Setari Cookie-uri

Intrerupere de sarcina cu un singur comprimat

Buna. Imi poti spune si mie numele acestui doctor si unde il gasesc? As avea nevoie urgent. Te roog!!!
Multumesc,
Miruna
kudika486422
Postat pe 17 Decembrie 2011 14:11
De la: , la data 2008-09-08 12:10:02Primul cabinet medical din Romania care ofera intrerupere de sarcina medicamentos(cu un singur comprimat).
Calea Victoriei 142-148, Bucuresti
tel. 021 31 31 436
pret: 300 lei(in acest pret este inclus tot tratamentul)


Ma intreb oare cum veti sta la judecata in fata judecatorului
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 21:12
M-a intristat foarte mult acest topic. Eu sunt impotriva avortului, n-am facut niciodata vreunul si nici nu doresc sa fac vreodata asa ceva. Parerea mea este ca lucrurile ar fi cu mult mai simple, daca toata lumea ar intelege ca daca iei anticonceptionale sau barbatul s-ar proteja cu prezervativ, n-ar mai ajunge sa plateasca niste fiinte nevinovate pentru prostia si inconstienta unora dintre noi, carora li se spune, cica, "oameni maturi si responsabili". Nu vreau sa judec pe nimeni, insa ma doare sufletul cand ma gandesc la copilasii aceia care au devenit ingeri cu aripi frante inainte de a-si cunoaste parintii...

Sa auzi tu inimioara copilasului batand si cu toate acestea sa te decizi sa-l avortezi, lucrul asta m-a infiorat cand l-am citit...
franziska_eu
Postat pe 16 Ianuarie 2012 04:18
Ohhh nu as putea vorbi cu atata seninatate despre acest subiect !!! acest topic mi-a ridicat parul pe mine efectiv
Marryzza
Postat pe 28 Ianuarie 2012 13:22
nu mai crede totul...multe subiecte sunt deschise de kudika la misto...
FAT___FRUMOS_
Postat pe 28 Ianuarie 2012 13:24
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-01 19:36:43
De la: marco918, la data 2012-02-01 19:15:53... incredibil ... 2012 ... si unii vor sa mai fie numit oameni , femei sau ... mame !!!??? ... de curiozitate ... ce ati facut cu copilashul dupa ce s-a desprins amaritul din voi ? ... l-ati bagat macar putin in oala de supa ? ... sa dea gust de carne macar ca banuiesc ca saracia v-a ''fortat'' ... zimbea ... sau chimicalele l-au facut varza ... SARACII COPII NEVINOVATI ... ce vina au avut sa aiba niste ''mame'' care se iubesc prea mult pe ele ... in romania toti au pretentii dar nu respecta cel mai elementar drept al copiilor lor ... cel la VIATA ... saracii bebelushi ...


Asa este - ai perfecta dretate ...tocmai ma uitam la observator pe antena 1 si am vazut lipsa de supraveghiere a copiilor prin spitale - lipsa de asistenti ...mai nou nu doar ca mamele sunt iresponsabile insa si in instituti publice sau in crese nu se mai acorda atentia necesara copiilor...vai de iei bebelusi...



Nikole,declinul unei societati,indiferent de ce natura ar fi acesta,este declansat de degradarea totala a individului in sine si a structurii particularizate,in care acesta se dezvolta!!Deci ,sa nu te mire ceea ce auzi sau vezi in cadrul societatii contemporane!!Nu exista nicio forma de interes pentru crearea si dezvoltarea unui planning natonal,privind demografia!Ceea ce ai vazut pe canalul Tv,nu este decat rezultatul haosului creat tocmai de cei indrituiti sa dea viata vietii!!!Niciun sistem educational,nu va functiona la parametrii doriti,daca cei ce il formeaza sunt fara de constiinta, respect si iubire fata de semeni!Parerea mea!!!!
MissRainbow
Postat pe 1 Februarie 2012 19:52
De la: marco918, la data 2012-02-01 19:15:53... incredibil ... 2012 ... si unii vor sa mai fie numit oameni , femei sau ... mame !!!??? ... de curiozitate ... ce ati facut cu copilashul dupa ce s-a desprins amaritul din voi ? ... l-ati bagat macar putin in oala de supa ? ... sa dea gust de carne macar ca banuiesc ca saracia v-a ''fortat'' ... zimbea ... sau chimicalele l-au facut varza ... SARACII COPII NEVINOVATI ... ce vina au avut sa aiba niste ''mame'' care se iubesc prea mult pe ele ... in romania toti au pretentii dar nu respecta cel mai elementar drept al copiilor lor ... cel la VIATA ... saracii bebelushi ...

pai daca nu au venit la timpul lor.... asta e
Zed_Sly
Postat pe 6 Februarie 2012 21:01
intreruperea de sarcina fiind permisa pana la 14 saptamani. In zilele noastre, chiuretajul a devenit o procedura de rutina si este considerat a fi destul de sigur in unitatile sanitare
La spital mi-i s-a spus ca pretul este de 200 ron.Nu sunt sigura daca nu ar trebui sa fie gratuit conform legii.
Deci nu vad de ce as da 300 ron pe un medicament!
Charma
Postat pe 22 Februarie 2012 18:07
Asa, frumos din partea unora dintre noi...aruncam cu pietre in tot ce-i putred in aceasta societate care este creata de noi insine...da de noi...noi acceptam totul cu seninatate si apoi aruncam cu pietre...cine-i neprihanit sa arunce primul....ma rog cred ca filozofez prea mult si deja strica...dar nu pot sa nu ma indoiesc de asa "zisele lucruri imorale" pe care unii sau unele le-au facut sau nu.
Vipassana
Postat pe 22 Februarie 2012 18:19
avortul ar trebui interzis! permis doar in cazuri exceptionale, de exemplu sarcina este cu probleme.

eu sunt un tanar adult, iubita mea a ramas insarcinata. eu desi imi doresc copilul, ea considera un avort, ori chirurgical, ori medicamentos.

nu sunt de acord cu expulzarea unei vieti.
RazvaNICE
Postat pe 14 Martie 2012 11:55
De la: Vipassana, la data 2012-02-22 18:19:56Asa, frumos din partea unora dintre noi...aruncam cu pietre in tot ce-i putred in aceasta societate care este creata de noi insine...da de noi...noi acceptam totul cu seninatate si apoi aruncam cu pietre...cine-i neprihanit sa arunce primul....ma rog cred ca filozofez prea mult si deja strica...dar nu pot sa nu ma indoiesc de asa "zisele lucruri imorale" pe care unii sau unele le-au facut sau nu.


Eu una nu sunt de acord cu multe lucruri care se intampla in societate, iar unul dintre aceste lucruri este avortul. Atata timp cat exista "n" mijloace de protectie sexuala contra unei sarcini nedorite si acces nelimitat la informatii pe tema aceasta, avortul nici nu ar mai trebui luat in considerare, decat in cazurile in care fatul e grav bolnav atat, insa nu lucrurile nu stau deloc asa. Avortul e privit de catre foarte multe persoane, in continuare, ca o metoda de scapare de o sarcina nedorita, desi ar fi putut sa se protejeze contra acelei sarcini.

Nu sunt nici eu si nici altii autorii avorturilor, nu suntem noi creatorii altor atrocitati comise in societate, si cu toate astea suntem multi dintre noi blamati la gramada impreuna cu cei ale caror fapte le dezaprobam.

Am si eu pacate mele ca orice om, dar printre ele nu se numara avortul.
franziska_eu
Postat pe 14 Martie 2012 18:57
De la: RazvaNICE, la data 2012-03-14 11:55:21avortul ar trebui interzis! permis doar in cazuri exceptionale, de exemplu sarcina este cu probleme.

eu sunt un tanar adult, iubita mea a ramas insarcinata. eu desi imi doresc copilul, ea considera un avort, ori chirurgical, ori medicamentos.

nu sunt de acord cu expulzarea unei vieti.


Desi esti mai tanar cu ceva ani decat mine, gandesti foarte matur! Felicitari!
franziska_eu
Postat pe 14 Martie 2012 18:59
buna
am facut si eu avort medicamentos cu cytotec acum 4 zile. aveam 4 saptamani de sarcina. am luat trei pastile la 7 seara si am inceput sa sangerez la 4 dimineata. nu am avut dureri mari ci doar ca cele de la mestruatie. inca mai sangerez si elimin cheaguri de sange, dar nu excesiv, chiar mai putin ca atunci cand sunt la mestruatie. intrebarea mea este care din voi stie cate zile trebuie sa sangerezi sau mai bine zis daca e normal sa sangerezi mai multe zile. inca nu am fost la control.
kudika_16035
Postat pe 11 Septembrie 2012 00:26
Va rog frumos,se poate sa imi spuna cineva care a apelat la aceasta metoda de curand,luna aceasta,de exemplu, la dr.Kopp cat costa exact si ce cuprinde tot procedeul?(adica pastile,consultatie,controlul ulterior etc)
kudika_16153
Postat pe 12 Septembrie 2012 22:39
Buna,

Scriu pentru prima data pe acest forum pentru a impartasi experienta mea cu avortul medicamentos, in ideea ca aceste informatii vor fi de ajutor cuiva, candva in luarea unei decizii.
Eu am facut avortul in mai 2012, acum suntem in noiembrie. Am asteptat atat pentru a vorbi despre asta tocmai pentru a ma asigura ca totul este ok, si este.
Eu am ales Marie Stopes pentru ca au o experienta in domeniul intreruperilor si mi-am inchipuit ca neprofesionalismul i-ar costa scump avand in vedere ca asta e obiectul activitatii..
In toate cazurile, inteleg ca istoria pacientului, varsta femeii cat si varsta sarcinii sunt factori care influenteaza rezultatul. Prin urmare, tin sa mentionez ca in cazul meu, acesta era primul avort, am 26 de ani, fara probleme de sanatate, iar varsta sarcinii era de fix patru saptamani. Am stiut de foarte devreme pentru ca: 1. s-a rupt prezervativul fix in cea mai fertila zi a lunii, 2. am luat postinorul la peste 8 ore de la contactul sexual. Asa am invatat ca ovulul poate fi fecundat, in conditii ideale, in doar cateva ore. Prin urmare, pastilele de tipul postinorului au o eficienta minima daca sunt luate mai tarziu, in prospect nu scrie asa ceva, evident..
Revenind, in conditiile date, totul a decurs conform teoriei: am luat pastila (am luat si 2 pastile de ketonal, nu mai stiu daca inainte sau dupa) si in aprox. 5 ore am inceput sa sangerez un pic. Nu am avut dureri, nici macar ca la menstruatie, posibil sa fie fost efectul ketonalului. Am sangerat apoi cam 3-4 saptamani cu perioade de cateva zile de pauza,timp in care cred ca am fost la vreo 3 controale, dar totul era normal.
Cum nu am facut si un avort clasic, nu pot face o comparatie, ce pot spune este ca avortul medicamentos in sine nu este traumatizant, partea grea este doar frica, panica, stresul ca ar putea aparea complicatii imediate sau pe termen lung.

kudika_20999
Postat pe 12 Noiembrie 2012 21:08
as vrea sa incerc si eu acest medicament pt intreruperea sarcini dar nu stiu ce efecte poate sa aiba .,dak poate cineva sa imi spuna care a incercat metoda aceasta as fi recunoscatoare
kudika_28099
Postat pe 31 Ianuarie 2013 03:06
Buna,
Evitati clinica dr. Kopp. Am fost pacalita de acest doctor care mi-a facut pana la urma un CHIURETAJ. Pastila data de el nu a facut altceva decat sa imi dilateze colul uterin apoi pe motiv ca trebuie sa se "asigure" ca sarcina nu mai exista a spus "hai ca te rezolv". Urmare: CIURETAJ!!! Cand sotul meu a cerut explicatii a fost dat afara din clinica(!!!). Nu elibereaza chitanta. Nu da copie dupa xerox dupa actul pe care il semnezi.
De evitat!!!!
Toate detaliile le pot da personal sau in scris pe adresa asistenta.medicala@yahoo.com.
Va doresc succes si multa sanatate!
Si evitati clinica dr. Kopp.
kudika_28405
Postat pe 2 Februarie 2013 23:38
buna,am facut intrerupere de sarcina acum trei sapt, iar la o sapt dupa am avut contact sexual,dar eram sub influenta anticonceptionalelor,pe care am inceput sa le iau la 2 zile dupa avort. exista riscul de a ramane iar insarcinata? ma dor ovarele si spatele si acum la 3 sapt am sangerari maronii.Ce se intampla????
kudika_28392
Postat pe 2 Februarie 2013 23:52
Daca v-ati gandit cumva sa faceti intrerupere de sarcina, va rog din tot sufletul si toata inima, nu faceti acest lucru !
Inima copilului incepe sa bata de la 2-3 saptamani, iar la 3 luni deja e format ca trup in intregime.
Daca nu aveti frica de Dumnezeu, macar aveti mila si dragoste fata de acel copilas micut.

Daca totusi nu vreti sa-l aveti, e infinit mai bine sa-l nasteti si sa-l dati cuiva, oriunde si oricui vreti, numai sa-l lasati viu.
Sunt multe manastiri unde se cresc copii orfani, bolnavi, abandonati. Astea sunt pe care le stiu eu, cel putin:

http://www.crestinortodox.ro/biserica-lume/manastirea-banceni-ucraina-67466.html
http://www.youtube.com/watch?v=FkZwPgirvv8
http://www.valeaplopului.com/

Sunt gata sa ajut cu bani ca sa fie transportat copilul oriunde in Romania, numai lasati-l sa fie viu. Daca aveti nevoie de ajutor scrieti-mi pe tileavitali@yahoo.com sau sunati-ma la 0753 210 210, ma cheama Vitalie, sunt gata sa va ajut in orice oras nu v-ati gasi.
kudika_29617
Postat pe 16 Februarie 2013 01:22
eu am facut asta..am facut o intrerupere de sarcina cu comprimat..in Germania..sarcina trebuie sa fie pana la 8 saptamani..dar nu te.as sfatui..ai niste dureri groaznice..ca la nastere..durerile incep cu 1 ora ininte de a incepe sangerarile..cel putzin la mine asa a fost..e groaznic..
dany_papusika
Postat pe 16 Februarie 2013 01:33
nu inteleg de ce intervin unii¨necunoscatori¨sa-si dea cu parerea,sa critice si sa jicneasca.motivele pentru care o mama alege avortul pot fi multiple,am 2 copii si un avort,sunt nevoita sa mai fac un avort.primul avort este intre cei doi copii,nu l-am putut tine deoarece sarcina era toxica,ma tinea numai in pat si celalalt copil de numai 2 ani murea de foame langa mine.acum am 2 copii 6 si 3 ani si iar insarcinata,la fel de rau,azi nu am gatit nimic,frigiderul un-l pot deschide,dorm 20 ore din 24,nu am spalat,nu am calcat,din ce in ce mai rau...mentionez ca toate srcinile de pana acum au fost la fel,inclusiv la cei doi copiii nascuti.
sunt capabila sa infiez 10 dar nu mai am curaj sa tin o sarcina:10 kg pierdute,5 luni fara sa ma ridic din pat,1 iaurt max pe zi,copii pedepsiti 5 luni de stat in casa,intru in depresi sigur de data asta.nu stiu ce solutie sa aleg...de 3 luni se vorbeste in casa de a adopta un copil si acum vine al meu si un-l accept...poate sunt greu de inteles dar nu stiu daca voi avea puterea sa merg pana la capat.
kudika_933939
Postat pe 10 Septembrie 2013 00:51
De la: kudika_933939, la data 2013-09-10 00:51:13nu inteleg de ce intervin unii¨necunoscatori¨sa-si dea cu parerea,sa critice si sa jicneasca.motivele pentru care o mama alege avortul pot fi multiple,am 2 copii si un avort,sunt nevoita sa mai fac un avort.primul avort este intre cei doi copii,nu l-am putut tine deoarece sarcina era toxica,ma tinea numai in pat si celalalt copil de numai 2 ani murea de foame langa mine.acum am 2 copii 6 si 3 ani si iar insarcinata,la fel de rau,azi nu am gatit nimic,frigiderul un-l pot deschide,dorm 20 ore din 24,nu am spalat,nu am calcat,din ce in ce mai rau...mentionez ca toate srcinile de pana acum au fost la fel,inclusiv la cei doi copiii nascuti.
sunt capabila sa infiez 10 dar nu mai am curaj sa tin o sarcina:10 kg pierdute,5 luni fara sa ma ridic din pat,1 iaurt max pe zi,copii pedepsiti 5 luni de stat in casa,intru in depresi sigur de data asta.nu stiu ce solutie sa aleg...de 3 luni se vorbeste in casa de a adopta un copil si acum vine al meu si un-l accept...poate sunt greu de inteles dar nu stiu daca voi avea puterea sa merg pana la capat.

nu cred ca poate spune cineva ca te intelege, pt ca nu f multe persoane trec prin ce treci tu, cred ca este foarte dificil si complicat, oricum banuiesc ca a existat un medic care ti-a spus care sunt riscurile in cazul in care ai ramane insarcinata, cred ca aceste lucruri le puteai preveni...
yumy
Postat pe 10 Septembrie 2013 12:35
De la: kudika_933939, la data 2013-09-10 00:51:13nu inteleg de ce intervin unii¨necunoscatori¨sa-si dea cu parerea,sa critice si sa jicneasca.motivele pentru care o mama alege avortul pot fi multiple,am 2 copii si un avort,sunt nevoita sa mai fac un avort.primul avort este intre cei doi copii,nu l-am putut tine deoarece sarcina era toxica,ma tinea numai in pat si celalalt copil de numai 2 ani murea de foame langa mine.acum am 2 copii 6 si 3 ani si iar insarcinata,la fel de rau,azi nu am gatit nimic,frigiderul un-l pot deschide,dorm 20 ore din 24,nu am spalat,nu am calcat,din ce in ce mai rau...mentionez ca toate srcinile de pana acum au fost la fel,inclusiv la cei doi copiii nascuti.
sunt capabila sa infiez 10 dar nu mai am curaj sa tin o sarcina:10 kg pierdute,5 luni fara sa ma ridic din pat,1 iaurt max pe zi,copii pedepsiti 5 luni de stat in casa,intru in depresi sigur de data asta.nu stiu ce solutie sa aleg...de 3 luni se vorbeste in casa de a adopta un copil si acum vine al meu si un-l accept...poate sunt greu de inteles dar nu stiu daca voi avea puterea sa merg pana la capat.



Dar de contraceptie nu ai auzit?
kudika226898
Postat pe 10 Septembrie 2013 16:30
Asta nu este clinica doctorului Josef Kopp? Doamne fereste!!! Am urmarit cazul odios la TV: o femeie se plangea ca a macelarit-o acest ginecolog si parea destul de traumatizata. Eu, una, nu m-as risca sa ma duc acolo. Fiecare face exact ce doreste, dar inainte de a face pasul asta m-as documenta cu privire la doctor, cabinet etc. Aveti grija, fetelor!
cuba_libre
Postat pe 10 Septembrie 2013 18:21
buna..ma numesc elena..sunt in anglia de 4 luni..in intervalul acesta am inceput munk...si surpriza dupa 3 luni cu iubitul meu am constatat k sunt insarcinata... m am gandit cateva zile...nu pot sa am un copil acum.mentionez k sunt la prima sarcina..el isi dorea f mult copilul..i am zis k nu sunt pregatita ink...aici e f scump un avort..500 de lire..asa k am kutat pe internet si am comandat misoprostol...am gasit doar pe un site din india.in fine dupa 11 zile mi au venit prin posta..100 de dolari...am luat 4 capsule de 100 mg fiekre...dupa 4 ore ink 4....am inceput sa am dureri si crampe f puternice..in seara aceea nu am putut dormi din kuza durerilor..luand f multe calmante.a 2 zi am sangerat normal..a zi la fell.i credeam k sunt norocoasa si am scapat de dureri...a 4 zi m am trezit cu dureri groaznice...am sangerat abundent 3 zile....nu ma mai puteam controla,a 5 zi am chemat ambulanta...la spital mi au confirmat ca am o pierdere de sarcina...mi au luat analize de sange..sarcina a avut 6 sapt...deja au trecut 9 zile..de fiekre data cand urinez ma doare..nu am ifectii..dar doctorul mi a zis sa ma intorc peste o sapt la control...regret nespus ce am facut!!!dar poate voi ma itelegeti cele kre ati trecut prin asta...va dau un sfat..protejati va..si nu folositi misoprostol niciodata..pentru mine a f0st si este o experienta f dureroasa..
kudika_938248
Postat pe 18 Octombrie 2013 15:46
buna,

inainte de a intrerupe o sarcina, va rog sa luati in calcul si urmatoarele riscuri :

http://www.youtube.com/watch?v=-opvva6H3J4
mami_te_iubesc
Postat pe 20 Octombrie 2013 20:27
De la: kudika_933939, la data 2013-09-10 00:51:13nu inteleg de ce intervin unii¨necunoscatori¨sa-si dea cu parerea,sa critice si sa jicneasca.motivele pentru care o mama alege avortul pot fi multiple,am 2 copii si un avort,sunt nevoita sa mai fac un avort.primul avort este intre cei doi copii,nu l-am putut tine deoarece sarcina era toxica,ma tinea numai in pat si celalalt copil de numai 2 ani murea de foame langa mine.acum am 2 copii 6 si 3 ani si iar insarcinata,la fel de rau,azi nu am gatit nimic,frigiderul un-l pot deschide,dorm 20 ore din 24,nu am spalat,nu am calcat,din ce in ce mai rau...mentionez ca toate srcinile de pana acum au fost la fel,inclusiv la cei doi copiii nascuti.
sunt capabila sa infiez 10 dar nu mai am curaj sa tin o sarcina:10 kg pierdute,5 luni fara sa ma ridic din pat,1 iaurt max pe zi,copii pedepsiti 5 luni de stat in casa,intru in depresi sigur de data asta.nu stiu ce solutie sa aleg...de 3 luni se vorbeste in casa de a adopta un copil si acum vine al meu si un-l accept...poate sunt greu de inteles dar nu stiu daca voi avea puterea sa merg pana la capat.


Atunci de ce nu te protejezi contra unei sarcini nedorite? Daca te simti apta sa te culci cu sotul tau, nu te simti in stare sa mergi la ginecolog si sa alegi un mijloc de contraceptie?

Scuza-ma, dar tu esti cea care nu stie ce vorbeste, din moment ce lauzi avortul si-i gasesti scuze...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 22 Octombrie 2013 13:26
De la: Viorica_Vio, la data 2013-10-22 13:26:15
De la: kudika_933939, la data 2013-09-10 00:51:13nu inteleg de ce intervin unii¨necunoscatori¨sa-si dea cu parerea,sa critice si sa jicneasca.motivele pentru care o mama alege avortul pot fi multiple,am 2 copii si un avort,sunt nevoita sa mai fac un avort.primul avort este intre cei doi copii,nu l-am putut tine deoarece sarcina era toxica,ma tinea numai in pat si celalalt copil de numai 2 ani murea de foame langa mine.acum am 2 copii 6 si 3 ani si iar insarcinata,la fel de rau,azi nu am gatit nimic,frigiderul un-l pot deschide,dorm 20 ore din 24,nu am spalat,nu am calcat,din ce in ce mai rau...mentionez ca toate srcinile de pana acum au fost la fel,inclusiv la cei doi copiii nascuti.
sunt capabila sa infiez 10 dar nu mai am curaj sa tin o sarcina:10 kg pierdute,5 luni fara sa ma ridic din pat,1 iaurt max pe zi,copii pedepsiti 5 luni de stat in casa,intru in depresi sigur de data asta.nu stiu ce solutie sa aleg...de 3 luni se vorbeste in casa de a adopta un copil si acum vine al meu si un-l accept...poate sunt greu de inteles dar nu stiu daca voi avea puterea sa merg pana la capat.


Atunci de ce nu te protejezi contra unei sarcini nedorite? Daca te simti apta sa te culci cu sotul tau, nu te simti in stare sa mergi la ginecolog si sa alegi un mijloc de contraceptie?

Scuza-ma, dar tu esti cea care nu stie ce vorbeste, din moment ce lauzi avortul si-i gasesti scuze...





Avorturi se fac si prin pastilele contraceptive :
http://www.trilulilu.ro/muzica-traditionala/dr-christa-todea-gross-contraceptivele-sunt-avorti
mami_te_iubesc
Postat pe 22 Octombrie 2013 22:31
buna.am facut si eu un avort medicamentos acum 3 ani. si as vrea sa stiu daca merg la un ecograf se poate vedea ca am avut o sarcina / avort?
kudika472074
Postat pe 17 Noiembrie 2013 21:33
De la: kudika472074, la data 2013-11-17 21:33:12buna.am facut si eu un avort medicamentos acum 3 ani. si as vrea sa stiu daca merg la un ecograf se poate vedea ca am avut o sarcina / avort?
si timp de 3 ani nu ai fost la un control ginecologic ? Pacat , cum va jucati cu sanatatea voastra cand sunt atatea metode contraceptive pt a nu ajunge in situatia de-a apela la avort
kudika_933021
Postat pe 17 Noiembrie 2013 21:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
topic impotriva utilizatoarei LOURDESS 28 De la: FRANNNCE 4 Iunie 2009 10:02
Ce putem face cu femeile care incearca sa ne strice relatia cu persoana iubita? 34 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:12
avortul - crima? 463 De la: Josie 18 Iulie 2013 09:48
offf 33 De la: kudika482221 20 Iulie 2012 09:44
am si eu nevoie de un sfat... 296 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:46