Setari Cookie-uri

fire de par sub piele...

solutia e scrub-ul ptr corp, se gasesc creme ptr. gomaj de cumparat.
DayC
Postat pe 20 Iulie 2009 22:11
Eu nu am problema cu firele crescute pe sub piele, desi ma fac cu epilatorul de ani. Dar am o prietena care are firul de par destul de gros, se epileaza tot cu epilatorul si a avut asemenea probleme. Spun ca a avut pt ca ea a rezolvat problema epilandu-se in fiecare saptamana. Practic are rezervata o ora in we doar pt ea. Am aplicat-o chiar si eu si-i super pentru ca picioarele sunt permanent fine.
nina_ciuciuc
Postat pe 20 Iulie 2009 23:15
De la: sconcs, la data 2009-04-29 23:12:24Cosmeticiana mea mi le scoate cu acul.A spus ca e singura solutie.Mai dau si cu unguent dde galbenele si am observat ca nu se mai umfla asa tare locul unde este firul de par sub piele.


Nu te supara, dar cosmeticiana ta nu procedeaza bine. Gandeste-te: fiecare impunsatura de ac- oricat ar fi de mica, superficiala, este o mica leziune care se inflameaza si face o mica- mica cicatrice iar acolo piele devine si mai dura, deci si mai greu de strabatut de firul de par. Eu as renunta la asemenea metoda.
nina_ciuciuc
Postat pe 20 Iulie 2009 23:24
a aparut luna aceasta la avon exfoliant pentru corp cu zahar brun si unt de shea. l-am incercat si am fost foarte multumita si pe deasupra este si foarte accesibil. costa 21 de lei.
geamana13
Postat pe 11 August 2009 20:28
fetelor epilarea definitiva e solutia...eu m-am saturat sa pierd ore s ama epilez...in curand o sa apelez la epilare definitiva si o sa scap de griji..bine..dar asta dupa ce o sa castig banii mei :)puup la voi si succes :)
trandafira_misalea
Postat pe 16 August 2009 13:16
Si eu recomand epilarea definitiva. Nu mai sunt tarifele care erau la inceput, acum sunt mai convenabile. Mie cel putin mi se pare ok sa dau 50E pt o sedinta epilat inghinal de exemplu, la un an (sunt in perioada de intretinere) si intre sedinte sa am piele de bebelus. E drept ca la inceput faci cateva sedinte la intervale de 6 saptamani sau 12, in fct de ce zona epilezi, dar eu zic ca merita per total. Si sunt o gramada de clinici de dermatologie care ofera acest serviciu.
Eu am inceput cu epilatul pe gambe, folosisem ani intregi epilatorul si aveam fire pe sub piele de nu puteam purta fuste sau ceva scurt nici vara. Si inghinal nu mai zic...
Daca nu vreti cu epilare definitiva, incercati sa alternati metodele de epilare: o data ceara, o data crema/lama si tot asa sau stabiliti voi frecventa. Si scub de asemenea la dus urmat de o hidratare pe masura.
wildstyle
Postat pe 25 August 2009 22:23
dumnezeule chiar ca ma ingrozesc de ceea ce citesc
fetelor voi nu ati auzit de crema cu crep?
sau nu stiti ce este aceea?
este o crema care are in ea granule iar acestea la randul lor inainte de dus se aplica pe piele si se ,maseaza
asa nu mai apar firele de par sub piele
marinelastanescum
Postat pe 4 Octombrie 2009 00:53
povesti.
acum vreo 4-5 ani mi-au aparut primele fire sub piele, ma faceam tot cu epilatorul.aratau foarte nasol picioarele asa ca nu purtam niciodata fusta.am incercat cu tot ce se poate..ceara, sapun natural,creme abrazive, cafea, miere cu zahar, etc..ce sa mai zic ca mi-am scos unele fire si acum am cicatrici
si mi-am facut curaj si am ajuns la dermatolog.singura solutie cu care te scapa definitiv de problema asta e tratamentul medical. normal, fiecare tratament e personalizat asa ca fiecare trebuie sa merga la medic si sa rezolve problema.
eu de exemplu, am inceput cu antibiotic roaccutane o luna de zile(apoi am intrerupt cateva luni ca a venit vara, si face rau soarele in reactie cu medicamentul). in tot acest timp, mi-a scris el o solutie pe baza de spirt si aspirina care are rezultate miraculoase; la care i-a tot scazut concentratia si cu care ma fac numai pe picioare, acum o data pe zi.intre timp mi-a dat el niste creme mai bune sau mai putin bune. am revenit la antibiotic 1 luna de zile.
dezavantajele ar fi ca in timpul asta ma pot face numai si numai cu lama si ca tratamentul e de durata, nu scapi in 2-3 luni, ci poate in 6-7.
incet incet am scapat de firele sub piele si in proportie de 70% sa zic si de cicatricile alea . nu sunt chiar perfecte picioarele mele,da sunt pe drumul cel bun si iprogresul e vizibil.
asa ca e spre binele vostru sa mergeti la un medic, ca nu va mananca. cu cat amanati mai mult, cu atat e mai greu de vindecat. "succesuri" si sanatate!
dafiana
Postat pe 11 Octombrie 2009 19:41
le scoti cu penseta si iti faci rani.foloseste o crema cu crep (....cu granule.) dupa ce iti faci dus.
nu vei mai avea aceste probleme
marinelastanescum
Postat pe 14 Octombrie 2009 02:55
am folosit tot ce este pe piatza,inclusiv ce zici tu..in ani de zile am avut vreme. nu se rezolva asa dupa ureche daca ai foliculita serioasa. trebuie mers la doctor, asta e solutia. restu-s povesti si nu prea ajuta pe termen lung.
dafiana
Postat pe 14 Octombrie 2009 21:50
Epilarea definitiva este o solutie moderna si eficienta.Intra pe site-ul :www.skinsens.eu si vezi despre ce este vorba.Programari la domnu doctor Aurel Marin:0754264502
kudika072916
Postat pe 22 Octombrie 2009 15:10
De la: elyelena, la data 2008-10-26 12:59:13folosesc epilatorul si de fiecare data imi ies fire sub piele..ce sa fac sa nu-mi mai creask?stiti careva?e enervant s le scot de fiecare data cu penseta,imi pierd rabdarea
ast raspunsuri



in legatura cu firele de par crescute sub piele..am avut si eu aceasta problema pt k intr`o zi nu am avut timp sa folosesc epilatorul deoarece eram in criza de timp si trebuia sa plec la plaja asa ca am folosit la repezeala lama...m`am iritat ft rau si de atunci imi cresteau fire de par sub piele..acestea se numesc dermatofitii foliculare..inainte de toate trebuie sa stiti k inaintea aplicarii oricarei creme..zona afectata trebuie sa fie spalata si uscata bine..
eu le`am tratat astfel : .. dimineatza aplicam crema de galbenele...iar seara dupa un alt dus, cu un buretel moale sau pur si simplu cu discuri demachiante din acelea rotunde imi tamponam zona afectata cu ceai de pelin pt k este un ft bun antiinflamator..dupa ce se zvanta acel ceai aplicam o crema numita CLOTRIMAZOL si ma bagam in pat ..este important ca dupa ce dai cu aceasta crema..sa nu te imbraci ..si profitand ca iti dai seara cu ea..poti dormi dezbracata pt k nu te vede nimeni in pat iar rezultatele vor venii mai repede. medicul meu de familie mi`a zis ca tratamentul durezeaza intre 2 si 4 saptamani..daca in 4 saptamani nu se vad rezultate trebuie consultat neaparat un medic pentru ca probabil este mai grav de atat si trebuie luat in serios. eu sunt la a 2a saptamana de tratament iar rezultatatele sunt vizibile.probabil inca o saptamana si sunt ca noua :X:X sper ca ti`am fost de folos... am scris cam mult dar :))) era de folos ;;) bafta ...astept sa`mi zici daca ai rezolvat ceva :P id pissicutza_nebuna
gugulusthuk
Postat pe 26 Noiembrie 2010 16:01
De la: sconcs, la data 2009-01-26 22:01:46Eu am incercat toate metodele de epilare si tot imi cresc fire pe sub piele.Ma scot din sarite.Cel mai nasol e in zona inghinala.AM intrebat cosmeticiana ce sa fac si mi-a raspuns ca nu stie.


0ffff fetelor am mai scris undeva pe acest forum asa ca am dat copy paste ca sa numai scriu iar de nebuna...deci
in legatura cu firele de par crescute sub piele..am avut si eu aceasta problema pt k intr`o zi nu am avut timp sa folosesc epilatorul deoarece eram in criza de timp si trebuia sa plec la plaja asa ca am folosit la repezeala lama...m`am iritat ft rau si de atunci imi cresteau fire de par sub piele..acestea se numesc dermatofitii foliculare..inainte de toate trebuie sa stiti k inaintea aplicarii oricarei creme..zona afectata trebuie sa fie spalata si uscata bine..
eu le`am tratat astfel : .. dimineatza aplicam crema de galbenele...iar seara dupa un alt dus, cu un buretel moale sau pur si simplu cu discuri demachiante din acelea rotunde imi tamponam zona afectata cu ceai de pelin pt k este un ft bun antiinflamator..dupa ce se zvanta acel ceai aplicam o crema numita CLOTRIMAZOL si ma bagam in pat ..este important ca dupa ce dai cu aceasta crema..sa nu te imbraci ..si profitand ca iti dai seara cu ea..poti dormi dezbracata pt k nu te vede nimeni in pat iar rezultatele vor venii mai repede. medicul meu de familie mi`a zis ca tratamentul durezeaza intre 2 si 4 saptamani..daca in 4 saptamani nu se vad rezultate trebuie consultat neaparat un medic pentru ca probabil este mai grav de atat si trebuie luat in serios. eu sunt la a 2a saptamana de tratament iar rezultatatele sunt vizibile.probabil inca o saptamana si sunt ca noua :X:X sper ca ti`am fost de folos... am scris cam mult dar :))) era de folos ;;) ...astept sa`mi zici daca ai rezolvat ceva id pissicutza_nebuna
gugulusthuk
Postat pe 26 Noiembrie 2010 16:08
luati anticonceptionalele potrivite si ati scapat ..in general se prescrie diane 35 ..si epilare cu ceara
kudika405471
Postat pe 30 Mai 2011 04:45
Buna. Am si eu aceeasi [problema cu firele de par crescute sub piele .Si sunt din ce in ce tot mai multe :( am incercat pot sa zic toate modalitatile de epilare :( m`am saturat :(( va rog ajutati`ma :( ast un raspuns :|
kudika412722
Postat pe 12 Iulie 2011 20:20
Am mai auzit de o sulutie..apa oxigenata. Nu stiu cat de eficienta este, nu am incercat si nici nu stiu cat de sanatos ar fi pt piele.
kudika414177
Postat pe 21 Iulie 2011 18:24
totusi ...dupa toate astea(epilare,barbierire etc.)..imi ramine pielea ca la gaina... in loc de firele de par imi ramin nishte pete de marimea unui cos de gisca....de aia nu indraznesk sa ma ting de parul de pe picioare ...HELP!!!!
Stacy
Postat pe 21 Martie 2012 18:38
De la: elyelena, la data 2008-10-26 12:59:13folosesc epilatorul si de fiecare data imi ies fire sub piele..ce sa fac sa nu-mi mai creask?stiti careva?e enervant s le scot de fiecare data cu penseta,imi pierd rabdarea
ast raspunsuri
kudika_4809
Postat pe 11 Aprilie 2012 00:01
Yuppppii . ref pilozitate excesiva si picioare inestetice. am avut aceasta nefericire si este in curs de rezolvare. am gasit un set de 3 ingrediente. sunt asa fericita!!!!!! am inceput tratamentul de 4 zile si MERGEEEEEEEEEEEEE ! firele ies singure de sub pielesi parca sunt mai putine. si bubitele au inceput sa se topeasca singure. fara ac, fara penseta, fara rani, coji, pete negre, ..... yeah. cred ca am scapat. astept sa vad ce se intampla peste 4-5 zile. va scriu desi sunt noua, pentru ca am urmarit mereu aceste discutii si stiu ce inseamna sa iti doresti picioare frumoase, si o piele ca de delfin.tineti-mi pumnii
kudika_34768
Postat pe 9 Mai 2013 21:45
Buna1Iti recomand epilare definitiva IPL,este foarte eficienta!Eu am facut la centrul din Afi Cotroceni,sunt super multumita am scapat de problema asta,iar preturile sunt acceptabile!
kudika_35081
Postat pe 17 Mai 2013 11:13
De la: kudika414177, la data 2011-07-21 18:24:34Am mai auzit de o sulutie..apa oxigenata. Nu stiu cat de eficienta este, nu am incercat si nici nu stiu cat de sanatos ar fi pt piele.

Fulg-de-nea
Postat pe 17 Mai 2013 11:32
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-05-17 11:32:55
De la: kudika414177, la data 2011-07-21 18:24:34Am mai auzit de o sulutie..apa oxigenata. Nu stiu cat de eficienta este, nu am incercat si nici nu stiu cat de sanatos ar fi pt piele.


taci tu,nu rade daca nu stie fata ce-i cu apa asta oxigenata
againpiscotica
Postat pe 17 Mai 2013 11:35
De la: againpiscotica, la data 2013-05-17 11:35:51
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-05-17 11:32:55
De la: kudika414177, la data 2011-07-21 18:24:34Am mai auzit de o sulutie..apa oxigenata. Nu stiu cat de eficienta este, nu am incercat si nici nu stiu cat de sanatos ar fi pt piele.


taci tu,nu rade daca nu stie fata ce-i cu apa asta oxigenata

..scz..dar, uneori chiar nu poci..ca sa abtin..
...apai s-o testeze..pi chelea ei..
..ti pup Pisco..
Fulg-de-nea
Postat pe 17 Mai 2013 11:39
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-05-17 11:39:20
De la: againpiscotica, la data 2013-05-17 11:35:51
De la: Fulg-de-nea, la data 2013-05-17 11:32:55
De la: kudika414177, la data 2011-07-21 18:24:34Am mai auzit de o sulutie..apa oxigenata. Nu stiu cat de eficienta este, nu am incercat si nici nu stiu cat de sanatos ar fi pt piele.


taci tu,nu rade daca nu stie fata ce-i cu apa asta oxigenata

..scz..dar, uneori chiar nu poci..ca sa abtin..
...apai s-o testeze..pi chelea ei..
..ti pup Pisco..

te tuc flo
againpiscotica
Postat pe 17 Mai 2013 11:46
De la: , la data 2008-12-04 12:04:39ar mai fi o solutie...numai sa ai chef de frecat vanita de la dus dupa...zatul de cafea,excelent exfoliant pt corp, unde mai pui ca este si anticelulitic


Merge si cu padurile de la senseo? Ma refer dupa ce am facut cafeaua , scot zatul de la cafea din padul de hartie si o folosesc sa ma frec cu ea pe piele?!
Mayyyyana
Postat pe 17 Mai 2013 14:42
zatul de cafea chiar este un anticelulitic excelent! si eu il folosesc, in combinatie cu alte cele
muza_ta
Postat pe 17 Mai 2013 15:22
De la: muza_ta, la data 2013-05-17 15:22:52zatul de cafea chiar este un anticelulitic excelent! si eu il folosesc, in combinatie cu alte cele

Heey...ce cati acilea?! Hmmm?! Treci la bruschete!
rondina
Postat pe 17 Mai 2013 15:24
De la: rondina, la data 2013-05-17 15:24:18
De la: muza_ta, la data 2013-05-17 15:22:52zatul de cafea chiar este un anticelulitic excelent! si eu il folosesc, in combinatie cu alte cele

Heey...ce cati acilea?! Hmmm?! Treci la bruschete!

nic, oricum eram off topic :D
voiam doar sa ma dau mare :)))

hmmmmmm, sunt aproape gata, salivez aici
muza_ta
Postat pe 17 Mai 2013 15:29
De la: trandafira_misalea, la data 2009-08-16 13:16:10fetelor epilarea definitiva e solutia...eu m-am saturat sa pierd ore s ama epilez...in curand o sa apelez la epilare definitiva si o sa scap de griji..bine..dar asta dupa ce o sa castig banii mei :)puup la voi si succes :)


Pana la urma ce ai facut, te-ai epilat definitiv? Cate sedinte sunt necesare pentru a disparea definitiv? Din cate am inteles sunt mai multe modalitati de epilare cu laser care ar fi cea mai eficienta? Ma intewreseaza si pe mine - cand reusesti sa te epilezi anunta-ma si pe mine - eu as vrea sa merg la un salon cat mai curand dar c aam retineri mie frica sa nu provoace efecte daunatoare sanatati!
kudika_nikole
Postat pe 17 Mai 2013 21:19
ce efecte a avut tratamentul folosit de tine si ce solutii ai folosit ? multumesc
kudika_971917
Postat pe 3 August 2014 20:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce e asa de greu sa raspundeti? 4 De la: alexandragru 9 Iulie 2015 15:25
epilator laser 6 De la: kudika319234 8 Septembrie 2010 13:20
manusa epilatoare 17 De la: _oktober_ 18 August 2011 11:00
VA RECOMAND UN PRODUS SUPER PENTRU IRITATIILE BEBELUSILOR, ARSURI ALE PIELII, RANI ETC 1 De la: touray 1 Iunie 2010 17:21
Buna ziua. Asa dori sa stiu daca a folosi 6 De la: Camelia_08 26 Noiembrie 2011 14:37