Setari Cookie-uri

Testele de sarcina si menstruatia peste sarcina

Buna seara tuturor,

Sa va descriu putin problema mea...in 3 oct. am avut raport sexual neprotejat (in perioada ovulatiei) iar in 21.oct. mi-a venit ciclul normal, in 21 noiembrie mi-a venit ciclul dar era f f f inchis la culoare si m-a tinut 2 zile (pe mine de obicei ma tine intre 5 zile si o saptamana). Tot in noiembrie mi s-a intamplat sa merg la restaurant, sa-mi comand mancarea preferata si sa nu o pot manca pt ca de la mirosul ei am fugit la baie sa vomit si l-am rugat pe sotul meu sa o cheme pe ospatara sa-mi ia farfuria din fata ca mi se face iarasi rau.
Acum, de vreo 5 zile mai exact, ma dor sani, mi s-au umflat si am dureri de spate ca la menstruatie (doar ca eu am un ciclu f regulat si trebuie sa-mi vina abia in 19 dec.) plus ca am o pofta de mancare iesita din comun...m-am si ingrasat
Mi-am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative dar ma intreb ca daca iti vine ciclul peste sarcina testele mai au vreo sansa sa iasa pozitive sau e posibil ca ambele teste sa fie eronate??? .... nu mai inteleg nimic poate ma puteti lamuri careva dintre voi... .....aaa....era sa uit, ma doare si ovarul stang destul de tare, simt ca o presiune care se exercita asupra lui.

O seara cat mai placuta va doresc




adelinaana
Postat pe 10 Decembrie 2008 19:07
Parerea mea ar fi sa consulti un medic ginecolog si sa nu pierzi
vremea intreband pe forum cand este vorba de sanatate.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Decembrie 2008 20:12
Da, ai dreptate dar acum 5 zile au inceput sani sa ma doara si sa se umfle, durerile de spate ca, cele premenstruale iar eu ma gandeam ca poate e ceva trecator dar observ ca nu, ba chiar de vreo 2 zile am inceput sa fiu foarte nervoasa si pe sfarc mi-au aparut ca niste bubite.... Ma gandeam sa astept pana in 21 sa vad daca mai vine ciclul dar cred ca nu ma prea pot baza pe asta asa ca vineri merg la ginecolog, dupa ce aflu rasp. am sa va informez ca poate mai sunt si alte femei in situatia mea...oricum pana vineri mai astept pareri de la voi.
adelinaana
Postat pe 10 Decembrie 2008 20:47
Am fost la medic astazi. Am facut si eco abdominal si eco vaginal...se vede ca un saculet micut iar uterul e mai mare decat in mod normal, medicul mi-s spus ca poate fi o sarcina micuta sau ca s-ar putea sa fie ovarul marit si sa-mi vina ciclul mai repede, mi-a facut un test de sarcina si a iesit negativ. Oricum a spus ca nu se poate pronunta 100% dar sa-l sun in cazul in care se intampla ceva (nu vine ciclul)...cu alte cuvinte tot in ceata am ramas si nu-mi ramane decat sa astept pana in 19.
Va pup dragele mele!
adelinaana
Postat pe 11 Decembrie 2008 11:42
este trecut de 19 ce sa mai intamplat?

ochelari
Postat pe 2 Ianuarie 2009 19:28
hai ca asta am patit-o si eu...ini tot spune dr ca uterul e globulos, marit dar fara sac gestational vizibil...ii dicta asistentei...si eu am rugat-o sa se consemneze ca eu sunt totusi insarcinata! pt ca eu vreau! si pana la next eko o sa raman chiar si cu puterea gandului, da!


si la next eko,peste o sapt deja se vedea ceva ceva...si eu am ranjit satisfacuta de parca eram la dentist...


asa, de curiozitate, ca din aia am din plin, ce s-a intamplat? personal nu cred ca era sarcina, poate ovarele tale s-au inchistat o tara, se mai intampla, sau trompele nu sunt cum ar trebui...nimic grav..darrrrr?

Postat pe 5 Ianuarie 2009 08:20
ne-ai lasat in ceata...spune-ne urmarea.
parerea mea este ca nu erai insarcinata...dar mai stii!?1
chandramuki_md
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:47
chiar sunteti culmea? intrbati in stanga si in dreapta daca da, daca nu... nu ati auzit de pastila de dupa? ori vrei ori nu vrei! cale de mijloc? la chesti din astea nu exista! vezi si asteapta sa vezi ce se intampla! dar nu prea mult! si medicii sunt incopetenti, iar cu testele de sarcina zic eu ca nu prea mint, dar cea mai buna perioada de a te pazi e calendarul 10, 10, 10, daca nu il tineti cu strictete pe asta sau anticonceptionale ajungeti sa va doriti sa pana atunci si sanatate
mitzura
Postat pe 2 Februarie 2009 19:45
Pai si pana la urma?Ce s-a intamplat?esti sau nu gravida?
andra83
Postat pe 17 Februarie 2009 10:30
bai frate cum este metoda asta cu , calendarul ???sunt chiar curioasa!!!
deea_ely88
Postat pe 10 Aprilie 2009 18:13
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 10:44
sa jtitzi ji voi de la mne pastila de dupa e bomba curata................

ar km insemna ...........de fapt inseamna 12 pastile mici anticonceptionale luate odata

deci nu luatzi de kpul vostru matujii mele iau trebuit 4 luni sa scape de coshurile alea kre iau iejit p fatza ji nu orice acnee ci deiaia timpita rupi unu apareau mai multe
BrOsCuTzSa
Postat pe 14 Iunie 2009 22:41
Metoda calendarului este o metoda de contraceptie care se bazeaza pe stabilirea "teoretica" a zilelor fertile din cursul ciclului menstrual, si practicarea raporturilor sexuale in afara acestei perioade, dar care este relativ indicata doar in cazul femeilor cu cicluri regulate. Ovulatia are loc la mijlocul ciclului , cu o variabilitate de plus, minus 3 zile, din care se scade numarul de zile de supravietuire al spermatozoizilor in vagin (2-3 zile), iar postovulator se adauga perioada de supravietuire a ovulului in tractul genital (12-24 ore). Astfel in raport cu mijlocul ciclului se scad 6 zile inainte si se adauga 4-5 zile dupa acesta, obtinandu-se perioada probabil fertila. Practic pentru un ciclu de 28 de zile perioada fertila este cuprinsa intre zilele 8-18 ale ciclului, calculand de la prima zi a menstruatiei.
alinachi_21
Postat pe 15 Iunie 2009 17:06
De la: BrOsCuTzSa, la data 2009-06-14 22:41:53sa jtitzi ji voi de la mne pastila de dupa e bomba curata................

ar km insemna ...........de fapt inseamna 12 pastile mici anticonceptionale luate odata

deci nu luatzi de kpul vostru matujii mele iau trebuit 4 luni sa scape de coshurile alea kre iau iejit p fatza ji nu orice acnee ci deiaia timpita rupi unu apareau mai multe

Eu am luat acum 2 luni pastila de dupa si nu mi-au iesit cosuri pe fata. Singura problema e ca mi-a venit cu o saptamana mai devreme.
Frankie_Zuzu
Postat pe 2 Iulie 2009 17:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ventricul lateral ;corn posterior ;12.41 plus talusvalgus drept,piciorequin stang 3 De la: danyela_angela 5 Mai 2010 19:58
Se va deschide cel mai complex centru pre/postnatal din Romania 2 De la: marco918 26 Ianuarie 2010 22:52
Cititi despre sarcina 1 De la: kudika066449 13 Septembrie 2009 13:42
Am si eu o intrebare... 9 De la: andreeaeirimia 3 August 2009 14:14
oare sunt gravida!!!! 22 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:12