Setari Cookie-uri

Experiente neplacute... de la shopping

Buna, fetelor.
Eu sunt noua pe aici, desi citesc Kudica zilnic de ceva timp.
Imi plac discutiile de pe acest forum si de aceea as vrea sa va provoc sa impartasim experiente mai putin placute de la cumparaturi. Stiu ca suna ciudat, mai ales ca pentru doamne shopping-ul este una din cele mai mari placeri, insa eu am realizat de curand ca nu e asa usor sa fii multumit de ceea ce cumperi sau de procesul de cumparare :).
O mostra explicativa pentru a arata la ce ma refer, o aveti aici
http://mirandaspune.wordpress.com/2008/09/30/experiente-la-shopping/
Sper sa va placa provocarea mea.

Postat pe 3 Octombrie 2008 23:13
uite eu iti dau una reala... o experienta neplcuta la shoping...

intru in magazin salut cu un buna ziua cat se poate de cordial ca doar nu intru in pestera... si cand colo ce sa vezi, fatuca nici macar nu binevoieste sa ridice ochii din ecranul telefonului bengos...
trec peste...desi imi stricase cheful deja.. si vreau sa achizitionez ceva... papusica cu pricina iar ma ignora... am crezut ca face cumva parte din decor si ma uit dupa altcineva...
intr-un final imi iau inima in dinti si intreb fara pic de jena... " scuzati-ma ma serveste si pe mine cineva???

foarte ofuscata domnisorica... storce un cuvintel care suna a "da" printre dintisori ...si ... vazand-o atat de ... inversunata ca i-am stricat placerea de a scrie SMS-uri...
cand sa ma intrebe ce vreau....
i-am intors spatele ostentativ si am iesit din magazin....

asa cat sa turbeze si ea cum am turbat eu....
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Octombrie 2008 23:18
majoritataea vanzatoarelor sunt cele mai mari nesimtite, sfidatoare, nepoliticoase, nu stiu ce sa iti arate.....ma apuca durerea de cap cand intru in magazin si vad cate una asa


eram intr-un magazin si a trebuit sa imi las geanta si o plasa cuniste acte la casierie daca vroiam sa ma probez...Termin eu cu probatul, vin la casierie sa achit, iar plasa...nu era plasa. Am intrebat unde este, iar donsoara foarte deranjata zice :,, nu stiu ! ce? e treaba mea sa ii port grija ?''...mi-au venit toti dracii X( pai zici sa imi las lucrurile personale la casierie si pur si simplu dispar ???? aveam niset acte importante in acea plasa...m-am uitat in jur si cand colo desteapta de ea pusese plasa pe un raft, alaturi de niste articole..a uitat e la mana pana la gura >:P

Postat pe 3 Octombrie 2008 23:40
georgia... si eu sunt o vanzatoare....dar nu cred ca intra cineva in magazin fara sa salut macar...daca omul zice ca se uita... cu atat mai bine.... daca vrea ceva...si se uita la mine evident ca merg sa il servesc ,nu sunt nici bagacioasa nici sictirita,pt ca asta e meseria mea acum...(pe langa altele) dar ma deranjeaza ca vad la tot pasul "bambucele" care fac pe vanzatoarele si tot ele se "ofuscheaza ca : vai fato asa m-a enervat aia ca dupa ce ca m-am dus sa ii arat bluza aia nici macar nu a cumparat-o....!!!

ma enerveaza pur si simplu modul cum sunt tratata eu personal ca clienta si incerc sa nu fac la fel si de aia ne-am cam castigat clienti fideli... pt ca am ionvatat sa ii respectam...si eu si colegul meu....

daaaar la tot pasul se intampla minuni asa ca... ce ma mai mir de o repriza de shoping ruinata de o vanzatoare...N.F.???
dandanaua_reloaded
Postat pe 3 Octombrie 2008 23:56
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-10-03 23:56:57georgia... si eu sunt o vanzatoare....dar nu cred ca intra cineva in magazin fara sa salut macar...daca omul zice ca se uita... cu atat mai bine.... daca vrea ceva...si se uita la mine evident ca merg sa il servesc ,nu sunt nici bagacioasa nici sictirita,pt ca asta e meseria mea acum...(pe langa altele) dar ma deranjeaza ca vad la tot pasul "bambucele" care fac pe vanzatoarele si tot ele se "ofuscheaza ca : vai fato asa m-a enervat aia ca dupa ce ca m-am dus sa ii arat bluza aia nici macar nu a cumparat-o....!!!

ma enerveaza pur si simplu modul cum sunt tratata eu personal ca clienta si incerc sa nu fac la fel si de aia ne-am cam castigat clienti fideli... pt ca am ionvatat sa ii respectam...si eu si colegul meu....

daaaar la tot pasul se intampla minuni asa ca... ce ma mai mir de o repriza de shoping ruinata de o vanzatoare...N.F.???



foarte bine ca nu faci la fel. Eu respect e toata lumea , vb frumos, nu conteaza ce meserie are persoana respectiva, dar ma enervez la culme cand o vanzatoare isi da ochii peste cap cand o intreb ceva si cand este nepoliticoasa.

Postat pe 4 Octombrie 2008 00:10
corect.... ,mai ales cele care au si facultate terminata si nu gasesc draga de lucru in domeniul lor si se injosesc sa munceasca intr-un amarat de magazin..... vaaaai tuh!!!

mor de ciuda pe astea...ce conteaza cate diplome ai... ti-ai ales un job... fa-l naibii bine ca nu it sta guma de mestecat in gat daca vorbesti amabil....
daaaar nu suntem toti la fel....

dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Octombrie 2008 00:13

care e faza de nu mi s-a postat mesajul meu dar apare la mesajele postate de mine ?
iris_4_ever
Postat pe 4 Octombrie 2008 00:50
iri s mai incearca odata si taie cuvintele porcoase ca de aiai nu ti-l posteaza... au filtru ...in sfarsit cam slabut filtru dar... se pare ca uneori functioneaza....

!!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 4 Octombrie 2008 00:52
imi bag piciorul in ele de filtre ca nu era nimic porcos aici ,si-mi bag picioarele si in el de site , si in administratorii lui si in tot ce vor picioarele mele
sa vedem daca au filtre pentru asta
iris_4_ever
Postat pe 4 Octombrie 2008 00:56
ai distrus filtrul [t ca ti-ai bagat picioarele prea mult

Postat pe 4 Octombrie 2008 01:03
Mie nu imi mai recunostea contul.. Mi-am facut altul pentru ca nu las sistemul sa ma invinga :p.

Imi pare rau sa aud ca si voi aveti experiente neplacute pe la cumparaturi. Neplacut e ca nu prea avem ce sa facem in legatura cu asta pentru ca in cultura noastra nu e impamantenita ideea de respect for the buyer... Sunt convinsa ca exista exceptii, si poate chiar multe, dar intotdeaunda elementele negative se vad mai usor...

Eu va propun sa scriem aici despre toate magazinele unde nu am fost tratate corespunzator. Nu vreau sa le fac o campanie negativa dar mi-e mi-ar face bine sa stiu cum stam.

Incep eu:

Dika - Piata Romana, Bucuresti
Leonardo - Stefan cel Mare, Constanta
megabriellero
Postat pe 4 Octombrie 2008 13:10
Eu experiente neplacute la shopping am avut, dar nu cu vanzatoarele..
de exemplu am mers intr-o zi intr-un mall, am tot probat o multime de lucruri, am cumparat o alta multime.. pana cand dintr-o cabina de proba am iesit cu toate pungile pline de cumparaturi, mai putin poseta.. in care aveam actele, chei (de la masina si casa) si vreo 800 de euro..

am realizat ,, fapta,, dupa vreo inca 2 magazine.. cand m-am intors bineinteles ca geanta nu mai era acolo..
in alta ordine de idei, am patit acelasi lucru in londra.. dar nu cu geanta, ci cu o pereche de cizme.. le-am uitat intr-o cabina de proba si a doua zi le-am gasit acolo.. punga era sigilata.
Deh.. diferenta asta de cultura..

Postat pe 5 Octombrie 2008 01:41
De la: megabriellero, la data 2008-10-04 13:10:59Mie nu imi mai recunostea contul.. Mi-am facut altul pentru ca nu las sistemul sa ma invinga :p.

Imi pare rau sa aud ca si voi aveti experiente neplacute pe la cumparaturi. Neplacut e ca nu prea avem ce sa facem in legatura cu asta pentru ca in cultura noastra nu e impamantenita ideea de respect for the buyer... Sunt convinsa ca exista exceptii, si poate chiar multe, dar intotdeaunda elementele negative se vad mai usor...

Eu va propun sa scriem aici despre toate magazinele unde nu am fost tratate corespunzator. Nu vreau sa le fac o campanie negativa dar mi-e mi-ar face bine sa stiu cum stam.

Incep eu:

Dika - Piata Romana, Bucuresti
Leonardo - Stefan cel Mare, Constanta


As adauga Leonardo din Auchan. De fpat, e o problema generala la Leonardo. N-am fost tratata bine decat in Unirea.

Postat pe 7 Octombrie 2008 17:05
Ah! ce m-am mai suparat o data! Dar a fost si vina mea. Eram in Dutyfree in Heathrow si am cumparat niste bomboane, ceai si doua farduri de la Victoria's Secret. Cand m-am dus la casa, in timp ce scoteam banii sa platesc, casiera mi-a pus fardurile in alta punga. Si am luat punga mare fara sa ma uit in jur. I-am dat banii, ea multumesc si.... am plecat. Mi-am dat seama dupa poarta, in drum spre avion ca eu n-aveam fardurile. M-as fi asteptat macar sa incerce sa strige dupa mine :((((( M-am suparat pt ca vroiam sa-i dau unei f bune prietene un anumit fard (m-am gandit special la ea cand l-am vazut), dar deh nu mi-a iesit :((

Postat pe 7 Octombrie 2008 17:10
De la: oanna_81, la data 2008-10-05 01:41:24Eu experiente neplacute la shopping am avut, dar nu cu vanzatoarele..
de exemplu am mers intr-o zi intr-un mall, am tot probat o multime de lucruri, am cumparat o alta multime.. pana cand dintr-o cabina de proba am iesit cu toate pungile pline de cumparaturi, mai putin poseta.. in care aveam actele, chei (de la masina si casa) si vreo 800 de euro..

am realizat ,, fapta,, dupa vreo inca 2 magazine.. cand m-am intors bineinteles ca geanta nu mai era acolo..
in alta ordine de idei, am patit acelasi lucru in londra.. dar nu cu geanta, ci cu o pereche de cizme.. le-am uitat intr-o cabina de proba si a doua zi le-am gasit acolo.. punga era sigilata.
Deh.. diferenta asta de cultura..





Tu la shopping cheltui doar 800 de euro?
oricum mi se pare prea ostentativa precizarea ta in legatura cu banii,era suficient sa scrii ca ti-ai pierdut portofelul si atat!doamne cata lauda am vazut pe aici...

Postat pe 10 Octombrie 2008 16:25
De la: mia_bela, la data 2008-10-10 16:25:58
De la: oanna_81, la data 2008-10-05 01:41:24Eu experiente neplacute la shopping am avut, dar nu cu vanzatoarele..
de exemplu am mers intr-o zi intr-un mall, am tot probat o multime de lucruri, am cumparat o alta multime.. pana cand dintr-o cabina de proba am iesit cu toate pungile pline de cumparaturi, mai putin poseta.. in care aveam actele, chei (de la masina si casa) si vreo 800 de euro..

am realizat ,, fapta,, dupa vreo inca 2 magazine.. cand m-am intors bineinteles ca geanta nu mai era acolo..
in alta ordine de idei, am patit acelasi lucru in londra.. dar nu cu geanta, ci cu o pereche de cizme.. le-am uitat intr-o cabina de proba si a doua zi le-am gasit acolo.. punga era sigilata.
Deh.. diferenta asta de cultura..





Tu la shopping cheltui doar 800 de euro?
oricum mi se pare prea ostentativa precizarea ta in legatura cu banii,era suficient sa scrii ca ti-ai pierdut portofelul si atat!doamne cata lauda am vazut pe aici...


Oana ce te lauzi asa mult cu banii tai? da chiar asa! Sa vorbeasca ma cineva cu fata asta ca mereu deviaza de la subiect! se cam ia de toata lumea!

fata a precizat intr un mod foarte sincer si firesc ce i s a intamplat, si 800 de euro nu e o suma atat de mare ca s te lauzi cu ea, dar nici mik incat sa nu ti para rau dupa ea! Eu nu inteleg de ce nu luam altfel problema si trebuie mereu sa existe cineva rautacios si pus pe cearta!

Postat pe 10 Octombrie 2008 16:37
mai mia sau cum iti mai spui tu.. nu am intervenit si nici nu am de gand sa intervin in aberatiile pe care le scrii peste tot dintr-un simplu motiv: O cunosc pe fata din poze si NU ESTI TU. Ok? Am remarcat asta inca de la prima ta fraza.. si din multe alte lucruri. In fine..
Nu ai decat sa negi si sa minti cat vrei si pe cine vrei, chiar nu ma intereseaza. Tu stii adevarul, la fel cum il stiu si eu..

.. ca sa fiu on topic.. nu e problema ta cu cati bani umblu eu la mine si cati sunt destinati cumparaturilor ok? si ca sa te linistesti putin, sa stii ca de multe ori merg cu mai mult de 800 de euro la shopping..

ete na.. ce probleme ai tu..

normal ca am specificat suma deoarece exact in ASTA a constat experienta neplacuta.. ca de era portofelul gol probabil nu imi parea prea rau dupa el. V-am pupat.

Postat pe 10 Octombrie 2008 17:15
oana-zana cu parul pana la fund,nu cred ca ne cunoastem,cel putin eu nu cred ca te cunosc,am o memorie vizuala foarte buna si daca te vedeam sigur imi aminteam...
nu e problema mea cu cati bani umblii la tine dar ai dat dovada ca esti o toapa si o figuranta spunand exact suma pe care ai pierdut-o!

Postat pe 10 Octombrie 2008 20:41
da stai ca mi-am amintit ca te cunosc si numai in mii de euro nu te imbraci torok stie ca bramburesti lumea si minti pe aici cu nerusinare tu fetito

Postat pe 10 Octombrie 2008 20:53
incet incet iti aduci poate aminte si de unde ai ,,furat,, pozele astea.. si ca nu esti cea care pretinzi
daca tot veni vb de minciuni.

si inca ceva desteapta lumii.. daca faci cumparaturi de 800 de euro( sau mai mult) nu inseamna ca te imbraci in tinute de mii de euro.. iti poti lua 1, 3 sau 7 tinute.. dar probabil e prea greu sa constati asta, daca nu te duce cerebelul pana acolo..

hai.. continua in prostia, invidia si minciuna ta.. fi happy! Chiar nu cred ca interesezi pe cineva.

Postat pe 10 Octombrie 2008 23:09


doaaaamne... mare ti-e gradina.. si totusi

Postat pe 11 Octombrie 2008 02:06
gradina mea?

mda.. hotaraste-te daca sunt zana sau parazit micut.. ca la par ai nimerit-o (aproape, ca mai are vreo 2 palme pana la fund )
hai ca te las sa te gandesti.. am ajuns la concluzia ca ai nevoie de timp..

Postat pe 11 Octombrie 2008 02:29
esti o fosta zana cu parul pana la fund,acum ai ramas doar un parazit
vad ca tu ai nevoie de timp de gandire,te-am incuiat zano nu-i asa?

Postat pe 11 Octombrie 2008 02:34
O fosta zana? O spui din punctul tau de vedere sau in mod oficial.. ca oficial si laboral, inca mai sunt zana (credeai ca nu? )

Draguta mea, hai sa-ti spun un secret.. am mai mult de un an vechime pe acest amarat de site.. si de astea ca tine ( cu tentative de atacuri personale) au fost o multime si or sa mai fie.. deci.. ca sa nu ramai dezamagita.. ai venit prea tarziu, nu mai reusesti decat sa ma amuzi la culme, crede-ma

Postat pe 11 Octombrie 2008 02:43
O fosta zana? O spui din punctul tau de vedere sau in mod oficial.. ca oficial si laboral, inca mai sunt zana (credeai ca nu? )

Draguta mea, hai sa-ti spun un secret.. am mai mult de un an vechime pe acest amarat de site.. si de astea ca tine ( cu tentative de atacuri personale) au fost o multime si or sa mai fie.. deci.. ca sa nu ramai dezamagita.. ai venit prea tarziu, nu mai reusesti decat sa ma amuzi la culme, crede-ma

Postat pe 11 Octombrie 2008 02:45
niciodata nu e prea tarziu,nu uita asta
nu ma intereseaza cine te ataca eu iti spun adevarul pur,nu te atac deloc,am scris eu vreo minciuna pana acum????nu te prosti ex zano actuala d-na parazit
cum adica in mod laboral????

Postat pe 11 Octombrie 2008 02:49
,, d-na,, asa, bravo.. e frumos sa te adresezi cu respect persoanelor..

stai ca m-ai derutat..
pai nu spuneai tu ca ma cunosti extrem de bine si imi cunosti viata la fel de bine???
cum nu stii atunci ce scrie pe contractul meu LABORAL??
pfff... nu ma dezamagi.. vad ca nu esti deloc la zi cu detaliile.. fugi repede in oras si informeaza-te, ok? si hai si tu cu noutati ca altfel iti pierzi credibilitatea ca post de stiri

si eu care credeam ca imi spui zana in cunostinta de cauza
de fapt tu ma alintai doar

Postat pe 11 Octombrie 2008 03:04
hai scuteste-ma cu contractul tau de munca din spania zana iti spuneam ca arati ca dracu cu peruca aia neingrijita!

Postat pe 11 Octombrie 2008 03:24
tocmai mi-ai demonstrat ca esti habarnista in legatura cu mine
Ma asteptam, eram sigura de fapt.
Oricum, ti-am lasat pe celalalt topic ultimul mesaj informativ.

Postat pe 11 Octombrie 2008 04:29

Postat pe 11 Octombrie 2008 04:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Camasi barbati online... 9 De la: aldrin 25 Iunie 2009 12:24
Produse AVON 18 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:15
RECOMAND cu caldura pentru fete ;) 2 De la: Barbie30 10 Iulie 2010 19:54
cadouuuuri!! 16 De la: kudika_1011377 26 Mai 2016 11:18
haine pentru slabute 4 De la: Dontyyy 12 Aprilie 2010 11:27