Setari Cookie-uri

O sarcina nedorita!Cum se poate remedia situatia?

De la: kudika101287, la data 2010-01-13 17:49:00culmea este ca si io trec prin aceiasi problema ca si tine dar io nu am varsta necesara pentru a face un avort.tu totusi ai o varsta la care mai poti remedia ceva dar io nu am decat 17 ani.daca intradevar nu-ti doresti sarcina iti sugerez sa consulti un doctor cat mai poti.


vorbeste cu parintii!indiferent ce ai facut trebuie sa iti fie alaturi!
one_size
Postat pe 14 Ianuarie 2010 09:27
Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar un copil nu e un animalut de casa care sa-l "pastrezi" ca sa ai cui si ce sa dai! Imi pare rau pt cei care-si doresc copii si nu-i pot avea (s-ar putea chiar eu sa fiu in aceasta situatie..), dar nu poti sfatui o femeie care e pe cale sa devina mama si nu stie daca vrea, sa pastreze sarcina. Asta e o decizie pe care trebuie s-o ia persoana in cauza! Nu fi egoista!
oanahaiduc
Postat pe 14 Ianuarie 2010 09:37
Din cate stiu eu, singura metoda e avortul. Daca te hotarasti, gaseste un medic bun si va fi ok. Fosta-mi cumnata a facut un avort, dar la un medic bun, si apoi a avut-o pe nepotica mea (deci n-au fost probleme). Stiu ca probleme pot aparea (indiferent de medic) in cazul in care ai RH negativ. Gandeste-te bine sa fa ce crezi ca e mai bine. Daca nu-ti doresti copilul sau nu te simti pregatita, nu-l aduce pe lume sa-l chinui - ar fi un pacat mai mare!
oanahaiduc
Postat pe 14 Ianuarie 2010 09:48
buna, am 19 ani si in urma cu 2 saptamani si ceva eu si prietenu meu nu ne.am protejat, dar el nu a ejaculat in mine, nu am un ciclu regulat, dar deja suntem in 26 si nu a venit, si nu am semne k urmeaza sa vina.e posibil sa fie vorba de o sarcina? sunt disperata , dati.mi sun sfat va rog
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 11:06
De la: kudika371658, la data 2011-02-26 11:06:25buna, am 19 ani si in urma cu 2 saptamani si ceva eu si prietenu meu nu ne.am protejat, dar el nu a ejaculat in mine, nu am un ciclu regulat, dar deja suntem in 26 si nu a venit, si nu am semne k urmeaza sa vina.e posibil sa fie vorba de o sarcina? sunt disperata , dati.mi sun sfat va rog



Sigur ca e posibil.
stem_29
Postat pe 26 Februarie 2011 11:33
v.am cerut o parere k asa ceva parintiilor mei nu le pot zice
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 18:59
anu trecut din pacate un prieten a patit asa cu o prietena comuna, nu e mare scofala, te vei simti putin ametita dupa, ia o zi, mai bine ia ti o prietena cu tine. si nici nu costa f mult... eventual ar fi normal sa te ajute el daca cu parintii nu merge.
rockk
Postat pe 26 Februarie 2011 19:02
De la: kudika371658, la data 2011-02-26 11:06:25buna, am 19 ani si in urma cu 2 saptamani si ceva eu si prietenu meu nu ne.am protejat, dar el nu a ejaculat in mine, nu am un ciclu regulat, dar deja suntem in 26 si nu a venit, si nu am semne k urmeaza sa vina.e posibil sa fie vorba de o sarcina? sunt disperata , dati.mi sun sfat va rog


Exista o mica posibilitate sa ramai insarcinata; acum depinde cate acte sexuale au avut loc. A fost singurul? Oricum, am o banuiala ca NU esti insarcinata. Pt linistea ta, nu va mai jucati cu focul!
mimi_ca29
Postat pe 26 Februarie 2011 19:27
eu fost mai multe acte sexuale dar singurul neprotejat, sunt disperata, aqm astept luni sa.mi fac testul
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 19:37
De la: kudika371658, la data 2011-02-26 19:37:40eu fost mai multe acte sexuale dar singurul neprotejat, sunt disperata, aqm astept luni sa.mi fac testul


felicitari...

sanatate tie si copilului
battleofwits
Postat pe 26 Februarie 2011 19:38
nici nu as indraznii sa le spun asa ceva parintiilor , am mare noroc k prietenu imi e alaturi,
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 19:39
de ceva zile am dureri de burta, exact cum sunt si semnele menstuatiei, de obicei in ziua acre imi venea ma si durea burtica, aqm ma doare si nu.mi vine
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 19:41
chiar sunt disperata
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 19:43
De la: kudika371658, la data 2011-02-26 19:37:40eu fost mai multe acte sexuale dar singurul neprotejat, sunt disperata, aqm astept luni sa.mi fac testul


Eii, lasa, ca nu-i dracu'asa negru ( e negru-albastrui ). Stai linistita, nu cred ca ai ramas insarcinata. Ai grija la testul pe care il vei face, sa fie bun si de calitate. Repeta-l daca e necesar. Si daca e negativ, nu va mai jucati cu focul!

P.S Si eu mi-l doresc pe Eduard, dar mai astept ca nu vrea Sebas...e egoist si nu accepta inca fratiori
mimi_ca29
Postat pe 26 Februarie 2011 19:45
[multumesc mult pentru safaturi, aveam nevoie de o parere de fata, femei
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 19:47
cati ani are baietelu? mie imi plac copii la nebunie, dar nu.s pregatita sa.i am
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 19:49
De la: kudika371658, la data 2011-02-26 19:49:01cati ani are baietelu? mie imi plac copii la nebunie, dar nu.s pregatita sa.i am


Are 6 ani si 3 luni dar e tare egoist. Ma bucur ca iti plac copiii, dar nu va mai riscati. E pt binele tau, in special.
mimi_ca29
Postat pe 26 Februarie 2011 20:04
multi ani inainte , si cat de curand sa /.i faci un fratior daca/ti doresti. Si eu aam o vecina care are o fetita de 4 ani si niici ea nu.si dorea fratiori, dar mama ei aramas insarcinata si aqm k a nascut il are e tare mandra si fericta de fratioru ei..ORIQM baietii asa sunt ei mai egoeisti , oriqm cand va fii timpu va trebui sa accepte ideea :)
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 20:51
mai iti cer o parere, k din cate am observat ai mai multi ani decat mine si mai multa experienta. Crampele, durerile la burta ce ar insemna, ce semn? inca imi pun semnu de intrebare
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 20:55
De la: kudika371658, la data 2011-02-26 20:51:51multi ani inainte , si cat de curand sa /.i faci un fratior daca/ti doresti. Si eu aam o vecina care are o fetita de 4 ani si niici ea nu.si dorea fratiori, dar mama ei aramas insarcinata si aqm k a nascut il are e tare mandra si fericta de fratioru ei..ORIQM baietii asa sunt ei mai egoeisti , oriqm cand va fii timpu va trebui sa accepte ideea :)
kudika371658
Postat pe 26 Februarie 2011 21:14
[mi.am faqt azi testul si mi.a iesit negativ, dar tot nu mi.a venit, e posibil sa se fii gresit testul?
kudika371658
Postat pe 28 Februarie 2011 17:08
De la: kudika371658, la data 2011-02-26 18:59:23 v.am cerut o parere k asa ceva parintiilor mei nu le pot zice

singura solutie este GINECOLOGUL!!! Nu te-as sfatui la altceva!
puiut_77
Postat pe 1 Martie 2011 15:18
am fost la ginecolog si mi.a zis k nu.s insarcinata, mi.a dat pastile sa i.au timp de 5 zile si mi.a zis k o sa.mi vina>-? sunt ingrijoirata tot nu mi.a venit>( care e cauza?
kudika371658
Postat pe 23 Martie 2011 18:42
e din cauza ca nu gandesti cu emisferele cerebrale si ne tot stresezi pe noi.
cum naiba crezi ca putem sti noi de ce nu donezi sange?! poate ai vreun chist uterin si e malign, na! te simti mai bine acum?!
felixcat
Postat pe 25 Martie 2011 13:35
De la: kudika101287, la data 2010-01-13 17:49:00culmea este ca si io trec prin aceiasi problema ca si tine dar io nu am varsta necesara pentru a face un avort.tu totusi ai o varsta la care mai poti remedia ceva dar io nu am decat 17 ani.daca intradevar nu-ti doresti sarcina iti sugerez sa consulti un doctor cat mai poti.


am 17 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala.dar imi spui te rog frumos cum o sa procedezi la varsta asta cu sarcina pe care o ai??[cel putin mie nu mi se pare normal ca la 17 ani sa nasti un copil si sa iti sacrifici tineretea pentru aceasta pentru ca pana la urmainca suntem adolecente si noi....]
perfect_green23
Postat pe 25 Martie 2011 23:31
http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/


cred ca dupa ce postez asta pot sa spu pa-pa contului meu, dar asta este. sper sa te ajute sa iei o decizie. ca si completare, imi cer scuze daca te va afecta in vreun fel acest link, si sper din tot sufletul sa nu ma injure nimeni.
winky_winky42
Postat pe 28 Martie 2011 19:11
Draga mea, cu cat actionezi mai repede, cu atat va fi mai bine pentru tine. Cu cat o sa astepti mai mult, cu atat te vei atasa mai mult de fiinta aia care creste inauntrul tau. Parerea mea este ca trebuie sa-l pastrezi. Chiar daca din punctul tau de vedere, aceasta fiinta nu reprezinta decat "un copil nedorit", daca alegi sa-l pastrezi si sa-l iubesti, o sa fi un om mai bun, implinit si cu constiinta neincercata de regretul de a lua viata unui copil care nu se poate apara de forcepsul nemilos. Poate ca am dat-o in sentimentalisme, dar gandeste-te ca e primul copil. Nu stiu, pentru mine, un copil reprezinta continuitatea mea ca individ, reprezinta un buchet nou de sentimente extraordinar de frumoase care se nasc in interiorul tau de mama incepand din prima secunda dupa conceptie. Refuz sa cred ca o sa te pui pe tine pe primul loc si ca o sa omori un suflet nevinovat din egoism. Trebuia sa te protejezi, daca nu vroiai un copil. Dar nu e drept sa fi si neglijenta si criminala. Ai fost neglijenta, asuma-ti lucrul asta. Poate n-ai situatie buna, poate n-ai de niciunele, dar ai inima. O sa le faci pe toate, cand oi avea un copil in poala. Daca stai sa te vaieti ca n-ai multe si de toate, o sa te transformi intr-o criminala. Se schimba tot cand vine un copil. Tre' sa te descurci si sa-i oferi tot. Asa cum o mama isi rupe de la gura ca sa aiba copilul ce manca, asa trebe sa faci si tu: sacrificii. Ca daca ne complacem...ajungem sa ne omoram si sa ne abandonam copiii. Si pentru ce? N-avem ratiune, suflet? Animalele nu-si omoara copiii. Noi de ce-o facem? Ca ne e lene sa ne depasim conditia? O sa-ti fie al dracului de greu daca pastrezi copilul asta. O sa trebuiasca sa-ti schimbi viata la 180 de grade. Dar nu deveni o criminala. Daca pastrezi copilul asta, o sa fi cea mai fericita mama din lume. O sa vezi ce inseamna iubirea neconditionata. Sacrifica-te si nu te mai zbate in lasitate si egoism. Eu sunt un copil care putea fi avortat. Mami a ramas gravida cu mine la nici 18 ani. Putea sa ma rascheteze la baba Tanta, cu o lingura de fier ruginita. Dar m-a pastrat si mi-a dat sansa sa vad curcubeul. Mi-a oferit tot. Tot, in conditiile in care am fost un copil crescut in conditi modeste. Mi-a oferit tot pentru ca mi-a oferit VIATA. Niciodata nu mi-am dorit jucaria altui copil, cu toate ca a mea era veche si urata. Tot ce-mi doream era sa vina mami seara de la munca si sa-i simt mirosul parului. Mami mi-a oferit educatia de a nu cere ce au alti copii. M-a invatat ca altele sunt valorile in viata si chiar pot sa spun ca am avut totul. Chiar daca mergeam la scoala intr-o singura pereche de pantofi, ani de-a randul. Niciodata n-o sa pot sa-i multumesc mamei indeajuns pentru sacrificiul pe care l-a facut dandu-mi viata. Sper sa am intelepciunea sa-mi educ copilul in acelasi spirit, chiar daca vremurile s-au mai schimbat un pic. Esenta ramane, chiar daca acum copiii nostri se nasc cu laptopul la nas. Copilul meu n-o sa aiba laptop, chiar daca am resurse financiare ca sa-i ofer aceasta minune tehnologica. N-o sa aiba nici telefon 3G sau jocuri pe calculator. O sa aiba iubire pentru alte valori care nu tin de ordin material. O sa-l indepartez cat pot de mult de toata ipocrizia si mediocritatea asta care pune stapanire pe noua generatie. Pentru ca n-am avut totul din punct de vedere material, am invatat sa pretuiesc orice lucrusor care-mi era oferit. Am invatat ca, daca imi doresc ceva pe care mama nu mi-l putea oferi, trebuie sa astept pana va putea. Asteptarea e o virtute. Rabdarea e o virtute. Si sa multumesti cuiva, pentru ca ti-a oferit o jucarie atunci cand erai copil si nu puteai sa-ti cumperi ca n-aveai cu ce...poti s-o faci in 1000 de moduri. De mica am realizat sacrificiile mamei ca sa-mi fie bine. Am constientizat ca nu a fost usor pentru ea, dar implinirea din ochii ei era enorma atunci cand ma vedea bucurandu-ma. Si ma bucur ca nu mi-a oferit totul pe tava, daca facea asta, eram un adult ratat.
Ionyssa
Postat pe 31 Martie 2011 16:24

Recomandari