Setari Cookie-uri

am nevoie de ajutor...in legatura cu un motanel

am un pisoi de 6 luni si ceva si a intrat in calduri... e super nasol nu stiu ce sa'i fac...doctorita mi'a zis ca nu am voie sa'l castrez mai devreme de 8 9 luni...mi'e frica si sa nu'si marcheze teritoriul...miroase oribil daca o face..sa'l duc oare afara? astept sfaturi! ms all!
otilia3012
Postat pe 13 Decembrie 2008 14:45
il duci afara, rezolva o pisica si gata....este nromal sa faca sa, mai ales daca nu este castrat. Pana si aia castrati au astfel de momente :D

Postat pe 13 Decembrie 2008 14:49
De la: Georgia99, la data 2008-12-13 14:49:54il duci afara, rezolva o pisica si gata....este nromal sa faca sa, mai ales daca nu este castrat. Pana si aia castrati au astfel de momente :D



dar daca il duc afara mai exista probabilitatea sa isi marcheze teritoriul in casa?thx..:d
otilia3012
Postat pe 13 Decembrie 2008 14:53
al meu nu a avut problema asta , cu marcatul teritoriului....tot la ladita facea. Eu zic ca este bine sa il asi afara, isi face de cap, si ii trece...cam asa am facut si cu pisicul meu

Postat pe 13 Decembrie 2008 14:57
De la: Georgia99, la data 2008-12-13 14:57:33al meu nu a avut problema asta , cu marcatul teritoriului....tot la ladita facea. Eu zic ca este bine sa il asi afara, isi face de cap, si ii trece...cam asa am facut si cu pisicul meu


Ms mult!Chiar acum o sa ies pana afara...Mi'ai fost de mare ajutor;)
otilia3012
Postat pe 13 Decembrie 2008 15:12
mai am o problema...am gasit in fata coaforului unde merg o pisicutza dulce foc...am luato acasa pentru ca ningea si mi s'a facut foarte mila de ea...acum nu stiu ce sa fac pentru ca motanelul meu are vreo 6 luni si ceva..pe cand pisica pare mai mare nu stiu cat are pentru ca nam apucat sa merg la veterinar..e duminica si nu e acolo..Oare o sa se bata? ea sta pitita sub un dulap dar macar nu e in strada...si motanu a incercat sa se apropie de ea dar il scuipa..oare se vor impaca? am facut un lucru rau aducand o pisica noua in casa? nu vreau sa fac rau niciuneia si mi'ar place sa le tin pe amandoua
neeedddd help!!!!! thx
otilia3012
Postat pe 14 Decembrie 2008 16:59
La inceput se bat, insa cu timpul o sa se joace impreuna ;) matusa mea avea un pisoi de un an, dupa care a luat o pisica...iar acum se joaca toata ziua ;) eu cred ca ii faci un bine, pt ca nu o sa mai fie singur, o sa aiba pe cineva de nasul lui :))

Postat pe 15 Decembrie 2008 01:35
De la: Georgia99, la data 2008-12-15 01:35:15La inceput se bat, insa cu timpul o sa se joace impreuna ;) matusa mea avea un pisoi de un an, dupa care a luat o pisica...iar acum se joaca toata ziua ;) eu cred ca ii faci un bine, pt ca nu o sa mai fie singur, o sa aiba pe cineva de nasul lui :))


Da sper sa se acomodeze repede..oricum ieri s'au marait incontinuu ms mult;)
otilia3012
Postat pe 15 Decembrie 2008 19:47
De la: Georgia99, la data 2008-12-15 01:35:15La inceput se bat, insa cu timpul o sa se joace impreuna ;) matusa mea avea un pisoi de un an, dupa care a luat o pisica...iar acum se joaca toata ziua ;) eu cred ca ii faci un bine, pt ca nu o sa mai fie singur, o sa aiba pe cineva de nasul lui :))
....cum arata pisicutza???....o vreau eu si asa caut una de vre-o 3 sapt.....ast un msg ceva...
monique_4all
Postat pe 15 Decembrie 2008 19:54
e alba cu gri si are ochii albastri si e dolofana...Oricum e speriata si nu iese din casa pot sa stau cu usa deschisa zi si noapte.. de abia ce s-a obsnuit aici.Daca nu o vroiam pt mine o lasam acolo unde am gasit-o:D mai cauta pe net sunt anunturi de adoptie multe..
otilia3012
Postat pe 16 Decembrie 2008 20:42
LOVESTE-L USOR CU UN ZIAR SA INTELEAGA CA NU TREBUIE SA FACA ASA CEVA IN CASA.AM SI EU UN MOTANEL DE 7 LUNI UMBLA DUPA PISICI DAR IESE AFARA SI ISI MARCHEAZA TERITORIU.IN CASA NU FACE PTR. CA STIE CA E CASA LUI .MULT SUCCES!
ely0095
Postat pe 6 Martie 2009 09:11
buna
ai un motan de 6 luni, sa ti traiasca! si eu am unul de un an, si din experienta mea iti spun ca motanii nu intra in calduri,pe langa casa ta, prin apropiere de casa ta, circula acele pisici in calduri.Pe calea aerului, motanii simt la o distanta de 50m. Mie mi se pare ca prea devreme a intrat in calduri. mai bine ai consulta medicul veterinar, eu pe al meu l am castrat, dar luna asta a facut un an . cel mai bine ar fi sa consulti medicul sa vezi ce ti spune, iar eu iti doresc succes si fii atenta sa nu inceapa sa si marcheze teritoriul, ca nu mai scoti mirosul cu nimic SUCCES!!!!!!!!
2680426335012
Postat pe 31 Martie 2009 11:38
ii iei pastile . eu ptr catelusa mea am luat pastile si ii opreste caldurile. la catelusi sunt ca zaharul cubic niste pastile si il mananca singura da la pisicute nu stiu. iar cu castratul nu ti-as recomanda sincer .
alesya83
Postat pe 1 Iunie 2009 22:07
buna. si eu am un motanel, acum are 5 luni jumatate, dar pe el l-a apucat caldurile mai devreme, cam de vreo 3 sapt.l-am scos afara dar ii este frica de pisici si se zbarleste si fuge de ele.l-am dus la nenea doctoru' si mi-a spus ca peste o luna il castreaza :(. fetelor care aveti pisoi castrati...cum reactioneaza?sunt distanti, agresivi sau se linistesc? motanelul meu e f agresiv de mic, nu ii place sa fie alintat si rasfarat, din contra sare sa muste si sa zgarie tot timpul...
kyty_katy
Postat pe 18 Octombrie 2009 19:57
De la: otilia3012, la data 2008-12-13 14:45:58am un pisoi de 6 luni si ceva si a intrat in calduri... e super nasol nu stiu ce sa'i fac...doctorita mi'a zis ca nu am voie sa'l castrez mai devreme de 8 9 luni...mi'e frica si sa nu'si marcheze teritoriul...miroase oribil daca o face..sa'l duc oare afara? astept sfaturi! ms all!

pana cand vei putea sa-l castrezi nu ai ce sa-i faci...el simte nevoia sa insemne teritoriul...sunt fosta stapana de motan si studenta la medicina veterinara.
dupa varsta de 1 an e cel mai bine sa-l castrezi si dupa nu vei mai avea prbl.
Valitza88
Postat pe 25 Octombrie 2009 19:31
De la: kyty_katy, la data 2009-10-18 19:57:03buna. si eu am un motanel, acum are 5 luni jumatate, dar pe el l-a apucat caldurile mai devreme, cam de vreo 3 sapt.l-am scos afara dar ii este frica de pisici si se zbarleste si fuge de ele.l-am dus la nenea doctoru' si mi-a spus ca peste o luna il castreaza :(. fetelor care aveti pisoi castrati...cum reactioneaza?sunt distanti, agresivi sau se linistesc? motanelul meu e f agresiv de mic, nu ii place sa fie alintat si rasfarat, din contra sare sa muste si sa zgarie tot timpul...

devin lenesi dupa ce ii castrezi si nu mai au tendinta de a pleca aiurea de acasa.
nu-si modifica comportamentul fata de stapan ci doar din pct de vedere sexual.
Valitza88
Postat pe 25 Octombrie 2009 19:32
De la: alesya83, la data 2009-06-01 22:07:22ii iei pastile . eu ptr catelusa mea am luat pastile si ii opreste caldurile. la catelusi sunt ca zaharul cubic niste pastile si il mananca singura da la pisicute nu stiu. iar cu castratul nu ti-as recomanda sincer .

bunica mea are motanul castrat...eu sunt pro castrare si mai ales in cazul femelelor unde fie ca e vb de pisici fie ca e vb de catele vin masculii la ele si e crima daca stai la casa,iar daca stai la bloc pisicile plang iar la catele curge sange in timpul menstrei.
Valitza88
Postat pe 25 Octombrie 2009 19:34
Nu-l duce pe afara, poate contacta tot felul de alte boli si paraziti.. de ce nu ai primit pastile la 6 zile pt el? . Nu-mi mai aduc aminte denumirea dar veterinarul stie cu siguranta. Mai exista si un fel de injectie ..pana la 1 an si ceva nu mai ai probleme de genul asta cu el. Bafta. Pa
Katty03
Postat pe 26 Octombrie 2009 19:59
Motanul meu s-a calmat mult de cand l-am castrat. Cand era mic nu statea sa il mangai sau sa il tin in brate. Acum nu mai scap de el, doarme numai langa mine, pe parul meu, pe picioare, se tine dupa mine peste tot prin casa. In schimb, desi e castrat inca miorlaie pe la usa sau la geam cand aude o "domnita" pe afara. Inca mai are reactii ...dar sper sa ii treaca in curand. Daca nu exista varianta pastilutelor din plante care ii calmeaza. Si am vazut ca functioneaza ft bine si sa le distragi atentia cand ii apuca starile alea, o jucarie, sau sa ii luati si sa ii mangaiati si se linistesc. Vor mai multa atentie.
Cristiana_Cristea_1
Postat pe 16 Februarie 2014 22:33
De la: otilia3012, la data 2008-12-13 14:45:58am un pisoi de 6 luni si ceva si a intrat in calduri... e super nasol nu stiu ce sa'i fac...doctorita mi'a zis ca nu am voie sa'l castrez mai devreme de 8 9 luni...mi'e frica si sa nu'si marcheze teritoriul...miroase oribil daca o face..sa'l duc oare afara? astept sfaturi! ms all!

tine-l inchis, cu riscul..galajiei...
Fulg-de-nea
Postat pe 16 Februarie 2014 22:36
De la: Cristiana_Cristea_1, la data 2014-02-16 22:33:53Motanul meu s-a calmat mult de cand l-am castrat. Cand era mic nu statea sa il mangai sau sa il tin in brate. Acum nu mai scap de el, doarme numai langa mine, pe parul meu, pe picioare, se tine dupa mine peste tot prin casa. In schimb, desi e castrat inca miorlaie pe la usa sau la geam cand aude o "domnita" pe afara. Inca mai are reactii ...dar sper sa ii treaca in curand. Daca nu exista varianta pastilutelor din plante care ii calmeaza. Si am vazut ca functioneaza ft bine si sa le distragi atentia cand ii apuca starile alea, o jucarie, sau sa ii luati si sa ii mangaiati si se linistesc. Vor mai multa atentie.
in concluzie de vrei sa tii un barbat in casa fa acelasi lucru..domesticestel..ca amanti se gasesc garla
athos_007
Postat pe 16 Februarie 2014 22:38
stai linistita ca se vor intelege pina la urma, atit de bine chiar...ca daca nu ii castrezi te vei trezi cu niste dragalasenii pufoase la un moment dat...ha...ha...doar ca nu trebuie sa intervii ,lasa-i sa se descurce cu "prezentarea",ai rabdare si abtine-te sa "te bagi"stiu ei ce au de facut.instictul e mai puternic ca orice.numai ca ,repet,se vor imperechea daca nu le "tai"..."sculele" de procreat...si vei avea ce da cadouri pe la iubitorii de pisici.nici mie nu mi-ar strica unul...doar ca am niste vecini de nu suporta nimic viu prin curte....
armiedi_19665
Postat pe 1 Aprilie 2014 10:33
De la: athos_007, la data 2014-02-16 22:38:10
De la: Cristiana_Cristea_1, la data 2014-02-16 22:33:53Motanul meu s-a calmat mult de cand l-am castrat. Cand era mic nu statea sa il mangai sau sa il tin in brate. Acum nu mai scap de el, doarme numai langa mine, pe parul meu, pe picioare, se tine dupa mine peste tot prin casa. In schimb, desi e castrat inca miorlaie pe la usa sau la geam cand aude o "domnita" pe afara. Inca mai are reactii ...dar sper sa ii treaca in curand. Daca nu exista varianta pastilutelor din plante care ii calmeaza. Si am vazut ca functioneaza ft bine si sa le distragi atentia cand ii apuca starile alea, o jucarie, sau sa ii luati si sa ii mangaiati si se linistesc. Vor mai multa atentie.
in concluzie de vrei sa tii un barbat in casa fa acelasi lucru..domesticestel..ca amanti se gasesc garla
nebunatice sinteti ,mai fetelor...de la motan ajunsera-ti la ...amant....ha...ha...
armiedi_19665
Postat pe 1 Aprilie 2014 10:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum aflu daca parintii mei sunt parinti naturali???? 22 De la: doctorulmihai2012 30 Septembrie 2016 08:35
LA MULTI ANI!! 8 De la: Cassey 26 Decembrie 2008 00:09
profetul Mohammad in biblie 727 De la: 20 August 2016 02:46
dilema 4 De la: viviana_vivi 3 Iunie 2015 18:20
a vorbit cineva cu erikababy? 9 De la: onnyta 6 Martie 2008 10:20