Setari Cookie-uri

Celule stem - a le pastra sau a le dona?

Salut, deschid acest topic deoarece acum am citit intr-o revista despre sangele placentar/celule stem.
Nu fac reclama, vreau doar sa mentionez, sa instiintez si sa ajut sau macar sa incerc. Fundatia Eurocor Romania (http://www.cordcenter.ro/eurocord-romania_ro.html) iti ofera posibilitatea de a stoca sangele placentar sau din cordonul ombilical contra cost, sau de al dona (nu este contra cost, dar trebuie anuntat cu 2-3 luni inainte de anaste ca doresti sa donezi - personal am sunat si am intrebat acest lucru), ca in final el se arunca la nastere, impreuna cu placenta, asa ca de ce sa nu ajutam pe alti care au nevoie vitala de acel sange, de acele celule.
Personal am citit tot site-ul acestei fundatii, si azi i-am sunat sa ii informez ca nu au informatii cu privire la donatia.
Eu sunt insarcinata in 3 luni si am in discutie acest aspect cu sotul meu, dar daca in final hotaram sa nu recoltam, sunt de acord sa donez, deoarece asa poate fi salvat alt copil.
Interesant ar fi ca aceasta optiune sa o mentioneze doctorul ginecolog, sa te anunte pentru ca din miile de gravide, nu stiu cate stiu de acest lucru. Eu personal am aflat de la o fosta colega de facultate, si cunosteam doar aspectul ca poti plati pentru al recolta, dar nu stiam si de optiunea de al dona, ceea ce consider ca este un lucru foarte bun.
Scuze de deraj, dar am considerat ca ar trebui sa dau mai departe informatia primita.
nykk
Postat pe 8 Octombrie 2008 13:09
Va urez si eu un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 31 Decembrie 2008 16:05
Bravo!O initiativa laudabila!Succes si multa sanatate!Domnul sa va vegheze.

Postat pe 6 Februarie 2009 12:42
si eu sunt pro donare sau stocare a celulelor stem....
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Februarie 2009 13:31
Vai doamne asta e miselatorie cred eu. Din cate am citit pe undeva majoritatea fardurilor si produselor cosmetice chimice sunt facute si din placenta femeilor de dupa nasterea pe care o au. Aici totul ar putea fi o politica sa zica ca ajuta la ceva si in final sa fie folosite pentru totul si cu totul altceva....
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 02:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre pilule contraceptive 9 De la: marco918 7 Octombrie 2009 23:51
S.O.S. Infertilitatea 6 De la: pica33 16 Mai 2009 13:13
adevar sau fals? 8 De la: diana1981 8 Aprilie 2009 20:55
Sunt insarcinata??? 7 De la: kudika013892 23 Septembrie 2012 09:37
Am si eu o intrebare... 9 De la: andreeaeirimia 3 August 2009 14:14