Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de postul de stewardesa?

Buna tuturor,
Am deschis acest topping cu gandul ca ma poate ajuta si pe mine cineva. In caz ca exista printre membre si fete care ocupa acest post, rog sa-mi dea cateva detalii cu privire la desfasurarea interviului.
De foarte mult timp mi-am dorit sa devin insotitor de bord, asa ca mi-am luat inima-n dinti si m-am inscris pe internet la cateva compani: WizzAir si Emirate.
De la WizzAir am primit invitatia de a participa la interviu.
Marea mea intrebare este cum se desfasoara interviul?, cunosc care-s conditiile.
AM nevoie de de cineva care a participat la un interviu sa-mi dea cateva detalii si in felul acesta sa ma pregatesc si eu.
Mentionez ca pe 8 oct am fost chemata, asa ca mult timp nu mai am...
Deja forjez cu engleza (m-am apucat tarziu de ea), si chiar am nev sa fiu informata.
Astept cateva informatii, detalii ce vreti voi...
Va multumesc mult.
Bubu_uz
Postat pe 26 Septembrie 2008 12:03
mai este un topic care se refera la exact acelasi lucru. citeste acolo. o sa te lamuresti
alexutzab
Postat pe 2 Octombrie 2008 16:24
STUDIO de videochat central, condiþii de lux, salarizare atractivã, carte de muncã, transport asigurat, program liber ales, angajeazã fete min 18 ani, indiferent de aspectul fizic. tel 0731837811 sau www.adultwork.be
adultworkpunctbe
Postat pe 5 Noiembrie 2008 07:30
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 15:53
Am vazut mesajul tarziu...sper ca ai fost acceptata! daca mai ai nevoie de sfaturi, sunt aici! Profesez deja de 3 ani ;) si efff misto!
mrskattousa
Postat pe 21 Ianuarie 2009 08:24
vad ca nimeni nu vrea sa iti raspunda.....eu sunt cu un pas in urma ta...spune mi te rog unde si cum ai trimis aplicatia

ancaface
Postat pe 18 Februarie 2009 20:04
Sunt mai multe scoli in Buucresti. Dureaza 3 luin , si coste in jur de 10 mii de lei.
Dar oare se merita pe criza asta cand firmele de avioane au prbleme imense ?! (Airfrance a pierdut juma' de miliard Euro in ultimele 2-3 luni).
Am impresia ca e o forumista cu nume arabizat lucreaza in domeniu prin zona golfului (incepe nickul cu Mr...), dar nu sunt sigur.

Postat pe 18 Februarie 2009 22:30
De la: ancaface, la data 2009-02-18 20:04:01vad ca nimeni nu vrea sa iti raspunda.....eu sunt cu un pas in urma ta...spune mi te rog unde si cum ai trimis aplicatia



Aplica la Qatar sau Etihad, intra pe siturile lor si urmeaza instructiunile. Au targuri bianuale in Bucuresti.
Kathara
Postat pe 18 Februarie 2009 22:39
Nota: Cred ca o cheama Mrskattousa.

Postat pe 18 Februarie 2009 23:23
As dori si eu mai multe detalii despre aceasta profesie. in primul rand te-as ruga sa imi spui cum poti sa aplici pentru acest post si ce conditii sunt cerute. Multumesc anticipat.:D
kudika003425
Postat pe 19 Martie 2009 22:57
si eu as vrea sa stiu mai multe despre acest job... nu mi se pare destul de greu
_dulcik_
Postat pe 25 Martie 2009 12:59
STEWARDESA ? Pai e simplu ce trebuie sa faci. Asculta bancul urmator:
- un leu ce era transportat in cala unui avion scapa si vine in cabina pilotilor. ,,Pe tine am sa te mananc " zice el mecanicului de bord. Nu cred, raspunde asta. Daca ma mananci pe mine, cabina va ramane fara mecanic si la cea mai mica problema avionul se va prabusi impreuna cu tine.
Ok, te mananc pe tine, zice apoi leul catre pilot. Nu cred, zice pilotul. Fara pilot avionul nu va putea zbura mai mult de 15 minute.Si nimeni n-o sa vrea sa ia locul meu, iar avionul se va prabusi impreuna cu tine.
Ok, te mananc pe tine , zice el catre stewardesa.
Nu cred. Daca ma mananci pe mine, atunci tot echipajul o sa ti-o traga tie in locul meu.Pt ca nimeni nu va vrea sa-mi ia locul.

Sper ca stii la ce sa te pregatesti acum.
aprov
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:29
De la: aprov, la data 2009-04-10 16:29:58STEWARDESA ? Pai e simplu ce trebuie sa faci. Asculta bancul urmator:
- un leu ce era transportat in cala unui avion scapa si vine in cabina pilotilor. ,,Pe tine am sa te mananc " zice el mecanicului de bord. Nu cred, raspunde asta. Daca ma mananci pe mine, cabina va ramane fara mecanic si la cea mai mica problema avionul se va prabusi impreuna cu tine.
Ok, te mananc pe tine, zice apoi leul catre pilot. Nu cred, zice pilotul. Fara pilot avionul nu va putea zbura mai mult de 15 minute.Si nimeni n-o sa vrea sa ia locul meu, iar avionul se va prabusi impreuna cu tine.
Ok, te mananc pe tine , zice el catre stewardesa.
Nu cred. Daca ma mananci pe mine, atunci tot echipajul o sa ti-o traga tie in locul meu.Pt ca nimeni nu va vrea sa-mi ia locul.

Sper ca stii la ce sa te pregatesti acum.


Dar ALTCEVA mai au unii in CAP , ca pe cap ... chelesc de tineri cu toate chimicalele cu care-si chinuiesc podoaba!?

Daca ar fi sa va angajez EU, aflati ca v-as solicita niste Studii (superioare) Mecanice - First Of All !!!
Si sigur si ceva experienta practica mecanica/electrica !!!
Si v-as mai solicita si minime cunostinte despre aparatura de la bord, despre pilotare ... TOATE acestea bineinteles ca pe langa CUNOSTINTELE absolut OBLIGATORII de acordare de Prim Ajutor si Instructajul de Salvare/Evacuare in caz de accident !!!

Mai doriti sa stiti CEVA? Limbi straine, normal nu mai putin de 3 (trei) limbi straine vorbit, citit CURSIV.

Acum sa vedem, in afara de un corp de manechin, poate ca cel mai util ar fi un corp cu o perfecta conditie fizica !!! (si nu supraponderal - of course!)

What else?

Good Luck!

Aaa ... ALL THE LUCK !!! Acesta de unde oare sa-l obtineti insa

As face toate acestea cu draga inima DAR nu m-as plimba cu avionul ZI DE ZI! NO WAY!

You Go Further!

agoldfish
Postat pe 10 Aprilie 2009 16:48
as dori sa stiu si eu mai multe ,va rog ,dace se poate prin messenger .multumesc
kudika027733
Postat pe 19 Mai 2009 17:53
Buna!

Referitor la prietena noastra, am primit acum 3 saptamani un mail de la business consult cum c-as fi selectata pt interviul "Oman Air". Intre timp s-a reprogramat pt luna iulie (mai exact in a treia saptamana) motiv in plus de a incerca sa-mi perfectionez engleza si a incerca sa invat sa inot . O intrebare doar: stie cineva o sala mai ieftina unde as putea sa urmez niste cursuri de inot? Multumesc prieteni! Sanatate si succes tuturor!
nicolette80
Postat pe 24 Iunie 2009 00:06
De la: nicolette80, la data 2009-06-24 00:06:52Buna!

Referitor la prietena noastra, am primit acum 3 saptamani un mail de la business consult cum c-as fi selectata pt interviul "Oman Air". Intre timp s-a reprogramat pt luna iulie (mai exact in a treia saptamana) motiv in plus de a incerca sa-mi perfectionez engleza si a incerca sa invat sa inot . O intrebare doar: stie cineva o sala mai ieftina unde as putea sa urmez niste cursuri de inot? Multumesc prieteni! Sanatate si succes tuturor!


Vezi ca trebuie sa ai o piele perfecta si dantura impecabila, nici macar un inceput de carie nu e admis.

Succese, vorba ebei!
Kathara
Postat pe 24 Iunie 2009 00:09
ehhh...de'ar fi vorba numai de asta :)....cu dantura stau foarte bine..albi si aliniati, 2 tencuiti , etc...pielea zic ca e ok...cu engleza la nivel conversational si cu inotul dezastru..aici mai tb sa lucrez. mai stie cineva ce-ar mai trebui?
sar'na kathara...succes si bunastare deasemenea!
nicolette80
Postat pe 24 Iunie 2009 12:45
Eu locuiesc in Irlanda,aveam si eu un vis sa devin stewardesa,aici e o meserie pe care nu mai vrea mai nimeni sa o faca,e prost platita,orele de lucru sunt grele,apoi nu mai e ceea ce era odata,acum o stewardesa nu mai e un simbol de frumusete,eleganta si inteligenta...tot ce ai de facut e sa mimezi acele masuri de siguranta apoi sa servesti mancare si apoi sa cureti masutele,sa raspunzi frumos tuturor badaranilor care urca la bord si te striga sa-i mai aduci si lui o bere ori mame care-ti pun copilul in brate sa-l linistesti tu ca ele sunt incapabile...Mi-a trecut pofta!In Romania cred ca inca mai e o meserie de lux dar nu pentru prea mult timp...
miaooo
Postat pe 5 August 2009 02:21
De la: , la data 2009-02-18 22:30:25Sunt mai multe scoli in Buucresti. Dureaza 3 luin , si coste in jur de 10 mii de lei.
Dar oare se merita pe criza asta cand firmele de avioane au prbleme imense ?! (Airfrance a pierdut juma' de miliard Euro in ultimele 2-3 luni).
Am impresia ca e o forumista cu nume arabizat lucreaza in domeniu prin zona golfului (incepe nickul cu Mr...), dar nu sunt sigur.



mai multe scoli????e una singura in toata romania...se numeste ACADEMIA DE AVIATIE CIVILA...cat despre probleme..cam cate accidente de avion sunt in comparatie cu cele de masini?hai sa fim seriosi...
baby_bulina
Postat pe 26 August 2009 10:38
De la: miaooo, la data 2009-08-05 02:21:26Eu locuiesc in Irlanda,aveam si eu un vis sa devin stewardesa,aici e o meserie pe care nu mai vrea mai nimeni sa o faca,e prost platita,orele de lucru sunt grele,apoi nu mai e ceea ce era odata,acum o stewardesa nu mai e un simbol de frumusete,eleganta si inteligenta...tot ce ai de facut e sa mimezi acele masuri de siguranta apoi sa servesti mancare si apoi sa cureti masutele,sa raspunzi frumos tuturor badaranilor care urca la bord si te striga sa-i mai aduci si lui o bere ori mame care-ti pun copilul in brate sa-l linistesti tu ca ele sunt incapabile...Mi-a trecut pofta!In Romania cred ca inca mai e o meserie de lux dar nu pentru prea mult timp...



Mimatul...il folosesti la orgasm...daca in aviatie mimezi masurile de siguranta esti ratata..sau ratat..e in joc viata ta..daca respectul de sine e zero..intr-adevar mimezi...daca ai ceva in cap...faci totul ca la carte...zbor in romania...si nu mi a pus nimeni copilul in brate..sa l linistesc si nici nu am intalnit mai multi badarani decat intalnesc in mod obisnuit pe strada...deci..nu e chiar asa
baby_bulina
Postat pe 26 August 2009 10:42
Draga baby bulina,ma bucur pt tine ca esti atat de mandra de meseria pe care o practici,in traducere libera,ospatar pe avion...Pe de alta parte imi displace nespus sa descopar ca esti nevoita sa-ti mimezi orgasmul...Eh,fiecare se realizeaza cum poate,unii cu capul,altii cu ce mai au....
Multa bafta si zboruri placute!
miaooo
Postat pe 26 August 2009 16:44
De la: miaooo, la data 2009-08-26 16:44:28Draga baby bulina,ma bucur pt tine ca esti atat de mandra de meseria pe care o practici,in traducere libera,ospatar pe avion...Pe de alta parte imi displace nespus sa descopar ca esti nevoita sa-ti mimezi orgasmul...Eh,fiecare se realizeaza cum poate,unii cu capul,altii cu ce mai au....
Multa bafta si zboruri placute!


Ospatar de avion?? Not fair!! Esti cat se poate de rea si de not fair! E o meserie ca oricare alta, una pe care spuneai ca ti-ai fi dorit-o...??
De fapt nu e tocmai o meserie ca oricare alta, e o meserie care necesita enorm de mult curaj. Iar cei care nu o inteleg si nu vor sa gandeasca prea mult, ajung sa o reduca la ideea de "ospatar de avion". Nu e cazul, e cat se poate de departe de asa ceva.
liliana2005
Postat pe 26 August 2009 16:50
cunosc si eu o tipa care lucreaza ca stewardesa stiu ca este o meserie foarte frumoasa doar ca si dificila. si este foarte greu sa ajungi sa lucrezi ca stewardesa;trebuie sa fii o persoana foarte puternica,inteligenta,sa fii capabila sa faci fata situatiilor dificle;esti supusa la niste teste destul de grele;
reo
Postat pe 4 Septembrie 2009 22:12
Buna seara,

Am si eu o mare dilema, am 18 ani anul acesta intru in clasa a-12a si cand termin as vrea sa devin stewardesa... Am auzit ca e foarte greu pana se ajunge acolo si am inteles ca si cursul costa mult. Poate puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi... Si cursurile cand se incep unde.... sunt cam pe langa dar vreau sa stiu tot ce tine de acest subiect

multzumesc frumos
adrriana91
Postat pe 8 Septembrie 2009 20:12
Buna,
Ma numesc Mihai si as dorii sa iti pun cateva intrebari legate de postul de stuard...eu am fost la un intrviu si am trecut toate probele insa nu m`au anuntat inca si vreau sa stiu cum a fost la tine daca esti dragutza..

adresa ema de mail si mess e mihai.pop1808@yahoo.com


Multumesc pentru timpul acordat.
mike_zaga
Postat pe 22 Ianuarie 2010 03:48
nu stiam ca postez acolo mesajul....in fine nu conteaza....daca e cineva care a trecut de acele probe ..va rog sa ma anuntati si pe mine ....

va multumesc
mike_zaga
Postat pe 22 Ianuarie 2010 03:49
Buna Mrskattousa...intamplator sunt si eu tot din Ploiesti...mi-ai fii de mare ajutor daca mi-ai oferi si mie niste informtii in plus in ceea ce priveste scoala de stwardese.eu as vrea sa o fac pe cea de la academia de aviatie...am mai auzit si posibilitatea de a fii recrutsta de companiile in sine....in august la mijlocul lunii ar fii examenle de admitere...sunt grele??la oral engleza cum e??cam care sunt temele in jurul carora se fac dialogurile??mi-ar placea sa ne intalnim la 1 suc...dar...banuiesc k esti mereu placata..astept macar 1 raspuns...si poate accepti invitatia la 1 suc...multumesc...si...zboruri line si frumoase...
PITICONIUS
Postat pe 10 Iulie 2010 11:29
De la: liliana2005, la data 2009-08-26 16:50:47
De la: miaooo, la data 2009-08-26 16:44:28Draga baby bulina,ma bucur pt tine ca esti atat de mandra de meseria pe care o practici,in traducere libera,ospatar pe avion...Pe de alta parte imi displace nespus sa descopar ca esti nevoita sa-ti mimezi orgasmul...Eh,fiecare se realizeaza cum poate,unii cu capul,altii cu ce mai au....
Multa bafta si zboruri placute!


Ospatar de avion?? Not fair!! Esti cat se poate de rea si de not fair! E o meserie ca oricare alta, una pe care spuneai ca ti-ai fi dorit-o...??
De fapt nu e tocmai o meserie ca oricare alta, e o meserie care necesita enorm de mult curaj. Iar cei care nu o inteleg si nu vor sa gandeasca prea mult, ajung sa o reduca la ideea de "ospatar de avion". Nu e cazul, e cat se poate de departe de asa ceva.


Si daca te angajezi la McDonalds esti bucatar de succes :)

Asa este nu esti ospatar de avion ... esti chelner de avion

Este o meserie ca oricare alta si trebuie respectata. Dar nici sa incepem sa "umflam lucrurile". Acum secretara e asistent manager, frizerul este stilist, gunoierul este manager de reziduuri si prostituatele se numesc vedete tv.

Si era sa uit. Betivii sunt degustatori profesionisti de bauturi.

Ce e asa rau in a spune lucrurilor pe nume. Ce are cuvantul "frizer"? Sau cuvantul "zugrav"? Suna mai frumos "pictor pe tencuiala"...



ilovethisgame
Postat pe 10 Iulie 2010 20:35
Buna,
Ai putea te rog sa imi dai si mie niste detalii, despre cum poti ajunge stewardessa la Wizzair?

Multumesc
kudika325228
Postat pe 11 Octombrie 2010 14:29
buna seara :)
am si eu o intrebare...
acum cateva luni am aplicat pentru postul de stewardesa la wizz air si recent am primit un mail in care ma chemau pe 19 noiembrie pentru un interviu
mai e cineva in situatia mea?
as vrea sa stiu cam cum decurge
eu nu am facut scoala de aviatie civila dar totusi m-au selectat :)
andr3yootza
Postat pe 29 Octombrie 2010 21:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cercetare: "Infleunta televiziunii asupra psihicului uman" 2 De la: lacurentnews 6 Mai 2012 23:20
After sex: o problema de sanatate (pentru mine) 15 De la: lilutza09 17 August 2009 21:25
un fazan inainte de culcare 22 De la: bruni_eu 28 Aprilie 2009 20:27
barbatii raci 4 De la: nora_ 9 Februarie 2009 17:56
M-am despartit din cauza surorii lui 15 De la: Aphrodite 20 Noiembrie 2009 18:58