Setari Cookie-uri

fire de par sub piele...

folosesc epilatorul si de fiecare data imi ies fire sub piele..ce sa fac sa nu-mi mai creask?stiti careva?e enervant s le scot de fiecare data cu penseta,imi pierd rabdarea
ast raspunsuri
elyelena
Postat pe 26 Octombrie 2008 12:59
Si eu am aceeasi problema pe tot corpul.O prietena mi-a recomandat sa ma duc la dermatoloogie,dar nu stiu daca ma aajuta cu ceva.
sconcs
Postat pe 4 Noiembrie 2008 22:57
Poate depinde de piele, par si epilator.
Mie nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 4 Noiembrie 2008 23:07
am gasit tot eu o solutie..nu perfecta dar functioneaza...la fiecare baie(dus) dupa ce se inmoaie pielea, mai exact knd ai gelul de dus p piele dai cu piatra ponce.Ea ajuta sa a stratul de celule moarte si astfel ies si din fire la suprafata si p alea mici nu le mai lasa sa creasca sub piele.nu scapam de tot de aceste fire dar se imputineaza cantitativ(la mn a mers).si pot sa spun k pielea mea e mai fina e bun si pt celulita intr-o oarecare masura(pt cele care au putina)
elyelena
Postat pe 30 Noiembrie 2008 15:45
Nu e recomandat sa scoti firele de par de sub piele cu penseta...si cu nimic altceva...E destul de periculos, se pot infecta si pot ramane niste semne destul de urate, eu am patit-o si m-am invatat minte.
Asa se intampla de la epilator..singura varianta ar fi sa folosesti crema, dar cred ca stii ca de la ea creste mai repede si mai des parul
O alta varianta ar fi ceara, cred ca pana la urma e cea mai buna, dar te sfatuiesc, daca te hotarasti sa o folosesti sa mergi la un salon, sa nu incerci acasa ca s-ar putea sa nu-ti iasa prea bine...eu am incercat acasa si aratam ca o gaina jumulita si batuta
ramo_88
Postat pe 4 Decembrie 2008 10:11
ar mai fi o solutie...numai sa ai chef de frecat vanita de la dus dupa...zatul de cafea,excelent exfoliant pt corp, unde mai pui ca este si anticelulitic

Postat pe 4 Decembrie 2008 12:04
stiu ceara e destul d eficienta si stiu si diferenta dintre a te face singura si a merge la salon...insa am avut o perioada in kre m-am facut si cu ceara si mi-au iesit f multe fire sub piele(doar odata) dupa ce le-am scos si m-am facut iar nu au mai aparut..insa metoda cu piatra ponce e destul d eficienta(putin cam dureros).AM cosiderabil mai putine fire iesite sub piele
elyelena
Postat pe 6 Decembrie 2008 00:22
folositi ceara fetelor ..e sfanta..credeti-ma
alexa_sandu
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:34
ceara e cea mai buna , firul de par se suptiaza , iese deasupra pielii fara piatra ponce si fara zat si eu am patit o chestie urata cu epilatorul si cu un fir de par care a ramas sub piele si acum stau cu o umflatura pe picior o umflatura tare ca o pietricica dar nici nu am curajulsa ma duc la dermatolog sa-l scoata
adihornet
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:44
Eu am incercat toate metodele de epilare si tot imi cresc fire pe sub piele.Ma scot din sarite.Cel mai nasol e in zona inghinala.AM intrebat cosmeticiana ce sa fac si mi-a raspuns ca nu stie.
sconcs
Postat pe 26 Ianuarie 2009 22:01
fetelor, desi de par nu scapati, beti multa apa! pielea e foarte hidratata si nu lasa firele sa creasca prea adanc sub ea!
free26
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:11
De la: alexa_sandu, la data 2008-12-06 15:34:16folositi ceara fetelor ..e sfanta..credeti-ma


folosesc ceara de ani de zile si fire sub piele tot am asa ca nu cred ca asta-i secretul

Cica ar exista o anumita crema care ar da ceva rezultate si care dupa parerea cosmeticienei mele e scumpa in draci si nu se merita pentru ca nu 100% eficienta.

cel mai interesant sfat e cel cu apa ....aici chiar sunt de acord cu ce zice fata
iris_4_ever
Postat pe 30 Ianuarie 2009 19:04
Firul de par, indiferent de modul in care a fost indepartat (ceara,crema, epilator), creste sub piele datorita deshidratarii acesteia. De aceea folosesteo crema hidratanta zilnic si bea cel putin 2 l de apa. Inainte de epilare pt indepartarea stratului gros de celule moarte, la o piele deshidratata, fa un dus fierbinete si freaca pielea cu o lufa sau un bureta mai aspru, nicidecum cu piatra ponce.

Postat pe 30 Ianuarie 2009 23:38
Am aflat secretul pentru a scoate firele fin piele
Piatra ponce.....dati cu apa si mai mult sapun pe zona cu fire in piele...apoi frecati usor cu piatra...atentie:USOR!! Daca faceti asta la fiecare dus in cateva zile n-ar trebui sa aveti nicio problema....la mine a mers!
ramo_88
Postat pe 5 Februarie 2009 10:25
eu beau foarte multa apa, folosesc creme hidratante de copt, folosesc gel de dus abraziv si tot am fire de par crescute sub piele... si asa cum zicea cineva mai devreme, mi-a cresc un fir de par asa nasol sub piele, ca s-a format o mica galma de care nu stiu cum sa scap! la doctor mi-e frica sa ma duc... mai ales in zona inghinala, nu mai stiu ce sa folosesc... acum folosesc epilatorul, dupa ce stau bine la inmuiat in apa calda si ma frec bine cu un burete aspru... pielea e foarte sensibila si mi se inroseste imediat si-mi apar niste bubite inestetice... de la salon mi-au zis sa dau cu crema de galbenele dupa epilat, dar nici asta nu are cine stie ce efect miraculos! ce metode mai recomandati? voi ce ati mai incercat?
missalexandra
Postat pe 5 Februarie 2009 10:43
eu stiu ca punctele negre sunt de la epilator. cea mai buna solutie e sa folositi ceara. insa mare atentie unde va duceti in cazul in care mergti la un salon. colega mea de partament a avut mari probleme cu ganglionii inflati care nu treceau, din cauza ca cosmeticiana nu si-a stiut bine meseria. as putea sa va rcomand una in cazul in care va intereseaza si renuntati la epilator. salonul butterfly au super reduceri in cazul in care mai vii cu o prietena tu ai reducere de 15 si ea de 10%0213149755
andreya_andrey
Postat pe 8 Februarie 2009 12:49
De la: alexa_sandu, la data 2008-12-06 15:34:16folositi ceara fetelor ..e sfanta..credeti-ma


ai dreptate! am incercat tot felul de metode si eu, cea mai putin eficienta fiind crema epilatoare, iar cea mai de durata ramane tot ceara, plus ca mentine elasticitatea pielii si creste mult mai greu firul de par si mai rar. Daca tot tb sa ne epilam , eu aleg varianta cu ceara, mai ales vara. Iar in timp m-am obuisnuit sa ma fac singura acasa, sunt experta, am tot tacamul de ustensile. Ganditi-va ca de la coafor se pot contacta multe celule ale altor persoane(princeara refolosita), chiar boli de piele. Valabil si pt manichiura, in felul asta fac si economie si ma feresc de probleme nedorite.
azalis
Postat pe 6 Martie 2009 08:43
sa raspund si eu?as avea si eu aceeasi problema daca nu as da din cand in cand cu lama sau cu crema...cam dupa 4-5 epilari cu epilatorul,pac o crema epilatoare sau chair si rasul cu lama.fii fara grija,nu creste mai mult cu lama,e doar un mit;ideea e ca se vede mai mult deoarece lama il taie la acelasi nivel si e deci doar o impresie...
gianinalice
Postat pe 20 Martie 2009 20:01
Nu stiu in ce fel e sfanta ceara?! Ma epilez numai cu ceara si la salon..si am foarte multe fire crescute in piele.
sean_oliv
Postat pe 28 Aprilie 2009 22:54
Cosmeticiana mea mi le scoate cu acul.A spus ca e singura solutie.Mai dau si cu unguent dde galbenele si am observat ca nu se mai umfla asa tare locul unde este firul de par sub piele.
sconcs
Postat pe 29 Aprilie 2009 23:12
si eu patesc asta si ma epilez cu ceara...le scot cu penseta .stiu ca nu e bn,dar nu am ce sa le fac. deocamdata e totul ok.
dulcinea
Postat pe 11 Mai 2009 14:01
De la: elyelena, la data 2008-10-26 12:59:13folosesc epilatorul si de fiecare data imi ies fire sub piele..ce sa fac sa nu-mi mai creask?stiti careva?e enervant s le scot de fiecare data cu penseta,imi pierd rabdarea
ast raspunsuri


Si eu folosesc epilatorul, dar nu am problema despre care ai scris tu mai sus, pentru ca de trei ori pe saptamina, in loc sa fac dusul zilnic obisnuit, fac un dus "special": folosesc o manusa pentru exfoliere (eu am de la Bamboo, dar sint bune si cele de la AVON sau Oriflame). Stau sub apa citeva minute, pentru ca porii pielii sa se deschida, apoi pun gel de dus pe manusa si efectiv imi frectionez pielea foarte bine. Important este sa fie spuma multa pe manusa, ca sa nu ti se irite pielea din cauza asperitatii manusii. Crede-ma, in maximum doua saptamini, toate firele crescute sub piele "se elibereaza" si se vor putea indeparta prin smulgere. Esentiala dupa fiecare astfel de dus este hidratarea cu o crema de corp.
Iar daca vei aplica metoda in continuare, vei preintimpina reaparitia problemei si vei avea o piele ca matasea.

Bafta!
PerfectSweetLemonade
Postat pe 12 Mai 2009 23:10
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 00:23
De la: sconcs, la data 2009-04-29 23:12:24Cosmeticiana mea mi le scoate cu acul.A spus ca e singura solutie.Mai dau si cu unguent dde galbenele si am observat ca nu se mai umfla asa tare locul unde este firul de par sub piele.

cosmeticiana ta e o idioata,nu se face asa ceva...daca vrei sa nu ai probleme,nu iti mai lasa "cosmeticiana" sa foreze sub pielea ta pt a-ti scoate firele crescute,poti folosi la o baie fierbinte o loofa si un gel de dus exfoliant-abraziv, apoi desi nu inceteaza a creste, le poti scoate f usor,fara ace si alte sisteme de exterminare
flocinela
Postat pe 2 Iunie 2009 16:45
Mai sincer nu am probleme imi merge bine metoda asta.Am incercat si cum spui tu dar fara nici un rezultat.
sconcs
Postat pe 4 Iunie 2009 09:18
De la: sconcs, la data 2009-06-04 09:18:35Mai sincer nu am probleme imi merge bine metoda asta.Am incercat si cum spui tu dar fara nici un rezultat.

da, dar te gandesti cat iti va merge?pana vei face un granulom sau vreo infectie sa necesite vreo mica chirurgie...foarte bine faci, fa si in continuare. intreaba-ti medicul de familie, oare el ce iti va zice?
flocinela
Postat pe 4 Iunie 2009 19:22
De la: flocinela, la data 2009-06-04 19:22:09
De la: sconcs, la data 2009-06-04 09:18:35Mai sincer nu am probleme imi merge bine metoda asta.Am incercat si cum spui tu dar fara nici un rezultat.

da, dar te gandesti cat iti va merge?pana vei face un granulom sau vreo infectie sa necesite vreo mica chirurgie...foarte bine faci, fa si in continuare. intreaba-ti medicul de familie, oare el ce iti va zice?


flocinela???
ce tare nik
matracucu
Postat pe 4 Iunie 2009 19:57
Si eu am aceasta problema. In special pe exteriorul unuia dintre picioare ( multe fire crescute sub piele) si tot de la epilator . Chiar multe bubite negre si aratam intr-un fel.Recomandarea cosmeticianei a fost sa ma epilaz la un interval mai mic de timp si anume la o saptamana si asta am facut , dar doar cu ceara. Mi-a mai recomandat otetul de mere si miere. Pe acesta il folositi pt firele pe care le scoateti din piele la suprafata. Sa nu le smulgeti . le lasati asa pur si simplu. Aplicati un strat de otet din acesta ca si cand ati folosi crema de corp. Acest tratament se aplica de 2-3 ori / saptamana , seara dupa dus. Da rezultate! Acum lucrurile stau mai bine .
fgeacar
Postat pe 5 Iunie 2009 09:17
Referitor la galmele ce apar de la firul de par sub piele......am avut asa ceva in zona inghinala,deja ajunsese marisor si incepusem sa ma alarmez.dar intro zi l-am rezolvat singura.am stors din el un pic de puroi sau ceva de genu pana am ajuns sa de aun pic sangele ca la final sa scot de acolo 2 fire destul de mari de par.bineinteles ca am dezinfectat locul am dat cu o alifie.Sfatul meu este sa nu stati asa cu ele.e foarte periculos mai ales in zona inghinala.puroiul de se formeaza poate avansa si vatrebui sa va operati.stiu un caz de genu.
onlyu
Postat pe 12 Iunie 2009 11:41
Am uitat sa va spun ca am citit undeva sau am auzit la tv,nu mai conteaza,ca pe picioare e bine sa mai dai si cu lama din cand in cand tocmai pt a indeparta din piele si sa poata iesi firele.e o idee
onlyu
Postat pe 12 Iunie 2009 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
epilare 14 De la: ad__83 28 Iulie 2011 17:47
Pe frunte si pe nas ,am liniute maruntele merg in cruce TOATE...folosek si scrub,crema hidratanta,sapun hidratant...si nimik...CE MA FAK? 1 De la: Stacy 21 Martie 2012 18:58
epilatorul si efectele negative asupra pielii 29 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:49
epilarea inghinala 24 De la: Oneri 17 Februarie 2012 00:59
Salon cosmetica - epilare inghinala 5 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:46