Setari Cookie-uri

Am sa ma sinucid pentru ca sant bolnav de SCLEROZA MULTIPLA

Am sa ma sinucid pentru ca sant bolnav de scleroza multipla


vezi tu...prin urmare si in concluzie.....si fara regret.....si cu multa indemanare......iti doresc o cale usurata de a pasi spre lumea cealalta..............
portitza_Maria
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:30
NU AM MAI VAZUT IN VIATA MEA OAMENI ASA RAI CU O GANDIRE RAUTACIOASA !
Fratilor,nu va ganditi ce ati face daca ati fi in locul lui? Nici nu va trece prin minte ce ati simti,ce dileme ati avea,cate ganduri si sentimente amestecate...DE CE sunteti asa RAI ? Nu-mi vine sa cred...un OM se confeseaza si noi ne apucam sa aducem in discutie care verb se scrie corect si care nu!!!!! E absolut RIDICOL tot ce vad in jur ! Parca ar fi niste discutii de copii de gradinita !!
A postat pe forum ca sa gaseasca sfaturi,sa le compare intre ele ,cu gandurile lui si sa gaseasca un raspuns.....Radu ,nu lua in seama vorbe rele,viata e frumoasa chiar atunci cand simtim ca nu e asa...Dumnezeu ne e sprijin continuu si profund chiar daca nu Il vedem langa noi,Il simtim in suflet..Tot ce ni se intampla rau in viata sunt obstacole peste care trebuie sa trecem si sa depasim in final.....Cere ajutor si ti se va da,nu lua decizii ascultand sfaturi rele si sfidatoare....si roaga-te atunci cand simti ca sufletul iti este plin de greutate ...!
liza24_84
Postat pe 21 Ianuarie 2009 14:56
De la: liza24_84, la data 2009-01-21 14:56:36NU AM MAI VAZUT IN VIATA MEA OAMENI ASA RAI CU O GANDIRE RAUTACIOASA !
Fratilor,nu va ganditi ce ati face daca ati fi in locul lui? Nici nu va trece prin minte ce ati simti,ce dileme ati avea,cate ganduri si sentimente amestecate...DE CE sunteti asa RAI ? Nu-mi vine sa cred...un OM se confeseaza si noi ne apucam sa aducem in discutie care verb se scrie corect si care nu!!!!! E absolut RIDICOL tot ce vad in jur ! Parca ar fi niste discutii de copii de gradinita !!
A postat pe forum ca sa gaseasca sfaturi,sa le compare intre ele ,cu gandurile lui si sa gaseasca un raspuns.....Radu ,nu lua in seama vorbe rele,viata e frumoasa chiar atunci cand simtim ca nu e asa...Dumnezeu ne e sprijin continuu si profund chiar daca nu Il vedem langa noi,Il simtim in suflet..Tot ce ni se intampla rau in viata sunt obstacole peste care trebuie sa trecem si sa depasim in final.....Cere ajutor si ti se va da,nu lua decizii ascultand sfaturi rele si sfidatoare....si roaga-te atunci cand simti ca sufletul iti este plin de greutate ...!


adica cu ce am gresit?!ca nu vreau sa fiu partasa la moartea lui?
coffeeta
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:00
De la: liza24_84, la data 2009-01-21 14:56:36NU AM MAI VAZUT IN VIATA MEA OAMENI ASA RAI CU O GANDIRE RAUTACIOASA !
Fratilor,nu va ganditi ce ati face daca ati fi in locul lui? Nici nu va trece prin minte ce ati simti,ce dileme ati avea,cate ganduri si sentimente amestecate...DE CE sunteti asa RAI ? Nu-mi vine sa cred...un OM se confeseaza si noi ne apucam sa aducem in discutie care verb se scrie corect si care nu!!!!! E absolut RIDICOL tot ce vad in jur ! Parca ar fi niste discutii de copii de gradinita !!
A postat pe forum ca sa gaseasca sfaturi,sa le compare intre ele ,cu gandurile lui si sa gaseasca un raspuns.....Radu ,nu lua in seama vorbe rele,viata e frumoasa chiar atunci cand simtim ca nu e asa...Dumnezeu ne e sprijin continuu si profund chiar daca nu Il vedem langa noi,Il simtim in suflet..Tot ce ni se intampla rau in viata sunt obstacole peste care trebuie sa trecem si sa depasim in final.....Cere ajutor si ti se va da,nu lua decizii ascultand sfaturi rele si sfidatoare....si roaga-te atunci cand simti ca sufletul iti este plin de greutate ...!



draga mea liza, un sinucigas nu trambiteaza in lume ca-si va trece mintea in celalalt sector al lumii, ci pur si simplu , o face!! in cel mai fericit caz, lasa un biletel catre cei dragi in care isi cere iertare. da' nu-i obligatoriu!!
pe cand omul nostru, vine aici , se destainuie ca-i grav bolnav , cerseste olecutza de mila si apoi isi plange de zor soarta. un caz clasic de autobagare in seama cu tendinte de telenovela ieftina!
ca sa vezi, ii poti trimite un mesaj in privat in care-i deplangi soarta si ai vrea sa-l ajuti intrun fel.
daca se da la tine si-ti propune o intalnire, accepti, in speranta ca faci un bine.
dar sa ne spui cum a fost la intalnire!

Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:13
De la: coffeeta, la data 2009-01-21 15:00:20
De la: liza24_84, la data 2009-01-21 14:56:36NU AM MAI VAZUT IN VIATA MEA OAMENI ASA RAI CU O GANDIRE RAUTACIOASA !
Fratilor,nu va ganditi ce ati face daca ati fi in locul lui? Nici nu va trece prin minte ce ati simti,ce dileme ati avea,cate ganduri si sentimente amestecate...DE CE sunteti asa RAI ? Nu-mi vine sa cred...un OM se confeseaza si noi ne apucam sa aducem in discutie care verb se scrie corect si care nu!!!!! E absolut RIDICOL tot ce vad in jur ! Parca ar fi niste discutii de copii de gradinita !!
A postat pe forum ca sa gaseasca sfaturi,sa le compare intre ele ,cu gandurile lui si sa gaseasca un raspuns.....Radu ,nu lua in seama vorbe rele,viata e frumoasa chiar atunci cand simtim ca nu e asa...Dumnezeu ne e sprijin continuu si profund chiar daca nu Il vedem langa noi,Il simtim in suflet..Tot ce ni se intampla rau in viata sunt obstacole peste care trebuie sa trecem si sa depasim in final.....Cere ajutor si ti se va da,nu lua decizii ascultand sfaturi rele si sfidatoare....si roaga-te atunci cand simti ca sufletul iti este plin de greutate ...!


adica cu ce am gresit?!ca nu vreau sa fiu partasa la moartea lui?


Nu la tine m-am referit...nu ai zis nimic absurd
liza24_84
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:27
De la: geo_tz, la data 2009-01-21 15:13:16
De la: liza24_84, la data 2009-01-21 14:56:36NU AM MAI VAZUT IN VIATA MEA OAMENI ASA RAI CU O GANDIRE RAUTACIOASA !
Fratilor,nu va ganditi ce ati face daca ati fi in locul lui? Nici nu va trece prin minte ce ati simti,ce dileme ati avea,cate ganduri si sentimente amestecate...DE CE sunteti asa RAI ? Nu-mi vine sa cred...un OM se confeseaza si noi ne apucam sa aducem in discutie care verb se scrie corect si care nu!!!!! E absolut RIDICOL tot ce vad in jur ! Parca ar fi niste discutii de copii de gradinita !!
A postat pe forum ca sa gaseasca sfaturi,sa le compare intre ele ,cu gandurile lui si sa gaseasca un raspuns.....Radu ,nu lua in seama vorbe rele,viata e frumoasa chiar atunci cand simtim ca nu e asa...Dumnezeu ne e sprijin continuu si profund chiar daca nu Il vedem langa noi,Il simtim in suflet..Tot ce ni se intampla rau in viata sunt obstacole peste care trebuie sa trecem si sa depasim in final.....Cere ajutor si ti se va da,nu lua decizii ascultand sfaturi rele si sfidatoare....si roaga-te atunci cand simti ca sufletul iti este plin de greutate ...!



draga mea liza, un sinucigas nu trambiteaza in lume ca-si va trece mintea in celalalt sector al lumii, ci pur si simplu , o face!! in cel mai fericit caz, lasa un biletel catre cei dragi in care isi cere iertare. da' nu-i obligatoriu!!
pe cand omul nostru, vine aici , se destainuie ca-i grav bolnav , cerseste olecutza de mila si apoi isi plange de zor soarta. un caz clasic de autobagare in seama cu tendinte de telenovela ieftina!
ca sa vezi, ii poti trimite un mesaj in privat in care-i deplangi soarta si ai vrea sa-l ajuti intrun fel.
daca se da la tine si-ti propune o intalnire, accepti, in speranta ca faci un bine.
dar sa ne spui cum a fost la intalnire!


ai dreptate Geo! si mie imi propunea unu sa ne intalnim fiinca el e grav bolnav si nu mai are mult de trait... bla bla bla... si care e problema mea?!
dai bataie daca asta ti-ai propus! fiecare face ce vrea cu viata lui!
missalexandra
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:29
Ok, ma retrag de pe forumul vostru .
sulumorudar
Postat pe 21 Ianuarie 2009 22:22

Cunosc un inginer iesit recent la pensie suferind de aceeasi boala, de altfel este o problema genetica din familie,fratele si sora au suferit toata viata dar au ajuns sa aiba copii mari si care nu au problema parintilor. Daca astazi mori cine se va bucura de realizarile cercetarii in domeniu?
Tinarul pensionar are 30 de zile de cind consuma PUR COLLAGEN type ii, produs absolut nou inclusiv in USA si la telefon i-mi spunea ca nu mai are nici o jena in miscari si ca are chef sa mearga mereu, are o vitalitate deosebita.
La virsta ta trebuie sa fii mult mai optimist, cercetarea stiintifica nu sta pe loc, citeste mai departe...
PUR COLLAGEN tip II
Sã începem cu ceea ce se întâmplã cu corpul dumneavoastrã la inaintarea in vârstã!... La douãzeci de ani ºi mai devreme de 20, existã o mare varietate de hormoni de creºtere care promoveazã aceastã creºtere a muºchilor, a ligamentelor ºi tendoanele, colagenul este utilizat la construirea de proteine pentru aceastã creºtere. Când ajungem la 25 de ani, evident, hormonii de creºtere sînt in scãdere ºi se opreºte cresterea, iar colagenul produs de cãtre ficat este utilizat pentru promovarea sãnãtatii ºi muºchilor existenti, construirea de muºchi.
Cu toate acestea, de la vârsta de aproape 25 de ani cantitatea de colagen produsa de corpul nostru se reduce la o ratã de : 1-1,5% pe an. Acest lucru înseamnã cã la vârsta de 45 de ani avem aproximativ 75% din colagenul necesar în organism pentru o sanatate optima.



CONSECINTE:
-Saloanele de frumusete se vor preocupa de cresterea colagenului din dermis cu implicatii in diminuarea ridurilor,celulitei,coajei de portocala,etc.
-Articulatiile,scheletul osos vor intra in atentia medicilor de specialitate pentru a fi intretinute si ameliorate, consecinta a reducerii continutului de colagen din organism.
- Odata cu reducerea cantitatii de colagen în þesuturi, acestea se deterioreaza ºi fac mai dificil transportul de toxine din celule spre sistemul limfatic. Este de asemenea, împiedicata circulaþia de nutriþie ºi hidratare care are un efect dãunãtor asupra sãnãtãþii ºi, prin urmare, aspectului pielii ºi a altor celule.
Când þesuturile,sistemul muscular si organismul in general are un deficit ridicat de colagen, trecerea toxinelor spre sistemul limfatic este mai dificilã, singura alternativa fiind impachetarea toxinelor intr-un plic de grasime. Aceasta se manifestã prin aparitia celulitei,atit la femei cit ºi la bãrbaþi, în general, supraponderalii. Pentru cã în organism este grãsime, este folosita ca o protecþie si asta nu inseamna cã persoana este supraponderala pentru a justifica celulita. De fapt,toti oamenii sunt expusi la fel de mult la riscul de a avea celulita si de a fi supraponderali.
Aici, intervine colagenul-supliment alimentar- care recompileazã þesutul, prin urmare, permite circulatia toxinelor ºi grãsimii, in vederea eliminarii reziduurilor,si are rol serios de nutriþie ºi hidratare a celulelor –deci o stare generala de sanatate buna.In urma cercetarilor si documentarilor facute,putem concluziona efectele COLAGENULUI:
- îmbunãtãþirea condiþiei ºi texturii pielii.
- Hidratarea pielii
- Reducerea severa a liniilor ºi ridurilor
- Elimina durerile din articulatii, regenerarea treptata a cartilagiilor
- Creste potenta sexuala,regenereaza prostata
- Flexibilizeaza vasele, elimina depunerile de grasimi de pe organele interne(ficat, inima, intestine, etc)
- Este recomandat pentru recuperarea post operatorie
- Îmbunãtãþirea condiþiei pãrului si unghiilor,intareste sinii
- Reduce celulita in general, da sãnãtate þesutului muscular
- reducerea treptatã a þesutului adipos, promoveazã noduri sanatoase
Dincolo de aceste îmbunãtãþiri estetice existã, de asemenea, o îmbunãtãþire a bunãstãrii generale a articulaþiilor ºi cartilajele de colagen.
În America de Nord acest produs este folosit pentru prevenirea durerilor, precum si ca un produs de frumusete.

De ce este atât de eficient Collagenul tip II?

Existã multe alte produse de colagen pe piaþã cu un continut redus de Colagen pur cu eficienta pe masura.
PUR COLLAGEN TIP II derivã 100% din stern de pui, sternul de colagen, care este cea mai bogatã sursã naturalã. Acest nutritiv esenþial este folosit pentru "construirea de blocuri". Tot Colagenul de tip II este creat egal. Numai PUR Colagenul tip II poate livra necesarul de proteine al organismului la centrul de resurse ºi este garantat, standardizat sã conþinã niveluri de cea mai înaltã calitate, de tip II Colagen hidrolizat-proteine. Colagenul tip II este fabricat în conformitate cu standardele farmaceutice, in conditii de sterilitate maxima,produsul final fiind superior calitativ. Întregul proces de fabricaþie poate dura pânã la 3 luni, fiind creeat acest extrem de absorbant colagen de tip II.
Se administreaza-3 capsule pe noapte, seara. Este important sã se bea cel puþin 1 litru de apã pe zi pentru hidratare completã.
Ca regulã generalã, adistrarea ar trebui sã fie la 3 ore dupã masã, la 2 ore dupã o masã uºoarã ( de exemplu: o salatã) de 1 orã dupa un consum redus de alcool sau suc de fructe. Motivul administrarii dupa mese este sa nu existe nici o digestie atunci când collagenul intrã in stomacul dumneavoastrã si atunci va fi defalcat în funcþie de acizii din stomac ºi absorbit complet.
Puteþi, de asemenea, sã aplicati colagen pe piele cu incredibile rezultate. Se amestecã 1 la 2 capsule collagen cu o cremã sau gel aloe vera ºi se aplicã pe piele timp de pânã la 20 de minute în funcþie de tipul dvs. de piele. Repeta de 2 - 3 ori pe sãptãmânã.
* Aceste declaraþii au fost evaluate de Food & Drug Administration (USA). Acest produs nu este destinat pentru a diagnostica, trata, vindeca sau preveni orice boala.
Pentru detalii si comanda contactati:
DAN ANDREI: O.P. 1, C.P. 174.
andreidan51@gmail.com
telefon:0770492583
ierdnamad
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:32
De la: sulumorudar, la data 2009-01-21 22:22:35 Ok, ma retrag de pe forumul vostru .

nu este forumul nimanui....dar la o cautare pe google am mai gasit si astea:
http://www.9am.ro/comunitate/forum/view_topic/19558/Am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sunt-bolnav-de-SCLEROZA-MULTIPLA.html
http://www.ghidoo.ro/nodes/show/16059/am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sant-bolnav-de-scleroza-multipla/1
http://www.cafeneaua.com/nodes/show/19604/cred-ca-trebuie-sa-ma-sinucid/1
http://www.sfatulmedicului.ro/forum/msg/9/diverse/11660/Cred_ca_trebuie_sa_masinucid_pentru_ca_sant_bolnav_de_SCLEROZA_MULTIPLA.html
deci noi ce sa intelegem din asta?!
coffeeta
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:01
ca e mirat constant cam ca asta
kitty_krieger
Postat pe 22 Ianuarie 2009 11:08
De la: coffeeta, la data 2009-01-22 11:01:36
De la: sulumorudar, la data 2009-01-21 22:22:35 Ok, ma retrag de pe forumul vostru .

nu este forumul nimanui....dar la o cautare pe google am mai gasit si astea:
http://www.9am.ro/comunitate/forum/view_topic/19558/Am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sunt-bolnav-de-SCLEROZA-MULTIPLA.html
http://www.ghidoo.ro/nodes/show/16059/am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sant-bolnav-de-scleroza-multipla/1
http://www.cafeneaua.com/nodes/show/19604/cred-ca-trebuie-sa-ma-sinucid/1
http://www.sfatulmedicului.ro/forum/msg/9/diverse/11660/Cred_ca_trebuie_sa_masinucid_pentru_ca_sant_bolnav_de_SCLEROZA_MULTIPLA.html
deci noi ce sa intelegem din asta?!
Ce vrei sa intelegi?
sulumorudar
Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:06
nu trebuie sa te gindesti la sinucidere nu rezolvi nimic,nu tr. sa plingi,tr.sa continui
viata,sa lupti cu boala

Postat pe 22 Ianuarie 2009 22:09
De la: sulumorudar, la data 2009-01-07 04:12:23 La varsta de 15 ani am aflat ca sufar de aceasta maladie , medicii imi spuneau ca RAUL vine in jurul varstei de 40 de ani. Atunci m-am hotarat sa nu macasatoresc niciodata si sa nu am copii ca nu cumva sa-mi mosteneasca boala. Am reusit! Sant singur si nimeni nu va suferi in urma mea.Consider ca am castigat o batalie cu boala , NU VA FI MOSTENITA. Nu ampe nimeni care sa-mimaispuna cate o vorba buna Imi cam lipseste . Dar stiu ca nu va plange nimeni in urma mea . Acest gand imi umpleinima de bucurie.Pana acumafost binisor ca am avut putere de munca ca sa-mi castig bani cu care sa-mi platesc chiria .Am incercat sa obtin o locuinta sociala dar cei de la spatiul locativ mi-au alungat sperantele unei repartitii . Sper sa nu ma paraseasca puterile dintr-o data ca sa pot sa ma sinucid cu zambetul pe buze ca am ucis boala.




Se spune ca totul are o cauza din care se intimpla....

Cred, e parerea mea, ca actiunea ta a fost de domeniul egoismului exclusivist. daca era sa mori, mureai demult.
Bun, ai trecut de virsta cu facutu' copiilor, da' sint sigura ca daca ai iubi cu adevarat viata, ti-ai gasi o femeie care sa te invete sa te iubesti...poate, cum zice Lazarev asta trebe sa invetzi: sa Iubesti, cu adev: pe tine, boala ta cu care traiesti victorios de ani, iubita , catelu' si viata.

Iar chestiile astea declarative pe net "am sa ma sinucid" is facute ca sa atraga atentzia si mila??? Cine vrea sa se sinucida nu lasa bilete, nu suna parintzii/ pretenii/ Salvarea. Se sinucide si gata.

Din toata viata in care ai trait bine-mersi, nu-mi spune ca de la 15 ani esti ascet (nu e o boala usoara - fereasca D-zeu pe toata lumea), da' ai invins-o prin faptu' ca te-ai incapatzinat sa traiesti cu ea. Tu n-ai luptat cu ea, te-ai invatzat sa traiesti cu ea...si acu' zici ca vrei sa te omori??? acuma???:))):)))))))

Sau acuma motivul s-a mutat pe faptu' ca esti singur?? a fost alegerea ta.

Bucura-te ca poti tasta - inseamna ca poti sa-tzi coordonezi gindirea, miinile si ochii
Bucura-te ca esti viu si-ti bagi lingura in gura, nu in urechi
Bucura-te ca esti conectat la net, ca puteai sa fii la dracu' in praznic in Tazmania, in padure in copac
Bucura-te ca ai facut o scoala
Bucura-te ca parintzii ti-au dat tot suportu', societatea te-a sprijinit, fundatziile si asociatiile ptr. bolnavii cu scleroza ti-au facut donatii, medicm, bani si alte cele

Mi se pare ca esti extrem de egoist.

Daca vrei sa gasesti o vorba buna, invata sa te iubesti pe tine, pe altii si ajuta-i si tu pe altii.
blue69fantasy
Postat pe 22 Ianuarie 2009 22:09
De la: blue69fantasy, la data 2009-01-22 22:09:33
De la: sulumorudar, la data 2009-01-07 04:12:23 La varsta de 15 ani am aflat ca sufar de aceasta maladie , medicii imi spuneau ca RAUL vine in jurul varstei de 40 de ani. Atunci m-am hotarat sa nu macasatoresc niciodata si sa nu am copii ca nu cumva sa-mi mosteneasca boala. Am reusit! Sant singur si nimeni nu va suferi in urma mea.Consider ca am castigat o batalie cu boala , NU VA FI MOSTENITA. Nu ampe nimeni care sa-mimaispuna cate o vorba buna Imi cam lipseste . Dar stiu ca nu va plange nimeni in urma mea . Acest gand imi umpleinima de bucurie.Pana acumafost binisor ca am avut putere de munca ca sa-mi castig bani cu care sa-mi platesc chiria .Am incercat sa obtin o locuinta sociala dar cei de la spatiul locativ mi-au alungat sperantele unei repartitii . Sper sa nu ma paraseasca puterile dintr-o data ca sa pot sa ma sinucid cu zambetul pe buze ca am ucis boala.




Se spune ca totul are o cauza din care se intimpla....

Cred, e parerea mea, ca actiunea ta a fost de domeniul egoismului exclusivist. daca era sa mori, mureai demult.
Bun, ai trecut de virsta cu facutu' copiilor, da' sint sigura ca daca ai iubi cu adevarat viata, ti-ai gasi o femeie care sa te invete sa te iubesti...poate, cum zice Lazarev asta trebe sa invetzi: sa Iubesti, cu adev: pe tine, boala ta cu care traiesti victorios de ani, iubita , catelu' si viata.

Iar chestiile astea declarative pe net "am sa ma sinucid" is facute ca sa atraga atentzia si mila??? Cine vrea sa se sinucida nu lasa bilete, nu suna parintzii/ pretenii/ Salvarea. Se sinucide si gata.

Din toata viata in care ai trait bine-mersi, nu-mi spune ca de la 15 ani esti ascet (nu e o boala usoara - fereasca D-zeu pe toata lumea), da' ai invins-o prin faptu' ca te-ai incapatzinat sa traiesti cu ea. Tu n-ai luptat cu ea, te-ai invatzat sa traiesti cu ea...si acu' zici ca vrei sa te omori??? acuma???:))):)))))))

Sau acuma motivul s-a mutat pe faptu' ca esti singur?? a fost alegerea ta.

Bucura-te ca poti tasta - inseamna ca poti sa-tzi coordonezi gindirea, miinile si ochii
Bucura-te ca esti viu si-ti bagi lingura in gura, nu in urechi
Bucura-te ca esti conectat la net, ca puteai sa fii la dracu' in praznic in Tazmania, in padure in copac
Bucura-te ca ai facut o scoala
Bucura-te ca parintzii ti-au dat tot suportu', societatea te-a sprijinit, fundatziile si asociatiile ptr. bolnavii cu scleroza ti-au facut donatii, medicm, bani si alte cele

Mi se pare ca esti extrem de egoist.

Daca vrei sa gasesti o vorba buna, invata sa te iubesti pe tine, pe altii si ajuta-i si tu pe altii.

Foarte bine spus!
amelia05
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:22
de sinucis e clar ca nu asta iti doresti, pt ca sinucigasii trec la treaba. u simti si ca esti ironizat cand cineva iti zice" ok, sinucide-te" nu te motiveaza.. ba te intriga
u cauti o rezolvare si culmea... exact o persoana, niste prieteni care sa fie langa tine, cu care sa vb si cu care sa iti impartasesti trairile.
pozitivismul zici ca ar fi o naivitate pentru tine. e parerea ta.
cercetarile au dovedit ca toate persoanele ce au manifestat pozitivism si vointa de a-si calca pe boala au avut o rata a vietii mult mai buna, impacarea cu moartea, au trait mai mult si mai bn.
nu iti zic ca te-ai nascut ca sa induri si ca asta e menirea ta pe lume.
dar u cum te simti? implinit? fericit? realizat? tocmai asta e.. nu ai nicio implinire sufleteasca, de aceea urli ca te sinucizi.. ca sa atragi atentia in primul rand.. si in al doilea rand... dak era implinit profesional, sentimental sau pe vreun plan realizat acum acceptai totul altfel
simti ca nu ai trait suficient de mult si de bine si inca mai ai multe de facut
balzac zicea ca nu conteaza nr anilor pe care ii traiesti, ci intensitatea cu care traiesti.
medicina a evoluat, sigur nu mai e ca acum 40 de ani ca at cand a murit mama ta.
ar trebui sa te legi de lucrurile simple din viata ta care iti creeaza cu adevarat placere si sa te bucuri de viata.
dak te insurai nu era pb dak nu vroiai copii... ca nu ii faceai,.. dar era important sa ai pe cineva iubit langa tine.
dak iubesti pe cineva... iti e drag de el oricum ar fi si ai vrea sa fii cu el pana la sf.. oricum si oricand ar fi acesta.
gandindu-te la moarte, uiti sa traiesti
dienutza_bulinutza
Postat pe 23 Ianuarie 2009 08:52
Cineva mi-a zis odata ca :" sa te sinucizi nu inseamna sa fii curajos ci sa TRAIESTI"

Asta inseamna curaj....Gandeste-te ca sunt oameni intr-o situatie cu mult mai rea ca a ta si totusi au curajul sa mearga mai de parte, sa zambeasca , sa iubeasca ....au curajul si vointa sa traiasca... si fiecare clipa pe care o mai au o traiesc din plin.
Tu ce faci?
Te-ai complacut in situatia care esti si ti-ai plans de mila si......atat .................
cu ce isi vor aminti oamenii de tine cei apropiati pe care ii mai ai?? cu nimik. nu vor zice : a fost un om minunat si a facut asta si m-a ajutat cu asta................


poate nici nu isi vor aminti de tine..........pt ca nu ai facut decat sa iti plangi de mila si soarta.

indiferent cum ar fi viata merita traita si in loc sa ti-o faci mai anosta si urata incearca sa te bucuri de ea...

cu tot respectul dar: Sinuciderea nu e o solutie si apoi daca ai fi vrut sa faci asta.....noi nu am fi dezbatut acest subiect acum..............

sun_shine
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:15
De la: sulumorudar, la data 2009-01-22 18:06:40
De la: coffeeta, la data 2009-01-22 11:01:36
De la: sulumorudar, la data 2009-01-21 22:22:35 Ok, ma retrag de pe forumul vostru .

nu este forumul nimanui....dar la o cautare pe google am mai gasit si astea:
http://www.9am.ro/comunitate/forum/view_topic/19558/Am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sunt-bolnav-de-SCLEROZA-MULTIPLA.html
http://www.ghidoo.ro/nodes/show/16059/am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sant-bolnav-de-scleroza-multipla/1
http://www.cafeneaua.com/nodes/show/19604/cred-ca-trebuie-sa-ma-sinucid/1
http://www.sfatulmedicului.ro/forum/msg/9/diverse/11660/Cred_ca_trebuie_sa_masinucid_pentru_ca_sant_bolnav_de_SCLEROZA_MULTIPLA.html
deci noi ce sa intelegem din asta?!
Ce vrei sa intelegi?


ce anume vrei mai exact din partea utilizatorilor atat de pe acest site cat si de pe celelalte site-uri?!
Unii ti-au sugerat sa te sinucizi...si nu a fost bine...atii ti-au sugerat ca este bine sa traiesti si iar nu a fost bine.....deci?ce anume ai vrea tu sa auzi?

coffeeta
Postat pe 23 Ianuarie 2009 11:40
De la: coffeeta, la data 2009-01-23 11:40:47
De la: sulumorudar, la data 2009-01-22 18:06:40
De la: coffeeta, la data 2009-01-22 11:01:36
De la: sulumorudar, la data 2009-01-21 22:22:35 Ok, ma retrag de pe forumul vostru .

nu este forumul nimanui....dar la o cautare pe google am mai gasit si astea:
http://www.9am.ro/comunitate/forum/view_topic/19558/Am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sunt-bolnav-de-SCLEROZA-MULTIPLA.html
http://www.ghidoo.ro/nodes/show/16059/am-sa-ma-sinucid-pentru-ca-sant-bolnav-de-scleroza-multipla/1
http://www.cafeneaua.com/nodes/show/19604/cred-ca-trebuie-sa-ma-sinucid/1
http://www.sfatulmedicului.ro/forum/msg/9/diverse/11660/Cred_ca_trebuie_sa_masinucid_pentru_ca_sant_bolnav_de_SCLEROZA_MULTIPLA.html
deci noi ce sa intelegem din asta?!
Ce vrei sa intelegi?


ce anume vrei mai exact din partea utilizatorilor atat de pe acest site cat si de pe celelalte site-uri?!
Unii ti-au sugerat sa te sinucizi...si nu a fost bine...atii ti-au sugerat ca este bine sa traiesti si iar nu a fost bine.....deci?ce anume ai vrea tu sa auzi?




Daca nu-ti convine topicul , nu mai intra pe el , e simplu . Nu te obliga nimeni sa discuti despre ceva care nu iti face placere. Iar eu nu am cerut nimic de la nimeni asa ca degeaba incerci sa ma denigrezi afisand site-urile alea. Ceea ce ma intereseaza pe mine nu te priveste pe tine . Tocmai intentionam sa ma retrag de pe SITE-ul asta dar am fost intrigat de faptul ca ai afisat site-urile alea ,gest care ma face sa cred ca doresti sa ma denigrezi . Dar cred ca i-ai jignit si pe userii care au comentat pe acest topic , prin faptul ca parca le subestimezi inteligenta aratandu-le site-urile alea de parca EI nu le-ar fi vazut prin propriul lor SEARCH. Te rog sa ne respecti mai mult pe noi userii. OK?
sulumorudar
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:10
ma' murdar, fata a scos in evidenta faptul ca ai scris pe unde ai apucat, cu aceiasi poveste, doar doar te-o baga si pe tine in seama vreo fata!
io unu' consider jignirea din partea ta, care-ti bagi joc de oamenii cu adevarate probleme, si nu inchipuite!
retragere usoara!

Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:55
De la: geo_tz, la data 2009-01-23 20:55:26ma' murdar, fata a scos in evidenta faptul ca ai scris pe unde ai apucat, cu aceiasi poveste, doar doar te-o baga si pe tine in seama vreo fata!
io unu' consider jignirea din partea ta, care-ti bagi joc de oamenii cu adevarate probleme, si nu inchipuite!
retragere usoara!

Doar pentru atat a comentat atat de rautacios? Ei , asta e, fiecare castiga audienta cu ce poate.
sulumorudar
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:14
De la: sulumorudar, la data 2009-01-23 21:14:11
De la: geo_tz, la data 2009-01-23 20:55:26ma' murdar, fata a scos in evidenta faptul ca ai scris pe unde ai apucat, cu aceiasi poveste, doar doar te-o baga si pe tine in seama vreo fata!
io unu' consider jignirea din partea ta, care-ti bagi joc de oamenii cu adevarate probleme, si nu inchipuite!
retragere usoara!

Doar pentru atat a comentat atat de rautacios? Ei , asta e, fiecare castiga audienta cu ce poate.

eu una chiar nu am jignit pe nimeni..si nici macar pe tine...si cat despre audienta sa castiga la anume ce?sau crezi ca audienta se castiga postand?
si am postat site-urile alea pt ca am mai intalnit persoane care vor atentie...este ok vrei atentie iti acordam ca suntem oameni si avem suflet...dar tu vrei sa ne faci partasi la moartea ta...ceea ce nu mi se pare corect...
tnx geo
chiar imi este mila de sufletul tau care este plin de ura si rautate..dar este bine macar asta te tine in viata..
si poate ar trebui sa postezi si la alte topicuri nu numai la asta la care te plangi...stii cum se zice nu conteaza cati ani ai trait ci viata din anii tai
coffeeta
Postat pe 24 Ianuarie 2009 09:22
yo chiar nu ii inteleg pe astia care vor sa se sinucida.........serios..........adicaa.......yo stiu ca ne-am nascut sa traim, si sa murim cand vrea d-zeu, nu cand vrem noi............dar dak vrei sa te sinucizi da-i drumu'........cine te opreste????
chrystynyk_frumushyk
Postat pe 24 Ianuarie 2009 09:44
De la: sulumorudar, la data 2009-01-23 20:10:21
Daca nu-ti convine topicul , nu mai intra pe el , e simplu . Nu te obliga nimeni sa discuti despre ceva care nu iti face placere. Iar eu nu am cerut nimic de la nimeni asa ca degeaba incerci sa ma denigrezi afisand site-urile alea. Ceea ce ma intereseaza pe mine nu te priveste pe tine . Tocmai intentionam sa ma retrag de pe SITE-ul asta dar am fost intrigat de faptul ca ai afisat site-urile alea ,gest care ma face sa cred ca doresti sa ma denigrezi . Dar cred ca i-ai jignit si pe userii care au comentat pe acest topic , prin faptul ca parca le subestimezi inteligenta aratandu-le site-urile alea de parca EI nu le-ar fi vazut prin propriul lor SEARCH. Te rog sa ne respecti mai mult pe noi userii. OK?

mai radu, nici mie nu-mi convine topicul, ai vazut soar...dar nu pot sa nu intru, pentru ca sunt state in lumea asta in care ai fi fost cel putin amendat pentru un astfel de topic. Trebuie sa-mi arat dezaprobarea si dezgustul.... ca nu-ti convine tie, e partea a doua.
Si coffeeta nu a jignit pe nimeni prin ceea ce a facut, chiar a deschis ochii unora.
Sa te denigreze? ea pe tine? te-ai denigrat singur si chiar pe kudika, postand 3 topicuri cu aceeasi tema... e drept ca ai schimabt un pic formularea, dupa ce ai vazut ce raspuns "smecher" ti-am dat eu
ceea ce demonstreaza toata povestea asta, e ca userii de pe cafeneaua.com aveau dreptate si anume du-te la psiholog, tata
kitty_krieger
Postat pe 24 Ianuarie 2009 11:32
De la: iry24, la data 2009-01-24 11:32:47
De la: sulumorudar, la data 2009-01-23 20:10:21
Daca nu-ti convine topicul , nu mai intra pe el , e simplu . Nu te obliga nimeni sa discuti despre ceva care nu iti face placere. Iar eu nu am cerut nimic de la nimeni asa ca degeaba incerci sa ma denigrezi afisand site-urile alea. Ceea ce ma intereseaza pe mine nu te priveste pe tine . Tocmai intentionam sa ma retrag de pe SITE-ul asta dar am fost intrigat de faptul ca ai afisat site-urile alea ,gest care ma face sa cred ca doresti sa ma denigrezi . Dar cred ca i-ai jignit si pe userii care au comentat pe acest topic , prin faptul ca parca le subestimezi inteligenta aratandu-le site-urile alea de parca EI nu le-ar fi vazut prin propriul lor SEARCH. Te rog sa ne respecti mai mult pe noi userii. OK?

mai radu, nici mie nu-mi convine topicul, ai vazut soar...dar nu pot sa nu intru, pentru ca sunt state in lumea asta in care ai fi fost cel putin amendat pentru un astfel de topic. Trebuie sa-mi arat dezaprobarea si dezgustul.... ca nu-ti convine tie, e partea a doua.
Si coffeeta nu a jignit pe nimeni prin ceea ce a facut, chiar a deschis ochii unora.
Sa te denigreze? ea pe tine? te-ai denigrat singur si chiar pe kudika, postand 3 topicuri cu aceeasi tema... e drept ca ai schimabt un pic formularea, dupa ce ai vazut ce raspuns "smecher" ti-am dat eu
ceea ce demonstreaza toata povestea asta, e ca userii de pe cafeneaua.com aveau dreptate si anume du-te la psiholog, tata




Si ce sa-mi spuna psihologul , ca e bine sa fi paralizat sau ca nu am voie sa discut pe forumuri?
Cine sa maamendeze , oriunde as fi ? Ce ilegalitate am comis? Daca nu-ti convine tema nu discuta. Asta e , nu astepta sa ma amendeze pe mine nu stiu cine. Ok?
sulumorudar
Postat pe 24 Ianuarie 2009 16:45
De la: sulumorudar, la data 2009-01-24 16:45:11
De la: iry24, la data 2009-01-24 11:32:47
De la: sulumorudar, la data 2009-01-23 20:10:21
Daca nu-ti convine topicul , nu mai intra pe el , e simplu . Nu te obliga nimeni sa discuti despre ceva care nu iti face placere. Iar eu nu am cerut nimic de la nimeni asa ca degeaba incerci sa ma denigrezi afisand site-urile alea. Ceea ce ma intereseaza pe mine nu te priveste pe tine . Tocmai intentionam sa ma retrag de pe SITE-ul asta dar am fost intrigat de faptul ca ai afisat site-urile alea ,gest care ma face sa cred ca doresti sa ma denigrezi . Dar cred ca i-ai jignit si pe userii care au comentat pe acest topic , prin faptul ca parca le subestimezi inteligenta aratandu-le site-urile alea de parca EI nu le-ar fi vazut prin propriul lor SEARCH. Te rog sa ne respecti mai mult pe noi userii. OK?

mai radu, nici mie nu-mi convine topicul, ai vazut soar...dar nu pot sa nu intru, pentru ca sunt state in lumea asta in care ai fi fost cel putin amendat pentru un astfel de topic. Trebuie sa-mi arat dezaprobarea si dezgustul.... ca nu-ti convine tie, e partea a doua.
Si coffeeta nu a jignit pe nimeni prin ceea ce a facut, chiar a deschis ochii unora.
Sa te denigreze? ea pe tine? te-ai denigrat singur si chiar pe kudika, postand 3 topicuri cu aceeasi tema... e drept ca ai schimabt un pic formularea, dupa ce ai vazut ce raspuns "smecher" ti-am dat eu
ceea ce demonstreaza toata povestea asta, e ca userii de pe cafeneaua.com aveau dreptate si anume du-te la psiholog, tata




Si ce sa-mi spuna psihologul , ca e bine sa fi paralizat sau ca nu am voie sa discut pe forumuri?
Cine sa maamendeze , oriunde as fi ? Ce ilegalitate am comis? Daca nu-ti convine tema nu discuta. Asta e , nu astepta sa ma amendeze pe mine nu stiu cine. Ok?



Aceasta este doar o discutie fi nu o sinucidere. Daca era vorba de sinucidere , nu discutam aici . Si cred ca tu ai probleme cu toleranta , adica ai nervii cam slabi si devii rapid irascibila , cred ca rebuie sa te tratezi putin , nu de alta dar ca sa nu ti se agraveze problema. IT'S TRUE!!!
sulumorudar
Postat pe 24 Ianuarie 2009 16:49
De la: sulumorudar, la data 2009-01-24 16:45:11
De la: iry24, la data 2009-01-24 11:32:47
De la: sulumorudar, la data 2009-01-23 20:10:21
Daca nu-ti convine topicul , nu mai intra pe el , e simplu . Nu te obliga nimeni sa discuti despre ceva care nu iti face placere. Iar eu nu am cerut nimic de la nimeni asa ca degeaba incerci sa ma denigrezi afisand site-urile alea. Ceea ce ma intereseaza pe mine nu te priveste pe tine . Tocmai intentionam sa ma retrag de pe SITE-ul asta dar am fost intrigat de faptul ca ai afisat site-urile alea ,gest care ma face sa cred ca doresti sa ma denigrezi . Dar cred ca i-ai jignit si pe userii care au comentat pe acest topic , prin faptul ca parca le subestimezi inteligenta aratandu-le site-urile alea de parca EI nu le-ar fi vazut prin propriul lor SEARCH. Te rog sa ne respecti mai mult pe noi userii. OK?

mai radu, nici mie nu-mi convine topicul, ai vazut soar...dar nu pot sa nu intru, pentru ca sunt state in lumea asta in care ai fi fost cel putin amendat pentru un astfel de topic. Trebuie sa-mi arat dezaprobarea si dezgustul.... ca nu-ti convine tie, e partea a doua.
Si coffeeta nu a jignit pe nimeni prin ceea ce a facut, chiar a deschis ochii unora.
Sa te denigreze? ea pe tine? te-ai denigrat singur si chiar pe kudika, postand 3 topicuri cu aceeasi tema... e drept ca ai schimabt un pic formularea, dupa ce ai vazut ce raspuns "smecher" ti-am dat eu
ceea ce demonstreaza toata povestea asta, e ca userii de pe cafeneaua.com aveau dreptate si anume du-te la psiholog, tata




Si ce sa-mi spuna psihologul , ca e bine sa fi paralizat sau ca nu am voie sa discut pe forumuri?
Cine sa maamendeze , oriunde as fi ? Ce ilegalitate am comis? Daca nu-ti convine tema nu discuta. Asta e , nu astepta sa ma amendeze pe mine nu stiu cine. Ok?

ma da asa nea fost vorba?! Parca hotarasem inca de cand ai scris pe blog ca te potolesti cu cinucirerea asta, si ca nu mai faci pe victima. De pierzi timpul plangandu-te, il loc sa faci ceva in timpul acre tzia mai ramas?
Plus ca inpep sa cred ca nu faci altceva decat spectacol.. ca de cand spui sa te sinucizi.. si totusi nu ai ami facut-o! Care e faza de fapt?

Hai nu mai copil si nu mai afce atat pe victima sortzi si traiestetzi viatza si gata. Dup[a cate am intzeles esti inca bine....asa ca de ce stai aici implorand ce? Mila sau...vrei sa-tzi dam niste sfaturi cum ai putea sa o faci ca sa fie mai putzin durereos.

Sa nu te mai aud cu sinucisu asta ca vin el si te spanzur si gata terminam povestea!
emilia84
Postat pe 24 Ianuarie 2009 16:54
De la: sulumorudar, la data 2009-01-24 16:49:25

Aceasta este doar o discutie fi nu o sinucidere. Daca era vorba de sinucidere , nu discutam aici .


huh?

De la: sulumorudar, la data 2009-01-07 04:12:23 Am sa ma sinucid pentru ca sant bolnav de scleroza multipla


dublu huh?
kitty_krieger
Postat pe 24 Ianuarie 2009 16:56
De la: sulumorudar, la data 2009-01-07 04:12:23 La varsta de 15 ani am aflat ca sufar de aceasta maladie , medicii imi spuneau ca RAUL vine in jurul varstei de 40 de ani. Atunci m-am hotarat sa nu macasatoresc niciodata si sa nu am copii ca nu cumva sa-mi mosteneasca boala. Am reusit! Sant singur si nimeni nu va suferi in urma mea.Consider ca am castigat o batalie cu boala , NU VA FI MOSTENITA. Nu ampe nimeni care sa-mimaispuna cate o vorba buna Imi cam lipseste . Dar stiu ca nu va plange nimeni in urma mea . Acest gand imi umpleinima de bucurie.Pana acumafost binisor ca am avut putere de munca ca sa-mi castig bani cu care sa-mi platesc chiria .Am incercat sa obtin o locuinta sociala dar cei de la spatiul locativ mi-au alungat sperantele unei repartitii . Sper sa nu ma paraseasca puterile dintr-o data ca sa pot sa ma sinucid cu zambetul pe buze ca am ucis boala.


cred ca ti-au raspuns destule utilizatoare si utilizatori parerea lor ...daca mai ai nevoie de inca una ... am sa ma exprim si eu...
mai intai de toate, faptul ca discutia a deviat nu e nici o surpriza pt nimeni , mai apoi daca totul este o discutie(acum , dupa ultimele postari ale tale) atunci :

de ce ai pus in titlu afirmatia ca te vei sinucide???
ce sperai ,sa te opreasca cineva????
de ce ii faci pe altii partasi la prostia ta (sinuciderea) ?????
de ce pozezi in victima???? (vezi posturile tale dupa ce coffeta a dat link-urile respective)
de ce crezi ca ar trebui sa postezi un topic de genul asta pe un forum dedicat femeilor cu predilectie ,si nu pe un forum social sau pe un forum medical?

can voi avea raspunsuri pertinente la intrebarile mele cred ca o sa merite sa iti fac o dizertatie despre "sabia lui Damocles"....
pana atunci... de acord cu cei care au spus ca ... esti las....(sub alte forme de exprimare) ...
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:08
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-24 17:08:44
De la: sulumorudar, la data 2009-01-07 04:12:23 La varsta de 15 ani am aflat ca sufar de aceasta maladie , medicii imi spuneau ca RAUL vine in jurul varstei de 40 de ani. Atunci m-am hotarat sa nu macasatoresc niciodata si sa nu am copii ca nu cumva sa-mi mosteneasca boala. Am reusit! Sant singur si nimeni nu va suferi in urma mea.Consider ca am castigat o batalie cu boala , NU VA FI MOSTENITA. Nu ampe nimeni care sa-mimaispuna cate o vorba buna Imi cam lipseste . Dar stiu ca nu va plange nimeni in urma mea . Acest gand imi umpleinima de bucurie.Pana acumafost binisor ca am avut putere de munca ca sa-mi castig bani cu care sa-mi platesc chiria .Am incercat sa obtin o locuinta sociala dar cei de la spatiul locativ mi-au alungat sperantele unei repartitii . Sper sa nu ma paraseasca puterile dintr-o data ca sa pot sa ma sinucid cu zambetul pe buze ca am ucis boala.


cred ca ti-au raspuns destule utilizatoare si utilizatori parerea lor ...daca mai ai nevoie de inca una ... am sa ma exprim si eu...
mai intai de toate, faptul ca discutia a deviat nu e nici o surpriza pt nimeni , mai apoi daca totul este o discutie(acum , dupa ultimele postari ale tale) atunci :

de ce ai pus in titlu afirmatia ca te vei sinucide???
ce sperai ,sa te opreasca cineva????
de ce ii faci pe altii partasi la prostia ta (sinuciderea) ?????
de ce pozezi in victima???? (vezi posturile tale dupa ce coffeta a dat link-urile respective)
de ce crezi ca ar trebui sa postezi un topic de genul asta pe un forum dedicat femeilor cu predilectie ,si nu pe un forum social sau pe un forum medical?

can voi avea raspunsuri pertinente la intrebarile mele cred ca o sa merite sa iti fac o dizertatie despre "sabia lui Damocles"....
pana atunci... de acord cu cei care au spus ca ... esti las....(sub alte forme de exprimare) ...





Ce-i cu tine , daca esti femeie atunci pot sa=-ti spun ca nu esti atragatoare deloc . Nu ai feminitate deloc. Nu te da asa la mine ca nu ai dreptate deloc. Am voie sa postez oriunde sunt primit sa fac asta. Iar tu vezi-ti de treaba si nu dicta altcuiva ce sa zica . Asta e , nu-ti convine nu discuta.
sulumorudar
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:27
De la: sulumorudar, la data 2009-01-24 17:27:30


Ce-i cu tine , daca esti femeie atunci pot sa=-ti spun ca nu esti atragatoare deloc . Nu ai feminitate deloc. Nu te da asa la mine ca nu ai dreptate deloc. Am voie sa postez oriunde sunt primit sa fac asta. Iar tu vezi-ti de treaba si nu dicta altcuiva ce sa zica . Asta e , nu-ti convine nu discuta.


baiete...raspunde dracului la intrebarile mele ,nu ma intereseaza sa fiu atragatoare pentru tine....
nu ma dau la tine de nici un fel ,dar imi dau seama ca esti patetic....
dandanaua_reloaded
Postat pe 24 Ianuarie 2009 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
exista q adevarat Dumnezeu sau e doar inventat de biserica? 64 De la: kudika029351 25 Mai 2009 16:19
Castiga si TU!!! 12 De la: kudika442578 27 Septembrie 2011 23:06
fuckkkkkkk,,,o tara plina de mafiotiiii 13 De la: Calandrinon 21 Noiembrie 2009 15:31
AJUTATI-MA !!! 1 De la: blondaparfum 13 Decembrie 2011 12:51
buna 7 De la: MIS0GIN 3 Octombrie 2009 15:36