Setari Cookie-uri

Iubirea dintre o persoana ortodoxa si una penticostala(fata ortodoxa-baiat penticostal

Vreau sa stiu ce parere aveti despre acest aspect!am avut o relatie de aproape un an de zile cu un baiat penticostal..toate bune si frumoase la inceput ca in orice inceput de relatie!El virgin eu nu...si-a inceput viat sexuala cu mine ..am fst prima fat..momente de neuitat am trait langa el recunosc!Dupa aproximativ 6 luni au inceput discutiile in leg cu mersul meu la dunari una alta..venea din ce in ce mai rar la mine spunandu-mi ca ne puteam cunoaste si daca ne vedem odata la 2 3 sapt!Ma rog..mi-a zis ca le-a zis parintilor despre faptul ca vb cu o fata ortodoxa si ca ma iubeste..acestia i-ar fi zis ca ori eu ori ei..adevaryu e ca e f indoctrinat..are niste principii..femeia trebuie sa fie supusa ma rog..poate mai stiti si voi una alta despre cultul si principiile lor!am ajuns sa ne despartim...oare exiosta cale de mijloc pt noi?ce parere aveti?ce ma sfatuiti sa fac!multumesc
joanna_doll
Postat pe 28 Decembrie 2008 23:17
sa cauti altul

Postat pe 28 Decembrie 2008 23:21
eu zic mai bine las-o balta, nu am nimic cu cei de alta religie atat timp kt stau in banca lor, dar la fezele legate de sex....chiar ma enerveaza,la ei e principiul virgin pana in noaptea nuntii fie k esti baiat fie fata, eu zic mai bine renunta la el si gaseste unul ortodox, stiu k nu-ti va fi usor dupa 1an,dar capul sus si inainte. multa bafta

Postat pe 28 Decembrie 2008 23:21
Ei sunt diferiti de noi,poate doar sa va mutati impreuna si sa stati singuri..sa va claditi familia voastra doar voi doi si atat...fara alte persoane implicate...e clar ca ai lui nu sunt de acord..pt ca nici un parinte nu e de acord ca,copilul lui sa iubeasca pe cineva din alta religie..Oricum,iubirea trebuie sa triumfe mereu ,daca este cea adevarata,indiferent de situatia si obstacolele peste care trece
Succes..si incercati sa nu luati in considerare ce spun ai lui sau ai tai,pt ca peste ani sigur o sa regretati..e viata voastra nu a lor..si inca ceva...Dumnezeu este Unul pt toti,nu are granite :) succes
liza24_84
Postat pe 28 Decembrie 2008 23:25
Parintii mei nu au nimic impotriva lui si nu cred ca ar fia vut nimica impotriva nici daca ma treecam eu la religia lui..dar dac parintii lui sunt indoctrinati normal ca e si el..si stii am crezut pt o clipa ca el este diferit de toti ceilalti barbati datorita religiei dar se pare ca m-am inselat in privinta asta mult..e la fel....poate cu mici exceptii!trebuia sa trec prin f multe lucruri ca sa ajung sa locuiesc cu el in casa ...oricum mersi de sfat!
joanna_doll
Postat pe 29 Decembrie 2008 19:25
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:35
Si penticostalii astia cum "ieste"? Ce 'ace ei asa diferit de tre' sa devina o problema iubirea dintre ortodoxa si penticostal?
Dor_a
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:38
De la: liza24_84, la data 2008-12-28 23:25:01nici un parinte nu e de acord ca,copilul lui sa iubeasca pe cineva din alta religie..



Generalizezi, si nu cred ca e cazul. Da-mi voie sa te contrazic.
Sirius
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:41
De la: joanna_doll, la data 2008-12-29 19:25:48Parintii mei nu au nimic impotriva lui si nu cred ca ar fia vut nimica impotriva nici daca ma treecam eu la religia lui..dar dac parintii lui sunt indoctrinati normal ca e si el..si stii am crezut pt o clipa ca el este diferit de toti ceilalti barbati datorita religiei dar se pare ca m-am inselat in privinta asta mult..e la fel....poate cu mici exceptii!trebuia sa trec prin f multe lucruri ca sa ajung sa locuiesc cu el in casa ...oricum mersi de sfat!


Nu ai pentru ce...dar sa inteleg ca ai renuntat sau....?
"trebuia sa trec prin f multe lucruri ca sa ajung sa locuiesc cu el in casa".....trebuia..?
liza24_84
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:44
De la: Sirius, la data 2008-12-30 14:41:11
De la: liza24_84, la data 2008-12-28 23:25:01nici un parinte nu e de acord ca,copilul lui sa iubeasca pe cineva din alta religie..



Generalizezi, si nu cred ca e cazul. Da-mi voie sa te contrazic.


Am spus asta doar pt ca am auzit multe cazuri din acestea in care cei doi apartin de religii diferite...si pot sa zic ca in proportie cam de 50-60% se intampla asa ceva...
liza24_84
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:49
Asa sunt de acord, 50- 60%. Dar 60% nu inseamna ,,toti parintii,,.
Sirius
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:52
De la: Sirius, la data 2008-12-30 14:52:56Asa sunt de acord, 50- 60%. Dar 60% nu inseamna ,,toti parintii,,.


Asa e ...m-am grabit si am generalizat :)
liza24_84
Postat pe 30 Decembrie 2008 14:56
Deci sa iti zic.Asa sunt si eu(ortodoxa)el este penticostal,insa e atat de diferit de baaitu de care zici tu:O:O:O
Are doar 17 ani...da e ft ft smecheros si le stie pe toate...a dat de toate...deci daca l-ati cunoaste nu ati zice ca e de religia asta.Va dau cuvantul meu...i-am tot zis ca nu da dovada a fi de cultul asta religios,dar nu ia in seama,zice ca el crede in D-zeu si ca D-zeu il va ierta pt toate ,ca are mare credintza.

Dar face prea multe prostii;))...stitzi voi
Dar tot il iubesc...orice ar fi;))

O sa lupt pt el ,orice ar fi.Si stiu ca daca o sa fiu impreuna cu el,la un moment dat vor aparea problemele religiei.Dar toate la timpul lor,acum imp e sa ma iubeasca:(


Eu zic sa il pui la punct...daca il iubesti nu te lasa...poti sa il skimbi;)

Eleenna
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:05
Dupa ce le-a spus parintilor de mine..a cam dat el inapoi...greu trebuie sa recunosc ca am cam renuntat,ma doare sufletul pt ca stiam ca puteam fi fericiti!Nu ma pot lupta de uan singura..el zice ca poate viata ne aduce impreuna dar eu nu mai cred in povesti..lucruri concrete pt ca am trecut multecu vederea la el si l-am acc asa cum e!asta e...din pacate, am ajuns sa fiu singura de sarbatori dupa atatea lucruri si momente petrecute impreuna!mersik
joanna_doll
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:15
Iti spun cu inima deschisa elena ca nu iol pot schimba...depinde de multe..el de exemplu este botezat la ei acolo la biserica lor, poate prietenul tau nu..ei se boteaza cand simt ca pot sa urmeze calea Domnului nicidecum ca noi la nastere!deci fa putin diferenta!mersi oricum
joanna_doll
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:17
De la: joanna_doll, la data 2008-12-30 16:15:23Dupa ce le-a spus parintilor de mine..a cam dat el inapoi...greu trebuie sa recunosc ca am cam renuntat,ma doare sufletul pt ca stiam ca puteam fi fericiti!Nu ma pot lupta de uan singura..el zice ca poate viata ne aduce impreuna dar eu nu mai cred in povesti..lucruri concrete pt ca am trecut multecu vederea la el si l-am acc asa cum e!asta e...din pacate, am ajuns sa fiu singura de sarbatori dupa atatea lucruri si momente petrecute impreuna!mersik


joanna, oricum..viata merge inainte..buna, rea,asta e :) trebuie sa fim tari si sa continuam pt ca nu stim cand o noua speranta va bate la usitza :) te pup mult si ai grija de u
liza24_84
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:23
Stiu ca viata merge impreuna dar e f greu dupa ce te obisnuiesti cu un om..esti fericit simti ca ai parte de cele mai frumoase lucuri in ceea ce te priveste..si brusc ..dintr-o data nu mai ai nimica.!si oricum noi suntem mult doferite si mult mai mature decat ei..a crezut ca o relatie e asa..sa primesti fara sa oferi sau mai bine zis sa nu fi luptat deloc..a dat de obstacol s-a impiedicat si acolo a ramas!te pup si eu tare si mersi
joanna_doll
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:37
De la: joanna_doll, la data 2008-12-30 16:37:39Stiu ca viata merge impreuna dar e f greu dupa ce te obisnuiesti cu un om..esti fericit simti ca ai parte de cele mai frumoase lucuri in ceea ce te priveste..si brusc ..dintr-o data nu mai ai nimica.!si oricum noi suntem mult doferite si mult mai mature decat ei..a crezut ca o relatie e asa..sa primesti fara sa oferi sau mai bine zis sa nu fi luptat deloc..a dat de obstacol s-a impiedicat si acolo a ramas!te pup si eu tare si mersi


Capul sus !!
liza24_84
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:41
De la: joanna_doll, la data 2008-12-30 16:15:23Dupa ce le-a spus parintilor de mine..a cam dat el inapoi...greu trebuie sa recunosc ca am cam renuntat,ma doare sufletul pt ca stiam ca puteam fi fericiti!Nu ma pot lupta de uan singura..el zice ca poate viata ne aduce impreuna dar eu nu mai cred in povesti..lucruri concrete pt ca am trecut multecu vederea la el si l-am acc asa cum e!asta e...din pacate, am ajuns sa fiu singura de sarbatori dupa atatea lucruri si momente petrecute impreuna!mersik
"am ajuns sa fiu singura de sarbatori "poti fi si cu cineva, si totusi sa fi singura...poate e mai bine asa

Postat pe 30 Decembrie 2008 16:46
Acuma sunt in concediu si vreau sa zic ca m-am relaxat f mult m-am odihnit si mi-am vazut de ale mele...e f adevarat ca decat sa fiu cu el..si el sa nu fie pe aici cu mine(intelegi ce vreau sa zic) e mai preferabil si mai linistitor asa!
joanna_doll
Postat pe 30 Decembrie 2008 16:56
De la: joanna_doll, la data 2008-12-30 16:56:44Acuma sunt in concediu si vreau sa zic ca m-am relaxat f mult m-am odihnit si mi-am vazut de ale mele...e f adevarat ca decat sa fiu cu el..si el sa nu fie pe aici cu mine(intelegi ce vreau sa zic) e mai preferabil si mai linistitor asa!
ma bucur ca ai inteles...fiind in situatia cealalta, poate facem revelionul impreuna ...pe net binenteles

Postat pe 30 Decembrie 2008 17:00
Faptul ca te-a lasat singura inainte de sarbatori spune multe despre caracterul lui. Parerea mea. Mie mi se pare ca oricine poate astepta inca 2 saptamani, sarbatorile de iarna sunt un eveniment f important in viata fiecaruia dintre noi, si sentimentele se intensifica in aceste momente. Probabil te doare mai tare decat te-ar fi durut in alta perioada si el ar fi trebuit sa stie asta, si sa ,,amortizeze,, putin. Puteati avea parte de niste sarbatori frumoase impreuna, iar dupa, ati fi pus punctul pe i. Oricum, eu va doresc tuturor un revelion frumos si un calduros La multi ani! Si planurile mele de rev s-au schimbat.
Sirius
Postat pe 30 Decembrie 2008 17:19
Da si asta e adevarat ..poate daca am fi fost impreuna de sarbatori..poate ar fi fost mai frumos, poate un alt inceput..primele sarbatori petrecute impreuna..etc dar nu stie ce inseamna o relatie,si daca nu i-a conventi si cand a vazut ca o relatie implica multe incredere mai ales comunicare a cedat si a zis ca lui nu ii tre!e nasol cand te simti folosit..am crezut pt cateva clipe ca poate fi altfel decat ceilalti barbati(nu generalizez..doar cei din viata mea).Iar revu o sa fie frumos si linistit si fara el (sper:D)va pup
joanna_doll
Postat pe 30 Decembrie 2008 21:25
Nu vreau sa fiu rea dar cunosc vreo cativa penticostali...sunt genul de oameni inchisi la minte care desi se dau moderni in gandire nu sunt...si au principiile lor luate de nicaieri ...in care a te uita la un film mai violent e pacat sau a merge in discoteca e pacat...nu mai zic de sex:))) doamne....eu una nu pot sa inteleg asa cva....nu scrie nicaieri ceea ce ei cred....
muni
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:52
indiferent cum este el sau ea ca persoana,nu trebuie sa te incurci .religiile respective au niste fixatii si nu vei fi bine primita in casa lor niciodata.sau daca vrei sa treci la religia lor,cred ca totul e ok.dar parerea mea e sa te departezi cat mai repede de el.sunt atatea persoane de religie ortodoxa cu care poti sa te imprietenesti si cu care poti discuta.,ba chiar o pers.cu care te poti casatori.lasa-l si uita-l mai repede.fiecare cu religia lui,e cel mai bine si frumos.,o seara buna si frumoasa.,te pup
elly_postolache
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:34
religia ortodoxa este cea mai curata si cea mai frumoasa,nu te departa de la religia ta curata si pura;daca esti nascut ortodox,ramai asa,nu te amesteca cu alte religii.pastreaza-ti religia ta.nu mi-o lua in nume de rau,dar asa e cel mai bine.
elly_postolache
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:37
draga joanna,tu zici daca ar trebui sa renunti dar el a renuntat primul. cred ca a folosit religia ca scuza. nu cred ca te iubea atat cat il iubesti tu. cand doua persoane se iubesc nu mai conteaza altceva. au universul lor . eu sunt cu un barbat de alta religie de mult timp .eu sunt ortodoxa si el shintoist. niciodata nu am avut probleme pe baza religiei.si avem si o fetita care stie de ambele religii. parinti lui nu au implicat niciodata sa imi shimb religia. a mea mama o insistat la inceputul casatoriei ca el sa devina ortodox dar acum a renuntat. daca prietenul tau te-ar fi iubit atat cat il iubesti tu crede-ma nimic nu ar fi contat. chiar daca tu ti-ai schimba religia nu cred ca te-ar iubi mai mult .sunt sigura ca exista un barbat care te va iubi pe tine asa cum esti.sa ai un an nou plin de bucurii.
kuroiangi
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:36
buna. sa sti ca si eu sunt in aceeasi situiaie dar dupa o relatie de 2 ani petrecuta impreuna am ajuns tot aici... la despartiere, la inceput a fost minunat, dar cand sa pus problema casatoriei a inceput sa cada castelul de nisip, parinti lui au inceput sa se bage ( eu ortodoxa el baptist) sa zica ca nu ma vor accepta niciodata cu adevarat daca nu trec la ei, eu am fost categorica si am zis nu! si dragul de el la inceputul relatiei intorcea pamantul pe dos pt mine... ei acum gata a inceput sa se retraga subtil , cica am fost prea categorica cu ei ( daca asta simt, asta e) si asa ca draga mea m-am enervat ca doara nu o fi singurul barbat de pe pamant si am pus punct! sa ramana cu ai lui.... acum ma streseaza cu tel ca ma iubeste alea, alea.... si i-am zis trebuia sa te gandesti inainte sa ajung eu la capatul rabdari sa gasim solutii (bate fierul cat e cald ) M-am hotarat si asa o sa raman! Te pup si capul sus!
sandibel
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:03
muni draga,principiile noastre sunt luate de undeva,dintr-un adevar mare care lume din ziua de azi il ingora!!dar u nu ai de unde sa sti probabil fiindca nu ai citit biblia....am intrat si am citit ce ati comentat pana acum si recunosc ca un pic m-am aprins!mi se pare ca vorbiti in nestiinta de cauza...sunt penticostala si nu ma consider deloc inchisa la minte!!asta nu inseamna ca toti sunt la fel...sunt penticostali care au o gandire mai ingusta dar nu sunt de judecat!!biblia ne invata sa nu judecam!!deci fiecare e liber sa isi aleaga calea pe pmantul asta!biblia a fost lasata pentru toti oamenii!!daca voi alegeti sa nu o luati in cosiderare e ok, e alegerea voastra!!dar eu din cate stiu(s-ar putea sa ma insel)chiar si un preot spune ca sexul inainte de casatorie e pacat!a fost lasat in cadrul unei familie!sot sotie!!sexul te face una cu partenerul tau,daca u faci sex inainte de casatorie si o faci cu mai multi devi una cu toti?interesant......eu una sunt virgina!!nu imi este rusine sa o spun!deloc ,sunt chiar mandra de mine....asta ma face sa fiu mai deosebita decat toti cei din jurul meu care practica asta...asta simt eu...
bya_tm
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:55
deci,daca tot o luam cu religia io zic sa ne ghidam dupa biblie!!de asta a fost lasata si preotii ortodoxi tot dupa ea se iau...deci ma mira faptul ca din atatia ortodoxi care scrieti aici nu e nici unul care sa cunoasca biblia!asta e trist........daca va numiti crestini!!in primul rand nu cel de langa tine este pe primul rand!!ci Dumnezeu!!apoi restul .....cel de langa tine,familia!!
bya_tm
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa-i spun ca-l iubesc sau mai bine termin? 61 De la: leo_ 21 Octombrie 2010 10:47
Singuratatea boala grea..fara chef de viata...incredere putina 70 De la: kudika_25894 7 Aprilie 2013 14:41
Am nevoie de un sfat !! 3 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:40
va rog, ajutati-ma 10 De la: Barbie30 8 Septembrie 2010 15:29
dragoste imposibila 18 De la: vikidutza 14 Martie 2009 22:24