Setari Cookie-uri

Chiar exista acele persoane care sustin ca si-au gasit jumatatea??

parca nu imi vine sa cred in "fericiti pana la adanci batraneti"
mai degraba in viata ai parte de una calda si una rece: acum esti fericit, maine plangi, poimaine poate vei rade din nou, si tot asa
ramo_88
Postat pe 12 Decembrie 2008 16:03
De la: ramo_88, la data 2008-12-12 16:03:45parca nu imi vine sa cred in "fericiti pana la adanci batraneti"
mai degraba in viata ai parte de una calda si una rece: acum esti fericit, maine plangi, poimaine poate vei rade din nou, si tot asa


"fericiti pana la adanci batraneti" face parte din povesti.in viata reala apar multe obstacole,dar daca ai langa tine jumatatea e mult mai usor sa treceti peste probleme.sa nu crezi ca viata este roz!
DeeaCatalina
Postat pe 12 Decembrie 2008 18:22
"sufletul pereche e un om al carui suflet e identic cu al tau". deeacatalina nu stiu daca e sa fie chiar asa..... de ce? pt ca am in familie chiar un exemplu, socrii mei. au o casnicie foarte fericita de 40 si ceva de ani, dar ei difera unul de celalalt "ca de la cer la pamant" si in comportament, caracter, idei si in mai multe, nu ma apuc sa mai insir acum .....dar pana la urma ajung la un numitor comun (dar fara prea mari discutii) ceea ce e bine, zic eu
adina_2007
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:36
da. pot spune ca am gasit sufletul pereche. nici mie nu mi-a venit sa cred. defapt sunt suflete identice din absolut toate p.d.v ceva de neimaginat . Something amazing!!! Va doresc la toate sa aveti parte de iubire.
elli_dy
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:46
NU cred in heapy -end-uri! Viatza nu e poveste pe care o citesti in cartzi cu basme.
emilia84
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:46
bine bine acum nu am spus ca va fii happy end. chiar daca e sufletul pereche nu stim pentru cat timp.om trai si vom vedea
elli_dy
Postat pe 19 Ianuarie 2009 18:52
De la: adina_2007, la data 2009-01-19 18:36:49"sufletul pereche e un om al carui suflet e identic cu al tau". deeacatalina nu stiu daca e sa fie chiar asa..... de ce? pt ca am in familie chiar un exemplu, socrii mei. au o casnicie foarte fericita de 40 si ceva de ani, dar ei difera unul de celalalt "ca de la cer la pamant" si in comportament, caracter, idei si in mai multe, nu ma apuc sa mai insir acum .....dar pana la urma ajung la un numitor comun (dar fara prea mari discutii) ceea ce e bine, zic eu



tu ce intelegi prin suflet, draga mea? intelegi comportament, caracter si alte prostii de astea? uita-te in DEX si afla ce inseamna suflet, scuza-ma ca sunt rautacioasa, dar cum poti afirma lucrurile astea? sufletul nu e ceva care se vede..e o energie din interiorul fiecarui om...am zis ca doua suflete identice sunt suflete pereche, pt ca vibreaza aceeasi cantitate de energie!!!! wake up!!

partea cu personalitatea si altele, e alta chestie. pot sa fie f diferiti, dar se complteaza perfect! ca o piesa lipsa de la puzzle, unul e puzzle-ul, altul e piesa ce lipseste!
DeeaCatalina
Postat pe 19 Ianuarie 2009 21:32
nu ai cuvinte sa explici sentimentele ce le ai knd simti k EL sau Ea e "sufletul tau pereke" . fizic poate fi ca oricare alta persoana, dar sufletul... asta il face special. shtii k e facut pentru tine, stii ca l-ai gasit si shtii ca e al tau. cata fericire ai cand esti langa EL, nu mai ai nevoie de nimic si de nimeni altcineva, si ca voi 2 sunteti totul.
Eu simt k l-am gasit pe EL, nu shtiu insa de ce trebuie sa suferim si sa luptam pentru iubirea noastra, nu inteleg de ce Dzeu face unele lucruri mai grele, dar minunate.. dar important e ca "sufletele pereke" se vor iubi mereu, si nu pot fi fericiti decat impreuna.
10nails
Postat pe 19 Ianuarie 2009 22:34
pt deeacatalina da stiu ce inseamna "suflet" si fara sa ma uit in dex, eu ma refeream la un tot unitar suflet-trup, cand am spus acest cuvant; ma rog poate nu m-am facut clar inteleasa, dar si daca ma refeream doar la suflet (exclus caracter si etc) asa cum ai spus tu, sunt foarte diferiti unul de celalalt
adina_2007
Postat pe 21 Ianuarie 2009 11:18
De la: adina_2007, la data 2009-01-21 11:18:05pt deeacatalina da stiu ce inseamna "suflet" si fara sa ma uit in dex, eu ma refeream la un tot unitar suflet-trup, cand am spus acest cuvant; ma rog poate nu m-am facut clar inteleasa, dar si daca ma refeream doar la suflet (exclus caracter si etc) asa cum ai spus tu, sunt foarte diferiti unul de celalalt


sufletele pereche sunt identice, pt ca au fost formate in acelasi timp de catre Creator, adica Dumnezeu. O sfera impartita in 2 jumatati, cea masculina si cea feminina. Aceeasi esenta.
DeeaCatalina
Postat pe 21 Ianuarie 2009 22:36
De la: shea, la data 2008-10-05 14:23:52 Am citit de multe ori pe forum mesaje in care femei care au avut puterea sa scape din relatii esuate sustineau dupa ca au gasit ceea ce cautau si ca au gasit respectul , intelegerea de care nu au avut parte.
Este o modalitate de a te incuraja sau chiar exista oameni care sa te respecte si sa te inteleaga pentru cum esti???

Exista astfel de persoane cu siguranta.Eu am gasit si am fost gasita de o asemenea persoana!
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 09:35
Asta se poate spune doar inainte de ultima suflare, draguta...
Nu exista o SINGURA jumatate pentru fiecare dintre noi... Exista mai multe. Adica ce, crezi ca celor care le-a murit "jumatatea" n-or sa mai fie fericiti niciodata? Iti spun eu, exista mult mai multe "jumatati"... Asta e partea frumoasa a... jocului
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2009 09:38
De la: DeeaCatalina, la data 2009-01-21 22:36:47
De la: adina_2007, la data 2009-01-21 11:18:05pt deeacatalina da stiu ce inseamna "suflet" si fara sa ma uit in dex, eu ma refeream la un tot unitar suflet-trup, cand am spus acest cuvant; ma rog poate nu m-am facut clar inteleasa, dar si daca ma refeream doar la suflet (exclus caracter si etc) asa cum ai spus tu, sunt foarte diferiti unul de celalalt


sufletele pereche sunt identice, pt ca au fost formate in acelasi timp de catre Creator, adica Dumnezeu. O sfera impartita in 2 jumatati, cea masculina si cea feminina. Aceeasi esenta.

asta este idealism pur.nu exista oameni identici.dovada ADN-ul diferit.si nici nu ar fi bine sa fie....sa semene, da.sa aiba aceleasi dorinte, sperante, acelasi mod de a gandi, da.daca am fi identici, ne-am plictisi.deosebirea starneste interesul si provoaca.oricum, cei care se iubesc, chiar daca la inceput sunt diferiti, devin asemanatori dupa cativa ani de convietuire.din iubire, adopta parerile, dorintele partenerului....nu pe toate, dar unele da.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 09:43
...sau, acele doua jumatati, chiar daca nu se potrivesc perfect, se pot modela...
Lucia1971
Postat pe 10 Februarie 2009 09:45
De la: Dor_a, la data 2009-02-10 09:38:36Asta se poate spune doar inainte de ultima suflare, draguta...
Nu exista o SINGURA jumatate pentru fiecare dintre noi... Exista mai multe. Adica ce, crezi ca celor care le-a murit "jumatatea" n-or sa mai fie fericiti niciodata? Iti spun eu, exista mult mai multe "jumatati"... Asta e partea frumoasa a... jocului
subscriu! si mai pot spune ca pentru mine sufletul pereche este cel ce mi se potriveste ca o manusa! omul de linga mine!
FRANNNCE
Postat pe 10 Februarie 2009 09:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
.. 6 De la: sensitive 7 Februarie 2009 12:28
sa il dau in judecata pe fostul sot? 3 De la: maimai_no1 2 Septembrie 2011 01:27
il vreau inapoiiii :((( 62 De la: heroes 31 Decembrie 2009 11:19
Povestea mea 41 De la: Arutzu28 11 August 2011 17:41
Divort 10 De la: pamela_1 17 Iunie 2009 12:54