarte profesionist.

orice ai alege, fii sigura ca iti ofera ce vrei, si ca inveti serios si origanizat.

multa bafta!!
kudika026029
Postat pe 15 Mai 2009 02:56
eu am imprumutat doar niste carti si casete de la British Council si m-am descurcat bine la test.

Insa recomand sa dai TOEFLul, pentru ca are cu o proba mai putin si dureaza muuuult mai putin

Examenul pt Cambrdige a fost in 2 zile, dintre care una de la 8:00 pana la 17:00 (!), iar cel pt TOEFL (am dat iBT), a durat 2-3 ore
kitty_krieger
Postat pe 15 Mai 2009 13:03
este foarte folositor sa urmezi un curs de pregatire pentru un examen tip cambridge la un centru specializat. acolo poti primi indrumare din partea profesorilor(unii dintre ei , foarte de treaba si bine pregatiti) si de asemenea te obisnuiesti cu formatul examenului. eu am urmat cursuri la o scoala privata, Road Language Centre, in centrul Bucurestiului, Piata Unirii mai exact si dupa cateva luni de pregatire am dat examenul..........s-a vazut o diferenta enorma. m-au ajutat foarte mult simularile integrale ale examenului pe care le dadeam la sfarsitul fiecarei luni si puteam sesiza singura progresul obtinut uitandu-ma luna de luna cum creste punctajul.........de la 56 am ajuns sa iau 75 la reading...........un progres enorm la care am ajuns cu ajutorul acestor oameni deosebiti.
Asa ca sfatul meu e sa vizitati www.edventure.ro sau www.easyenglish.ro
kudika026029
Postat pe 15 Iulie 2009 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castig/Workshop foto 1 De la: skyu_ro 8 Decembrie 2009 20:18
Dragoste? Sex? Dragoste & Sex?(workshop) 2 De la: pickard 17 Aprilie 2011 17:46
Cursuri after-work de Hairstyling 3 De la: ARISTOCRATA2012 6 Mai 2014 15:15
Cum ne facem viata frumoasa cand suntem tristi? 72 De la: Shhh 13 Februarie 2010 20:43
Curs de inspector resurse umane 13 De la: generash 23 Aprilie 2009 12:07