Setari Cookie-uri

prietena mea nu poate sa'l uite pe fostul prieten mort...

sal....problema mea e un pik km complicata.....acum 9 luni mi'a murit mie prietena......a fost o perioada foarte grea....am suferit enorm.......dupa 5-6 luni de la moartea ei am intalnit o fata......dupa o perioada am aflat ca si ei ii murise prietenul intr'un accident....poate ca asta m'a atras ....ca amnadoi am trecut prin situatii asemanatoare.....am crezut k stiew sa aprecieze si stie sa iubeasca........totul a fost bine si frumos pana acum 2-3 sapt (mentionez ca suntem de 4 luni impreuna)...cand la nishte discutii mai aprinse mi'a reprosat ca nu poate sa fie cu mine ....ca nu poate sa'l uite pe fostul si inca il mai iubeste......am incercat sa fac orice sa fiu cu ea.....mi'a zis k tine la mine dar nu poate sa ma iubeasca pt k inca il mai iubeste pe fostul.....tin sa mentionez ca la inmormantarea lui lor li s'au legat cununiile si s'au dezlegat......sa fie asta problema?...sa nu o lase EL sa fie cu mine.....desi ea isi doreste dar nu poate?....ce pot sa fac ??...cum pot sa ies din situatia asta???....
dipsy_007
Postat pe 4 Noiembrie 2008 17:48
Depinde cat timp a trecut de la accidentul prietenului ei , daca tu ai fost capabil sa treci peste moartea prietenei tale mai repede decat probabil ai crezut ....alte persoane nu reactioneaza la fel.
Eu de exemplu ...mi-au trebuit 2 ani de zile sa inteleg ca prietena mea ( nu iubitul ) a murit.....si sa o las sa se odihneasca in pace.
Acorda-i timp sa-si planga iubitul......pana nu si-l scoate din minte putin probabil sa aveti o relatie normala.

Vis a vis de cununiile alea...nush ce sa spun, nu ma pricep la chestii de genu'
Condoleante pentru amandoi
iris_4_ever
Postat pe 4 Noiembrie 2008 21:25
Eu nu cred in cununii legate sau dezlegate cred k sunt mai mult mituri....poate k v a atras faptul k puteati plange unul p umarul altuia...si intelgeati mai bine perioada prin care treceati decat ar fi inteles cineva din exterior....poate ea n a trecut inca peste tragedie si o inteleg k nu i usor cand iubesti sau ai iubit!!!poate te vede mai mult ca pe un umar p care poate plange!!!
ana_maria1987
Postat pe 14 Ianuarie 2009 19:31
S-a demonstrat ca : daca o persoana, nu poate sa-l uite pe cel care l-a iubit, acum mort, persoana aceea nu mai poate sa iubeasca nici o data o alta persoana ori cat ar incerca, ramane un simplu prieten si atat, nimic mai mult !
tinel
Postat pe 26 Ianuarie 2009 09:06
De la: mitica_mitaru, la data 2009-01-26 09:06:49S-a demonstrat ca : daca o persoana, nu poate sa-l uite pe cel care l-a iubit, acum mort, persoana aceea nu mai poate sa iubeasca nici o data o alta persoana ori cat ar incerca, ramane un simplu prieten si atat, nimic mai mult !


Imi pare rau sa te contrazic, dar nu este adevarat...................
sfletul omului mereu gaseste o cale de asi vindeca ranile............... si niciodata nu poti spune NICIODATA......
ea are nevoie de mai mult timp sa uite ..fiecare persoana reactioneaza in felul sau..........
acordai timpul necesar si fii langa ea, ai sa vezi ca totul va fi bine in final.............
sun_shine
Postat pe 26 Ianuarie 2009 10:52
prietena ta are nevoie de timp.......poate ca a facut un blocaj emotional! are nevoie de multa dragoste din partea ta,de foarte multa atentie si de ajutorul unui psiholog care sa ii inteleaga trairile si sa o ajute sa iasa din starea asta! oricum timpul le rezova pe toate.chestiile babesti se spune ca te afecteaza daca crezi in ele.....posibil sa fie si asta iar sfatul meu este sa meargeti la biserica ptr a face un pomelnic pentru cei morti,probabil o slujba la cimitir pentru linistea lor acolo unde sint........dar cel mai bine ar fi sa discutati cu un preot! mult curaj si mult noroc!
FRANNNCE
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:12
De la: voicu_monica2001, la data 2009-01-26 10:52:37
De la: mitica_mitaru, la data 2009-01-26 09:06:49S-a demonstrat ca : daca o persoana, nu poate sa-l uite pe cel care l-a iubit, acum mort, persoana aceea nu mai poate sa iubeasca nici o data o alta persoana ori cat ar incerca, ramane un simplu prieten si atat, nimic mai mult !


Imi pare rau sa te contrazic, dar nu este adevarat...................
sfletul omului mereu gaseste o cale de asi vindeca ranile............... si niciodata nu poti spune NICIODATA......
ea are nevoie de mai mult timp sa uite ..fiecare persoana reactioneaza in felul sau..........
acordai timpul necesar si fii langa ea, ai sa vezi ca totul va fi bine in final.............
Din cercetari psihologice si diferite sondaje sa ajuns la cocluzia ca o pesoana nu poate iubi doua sau mai multe persoane la fel, in acel tip de relatie si ca adevarata dragoste pentru o persoana moare cand moare si cel ce o poarta . ! ; nu exista ca pana ieri ai iubit pe cineva si de azi il iubesti pe alt cineva .; una este falsa sau o simpla prietenie ,.asa ca daca fata la iubit cu adevarat pe ce lmort asa va ramane toata viata ei ! In dragoste nu exista uitare si rana ce sa se inchida ! Acel cu NICIODATA se foloseste in alte cazuri !
tinel
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:47
Asta cu legatul, dezlegatul nu are nicio legatura...pur si simplu uneori iti este f greu sa te obisnuiesti cu o asemenea pierdere, uneori nu constientizezi ce s-a intamplat, nu vrei sa crezi ce s-a intamplat, orice ar fi ramai cu un gol in inima, iar acel gol nu poate fi umplut, ci numai estompat.
Spun din proprie experienta...a trecut aproape un an iar mie tot nu imi vine sa cred, pur si simplu sunt distrusa uneori cand imi amintesc, ca ma prefac ca sunt bine tot timpul e alta treaba :) Insa nimeni nu o sa ma faca sa ma simt mai bine, poate ca timpul ma va ajuta sa mai uit...
Poate trebuie sa ai rabdare cu ea, nu stiu...

Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:53
nu te baza pe asta...............asa cum am mai zis........... sufletul omului e plin de resurse si se poate vindeca, poate iubi din nou..
E drept ca nu la fel ca prima data , caci fiecare dragoste e diferita , dar asta nu inseamna ca nu poate iubi.................

am un prieten a carui ibita a murit langa el in accident de masina.............. e a supravietuit.............

dar a avut puterea sa o ia de la capa si sa iubeasca..........
sun_shine
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:26
La mine a durat mai mult de un am pana sa-l uit pe fostul care traieste bine-mersi.9 luni mi se pare putin in cazul tau, poate ca esti o persoana mai superficiala.
Kathara
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:44
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 13:53
nu cred ca asta e problema...insa e gru sa uit ce ai iubit...mai ales ca tea lasat fara voie...se iubeau...logic...doare....cred mai rau ....timpul decide...trebuie sa ai rabdare...
pamela_1
Postat pe 15 Mai 2009 14:16
E vechi topicu'.. Acu' cine stie.. Poate nici nu mai sunt nici impreuna....
Diavolyta_
Postat pe 15 Mai 2009 14:19
nasol...
pamela_1
Postat pe 15 Mai 2009 14:55
E trista povestea ta!Timpul vindeca orice rana , in astfel de cazuri nu sunt multe lucruri pe care le poti face , doar sa incerci sa ii fi alaturi si sa ii arati ca o iubesti!
Amora
Postat pe 15 Mai 2009 15:59
De la: dipsy_007, la data 2008-11-04 17:48:26sal....problema mea e un pik km complicata.....acum 9 luni mi'a murit mie prietena......a fost o perioada foarte grea....am suferit enorm.......dupa 5-6 luni de la moartea ei am intalnit o fata......dupa o perioada am aflat ca si ei ii murise prietenul intr'un accident....poate ca asta m'a atras ....ca amnadoi am trecut prin situatii asemanatoare.....am crezut k stiew sa aprecieze si stie sa iubeasca........totul a fost bine si frumos pana acum 2-3 sapt (mentionez ca suntem de 4 luni impreuna)...cand la nishte discutii mai aprinse mi'a reprosat ca nu poate sa fie cu mine ....ca nu poate sa'l uite pe fostul si inca il mai iubeste......am incercat sa fac orice sa fiu cu ea.....mi'a zis k tine la mine dar nu poate sa ma iubeasca pt k inca il mai iubeste pe fostul.....tin sa mentionez ca la inmormantarea lui lor li s'au legat cununiile si s'au dezlegat......sa fie asta problema?...sa nu o lase EL sa fie cu mine.....desi ea isi doreste dar nu poate?....ce pot sa fac ??...cum pot sa ies din situatia asta???....

nu cred ca vrea sa fie cu tine momentan!pana nu trec sentimentele pt fostul!cel mai bine intr p cineva care a trecut prin aceeasi experienta!
o fosta colega de-a mea a decedat in urma unui accident de masina! la o sapt dupa asta, prietenul ei s-a afisat cu alta prin oras!
anca0704
Postat pe 17 Mai 2009 15:27
De la: dipsy_007, la data 2008-11-04 17:48:26sal....problema mea e un pik km complicata.....acum 9 luni mi'a murit mie prietena......a fost o perioada foarte grea....am suferit enorm.......dupa 5-6 luni de la moartea ei am intalnit o fata......dupa o perioada am aflat ca si ei ii murise prietenul intr'un accident....poate ca asta m'a atras ....ca amnadoi am trecut prin situatii asemanatoare.....am crezut k stiew sa aprecieze si stie sa iubeasca........totul a fost bine si frumos pana acum 2-3 sapt (mentionez ca suntem de 4 luni impreuna)...cand la nishte discutii mai aprinse mi'a reprosat ca nu poate sa fie cu mine ....ca nu poate sa'l uite pe fostul si inca il mai iubeste......am incercat sa fac orice sa fiu cu ea.....mi'a zis k tine la mine dar nu poate sa ma iubeasca pt k inca il mai iubeste pe fostul.....tin sa mentionez ca la inmormantarea lui lor li s'au legat cununiile si s'au dezlegat......sa fie asta problema?...sa nu o lase EL sa fie cu mine.....desi ea isi doreste dar nu poate?....ce pot sa fac ??...cum pot sa ies din situatia asta???....

Buna!Imi pare rau pt pierderea voastra,dar sa stii ca viatza merge mai departe!Stiu cum suna ,dar o spun din proprie experienta,mie mi-a murit un frate(23de ani) si am suferit enorm,inca mi-e dor de el,dar timpul le rezolva pe toate,durerea ramane undeva suspendata si trebuie sa incerci sa-ti continui viatza asa cum crezi tu de cuviinta!Prietena lui,a suferit 3ani dupa el,in sensul ca nu si-a facut alta relatie(desi noi o incurajam sa-si refaca viatza,pt k ea avea 18ani),dar acum in sfarsit si-a gasit p cineva care-i intelege pierderea,sunt deschisi unul cu altul ,iar prietenul ei e suficient de inteligent incat sa stie ca o persoana decedata nu-i poate face concurenta!Deci ati putea avea rabdare unul cu celalat si sa-i dai timp prietenei tale sa inteleaga ca el nu se mai intoarce si ca de acolo de unde e,ar vrea sa o vada fericita!Succes si multa liniste sa aveti!
luyyzz
Postat pe 18 Mai 2009 13:19
De la: dipsy_007, la data 2008-11-04 17:48:26sal....problema mea e un pik km complicata.....acum 9 luni mi'a murit mie prietena......a fost o perioada foarte grea....am suferit enorm.......dupa 5-6 luni de la moartea ei am intalnit o fata......dupa o perioada am aflat ca si ei ii murise prietenul intr'un accident....poate ca asta m'a atras ....ca amnadoi am trecut prin situatii asemanatoare.....am crezut k stiew sa aprecieze si stie sa iubeasca........totul a fost bine si frumos pana acum 2-3 sapt (mentionez ca suntem de 4 luni impreuna)...cand la nishte discutii mai aprinse mi'a reprosat ca nu poate sa fie cu mine ....ca nu poate sa'l uite pe fostul si inca il mai iubeste......am incercat sa fac orice sa fiu cu ea.....mi'a zis k tine la mine dar nu poate sa ma iubeasca pt k inca il mai iubeste pe fostul.....tin sa mentionez ca la inmormantarea lui lor li s'au legat cununiile si s'au dezlegat......sa fie asta problema?...sa nu o lase EL sa fie cu mine.....desi ea isi doreste dar nu poate?....ce pot sa fac ??...cum pot sa ies din situatia asta???....

las-o sa isi revina...singura. cum adica li s-au legat cununiile??
Diannnnnnna
Postat pe 28 Iulie 2009 16:29
De la: dipsy_007, la data 2008-11-04 17:48:26sal....problema mea e un pik km complicata.....acum 9 luni mi'a murit mie prietena......a fost o perioada foarte grea....am suferit enorm.......dupa 5-6 luni de la moartea ei am intalnit o fata......dupa o perioada am aflat ca si ei ii murise prietenul intr'un accident....poate ca asta m'a atras ....ca amnadoi am trecut prin situatii asemanatoare.....am crezut k stiew sa aprecieze si stie sa iubeasca........totul a fost bine si frumos pana acum 2-3 sapt (mentionez ca suntem de 4 luni impreuna)...cand la nishte discutii mai aprinse mi'a reprosat ca nu poate sa fie cu mine ....ca nu poate sa'l uite pe fostul si inca il mai iubeste......am incercat sa fac orice sa fiu cu ea.....mi'a zis k tine la mine dar nu poate sa ma iubeasca pt k inca il mai iubeste pe fostul.....tin sa mentionez ca la inmormantarea lui lor li s'au legat cununiile si s'au dezlegat......sa fie asta problema?...sa nu o lase EL sa fie cu mine.....desi ea isi doreste dar nu poate?....ce pot sa fac ??...cum pot sa ies din situatia asta???....

eu stiu ca atunci cand cununia iti este legata e ca sa nu te poti casatori!
Diannnnnnna
Postat pe 28 Iulie 2009 16:31
De la: dipsy_007, la data 2008-11-04 17:48:26sal....problema mea e un pik km complicata.....acum 9 luni mi'a murit mie prietena......a fost o perioada foarte grea....am suferit enorm.......dupa 5-6 luni de la moartea ei am intalnit o fata......dupa o perioada am aflat ca si ei ii murise prietenul intr'un accident....poate ca asta m'a atras ....ca amnadoi am trecut prin situatii asemanatoare.....am crezut k stiew sa aprecieze si stie sa iubeasca........totul a fost bine si frumos pana acum 2-3 sapt (mentionez ca suntem de 4 luni impreuna)...cand la nishte discutii mai aprinse mi'a reprosat ca nu poate sa fie cu mine ....ca nu poate sa'l uite pe fostul si inca il mai iubeste......am incercat sa fac orice sa fiu cu ea.....mi'a zis k tine la mine dar nu poate sa ma iubeasca pt k inca il mai iubeste pe fostul.....tin sa mentionez ca la inmormantarea lui lor li s'au legat cununiile si s'au dezlegat......sa fie asta problema?...sa nu o lase EL sa fie cu mine.....desi ea isi doreste dar nu poate?....ce pot sa fac ??...cum pot sa ies din situatia asta???....


uite k si eu am o prietena a carui iubit a murit de curand..acum e pe drumul cel rau si ea..bea..se drogheaza....umbla cu cine nu trebuie..si se plange mereu k il viseaza si el ii zice k nu a ajuns unde trebuia si k dak o mai tine asa o sa piarda si ultimul fir ce ii mai leaga....nu cred in faza cu cununiile...dar sa stii k trebuie mult timp sa poti uita pe cnv ...dak iubitei tale i'a murit fostul acum 5 luni ce ai vrea? eu am suferit 1 an dupa un prieten...nu imi era iubit...nici nu vreau sa ma gandesc la iubita ta si prietena mea prin ce dureri trec...


iubitul meu a fost in spital de curand...a intrat in soc ..si a dormit vreo 20 de ore..numai eu stiu kt am plans de frica..e greu...poate tu te'ai refacut dupa moartea prietenei tale...dar ea nu....nu e vorba de cununii si altfel de lucruri ..e vorba de logica....
lilutza09
Postat pe 28 Iulie 2009 16:42
wow
nu am mai auzit de asa ceva
ii trebuie timp sa se gandeasca si apoi o sa `si de`a seama ca alaturi de tine se simte bine
kudika050245
Postat pe 28 Iulie 2009 20:48
oau...trist..eu nu stiu ce m-as face dak intr-o zi iuby meu ar parasi pamantul..eu una nu imi vad viata fara el,desi ne mai si certam..o inteleg.ii trebuie timp si oricum nu cred k o sa poate ajumge vreodata sa te iubeasca asa cum la iubit pe el..cred ff tare in versiunea..in viata iubesti doar o data cu adevarat...bafta desi mai bine ai renunta..
simik020
Postat pe 28 Iulie 2009 22:19
prietenul meu a decedat in luna martie in urma unui accident...
pot spune ca odata cu el si o mare parte din mine...
nu mai stiu ce inseamna zambet...si ce tot ce inseamna pentru mine liniste sunt orele petrecute in cimitir...alaturi de familia lui..
simteam ca il iubesc , insa niciodata nu am crezut ca poti iubi un om atat de tare...fiecare minut care trece...ma apasa mai tare...iar lacrimile...curg si curg...si zi si noapte...
nu ma pot apropia de nimeni...tot ce reusesc sa resping pe toata lumea...
offf...e atat de greu...:(
o inteleg pe prietena ta...
eu nu stiu daca o sa imi pot revenii vreodata..:(
patricioasa
Postat pe 29 Iulie 2009 16:51
eu m-am desp de prietenul meu si prefer sa -l consider mort
yumy
Postat pe 30 August 2009 08:28
Raspunsul meu vine cu 3 ani mai tarziu....Azi se fac 34 de zile de cand iubitul meu a murit...Trebuia sa facem cununia pe data de 9 iunie si el m a lasat singura pe 31 mai! Toata lumea este langa mine, prietenii lui, familia lui, dar degeaba! Pentru mine viata s a terminat atunci! Nu dorm, nu mananc, nu mai zambesc...Stiu ca la un moment dat o sa mi refac viata dar niciodata nu voi mai iubi cum l am iubit pe el. Este atat de greu...Mi as dori sa ia viata mea si sa mi dea moartea lui.Ii simt lipsa mai mult ca niciodata si nu stiu ce sa fac, nu pot sa accept asa ceva! Nu exista nimic mai greu decat sa traiesc fara el, in fiecare noapte il astept sa vina inapoi acasa...Cine nu a trecut prin asa ceva nu poate da un sfat! Chiar si cineva care a trecut prin durerea asta nu poate da altcuiva sfaturi pentru ca fiecare sufera in felul sau. Orice vorba, orice sfat, orice mangaiere din partea cuiva este fara sens.
kudika_11277
Postat pe 4 Iulie 2012 17:42
imi pare rau pentru pierderea ta
kudika_10590
Postat pe 4 Iulie 2012 17:48
kudika068614
Postat pe 24 Iunie 2014 20:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
.. 6 De la: sensitive 7 Februarie 2009 12:28
cu ce ne ajuta ca stim atatea..dar nu le putem pune in practica 4 De la: miss_darine 8 Aprilie 2010 22:41
mia facut multe dar...totusii..il iubesc... 23 De la: pamela_1 27 Iulie 2009 11:51
Prietenul meu se masturbeaza 67 De la: greierash 4 Octombrie 2009 20:06
Fata ascunsa a fiecaruia 54 De la: scorpio67 5 Octombrie 2009 20:23