Setari Cookie-uri

Cineva care lucreaza cu credite..la banca..help....

Buna fetelor.Anul viitor am licenta.Sunt la Ase,insa la informatica economica.Mi am ales creditarea ac tema de licenta insa eu am de facut un sistem inf ....si ma bat cap in cap cu o problema...am nevoie de niste informatii...mie nu mi se par a fi confidentiale..dar n am gasit pe nimeni care sa ma poata ajuta:(Eu trebuie sa fac niste modele.....intai ep hartie ..sa stiu exact cum functioneaza un proces de creditare.Ceea ce ma intereseaza e urm fapt...dupa ce omul depune dosarul de credit....e un consilier financiar care primeste dosarul..acesta ii zice omului dk poate primi creditul sau nu?si daca mai departe de consilier exista altcineva care decide ep baza actelor din dosar daca i se poate acorda creditul.....E cineva aici care am poate ajuta?Va rog frumos...Mc
gyorgyana
Postat pe 15 Decembrie 2008 23:26

Daca tot e ceva pe economie, la ce banca ar fi mai bine sa imi fac un card de credit international?
Kathara
Postat pe 15 Decembrie 2008 23:35
La o banca internationala, Kathara
ABN-AMRO, citybank... amandoua au o rata a dobanzii destul de mare, si o taxa de intretinere anuala oarecum piperata, dar daca cheltui lunar doar atat cat poti sa platesti in urmatoarele 50 de zile, merita.
Citybank lucreaza cu liniile aeriene de peste tot, si - folosindu-le cartea de credit - castigi mile.
ABN trebuie sa aiba si ea un plan de "reward" cumva... Puncte, ceva... e de aflat.
(astea's informatii generale, la obiect afli doar sunand la banca. Trebuie deasemenea, sa ai grija sa intrebi despre toate taxele pe care le percep. Sunt cele "credit shield", de "insurance" si tot asa, despre care ei nu-ti povestesc cand iti faci cartea de credit; abia cand primesti extrasul de cont le vezi )

Asta, bine-nteles, daca vorbim de o carte de CREDIT. Daca e vorba de o carte de DEBIT... ei, atunci e alta povestea.
Dor_a
Postat pe 16 Decembrie 2008 08:18
Gyorgyana:

La banca se vorbeste cu un ofiter de credite, nu cu un consilier financiar (astia sunt de obicei la cei ce intermediaza credite-brokeri, dar pot fi numiti asa si anumite secretare de la banca, e contactul primar cu banca si iti furnizeaza cateva hartii si ce trebuie sa aduca clientul).
Dupa ce clientul aduce toate documentele si ofiterul de credite da OK-ul, directorul de credite aproba creditarea precum si Consiliul de creditare, apoi directorul de sucursala. In functie de marimea creditului, trebuie aprobat si de directorul/presedintele bancii/consiliul de creditarea al bancii.

Postat pe 16 Decembrie 2008 08:46
De la: gyorgyana, la data 2008-12-15 23:26:51Buna fetelor.Anul viitor am licenta.Sunt la Ase,insa la informatica economica.Mi am ales creditarea ac tema de licenta insa eu am de facut un sistem inf ....si ma bat cap in cap cu o problema...am nevoie de niste informatii...mie nu mi se par a fi confidentiale..dar n am gasit pe nimeni care sa ma poata ajuta:(Eu trebuie sa fac niste modele.....intai ep hartie ..sa stiu exact cum functioneaza un proces de creditare.Ceea ce ma intereseaza e urm fapt...dupa ce omul depune dosarul de credit....e un consilier financiar care primeste dosarul..acesta ii zice omului dk poate primi creditul sau nu?si daca mai departe de consilier exista altcineva care decide ep baza actelor din dosar daca i se poate acorda creditul.....E cineva aici care am poate ajuta?Va rog frumos...Mc


Buna Georgiana...uite eu am lucrat cu credite in urma cu ceva timp, nu intr-o banca , ci intr-un magazin,dar ofeream credite de nevoi personale la fel ca intr-o banca si procesul era cam acelasi...asadar dupa ce omul venea la mine cu actele pe care i le ceream (de obicei : adeverinta de venit,copie dupa cartea de munca, cartea de identitate si o factura de utilitati) eu ii preluam dosarul si primul lucru pe care trebuia sa il fac era "scoringul" sau. Cum faceam asta...aveam o aplicatie pe calculator in care bagam toate datele clientului : venituri,proprietati,cheltuieli, alte rate...etc. si la sfarsit programul imi spunea daca ,clientul este eligibil sau nu. Era un fel de preaprobare scoringul asta. Daca era ok si clientul se incadra, dosarul cu acte il duceam la banca, la ofiterul de credite desemnat de banca pentru colaborarea cu firma noastra si acesta il aproba.In proportie de 99,9% toate dosarele erau ok dupa ce calculatorul dadea ok-ul. In cazul sumelor mai mari de un anumit plafon se cerea aprobarea de la sediu central de la Bucuresti...cam asta era procesul pentru creditele ce le dadeam noi. Probabail pot exista diferente acum...dar in mare procesul este acelasi...sper ca ti-am putut fi de folos...daca mai ai intrebari..posteaza-le in continuare

Numai bine
cosminhd83
Postat pe 2 Ianuarie 2009 13:52
buna. card de credit mai bun decat cel al bancii transilvania nu exista
kudika013909
Postat pe 26 Octombrie 2009 06:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
religie 16 De la: mkdisk 8 Iulie 2009 11:49
APOCALIPSA !!!!!!!!!!!!!! 1 De la: Ramona2289 12 Ianuarie 2009 21:27
Cel mai avantajos job 3 De la: geo_reincarcat_iara 9 Septembrie 2010 23:32
concurs Kudika 20 De la: LuckyMe 15 Decembrie 2008 12:52
gemeni 13 De la: pryntzesyta 23 Mai 2009 20:52