Setari Cookie-uri

stie cineva ceva despre factori de transfer din colostru bovin???

de curand am aflat de la un medic spaniol de existenta unor produse pentru intarirea sistemului imunitar care ajuta pe acesta sa fie cu pana la 437% mai pregatit sa faca fata tuturor factorilor externi care ne pot face rau organismului...stiindu-se faptu ca sistemul imunitar are rolul de a ne apara de eventuale boli,inclusiv cancerul,mi se pare a fi un produs extraordinar...intrebarea mea este daca a folosit cineva aceste produse pana acum si cu ce rezultate...de unde le putem procura??
silviu_m74
Postat pe 17 Decembrie 2008 18:08
ma intreb in primul rand daca u stii ce ii ala colostru...Dupa c imi spui ce ii...sau ce crezi k e...o sa-ti dau un raspuns cat de cat medical si foarte la subiect!!!
__XXX__
Postat pe 27 Februarie 2009 20:40
De la: silviu_m74, la data 2008-12-17 18:08:03de curand am aflat de la un medic spaniol de existenta unor produse pentru intarirea sistemului imunitar care ajuta pe acesta sa fie cu pana la 437% mai pregatit sa faca fata tuturor factorilor externi care ne pot face rau organismului...stiindu-se faptu ca sistemul imunitar are rolul de a ne apara de eventuale boli,inclusiv cancerul,mi se pare a fi un produs extraordinar...intrebarea mea este daca a folosit cineva aceste produse pana acum si cu ce rezultate...de unde le putem procura??

http://age.bjmu.cn/old/Web/anti-aging-systeme/www.anti-aging-systeme.com/menu/produkt/COLOSTRU_PRO.php.htm
Full_Metal_Jacket
Postat pe 27 Februarie 2009 22:42
Colostrul e laptele matern din primele zile dupa nastere.
E foarte bogat in anticorpi...cel de vaca (din ala am gustat) e gras, gros si are un gust cam nasol....
ocs
Postat pe 9 Martie 2009 17:59
De la: Carina_nohiboke, la data 2009-02-27 20:40:17ma intreb in primul rand daca u stii ce ii ala colostru...Dupa c imi spui ce ii...sau ce crezi k e...o sa-ti dau un raspuns cat de cat medical si foarte la subiect!!!
colostru sau colastra,este laptele pe care orice mama(femela mamifer) al administreaza nounascutului in primele 24-48 ore de viata si care este "un cocktail de substamnte nutritive" intre care se regasesc si mici molecule purtatoare de informatie imunitare pentru a activa sistemul imunitar al nounascutului.Aceste mici molecule sunt denumita FACTORI DE TRANSFER....acesti factori de transfer sunt comuni tuturor speciilor si sunt studiati inca din anii '50.Deasemenea o alta sursa bogata in factori de transfer este si galbenusul oualelor pasarilor. pe intelesul tuturor,acesti factori de transfer au rol imunomodulator,asemanator cu rezultatele obtinute in urma vaccinarii...
silviu_m74
Postat pe 10 Martie 2009 19:16
Avand in vedere FAPTUL ca in Romania toata lumea stie mai multa medicina ca doctorii iar problema cu doctorii nu merge de nici un fel ar trebui sa se nasca o organizatie care sa ceara aprobarea guvernului pentru infiintarea unui spital al MAESTRILOR populari in Romania ca sa se rezolve totul mai simplu.
ema_rice
Postat pe 15 Martie 2009 17:07
De la: ema_rice, la data 2009-03-15 17:07:09Avand in vedere FAPTUL ca in Romania toata lumea stie mai multa medicina ca doctorii iar problema cu doctorii nu merge de nici un fel ar trebui sa se nasca o organizatie care sa ceara aprobarea guvernului pentru infiintarea unui spital al MAESTRILOR populari in Romania ca sa se rezolve totul mai simplu.
esti offfffff topic....dar ai dreptate,ca deh,de aceea ia dat Dumnezeu omului gura....nu?
silviu_m74
Postat pe 16 Martie 2009 17:50
De la: ema_rice, la data 2009-03-15 17:07:09Avand in vedere FAPTUL ca in Romania toata lumea stie mai multa medicina ca doctorii iar problema cu doctorii nu merge de nici un fel ar trebui sa se nasca o organizatie care sa ceara aprobarea guvernului pentru infiintarea unui spital al MAESTRILOR populari in Romania ca sa se rezolve totul mai simplu.


Exista destui medici apartinand curentului hai sa-i zicem "popular" - medicii homeopati....pentru ca alopatii nu stiu altceva decat sa te indoape cu medicamente care, de cele mai multe ori au efecte secundare daunatoare considerabile; asta in cel mai fericit caz...pentru ca se poate intampla sa-ti dea un tratament total gresit iar tu, ca om care nu a terminat medicina sa citesti prospectul, sa intri putin pe net si sa vezi ca in loc de medicamente pentru crescut tensiunea, ti-a dat medicamente de scazut tensiunea...(doar un caz- din nefericire real)...iar pentru otita primesti un medicament ce ar trebui sa trateze artrita (ca deh...cica e inflamatie) cu o lista de 2 pagini de contraindicatii...deci medicii din Romania sunt niste incompetenti - in cea mai mare parte...ca toti absolventii de studii superioare (pe banda) de la noi...
ocs
Postat pe 18 Martie 2009 13:01
De la: ocgiogi, la data 2009-03-18 13:01:19
De la: ema_rice, la data 2009-03-15 17:07:09Avand in vedere FAPTUL ca in Romania toata lumea stie mai multa medicina ca doctorii iar problema cu doctorii nu merge de nici un fel ar trebui sa se nasca o organizatie care sa ceara aprobarea guvernului pentru infiintarea unui spital al MAESTRILOR populari in Romania ca sa se rezolve totul mai simplu.


Exista destui medici apartinand curentului hai sa-i zicem "popular" - medicii homeopati....pentru ca alopatii nu stiu altceva decat sa te indoape cu medicamente care, de cele mai multe ori au efecte secundare daunatoare considerabile; asta in cel mai fericit caz...pentru ca se poate intampla sa-ti dea un tratament total gresit iar tu, ca om care nu a terminat medicina sa citesti prospectul, sa intri putin pe net si sa vezi ca in loc de medicamente pentru crescut tensiunea, ti-a dat medicamente de scazut tensiunea...(doar un caz- din nefericire real)...iar pentru otita primesti un medicament ce ar trebui sa trateze artrita (ca deh...cica e inflamatie) cu o lista de 2 pagini de contraindicatii...deci medicii din Romania sunt niste incompetenti - in cea mai mare parte...ca toti absolventii de studii superioare (pe banda) de la noi...
eiiiii...nu generaliza,ca nu sunt chiar toti incompetenti...sunt chiar multi foarte buni,dar astia care sunt foarte buni se informeaza continuu.....rau este atunci cand ai impresia ca stii totul odata ce ai terminat facultatea....si uite surpriza....ramai in urma cu multe chestii care apar noi si slava domnului,cam in fiecare saptamana apare ceva nou pe piata tratamentelor.
silviu_m74
Postat pe 18 Martie 2009 17:14
interesant de tot. Eu ceea ce aplic dupa cate informatii am, stiu ca laptele de la capra si bivolita e bun. de aceea i dau copilului meu iaurt din lapte de capra 4% grasime si consumam frecvent iaurt de oiae si bivolita din comert. F. gustos .Multa sanatate!
azalis
Postat pe 18 Martie 2009 17:25
o avea colostrul foarte multi factori nutritivi...si foarte multe chestii benefice pentru oraganism...dar te-ai intrebat vreodata daca acestia, prin consum direct iti trec in sange???Gandeste-te ........adiministrarea colostrului la animale(vaci) se face in principal in primele 24 de ore de la parturitie te-ai intrebat vreodata de ce????iar apoi...cu cat intervalul de la parturie creste (vitelul are cateva zile...)degeaba se mai administreaza colostru...pentru simplu fapt ca mucoasa nu mai este permeabila...si prin urmare...este esentiala administrarea colostrului...Si asa se face doar intraspecific nu interspecific!!!!Totusi...factori asemanatori ii poti lua din produse probiotice...astea fiind iaurturile si preparatele din lapte de vaca, capra, bivolita...sau probiotice naturale sub forma de capsule gelatinoase, luate pe stomacul gol...In concluzie...colostrul tine foarte mult de permeabilitatea mucoasei!!!!!Iar la oameni nu mai este de multisor...la varsta de 10-15 anisori...de exemplu...
__XXX__
Postat pe 19 Martie 2009 12:50
De la: Carina_nohiboke, la data 2009-03-19 12:50:27o avea colostrul foarte multi factori nutritivi...si foarte multe chestii benefice pentru oraganism...dar te-ai intrebat vreodata daca acestia, prin consum direct iti trec in sange???Gandeste-te ........adiministrarea colostrului la animale(vaci) se face in principal in primele 24 de ore de la parturitie te-ai intrebat vreodata de ce????iar apoi...cu cat intervalul de la parturie creste (vitelul are cateva zile...)degeaba se mai administreaza colostru...pentru simplu fapt ca mucoasa nu mai este permeabila...si prin urmare...este esentiala administrarea colostrului...Si asa se face doar intraspecific nu interspecific!!!!Totusi...factori asemanatori ii poti lua din produse probiotice...astea fiind iaurturile si preparatele din lapte de vaca, capra, bivolita...sau probiotice naturale sub forma de capsule gelatinoase, luate pe stomacul gol...In concluzie...colostrul tine foarte mult de permeabilitatea mucoasei!!!!!Iar la oameni nu mai este de multisor...la varsta de 10-15 anisori...de exemplu...
tu in principiu ai dreptate in ceea ce spi,numai ca din colostru,se extrag doar factorii de transfer....adica numai acele molecule ce sunt purtatoare a informatiilor sistemului imunitar al mamei catre fat...uite,ca sa te lamuresti cat de cat,intra la adresa urmatoare si uermareste cu atentie filmuletul si comentariile....http://video.google.com/videoplay?docid=1583247202509668294
silviu_m74
Postat pe 19 Martie 2009 19:53
Le-a dat unora ca tine ca sa debiteze orice aberatie , lucruri pe care o persoana care are in ce sa se implice nu le baga in seama si sa aiba si reactii intense de suparare cand sunt prezentate lucrurile asa cum sunt. Chiar daca a prezentat toata lumea aceeasi parere, cand nu stii ce cauti insisti mai departe. Urmeaza un nou raspuns intens de disperare iar continuarea unui asemenea proces e caracteristica natiei. O persoana care are la ce sa se gandeasca nu se incurca la nesfarsit cu asa ceva. Ai o obsesie cu Spania aia ca ii tot dai de exemplu; sa zici ca ai descoperit ceva. Te-or fi platit sa le faci reclama. Mai bine te duci acolo daca tot ii iubesti asa de mult si faci acolo reclama unor produse romanesti ca are nevoie criza nationala. Te-or fi platit spaniolii sa le faci reclama. Puteai sa te implici in procese care sa foloseasca la ceva crizei daca tot esti asa hotarat sa te impui .
Urmatoarele reactii se vor zdruncina singure ca eu nu mai am treaba cu asemenea fenomene.
ema_rice
Postat pe 21 Martie 2009 00:11
De la: ema_rice, la data 2009-03-21 00:11:59Le-a dat unora ca tine ca sa debiteze orice aberatie , lucruri pe care o persoana care are in ce sa se implice nu le baga in seama si sa aiba si reactii intense de suparare cand sunt prezentate lucrurile asa cum sunt. Chiar daca a prezentat toata lumea aceeasi parere, cand nu stii ce cauti insisti mai departe. Urmeaza un nou raspuns intens de disperare iar continuarea unui asemenea proces e caracteristica natiei. O persoana care are la ce sa se gandeasca nu se incurca la nesfarsit cu asa ceva. Ai o obsesie cu Spania aia ca ii tot dai de exemplu; sa zici ca ai descoperit ceva. Te-or fi platit sa le faci reclama. Mai bine te duci acolo daca tot ii iubesti asa de mult si faci acolo reclama unor produse romanesti ca are nevoie criza nationala. Te-or fi platit spaniolii sa le faci reclama. Puteai sa te implici in procese care sa foloseasca la ceva crizei daca tot esti asa hotarat sa te impui .
Urmatoarele reactii se vor zdruncina singure ca eu nu mai am treaba cu asemenea fenomene.
Esti extraordinara...cum de ti-a venit ideea sa scrii asa ceva???dar eu stiu si un proverb..."nu te pune cu prostul ,ca are mintea odihnita "!!!! Si uite ca se dovedeste inca odata ca este un maaaaaare sambure de adevar in acest proverb....asa ca iti recomand sa nu iti mai bati capul cu dintr-astia ca mine care ai doare in cot de criza actuala...te mai anunt pe aceasta cale ca : COMPANITA 4LIFE RESEARCH nu este din spania ci din SUA www.4life.com sau www.transferfactor.com si produsele creeate de ei sunt UNICE pe piata mondiala...(precum coca-cola) sunt rezultatu;l a unor studii incepute prin anii '50 si puse in practica abia in 1998....mai departe de asta,daca vrei sa te doara si pe tine in cot de criza,iti pot spune secretul mea...si asta gratis...p.s. imi poti traduce si mie urmatoarea fraza,ca nu am putut sa o inteleg....nici eu si nici cativa amici de-ai mei care au citit-o si s-au amuzat teribil...ce ai vrut sa spui cu :"Urmatoarele reactii se vor zdruncina singure ca eu nu mai am treaba cu asemenea fenomene" ????
silviu_m74
Postat pe 21 Martie 2009 16:44
Colostrul sau colastra este ceea ce facea bunica mea prin fierberea laptelui muls in primele zile cand fata vaca ei.
Dar nu cred ca are mare influenta asupra cresterii imunitatii organismului din doua motive:
- in primul rand ca este obtinut prin fierbere
- in al doilea rand ca ,tu nu cred ca mai asimilezi la varsta ta nimic din colostru.El are efect in primele zile de viata.
aprov
Postat pe 5 Iunie 2009 13:54
De la: aprov, la data 2009-06-05 13:54:23Colostrul sau colastra este ceea ce facea bunica mea prin fierberea laptelui muls in primele zile cand fata vaca ei.
Dar nu cred ca are mare influenta asupra cresterii imunitatii organismului din doua motive:
- in primul rand ca este obtinut prin fierbere
- in al doilea rand ca ,tu nu cred ca mai asimilezi la varsta ta nimic din colostru.El are efect in primele zile de viata.
colostrul-colastra este laptele ce-l administreaza orice mama mamifer nounascutului in primele 24-48 ore de viata...iar in acel colostru,pe langa foarte multe elemente de nutritie se afla si mici molecule ce sunt mesageri ai sistemului imunitar al mamie pentru ai antrena sistemul imunitar al nounascutului sa poata face fate provocarilor venite dinspre noul mediu in care fatul se afla dupa nastere...sistemul imunitar al nounascutului nu are creeati anticorpi si nu ar stii sa lupte impotriva bacteriilor,virusurilor sau a altor potentiali invadatori....acesti informatii sunt transferate de la mama catre fat prin intrmediul alimentatiei...micile molecule sunt descoperite inca din anii '50 si sunt denumite TRANSFER FACTOR(factori de transfer)
Tinand cont ca in fiecare clipa se nasc noi celule ale sistemului imunitar,factorii de transfer sunt foarte utili,comportandu-se ca si "profesorii" noilor celule...dandu-le informatia de care au nevoie sa poata lupta cu succes impotriva invadatorilor externi sau impotriva celulelor si tumorilor canceroase
silviu_m74
Postat pe 5 Iunie 2009 18:40
colostru? chiar a avut cnva curaj sa incerce??
x_tina90
Postat pe 5 Iunie 2009 18:43
Eu mancam la tara de fiecare data cand fata vreo vaca. E chiar bun.
Kathara
Postat pe 5 Iunie 2009 19:07
colostru....mai e bun...am mancat si eu de 2 ori.....dupa ce naste o vaca.....
m0otz
Postat pe 5 Iunie 2009 19:10
Curaj, curaj .. vaca fata, nu naste.
Kathara
Postat pe 5 Iunie 2009 19:15
De la: floryna_90, la data 2009-06-05 18:43:28colostru? chiar a avut cnva curaj sa incerce??
spre surprinderea ta si tu ai cunsumat colostru intr-o anume perioada a vietii tale....
http://dexonline.ro/search.php?cuv=colostru
silviu_m74
Postat pe 6 Iunie 2009 16:25
Of Of of...silviu..ai mai aflat ceva??
__XXX__
Postat pe 6 Iunie 2009 16:53
De la: silviu_m74, la data 2009-06-06 16:25:05
De la: floryna_90, la data 2009-06-05 18:43:28colostru? chiar a avut cnva curaj sa incerce??
spre surprinderea ta si tu ai cunsumat colostru intr-o anume perioada a vietii tale....
http://dexonline.ro/search.php?cuv=colostru



dar nu de la vaca
x_tina90
Postat pe 6 Iunie 2009 17:18
De la: floryna_90, la data 2009-06-06 17:18:32
De la: silviu_m74, la data 2009-06-06 16:25:05
De la: floryna_90, la data 2009-06-05 18:43:28colostru? chiar a avut cnva curaj sa incerce??
spre surprinderea ta si tu ai cunsumat colostru intr-o anume perioada a vietii tale....
http://dexonline.ro/search.php?cuv=colostru



dar nu de la vaca
nu de la vaca,ci de la propria mama,dupa ce ai venit pe aceasta lume...din colostru de vaca se extrg numai moleculele ce sunt purtatoare de informatie imuna...se numesc factori de transfer si sunt comuni oricarei specii de mamifere sau de pasari !!!
silviu_m74
Postat pe 7 Iunie 2009 17:39
De la: __XXX__, la data 2009-06-06 16:53:10Of Of of...silviu..ai mai aflat ceva??
referitor la ce anume mai XXX ??? tu ai mai aflat ceva??
silviu_m74
Postat pe 7 Iunie 2009 17:41
DRaga mea XXX,
Inainte de a face pe inteligenta,afiseazati numele si NU XXX. Iar legat de colostru mai studiaza si nu da sfaturi daca nu esti complet informata. Iti multumim , oricum pentru impartasirea opiniei tale si nu asa zisa explicatie medicala.
kudika332635
Postat pe 27 Noiembrie 2010 11:01
MonaVie...rvl pt mai multe detalii va stau la dispozitie
paula.m1607@yahoo.com
Paula_Duca_1
Postat pe 11 Noiembrie 2013 13:08
Buna! Si eu am auzit de beneficiile laptelui colostru pentru imunitate si mi se pare extraordinar, mai ales ca este suta la suta natural si nu se poate reproduce artificial. Mi-a recomandat doamna farmacista Activit Colostru Premium – un produs nou de la Ropharma si ii dau lui mai ales acum in perioada asta a virozelor. Pana acum nu a racit deloc si e sanatos tun. Va recomand cu toata increderea.
kudika_971733
Postat pe 24 Aprilie 2015 16:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna!!!!! 9 De la: biancam225 15 Februarie 2009 17:24
produse bio 15 De la: kudika_1001304 15 Februarie 2016 13:45
PRODUSE BIO 8 De la: PRALEA_ 20 Ianuarie 2017 23:30
Plantele care te mentin mereu verde 5 De la: mika_i 4 Iunie 2009 01:51
Sapunuri naturale 1 De la: sapunul 5 Martie 2012 12:06