Setari Cookie-uri

O PARERE CHIAR SI NEGATIVA DAR SINCER SIMT NEVOIA SA SPUN CUIVA

BUNA AM 26 DE ANI SI LUCREZ INTR-O TARA ARABA.AM AJUNS AICI SUPER FERICITA SI CU PLANURI DE VIITOR DAR AM INTALNIT PE CINEVA DE CARE M-AM INDRAGOSTIT.DETESTAM IDEEA DE DRAGOSTE DAR AICI MI-AM GASIT NASUL EL 33 DE ANI SIMPATIC FOC, ATENT,GRIJULIU CE MAI VIS.INSURAT SI CU DOI COPII LUCRU PE CARE L-AM STIUT DE LA INCEPUT.AM INCEPUT RELATIA CA CEVA SA TREACA TIMPUL SA IES IN ORAS SA MA DISTREZ AICI FIIND SUPER GREU SA ITI FACI PRIETENI SI MAI ALES SA IESI CA FEMEIE SINGURA SI NU EXAGEREZ AU ASA O MENTALITATE CA DACA NU AR FI SALARIUL SI JOB-UL PE CARE IL AM AS FI FUGIT DEMULT. M-AM INDRAGOSTIT DE EL INCET INCET M-A CERUT DE NEVASTA PT CA EL POATE AVEA 4 FIIND MUSULMAN.ORICUM NICIODATA INTRE NOI NU S-A PUS PROBLEMA RELIGIEI.AM INCEPUT SA FIU FOARTE GELOASA PE SOTIA LUI EL IMI SPUNE CA NU O SA SE DESPARTA DE EA PT CA VREA CA EA SA II CREASCA COPIII I NU I-AR DESPARTI NICIODATA DE MAMA LOR SI AM INTELES LUCRU ASTA DAR MA OMOARA SA IL STIU NOAPTEA CU EA ACASA SI LUCRURI DE GENUL ASTA OFFFFFFFFF
ASMA
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:21
Draga Asma, iti voi spune parerea mea in legatura cu framantarile tale, sper sa te ajute cumva. Inteleg ca fiind foarte departe de casa si neavand destui prieteni, simti nevoia unui sprijin sufletesc si a unei protectii. Chair daca la inceput nu te-ai gandit ca s-ar putea intampla sa te indragostesti de cineva de acolo, de multe ori, inima nu tine cont de planurile facute acasa. El este ceva mai in varsta ca tine si probabil cu mai multa experienta de viata, stie sa te faca sa te simti dorita si speciala. Legat de casatorie, insa... partea aceasta mi se pare ceva mai dificila. Mentalitatea arabilor este diferita de a noastra si, din cate stiu, sotiile lor (atunci cand sunt mai multe) sunt educate in acest sens, sa poata accepta sa-si imparta sotul. Tu deja simti inca de acum gelozie fata de sotia actuala, te simti macinata cand stii ca este cu ea acasa samd. Pentru ei, familia este sfanta, asa cum ti-a spus, nu va divorta vreodata si nici nu-si va desparti copiii actuali de mama lor. Avand probabil posibilitatile materiale de a intretine o familie numeroasa, el asta isi doreste, sa aiba mai multe sotii. Oare insa tu vei putea accepta ca dupa tine sa mai vina inca o sotie si, poate, si o a patra?
Noi nu suntem astfel educate, sa putem accepta cu inima usoara ca barbatul nostru sa fie si al altora, nu sta in firea lucrurilor. Gandeste-te bine la asta, diferentele culturale nu pot fi depasite atat de usor, iar uneori numai dragostea nu este de ajuns.

Mai ia in calcul inca un aspect: ca tu va trebui sa te adaptezi in asa fel, incat sa te intelegi bine cu cealalta sotie, ei isi doresc armonie si intelegere in casa. Va trebui sa fiti intr-un fel prietene, sa puteti avea incredere una in alta si sa va ingrijiti eventual copiii una alteia. Esti inca foarte tanara si poate ca merita sa iti acorzi timpul necesar sa te gandesti la o problema atat de serioasa cum este casatoria intr-o tara araba. Dupa casatorie, multe s-ar putea schimba in viata ta, nu lua aceasta hotarare fara sa ai toate datele necesare in legatura cu ce va insemna acest lucru cu adevarat. Mai bine mai petrece niste timp in conditiile in care te afli acum, intalniri samd. Daca te casatoresti, s-ar putea sa fie ulterior prea tarziu sa mai poti schimba ceva. Acolo nu te poti desparti prea usor, in cazul in care ai vrea asta, mai ales daca ai si copii.
Gandeste-te bine.
Delta
Postat pe 5 Ianuarie 2009 15:43
Hmmm, eu iti zic sa te gandesti foarte bine la ce vrei de la viata! sa fii a doua sau posibil a patra roata la caruta nu cred ca e ceva foarte frumos. Gandestete ca dupa aceasta casatorie, dupa un timp se va plictisi si de tine si-si va indrepta atentia spre o alta femeie, posibila nevasta. Cum ti-ar fi? Esti romanca (noi suntem mai orgolioase de felul nostru) prea bn nu cred, asa ca eu iti zic: dupa cativa ani trec fluturasii din stomac, trece dragostea acea patimasa, crezi ca merita sa te distrugi? Sunt atatia baieti fara "probleme", uitate si in jurul tau, ai grija de tine si fii mai realista.
aliseby
Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:38
Hmmm, eu iti zic sa te gandesti foarte bine la ce vrei de la viata! sa fii a doua sau posibil a patra roata la caruta nu cred ca e ceva foarte frumos. Gandestete ca dupa aceasta casatorie, dupa un timp se va plictisi si de tine si-si va indrepta atentia spre o alta femeie, posibila nevasta. Cum ti-ar fi? Esti romanca (noi suntem mai orgolioase de felul nostru) prea bn nu cred, asa ca eu iti zic: dupa cativa ani trec fluturasii din stomac, trece dragostea acea patimasa, crezi ca merita sa te distrugi? Sunt atatia baieti fara "probleme", uitate si in jurul tau, ai grija de tine si fii mai realista.
aliseby
Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:38
Hmmm, eu iti zic sa te gandesti foarte bine la ce vrei de la viata! sa fii a doua sau posibil a patra roata la caruta nu cred ca e ceva foarte frumos. Gandestete ca dupa aceasta casatorie, dupa un timp se va plictisi si de tine si-si va indrepta atentia spre o alta femeie, posibila nevasta. Cum ti-ar fi? Esti romanca (noi suntem mai orgolioase de felul nostru) prea bn nu cred, asa ca eu iti zic: dupa cativa ani trec fluturasii din stomac, trece dragostea acea patimasa, crezi ca merita sa te distrugi? Sunt atatia baieti fara "probleme", uitate si in jurul tau, ai grija de tine si fii mai realista.
aliseby
Postat pe 5 Ianuarie 2009 16:42
asa teai ales stiind ca relijiea la el e asa si va avea maii multe femei,asa ca ori eati valiza si hulubii,ori te linisteti si accepti cea ce ales,,,sus in deal e o casa ear acolo e mindra mea,,,
nikhifor78
Postat pe 19 Ianuarie 2009 13:00
in ce tara araba esti ?el este localnic ?
ruxDUBAI
Postat pe 24 Ianuarie 2009 18:28
Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, rade necontrolat, si nu regreta nimic care te-a facut sa zambesti......
Nu conteaza varsta...conteaza cum se comporta in continuare, incearca s amentii totul ca la inceput, dar daca nu mai poti renunta cand deja nu e prea tarziu...
AURELIA_NICOLETA
Postat pe 24 Ianuarie 2009 23:06
Draga Asma,parerea mea este sa-l lasi in pace,si sa nu te incurci cu asa ceva...,incearca sa treci peste pana nu este prea tz..,si eu m am casatorit cu un musulman ..,.si crede ma ca am suferit foarte mult ,si nu stiu ce va mai fi ,dar incearca sa intelegi ca musulmanii au alta mentalitate..,sunt crescuti altfel ,,si niciodata nu cred ca o sa poti sa i intelegi avand in vedere ca tu esti crestina , .,iti spun din proprie experienta..ai grija ce faci ,iti spun din toata inima ..e foarte greu ..sper sa nu te superi ti am dat doar un sfat e decizia ta ..Numai bine!!

didi9_blue
Postat pe 31 Ianuarie 2009 03:38
esti pe teren minat!!!!!!renunta pana nu e prea tarziu am prietene in situatia ta si nu iti poti inchipui cat plang si se chinue sufleteste!!!!!! te rog ai grija pana nu e prea tarziu
catch_a_fire
Postat pe 8 Februarie 2009 23:12
Bea laptele si lasa vaca in grajdul alteia.
Kathara
Postat pe 8 Februarie 2009 23:20
hm cand ai acceptat s ate casatoresti cu el nu te-ai gandit k noptile nu le va petrece cu tine
oricum incearca daca vrei sa iesi treptat din asta esti inca tasnara meriti pe cineva alaturi de tine si noaptea...
succes
bestiutza_relouded
Postat pe 8 Februarie 2009 23:31
Ce chestie totusi, sa ceri de nevasta pe una desi esti insurat,
Kathara
Postat pe 8 Februarie 2009 23:38
daca religia le permite si femeia accepta
bestiutza_relouded
Postat pe 8 Februarie 2009 23:44
Mama, cred ca-i trageam "o smetie" peste ochi una-doua. Dar ce, s-au terminat barbatii? Nu sunt eu indeajuns de femeie incat sa am un barbat numal al meu? Acuma sa ma scuze a de a deschis topicul, proasta-proasta, dar parca mai exista si limite! Nici musulmancele noastre nu-si impart barbatul cu nicio oficiala, doar cu panarame ca mine prin cluburi.
Kathara
Postat pe 8 Februarie 2009 23:47
fiecare se respecta in felul sau
daca a considerat k cu asta se multumeste....no coment
bestiutza_relouded
Postat pe 8 Februarie 2009 23:49
De la: bestiutza_reloaded, la data 2009-02-08 23:49:56fiecare se respecta in felul sau
daca a considerat k cu asta se multumeste....no coment


Foarte corect.
Kathara
Postat pe 8 Februarie 2009 23:54
De la: Kathara, la data 2009-02-08 23:54:47
De la: bestiutza_reloaded, la data 2009-02-08 23:49:56fiecare se respecta in felul sau
daca a considerat k cu asta se multumeste....no coment


Foarte corect.

ms
bestiutza_relouded
Postat pe 8 Februarie 2009 23:59
da...ar fi naspa...ar trb sa asculti de ea and stuff
morticia_adams
Postat pe 9 Februarie 2009 00:34
nu nu nu cred ca vei avea un viitor.tre sa accepti asta pt toata viata credema mai bine o amanta indragostita ca o sotie moarta sufleteste.tre sa te gandesti bine daca poti accepta asta .eu te pupic si iti doresc numai bine
ionutznico1
Postat pe 9 Februarie 2009 00:41
De la: joana_rise, la data 2009-02-09 00:34:36da...ar fi naspa...ar trb sa asculti de ea and stuff



never ever
auralia
Postat pe 9 Februarie 2009 00:58
De la: ASMA, la data 2009-01-05 15:21:21BUNA AM 26 DE ANI SI LUCREZ INTR-O TARA ARABA.AM AJUNS AICI SUPER FERICITA SI CU PLANURI DE VIITOR DAR AM INTALNIT PE CINEVA DE CARE M-AM INDRAGOSTIT.DETESTAM IDEEA DE DRAGOSTE DAR AICI MI-AM GASIT NASUL EL 33 DE ANI SIMPATIC FOC, ATENT,GRIJULIU CE MAI VIS.INSURAT SI CU DOI COPII LUCRU PE CARE L-AM STIUT DE LA INCEPUT.AM INCEPUT RELATIA CA CEVA SA TREACA TIMPUL SA IES IN ORAS SA MA DISTREZ AICI FIIND SUPER GREU SA ITI FACI PRIETENI SI MAI ALES SA IESI CA FEMEIE SINGURA SI NU EXAGEREZ AU ASA O MENTALITATE CA DACA NU AR FI SALARIUL SI JOB-UL PE CARE IL AM AS FI FUGIT DEMULT. M-AM INDRAGOSTIT DE EL INCET INCET M-A CERUT DE NEVASTA PT CA EL POATE AVEA 4 FIIND MUSULMAN.ORICUM NICIODATA INTRE NOI NU S-A PUS PROBLEMA RELIGIEI.AM INCEPUT SA FIU FOARTE GELOASA PE SOTIA LUI EL IMI SPUNE CA NU O SA SE DESPARTA DE EA PT CA VREA CA EA SA II CREASCA COPIII I NU I-AR DESPARTI NICIODATA DE MAMA LOR SI AM INTELES LUCRU ASTA DAR MA OMOARA SA IL STIU NOAPTEA CU EA ACASA SI LUCRURI DE GENUL ASTA OFFFFFFFFF


Fugi de el cat te tin picioarele!
beyonce_indragostita
Postat pe 9 Februarie 2009 14:20
De la: Kathara, la data 2009-02-08 23:20:45Bea laptele si lasa vaca in grajdul alteia.


Asta e un proverb ceva?
beyonce_indragostita
Postat pe 9 Februarie 2009 14:21
^ Ar putea fi.
Kathara
Postat pe 9 Februarie 2009 14:46
la ce-ti trebuie maritis???e atent grijuliu cu tine ce-ti trebuie mai mult"vrei sa te legi la cap fara sa te doara "??? traieste clipa dar gandestete bine la ce vrei pt viitor!!!
o_inima_pustie
Postat pe 9 Februarie 2009 23:27
esti nebuna?ce crezi ca nu mai sunt barbati pe lume?nu vezi ca toate nenorocirile pe lume se intampla de la musulmani?vezi ca esti orbita de dragoste,mai bine iai bani si pleaca naibi,ca el oricum ramane cu petrolul ,si pe deasupra el nici nu te iubeste cu adevarat ca nici nu e posibil lucrul asta.Daca ramai acolo risti sa ajungi cu fiecare an trecut mai batrana cu 10 ani decat ar trebui.Fugi ca de dracu de musulmani sunt fanatici ,mai bine vezi sa nu o patesti.
MihaelaCC
Postat pe 9 Februarie 2009 23:52
SINCER VA MULTUMESC PENTRU MESAJE!
EL E UN TIP SUPER SI SE POARTA SUPER IDEEA E CA IL VREAU IN VIATA MEA IAR EL DEJA DIVORTEAZA .
NU E NEAPARAT CA SUNT DISPERATA SA MA MARIT CI DOAR CA NU VREAU SA IL PIERD
NU E FANATIC ,NICI MACAR O SECUNDA NU A PUS PROBLEMA RELIGIEI INTRE NOI SAU FAPTUL CA O SA STAU CU FAMILIA LUI
APARTAMENTUL IN CARE STAM NOI L-A INCHIRIAT NUMAI PENTRU NOI
IL VAD CA ISI DA SILINTA CA TOTUL SA FIE BINE INTRE NOI
ASMA
Postat pe 10 Februarie 2009 15:27
De la: ASMA, la data 2009-02-10 15:27:22SINCER VA MULTUMESC PENTRU MESAJE!
EL E UN TIP SUPER SI SE POARTA SUPER IDEEA E CA IL VREAU IN VIATA MEA IAR EL DEJA DIVORTEAZA .
NU E NEAPARAT CA SUNT DISPERATA SA MA MARIT CI DOAR CA NU VREAU SA IL PIERD
NU E FANATIC ,NICI MACAR O SECUNDA NU A PUS PROBLEMA RELIGIEI INTRE NOI SAU FAPTUL CA O SA STAU CU FAMILIA LUI
APARTAMENTUL IN CARE STAM NOI L-A INCHIRIAT NUMAI PENTRU NOI
IL VAD CA ISI DA SILINTA CA TOTUL SA FIE BINE INTRE NOI


da Asma ai dreptate, la inceput nu se pune problema de nimic, dar fetita mea iti dau in scris si cu martori ca peste maxim 3 ani vei fi obligata sa te treci in religia lui. asta nu ar fi o problema poate ,problema este tu poti sa accepti??sa renunti la religia ta??si mai mult incet incet te va schimba ca nici tu nu te vei mai cunoaste macar si nu vb din povesti ci din ce am vazut cu ochii mei .si sincer iti spun nu cunosc doar un caz!niciodata nu mi a placut sa vb mult dar gandestete asa ;esti cu el in seara ta ptr ca asa va fii una la tine si una cu sotia lui acctuala si suna telefonul exact pe la 10, 11 noaptea si ii cere sa se duca de urgenta la ea ca vezi doamne nu stiu ce fir de par din cap il doare pe fisu spre exemplu,iar el ca un tata bun ce e te lasa balta si fuge in partea cealalta si tu ramai singura cu televizorul si o multime de lacrimi in ochii.acum fug la treaba dar mai trec pe aici si daca vrei am sa ti mai povestesc si am sa ti mai dau gramada de exemple ca sava domnului am de unde .
catch_a_fire
Postat pe 10 Februarie 2009 20:21
Ideea e ca tu ai intrat in rel cu el cunoscand situatia lui, religia lui si statutul lui.. nu poti sa zici ca ai fost in necunostinta de cauza ...asa ca suporta..
stii vb aia .. cum iti asterni asa dormi!
eu nu as fi in stare sa imi impart barbatul cu altcineva indiferent de motive.
flururas
Postat pe 10 Februarie 2009 23:33
E viata ta ..mai sunt si exceptii..dar dupa parerea mea toti sunt la fel ..si cu timpul o sa se raceasca iubirea si va ramane doar religia..ai grija..Bafta!!
didi9_blue
Postat pe 11 Februarie 2009 01:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cred ca il iubesc... 8 De la: Cristinakitty 27 Ianuarie 2010 17:42
voi ce credeti?inca se mai gandeste la ea? 13 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:02
ajutor ca nu mai inteleg nimic 56 De la: miruna09 7 Noiembrie 2009 18:26
Gelozie sau amageala de sine. 8 De la: lalina61 11 Iunie 2013 23:54
:sml-fighting0044: Ma simt o "bitch" ! 41 De la: greierash_is_back 5 Noiembrie 2009 11:12