Setari Cookie-uri

Inelul de logodna

Buna ziua, numele meu este...Glumesc. Voiam sa aflu pe ce mana se poarta inelul de logodna, pentru ca pana in momentul de fata sunt in ceata. O fi ghinion daca nu-l port pe mana care trebuie? Astept parerile voastre. Multumesc.
koph
Postat pe 12 Septembrie 2008 11:06
pana la casatorie, pe inelarul mainii stangi.
dupa casatorie, ii ia locul verigheta si inelul de logodna isi schimba locul...cel putin asa stiu eu
Anissia27
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:49
Asa...m-am documentat-Povestea inelului de logodna incepe undeva in Egiptul Antic, se continua in zilele noastre si se va transmite mai departe in eternitate ca o marturie a iubirii impartasite si marturisite a doua suflete ce urmeaza sa-si uneasca destinele pe viata. Inelul de logodna marcheaza trecerea femeii care il primeste la statutul de sotie, dar are si o nota figurativa, deoarece inelul de logodna este un simbol al iubirii vesnice. Actul in sine al daruirii si, respectiv, al acceptarii inelului de logodna, reprezinta un moment crucial al existentei unui cuplu, sau mai bine zis al existentei unei familii (pentru ca prin oferirea si acceptarea acestui inel se infaptuieste practic “nasterea” unei noi familii). Oferind inelul de logodna barbatul isi marturiseste dorinta de a-si petrece tot restul vietii alaturi de cea pe care o considera aleasa sa, iar acceptand inelul viitoarea sotie alege sa isi supuna dragostea si viata unui singur barbat. Obiceiul purtarii inelului pe al patrulea deget al mainii stangi (inelarul) nu este deloc intamplator, acest deget fiind considerat corespondentul inimii.
sweetpink
Postat pe 12 Septembrie 2008 12:59
ce vrajeala, toate trec sau nu am dat eu de barbatul perfect... se irosesc atatea vise si sprante ca o sa ne iubim pana cand moartea ne va desparti... aiurea toate trec, ca si copilaria, adolescenta...ce vise

Postat pe 19 Octombrie 2008 21:35
Pe mana stanga se poarta, la vel ca verigheta!
pussyk
Postat pe 28 Octombrie 2008 07:25
De la: pussyk, la data 2008-10-28 07:25:06Pe mana stanga se poarta, la vel ca verigheta!


Cotect!
Asa stiam si eu, iar dupa casatorie, inelul de logodna se va purta pe acelasi deget sub/deasupra verighetei.

Felicia.
Felicia_29
Postat pe 30 Octombrie 2008 12:53
De la: amatiesei_gina, la data 2008-11-08 12:37:43Ei ....eu il port pe dreapta ca nu pot pe stanga ...ce are ceva?
Ca de purtat tot il port.... E de rau daca nu il porti pe stanga?
Sa imi zica si mie cineva

il porti unde poti...asta e buna...le poti purta si la gat daca nu poti la mana......
pt cine sa il poarte unde trebuie, se poarta pe stanga, pe inelar.dupa casatorie se pune verigheta deasupra.
mkdisk
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:33
pt cine poate sa il poarte unde trebuie voiam sa zic.tastatura papa cuvintele....
mkdisk
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:34
la urma urmelor, fiecare il poarta unde vrea sa il poarte.
mkdisk
Postat pe 13 Ianuarie 2009 10:36
la mana stanga si dupa casatorie ,poti sa pui verigheta tot pe acelesi deget depinde de formatul inelului d logotna felicitari pt logotna;)
iazmina20
Postat pe 8 Februarie 2009 13:35
Buna fetelor ! Iubi meu mi-a oferit un inel de logodna cat o verigheta de masiv asa ca verigheta si inelul de logodna nu se vor potrivi pe inelarul meu sutzirel see ya
NiC0l
Postat pe 14 Aprilie 2009 21:19
eu l-am purtat pe mana stanga iar acum k m-am maritat l-am pus inelarul de la mana dreapta.faza ca se pune sub sau deasupra verighetei o stiam si eu numai ca inelul meu de logodna e putin cm marosr si verigheta la fel asa ca
aliona_larisa
Postat pe 11 Mai 2009 17:07
INELARUL MIINII STINGI FIIND CORESPONDENTUL INIMII ESTE DEGETUL PE CARE SE POARTA INELUL DE LOGODNA ,INSA INAINTE DE A-I ACCEPTA GINDESTE-TE DE 2 ORI PTR CA ACCEPTUL INSEAMNA UN FEL DE JURAMINT SI ACCEPTAREA DRAGOSTEI CELUI CE TI-L OFERA , PE VIATA .DACA NU AI GINDURI SERIOASE CU CEL CE TI-L OFERA , MAI BINE NU-L PRIMII . NU SE GLUMESTE CU ASA CEVA . GESTUL FACE PARTE DIN CAPITOLUL IUBIRE ,LEGAMINT, SI MULTA DRAGOSTE .DACA L-AI PRIMIT SI L-AI SI ACCEPTAT TE FELICIT SI-TI DORESC FERICIRE SI INTELEGERE .
miki51
Postat pe 17 Iunie 2009 19:31


Buna tuturor,

Se poarta din cate stiu pe mana stanga..... Daca vrei sa zici ca nu esti logodita atunci cand soseste si acest eveniment il poti purta pe dreapta...! Ca sa utilizezi oricum acest obiect pretios...!!!!!!!
ElainaD
Postat pe 8 Septembrie 2009 21:21
pfai da` io nu suport inelele pe mana stanga:-s......... grrrrrrrr
i0nutza
Postat pe 8 Septembrie 2009 21:55
eu am primit numai inelu....are ceva daca nu mai facem ceremonia?
kudika198644
Postat pe 22 Iunie 2010 10:45
Am o "problema"... citind cele scrise de voi am inceput sa ma gandesc mai serios... Imi plac la nebunie povestile si superstitiile astea din folclor (nu conteaza al cui este), iar aceasta cu inelul e foarte frumoasa. Problema ar fi ca mi se cam umfla degetele, nu vizibil... dar simt la inele. Cred ca de la sare sau caldura. In sfarsit... ma gandeam ca atunci cand ma voi casatori si va trebui sa schimb inelul cu verigheta, ca trebuie scos inelul de pe deget, ce voi face dc inelul nu iese.
Am stat cu inelul meu minunat cu piatra de vineri pana ieri pe deget ca nu mai vroia sa iasa... cum ar da acolo in biserica sa faca de capul lui
Pfiuuu!!!! Si nu a mers scos nici cu apa, crema, ulei.........

Chiar nu conteaza pe ce mana in porti atata timp cat l-ai primit cu drag de la acel el. Cum spunea cineva mai sus, poti sa il porti si la gat, ar fi mai aproape de inima. :)
andres13
Postat pe 4 Ianuarie 2011 01:11
Eu am avut bratara de logodna...
kudika226898
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:32
Important e cine ti-l ofera, nu pe ce deget/mana il porti. Restul sunt superstitii tampite, n-au legatura cu faptul ca o sa regreti sau nu mai tarziu.

Noroc bun!
Speedy
Postat pe 26 Martie 2011 16:32
De la: ADRIAN_NAIRDA, la data 2011-08-04 00:23:42eu? in 2009? ce gluma proasta...la cati fosti iubii si actuali si viitori iubii ai ...cu siguranta iti faci un lantzisor masiv format din inele de logodna. Aici se ajunge daca iti place viata aventuroasa. E normal ca ''iubi'' sa nu te mai atinga cand vrei sa-i torni copii pt cat mai mute pensii alimentare(sex din interes, nu din placere)...e normal ca ''iubi'' sa te respinga total dupa ce timp de un an de zile ascunzi copilul de el....e normal sa nu-l intereseze viata ta , atat timp cat ai incercat sa-i pui penalul pe cap pt ca te-a pedepsit pt prostiile pe care aveai de gand sa le infaptuiesti , asta daca nu le si facusei pana atunci.
deci , intrebarea : daca imi convine situatia? e o intrebare fara raspuns pt ca intrebarea e prost pusa si nepusa la timpul ei.


Da, asa e!
rashela
Postat pe 4 August 2011 03:13
In Codul Bunelor Maniere scrie ca inelul de logodna sta pe mana stanga pana la casatorie dupa care se schimba pe mana dreapta. Si da, daca nu il pui pe mana care trebuie, poti sa ai ``ghinioane``, ca acela ca te-ar putea strange pantofii.
Eva32
Postat pe 27 August 2011 01:20
Nu trebuie sa iti faci probleme,daca va iesi sau nu inelul de logotna de pe deget,pentru ca verigheta se pune peste inel
kudika354614
Postat pe 14 Noiembrie 2011 12:33
eu din cate stiu da acuma eu sunt grec orthodox logdna se poarta pe dreapta si verigheta pe stanga da acuma se pare ca lumea nu mai stie
Alex_Buzgoi_1
Postat pe 27 Iulie 2012 02:07
frumos spus
Oncescu_George_1
Postat pe 7 Decembrie 2013 13:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce e rau in a fi fost casatorita 53 De la: catalina69 18 Mai 2010 11:54
caut persoana de vis ce crede in dragoste si adevar 177 De la: ella13 17 Martie 2010 16:02
ce animalute aveti acasa 64 De la: scorpio67 19 Februarie 2011 11:41
Iubire VS ce te face sa te simti implinita 12 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:14
ce credeti despre verigheta pierduta de barbat la un an dupa nunta?o fi un semn? 79 De la: Brifing 23 Martie 2009 09:17