Setari Cookie-uri

Ce parere aveti de Comunitatea Amish?

De la: bestdevilinside, la data 2008-10-17 12:39:07

Este interesant ca aceasta comuniune se tine de reguli de sute de ani,zice nu la consum si technica si accepta benevol o viata naturala, simpla care nu dauneaza celorlati de pe pamant.


Poate im fac cont pe un forum amish sa vad ce se discuta acolo^^


dracusorule...ti-ai facut vreun cont pe forumul ala????
nu de alta dar am dat intamplator peste topicul asta....

dandanaua_reloaded
Postat pe 5 Decembrie 2008 15:32
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-05 15:32:05
De la: bestdevilinside, la data 2008-10-17 12:39:07

Este interesant ca aceasta comuniune se tine de reguli de sute de ani,zice nu la consum si technica si accepta benevol o viata naturala, simpla care nu dauneaza celorlati de pe pamant.


Poate im fac cont pe un forum amish sa vad ce se discuta acolo^^


dracusorule...ti-ai facut vreun cont pe forumul ala????
nu de alta dar am dat intamplator peste topicul asta....


nu mi-am facut inca, ca am uitat de asta dar am timp de la sfarsitul saptamanii viitoare... nu fuge forumul ala ...si nici topicul de aici...nici o speranta sa-l inchida
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Decembrie 2008 01:26
Am auzit de comunitatea asta...pentru prima oara a fost pe MTV,era o emisiune mai demult....si mi s-a parut putin ciudat....dar unde oare exista ? ma refer la locatia geografica....in ce parte a Pamantului..
liza24_84
Postat pe 28 Decembrie 2008 23:39
De la: ramo_88, la data 2008-12-05 15:22:11O sa ziceti ca sunt nebuna, dar cred ca multi dintre ei sunt mult mai fericiti decat noi.

Cu cat oamenii sunt mai inteligenti, mai complexi si cu mai mult accesc la informatie, cu atat incep sa filosofeze si devin nefericiti..

Acum nu spun ca trebuie sa involuam, dar...oamenii de acum 150 de ani erau atat de fericiti....tocmai pt ca erau atat de simpli...


Dar cand eram animale ... ehehei, fericire pe noi, neneaca.
Kathara
Postat pe 28 Decembrie 2008 23:53
De la: liza24_84, la data 2008-12-28 23:39:57Am auzit de comunitatea asta...pentru prima oara a fost pe MTV,era o emisiune mai demult....si mi s-a parut putin ciudat....dar unde oare exista ? ma refer la locatia geografica....in ce parte a Pamantului..


In inima Americii, cam prin statul Utah.
Kathara
Postat pe 28 Decembrie 2008 23:54
De la: ramo_88, la data 2008-12-05 15:22:11O sa ziceti ca sunt nebuna, dar cred ca multi dintre ei sunt mult mai fericiti decat noi.

Cu cat oamenii sunt mai inteligenti, mai complexi si cu mai mult accesc la informatie, cu atat incep sa filosofeze si devin nefericiti..

Acum nu spun ca trebuie sa involuam, dar...oamenii de acum 150 de ani erau atat de fericiti....tocmai pt ca erau atat de simpli...


Hop si eu - si acum fac pe "Gica Contra": s-a aratat prin studii (unde am citit articolul nu mai stiu nici sa ma tai) ca oamenii in etate au tinere de minte selectiva, si ca retin mai repede lucrurile frumoase si evenimentele placute. De unde si afitmatia ca "acum 150 ani oamenii erau mai fericiti" mi se pare un pik trasa de par ...
catalinaOlo
Postat pe 15 Ianuarie 2009 16:54
Aladiah
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:38
Ha? Oamenii de acum 150 de ani erau mai fericiti? Si cine zice asta?
Haideti sa facem o introspectie... Acum 150 de ani... Europa... Anno Domini 1859... Au! Era pe vremea cand aveau toaletele "in fundu' curtii", se imbaiau o data pe an, aveau paduchi, mureau de lepra si ciuma... Sa mai aduc aminte de razboaie si revolutii? ... Daca erau asa de fericiti, de ce se revoltau? Poate din cauza ca muncitorii si taranii erau exploatati crunt? Din cauza ca ucenicii mureau pe capete, de bataie, de frig, de subnutritie? Din zece nou-nascuti supravietuiau doi, si din zece femei care nasteau, patru mureau la nastere, chiar si cei avuti aveau dinti doar pana la 30-35 de ani...
Deci despre timpurile alea vorbim noi ca erau mai fericiti?
Uff! pe mine afirmatiile astea asa, aruncate cu lopata nu inceteaza sa ma uimeasca...
Dor_a
Postat pe 28 Ianuarie 2009 11:13
De la: Kathara, la data 2008-12-28 23:54:00
De la: liza24_84, la data 2008-12-28 23:39:57Am auzit de comunitatea asta...pentru prima oara a fost pe MTV,era o emisiune mai demult....si mi s-a parut putin ciudat....dar unde oare exista ? ma refer la locatia geografica....in ce parte a Pamantului..


In inima Americii, cam prin statul Utah.

poi in utah parca stiam ca stau o alta comunitate /religie /secta care se numesc mormoni,sau" biserica lui iisus si a sfintilor din urma"si ce pot sa zic despre astia este ca nu is nicidecum asea de inapoiatzi cum spune loomea /.De exemplu mormonii astia au trimisi in toate tarile ptr a preda engleza gratuit o engleza americana tot cu scopul de a atrage pe altii in comunitate dar nicidecum nu fac parte din comunitatea amish.......asa ca te rog informeaza-te inaite de a scrie aiurea ..dacatot scrii ceva cat de cat interesant scrie si ceva adevarat .............. fara nici o suparare
florinursulet
Postat pe 13 Martie 2009 23:32
My bad:

There are Old Order communities in 21 states; Pennsylvania has the largest population (44,000), followed by Ohio (43,000) and Indiana (33,000).[3] The largest Amish settlements are in Holmes County, Ohio, Lancaster County, Pennsylvania, and LaGrange, Indiana. Due to rapid population growth within Amish communities, new settlements are constantly being formed to obtain sufficient farmland. Notable Amish communities are located in Kent County, Delaware, Davis County Iowa and Montgomery County, New York. A sizable Old Order community exists in St. Lawrence County, New York.[5]


~~~~


ps. Oricine tine prea aproape de orice biserica e un inapoiat.
Kathara
Postat pe 13 Martie 2009 23:41
De la: FastSoul, la data 2008-10-09 16:19:27"Zeci de mii de oameni traiesc izolati in conditiile secolului al XVIII-lea. Fara electricitate, fara gaz metan, fara canalizare. Comunitatea Amish. Se nasc pentru credinta, mor pentru viata vesnica.
Conduc carute trase de cai si ara cu plugul. Isi construiesc singuri casele, fara macarale. Nu merg la spital si nu vor sa auda de doctor..."

Ce parere aveti??

e treaba lor ce aleg in viata. despre amish am auzit la TV, era un reality-show in care diversi membri tineri ai comunitatii stateau laolalta cu alti tineri obisnuiti. din cate spuneau ei, puteau alege intre viata obisnuita si cea de amish.de asta stateau impreuna cu oamenii obisnuiti o perioada, ca sa vada cum e si sa se decida. destul de cinstit, nu?e ok atata vreme cat nu obligi pe cineva sa duca o asemenea viata. ma gandesc uneori ca ar fi un loc grozav de petrecut o vacanta.....foarte interesant.
mkdisk
Postat pe 9 Aprilie 2009 11:45
De la: Kathara, la data 2008-10-09 16:28:09Si mai traiesc si in haremuri, cu n copii de nu se stie al cui mai e.

nu, aia sunt mormoni.amish nu au decat o singura sotie.si sunt foarte credinciosi, cu tot tacamul, mireasa si mirele trebuie sa fie virgini inainte de nunta, etc.
mkdisk
Postat pe 9 Aprilie 2009 11:51
unii oameni tind sa creada ca altii sunt nefericiti, inapoiati, etc. atat timp cat sunt fericiti, impacati cu ei insisi nu avem de ce sa intervenim in viata lor! ca nu au curent electric...poate ca nu si-l doresc! ca nu au apa curenta...poate asa se simt mai bine! a vorba si de metalitate! asa cum noi, cei "civilizati" credem ca e inuman, de neconceput sa traim fara curent electric, apa curenta, gaz, etc, asa li se pare lor absolut normal sa traiasca asa, fara ele.
Lulli
Postat pe 11 Mai 2009 14:48
Ei ....acum ca stii ce stii ,e ok ..dar cind cresc toti copii si auzi ca se culca fratii cu surorile nu cred ca ,ai mai fi interesata....sau nepoata cu bunicu .......va doresc o zi placuta la toti
kudika029886
Postat pe 14 August 2009 22:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INDIVID SAU COLECTIV? 14 De la: scorpio67 17 Decembrie 2009 07:57
despre florile de apartament 81 De la: gratuit89 30 Noiembrie 2009 23:01
***STATUSURI -TEXTE- MESAJE *** 9 De la: kudika_nikole 20 Iunie 2012 20:57
Cum sa faci bani pe internet fara efort 27 De la: Fulg-de-nea 27 Septembrie 2013 18:52
FOARTE IMPORTANT - Trebuie sa vedeti asta !!!!!!!!!! 106 De la: riimaruca 22 Ianuarie 2009 17:10