Setari Cookie-uri

egalitatea intre sex-e?hm....

tot mai des in ultima vreme aud acest lucru"pai vrem egalitate"ce fac ei sa facem si noi...etc. dar asta doar cand e vb de libertate ,de distracte,de lucruri usoare...HM stiu ca o sa fiu condamnat de misoginism mai ales de draguta mea "ema" dar va intreb DE CE NU VA ANGAJATI SI VOI IN MINE.IN SANTIERE LA CONSTRUCTII BRUTE,SI ALTE ASEMENEA UNDE ABIA BARBATI FAC FATA?Aici nu mai vreti egalitate?
IERTARE TUTUROR
mickyyo_parintele
Postat pe 15 Octombrie 2008 06:34
egalitate in principii...........exista diferente intre un barbat si o femeie dar tot asa ne si asemanam............exista barb care trateaza femeia la acelasi nivel ,sunt barb care nu fac asta
"In Sfanta Scriptura si in Traditia Bisericii se reliefeaza categoric egalitatea - intru Hristos - dintre barbat si femeie. Valoarea irepetabila a omului, indiferent daca este barbat sau femeie, decurge din crearea lui "dupa chipul" lui Dumnezeu"
"Toþi care v-aþi botezat în Cristos, v-aþi îmbrãcat cu Cristos... nu mai este nici bãrbat, nici femeie, fiindcã toþi sunteþi una în Cristos Isus"(Gal 3, 27-28).
.........asta pt tine parintele..........suntem egali.........dar diferiti.....oare nu gandim la fel,oare nu ne comportam la fel,oare nu ne asemanam?................ok fizic nu ne asemanam.......dar principiile,comportamentul....e asemanator.........la bucatarie suntem egali......la curateni suntem egali......la diferite job-uri suntem egali..........normal ca la munca fizica (tamplar,miner)nu avem aceeasi puter de munca ca si voi.......dar pe tine ce te face sa crezi ca nu am fi egali unii cu altii?........in constructii cunosc pers fmi care lucreaza........in politie,in cadru armatei,soferite pe tir,tramvai.....etc...........femeile in ziua se dezvolta ca gandire .....lucram unde vrem ....dc?.....pt ca acum suntem lasate...pana acum au fost restrictii...de ordin politic........
"Dacã bãrbatul este capul, femeia este inima; ºi aºa cum bãrbatul deþine primul loc în conducere, la fel femeia trebuie ºi poate sã-ºi atribuie, ca fiindu-i propriu, primul loc în iubire" (Casti connubii).
....si ca sa fiu eu un pic misogina......femeia moderna ...cum imi place sa zic......are un job....are o familie.....se poate imparti atat intre cariera ,copil,barbat,treburile casnice........cate indatoriri avem noi femeile fata de voi barbatii.........

Postat pe 15 Octombrie 2008 10:51
inca cv.....femeia a ajuns masculanizarea feminina.......si poate ca voi,barbatii ati devenit inferiori femeile......e adevarat sociologic vorbind.........dar ce ati face voi fara noi...sau noi fara voi......suntem sortiti sa va avem alaturi...la bine si la rau.......nu?......ca si voi de altfel,si nu cred ca trebuie sa ne gandim la egalitate intre noi.....ci la cum ne completam reciproc.........atat la job-uri,familie,treburile casnice.....conteaza sa ne iubim si sa ne respectam.......fara razboaie intre sexe,sa gandim pozitiv,noi va daruim copii,noi va alintam,din noi iesiti..........la noi va intoarceti......ca mame,sotii,iubite,amante,sora...etc..........

Postat pe 15 Octombrie 2008 11:05
MDEA draga mea am observat ca ca ai incercat si in oarecare masura ai reusit sa aduci cateva sb teologice in acest topic ...
ai si u dreptatea ta in ceea ce spui dar deoarece sunt absolvent de teologie am sa vin sa te contrazic putin tot cu un citat biblic spune"
:"Fraþilor, mulþumiþi totdeauna pentru toate, întru numele Domnului nostru lisus Hristos, lui Dumnezeu ºi Tatãl. Supuneþi-vã unul altuia, întru frica lui Hristos. Femeile sã se supunã bãrbaþilor lor ca Domnului, pentru cã bãrbatul este cap femeii, precum ºi Hristos este cap Bisericii, trupul Sãu, al cãrui mântuitor ºi este. Cãci precum Biserica se supune lui Hristos, aºa ºi femeile bãrbaþilor lor, întru toate."

da suntem aceiasi in fata Domnului ca oameni dar cu o mica deosebire intre barbat si femeie..


Domnu cu tine draga mea.....
mickyyo_parintele
Postat pe 16 Octombrie 2008 04:28
Miky, am si eu cateva intrebari la care nu le-am gasit rasspunsul si poate ma poti lumina tu.
1. cine a hotarat ca femeia e mai prejos decat barbatul? Isus Cristor? Indoi-m-as, Doamne! Au spus-o misoginii aia care au scris Biblia.
2. de ce femeia nu are voie sa tina slujbe in biserica?
3. cine a hotarat ca femeia, cand e la menstruatie, e murdara si nu are voie sa intre in biserica? Pentru ca, din cate stiu eu, menstruatia este parte a ciclului unei femei, ciclu care are un rol esential in reproducere si fertilitate...
4. cum sa lucreze o femeie in mina, cand orice miner care ar vedea-o ar vrea sa i-o traga si nutreste doar ganduri perverse la vederea ei?
5. de ce nu putem pune semnul egal intre cele doua sexe? sa nu uitam ca barbatul completeaza femeia, iar femeia barbatul. Un barbat are forta fizica, dar o femeie poate sa-i nasca pruncii. Un barbat are nevoie de dragoste, iar femeia poate sa i-o ofere neconditionat. Bine, aici si reciproca e valabila.
Parerea mea e asta: toate femeile care se supun barbatului si fac doar ce zice acesta, nu isi pun problema ca la un moment dat ar putea ramane singure. Si cum se descurca atunci? Mai ales daca are si copii de crescut... De aia sunt atatea femei maltratate fizic si psihic de barbatul lor pentru ca le e frica sa stea pe picioarele lor. Pentru ca au invatat ca barbatul e cel care are un cuvant de spus, iar ele trebuie sa taca si sa execute ceea ce li se cere.
deocamdata ma opresc aici ca nu-mi place sa ma lungesc, dar chiar mi-ar place sa primesc o replica la ceea ce am scris.
Lucia1971
Postat pe 16 Octombrie 2008 10:37
subscriu lucia......

Postat pe 16 Octombrie 2008 12:21
De la: Lucia1971, la data 2008-10-16 10:37:57Miky, am si eu cateva intrebari la care nu le-am gasit rasspunsul si poate ma poti lumina tu.
1. cine a hotarat ca femeia e mai prejos decat barbatul? Isus Cristor? Indoi-m-as, Doamne! Au spus-o misoginii aia care au scris Biblia.
2. de ce femeia nu are voie sa tina slujbe in biserica?
3. cine a hotarat ca femeia, cand e la menstruatie, e murdara si nu are voie sa intre in biserica? Pentru ca, din cate stiu eu, menstruatia este parte a ciclului unei femei, ciclu care are un rol esential in reproducere si fertilitate...
4. cum sa lucreze o femeie in mina, cand orice miner care ar vedea-o ar vrea sa i-o traga si nutreste doar ganduri perverse la vederea ei?
5. de ce nu putem pune semnul egal intre cele doua sexe? sa nu uitam ca barbatul completeaza femeia, iar femeia barbatul. Un barbat are forta fizica, dar o femeie poate sa-i nasca pruncii. Un barbat are nevoie de dragoste, iar femeia poate sa i-o ofere neconditionat. Bine, aici si reciproca e valabila.
Parerea mea e asta: toate femeile care se supun barbatului si fac doar ce zice acesta, nu isi pun problema ca la un moment dat ar putea ramane singure. Si cum se descurca atunci? Mai ales daca are si copii de crescut... De aia sunt atatea femei maltratate fizic si psihic de barbatul lor pentru ca le e frica sa stea pe picioarele lor. Pentru ca au invatat ca barbatul e cel care are un cuvant de spus, iar ele trebuie sa taca si sa execute ceea ce li se cere.
deocamdata ma opresc aici ca nu-mi place sa ma lungesc, dar chiar mi-ar place sa primesc o replica la ceea ce am scris.




merside vizita draga mea si o sa-ti raspund cu mare placere
ok la intnr 1 aici ai folosit o blasfemie si o sa-mi permit sa te cert daca esti crestina nu vb asa macar pt viitoru copiilor tai
iar ca sa raspund la intrebare pai afla ca da Iisus Hristos a hotarata cest lucru la izgonirea primilor oamani din Gradina Edenului cand ii spune femeii:"Voi înmulþi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naºte copii; atrasã vei fi cãtre bãrbatul tãu ºi el te va STAPANI ".Facere 3.16.
iar Sf Parinti ce au scris Biblia nu au scris-o de capu lor ci sub insuflarea Duhului Sfant.

la intr: 2 de ce nu au voie?asa cum am mai zis Hristos este capu Bisericii si cum El era barbat ....+ca femeile la vremea necuratiei lor nu au voie in biserica dar mai ales sa puna mana pe lucrurile sfinte

la intrebarea nr 3 :ok pe vremea SF Parinti era mai dificila lenjeria intima si chiar nu exista iar daca u crezi ca vo femeie cand era la menstruatie si intra in biserica iar acolo facea pata de sange era un lucru firesc ,cred ca deja ai raspiunde si u la aceasta intrebare,dar raportandu-me in zilele noastre cand exista ateatea metode de a preveni, nu este interzis de a intra in biserica dar sa stea in pronaus si sa nu atinga icoanele pt ca e socotiita"murdara"

4 la faza aasta nu prea sunt deacord cu tine stii de ce imagineaza-ti u o femeie ce ar lucra in mina murdara din capa pana in picioare de praf ..etc cine crezi u ca sar mai gandi ,sau uita la ea pt a o fu...gauri?din afara e usor sa gandim dar sa fii acolo situatia ar fi alta.asa putem sa ne gandim ca barbatii fac si dreg in orce alt domeniu (politie,armata...)deci nu e o scuza.

5 de ce nu putem pune = ?hm pt ce e imposibil draga mea niciodata o femeie nu o sa poata face ce face un barbat.nu am zis de supunere (pt ca asta deja ar duce la sclavagism)dar nu va mai bate-ti cu pumnu in piept si tipati egalitate cand nu o poate infaptui..egali in drepturi ,in gandire ....si cam atat...

IMI CER SCUZE PT GRESELILE CARE POATE AU APARUT DAR IS RUPT DE OBOSIT DUPA 12 ORE DE MUNCA .POOP SI SPER CA AM FO INTELES...sa nu uiti de sucu meu la cafenea ....
mickyyo_parintele
Postat pe 17 Octombrie 2008 04:35
se pare ca acest topic a murit
mickyyo_parintele
Postat pe 19 Octombrie 2008 16:27
trebuia sa il bagi la sex.....avea audienta.....

Postat pe 19 Octombrie 2008 18:25
Mai...am si eu o intrbare pt tine...de ce trebuie femeia sa nasca,sa treaca prin chinurile facerii?Cam asa imi suna si intrearea ta...
sweetpink
Postat pe 19 Octombrie 2008 18:37
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-15 06:34:19tot mai des in ultima vreme aud acest lucru"pai vrem egalitate"ce fac ei sa facem si noi...etc. dar asta doar cand e vb de libertate ,de distracte,de lucruri usoare...HM stiu ca o sa fiu condamnat de misoginism mai ales de draguta mea "ema" dar va intreb DE CE NU VA ANGAJATI SI VOI IN MINE.IN SANTIERE LA CONSTRUCTII BRUTE,SI ALTE ASEMENEA UNDE ABIA BARBATI FAC FATA?Aici nu mai vreti egalitate?
IERTARE TUTUROR

am vazut femei muncind in constructii..chiar la firma mea,acum 2 ani, cind ne-am mutat si cladirea nu era gata!femeile respective munceau cu drag si spor iar barbateii isi faceau de lucru cu niste greutati de 2kg sau,mai bine zis,de 2litrii...EGALITATE
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 19 Octombrie 2008 18:49
De la: heaven_gate, la data 2008-10-19 18:25:36trebuia sa il bagi la sex.....avea audienta.....


mi-m dat seama dar nu e tarziu
mickyyo_parintele
Postat pe 20 Octombrie 2008 00:27
De la: sweetpink, la data 2008-10-19 18:37:48Mai...am si eu o intrbare pt tine...de ce trebuie femeia sa nasca,sa treaca prin chinurile facerii?Cam asa imi suna si intrearea ta...



pt ca nu a ascultat de barbat si a fo pedepsita de Dumnezeu scrie mai sus daca citesti de la inceput
mickyyo_parintele
Postat pe 20 Octombrie 2008 00:29
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-10-19 18:49:29
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-15 06:34:19tot mai des in ultima vreme aud acest lucru"pai vrem egalitate"ce fac ei sa facem si noi...etc. dar asta doar cand e vb de libertate ,de distracte,de lucruri usoare...HM stiu ca o sa fiu condamnat de misoginism mai ales de draguta mea "ema" dar va intreb DE CE NU VA ANGAJATI SI VOI IN MINE.IN SANTIERE LA CONSTRUCTII BRUTE,SI ALTE ASEMENEA UNDE ABIA BARBATI FAC FATA?Aici nu mai vreti egalitate?
IERTARE TUTUROR

am vazut femei muncind in constructii..chiar la firma mea,acum 2 ani, cind ne-am mutat si cladirea nu era gata!femeile respective munceau cu drag si spor iar barbateii isi faceau de lucru cu niste greutati de 2kg sau,mai bine zis,de 2litrii...EGALITATE



poate la zugravie sau alte asemenea da nu la turnat betoane si alte asemenea...poop
mickyyo_parintele
Postat pe 20 Octombrie 2008 00:30
legau ceva fiare...le-am vazut si cind se turna o placa!baietii din firma mea imi povestesc ca la o anumita locatie,unde duc ei marfa,patronul respectiv a angajat ,pe posturile de manipulant,numai femei! si eu stau si ma intreb cum pot cara atitea navete!
trebuie sa fii totusi mai explicit vis-a-vis de acest subiect!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 20 Octombrie 2008 10:20
mickyyo, tu ai problema cu distributia muncii, sa inteleg?
pai pune, frate, si tu mana si te screme si fa plozi si o sa le vezi si pe ele in mina, in caz ca era nevoie de ele si acolo.

nu stiu daca egalitate inseamna sa facem schimb de taskuri cu femeile...

pana la urma ce conteaza? unde si ce muncesti sau care e greutatea si semnificatia, sociala, umana, materiala, a muncii tale?

daca as vedea-o pe una la mina as spune ca e "virilizata" (iertati-mi exagerarea!), dupa cum daca l-as vedea pe unu' cu o munca prea feminina, l-as numi "muiercea".

e un sens in toate, si nu prea cred ca alambicarea sau combinatia de sarcini ne-ar face egali...

cred ca asa au aparut si barbatii care vor sa fie "regulati"....
"sa fie egalitate, monser!!!"

Postat pe 20 Octombrie 2008 14:06
se spune ca in spatele unui barbat puternic se afla o femeie si mai puternica !!!!.......deci cred ca voi barbatii ati vrea sa fiti egali cu noi !!!.......pentru ca noi,femeile, am luptat de-a lungul vremii pentru ceea ce ni se cuvine !!!....voua v-a fost pusa pe tava "superioritatea" fata de sexul femeiesc !!!!......de religie ......da,voi lucrati in domenii mai grele ,poate !!!....DAR NOI FACEM COPII !!!......ceea ce voi cred ca nu ati fi in stare sa suportati.....ati prefera sa lucrati in mina !!!......voi aveti meserii grele !!!!......DAR MESERIA DE MAMA ESTE CEA MAI GREA !!!!......decat sa educati un copil,preferati sa lucarati in mina !!!!.......si in general ,"meseria" de femeie presupune ,pe langa serviciul de zi cu zi, si "serviciul" de acasa.......voi,in general,dupa serviciul de zi cu zi,SUNTETI FOOOOARTE OBOSITI,nu mai aveti vlaga si pentru treburi gospodaresti !!!!........asa caaaaaaa.........nu mai vorbim de egalitate.....CA DEJA VA SUNTEM SUPERIOARE !!!!........
etta
Postat pe 20 Octombrie 2008 20:53
De la: scarlatt, la data 2008-10-20 14:06:01mickyyo, tu ai problema cu distributia muncii, sa inteleg?
pai pune, frate, si tu mana si te screme si fa plozi si o sa le vezi si pe ele in mina, in caz ca era nevoie de ele si acolo.

nu stiu daca egalitate inseamna sa facem schimb de taskuri cu femeile...

pana la urma ce conteaza? unde si ce muncesti sau care e greutatea si semnificatia, sociala, umana, materiala, a muncii tale?

daca as vedea-o pe una la mina as spune ca e "virilizata" (iertati-mi exagerarea!), dupa cum daca l-as vedea pe unu' cu o munca prea feminina, l-as numi "muiercea".

e un sens in toate, si nu prea cred ca alambicarea sau combinatia de sarcini ne-ar face egali...

cred ca asa au aparut si barbatii care vor sa fie "regulati"....
"sa fie egalitate, monser!!!"



fratica copii fac dar... ai ceva vre-o fetita buna ?si nu ma screm deloc ci imi place
fratica am dat niste citate biblice ia aminte apoi vb deci....stie eu viitoru parinte ce zice....
mickyyo_parintele
Postat pe 21 Octombrie 2008 04:29
De la: etta, la data 2008-10-20 20:53:32 se spune ca in spatele unui barbat puternic se afla o femeie si mai puternica !!!!.......deci cred ca voi barbatii ati vrea sa fiti egali cu noi !!!.......pentru ca noi,femeile, am luptat de-a lungul vremii pentru ceea ce ni se cuvine !!!....voua v-a fost pusa pe tava "superioritatea" fata de sexul femeiesc !!!!......de religie ......da,voi lucrati in domenii mai grele ,poate !!!....DAR NOI FACEM COPII !!!......ceea ce voi cred ca nu ati fi in stare sa suportati.....ati prefera sa lucrati in mina !!!......voi aveti meserii grele !!!!......DAR MESERIA DE MAMA ESTE CEA MAI GREA !!!!......decat sa educati un copil,preferati sa lucarati in mina !!!!.......si in general ,"meseria" de femeie presupune ,pe langa serviciul de zi cu zi, si "serviciul" de acasa.......voi,in general,dupa serviciul de zi cu zi,SUNTETI FOOOOARTE OBOSITI,nu mai aveti vlaga si pentru treburi gospodaresti !!!!........asa caaaaaaa.........nu mai vorbim de egalitate.....CA DEJA VA SUNTEM SUPERIOARE !!!!........


foarte frumos ai vb draga mea am sa vb libertin IARTA-MA dar fara vreo intentie de jignire.
daca voi vreti sa facem copii atunci eu creau ca voua sa vi se scoale...ce zici?facem schimb?daca natura femeii e sa faca copii aici nu putem schimba ceva....grea meseeria de mama foarte grea off ce va mai plange-ti de mila...ii dati copilului sa manance dupa care telenovele si alte asemenea si tare e grea...bine acu ca sa dat voie ca si tatal sa aiba grija de nau nascuti si crede-ma se pricep ffff bine.asa ca nu sunteti fenomenale ce face=ti voi noi cu usurinta putem dar viceversa....mai greu...la faza cu superioare niciodata citeste versetele biblice de mai sus e de la Dumnezeu lasat ca femeia sa fie supusa barbatului(nu sclava lui)
mickyyo_parintele
Postat pe 21 Octombrie 2008 04:39
telenovele?!de ce generalizezi?!eu na ma uit la telenovele...never
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 21 Octombrie 2008 13:22
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-21 04:39:12
De la: etta, la data 2008-10-20 20:53:32 se spune ca in spatele unui barbat puternic se afla o femeie si mai puternica !!!!.......deci cred ca voi barbatii ati vrea sa fiti egali cu noi !!!.......pentru ca noi,femeile, am luptat de-a lungul vremii pentru ceea ce ni se cuvine !!!....voua v-a fost pusa pe tava "superioritatea" fata de sexul femeiesc !!!!......de religie ......da,voi lucrati in domenii mai grele ,poate !!!....DAR NOI FACEM COPII !!!......ceea ce voi cred ca nu ati fi in stare sa suportati.....ati prefera sa lucrati in mina !!!......voi aveti meserii grele !!!!......DAR MESERIA DE MAMA ESTE CEA MAI GREA !!!!......decat sa educati un copil,preferati sa lucarati in mina !!!!.......si in general ,"meseria" de femeie presupune ,pe langa serviciul de zi cu zi, si "serviciul" de acasa.......voi,in general,dupa serviciul de zi cu zi,SUNTETI FOOOOARTE OBOSITI,nu mai aveti vlaga si pentru treburi gospodaresti !!!!........asa caaaaaaa.........nu mai vorbim de egalitate.....CA DEJA VA SUNTEM SUPERIOARE !!!!........


foarte frumos ai vb draga mea am sa vb libertin IARTA-MA dar fara vreo intentie de jignire.
daca voi vreti sa facem copii atunci eu creau ca voua sa vi se scoale...ce zici?facem schimb?daca natura femeii e sa faca copii aici nu putem schimba ceva....grea meseeria de mama foarte grea off ce va mai plange-ti de mila...ii dati copilului sa manance dupa care telenovele si alte asemenea si tare e grea...bine acu ca sa dat voie ca si tatal sa aiba grija de nau nascuti si crede-ma se pricep ffff bine.asa ca nu sunteti fenomenale ce face=ti voi noi cu usurinta putem dar viceversa....mai greu...la faza cu superioare niciodata citeste versetele biblice de mai sus e de la Dumnezeu lasat ca femeia sa fie supusa barbatului(nu sclava lui)


mai parintele......ni se scoala bre,si noua ceva-ceva !!!!....doar ca "ceva-ul" ala e mai mic decat al vostru,mai.....sau nu stiai asta ????.......deci avantaj noi !!!!.......1-0......cat priveste educatia unui copil.....daca tu crezi ca educatia acestuia se rezuma la a-i da o farfurie de mancareeeeeee......nici n-am cu cine sa discut !!!!........superioare niciodata ?????........de ce????....ca asa a lasat D-zeu ????...pai NUMAI pe asta va bazati voi !!!!..... caci in realitateeeeee.........jucati la pitici in fata noastra.......pentru ca,ma repet,NOI AM LUPTAT PENTRU EGALITATE PRIN FAPTE,nu ne-am considerat egale cu voi ca asa zice Biblia !!!!.....si am demonstrat asta,nu am luat-o de-a gata !!!......asta nu exclude faptul ca sunt si barbati puternici si superiori unor femei !!!!.....cum sunt si femei mult mai puternice si mult superioare unor barbati !!!!........dar ceea ce faci tu se cheama GENERALIZARE !!!!........si atata timp cat omul este ,fiecare in parte,individ unicat,nu se poate generaliza !!!.......caci lumea evolueaza ,totusi......
etta
Postat pe 21 Octombrie 2008 14:35
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-15 06:34:19 DE CE NU VA ANGAJATI SI VOI IN MINE.IN SANTIERE LA CONSTRUCTII BRUTE,SI ALTE ASEMENEA UNDE ABIA BARBATI FAC FATA?Aici nu mai vreti egalitate?
IERTARE TUTUROR


Tu de ce crezi ca un miner ajunge sa munceasca intr-o mina ? pentru ca si-a dat seama tipul ca dispune de forta fizica data de mama natura si tre sa faca ceva cu forta asta sau pentru ca nu-l duce capul la mai mult ?

Serios ,ce rost are sa se angajeze o femeie intr-o mina sau in constructii cand poate face rost de mult mai multi banii folosindu-se de forta intelectuala ?

Daca o sa mergi pe santier sau in mina si vei intreba barbatii de acolo de ce nu stau sa frece menta la birou or sa-ti spuna ca nu au gasit sau ca nu au fost in stare sa se angajeze intr-un birou asa ca mai lasa-ne cu predicile astea ca nu-si au locul aici.

Nu tre sa lucrezi in mina sau pe santier ca sa vezi ca si femeile isi folosesc forta fizica , vezi vanzatoarele cand primesc marfa , vezi o gospodina cand muta singura patul sa dea cu aspiratorul sub el , vezi femeile care nu au masini si vin incarcate cu sacosele de la piata ca sa aibe ce sa-i puna pe masa masculului.

Mai vezi si femeile care au un job , au copil si cand vin de la munca se apuca sa spele copilul,sa-i calce hainele masculului,sa faca mancare si curatenie in casa.
Asta nu se ia in considerare ?
iris_4_ever
Postat pe 21 Octombrie 2008 15:15
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-17 04:35:15
De la: Lucia1971, la data 2008-10-16 10:37:57Miky, am si eu cateva intrebari la care nu le-am gasit rasspunsul si poate ma poti lumina tu.
1. cine a hotarat ca femeia e mai prejos decat barbatul? Isus Cristor? Indoi-m-as, Doamne! Au spus-o misoginii aia care au scris Biblia.
2. de ce femeia nu are voie sa tina slujbe in biserica?
3. cine a hotarat ca femeia, cand e la menstruatie, e murdara si nu are voie sa intre in biserica? Pentru ca, din cate stiu eu, menstruatia este parte a ciclului unei femei, ciclu care are un rol esential in reproducere si fertilitate...
4. cum sa lucreze o femeie in mina, cand orice miner care ar vedea-o ar vrea sa i-o traga si nutreste doar ganduri perverse la vederea ei?
5. de ce nu putem pune semnul egal intre cele doua sexe? sa nu uitam ca barbatul completeaza femeia, iar femeia barbatul. Un barbat are forta fizica, dar o femeie poate sa-i nasca pruncii. Un barbat are nevoie de dragoste, iar femeia poate sa i-o ofere neconditionat. Bine, aici si reciproca e valabila.
Parerea mea e asta: toate femeile care se supun barbatului si fac doar ce zice acesta, nu isi pun problema ca la un moment dat ar putea ramane singure. Si cum se descurca atunci? Mai ales daca are si copii de crescut... De aia sunt atatea femei maltratate fizic si psihic de barbatul lor pentru ca le e frica sa stea pe picioarele lor. Pentru ca au invatat ca barbatul e cel care are un cuvant de spus, iar ele trebuie sa taca si sa execute ceea ce li se cere.
deocamdata ma opresc aici ca nu-mi place sa ma lungesc, dar chiar mi-ar place sa primesc o replica la ceea ce am scris.




merside vizita draga mea si o sa-ti raspund cu mare placere
ok la intnr 1 aici ai folosit o blasfemie si o sa-mi permit sa te cert daca esti crestina nu vb asa macar pt viitoru copiilor tai
iar ca sa raspund la intrebare pai afla ca da Iisus Hristos a hotarata cest lucru la izgonirea primilor oamani din Gradina Edenului cand ii spune femeii:"Voi înmulþi mereu necazurile tale, mai ales în vremea sarcinii tale; în dureri vei naºte copii; atrasã vei fi cãtre bãrbatul tãu ºi el te va STAPANI ".Facere 3.16.
iar Sf Parinti ce au scris Biblia nu au scris-o de capu lor ci sub insuflarea Duhului Sfant.

la intr: 2 de ce nu au voie?asa cum am mai zis Hristos este capu Bisericii si cum El era barbat ....+ca femeile la vremea necuratiei lor nu au voie in biserica dar mai ales sa puna mana pe lucrurile sfinte

la intrebarea nr 3 :ok pe vremea SF Parinti era mai dificila lenjeria intima si chiar nu exista iar daca u crezi ca vo femeie cand era la menstruatie si intra in biserica iar acolo facea pata de sange era un lucru firesc ,cred ca deja ai raspiunde si u la aceasta intrebare,dar raportandu-me in zilele noastre cand exista ateatea metode de a preveni, nu este interzis de a intra in biserica dar sa stea in pronaus si sa nu atinga icoanele pt ca e socotiita"murdara"

4 la faza aasta nu prea sunt deacord cu tine stii de ce imagineaza-ti u o femeie ce ar lucra in mina murdara din capa pana in picioare de praf ..etc cine crezi u ca sar mai gandi ,sau uita la ea pt a o fu...gauri?din afara e usor sa gandim dar sa fii acolo situatia ar fi alta.asa putem sa ne gandim ca barbatii fac si dreg in orce alt domeniu (politie,armata...)deci nu e o scuza.

5 de ce nu putem pune = ?hm pt ce e imposibil draga mea niciodata o femeie nu o sa poata face ce face un barbat.nu am zis de supunere (pt ca asta deja ar duce la sclavagism)dar nu va mai bate-ti cu pumnu in piept si tipati egalitate cand nu o poate infaptui..egali in drepturi ,in gandire ....si cam atat...

IMI CER SCUZE PT GRESELILE CARE POATE AU APARUT DAR IS RUPT DE OBOSIT DUPA 12 ORE DE MUNCA .POOP SI SPER CA AM FO INTELES...sa nu uiti de sucu meu la cafenea ....


Te rog spune-mi ca nu crezi in absurditatiile astea arhaice!!!!!!!
sweetpink
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:35
De la: Iris4ever, la data 2008-10-21 15:15:08
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-15 06:34:19 DE CE NU VA ANGAJATI SI VOI IN MINE.IN SANTIERE LA CONSTRUCTII BRUTE,SI ALTE ASEMENEA UNDE ABIA BARBATI FAC FATA?Aici nu mai vreti egalitate?
IERTARE TUTUROR


Tu de ce crezi ca un miner ajunge sa munceasca intr-o mina ? pentru ca si-a dat seama tipul ca dispune de forta fizica data de mama natura si tre sa faca ceva cu forta asta sau pentru ca nu-l duce capul la mai mult ?

Serios ,ce rost are sa se angajeze o femeie intr-o mina sau in constructii cand poate face rost de mult mai multi banii folosindu-se de forta intelectuala ?

Daca o sa mergi pe santier sau in mina si vei intreba barbatii de acolo de ce nu stau sa frece menta la birou or sa-ti spuna ca nu au gasit sau ca nu au fost in stare sa se angajeze intr-un birou asa ca mai lasa-ne cu predicile astea ca nu-si au locul aici.

Nu tre sa lucrezi in mina sau pe santier ca sa vezi ca si femeile isi folosesc forta fizica , vezi vanzatoarele cand primesc marfa , vezi o gospodina cand muta singura patul sa dea cu aspiratorul sub el , vezi femeile care nu au masini si vin incarcate cu sacosele de la piata ca sa aibe ce sa-i puna pe masa masculului.

Mai vezi si femeile care au un job , au copil si cand vin de la munca se apuca sa spele copilul,sa-i calce hainele masculului,sa faca mancare si curatenie in casa.
Asta nu se ia in considerare ?


Adevarat graita-i!
sweetpink
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:37
ei nu crede, ba crede, de fapt se crede in sec. XVIII sau prin evul mediu
googoodoll
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:41
Eu nici macar nu am inteles de ce e pornit asa pe femei
iris_4_ever
Postat pe 21 Octombrie 2008 18:54
pai daca ale dreaq nu recunosc superioritatea barbatului din el?????????
googoodoll
Postat pe 21 Octombrie 2008 19:26
De la: googoodoll, la data 2008-10-21 19:26:27pai daca ale dreaq nu recunosc superioritatea barbatului din el?????????


.....asa e.......nerusinatelor !!!!......
etta
Postat pe 21 Octombrie 2008 19:42
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-21 04:39:12
De la: etta, la data 2008-10-20 20:53:32 se spune ca in spatele unui barbat puternic se afla o femeie si mai puternica !!!!.......deci cred ca voi barbatii ati vrea sa fiti egali cu noi !!!.......pentru ca noi,femeile, am luptat de-a lungul vremii pentru ceea ce ni se cuvine !!!....voua v-a fost pusa pe tava "superioritatea" fata de sexul femeiesc !!!!......de religie ......da,voi lucrati in domenii mai grele ,poate !!!....DAR NOI FACEM COPII !!!......ceea ce voi cred ca nu ati fi in stare sa suportati.....ati prefera sa lucrati in mina !!!......voi aveti meserii grele !!!!......DAR MESERIA DE MAMA ESTE CEA MAI GREA !!!!......decat sa educati un copil,preferati sa lucarati in mina !!!!.......si in general ,"meseria" de femeie presupune ,pe langa serviciul de zi cu zi, si "serviciul" de acasa.......voi,in general,dupa serviciul de zi cu zi,SUNTETI FOOOOARTE OBOSITI,nu mai aveti vlaga si pentru treburi gospodaresti !!!!........asa caaaaaaa.........nu mai vorbim de egalitate.....CA DEJA VA SUNTEM SUPERIOARE !!!!........


foarte frumos ai vb draga mea am sa vb libertin IARTA-MA dar fara vreo intentie de jignire.
daca voi vreti sa facem copii atunci eu creau ca voua sa vi se scoale...ce zici?facem schimb?daca natura femeii e sa faca copii aici nu putem schimba ceva....grea meseeria de mama foarte grea off ce va mai plange-ti de mila...ii dati copilului sa manance dupa care telenovele si alte asemenea si tare e grea...bine acu ca sa dat voie ca si tatal sa aiba grija de nau nascuti si crede-ma se pricep ffff bine.asa ca nu sunteti fenomenale ce face=ti voi noi cu usurinta putem dar viceversa....mai greu...la faza cu superioare niciodata citeste versetele biblice de mai sus e de la Dumnezeu lasat ca femeia sa fie supusa barbatului(nu sclava lui)


da-mi voie sa te contrazic! cum adica? tu crezi ca un copil se face usor? auzi! cica da de mancare la copil si apoi telenovele! ori ai in cap doar idei antice, medievale, ori esti incuiat...stii cat de greu se duce o sarcina? ca unele femei nu se pot ridica din pat, altele pierd sarcina dupa sarcina...sau poate ai avut tu un travaliu de cateva ore (unele au travaliu si de 10 ore)? ai alaptat tu un copil...a suferita organismul tau schimbari hormonale din care cauza se ingrasa femeia peste vointa ei...eu cred ca nu ai simtit nimic din toate astea pentru ca nu ai cum! egalitatea ne-o alegem noi, nu ne-o da biblia! nu spun ca detest existenta lui Dumnezeu, detest ceea ce a ajuns biserica astazi...ca sa nu dam exemple mai vechi cu inchizitia...din cauza bisericii au murit sute de oameni total nevinovati! asa ca egalitatea nu mi-o oferi tu! nici intr-un caz!
Lulli
Postat pe 21 Octombrie 2008 19:48
De la: Luli2, la data 2008-10-21 19:48:44
De la: mickyyo_parintele, la data 2008-10-21 04:39:12
De la: etta, la data 2008-10-20 20:53:32 se spune ca in spatele unui barbat puternic se afla o femeie si mai puternica !!!!.......deci cred ca voi barbatii ati vrea sa fiti egali cu noi !!!.......pentru ca noi,femeile, am luptat de-a lungul vremii pentru ceea ce ni se cuvine !!!....voua v-a fost pusa pe tava "superioritatea" fata de sexul femeiesc !!!!......de religie ......da,voi lucrati in domenii mai grele ,poate !!!....DAR NOI FACEM COPII !!!......ceea ce voi cred ca nu ati fi in stare sa suportati.....ati prefera sa lucrati in mina !!!......voi aveti meserii grele !!!!......DAR MESERIA DE MAMA ESTE CEA MAI GREA !!!!......decat sa educati un copil,preferati sa lucarati in mina !!!!.......si in general ,"meseria" de femeie presupune ,pe langa serviciul de zi cu zi, si "serviciul" de acasa.......voi,in general,dupa serviciul de zi cu zi,SUNTETI FOOOOARTE OBOSITI,nu mai aveti vlaga si pentru treburi gospodaresti !!!!........asa caaaaaaa.........nu mai vorbim de egalitate.....CA DEJA VA SUNTEM SUPERIOARE !!!!........


foarte frumos ai vb draga mea am sa vb libertin IARTA-MA dar fara vreo intentie de jignire.
daca voi vreti sa facem copii atunci eu creau ca voua sa vi se scoale...ce zici?facem schimb?daca natura femeii e sa faca copii aici nu putem schimba ceva....grea meseeria de mama foarte grea off ce va mai plange-ti de mila...ii dati copilului sa manance dupa care telenovele si alte asemenea si tare e grea...bine acu ca sa dat voie ca si tatal sa aiba grija de nau nascuti si crede-ma se pricep ffff bine.asa ca nu sunteti fenomenale ce face=ti voi noi cu usurinta putem dar viceversa....mai greu...la faza cu superioare niciodata citeste versetele biblice de mai sus e de la Dumnezeu lasat ca femeia sa fie supusa barbatului(nu sclava lui)


da-mi voie sa te contrazic! cum adica? tu crezi ca un copil se face usor? auzi! cica da de mancare la copil si apoi telenovele! ori ai in cap doar idei antice, medievale, ori esti incuiat...stii cat de greu se duce o sarcina? ca unele femei nu se pot ridica din pat, altele pierd sarcina dupa sarcina...sau poate ai avut tu un travaliu de cateva ore (unele au travaliu si de 10 ore)? ai alaptat tu un copil...a suferita organismul tau schimbari hormonale din care cauza se ingrasa femeia peste vointa ei...eu cred ca nu ai simtit nimic din toate astea pentru ca nu ai cum! egalitatea ne-o alegem noi, nu ne-o da biblia! nu spun ca detest existenta lui Dumnezeu, detest ceea ce a ajuns biserica astazi...ca sa nu dam exemple mai vechi cu inchizitia...din cauza bisericii au murit sute de oameni total nevinovati! asa ca egalitatea nu mi-o oferi tu! nici intr-un caz!


Luli,iti dau si biciul ????......
etta
Postat pe 21 Octombrie 2008 19:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
stop probleme! 29 De la: alina_luminita 9 Ianuarie 2009 11:58
Nelamurire.. 13 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:39
prima data 26 De la: ella_totdy 23 Iulie 2009 17:26
help 1 De la: slashsmf 12 Aprilie 2010 13:21
mi`e greu sa trec peste asta ! 25 De la: kudika003451 14 Mai 2009 16:33