Setari Cookie-uri

si pilulele dau batai de cap

...am luat timp de 3 ani continuu pilule, mai intai harmonet, apoi am schimbat pe marvelon datorita durerilor groaznice de cap ce mi le provoca...apoi am facut pauza de un an...anul asta am reinceput sa le iau din mai..dar luna asta s-a intamplat ceva ciudat...in prima saptamana de cand am inceput folia am avut contact sexula dupa care a doua zi mi-a revenit menstruatia...avand luna asta timp de 3 saptamanii continu menstruatie, ma simt destul de rau, dar din lipsa de timp nu am ajuns la dr.,.....daca vi s-a intamplat si voua spuneti-mi va rog cum ati procedat, poate fi ceva cu adevarat serios?....plssss
ladyflower
Postat pe 23 Octombrie 2008 11:34
pai la fel am facut shi io... am inceput cu harmonet, dar am renuntat k ma ingrasasem. in prezent iau marvelon din 2005 shi nu am avut probl cu greutate, nici de altfel... curios.... pai fa-ti tp sa te duci la dr k e cam ciudata situatia!!! vb f serios. sa nu dai in altceva sau sa ai vreo rana ceva p acolo care nu se cicatrizeaza, nu se inchide. nu e bine sa ne jucam cu ce avem noi mai pretios!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 28 Octombrie 2008 18:10
eu am inceput sa iau yasmin si am niste intrebari:
1.ingrasa?
2. fumez un pachet in 3 zile, cam asa. faptul ca fumez impedica anticonceptionalele sa isi faca efectul ? adica risc sa raman insarcinata ?

Postat pe 28 Octombrie 2008 18:13
De la: Georgia99, la data 2008-10-28 18:13:45eu am inceput sa iau yasmin si am niste intrebari:
1.ingrasa?
2. fumez un pachet in 3 zile, cam asa. faptul ca fumez impedica anticonceptionalele sa isi faca efectul ? adica risc sa raman insarcinata ?


Stiu raspunsul la a doua intrebare - fumatul este contraindicat pentru ca are efect asupra sangelui, favorizeaza formarea de cheaguri etc. ezi ca scrie pe prospect daca ai puterea sa-l citesti, deci nu risti sa ramai insarcinata ci mai rau!
Kathara
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:00
am o nelamurire..oare e vreo problema daca incep sa iau pilule daca sapt trecuta joi am luat postinor 2
adica daca iau asa de repede
carlaa858
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:07
De la: Kathara, la data 2008-10-28 19:00:54
De la: Georgia99, la data 2008-10-28 18:13:45eu am inceput sa iau yasmin si am niste intrebari:
1.ingrasa?
2. fumez un pachet in 3 zile, cam asa. faptul ca fumez impedica anticonceptionalele sa isi faca efectul ? adica risc sa raman insarcinata ?


Stiu raspunsul la a doua intrebare - fumatul este contraindicat pentru ca are efect asupra sangelui, favorizeaza formarea de cheaguri etc. ezi ca scrie pe prospect daca ai puterea sa-l citesti, deci nu risti sa ramai insarcinata ci mai rau!



Pai asta ar insemna ca toate femeile care iau anticonceptionale sa nu mai fumeze! Ceea ce e aberant! Intr adevar nu este indicat deloc, pentru ca face chiaguri de sange etc etc! Dar asta e daca fumezi fumezi, si eu fumez! Toate nelamurile pe care le ai, te duci si le spui medicului, acolo afli raspunsurile la toate intrebarile tale! Aici gasesti gen "leacuri babesti" adica nimeni nu este avizat! E valabil pt toata lumea!
pussyk
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:23
Si voi luati anticonceptionale de capul vostru?
pussyk
Postat pe 28 Octombrie 2008 19:24
De la: pussyk, la data 2008-10-28 19:24:19Si voi luati anticonceptionale de capul vostru?


pai nu. harmonet - in urma analizelor. tocmai imi incepusem viatza sexuala shi fuga la dr k sa ma protejez... shi mi-a recomandata asta. in 3 luni eram cat usha.
marvelon - tot in urma analizelor, dar la alt dr. shi de atunci nu am mai avut probl cu greutatea. adik dc puneam 1 - 2 kg... puteam sa slabesc la loc fara eforturi...

deci de fiecare data la dr....

dar uite k io cunosc un caz: s-a dus la un planing fam shi acolo in urma unei discutii de o ora i-a prescris harmonet. il ia de ani de zile... safie vreo 5 ani shi nu a avut probl cu greutatea....

acu depinde shi de organism....

uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 29 Octombrie 2008 10:56
De la: pussyk, la data 2008-10-28 19:24:19Si voi luati anticonceptionale de capul vostru?


Intrebarea mea este
Le primiti asa f a r a reteta si consultatie medicala in Romania?
F a r a mod de întrebuintare unde sunt explicate exact aceste lucruri? [indicatii,contraindicatii, AC+ alte medicamente, cand isi pierde efectul, inclusiv AC + nicotina etc



Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Octombrie 2008 11:18
De la: bestdevilinside, la data 2008-10-29 11:18:33
De la: pussyk, la data 2008-10-28 19:24:19Si voi luati anticonceptionale de capul vostru?


Intrebarea mea este
Le primiti asa f a r a reteta si consultatie medicala in Romania?
F a r a mod de întrebuintare unde sunt explicate exact aceste lucruri? [indicatii,contraindicatii, AC+ alte medicamente, cand isi pierde efectul, inclusiv AC + nicotina etc





Da.
Kathara
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:07
Sorry. Dar mi se pare criminal si incredibil
Bataie de joc de sanatate, sa poti cumpara ac ca aspirina.
Asta acum le întrece defapt pe toate, care le-am auzit pana acuma pe forum.

Somniferele tari si calmantele tot fara reteta ?
Si ketamina si altele tot asa sau cum
Full_Metal_Jacket
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:23
Nu stiu sigur .. eu iau ketonal care e un analgezic puternic fara nicio problema, cred ca si extraveralul din plante se da fara reteta.
Kathara
Postat pe 29 Octombrie 2008 14:26
De la: bestdevilinside, la data 2008-10-29 11:18:33
De la: pussyk, la data 2008-10-28 19:24:19Si voi luati anticonceptionale de capul vostru?


Intrebarea mea este
Le primiti asa f a r a reteta si consultatie medicala in Romania?
F a r a mod de întrebuintare unde sunt explicate exact aceste lucruri? [indicatii,contraindicatii, AC+ alte medicamente, cand isi pierde efectul, inclusiv AC + nicotina etc






mie mi le-a prescris medicul meu ginecolog, dara faza cu fumatul a scapat pe undeva

Postat pe 29 Octombrie 2008 16:12
De la: pussyk, la data 2008-10-28 19:23:20
De la: Kathara, la data 2008-10-28 19:00:54
De la: Georgia99, la data 2008-10-28 18:13:45eu am inceput sa iau yasmin si am niste intrebari:
1.ingrasa?
2. fumez un pachet in 3 zile, cam asa. faptul ca fumez impedica anticonceptionalele sa isi faca efectul ? adica risc sa raman insarcinata ?


Stiu raspunsul la a doua intrebare - fumatul este contraindicat pentru ca are efect asupra sangelui, favorizeaza formarea de cheaguri etc. ezi ca scrie pe prospect daca ai puterea sa-l citesti, deci nu risti sa ramai insarcinata ci mai rau!



Pai asta ar insemna ca toate femeile care iau anticonceptionale sa nu mai fumeze! Ceea ce e aberant! Intr adevar nu este indicat deloc, pentru ca face chiaguri de sange etc etc! Dar asta e daca fumezi fumezi, si eu fumez! Toate nelamurile pe care le ai, te duci si le spui medicului, acolo afli raspunsurile la toate intrebarile tale! Aici gasesti gen "leacuri babesti" adica nimeni nu este avizat! E valabil pt toata lumea!
pussyk
Postat pe 29 Octombrie 2008 17:39
Eu am fost la ginecolog, si n-a facut decat sa imi treaca pe o hartiuta cateva tipuri de anticonceptionale. Am luat o luna harmonet, n-am avut probleme, dar pe urma le-am schimbat pe Yasmin. Am cativa ani de cand le iau, cu pauze,bineinteles. E o prostie ca anticonceptionalele ingrasa.Intrebati orice medic si o sa va zica ca nu e adevarat. Ele doar iti cresc pofta de mancare.Asa ca, normal, daca nu ai grija, intr-adevar te poti face "cat usa" cum zicea cineva mai sus. Eu nu m-am ingrasat deloc, si mai mult, n-am simtit nici macar o schimbare in organismul meu..in rau. Iar schimbarea in bine, e ca am menstruatia regulata, scurta si nu mai am dureri aproape deloc. Iar pe prospectul de la Yasmin, legat de fumat, scrie doar ca ca dauneaza femeilor trecute de 30 de ani.Ceea ce nu e si cazul meu, sau al fetei de mai sus care intreba. Si eu fumez, acum f putin, dar am avut perioade si de cate un pachet pe zi.si n-am patit nimic. Va pup, sa fiti iubite!
cammy_camelia
Postat pe 8 Noiembrie 2008 18:01
la prescriptia mediicului si eu am luat pastile timp de 2 ani, evident cu pauzele de rigoare si cand le-am lasat ca am zis sa mai fac o pauza mai mare de 4 - 5 luni, in a doua luna de pauza nu mi mai venit ciclul deloc..dureri de burta aveam dar degeaba...am fot la medic si mia zis ca am ameronee secundara,adica nu-ti mai vine ciclul fiind o problema ca daca nu o tratezi s-ar putea sa nu-ti mai vina niciodata...dupa o luna de tratament mi-a venit ciclul in sfarsit eram ce mai fericita fata...asa ca de atunci nu am mai luat pilule,asa ca aveti grija ca aceste pastile sunt cu dus-intors...
AURELIA_NICOLETA
Postat pe 29 Noiembrie 2008 19:53
Eu am luat marvelom,dar am renuntat la ele k incepusem sa ma ingras.Depinde de organismul fiecaruia.

Postat pe 13 Decembrie 2008 09:37
De la: katy23bogdy, la data 2008-12-13 09:37:18Eu am luat marvelom,dar am renuntat la ele k incepusem sa ma ingras.Depinde de organismul fiecaruia.

Postat pe 13 Decembrie 2008 09:38

Postat pe 13 Decembrie 2008 09:38
du-te la doctor!
eu nu va inteleg de ce nu va faceti un control?
de ce nu mergeti la un doctor care stie exact sa va zica
cine ti-a recomandat pastilele? le-ai luat asa dupa ureche?
kkia
Postat pe 6 Ianuarie 2009 11:45
Fetelor, a mais cris cineva, nu va mai sfatuiti voi intre voi, ca medicul este singura solutie! Anticonceptionalele sunt create pt fiecare tip de femeie, iar doctorul stie ce sa va administreze! Iau Harmonet de 1 an, dupa prescriptie si nu am pus mici macar 1 kg, asa ca trageti voi concluziile!
bitutza17
Postat pe 19 Iunie 2009 08:45
Daca se poate fara ac, scapati repede de ele. Eu am luat Diane 35 vreo 3 luni, totul bine si frumos, chiar imi crescusera si sanii un pic, dar nu mai aveam nicio pofta de sex si nu ma mai umezeam natural, am trecut la yasmin, mai rau, nu numai k nu ma mai umezeam si n-aveam apetit sexual, dar mi-era fff rau, ameteli, greata, tot ce se poate mai urat, niciun beneficiu! Eu le luam prescrise de ginecolog pt un chist, le-am luat 5 luni si nu mai vreau s-aud cat oi trai. Prezervativul e cel mai bun, mai scump e adevarat, dar merita!
allexxe
Postat pe 20 Iunie 2009 20:46
tot ce am luat a fost dupa cum medicul mi-a spus, mai intai luasem harmonet, dar aveam niste dureri de cap de inebuneam, apoi m-a trecut pe marvelon...tot ce am facut am facut in urma unuei discutii la un planing familial, ce e drept...aia nu mi-au facut nici o analiza...
ladyflower
Postat pe 22 Iunie 2009 08:24
Eu nu am luat niciodata nimic pana la varsta mea.O singura data am fost tentata,parca nu se mai putea altfel,insa cand am citit contraindicatiile care se legau de anumite sensibilitati ale mele,am renuntat.Mai ales de f tanara nu e bine sa iei.
De retinut ca nu se iau numai dupa vizite la cabinete de planning, tb consultat un ginecolog.
Si riscuri sunt....
Iar in pb chisturilor,pot sa va recomand tratament de la ginecolog plus naturist,ovule si spalaturi cu anumite ceaiuri,exista terapeuti sau dif solutii luate de prin ziarul Formula AS si nu e indicat sa luati anticonceptionale.Am avut un chist care s-a dizolvat intr-o luna.
Mai tb si un iubit bun!

Postat pe 25 Iunie 2009 10:57
Eu iau Karissa de 1 an si sunt foarte multumita, inainte luam Yasmine, dar m-am ingrasat 6 kg in 1 luna jumate. Medicamentele le-am luat prescrise de medic pentru chisturi foliculare de 2 respectiv 3 cm. Nu am mai luat Karissa pentru ca am luat Escapelle (pastila de dupa) acum 2 luni. Exista vreun risc daca eu continui sa iau Karissa ? Cineva mi-a spus ca timp de 6 luni sa nu mai iau anticonceptionale ca nu-stiu-ce bazaconie se intampla
Frankie_Zuzu
Postat pe 2 Iulie 2009 17:54
Eu iau de 4 ani de zile Logest si nu am avut probleme decat in momentul in care le-am intrerupt. Am fost la doctor si mi-a zis sa nu le mai intrerup de capul meu, si sa o consult de fiecare data cand vreau sa mai fac o pauza de la ele. Eu am si niste probleme cu menstruatia si din motivul acesta mi-au fost prescrise de la bun inceput. Probleme cu greutatea nu am avut, dureri de cap nici atat, m-am inteles foarte bine cu ele.
_cristyna_
Postat pe 28 Iulie 2009 10:07
Pentru ca ti s-a raspuns deja la a doua intrebare, am sa incerc sa-ti raspund la prima: cred ca fiecare organism reactioneaza diferit la acelasi tratament, asa ca nu vei gasi aici adevaratul raspuns. Spunea cineva ca s-a ingrasat 6 kg; eu iau Yasmine de 2 ani, am 1.62 m si 47 de kg, adica vreo 2-3 kg mai putin decat atunci. Doar tu iti poti da seama daca iti provoaca sau nu efecte secundare, nu te poti baza pe raspunsurile celorlalte femei. Cel mai important lucru este sa ti le recomande un medic, iar in cazul in care ceva este in neregula, mergi din nou la medic sa iti recomande altele.
kudika012800
Postat pe 28 Iulie 2009 23:20
asa am patit si eu insa numai prima luna am avut probleme cu menstruatia.....mai exact mi-a tinut 18 zile:(((apoi totul a revenit la normal.....medicul meu a zis ca era normal sa am dereglari de genul asta pana avea sa se acomedeze organismul meu cu pilulele!!!!!!
dar e bn totusi sa faci si o vizita la medic!!!!pupici
ioana90189
Postat pe 23 Septembrie 2009 18:15
pana si algocalminul sau aspirina au fel si fel de riscuri...asa ca nu va mai bateti capul....nu-i de mirare ca suntem locul 2 ca tara la avorturi......
booboruza
Postat pe 23 Septembrie 2009 18:36
Chiar si prescrise de medic pot cauza probleme. In combinatie cu fumatul poate nu veti vedea in primii ani ce se intampla dar mai tarziu cu siguranta.Pot avea multe efecte secundare chiar si dupa ce nu mai luati.
angelfromheaven
Postat pe 23 Septembrie 2009 19:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oboseala... 6 De la: Maddy_moo 20 Septembrie 2009 04:47
ABSORBANTE SI PROSUSE CU ANIONI 1 De la: vivircn 30 Octombrie 2009 10:52
recoamdare ochlari 1 De la: kudika495392 3 Aprilie 2014 14:30
ajutor 11 De la: kudika480297 6 Septembrie 2012 11:36
REFLUX GASTROESOFAGIAN 2 De la: 90701 7 Noiembrie 2009 19:24