Setari Cookie-uri

Sa divortez sau sa continui sa-l insel?

GANDESTETE DACA TE DESPARTI DE SOTUL TAU SI RAMAI CU L CE SE VA INTIMPLA DACA VA APAREA UN AL DOILEA L.EU CRED CA AR TREBUI SA TE GINDESTI BINE SI ITI SPUN DIN EXPERIENTA CA DRAGOSTE ESTE LA INCEPUT SI DUPA ACCEA IA ALTE FORME ADICA OBISNUINTA, RESPECT ETC.
kudika058412
Postat pe 27 August 2009 14:56
N-am avut rabdare sa citesc toate posturile, asa ca ma refer la cel initial. OP are o problema morala dupa parerea mea: sa calce peste propriile sentimente sau peste cele ale sotului. Evident, intrebarea aici este pe cine iubesti mai mult: pe tine sau pe sot :) IMO, asta e factorul definitoriu al oricarei actiuni.

Totusi, o chestie morala pe care o poti face este ca dupa ce te hotarasti pe care il vrei, sa termini relatia cu celalalt. A face o fapta egoista nu este deloc condamnabil, dar a lovi cu buna stiinta in altcineva este (si stim toate f. bine ca nu e nici o placere sa te insele cineva).
Parerea mea personala si subiectiva asupra a ceea ce ti se imtampla tie este ca mai bine divortezi, dar bineinteles firea ta poate sa fie diferita de a mea (eu nu as mai putea sa fiu fericita cu sotul pe care nu-l mai iubesc), sau decizia ta diferita din alte considerente (evenimente nedorite precum copii, saracie, etc).

Poate te ajuta ce au spus niste oameni mult mai intelepti ca mine in contemplarile lor despre viata, si modul in care trebuie traita:
Henry David Thoreau once said:
Our truest life is when we are in our dreams awake.
Martin Luther King once said:
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.

Sper ca ajuta cat de putin :)
anushkha
Postat pe 27 August 2009 16:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help 16 De la: kudika_959302 31 Martie 2014 14:31
buna 2 De la: Tharr 9 Mai 2011 09:18
gata 34 De la: scorpio67 7 Septembrie 2010 07:53
despartire din cauza tigarilor 13 De la: darksukkubus69 20 Aprilie 2010 21:05
Zice ca ma iubeste ,dar imi arata altceva 15 De la: corinaxg 13 Octombrie 2010 14:38