Setari Cookie-uri

obsesii...manii...fixuri...a ta care este?

uitandu-ma in jurul meu si mai ales la mine, am observat ca am anumite manii, fixuri si obsesii care nu intotdeauna imi aduc num ai beneficii...


in fine pe scurt:

-imi place sa traiesc in trecut, uitand ca prezentul se scurge usor pe langa mine
-uneori ma loveste un sentiment cum ca numai eu stiu sa fac anumite lucruri ....fapt ce ma aduce intr-o stare de oboseala cronica-
-odata cu trecerea anilor devin din ce in ce mai labila
-pozez in victima de parca as fi ioana d'arc

Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:48
De la: diana_didi_cici, la data 2008-11-18 19:48:00uitandu-ma in jurul meu si mai ales la mine, am observat ca am anumite manii, fixuri si obsesii care nu intotdeauna imi aduc numai beneficii...


in fine pe scurt:

-imi place sa traiesc in trecut, uitand ca prezentul se scurge usor pe langa mine
-uneori ma loveste un sentiment cum ca numai eu stiu sa fac anumite lucruri ....fapt ce ma aduce intr-o stare de oboseala cronica-
-odata cu trecerea anilor devin din ce in ce mai labila
-pozez in victima de parca as fi ioana d'arc

Postat pe 18 Noiembrie 2008 19:49

buna! imi place subiectul asta..





ce obsesii am?

iubitul meu este prima obsesie...

a doua este mai mult o teama permanenta de nou...sunt suspicioasa la tot ce tine de nou, iar tot ce e vechi e valoros! din cauza asta nu reusesc sa arunc nimik, strang tot cu gandul ca poate candva imi va fi de folos...

p.s:nu colectez gunoaiele altora
happy_miki
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:00
Bon sa incepem cu inceputul Jeanne d'Arc nu a fost o victima, ci eroina Frantzei.

Eu sunt obsedata de lumina desi imi place si intunericul.
Ca fix, cand merg pe strada alaturi de oricine ar fi nu mi place decat partea stanga, in dreapta nu ma simt in largul meu.
Ca manii, imi lustruiesc mereu ochelarii chiar daca sunt proaspat lustruitzi, iar cand ciocnesc cu cineva un pahar trebuie musai sa fie "droit dans les yeux"!

Acu nu-mi amintesc mai multe...Hihihi, poate m-am fixat p'astea!
Lillix
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:02
mda...si eu am obsesia partii in care stau pe strada...la fel despre privitul in ochi cand se ciocnesc paharele...e o forma de respect asa consider!
happy_miki
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:11
De la: happy_miki, la data 2008-11-18 20:11:04mda...si eu am obsesia partii in care stau pe strada...la fel despre privitul in ochi cand se ciocnesc paharele...e o forma de respect asa consider!


Dap , respec si convivialitate, adica suntem "aici", ma rog, nu pentru a bea paharul acesta de vin si a pica sub masa , ci pentru a bea paharul acesta de vin impreuna pentru a petrece impreuna un moment agreabil si daca'i cazu' a pica impreuna sub masa, sau unu pica sub masa altu culege de sub masa etc.
Lillix
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:17
motanelul meu cel drag si scump vroia sa paseasca in lumea nestiuta de el dar tentanta a pisicutelor, motiv pt care incepuse sa miorlaie cat il tineau corzile vocale...

obsesia mea... LINISTEA...asa ca l-am dus la castrat...
happy_miki
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:24
Motanelul meu dragu' de el inca isi poarta cu mandrie perlutzele, desi are o multzime de Obsesii , Fixuri si Manii care mai de care mai iritante, de la mieunat la 5 dimineatza, la privit in toate oglinzile si mieunat, la cocotzat seara de seara in capul meu si tricotat parul si cate si mai cate nu ma lasa inima paote mi e obsesiv de drag asa cum e
Lillix
Postat pe 18 Noiembrie 2008 20:37
Eu am o nevoie patologica de a ma spala pe maini cum intru in casa. Nu e o obsesie, dar promite sa devina.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 02:48
obsesie? la bucatarie imi place sa am detergenti de vase de aceiasi culoare ,la fel lavetele si buretii de vase.Cred ca este o obsesie ptr ca al meu dispera cand ma vede asa.La baie,aceiasi treaba:hartie igienica,sapun lichid toate cele trebuie sa fie pe aceiasi culoareAltceva nu-mimai vine acuma in minte
otylya27
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:35
Mi-am adus aminte:asortatul hainelor.Si asta este o obsesie ptr mine.Niciodata nu pun mai mult de 3 culori pe mine.La fel procedez si cu bebelul meu
otylya27
Postat pe 19 Noiembrie 2008 09:37
nu ma apuc de lucru daca imi lipseste chiar si un mic amanunt, daca nu e ordine si curatenie la locul de munca ma eneeeerveeezzz! nu ies din dormitor dimineata pana nu fac patul, nu suport sa-si pocneasca cineva degetele langa mine, sa se atinga de florile mele, sa lase la vedere deodorantul etc in baie, avem sertarase special concepute pt asta...mai zic? o sa spuneti ca sunt nebuna....aha,si nu suport televizorul cu sonorul la maxima, implicit muzica data tare...

Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:07
Depinde de starea in care ma aflu, cateodata nu am nici o treaba cu nimic, nu tin cont de nimic, alta data sunt paranoica, suspicioasa in legatura cu toti din jurul meu, imi fac o multime de ganduri negre, in legatura cu situatiile posibile, uneori sunt prea optimista, alteori prea pesimista si de cele mai multe ori cand "mi se pune pata" pe ceva sau cineva, greu imi trece ...
my_melody
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:55
O ordine a lucrurilor fixata de mine. Daca nu sunt pe locul in care am decis eu, imi creaza o stare de disconfort. E un pic patologic.
Si un fel de fotofobie la lumina electrica puternica. La mine in casa aproape ca nu se aprind plafonierele. Doar lampadare si veioze.
Daca ma trezesc in timpul noptii, bananai ca orbetii, fara sa aprind nici o lumina. Ma deranjeaza. Pesemne d-aia am nevoie ca lucrurile sa fie lasate unde am decis eu... Sa le gansesc pe orbeste, asa
Ce e ciudat e ca pe de alta parte ador lumina naturala. Cu cat mai multa si mai puternica, cu atat mai bine. Pe asta am mostenit-o de la mama.
Dor_a
Postat pe 27 Noiembrie 2008 12:15
ma enerveaza oamenii care imi cer multe lucruri si mai ales sunt ferm convinsi ca eu sunt datoare sa le dau..de ex:ai un pix?multumesc..dar o foaie ai?multumesc..creion ai?etc.. sau "ce mananci acolo?e bun?da-mi si mie sa gust"sau cel mai horror:"pot sa-mi dau cu parfumul tau?ca miroase frumos.."la fel nu imi place sa-mi atinga nimeni lucrurile fara sa le ceara,iar cand le cer ma enervez..sa nu credeti ca sunt zgarcita,dar nu suport sa se atinga cineva de lucrurile mele!!si nu suport oamenii care cer lucruri(nu o data sau de doua ori dar mereu!!)
padure_nebuna
Postat pe 1 Decembrie 2008 05:08
mie mi'ar trebui o pagina intreaga sa scriu toate maniile...oricum cred ca una e universala: nimanui nu'i place sa'si dea lucrurile nici ca cineva sa se uite prin ele. Eu sunt obsesionata cu papucii: nu suport sa se incalte nimeni cu ei si mai ales zicand: pai mie oare nu'mi vin ca port 37... (eu purtand 35-36) pai doamne iarta'ma de ce or fi facut astia pantofii pe marimi...
sau am o cumnata care a imprumutat o poseta pt o zi...si cred ca are vreo 2 sapt de cand o poarta zi de zi...mai credeti ca mi'o aduce? sau se plictiseste de ea si vine sa imprumute alta tot pt o zi?
Andri20
Postat pe 1 Decembrie 2008 08:28
curatenia , ordinea, pisicile mele, ordinea in dulapuri, punctualitatea-nu suport sa intarziu sau altcineva sa o faca , sa-mi intre cineva in casa cu nesimtire cu noroi pana in gat; in caza ca ma duc la cineva sa gasesc casa luna si bec....altfel nu ma mai duc cat traiesc....
; innebunesc de gandul sa pun pe mine 2-3 kg.....mai am multe multe
anonim12345
Postat pe 1 Decembrie 2008 08:33
De la: zeita_zeita, la data 2008-12-01 08:33:27curatenia , ordinea, pisicile mele, ordinea in dulapuri, punctualitatea-nu suport sa intarziu sau altcineva sa o faca , sa-mi intre cineva in casa cu nesimtire cu noroi pana in gat; in caza ca ma duc la cineva sa gasesc casa luna si bec....altfel nu ma mai duc cat traiesc....
; innebunesc de gandul sa pun pe mine 2-3 kg.....mai am multe multe

si cre' ca cel mai mare defect, ca , si critic pe toata lumea, daca nu asa face ca si mine sau daca nu va invata sa fie la fel de practic ca si mine.
anonim12345
Postat pe 1 Decembrie 2008 08:36
ma enerveaza punctul cardinal de Nord....si pe nord am biroul la servici....pe geam vad nordul de la 9 pana la 5 iar in biroul de vis-a-vis cu geamuri catre sud au soare toata ziua si e mult mai frumos

Postat pe 1 Decembrie 2008 15:43
Da' ce ai draga cu Nordul? E ceva feng-shui?
Eu nu pot sa stau intr-o camera unde e dezordine/mizerie... ma oboseste fizic si psihic. Mai am o manie cu trasul perdelei-nu suport sa nu fie trasa s.a.m.d...eh, dar toata lumea are pasarele ei, nu?
andrreya
Postat pe 3 Decembrie 2008 23:03
De la: otylya27, la data 2008-11-19 09:37:01Mi-am adus aminte:asortatul hainelor.Si asta este o obsesie ptr mine.Niciodata nu pun mai mult de 3 culori pe mine.La fel procedez si cu bebelul meu

asta nu-i obsesie, e regula de stil

Postat pe 3 Decembrie 2008 23:17
Nici eu nu suport sa-mi atinga cineva strain lucrurile (daca e o prietena foarte buna, mai merge) si nu pot adormi daca nu e intuneric bezna si liniste deplina.

Postat pe 3 Decembrie 2008 23:20
daca e bezna nu pot sa dorm, mi-e fricaa! si nici daca e frig...

Postat pe 4 Decembrie 2008 13:06
1. imi trosnesc degetele :d sorry oktober :))
2.ma joc cu parul, cu suvitele, mi le rasucesc , mi le impletesc, atunci cand sunt agitata, emotionata etc
3. nu suport dezordinea, fac crize cand vad lucruri aruncate
4. nu suport ca cineva sa imi foloseasca lucrurile fara sa imi ceara voie ( este o chestie de bun simt sa intrebi, nu ma supar pe acea persoana, nu zic nimic, pt ca pot sa fiu eu catalogata rea )
5. sunt f punctuala si as avea aceasta pretentie si fata de persoanele cunoscute ( dar evident ca ii astept pe multi )
6. nu pot sa stau singura intr-o casa

Postat pe 4 Decembrie 2008 13:11
1-sunt obsedata de curatenie
2-nu admit ca cineva sa imi umble prin lucruri....tel.....orice imi apartine
3-cand sunt nervoasa gesticulez f des,si am o obsesie de a ma rupe hartiute.......
ar mai fi dar ajunge........

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:17
cand sunt plictisita desenez stelute si fluturasi pe caietele mele,ale prietenilor, le stampilez

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:21
De la: Georgia99, la data 2008-12-04 14:21:27cand sunt plictisita desenez stelute si fluturasi pe caietele mele,ale prietenilor, le stampilez

eu desenez inimioare
AAAAA! Si, am uitat!, am o obsesie si cu ursii...am o colectie de ursi de plusi, am cani cu ursi, caiete pe care le-am cumparat doar ca aveau urs pe coperta samd

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:23
De la: crista_galli, la data 2008-12-04 14:23:35
De la: Georgia99, la data 2008-12-04 14:21:27cand sunt plictisita desenez stelute si fluturasi pe caietele mele,ale prietenilor, le stampilez

eu desenez inimioare
AAAAA! Si, am uitat!, am o obsesie si cu ursii...am o colectie de ursi de plusi, am cani cu ursi, caiete pe care le-am cumparat doar ca aveau urs pe coperta samd



asta cu maimutoii o am si eu ...chiar in week-end imi urla tata ca s-a saturat de toate jucariile mele, ca le da :)) eu sunt mare, ce nevoie mai am eu de asa ceva ? :))

Postat pe 4 Decembrie 2008 14:26
pitici...tre sa-i numar ca am multi, la vedere, nu pun la socoteala cei de tropaie la mine in cap...de preferinta sa-si atarne piciorutele de pe raft

Postat pe 5 Decembrie 2008 00:23
1.daca ceva nu sta drept si ordonat ma enervez..sunt perfectionista
2.nu supot persoanele imbracate urat:))
3.pe strada merg pe partea dreapta
4.detest volumul ridicat
5.urasc agitatia(asta implica si zilele orasului,ziua nationala etc)
6.nu`mi place sa`mi fie folositle lucrurile personale
7.nu`mi place sa astept(sunt extrem de punctuala)
8.colectionez orice..
9.am o obsesie pentru roz
10.sosetele trebuie sa stea perfect altfel ma enervez
11.nu`mi place sa fiu imbracata gros..mi se face cald si am o stare de disconfort
si mai am:))
BratzG
Postat pe 6 Decembrie 2008 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
need your opinion... 24 De la: r_girl 20 Mai 2009 16:57
IMPOTRIVA CIPURILOR BIOMETRICE....SAU NU/>??? 21 De la: valita76 21 Aprilie 2009 15:05
ne mutam impreuna? 5 De la: scorpio67 25 Mai 2011 23:19
Cea mai penibila chestie... 122 De la: ego71 29 Iunie 2011 05:47
cum as putea sa-l uit?? 16 De la: Kudika228 2 August 2009 13:01