Setari Cookie-uri

LICHIDUL SEMINAL CARE-L PRODUCE BARBATUL IN TIMPUL ACTULUI SEXUAL COTINE SPERMATOZOIZI?

A mai deschis cineva topicul acesta,dar decat vreo 4 persoane s-au indurat sa raspunda,si nici acelea n-au fost prea utile.Asa ca redeschid eu,pentru ca nici eu nu sunt lamurita.Poti sa ramai insarcinata daca iubitul o face fara prezervativ dar el te fereste,iar in momentul in care simte ca tre sa ejaculeze se retrage afara?Am auzit ca acel lichid seminal care-l produce barbatul in timpul actului sexual nu contine spermatozoizi...deci nu e nici un risc.Care e adevarul?
lil_devil
Postat pe 16 Octombrie 2008 22:36
Da. Se numeste pre-cum in engleza, nu stiu cum ii zice in romana dar poti ramane insarcinata asa.
Kathara
Postat pe 16 Octombrie 2008 22:38
contine spermatozoizi insa nu ramai neaparat insarcinata. eu una nu am ramas si fac fara prezervativ pana la unmoment dat

Postat pe 16 Octombrie 2008 22:43
De la: Kathara, la data 2008-10-16 22:38:46Da. Se numeste pre-cum in enleza, nu stiu cu ii zice in romana dar poti ramane insarcinata asa.


da?si noi am folosit metoda asta de cele mai multe ori.Dar n-am ramas insarcinata.El,care a mai avut femei o gramada inaintea mea,spune ca a mai folosit metoda asta...si e convins ca acel lichid nu are spermatozoizi,pt ca n-a lasat pe nimeni insarcinata.Acum ma faci sa-mi pun un alt semn de intrebare....oare unul dintre noi nu este fertil...stiu ca poate devin un pic paranoica...
lil_devil
Postat pe 16 Octombrie 2008 22:45
De la: Georgia99, la data 2008-10-16 22:43:10contine spermatozoizi insa nu ramai neaparat insarcinata. eu una nu am ramas si fac fara prezervativ pana la unmoment dat

de ce nu neaparat,daca contine spermatozoizi? Care e diferenta?
lil_devil
Postat pe 16 Octombrie 2008 22:47
Pai sigur ca da .. ai un copil ametit.
Kathara
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:03
De la: helloyoana10, la data 2008-10-16 22:55:29
De la: Georgia99, la data 2008-10-16 22:49:48lichidul acela contine sigur spermatozoizi, noua asa ni s-a spus la facultate...numai ca acei spermatozoiozi sunt mult mai putini decat cei din timpul ejacularii si mai ametiti.


mai ametiti?adica sunt mai slab calitativ nu stiu cum sa spun.Si daca totusi,sa zicem ca un ametit d-ala ajunge la ovul..e posibil ca acel copil sa rezulte cu probleme?


daca chiar se intalneste cu ovulul, sigur ca da

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:05
De la: Kathara, la data 2008-10-16 23:03:42Pai sigur ca da .. ai un copil ametit.


aoooleu,deci poate sa iasa cu probleme psihice sau fizice? sa fie handicapat?nu cred ca am sa mai pot sa fac vreodata sex fara prezervaiv!!!!deja m-am inhibat de tot....sa vezi ce o sa ma necajeasca al meu,ca n-o sa-i convina....
lil_devil
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:11
De la: helloyoana10, la data 2008-10-16 23:11:15
De la: Kathara, la data 2008-10-16 23:03:42Pai sigur ca da .. ai un copil ametit.


aoooleu,deci poate sa iasa cu probleme psihice sau fizice? sa fie handicapat?nu cred ca am sa mai pot sa fac vreodata sex fara prezervaiv!!!!deja m-am inhibat de tot....sa vezi ce o sa ma necajeasca al meu,ca n-o sa-i convina....


nu..ea a glumit. Concluzia este ca te risti in mod sigur folosind aceasta metoda

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:14
Giorgia 99.Vreau ceva clar...risc sa raman insarcinata,sau risc sa raman insarcinata cu un copil handicapat?.....
Sper ca maine sa gasesc mai multe raspunsuri de la mai multe persoane
lil_devil
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:25
nu risti sa ramai insarcinata cu un copil handicapat, crede-ma...este exclus.

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:28
Lol, esti pe bune? Risti sa ramani insarcinata punct.
Kathara
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:28

...
Mihaella
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:34
De la: Mihaella, la data 2008-10-16 23:34:50
De la: Georgia99, la data 2008-10-16 23:28:10nu risti sa ramai insarcinata cu un copil handicapat, crede-ma...este exclus.


...

le stii si pe astea papusa?

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:36
aproximativ
Mihaella
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:37
vad :)

in acele puncte puncte ai spus tot :)

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:38
a,bine...credeam ca vorbiti serios....
Giorgia99,cand folosesti metoda asta,cand stii ca tre sa te opresti?Sau lasi la aprecierea lui,pana in momentul in care el simte ca trebuie sa ejaculeze?
lil_devil
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:39
ar fi bine sa pui la indoiala ce am scris, ar fi cazul sa ne luminezi tu...informatiile le am de la niste bieti conferentiari de la umf carol davila, pfff...niste prosti..sunt sigura ca ii intreci la inteligenta si experienta.

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:40
De la: helloyoana10, la data 2008-10-16 23:39:35a,bine...credeam ca vorbiti serios....
Giorgia99,cand folosesti metoda asta,cand stii ca tre sa te opresti?Sau lasi la aprecierea lui,pana in momentul in care el simnte ca trebuie sa ejaculeze?



iti dai si tu seama cine vb serios, nu? lasi la aprecierea lui...nu trebuie sa se opreasca chiar inainte sa ejaculeze, este greu de estimat uneori chiar si pt el cand ejaculeaza. Am spus si repet...risti sa ramai insarcinata, dar nuintr-un procent atat de mare..eu mereu folosesc aceasta metoda, de 1 an si nu am ramas ;)

Postat pe 16 Octombrie 2008 23:41
De la: Georgia99, la data 2008-10-16 23:40:25ar fi bine sa pui la indoiala ce am scris, ar fi cazul sa ne luminezi tu...informatiile le am de la niste bieti conferentiari de la umf carol davila, pfff...niste prosti..sunt sigura ca ii intreci la inteligenta si experienta.


o sa mai ma interesez la un medic ginecolog.Cat despre experienta in domeniul sexului cu siguranta nu-i intrec...altfel n-as mai fi ajuns aici sa public un astfel de topic.cat despre inteligenta...ma abtin...nu-i cunosc ca sa-mi dau cu parerea
lil_devil
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:47
Fetelor,ideea e ca tot de mascul depinde.......cat are autocontrolul de''bine'' dezvoltat in acele situatii si cat de repede reactioneaza.......eu va recomand,ca sa fiti mai sigure,sa le sugerati si folosirea prezervativelor,dupa un anumit timp incolo,cu 2 avantaje garantate;
1.Evitarea unei sarcini nedorite
2.Marirea placerii pt. voi in cazul folosirii unor latexuri perfomante[si aici nu ma refer la arome,ci la cele cu striatii sau eventuli cili ]
Al vostru Dr.de servici pe planing si ed.sexuala-Lionu'
lion_king
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:53
Nici vorba sa ramai insarcinata, doar daca el nu se controleaza indeajuns de bine. Binenteles la partidele fara balonas.
GoodFather
Postat pe 17 Octombrie 2008 11:46
De la: helloyoana10, la data 2008-10-16 23:47:10
De la: Georgia99, la data 2008-10-16 23:40:25ar fi bine sa pui la indoiala ce am scris, ar fi cazul sa ne luminezi tu...informatiile le am de la niste bieti conferentiari de la umf carol davila, pfff...niste prosti..sunt sigura ca ii intreci la inteligenta si experienta.


o sa mai ma interesez la un medic ginecolog.Cat despre experienta in domeniul sexului cu siguranta nu-i intrec...altfel n-as mai fi ajuns aici sa public un astfel de topic.cat despre inteligenta...ma abtin...nu-i cunosc ca sa-mi dau cu parerea




acel post nu era pt tine...

Postat pe 17 Octombrie 2008 11:57
georgia a vrut sa spuna ca, nu ramai insarcinata si faci un copil handicapat pt ca lichidul seminal are spermatozoizi " mai ametiti"...Citam din carti de specialitate? " Lichidul seminal este produs la nivelul epididimului, ductului deferent, veziculei seminale,, prostatei, a glandei bulbi-uretrale si a glandelor uretrale Littre.Lichidul seminal contine spermatozoizi, asigurandu-le acestora un mediu biologic prielnic.....Lichid seminal=lichid spermatic...
Bibliografie: Victor Papilian-Anatomia omului, volumul II, splahnologia...

Postat pe 17 Octombrie 2008 11:57
Am spus, dar degeaba...iar copiii handicapati nu ies asa datorita spermatozoizilor

Postat pe 17 Octombrie 2008 12:00
eu stiu ca, contine, dar sunt slabe sanse sa ramai insarcinata.

ganditi-va ca intr-o ejaculare normala se gasesc undeva intre 15 mil si 20 de soldatei dintre care jumatate mor in vagin din cauza "aciditati" sau ceva de genul asta.

intr-un final dupa cum stiti doar unul reuseste....deci intru lichid pre-cum se gasesc foarte putini soldatei si au o sansa de reusita foarte mica...dar niciodata nu se stie.
anderson
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:00
Exact, metoda coitul intrerupt este una dintre cele mai vechi folosite, este amintita chiar si in Vechiul Testament si este una din putinele metoda contraceptive acceptate de catre biserica. Eficienta contraceptiva depinde de abilitatea cuplului in a folosi metoda, rata de esec fiind intre 10%-20%.
Chiar daca partenerul ejaculeaza un singur strop de sperma inainte de a se retrage, poti ramane totusi insarcinata. Deoarece acel prim strop contine cea mai concentrata si fecundanta sperma, riscul unei sarcini este substantial....
Citat din Ginecologie, Sanatatea sexuala a femeii-Dr.Mary Jane Minkin, Carol W Wright
Este optiunea libera a fiecareia dintre noi daca folosim aceasta metoda sau nu, daca rata de esec sus amintita este considerata semnificativa sau mai putin importanta...

Postat pe 17 Octombrie 2008 12:21
Asa cum am zis si eu ...te risti...dar daca partenerul stie cand sa se opreasca, sa se controleze, at este ok

Postat pe 17 Octombrie 2008 12:23
Eu sper ca topicul asta sa fie totusi o gluma iar cele care au spus ca nu este riscanta metoda coitus intruprtus sa fi glumit si ele pentru ca altfel se umple clinicile de femei de pe kudika dornice de avorturi
iris_4_ever
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:25
stii cum e, usor de zis greu de priceput...
personal nu folosesc metoda, pt mine acel procent este ridicat, mai corect spus, pt noi...avem deja doi copii minunati si am hotarat ca, ne ajunge...

Postat pe 17 Octombrie 2008 12:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce "romantic" , ce "frumos" . Ea vrea sex , el ...... ? 11 De la: Anabela7 22 Decembrie 2014 16:38
Baieti virgini..cati ar recunaoste ca sunt .. sau cati cunoasteti ca sunt? V-ar placea sa dezviriginati un baiat? 81 De la: geo_xx 2 Ianuarie 2010 23:38
vreau permis 224 De la: rockk 8 Februarie 2011 19:08
viata dupa inceperea vietii sexuale 30 De la: GODZILA 3 Decembrie 2011 14:38
:(( 17 De la: chocolata 31 Octombrie 2009 11:22