Setari Cookie-uri

omul nu e facut sa fie monogam!

Eu zic sa vezi cat de diferiti sunteti voi de fapt si in functie de asta...sa te gandesti daca are sens sau nu sa mergeti mai departe!
sweetpink
Postat pe 12 Septembrie 2008 13:55
Am aflat abia aseara teoria asta a lui, adik dupa 6 luni de relatie. So..i'm still in shock. Si f confuza...El nu mi-a dat de inteles pana acum asta, nu mi-a zis niciodata in fata ca simte nevoia sa mai faca sex cu altele.
Pt fun o insela pe tipa dinainte, si pt ca o iubea nu ii putea spune. Nu putea sa o faca sa sufere dintr-un lucru facut pt distractie...according to him...
kitty26
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:14
e greu sa mai ai incerdere in ceva care-ti marturiseste asfel de pareri asupra fidelitatii( ca si prietenul tau). nu vreau sa-ti dau vre-un sfat aiurea, dar eu cand am auzit din-astea de la fostu' l-am verificat putin si am aflat ca ma si insela.
crezi ca al tau te inseala/ e in stare sa te insele? (il cunosti cat de cat dupa 6 luni)
Shobby
Postat pe 12 Septembrie 2008 14:27
Iti dai seama ca asta va face si cu tine. Trebuie sa apreciezi totusi sinceritatea, este bine sa stii, decat sa te duca de nas toata relatia si sa se culce cu alte femei pt distractie

Postat pe 12 Septembrie 2008 14:35
omul nu e facut sa fie monogam..
perfect adevarat.. tine de optiune, tocmai de aceea avem constiinta.

Postat pe 12 Septembrie 2008 15:38
Aha...deci fiecare il inseala pe celalalt, amandoi stiu asta si sunt foarte fericiti impreuna...Ce poate fi mai dragut? Un copil ar mai lipsi ca sa fie cuplul perfect.
Scuzati-mi ironia, dar ori sunt eu posesiva, ori ma depaseste modul asta de a gandi care intrece pana si regulile islamului...By the way, in ce religie ar fi chestia asta acceptata?
kitty26
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:06
cica exista un trib de bosimani unde asemenea legi exista. pentru perpetuarea atractie sexuale, cei doi soti au obligatia de a se culca si cu alte persoane din trib, cel putin o data pe luna.
cel ce incalca acest ritual , i se ridica dreptul de libera practica in aruncarea bumerangului!

Postat pe 12 Septembrie 2008 16:10
Thanks Geo! I-l voi recomanda prietenului meu ;)

Eu am gasit chestia asta spusa...tot de un barbat:

“Nu cred ca suntem animale monogame” a declarat Pepper Schwartz, profesor de sociologie la University of Washington in Seattle. “Un animal cu adevarat monogam este lebada care nu are un al doilea partener in nicio conditie, nici macar daca partenerul moare.”
“Monogamia este inventata pentru ordine dar nu exista deoarece sta in natura finitei umane sa se comporte astfel.” a completat acesta.

Eu as vrea sa gasesc o astfel de parere din partea unei femei savant...
kitty26
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:24
cre' ca nenea ala de s-a scremut sa scrie asa ceva, a fost inselat de cateva ori de sotie si el la randu' lui a inselato. de mai multe ori!
fiecare e liber in exprimare si conditie umana. nu cred ca suntem nevoiti sa ne organizam viata dupa perceptele unora care n-au nimic mai presus decat noi.
daca prietenu' tau vrea sa te insele progresiv, lasa-l sa nu-l mai considere inselat!
da' stii ca-i dispare farmecu'!!?
una e sa te culci cu o femeie cand esti deja implicat intro relatie cu alta, ohh adrenalina senzatii tari, si alta e s-o faci a liber. explica-i asta

Postat pe 12 Septembrie 2008 16:30
Sa-i explic? lol Cred ca stie f bine.
Probabil ca nu-l voi lasa sa ma insele daca nu a facut-o deja, dar ca orice femeie am tendinta sa-l convoc la discutii pe tema asta (ceea ce nu l-ar face super happy) poate poate mai salvez relatia. Desi dupa o perioada in care l-as tine "la respect", o sa vrea el sa discutam.
kitty26
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:40
Bestial..din acelasi articol ca si citatul de mai sus:

"Nota: Persoanele indragostite recent sau cele cu o viziune romantica asupra iubirii sunt rugate sa isi pastreze calmul. Dragostea sau cuplul pot fi abordate din diverse perspective care nu se exclud, ci sunt complementare. In cazul articolului de fata am abordat o directie stiintifica de o anumita natura (dat fiind ca este vorba despre parerea anumitor oameni de stiinta), mai rece, mai cuantificabila"
kitty26
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:56
Nu doar lebedele sunt animale monogame, dar de la animal la om e o oarecare distanta Mi-ar placea sa cred ca omul a evoluat si ratiunea, logica, macar constiinta il determina sa inteleaga si sa-si asume responsabilitati in cuplu, pentru o viata .Unde mai pui ca intra in ecuatie si copii . Poate ca civilizatia va reusi sa educe si restul turmei, altfel riscam sa ne intoarcem la confruntari iscate de disputarea unei femei intre doi(sau mai multi)barbati.Poate vom intelege ca nu e o rezolvare "sa-ti traiesti clipa la maxim".
maria_zada
Postat pe 13 Septembrie 2008 08:12
Majoritatea speciilor de pinguini sunt monogami ...ei traiesc toata viata cu perechea lor si in momentul depunerii oualelor o cauta pana o gasesc printre sute de pinguini
Kittynelle
Postat pe 15 Septembrie 2008 22:59
Nici barbatul nici femeia nu sunt facuti sa fie monogami.

Asta nu ne da dreptul sa inselam.
Kathara
Postat pe 15 Septembrie 2008 23:05
ASTA E CEA MAI IMPORTANTA ADAUGIRE LA SUBIECT !
maria_zada
Postat pe 16 Septembrie 2008 20:21
- Cred ca cel mai competent raspuns pe care pot EU sa-l dau, siii ... sunt COMVINS ca este si CEL mai folositor este sa iti recomand sa citesti o carte ... (nu ziarul, nu vreo revista de scandal ci o ANUME carte, nu oricare). Ea ... cartea se numeste: Cele cinci limbaje ale iubirii. Autorul lui este Gary Chapman. Daca ar trebui sa-ti vorbesc de carte ... ar trebui sa scriu o carte de doua ori mai groasa, cel putin. Atat pot spune, ca in acea carte vei gasi TOATE raspunsurile la intrebarile pe care le AI sau ai PUTEA sa le ai de acum incolo. Si mai mult de atat ... vei gasi si SOLUTII pentru acele intrebari (daca cumva asta cauti). Sigur ... tu vei alege, dar vreau sa spun ca eu sunt casatorit de mai bine de 25 de ani, ori de ma crezi ori de nu ma crezi, am trecut prin multe, am avut si urcusuri si coborasuri si in viata si in relatie ... dar cartea aceea pot spune ca a schimbat multe in relatia noastra (in bine ... in foarte bine). Ne-a ajutat sa ne intelegem mai bine si pe noi insine si pe partener. (retine te rog ... m-am referit la RELATIE ... nu la sex sau mai stiu eu ce ... e o carte extraordinara. De fapt as recomanda-o tuturor. Ori ca ai probleme sau intrebari in acest moment ori ca nu. Stiu pe cineva care zice ca e mai bine ... bineinteles nu obligatoriu ... dar e mai bine sa-ti sapi fantana inainte sa ti se faca sete. Acum nu stiu! ... e alegerea voastra)
supermiki
Postat pe 19 Septembrie 2008 10:12
Eu una, nuas mai putea fi cu cineve care m-a inselat. Mi se pare o lipsa de respect. Noi am stabilit lucrul asta de la inceputul relatie: decat sa ma inseli, desparte-te de mine, e mai simplu si mai putin dureros. Oricum, dupa o faza de genul inselat, cred k e greu sa continui o relatie deoarece nu stiu ce incredere ar mai exista in cuplu, iar fara incredere.... e cam pierder de vreme.
Dar bineinteles, asta difera de la cuplu la cuplu pentru c[ daca amandoi inseala... nu sunt de acord, dar macar sunt chit, respect reciproc...
Andreea_B2
Postat pe 19 Septembrie 2008 12:36
as avea un singur lucru de adaugat : un barbat inseala doar daca este nemultumit de ea, cat timp el este multumit, nu se uita alaturi.
zorba
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:42
imi aduc aminte de o prietena cand am intrebat-o daca e sigura ca iubitul nu o inseala. mi-a zis asa : sunt sigura de el fiindca si daca ar vrea sa ma insele nu ar mai putea. deci intelegeti voi restul. si chiar sunt de acord cu ea, daca primesc totul de la cineva nu mai simt nevoia sa caut in alta parte.
zorba
Postat pe 19 Septembrie 2008 13:44
Iubitul tau e un mitocan care va gasi mereu explicatii pentru ce face gresit.

Postat pe 23 Octombrie 2008 02:44
evident, nu reusim sa scapam de ideea ca daca el inseala, precis ea e de vina!!!
iar daca ele inseala...sunt parasute, materialiste sau mai stiu eu ce!
ideea e ca fiecare face ce vrea cu viata lui...are un creier pe care poate sa-l foloseasca daca doreste....probabil ca multi prefera sa nu apeleze la el!
eu chiar cred ca daca iubesti si esti iubit nu te mai intereseaza alte persoane, cel putin asa sunt ei...se pare ca majoritatea sunt altfel, din pacate!
de obicei inselam din prea mult egoism, din lipsa de iubire sau respect, pt ca putem, pt ca avem cu cine, pt ca suntem lasi, pt ca mu putem sa renuntam la ceva ca sa avem altceva, pt ca le vrem pe toate...concluzia....omul nu e niciodata multumit cu ce are!
atat
ina84
Postat pe 23 Octombrie 2008 14:23
Nu ai cum sa nu il lasi sa te insele. Dak o sa vrea asta o sa o fak. Imi pare rau k iti spun asta asa de dur, dar asa e, am trecut prin asta cu un nenorocit care aproape m-a distrus din cauza minciunilor lui. Nu are rost, Te observ si cred ca il iubesti din moment ce nu ai hotarat deja sa il parasesti. Cred ca ar fii mai bine sa faci asta acum decat mai tarziu knd sentimentele vor fii si mai puternice.
Succes si multa fericire cu cineva care te merita.
buttercup_cris
Postat pe 3 Noiembrie 2008 14:15
Complexa problema...sunt multe de discutat pe teme asta dar in primul rand trebuie sa facem diferenta intre a face sex si a aface dragoste.Nu cred in treaba aia ca barbatul daca nu are ce-si doreste acasa cauta in alta parte.....oricum cauta in alta parte,clar...si asta depinde de impulsivitatea fiecaruia,adica daca e pampalau nu te insala si tu esti fericita.Eu l-as prefera pe prietenul care a zis ca ,,omul nu e facut sa fie monogam,,..........
xxlanita
Postat pe 3 Noiembrie 2008 18:24
De la: zorba, la data 2008-09-19 13:42:27as avea un singur lucru de adaugat : un barbat inseala doar daca este nemultumit de ea, cat timp el este multumit, nu se uita alaturi.


Coaeeee ma laasi da ce daca femeia nu e multumita discuta..barbatu ce face se duce si si+o trage cu alta...mmda e egalitate totala...ma lasi cu asta toti chelbosii vor sa se duca femeia la salaa sa aiba forme nu sh cum sa nu manance sa u puna pe ea etc...si ei beau bere fac burta chelesc ...oooau adik heloo care e fazaaa de ce doar femeile tb sa fie cum vrea barbatu___
BERBEACA
Postat pe 4 Noiembrie 2008 12:17
Cred ca incercam sa fim monogami. E o chestie pe care o controlam in mod rational(nu insel pt ca nu trebuie, pentru ca il/o respect, pentru ca poate afla si stric tot, pentru ca nici el/ea nu ma inseala etc). Dar cred ca structura omului este poligama.Nu poti iubi 2 pers in acelasi fel, dar cauti ce nu are partenerul tau la altcineva, si poti ajuge sa inseli pentru ca ai gasit ceva anume la o alta persoana( fara sa intentionezi sa ti parasesti partenerul stabil)
panterutza
Postat pe 4 Noiembrie 2008 15:13
Fiecare e intr'un fel anume (monogam sau poligam.. burtos sau cu chelie;)) ) Totul tine de tine pana la urma.. il suporti pe burtosul poligam si cu chelie langa tine sau nu? Nu are rost sa faci compromisuri knd nu sunt necesare. 6 luni nu reprezinta nimic..uneori nici macar o viatza nu reprezinta nimic. Copii, slava domnului, nu ai.. de ce te complici?

Postat pe 4 Noiembrie 2008 16:47
fi si tu poligamaaaaaaaaa......
xxlanita
Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:07
Eu zic sa il supui la Test de Fidelitate ...

Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:45
De la: kitty26, la data 2008-09-12 13:49:37Cine a zis asta? Evident un barbat. Care barbat? Iubitul meu :((
Cu acest lucru se presupune ca ar trebui sa fiu de acord, dupa el, ca doar e lucru cercetat si demonstrat. Si totusi nu sunt si nu pot sa accept...Sunt multe studii in lumea asta, dar tre sa ne ghideze viata??

Dupa asta am aflat ca a avut un fu ck-buddy de termen lung, in paralel cu o relatie "serioasa", tot de termen lung. :(

Ce ati face in locul meu, dragii mei si dragele mele? Il acceptati asa si mergeti mai departe sau ii spuneti de un studiu nou, "singlegamia" ?


eu personal, in momentul in care as afla... i-as da papucii sincer.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Noiembrie 2008 18:54
De la: BERBEACA, la data 2008-11-04 12:17:39
De la: zorba, la data 2008-09-19 13:42:27as avea un singur lucru de adaugat : un barbat inseala doar daca este nemultumit de ea, cat timp el este multumit, nu se uita alaturi.


Coaeeee ma laasi da ce daca femeia nu e multumita discuta..barbatu ce face se duce si si+o trage cu alta...mmda e egalitate totala...ma lasi cu asta toti chelbosii vor sa se duca femeia la salaa sa aiba forme nu sh cum sa nu manance sa u puna pe ea etc...si ei beau bere fac burta chelesc ...oooau adik heloo care e fazaaa de ce doar femeile tb sa fie cum vrea barbatu___


Cam asa este..si pe mine ma pune sa ma duc la sala, insa nu reusesc. Si eu imi doresc, imi place aerobicul, dar nu m-as apuca pt ca imi cere el. In plus, desi are burtica, face mult sport si ar putea fi un exemplu de perseverenta pt mine (el fiind mult mai ocupat decat mine). Si nu toti se complac burtosi si cheliosi, cunosc baieti care au incercat f multe tratamente pt par, deci important e sa aiba bun simt si autorespect si toate o sa vina de la sine. Si atunci poate au dreptul sa ceara sa fii si tu in forma, nu sa-ti trosneasca genunchii la o mica aplecare :D
kitty26
Postat pe 5 Noiembrie 2008 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut 3 De la: carmen_natural 2 Mai 2011 23:42
nu stiu ce sa fac:( 23 De la: Narcisa_Ana 4 Decembrie 2009 21:31
Relatia la distanta.. 40 De la: cristinablackeyes 20 Octombrie 2009 16:11
Buna 14 De la: kudika_7134 15 Mai 2012 21:40
50 de motive pentru care merita sa fii barbat!!! OARE???? 11 De la: mitura 20 Septembrie 2009 13:13