Setari Cookie-uri

a folosit cineva karissa???

am fost la doctor sa.mi recomande niste pilule si mia da karissa ptr ca au o doza mica de hormoni.am inceput sa le folosesc din prima zi de mentruatie....azi sunt la a 5a patiluta ....cand o pot face fara protectie?????
sweet_terry
Postat pe 30 Decembrie 2008 10:55
oricum sunt mai bune decat diane , dar 1 lucru e cert tot aticonceptionale sunt asa k oricum iti distrug ficatul incet incet..ai grija de tine, sunt multe alte metode mult mai bune si mai sanatoase decat anticonceptionalele...success
pascu_gabriela
Postat pe 7 Ianuarie 2009 02:23
Imediat dupa ce ti se termina menstruatia.Eu am luat Karissa si m-am ingrasat...dar cine stie..
alexa_sandu
Postat pe 8 Februarie 2009 20:45
Am luat 2 ani Karisa. Dupa ce l-am intrerupt (am vrut sa am un copil) am luat acid folic 3 luni. Nu stiu ce sa zic despre ingrasat ... avand cea mai mica concentratie de hormoni, nu am avut reactii adverse, doctorita mea era foarte increzatoare in aceste anticonceptionale. De felul meu nu sunt slaba. Nu pot spune ca m-am ingrasat, daca am pus pe mine in cei 2 ani pana in 5 kg, dar cresterea in greutate s-a datorat si altor cauze (stateam mai mult acasa, eram indragostita lulea - stii cum se spune, te ingrasi cand iti merge bine). Insa sigur iti pot spune ca m-am ingrasat dupa ce am renuntat la ele. De la luna la luna tot puneam cate 1 kg. Am renuntat la Karisa din ianuarie 2008 iar in vara aveam 70 kg. Desi urmam tratamente corporale (electrostimulare, vacuum) puneam zilnic pe mine. In toamna mi-am dat seama ca este o problema. In acelasi timp, aveam in dureri in zona ficatului. Coincidenta a fost ca mi-au fost depistate pietre la bila. Si asta a contribuit la ingrasare (nu se facea digestia cum trebuie). De cand am urmat tratament pentru eliminarea pietrelor, nu m-am mai ingrasat, dar nici nu am dat jos. In plus, imi apar cosuri. Doctorul crede ca m-am ingrasat datorita problemei la bila dar si datorita anticonceptionalelor. E ferm convins ca am o dereglare hormonala. Trebuie sa fac analizele. De fapt, ele trebuiau sa fie deja facute dar medicul de familie a uitat sa treaca probele hormonale pe biletul de trimitere catre laborator, alaturi de alte analize la sange.
In concluzie, mi-a fost bine cat am luat Karisa, dar dupa nu stiu cat de bine a facut organismului meu. Eu am inceput sa iau Karisa datorita durerilor menstruale. Menstruatia s-a reglat si nu mai aveam dureri. De cum am renuntat la pastile, mi-au revenit durerile, menstruatia vine tarziu si neregulat (36, 34, 35, 33, luna trecuta 32, e posibil sa se stabilizeze).
lola21
Postat pe 10 Februarie 2009 18:24
Eu m-am ingrasat deeestul de mult cat le-am luat:))) da acu depinde de fiecare nu???Oricum ca sfat FII FOARTE ATENTA LA GREUTATE CEL PUTIN TIMP DE 3 luni...am impresia ca ....nu stiu intreaba doctoru dupa cat timp ca eu nu mai stiu:)) iau de vreo 2 ani si ceva...
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:46
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:46:49Eu m-am ingrasat deeestul de mult cat le-am luat:))) da acu depinde de fiecare nu???Oricum ca sfat FII FOARTE ATENTA LA GREUTATE CEL PUTIN TIMP DE 3 luni...am impresia ca ....nu stiu intreaba doctoru dupa cat timp ca eu nu mai stiu:)) iau de vreo 2 ani si ceva...


ce inseamna destul e mult?
100 g, 200 g, 1 kg......!!?

Postat pe 11 Februarie 2009 08:51
De la: sweet_terry, la data 2008-12-30 10:55:48am fost la doctor sa.mi recomande niste pilule si mia da karissa ptr ca au o doza mica de hormoni.am inceput sa le folosesc din prima zi de mentruatie....azi sunt la a 5a patiluta ....cand o pot face fara protectie?????

In prima luna de utilizare eficacitatea nu este totala si prin urmare e bine sa folosesti inca o metoda contraceptiva.
Lucia1971
Postat pe 11 Februarie 2009 09:56
pana acuma ma simt f bn cu ele....le iau de 2 luni si de ingrasat nici nu se pune problema dimpotriva .chiar am slabit putin...doar k mia aparut o celulita urata ...!! io nu aveam aja ceva inainte!!! in rest ma simt f bn cu ele....
sweet_terry
Postat pe 12 Februarie 2009 12:55
am luat si eu karissa dar nu mult timp, vreo 3 luni.S+au dovedit a fi eficace dupa 2 saptamani.
dupa intrerupere nu m+am ingrasat deloc
rahis
Postat pe 17 Februarie 2009 12:54
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:51:30
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:46:49Eu m-am ingrasat deeestul de mult cat le-am luat:))) da acu depinde de fiecare nu???Oricum ca sfat FII FOARTE ATENTA LA GREUTATE CEL PUTIN TIMP DE 3 luni...am impresia ca ....nu stiu intreaba doctoru dupa cat timp ca eu nu mai stiu:)) iau de vreo 2 ani si ceva...


ce inseamna destul e mult?
100 g, 200 g, 1 kg......!!?


Daca chiar te intereseaza si vrei si tu sa iei...ca deh cam ai apucaturi de fumeie....vreo 6 kile acu esti multumit?
BERBEACA
Postat pe 17 Februarie 2009 19:34
da sunt bune...nici eu nu m-am ingrasat
_dulcik_
Postat pe 28 Aprilie 2009 23:47
cum se iau astea ? am inteles ca au 21 pastile..

1. se ia cand incepe menstruatia timp de 21 zile, apoi 7 zile pauza ???
2. dupa 8 zile esti protejata ???
3. in alea 7 zile de pauza esti protejata ???
4. cel mai bine sa le iei seara ???
seximbolul
Postat pe 5 Iulie 2009 14:08
De la: seximbolul, la data 2009-07-05 14:08:26cum se iau astea ? am inteles ca au 21 pastile..

1. se ia cand incepe menstruatia timp de 21 zile, apoi 7 zile pauza ???
2. dupa 8 zile esti protejata ???
3. in alea 7 zile de pauza esti protejata ???
4. cel mai bine sa le iei seara ???



mai barbate....da' ce curiozitati mai ai si tu....
greierash_is_back
Postat pe 5 Iulie 2009 14:57
De la: seximbolul, la data 2009-07-05 14:08:26cum se iau astea ? am inteles ca au 21 pastile..

1. se ia cand incepe menstruatia timp de 21 zile, apoi 7 zile pauza ???
2. dupa 8 zile esti protejata ???
3. in alea 7 zile de pauza esti protejata ???
4. cel mai bine sa le iei seara ???


te tenteaza sa iei si tu
_dulcik_
Postat pe 6 Iulie 2009 10:29
Am luat si eu timp de 21 de zile aceste anticonceptionale.acum sunt in acea pauza de 7 zile.s-a intampalt totusi ceva destul de neplacut.Am facut-o fara a ma proteja in cea de-a treia zi de pauza.este posibil sa raman insarcinata?vreau un raspuns cat mai repede posibil, va rog.sunt super ingrijorata!!!!!!!!!!!!!!!
Rocxy555
Postat pe 6 Septembrie 2010 08:32
Daca ai luat din prima zi de menstruatie esti deja protejata, daca nu ai nevoie 7 zile (7 pastile inghitite) de protectie suplimentara :)
kudika418141
Postat pe 11 August 2011 08:41
Vreau sa stiu si eu daca exista posibilitatea sa raman insarcinata avand in vedere ca am uitat sa iau o pastila intr-una din seri cand am avut si contact sexual.???????/
Raluca_Hosu_1
Postat pe 2 Septembrie 2011 16:56
am luat si eu karissa de o saptamana si ma dor foarte tari sani. Ce sa fac?
kudika488878
Postat pe 24 Decembrie 2011 11:37
adevarul e ca eu astazi este prima oara din viata mea cand iau karissa, ma cam tem sa nu patesc ceva , adevarul e ca sunt slabuta unpic, am aproape 18 ani si 50 kg, sincer nas vrea sa slabesc de la ele, as vrea sa ma ingras, oare este posibil sa ma ingras de la ele??
Muntean_Bianca_1
Postat pe 11 Februarie 2016 13:46
adevarul e ca eu astazi este prima oara din viata mea cand iau karissa, ma cam tem sa nu patesc ceva , adevarul e ca sunt slabuta unpic, am aproape 18 ani si 50 kg, sincer nas vrea sa slabesc de la ele, as vrea sa ma ingras, oare este posibil sa ma ingras de la ele??
Muntean_Bianca_1
Postat pe 11 Februarie 2016 13:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cauzele spirituale ale tuturor bolilor, solutii, dezvaluiri, sfaturi, intelepciune, sanatate ..... 141 De la: mkdisk 3 Februarie 2010 16:21
Pauza... 3 De la: happy_face 27 Iunie 2009 23:52
usturime ingrozitoare dupa examen de secretie vaginala 3 De la: kudika_14778 23 August 2012 15:08
Calculatorul prietenul dmnv :sml-happy0009: :sml-tongue0023: :sml-confused0006: 20 De la: anastasia_m 29 Septembrie 2011 20:40
Anticonceprtinal uitat a doua zi dupa menstruatie 4 De la: Violeta_Anghel_2 7 Iulie 2016 16:36