Setari Cookie-uri

Suntem batrini dupa 40 de ani?

De citeva luni de zile navighez cu insistenta pe site-uri precum Kudika, Healthy, Delly, Kidz si spre marea mea bucurie constat ca cei mai multi utilizatori sunt tineri, in jurul virstei de 20 de ani.Mie imi place grozav sa stau de vorba cu tinerii si de asta m-am bucurat sa dau peste voi aici.

Dar, din nefericire constat ca foarte multi dintre cei cu 20 de ani mai tineri ca mine considera o persoana trecuta de 40 de ani batrina, ramolita, bosorog, si epitetele intilnite pot continua.
Si stiu ca atunci cind aveam eu 20 ani cineva de 40 mi se parea in virsta, dar acum ca s-a inversat balanta...

Deci intrebarea mea adresata tuturor celor tineri, frumosi, plini de viata, atotstiutori in materie de sex, moda, etc. este :
chiar e batrin, bun de nimic cineva care este peste 40 de ani?

PS-din pacate mie nu mi-a pus nimeni intrebarea asta cind eram ca voi
micabis
Postat pe 17 Septembrie 2008 05:32
da' cei mai batraiori nu pot raspunde?

te-ai gandit vreodata ca in primul rand cei care trec de 40 ani se simt ei insisi batrani? am vazut nenumarate cazuri in care femeile intra in usoare depresii la implinirea varstei de 40...multi barbatin incep sa se poarte adolescentin tocmai pentru a-si masca imbatranirea...

sincer..eu cred ca imbatranirea tine de fiecare din noi si ca in primul rand conteaza sa-ti mentii spiritul si sufletul tanar..daca nu lasi grijile cotidiene sa te macine...daca gasesti in fiecare zi macar un motiv de bucurie...daca poti iubi neconditionat lumea din jurul tau..atunci nu ai cum sa imbatranesti...

Postat pe 17 Septembrie 2008 07:43
daca te simti batrin esti batrin..
dolcedoll
Postat pe 17 Septembrie 2008 08:19
fetelor...se zice ca varsta de 40 de ani e cea mai frumoasa varsta...cine stie sa traiasca viata si sa o savureze nu se demoralizeaza ca e batran...trupul se schimba dar sufletul tot tanar ramane...va pupic
ritta_dochin
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:50
Merci de incurajari.Nu ca as fi avut neaparat nevoie, dar este deprimant sa vezi cum daca iti spui virsta si e mai sus de 40 toti cei tineri iti intorc spatele :"ce stie si baba asta"

Eu personal ma simt tinara, sunt plina de energie si nu am blocaje mentale privitoare la...nimic

Si apoi ma mai gindeam ca daca pe mine ma considera cineva de 23 de ani batrina (vedeti bine ca am fost atacata si de asta ma "pling" acum) ce va sa spuna tinara cu pricina despre prietena mea Mona care a implinit in aprilie 101 ani si care a condus pina la implinirea virstei, corespondam pe internet si este brilianta si dornica de invatat la virsta ei?

Si dupa cum bine spui tu Ritta virsta de 40 de ani e cea mai frumoasa, ba mai mult despre femei se spune ca intre 35 si 45 de ani e cea mai sclipitoare pentru ca la virsta asta stie ce vrea, cum sa ceara ce vrea si mai ales stie ce sa ofere.Statistici vechi ce sa-i faci.
Acum 20-30 de ani oamenii imbatrineau diferit dar pe masura ce trece timpul se spune ca lumea arata in general cam cu 10 ani mai tinara decit virsta reala si in timp probabil ca vom arata cam cu 20 de ani mai tineri (hahahaha, I wish)

Esti atit de batrin cit te simti de batrin, nu?

Si sa nu se supere nimeni din garda celor tineri dar am vazut barbati de 33 de ani aratind muuuult mai rau decit sotul meu la 43 (vezi chelie, burta) precum si fete de 24 de ani cu atitudine muuuult mai batrina decit a mea la 44.
micabis
Postat pe 17 Septembrie 2008 18:16
Mami meu e trecuta ceva de 40 de ani si toata lumea o considera o tinerica , dupa cum arata si se comporta, ca sa nu mai zic ca imi este cea mai buna prietena. Niciodata nu esti batran daca nu te simti asa. Cred ca avem multe de invatat de la oamenii maturi si ma bucur ca exista pe forum...
Kittynelle
Postat pe 17 Septembrie 2008 21:05
Esti asa cum te simti. Colega mea , cu care sunt si buna prietena are 40 de ani dar se simte mai tanara la suflet decat multi de 20 de ani.
lore27
Postat pe 17 Septembrie 2008 22:23
Merci dragele mele de raspuns.Eu ma simt tinara la fel ca voi.De fapt diferenta intre mine si fetele de 20 de ani consta in experienta care am acumulat-o de-e lungul vremii si nu in anii care ii am in plus.
Acum pot sa-mi incep saptamina cu fruntea mai descretita.
micabis
Postat pe 22 Septembrie 2008 18:05
eu nici la 60 de ani nu o sa ma consider batrana!!!eu mi-am propus ca dupa 60 de ani sa ma duc doar in croaziere,la streaptease masculin :)) si mai vad eu ce idei mai imi vin pana atunci
ce naibii, macar inainte sa mor sa ma destrabalez daca acum nu o fac

Postat pe 22 Septembrie 2008 18:10
Eu am 42 de ani imediat si crede-ma ca nu ma simt deloc o BATRANICA RAMOLITA:p.......ma simt f bine in pielea mea si asta se reflecta f bine si in felul meu de a fi,sunt o fire sociabila si f vesela,imi place sa comunic si sa vb cu tinerii de orice varsta,poate ca m-a ajutat f mult si faptul ca am 2copii un baiat de 22ani si o fetitza de 19ani si vrand nevrand intr-un fel am intrat si eu in cercul lor de prieteni....si uite-asa am ajuns sa ma simt ca si ei si niciodata nu m-am simtit respinsa in vreun fel sau altu...asta tine de buna crestere si de bunul simt al fiecaruia!....asa ca bucura-ti-va de viata si de varsta care o aveti ptr caviata este frumoasa si merita sa fie traita la fel de frumos la orice varsta!....
brasoveank
Postat pe 27 Octombrie 2008 16:29
De la: brasoveank, la data 2008-10-27 16:29:48Eu am 42 de ani imediat si crede-ma ca nu ma simt deloc o BATRANICA RAMOLITA:p.......ma simt f bine in pielea mea si asta se reflecta f bine si in felul meu de a fi,sunt o fire sociabila si f vesela,imi place sa comunic si sa vb cu tinerii de orice varsta,poate ca m-a ajutat f mult si faptul ca am 2copii un baiat de 22ani si o fetitza de 19ani si vrand nevrand intr-un fel am intrat si eu in cercul lor de prieteni....si uite-asa am ajuns sa ma simt ca si ei si niciodata nu m-am simtit respinsa in vreun fel sau altu...asta tine de buna crestere si de bunul simt al fiecaruia!....asa ca bucura-ti-va de viata si de varsta care o aveti ptr caviata este frumoasa si merita sa fie traita la fel de frumos la orice varsta!....


Scorpionas, cind e ziua ta de nastere?
Cred ca e minunat sa ai copii asa de mari la o virsta atit de tinara
Eu am sa am 44 curind dar copiii mei au doar 8 si 13.Si ma simt tinara tocmai pentru ca am copiii asa mici.
Ei, eu am sa ma simt tinara si cind mezinul meu o sa aiba 22, pentru ca asta e natura mea.Si nu conteaza ce considera pustimea despre persoanele trecute de 40.
Bravo brasoveanco, asa imi place, atitudine tinara si inima zburdalnica, nu?
micabis
Postat pe 28 Octombrie 2008 18:41
De la: micabis, la data 2008-09-17 05:32:24
chiar e batrin, bun de nimic cineva care este peste 40 de ani?


raspunsul este in tine
sandra33
Postat pe 9 Noiembrie 2008 23:48
daca te simti batran esti batran...
unele dintre noi dupa ce am trecut de 40 ne si vedem batrane si actionam ca atare: uitam de noi.
stiti cu siguranta expresia des intalnita "cine se mai uita si la mine"
ei bine EU ma uit.
incerc sa nu trec in extrema cealalta, ca doar nu fac concurs cu fiica mea de acum domnisoara, dar nici nu ma las.
si apropo doamnelor trecute de 40 va rog lasati-ma sa va dau un sfat:
gasiti motiv si ZAMBITI mai des... viata e frumoasa si la sau mai bine zis dupa 40 de ani.
luulya
Postat pe 11 Noiembrie 2008 11:48
- Eu vad ca multe persone la 25 de ani sunt deja morti ... chiar daca se ingroapa doar la 70 - 80 de ani ... si cunosc persoane la 60 -70 si de ani care poti spune ca sunt tineri! ... traiesc viata mai ceva decat cei care sunt tineri dupa cartea de identitate! ....
De fapt ce intelegeti prin a fi tanar? Doar anul nasterii? ...
supermiki
Postat pe 12 Noiembrie 2008 09:12
Starea de spirit...
Lucia1971
Postat pe 12 Noiembrie 2008 19:30
Stiti care e frumusetea virstei de peste 40 de ani? Pai sa va spun eu:

1. Nu-ti mai impui sa fi mai tirziu la o intilnire , ba din contra ajungi cu 2 min. mai devreme ca ai ainvatat sa apreciezi viata si mai ales clipa.
2. Nu-ti mai faci grija ca s-a rupt prezervativul, ti-a amortit piciorul sau iti vine sa te scarpini in ureche in timp ce... ci te amuzi si chiar rizi cu gura pina la urechi
3.nu-ti mai faci griji ca partenerul e concentrat mai mult asupra marimii coapselor ca stii sigur ca el apreciaza mai mult marimea inimii
4. desi iti plac dulciurile la nebunie nu ai nimic de a face cu un sugar daddy pentru va ai deja slujba ta buna si venitul tau sigur
5. nu mai ai nici un stres sa-ti iasa pozitia covrigului ca te bucuri de orice pozitie in care o faci
6. iti manifesti toate visele si dorintele daca ai cu cine...
7. nu mai trebuie sa atingi nici un record pentru ca a trecut de mult vremea nebuniilor in masina, parc, plaja, lift, baia publica etc...

Acum cind nu mai sunt crispata de nici o fantezie, acum cind am pozitia sociala care mi-am dorit-o, acum cind copii sunt mari si nu mai schimb scutece, acum cind nu-mi mai pasa daca mi-a iesit un cos pe fund....abia acum traiesc cu adevarat si ma simt mai tinara ca niciodata.

Avem virsta pe care o simtim in inima noastra si chiar acceptam afirmatiile tinerilor ca pe niste glume si intelepciunile lor ca niste sfaturi pe care le-am putea urma si asteptam de la cei ce se considera trendy in atitudine si gindire doar confirmarea ca ne vad, ca existam pentru ei.Si daca asta nu primim, nu pierdem noi cei de peste 40 de ani.
micabis
Postat pe 13 Noiembrie 2008 05:24
am 43 de ani.am copii de 22 si respectiv 20.suntem ca surorile.nu ma simt deloc batrana.si nici nu-mi arat varsta.totul tine de interior.in ziua in care am implinit 40 de ani si eu am intrat in depresie ,mi-a fost teama,mi-a fost frica.dar am depasit cu bine criza.sunt fericita si indragostita.ma simt bine in pielea mea.

Postat pe 13 Noiembrie 2008 08:02
si eu intru in categoria voastra,mai am un an pana la 40 si ma gandesc cu groaza la asta din punct de vedere al anilor trecuti,inima mea este tanara,ma simt tanara si pot sa spun ca ma comport aproximativ ca o tanara diferenta fiind ca gandesc mai profund,am colege de 20 si ceva de ani care se comporta ca niste batrane au o gandire de pe vremea bunicii pisez la ele si degeaba (ce mai conteaza cum arat ca oricum ma marit sau sunt maritata si nu mai conteaza)imi vine sa le bat nu alta,mai fac comparatie intre ele si ficamea care are 20 de ani si este o frumusete de fata si stie sa se ingrijeasca are grija de ea tot timpul ,gandeste ca o persoana de 30 este matura pt varsta ei.
Asa ca nu trebuie sa disperam putem fi in centrul atentiei si la 40 daca stim cum sa facem asta.
Va pup si capul sus fetelor.
adistefi1970
Postat pe 13 Noiembrie 2008 10:43
Recunosc ca m am trezit putin cam deprimata-Iar se apropie ziua mea _dar ti am citit cuvintele sim am binedispus Multumesc-o zi buna in continuare!
Greta_p6
Postat pe 13 Noiembrie 2008 11:07
As avea si eu o intrebare, care vad ca nu s-a pus. Ce poti sa iti mai doresti la 40 de ani, daca nu ai fost casatorita, nu ai copii, nici un servici de vis, desi scoli ai si inca mai faci? Mai este intelept sa imi doresc un copil, un sot, o cariera? E greu sa incep acum cu toate astea? Adica mai mult ma refer la un copil... Astept raspunsurile voastre.
floare_de_crin
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:31
Mama mea are 44, si arata de 35, iar sufleteste de 20.
Pot spune ca atitudinea ei este in perfect acord cu sufletul, si se imbraca la fel. De cate ori, cand mergeam cu ea pe strada, nu am auzit, culmea, de la femei : ,, ia uite-o si pe asta ce morcov tanar si-a tras,, si asta pentru ca mama se imbraca ca o pustoaica, rade, glumeste si se poarta cu mine ca si cu un prieten.
Doamnelor de 40 si ceva de ani, cele mai multe dintre voi sunteti mai frumoase decat cele mai tinere, pentru aveti in plus linistea si intelepciunea.
Va doresc sa fiti iubite !
MARTHE
Postat pe 13 Noiembrie 2008 13:54
eu nu consider ca viata s-a terminat la peste 40 de ani ba dimpotriva abia acum incepe sa fie mai frumoasa chiar daca nu ai fost casatorita nu inseamna ca esti o fata batrina si chiar poti sa-ti faci si un copil nu e deloc rusinos sa ai un copil o familie si o cariera si la virsta de peste 40 de ani eu cel putin pot spune ca abia acum mi-am gasit in sfirsit adevarata dragoste si nu ma simt deloc batrina ba din contra dragostea ma face sa intineresc

Postat pe 13 Noiembrie 2008 15:52
Am trecut de 50 de ani fara sa-mi dau seama cum a trecut timpul......nu stiu daca pot spune ca ma simnt tanara,sau cat de tanara.Cert este un singur fapt ca daca nu ar fi "carcasa" care sa-mi spuna ca a tecut timpul pe nesimtite, as avea senzatia ca pentru mine timpul s-a oprit.Hmmmmm...sa recunosc,este totusi o diferenta , acum sunt incomparabil mai intelegatoare decat alta data.
cornelia_leia
Postat pe 13 Noiembrie 2008 16:27
De la: micabis, la data 2008-09-17 05:32:24De citeva luni de zile navighez cu insistenta pe site-uri precum Kudika, Healthy, Delly, Kidz si spre marea mea bucurie constat ca cei mai multi utilizatori sunt tineri, in jurul virstei de 20 de ani.Mie imi place grozav sa stau de vorba cu tinerii si de asta m-am bucurat sa dau peste voi aici.

Dar, din nefericire constat ca foarte multi dintre cei cu 20 de ani mai tineri ca mine considera o persoana trecuta de 40 de ani batrina, ramolita, bosorog, si epitetele intilnite pot continua.
Si stiu ca atunci cind aveam eu 20 ani cineva de 40 mi se parea in virsta, dar acum ca s-a inversat balanta...

Deci intrebarea mea adresata tuturor celor tineri, frumosi, plini de viata, atotstiutori in materie de sex, moda, etc. este :
chiar e batrin, bun de nimic cineva care este peste 40 de ani?

PS-din pacate mie nu mi-a pus nimeni intrebarea asta cind eram ca voi




eu nu consider ca persoanele trecute de 40 de ani sutn batrane, ramolite, etc. Chiar imi place sa conversez cu astfel de persoane, care sunt mult mai experimentate decta mine si de la care am ce invata. Nu trebuie sa fii complexat datorita varstei, care este doar o variabila din viata fiecarei persoane, ce nu trebuie sa afecteze sufletul. De asemenea, noi, astia tineri, nu suntem atotstiitori, invatam de la cei mai mari decat noi

Postat pe 13 Noiembrie 2008 16:32
De la: chrystall, la data 2008-11-13 13:31:29As avea si eu o intrebare, care vad ca nu s-a pus. Ce poti sa iti mai doresti la 40 de ani, daca nu ai fost casatorita, nu ai copii, nici un servici de vis, desi scoli ai si inca mai faci? Mai este intelept sa imi doresc un copil, un sot, o cariera? E greu sa incep acum cu toate astea? Adica mai mult ma refer la un copil... Astept raspunsurile voastre.


Draga mea, eu mi-am gasit adevarata dragoste la 38 de ani, copii nu mai facem ca avem amindoi deja si nu ne trebuie un al treilea, iar tinta mea de anul viitor este sa-mi schimb slujba care sincer nu-mi place.

Pentru oricine isi doreste, un nou inceput poate fi oricind. Depinde cit de mult vrei asta si ce faci sa-ti indeplinesti visele.

Nu renunta niciodata sa-ti doresti ceva nou pentru ca atunci mori; spiritual esti mort cind nu mai ai dorinte.

Poti sa-ti iei un barbat , sa faci un copil si sa-ti schimbi serviciul, sau poti sa faci un copil si sa-ti schimbi serviciul sau poti doar sa faci un copil si sigur viata ta va fii altfel.

Continua, nu te opri!
micabis
Postat pe 13 Noiembrie 2008 17:32
Mmmm! Imi vine sa rad! Imi aduc aminte de un raspuns pe care i l-am dat, fiind foarte serioasa, sotului in nici eu nu mai stiu ce conversatie: "draga, dar tu nu stiai, dupa atatia ani de cand suntem impreuna, ca eu nu imbatranesc?" Raspunsul lui: "Mda... nu stiam eu de ce esti din ce in ce mai buna...". Vrei tinerete fara batranete? Intotdeauna sa vezi partea plina a paharului, fa haz de necaz! Si uite asa, o sa ti se intample cum mi s-a intamplat mie, sa te intrebe un barbat daca ai varsta necesara sa ai un copil!
krisla
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:22
multi ma cunosc pe aici si si-au dat seama ca sunt o TINERICA PERVERSA !!!!.... ....in ciuda faptului ca am 38 de ani,maritata de 17 ani,copil de 14 ani, mai "dotata" fizic nu numai cu sani !!! ..... ....... de ce ????.....pentru ca sufletul si spiritul meu au 20 de ani !!!!.....trairile si sentimentele mele sunt ca la 20 de ani !!!!......atata timp cat interiorul este tanar,si exteriorul intinereste !!!..... .....un singur lucru ma deprima ,inaintand in varsta : CA RAMANE DIN CE IN CE MAI PUTIN TIMP IN CARE SA FIU TANARA SI NELINISTITA !!!.......
etta
Postat pe 20 Noiembrie 2008 19:31
De la: chrystall, la data 2008-11-13 13:31:29As avea si eu o intrebare, care vad ca nu s-a pus. Ce poti sa iti mai doresti la 40 de ani, daca nu ai fost casatorita, nu ai copii, nici un servici de vis, desi scoli ai si inca mai faci? Mai este intelept sa imi doresc un copil, un sot, o cariera? E greu sa incep acum cu toate astea? Adica mai mult ma refer la un copil... Astept raspunsurile voastre.

eu am 41 ani si abia acum simt ca traiesc cu adevarat.M-am casatorit acum 2 ani, anul trecut am pierdut o sarcina(singura) si de atunci m-am indarjit mai tare sa am un bebe ,iubesc, sunt iubita si le fac pe toate acum daca pana acum am pierdut timpul.Actioneaza, nu mai astepta, ai timp destul,intr-un an poti face un copil, intr-o zi te poti casatori,pana vei iesi la pensie poti avea chiar si nepoti.
Nu mai sta prea mult pe ganduri!Actioneaza!
eutibida
Postat pe 2 Decembrie 2008 21:02
Va multumesc pentru raspunsuri. Mi-ar fi de folos cineva care a facut copil dupa 40 de ani. Daca exista cineva sa imi spuna ce dificultati a intampinat, daca a avut probleme cu sarcina, daca a avut rabdare, daca...
floare_de_crin
Postat pe 3 Decembrie 2008 20:56
Eu nu am inca un copil dar ma straduiesc sa-l fac;la varsta asta nu mai ramai insarcinata asa usor ca la tinerete, se fac multe analize inainte si dupa (eu de 4 luni fac tot felul de analize si ecografii),se spune ca e sarcina cu risc. Am citit pe net ca starile de rau, de greata ar fi mai usoare dar ca nu mai ai aceeasi rabdare pe timpul sarcinii, ca se pot naste cu anumite afectiuni de aceea trebuiesc facute analize si in timpul sarcinii (sindromul Down).Cu credinta si vointa vei putea cunoaste bucuria sau emotia de a fi mamica iar odata intrata "in joc" sigur te vei descurca.
eutibida
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voteaza TOTO :))))))) 2 De la: toCSic 18 Iulie 2009 22:52
masaj vacuum,electrostimulare,parafango 3 De la: nella27 25 August 2008 12:15
intrebare... 22 De la: naddya18 22 Septembrie 2009 16:48
PRODUSE COSMETICE SI D EINGRIJIRE REFAN 1 De la: kudika001841 10 Martie 2009 13:08
Buna... un pik de ajutor.. 1 De la: pappy 23 Iunie 2009 17:41