Setari Cookie-uri

CE SE POATE FACE , PTR CA O FEMEIE SA FIE INCURAJATA SA POATA PASTRA SARCINA?

CE SE POATE FACE , PTR CA O FEMEIE SA FIE INCURAJATA SA POATA PASTRA SARCINA?

Cum sa incurajezi in ziua de azi o femeia sa pastreze o sarcina , cind in ziua de azi merg numai toate pe dos?
Legea e, sa ai 12 luni consecutive de munca ca sa ei banii ptr copil cei 8 mil.....dar.........un loc de munca in ziua de azi nu mai gasesti stabil ,cred ca sa ajuns la 80 % in special ptr tineret .Acum e dute vino . TRAIM INSPAIMINTATE CU GINDUL, CE II OFERIM COPILULUI DACA IL PASTRAM. Asta ptr ca cine a dat legea asta absurda , nu are minte si in special credinta . TREBUIE SCHIMBATA NEAPARAT LEGEA ASTA , ASA CUM ERA ACUM CITIVA ANI ....DACA AVEAI 6 LUNI LUCRATE LUAI BANII PTR COPIL....SA FACEM CEVA PTR DUMNEZEU SI COPII , SA VADA TOTI LUMINA ZILEI , PTR CA TOTI SINT VIETI DIN PRIMA ZI ,IN BURTA MAMEI.
EU as zice sa ne unim toate femeile insarcinate sau care o sa vor sa fie ....sa facem ceva ......un fel de greva pe acest site .Dati mesaje de genul, din prieten in prieten .Poate se ajunge sa vada, sa citeasca si cei care fac aceasta lege , ca si ei pot fi in situatia noastra, copii lor , rudele lor etc.
Ce poate fi mai frumos , sa cresti un copil linistita din toate punctele de vedere. DUMNEZEU S-AR BUCURA SA VADA CA NE AJUTAM . DOAMNE AJUTA .
powere_of_love9
Postat pe 8 Septembrie 2008 22:56
Am mai auzit idei constructive...dar asta ma depaseste !
Sabrina_Nede
Postat pe 8 Septembrie 2008 23:14
Pai Sabrina tu nu te gandesti sa faci vreodat vreun copil? Si spune-mi sincer daca te-ai descurca cu 8 mil sa hranesti copilul, pampersi si apoi sa mai si traiesti. E stupid ca suma asta e asa mica, inainte era 75% din salariu ceea ce mai era acceptabil.
In conditiile astea chiar nu iti mai vine sa faci un copil ca te temi ca o sa moara de foame :((
lore27
Postat pe 9 Septembrie 2008 01:28
Nu cred ca o femeie/un cuplu sta sa se gandeasca la suma indemnizatiei atunci cand hotarasc ca vor sa aibe un copil !


Postat pe 9 Septembrie 2008 02:13
Crede-ma ca se gandeste
lore27
Postat pe 9 Septembrie 2008 16:13
De la: bogdanu, la data 2008-09-09 02:13:10Nu cred ca o femeie/un cuplu sta sa se gandeasca la suma indemnizatiei atunci cand hotarasc ca vor sa aibe un copil !



Tu iti dai seama ce spui tu , chiar si cei care au bani se gindesc , multi sint zgirciti , dar in fine nu aste era ideea.
Citeste atent ce SCRISESEM, cum ai putea sa cresti un copil sau 2 etc cu un singur salar si sa nu ai ajutor de la nimeni din toate pct de vedere? MAI GINDESTETE.
powere_of_love9
Postat pe 10 Septembrie 2008 09:28
De la: lore27, la data 2008-09-09 16:13:32Crede-ma ca se gandeste


DE CE SPUI ASTA , FACI PARTE DIN EI? DACA S-AR GINDI AR FAACE CEVA. OF
powere_of_love9
Postat pe 10 Septembrie 2008 09:29
fara a parea deplasata...dar totusi asta tine de o legislatie nu de o greva a femeilor insarcinate....
si ma alatur sabinei si spun ca ideea ma depaseste in sensul ca pe langa faptul de a fii insarcinata o greva nu m-ar ajuta pe mie personal cu nimic(a nu se intelege ca sunt insarcinata...ci doar ca exemplu).
luarea de pozitie nu se face pe un site...
si intr-adevar chiar daca te gandesti la ce anume ii vei oferi copilului in viitor,nu cred ca indemnizatia de la stat ajuta prea mult.
si apoi chestia cu 75% din salariu...ia mai gandeste-te putin lore daca ai pe cartea de munca salariu minim pe economie ....ce anume faci????

asta e parerea mea evident,schimbarea incepe in mom in care o femeie sau un cuplu hotaraste sa pastreze un copil.
nu incepe cu o greva ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Septembrie 2008 14:25
buna!trebuie in primul rand sa ne gindim ca dak si noi la randul nostru eram ucise in pantece,este o minune sa nasti un copil si o mare binecuvantare de la Dumnezeu,si acei copii vor sa vada lumina zilei asa cum am vazut-o si noi si sa se bucure asa cum ne bucuram si noi
stim ca este foarte greu pentru unele familii care au un trai foarte greu dar sa nu incetam sa ne gandim ca acolo sus este cineva care are grija de toti ingerii care se nasc , ganditi-va foarte bine inainte de a va duce la doctor pentru a omora un inger,ganditi-va ca din acel om poate iesi ceva mare si lasati-l sa traiasca sa nu-l aveti pe constiinta
bkkl
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:51
Eu personal ma voi decide sa fac un copil cand, impreuna cu sotul meu vom avea un venit sigur si un serviciu stabil care ne va permite sa crestem copilul.

Consider ca daca e in perioada aceea 6 luni intr`un loc 2 in altul nu este inca decisa ce vrea de la viatza si ar trebuii sa fie stapana pe situatie daca vrea sa isi asume responsabilitatile de mama.

Poti creste un copil cu 0 % venit ...e decizia ta ! Dar sa nu ai pretentii sa duca o viata buna.

Daca statul ar oferi mai multi bani..s`ar inmulti lumea de plozi, multi dintre ei fiind vai de capul lor, pt ca sunt oameni care fac copii doar pentru acei bani de la stat, in nici un caz pentru a creste copii....

Iar sfatul meu pentru fata , este sa isi gaseasca un loc de munca stabil si sa astepte pana cand va considera ca e capabila sa ofere copilului o viatza decenta fara bani de la stat. ( banii aceia fiind un bonus pentru copil)
Sabrina_Nede
Postat pe 11 Septembrie 2008 17:18
De la: Sabrina_Nede, la data 2008-09-11 17:18:48Eu personal ma voi decide sa fac un copil cand, impreuna cu sotul meu vom avea un venit sigur si un serviciu stabil care ne va permite sa crestem copilul.

Consider ca daca e in perioada aceea 6 luni intr`un loc 2 in altul nu este inca decisa ce vrea de la viatza si ar trebuii sa fie stapana pe situatie daca vrea sa isi asume responsabilitatile de mama.

Poti creste un copil cu 0 % venit ...e decizia ta ! Dar sa nu ai pretentii sa duca o viata buna.

Daca statul ar oferi mai multi bani..s`ar inmulti lumea de plozi, multi dintre ei fiind vai de capul lor, pt ca sunt oameni care fac copii doar pentru acei bani de la stat, in nici un caz pentru a creste copii....

Iar sfatul meu pentru fata , este sa isi gaseasca un loc de munca
stabil si sa astepte pana cand va considera ca e capabila sa ofere copilului o viatza decenta fara bani de la stat. ( banii aceia fiind un bonus pentru copil)


Cit e de usor sa scri asa cum gindesti tu , fiecare are cite o idee in functie de fiecare ma refer in mai multe pct de vedere ......fiecare vrea sa-si programeze a face un copil , e gresit sa sti ......dumnezeu poate sa ti-l dea sau nu ........problema e ca poti ramine exact cind nu te astepti , doar atunci sansele sint mai mari .Nu-i asa ca nu te-ai gindit? Daca vei ramine atunci cind nu ai un loc de munca si nu ai ajutor de nicaeri , ce faci , avort??? HIMMMMMMMM.......POTI SA ZICI CA ESTI TERMINATA ...FARA SUPARARE........
Cine face copii ptr banii aia ...mi se pare normal ptr ca are cu ce sa-l creasca , deabia mai departe e problema lor ce fac . Cel mai inportant e sa faci copilul daca ai ramas insarcinata.ASTA E SFINT ZIS . Trebuie sa fie clar ptr toata lumea .
Ms ptr sfat dar nu e bun deloc.Sint multe de zis , dar fiecare trebuie sa gindeasca . NU E NEVOIE SA-MI RASPUNZI .
powere_of_love9
Postat pe 11 Septembrie 2008 18:51
Dragutz`o calmeazate ..respira incet si relaxeaza`te :)))

MAre iti este gradina Doamne !

Pai in primul rand era un sfat, si era punctul meu de vedere prin care nu am facut pe absolut nimeni TERMINAT sau inceput .

Cand nu esti de acord cu un sfat, si nu ai aceeasi parere ca a mea ..nu inseamna ca eu sunt cea terminata si tu cea desteapta considerand ca daca ai alta idee , a ta este cea buna !

Dar daca esti asa recalcitranta si nu vrei sa vezi decat partea proasta a lucrurilor...you are the best darling !
Sabrina_Nede
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:00
Voi ati inteles totul gresit.Domnisoara care a deschis topicul nu vrea sfaturi sau pareri.Cele pe care le are deja sunt "cele bune si reale pt ea".Tot ceea ce vrea ea e sa se uneasca femeile gravide intr-un fel de greva pt ca sa se primeasca banii aceia.Si unde te poate auzi mai multa lume?Pe forum.Poate cineva da si mesajul mai departe si poate cine stie...intr-o zi se va da si o lege care sa ajute femeile aflate in aceeasi situatie.Nu e usor sa ai un copil...e adevarat si din pacate nu poi sa il cresti doar cu "multa dragoste"..Multa bafta.

P.S.Nu vreau sa fiu Gigi contra,nu ma intelegeti gresit!
sweetpink
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:36
haahaha
:))
Nu vedeti ca in tara asta de mizerie...pe buna dreptate de mizerie, isi merita numele pe deplin ?

Ma uitam pe acasaTv si am ramas masca cand am vazut cum un copil a fost ciopartit si nimeni nu facea nimic..nimeni nu e vinovat si nimeni nu isi asuma vreo raspundere..si acest caz e la tv ! il stie o lumea intreaga..ce putem sa facem noi ???

Cand noua nu ne sunt citite nici macar mailurile care le trimitem sa se opreasca odata nebunia asta cu 102083923 de conturi si alte prostii..

Life is a biatch !
Sabrina_Nede
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:48
Eh...nu e dracul chiar asa de negru...desi cum ziceau "poetii" de parazitii intr-o piesa celebra deja in Romania "viata iasa din... dar se duce pe...."
Oameni bolnavi exista peste tt in lume,nu doar la noi,doar ca stirile de la ora 5 iti dau senzatia ca ... doar in Romaia e iadul pe pamant.Se intampla multe nimicuri si din pacate prea multi oameni care ar trebui bagati in camasi de forta umbla liberi pe strada...
sweetpink
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:53
De la: Sabrina_Nede, la data 2008-09-11 19:48:12haahaha
:))
Nu vedeti ca in tara asta de mizerie...pe buna dreptate de mizerie, isi merita numele pe deplin ?

Ma uitam pe acasaTv si am ramas masca cand am vazut cum un copil a fost ciopartit si nimeni nu facea nimic..nimeni nu e vinovat si nimeni nu isi asuma vreo raspundere..si acest caz e la tv ! il stie o lumea intreaga..ce putem sa facem noi ???

Cand noua nu ne sunt citite nici macar mailurile care le trimitem sa se opreasca odata nebunia asta cu 102083923 de conturi si alte prostii..

Life is a biatch !



Daca te uiti la AcasaTv...
lore27
Postat pe 11 Septembrie 2008 23:29
De la: io_me_sicumine, la data 2008-09-10 14:25:43
si apoi chestia cu 75% din salariu...ia mai gandeste-te putin lore daca ai pe cartea de munca salariu minim pe economie ....ce anume faci????/quote]


In momentul ala nu prea cred ca ai curaj sa faci un copil.
Dar sa luam cazul urmator: tu esti o femeie care castiga binisor, si te trezesti cu cei 8 milioane si un copil de crescut.

Sabrina ai spus ca sa-si gaseasca o slujba buna si dupa aia sa faca bebe. pai tot la aia 8 milioane ajungi. (Si daca te gandesti ca starngi inainte de bebe, pai ar trebui sa strangi cam multisor, ca un bebe e scump)

PS: nu am nimic de a face cu vreo greva, doar ca mi se pare tare mica aceasta indemnizatie. Asta e parerea mea.
lore27
Postat pe 11 Septembrie 2008 23:36
De la: Sabrina_Nede, la data 2008-09-11 19:00:59Dragutz`o calmeazate ..respira incet si relaxeaza`te :)))

MAre iti este gradina Doamne !

Pai in primul rand era un sfat, si era punctul meu de vedere prin care nu am facut pe absolut nimeni TERMINAT sau inceput .

Cand nu esti de acord cu un sfat, si nu ai aceeasi parere ca a mea ..nu inseamna ca eu sunt cea terminata si tu cea desteapta considerand ca daca ai alta idee , a ta este cea buna !

Dar daca esti asa recalcitranta si nu vrei sa vezi decat partea proasta a lucrurilor...you are the best darling !


sau poate e invers , ....
stiu ca e doar un sfat , stiu ca fiecare are o idee diferita . nu te-am facut pe tine personal terminata ........sti cum e , vb vine ......dar macar asta e realitatea si trebuie sa o suporte fiecare daca face greseala ....ca doar nu o sa-ti zica dumnezeu .....sti , hai ca te iert pina la urma....nu f gresit .in fata lui esti un suflet pierdut ( terminata ) asa se mai zice .SPER CA MAI INTELES.
In ziua de azi trebuie sa vezi mai intii partea cea rea , ca asa e lumea , greu o mai scoti pina la capat.
Cind am primit sfatul tau ........narmal ca ma deranjeaza cind vad cum gindesc unele pers fara sa se mai gindeasca si la alte situatii, de vb e usor de vb ........sa tot vb asta stie multe lume .Nu iti spun cu rautate , ci cu dreptate si realitate .Aduti aminte , un sfint cind iti da un sfat , ti-l da cu asprime dar cu bunatate .oare de ce? exact ceea ce-ti spuneam.
powere_of_love9
Postat pe 14 Septembrie 2008 15:46
De la: powere_of_love9, la data 2008-09-08 22:56:44CE SE POATE FACE , PTR CA O FEMEIE SA FIE INCURAJATA SA POATA PASTRA SARCINA?

Cum sa incurajezi in ziua de azi o femeia sa pastreze o sarcina , cind in ziua de azi merg numai toate pe dos?
Legea e, sa ai 12 luni consecutive de munca ca sa ei banii ptr copil cei 8 mil.....dar.........un loc de munca in ziua de azi nu mai gasesti stabil ,cred ca sa ajuns la 80 % in special ptr tineret .Acum e dute vino . TRAIM INSPAIMINTATE CU GINDUL, CE II OFERIM COPILULUI DACA IL PASTRAM. Asta ptr ca cine a dat legea asta absurda , nu are minte si in special credinta . TREBUIE SCHIMBATA NEAPARAT LEGEA ASTA , ASA CUM ERA ACUM CITIVA ANI ....DACA AVEAI 6 LUNI LUCRATE LUAI BANII PTR COPIL....SA FACEM CEVA PTR DUMNEZEU SI COPII , SA VADA TOTI LUMINA ZILEI , PTR CA TOTI SINT VIETI DIN PRIMA ZI ,IN BURTA MAMEI.
EU as zice sa ne unim toate femeile insarcinate sau care o sa vor sa fie ....sa facem ceva ......un fel de greva pe acest site .Dati mesaje de genul, din prieten in prieten .Poate se ajunge sa vada, sa citeasca si cei care fac aceasta lege , ca si ei pot fi in situatia noastra, copii lor , rudele lor etc.
Ce poate fi mai frumos , sa cresti un copil linistita din toate punctele de vedere. DUMNEZEU S-AR BUCURA SA VADA CA NE AJUTAM . DOAMNE AJUTA .


AM CITIT MESAJELE PRIMITE ....
IN orice situatie ar fi o familie sau o femeie , un copil trebuie adus la viata daca este conceput , Sa sti ca mori si tot trebuie sa-l faci . ASTA VREA DUMNEZEU.
CEEA ce vreau eu de la voi si imi doresc , raspunsuri cu mai multa credinta , sint cele mai bune si intelepte. Ginditiva ca puteti fi si in alte situatii ( adica slabe). E un subiect f important vb de vieti omenesti a copiilor si chiar si noi .Fara credinta nu putem gindi ceea ce e bine , am observat din mesajele primite. E F DUREROS CE SE INTIMPLA.

"" ADEVARATA EXISTENTA INSEAMNA PARTICIPARE LA TUMULTUL VIETII UNANIME, PRIN COOPERARE SOCIALA, PRIN DRAGOSTE, PRINTR-O ACTIVITATE CE ARE RASFRINGERE ASUPRA SEMENILOR SUB FORME MULTIPLE: A EDUCATIEI DATA COPIILOR, A ACTIVITATII PROFESIONALE LA INFRUMUSETAREA SI PROPASIREA LUMII SAU COMUNITATII.""
"" Orice existenta omeneasca incepe cu o nazuinta catre absolut pe care viata, cu obstacolele ei nenumarate , o fringe, umilind-o fara crutare.""
"" Riul dragostei adevarate nu a curs niciodata lin, ea ne face sa ne pierdem odihna si pofta de mincare ""
"" Oricine va voi sa defineasca marele mister al existentei , va vedea ca el consista in inprospatarea continua a fondului si pastrarea formelor. Forme vechi de spitit, pururea noi.""
"" MULTI STIU TOTUL SI DESPRE EI NIMIC""
"" Virtutiile se refugiaza in clasa de mijloc, caci cea de sus e viciata de inbuibare, iar cea de jos de foame""
powere_of_love9
Postat pe 14 Septembrie 2008 16:57
ai mare dreptate un UN COPIL TREBUIE SA TRAIASCA
bkkl
Postat pe 15 Septembrie 2008 16:07
intradevar,indemnizatia de la stat este foarte mica ca sa poti creste un copil, nu iti ajunge nici de pampersi.poate si de aceea a scazut rata natalitatii. dar un copil este o bucurie la casa omului, ete suflet din sufletul tau....apropo, sa iti traiasca baiatul. este un frumos, ca si mama lui.....
oana1801
Postat pe 30 Septembrie 2008 19:57
Dincolo de aceste aspecte care le-ati enumerat actualmente avem o problema demografica, ... natalitatea ar trebui incurajata mai mult in Romania; global e o problema de crestere a populatiei insa nu si in romania; nu am o problema rasiala dar e la mintea cocosului ca rromi ne vor intrece in nr , ei fac cate 10 copii si-i trimit la cersit si furat, noi facem 1-2 si e deja prea mult.... PACAT....
edviga
Postat pe 2 Octombrie 2008 08:29
si inca ceva, ..ptr a aduce pe lume un copil parca niciodata nu ne simtim pregatite din n puncte de vedere.si apoi nimic nu e sigur ! nici partea finaciara, nimic ... asadar sa ne asiguram baza necesara si sa facem copilul mult dorit; prin educatie, atentie il putem creste armonios.
edviga
Postat pe 2 Octombrie 2008 11:09
De la: powere_of_love9, la data 2008-09-08 22:56:44CE SE POATE FACE , PTR CA O FEMEIE SA FIE INCURAJATA SA POATA PASTRA SARCINA?

Cum sa incurajezi in ziua de azi o femeia sa pastreze o sarcina , cind in ziua de azi merg numai toate pe dos?
Legea e, sa ai 12 luni consecutive de munca ca sa ei banii ptr copil cei 8 mil.....dar.........un loc de munca in ziua de azi nu mai gasesti stabil ,cred ca sa ajuns la 80 % in special ptr tineret .Acum e dute vino . TRAIM INSPAIMINTATE CU GINDUL, CE II OFERIM COPILULUI DACA IL PASTRAM. Asta ptr ca cine a dat legea asta absurda , nu are minte si in special credinta . TREBUIE SCHIMBATA NEAPARAT LEGEA ASTA , ASA CUM ERA ACUM CITIVA ANI ....DACA AVEAI 6 LUNI LUCRATE LUAI BANII PTR COPIL....SA FACEM CEVA PTR DUMNEZEU SI COPII , SA VADA TOTI LUMINA ZILEI , PTR CA TOTI SINT VIETI DIN PRIMA ZI ,IN BURTA MAMEI.
EU as zice sa ne unim toate femeile insarcinate sau care o sa vor sa fie ....sa facem ceva ......un fel de greva pe acest site .Dati mesaje de genul, din prieten in prieten .Poate se ajunge sa vada, sa citeasca si cei care fac aceasta lege , ca si ei pot fi in situatia noastra, copii lor , rudele lor etc.
Ce poate fi mai frumos , sa cresti un copil linistita din toate punctele de vedere. DUMNEZEU S-AR BUCURA SA VADA CA NE AJUTAM . DOAMNE AJUTA .



am nevoie de mai multe raspunsuri.......
powere_of_love9
Postat pe 16 Noiembrie 2008 16:30
am aflat ca sunt insarcinata,imi venea sa ies si sa urlu de fericire,simteam o bunatate si o dragosste imensa,aceasta senzatie a durat numai 4 saptamani atat mi-a lasat Bunul Dumnezeu sa vad cat de puternic si cat de creativ este!am mers la doctor si mi-a spus ca embrionul este mort si se afla la iesirea din uter si trebuie sa iau o pastila ca sa pot sa-l elimin, a fost groaznic cand am auzit si cand am vazut acea pastila,aveam dureri puternice si ma rugam sa ajung pana maine,am rezistat,am luat si pastila si am eliminat si embrionul, a fost tare trist cand am vazut ca nu mai am acel bebe.ma intrebam oare ce era fetita sau baiat cum arata?simteam ca s-a rupt ceva din mine ca ceva nu-mi apartine,,,cand am vazut acel saculet nu stiam ce sa fac cu el sa-l arunc sa-l ingrop ?imaginati-va era un simplu embrion nu era format acel copil,,,va spun ca m-am simtit groaznic,am plans mult,si ma intreb oare ce suflet are acea femeie care se duce sa-si avorteze propiul ei copil?cand vede ca sarcina evolueaza foarte bine,cand ii aude inima batand oare ce simte?ce suflet are?pastarti copilasii ca numai ei ne dau acea bunatate si dragostea din jurul nostru
bkkl
Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:43
Nu se pot face foarte multe. Trebuie doar ca femeia respectiva sa isid oreasca sa pastreze copilul. Uite, o prietena , anul trecut, a ramas insarcinata. A aflat cand era abia luna a 3a pt ca ii venise mesntruatia. A decis sa pastreze copilul, cu toate ca nu stia cum o sa le spuna parintilor, face parte dinmtr-o familie buna, era si studenta la finante la buget, o ducea bine...dar, s-a intamplat, s-a rupt prez si a venit copilul. Nu le-a spus parintilor, planuia sa nasca in secret in bucuresti si sa se descurce singura. A venit in vacanta de iarna acasa, era insarcinata in 7 luni, iar parintii au observat ca s-a ingrasat, ea spuannd ca a mancat la fast-fooduri etc. Numai ca i s-a facut putin rau si a nascut prematur. Va dati seama ce a insamnat pt parintii ei sa afle pe nepusa masa ca fata lor este insarcinata. A fost f greu o perioada, dar a trecut totul repede, iar acum are un copilas superb, si-a reluat studiile si totul merge f bine...in afara de tatic, care nu vrea sa il vada ..:(
Deci daca ai ceva curaj, poti pastra sarcina. Eu o admir pe prietena mea si chiar nu stiu daca as avea curajul ei.

Postat pe 17 Noiembrie 2008 16:48
EU NU AM ZIS CA NU O SA PASTREZ COPILU , CE M-AM REFERIT LA ALCEVA DACA CITESTI MAI BINE.EU M-AM LUAT DE FAPTUL CA CEI CARE AU DAT LEGEA SI CARE O DAU IN CONTINUARE, NU SE GINDESC SI LA FETELE CARE NU AU LUCRAT SAU CARE AU LUCRAT DAR NU AU 12 LUNI LUCRATE CONTINU.NOI CARE NU AVEM CELE 12 LUNI RAMINEM CU O ALOCATIE DE 2 MIL . CE SA FACI CU EI???DE ASTA SINT MULTE AVORTURI , NU AI CU CE SA CRESTI COPII , MA REFER LA PLURAL PTR CA O DATA CE AI UNUL NU ITI MAI PERMITI SI AL DOILEA. ACESTA ESTE CAZUL MEU.SINT F MULTE MOTIVE IN ZIUA DE AZI CARE TE FACE SA TE GINDESTI SA NU ITI DORESTI SI PE AL DOILEA.
powere_of_love9
Postat pe 18 Noiembrie 2008 18:18
ok nu ne dorim si al doilea pentru ca este greu de trait in romania!dar daca dumnezeu vrea sa fie si al doilea ce o sa faci?o sa te impotrivesti vointei lui?
bkkl
Postat pe 19 Noiembrie 2008 19:07
ma enerveziiiiiiiiiii !!!! nu sti sa citesti cu atentie?!!!
am zis eu ca nu vreau si pe al doilea?
powere_of_love9
Postat pe 21 Noiembrie 2008 22:35
este o problema delicata, evident...am prins ambele variante: cu 75% din salar, acum cu cele 8 milioane...ambele variante au fost in defavoarea mea, din punct de vedere financiar...ne-am descurcat...stiu cazuri in care e ft greu cu acesti bani si cazuri in care nu conteaza suma...atunci cand vrei sa faci un copil, trebuie sa iei in calcul si posibiliatile financiare, dar nu trebuie sa fie un lucru decisiv...recunosc, nu stiu care ar fi varianta cea mai convenabila, cred ca nicio varianta nu poate favoriza toate mamicile

Postat pe 22 Noiembrie 2008 13:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mobilier caemera bebe 1 De la: rucsandram 29 Iulie 2009 09:12
inelul contraceptiv 8 De la: alexandra_n 27 Mai 2009 16:31
CAUT GRAVIBINON 3 De la: 2001iubi 17 August 2009 18:49
maternitate 7 De la: kudika075030 16 Octombrie 2009 14:31
doxiciclina in combinatie cu logestul 2 De la: Diavolyta_ 20 Mai 2009 16:09