Setari Cookie-uri

NOU * Soni - de Andrei Ruse

Ati citit aceasta carte recent aparuta la noi, scrisa de Andrei Ruse?
" ma cheama Sonia, am 26 de ani,cancer la stomac si inca jumatate de an de trait"- cam asa e introducerea. Pareri aveti...de care si de cate feluri..?

Postat pe 26 Octombrie 2008 17:19
asa se numeste cartea..??? " ma cheama Sonia, am 26 de ani,cancer la stomac si inca jumatate de an de trait" sau era introducerea despre tine..
mafia_nrr1
Postat pe 26 Octombrie 2008 18:07
Titlul topicului spune cum se numeste cartea si de cine este scrisa! preferand, sa nu mai repet...(deci, nu aveai implicit cum sa comentezi, daca nu vedeai: NOU* Soni de Andrei Ruse)...Descrierea nu este a mea,vezi clar ghilimelele..deci ideea este daca, da sau nu, ai citit, auzit...despre aceasta carte.

Postat pe 26 Octombrie 2008 18:20
sincer..nu..n-am citi...si nici auzit...daca cineva a citit..chiar astept pareri..si chiar am s-o caut si eu..

multam...
mafia_nrr1
Postat pe 26 Octombrie 2008 18:22


"SONI se trezeºte cã are 26 de ani ºi trebuie în scurt timp sã moarã. Serviciul pe care îl avea îi era insuportabil. Tocmai se despãrþise de bãrbatul lângã care stãtuse 3 ani de zile ºi pe care încã îl iubea. Stãtea singurã într-o garsonierã. Avea o singurã prietenã bunã, apropiatã, care þinea la ea. Mai era ºi mama ei. Mai era ºi Bucureºtiul. Asta fiind lumea ei, îºi da seama cã o sã moarã. Cã nu o sã mai bea o bere într-un club, cã nu o sã mai aibã o familie, nu o sã mai poatã face un copil. Însã toþi oamenii din jur da.

SONI, din momentul în care aflã cã va muri, începe sã trãiascã. Începe sã facã lucruri pe care ºi le-ar fi dorit însã nu a avut curaj. Acum, neavând nimic de pierdut, începe sã-ºi împlineascã fanteziile. Se culcã cu câþiva bãrbaþi care îi ies în cale, o singurã noapte. Povesteºte cu ei ºi cu alþi oameni fãrã nici o reþinere despre orice. Îi spune unui taximetrist cã are cancer din cauzã cã s-a uitat la OTV ºi la telenovele, iar el o crede ºi nu se va mai uita. Se duce la o ºedinþa de terapie de grup ºi se indragosteste de un tip bolnav de HIV.

SONI vrea sã trãiascã în timpul care i-a rãmas cât mai mult, aºa cã începe sã ia droguri uºoare care sã o þinã treazã. Doarme nu ca sã fie odihnita a doua zi ci fiindcã este prea obositã acum. ªi de fiecare datã are coºmaruri groaznice, care sunt povestite în manierã cinematograficã, reuºind sã transmitã exact starea de haos ºi fricã pe care o resimte. Imaginea cancerului care muºca din ea.

mai mult despre asta:
http://www.bookblog.ro/roman-psihologic/soni/
Full_Metal_Jacket
Postat pe 26 Octombrie 2008 19:01
Nu am avut timp sa vad daca ati aflat ca Soni a fost lansata. Pe 9 octombrie la Diverta Magheru. Am citit cartea, este putin poate prea dura dar are darul sa ne trezeasca la realitate. E vorba de o tipa care devine disperata in momentul in care afla ca e bolnava de cancer si face tot ce-i trece prin cap in timpul care crede ea ca i-a mai ramas. Sfarsitul e cu totul neasteptat.Cartea e cu atat mai tare cu cat are propriul blog! http://soni.tritonic.ro/

O puteti cumpara din librarii sau drect d p site-ul editurii Tritonic http://www.tritonic.ro/isbn-978-973-733-241-7.htm Lectura placuta;)
bambina07
Postat pe 28 Octombrie 2008 09:45
La ce te referi, cand spui dura? Dura, situatia, limbajul..sau la ce te referi? Si daca tot ai citit Soni, cu ce impresie ai ramas, ti-a placut sau nu? Ai prins vreun mesaj general, de acolo? Sunt doar curioasa si as aprecia, daca mi-ai impartasi parerea ta, dar sincera.tks.

Postat pe 28 Octombrie 2008 11:51
De la: dyeve, la data 2008-10-28 11:51:27La ce te referi, cand spui dura? Dura, situatia, limbajul..sau la ce te referi? Si daca tot ai citit Soni, cu ce impresie ai ramas, ti-a placut sau nu? Ai prins vreun mesaj general, de acolo? Sunt doar curioasa si as aprecia, daca mi-ai impartasi parerea ta, dar sincera.tks.


Cartea e scrisa de un tip...care creeaza un personaj feminin si e ceva de genul..se pune in pielea ei. Ori tipa ar fi dintr-o bucata si mai dura asa, ori se vede clar faptul ca autorul e barbat:D
Ideea e ca te pune p ganduri...daca ai afla ca ai muri ce ai face?acum serios?eu poate ca as fi fact acelas lucru ca si tipa din carte... tot ce nu am curaj sa fac ca sa nu-mi para rau ca nu am facut:D desi nu ma prea identific cu personajul si nu as face tot ce a facut ea cu siguranta, poate as merge p alta panta:P
Oricum parerea mea e ca merita citita!
bambina07
Postat pe 2 Noiembrie 2008 21:18
si eu tocmai am cumparat-o acum 2 zile impreuna cu "jurnalul erotic al adolescentei de 16 ani".

de abia astept sa savurez SONI si apoi va voi spune parerea mea.
dar mi'a placut foarte mult ideea cartii, povestea, cat si aventurile prin care trece un om cand afla ca e pe moarte...

Greenie
Postat pe 13 Noiembrie 2008 14:58
mi'a placut tare mult!!! f buna carte!!!

insa un lucru f imprevizibil, a fost sfarsitul cartii :)

Greenie
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:13
De la: Greenie, la data 2008-11-19 12:13:30mi'a placut tare mult!!! f buna carte!!!

insa un lucru f imprevizibil, a fost sfarsitul cartii :)



Vad ca ati scris de muult timp..eu n-am auzit de carte dar si asa mi-am facut o lista de carti pe care vreau sa le citesc si una in plus nu strica sper doar sa nu ma trezesc cu un final de genul 'uuupss, mi-a gresit doctorul diagnosticul' sau ' mistooo, fac transplant de stomac si scaaap' (habar n-am daca exista asa ceva sau nu).
Deci va rog spuneti-mi daca sa ma astept sau nu la astfel de lucruri ca sa nu injur la final Un da sau nu va fi suficient si extrem de apreciat
liliana2005
Postat pe 22 Septembrie 2009 23:58
Auzisem de Andrei Ruse numai lucruri bune, insa acum ca am vazut introducerea carti, trebuie s-o am si eu. Multam pentru deschis apetitul de citit.
cap_pupacios
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:35
Este superba cartea! Am citit-o anul trecut. Nu o vei putea lasa din mana (in cazul in care nu ai citit-o deja!)
andres13
Postat pe 28 Februarie 2010 15:34
Si da, e dura, dar te pune pe ganduri serios!

---------------
http://aliasgreen.aboutblank.ro
http://www.serialreaders.com

Anyone who says they have only one life to live must not know how to read a book!
andres13
Postat pe 28 Februarie 2010 15:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
carte pentru miri 1 De la: kika25 27 Septembrie 2009 23:20
Lolita 16 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
Amurg 60 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane 36 De la: Aleka 31 Ianuarie 2016 16:42
SANU SE FACA DIFERENTA INTRE COPII BOGATI SI SARACI 2 De la: kudika_986081 24 Aprilie 2015 10:04